Audi wdraża technikę OLED nowej generacji

Cyfrowe światła OLED - kolejna generacja innowacyjnego oświetlenia samochodowego – zadebiutowały w nowym Audi Q5. Jednak na polu oświetlenia diodami organicznymi (tzw. OLED) Audi było pionierem już w roku 2016. Teraz, digitalizacja oświetlenia wkracza w zupełnie nową erę. Technologia ta zapowiada poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego i jako pierwsza pozwala na personalizację sygnatury świateł tylnych.

Dr Werner Thomas, manager projektów związanych z techniką OLED w Audi wyjaśnia: “W ostatnich dekadach technologia tworzenia reflektorów w Audi przeszła gwałtowną ewolucję. Ponadto znacząco rozwinęliśmy też technologie oświetlenia tylnego.” Najnowsze osiągnięcie konstruktorów: marka z czterema pierścieniami w logo jest pierwszym na świecie producentem motoryzacyjnym digitalizującym również światła tylne.


Dlaczego Audi tyle uwagi poświęca technice OLED?

Źródłem światła OLED - w przeciwieństwie do punktowych źródeł światła, takich jak diody LED wykorzystujące kryształy półprzewodnikowe - są panele emisyjne. Korzyści płynące z zastosowania diod OLED: Ich światło jest niezwykle jednorodne. Można je dowolnie przyciemniać i osiąga ono bardzo wysoki kontrast. Światła OLED można podzielić na segmenty. Segmenty te są indywidualnie regulowane i mogą osiągać różne poziomy jasności, przy minimalnych odstępach między segmentami. Jednostka oświetleniowa nie wymaga żadnych reflektorów, włókien światłowodowych, ani podobnych elementów optycznych. Dzięki temu, panele OLED są bardzo wydajne, lekkie i płaskie, co znacznie zwiększa swobodę projektowania.
Panel świetlny OLED ma tylko jeden milimetr grubości, podczas gdy konwencjonalne rozwiązania LED wymagają znacznie większej głębokości instalacji - od 20 do 30 milimetrów. Zapotrzebowanie energetyczne OLED jest znacznie niższe niż w przypadku elementów LED, oczywiście jeśli porównywać homogeniczność obu elementów. Technika OLED zadebiutowała w światłach tylnych Audi TT RS w roku 2016. Jak dotąd, modele Audi wyposażone w technikę OLED posiadały maksymalnie cztery indywidualnie sterowane, złożone segmenty oświetleniowe, które można było wykorzystywać do tworzenia unikatowego designu świateł.


Jakie korzyści oferują nowe, cyfrowe światła OLED w Audi?

Większa liczba indywidualnie sterowanych segmentów może być teraz aktywowana losowo, a ich jasność może być zmienna. W modelu Audi Q5 montowane są obecnie trzy płytki po sześć jednostek panelowych, czyli 18 segmentów na lampę. Wysoka precyzja i duża zmienność dają projektantom oświetlenia mnóstwo możliwości przy wykorzystaniu tylko jednego typu elementów konstrukcyjnych. Klienci decydujący się na cyfrową technologię OLED w nowo nabywanym Q5, mają do wyboru trzy sygnatury świateł tylnych. W trybie "dynamic" systemu Audi drive select, lampy dodatkowo przełączają się w kolejną sygnaturę. Ponadto można tu wprowadzić efekty animacji, takie jak scenariusze świetlne coming-home/leaving-home. Do nowych lamp wprowadzona została także funkcja światła błyskowego.Czym tak naprawdę różnią się cyfrowe światła OLED od znanej już techniki OLED?

„Do tej pory używaliśmy segmentacji OLED do projektowania charakterystycznego oświetlenia w Audi TT RS i A8. Wraz z pojawieniem się nowego Q5, nasze możliwości się poszerzyły”- mówi manager projektów związanych z techniką OLED, dr Werner Thomas. „Tutaj, tylne światła zamieniają się w rodzaj wyświetlacza na zewnętrznej powłoce samochodu, co daje nam szerokie możliwości i perspektywy w zakresie projektowania, personalizacji, komunikacji i bezpieczeństwa w przyszłości.” Tak więc rok 2020 wyznacza próg nowej ery: czyste medium dla funkcji sygnalizacyjnych staje się teraz dodatkowo medium do wyświetlania różnego rodzaju treści.
 


Jak cyfrowe światła OLED poprawiają bezpieczeństwo na drodze?

W nowym Audi Q5 (w wersjach wykorzystujących cyfrowe światła tylne OLED), zaimplementowano funkcję wykrywania zbliżającego się obiektu. Gdy inny użytkownik drogi zbliża się od tyłu do stojącego Q5 i znajduje się w odległości mniejszej niż dwa metry, zapalają się wszystkie segmenty OLED. Kiedy Q5 ruszy, wraca do pierwotnej sygnatury świetlnej. Jest to tylko jeden z przykładów komunikacji samochodu z otoczeniem car-to-x. Pod warunkiem uzyskania zgody organów państwowych, w przyszłości możliwe jest również tworzenie predefiniowanych symboli ostrzegawczych. Opracowanie i zatwierdzenie pierwszych dynamicznych kierunkowskazów jest dobrym przykładem efektywnego zaangażowania Audi we współpracę z organami odpowiedzialnymi za procesy homologacyjne. Konstruktorzy prezentują potencjalne technologie, a następnie dostosowują je do potrzeb - co ułatwia homologację i akceptację nowych pomysłów i koncepcji. W ten sposób, dzięki technice oświetleniowej oferowanej przez Audi, drogi stają się bezpieczniejsze.

Jak będzie postępował rozwój w tej dziedzinie?

Idąc dalej, można sobie wyobrazić jeszcze więcej segmentów w jednym świetle tylnym, co pozwala na jeszcze większą personalizację sygnatury świetlnej. Na przykład, predefiniowane symbole mogłyby być wyświetlane w celu wczesnego ostrzegania innych użytkowników dróg o zagrożeniach, takich jak śliskie nawierzchnie lub korki uliczne i autostradowe.