Zapowiedź trzech nowych samochodów koncepcyjnych AudiW najbliższych miesiącach Audi zaprezentuje trzy innowacyjne samochody koncepcyjne będące doskonałą ilustracją tego, jak marka będzie projektować i jaki będzie design przyszłych pojazdów klasy luksusowej. Wspólne słowo "spheresfera, w nazwach modeli podkreśla, że wszystkie trzy projekty koncentrują się na nowej koncepcji wnętrza i holistycznym, cyfrowym ekosystemie dostarczającym zupełnie nowych doświadczeń.

Już w sierpniu, podczas Monterey Car Week w Kalifornii, po raz pierwszy publicznie pokazane będzie pierwsze koncepcyjne studium: Audi skysphere concept. Kilka tygodni później, na targach IAA we Frankfurcie nad Menem, swoją premierę będzie miał drugi samochód koncepcyjny - Audi grandsphere. W pierwszej połowie 2022 roku, jako ostatnie z tej trójki, pojawi się Audi urbansphere.

"Trzy nowe pojazdy koncepcyjne ucieleśniają strategię naszej marki. Pokazują, jak wyobrażamy sobie najbliższą przyszłość mobilności klasy premium."
Henrik Wenders, szef marki Audi


Dla niego przyszłość to przestrzeń wnętrza, która ma oferować ludziom nowe doświadczenia podczas podróży. Audi nazywa te nowo zaprojektowane wnętrza samochodów, które otulają pasażerów, „sphere” - sferą. Wraz z przejściem do elektromobilności, a za kilka lat do zautomatyzowanej jazdy (poziom 4), ten obszar samochodu zmieni się radykalniej niż kiedykolwiek w ostatnich dziesięcioleciach. Wraz z nową architekturą wnętrza i przestrzeni, pojawi się również nowa koncepcja samochodu, w której przestrzeń wnętrza stanie się rdzeniem projektu nowego pojazdu. Cyfrowy ekosystem umożliwi również świadczenie spersonalizowanych usług poza samochodem.

Każdy z trzech pojazdów koncepcyjnych: skysphere, grandsphere i urbansphere, inaczej interpretuje zmianę paradygmatu projektowania. W każdym z tych trzech przypadków, na szczycie założeń projektowych znajdują się potrzeby pasażerów i jakość doświadczeń w pojeździe. Projektom przyświecają dynamika, wyróżniający się wygląd i przygotowanie do długich podróży. Pasażerów otaczają innowacje techniczne oraz najwyższej jakości materiały i wykonanie. Podróżujący mogą cieszyć się swobodą samodzielnego prowadzenia pojazdu lub - gdy tylko jest to możliwe - po prostu odciąć się od ruchu ulicznego, otoczenia i nadmiernej stymulacji w całkowicie autonomicznie poruszającym się samochodzie. Wnętrze staje się wtedy wolną przestrzenią do relaksu, nawiązywania kontaktów, a nawet aktywnej komunikacji.

W przeciwieństwie do samochodów „z wizją”, takich jak Audi AI:CON czy AI:ME, nowe projekty koncepcyjne nie próbują spoglądać w odległą przyszłość. Zamiast tego prezentują linie, rozwiązania techniczne i przestrzenie zdobywania doświadczeń, które pojawią się w pierwszych seryjnych samochodach Audi jeszcze w połowie tego dziesięciolecia.