Audi R8 V10 RWD oficjalnie

„Na początku roku 2018 wypuściliśmy limitowaną serię Audi R8 V10 RWS.
Jego pochodzący z wyścigowego modelu R8 LMS napęd na tylną oś oraz ogromna dynamika, z miejsca zdobyły uznanie naszych klientów. Teraz, jako oddzielny model R8 V10 RWD, samochód ten staje się stałą częścią rodziny R8. Nadajemy mu nowy, ostrzejszy wygląd, jakim pochwalić się może Audi R8 quattro.”
Oliver Hoffmann, dyrektor zarządzający Audi Sport GmbHStylistyka Audi R8 V10 RWD

Nowe cechy stylistyczne doskonale podkreślają dynamiczny charakter Audi R8 V10 RWD. Samochód ten dostępny jest w wersjach Coupé i Spyder. Osłona chłodnicy Singleframe jest teraz szersza i bardziej płaska. Szczeliny na łączeniu osłony i maski silnika nawiązują do ikony marki, modelu Audi Sport quattro.

Wloty powietrza oraz splitter w przodzie pojazdu, a zwłaszcza grill wylotu powietrza w tyle, są teraz szersze. Dyfuzor, po którego bokach znajdują się dwie okrągłe rury wydechowe, został przesunięty w górę. Filtr powietrza umieszczony w komorze silnika ma nową pokrywę, która może być wykonana z tworzywa sztucznego lub z włókna węglowego.

Panele przykrywające boczne wloty powietrza Audi R8 V10 RWD podkreślają specjalny status tego modelu. Górny panel utrzymany jest w błyszczącym, czarnym kolorze Mythos, a dolny pomalowany jest tą samą barwą co całe nadwozie. Przedni spojler, nakładki na progi oraz dyfuzor, standardowo polakierowano w błyszczącej czerni. Alternatywnie dostępny jest pakiet stylistyczny „carbon”, a dla wersji Spyder powiększony pakiet stylistyczny „czerń”. Do palety kolorów lakierów dodano barwę szarą Kemora. Opcjonalnie pierścienie Audi w logo mogą być również błyszcząco czarne. Fotel kierowcy i fotel pasażera pokryte są skórą i Alcantarą. Przed pasażerem umieszczono błyszczące logo „RWD”.

Serce sportowego samochodu: silnik 5,2 FSI

Jednostkę napędową Audi R8 V10 RWD zamontowano za przedziałem pasażerskim. Wolnossący silnik V10 fascynuje niesamowitym dźwiękiem, błyskawicznymi reakcjami oraz ogromnym momentem obrotowym. 5.2 FSI ma moc 540 KM i przy prędkości obrotowej 6500 obr./min. osiąga maksymalny moment obrotowy rzędu 540 Nm. Moment przenoszony jest na tylną oś za pośrednictwem siedmiobiegowej, automatycznej skrzyni biegów S tronic oraz mechanicznie blokowanego dyferencjału.

Audi R8 V10 RWD Coupé od 0 do 100 km/h rozpędza się w 3,7 sekundy, a jego prędkość maksymalna to 320 km/h. Takie same wartości dla wersji Spyder to odpowiednio 3,8 sekundy i 318 km/h.

Gratka dla purystów: ekstremalna dynamika pojazdu

Napęd na tylną oś Audi R8 V10 RWD dostarcza specjalnego rodzaju przyjemności z jazdy. Jeśli aktywowany jest tryb sportowy oraz elektroniczny system stabilizacji toru jazdy ESC, zestrojenie zawieszenia oraz systemy wspomagania kierowcy pozwalają na wejście w kontrolowany poślizg. Wspomaganie kierownicy zapewnia stały kontakt kół z nawierzchnią. Standardowo Audi R8 V10 RWD wyposażone jest w czarne, 19-calowe, kute felgi z oponami w rozmiarze 245/35 w przodzie i 295/35 w tyle. Na życzenie dostępne są też felgi 20-calowe ze sportowymi oponami. Wpływają one na dynamikę pojazdu, jego przyczepność i hamowanie przy dużych obciążeniach.

Obciążenia rozkładają się na obie osie w stosunku 40:60. Wersja Coupé bez dodatkowych elementów i bez kierowcy waży tylko 1595 kg. Rezygnacja z wału napędowego, wielopłytkowych sprzęgieł quattro i mechanizmu różnicowego przedniej osi sprawiła, że R8 V10 RWD jest o około 65 kg lżejsze niż R8 quattro. R8 Spyder V10 RWD waży 1695 kg i jest o ok. 55 kg lżejsze od R8 Spyder V10 quattro. Podobnie jak wszystkie modele rodziny R8, karoserię zbudowano z aluminium na bazie Audi Space Frame (ASF), wiele innych podzespołów zrobiono z CFRP – tworzywa sztucznego wzmacnianego włóknem węglowym.

Audi R8 V10 RWD produkowane jest w dużej mierze ręcznie, w zakładzie produkcyjnym Audi Böllinger Höfe. Na europejskim rynku nowy model pojawi się na początku roku 2020.Audi R8 V10 RWD Coupé


Audi R8 V10 RWD Spyder