Audi S1 Hoonitron dla Kena BlockaTen samochód od razu przywołuje wspomnienia o legendarnym Audi Sport quattro S1 – zdobywcy szczytu w słynnym wyścigu Pikes Peak Hill Climb, zwanym też "Wyścigiem do chmur". Cztery pierścienie przedstawiają Audi S1 e-tron quattro Hoonitron stworzone wyłącznie i w jednym egzemplarzu dla słynnego amerykańskiego driftera Kena Blocka. Ten w pełni elektryczny, jedyny w swoim rodzaju samochód, będzie bohaterem nowego filmu, który Block przygotowuje wraz ze swoim zespołem. Jego premiera odbędzie się w ciągu najbliższych miesięcy.


„S1 Hoonitron ma w sobie wiele z tego, z czego Audi słynęło już w latach osiemdziesiątych.
Weźmy na przykład spektakularną aerodynamikę tego auta: nawiązuje do najlepszych wzorów Audi Sport quattro S1, ale została teraz ‘ubrana’ w absolutnie nowoczesną formę. To wspaniałe, że projektanci Audi zainspirowali się przeszłością marki i w unikalny sposób przenieśli techniczne rozwiązania i wygląd samochodu do teraźniejszości.”
Ken Block
Dwa silniki elektryczne, napęd na cztery koła, ogromna moc, podwozie z włókna węglowego i pełne standardy bezpieczeństwa zalecane przez najważniejszy organ zarządzający sportami motorowymi – FIA. To tylko statystyki S1 Hoonitron. W listopadzie kierowca po raz pierwszy zapoznał się z tym samochodem.
„Audi dało mi możliwość testowania go przez kilka dni w Niemczech
Jeździłem wieloma różnymi samochodami wykorzystującymi silniki spalinowe i skrzynie biegów, ale tutaj musiałem nauczyć się wielu nowych rzeczy. Zrobienie „bączka” z miejsca, do 150 km/h tylko przy użyciu prawej stopy, to dla mnie zupełnie nowe doświadczenie. Nasza praca koncentrowała się na tym, bym ja przyzwyczaił się do tego samochodu, a auto poznało moje nawyki. Dziękuję całemu zespołowi Audi Sport za wspaniałą pracę zespołową.”

 

 „Współpraca z Audi jest dla mnie bardzo wyjątkowym partnerstwem. Ta marka i jej pasja do sportów motorowych zmotywowała mnie do wejścia w świat rajdów. To, że teraz Audi przygotowało ten samochód specjalnie dla mnie i dla mojego zespołu, a także dołączy do nas w naszym kolejnym projekcie, jest dla mnie spełnieniem marzeń. Hoonitron pisze kolejny rozdział w historii marki, w historii moich projektów i wyznacza drogę ku przyszłości Gymkhany.”

Ken Block
Cały proces projektowy i rozwojowy S1 Hoonitron został przeprowadzony przez Audi Sport w zakładzie w Neckarsulm - idealnie pasującym do tego projektu, ponieważ w tym samym miejscu produkowane jest również Audi RS e-tron GT. Audi Design z Ingolstadt było odpowiedzialne za stylistykę auta, co dla Marca Lichte i jego zespołu nie było zwykłym zadaniem.
„Kiedy po raz pierwszy usłyszeliśmy o tym projekcie, cały zespół był zachwycony: mieliśmy okazję stworzyć samochód łączący ikonę naszej marki z przyszłością.
Chodziło o stworzenie nowoczesnej, w pełni elektrycznej interpretacji S1 Pikes Peak. Harmonogram był bardzo napięty. Podczas gdy proces projektowania trwa u nas zwykle od jednego do półtora roku, tutaj, od pierwszego rysunku do ostatecznego projektu minęły zaledwie cztery tygodnie. Byliśmy w stałym kontakcie z Kenem Blockiem i jego zespołem, intensywnie wymieniając się poglądami na różne kwestie z tym związane.”

 

 „Świadomość, że budujemy samochód do filmu Kena Blocka, który obejrzą miliony ludzi na całym świecie, dodała naszemu zespołowi dodatkowej motywacji. Nowe inspiracje są niezmiernie ważne dla naszej codziennej pracy. Rozwój tego samochodu zachęci nas do podejścia do przyszłych projektów z jeszcze bardziej otwartym i progresywnym nastawieniem.”

Marc Lichte - główny projektant Audi