Obowiązujące aktualnie stawki podatku wynoszą 3,1% wartości samochodu (silniki o pojemności do 2000 cm3) i 18,6% wartości samochodu (silniki o pojemności powyżej 2000 cm3). Akcyza na samochody hybrydowe i elektryczne jest mniejsza – wynosi połowę normalnej stawki, czyli 1,55% lub 9,3% wartości auta.
Contents
Jaka stawka akcyzy za samochód?
STAWKI AKCYZY NA SAMOCHODY – Po sprowadzeniu auta masz 30 dni na zapłacenie podatku i zadeklarowanie w urzędzie. Ile wynosi akcyza samochodowa? Obecnie obowiązują następujące stawki:
w przypadku pojazdu o pojemności silnika mniejszej niż 2000 cm3 – 3,1 proc. wartości pojazdu,przy pojemności większej niż 2000 cm3 – 18,6 proc. wartości pojazdu.
Teoretycznie na opłacenie akcyzy masz 30 dni, ale im szybciej to zrobisz, tym lepiej. Dopiero po uregulowaniu podatku akcyzowego otrzymasz oświadczenie, które jest niezbędne do zarejestrowania pojazdu.
Jak liczona jest akcyza?
Standardowo akcyza wynosi: 3,1% od wartości samochodu (auta z silnikami o pojemności do 2000 cm³); 18,6% od wartości samochodu (auta z silnikami o pojemności od 2000 cm³).
Jak obniżyć akcyzę za samochód?
Nowy sposób na ominięcie akcyzy? W internecie nie brakuje ogłoszeń oferujących pomoc w przystosowaniu sprowadzonego samochodu do wymogów auta specjalnego. Takie pojazdy zwolnione są w Polsce z podatku akcyzowego. Czy rzeczywiście da się w ten sposób uniknąć podatku? Foto: Onet Samochody “Oferuję pomoc w uniknięciu absurdalnej opłaty akcyzowej. Zainteresowany musi dostarczyć auto do Zgorzelca Procedura trwa około 6 godzin. Jest w pełni legalna potwierdzona badaniem TUV&Dekra. Żadnych ograniczeń jeżeli chodzi o typ nadwozia (sedan, hatchback, kombi, suv, van).
- Oszt 2,5 tys. zł.
- Cena zawiera przystosowanie auta do wymogów, które musi spełniać pojazd specjalny niepodlegający akcyzie, przegląd niemiecki potwierdzający przystosowanie auta”.
- Ogłoszenie o takiej treści znaleźliśmy ostatnio na jednym z serwisów aukcyjnych.
- Pomoc ta polega na przystosowaniu sprowadzonego pojazdu do wymogów auta specjalnego.
Takie samochody zwolnione są w Polsce z podatku akcyzowego. Oferty o podobnej treści wzbudzają szczególne zainteresowanie wśród osób planujących sprowadzić do kraju drogą limuzynę z silnikiem powyżej 2 litrów. Czy aby jednak na pewno da się w ten sposób uniknąć akcyzy? Postanowiliśmy zapytać o szczegóły samego ogłoszeniodawcę.
Niestety nie usłyszeliśmy od niego żadnych konkretów, oprócz zapewnień, że wszystko będzie załatwione jak należy. To że auto będzie posiadać status pojazdu specjalnego na podstawie niemieckich przepisów jeszcze o niczym nie świadczy. Aby zarejestrować taki samochód w Polsce trzeba spełnić wymogi określone w polskim prawie.
Nasze wątpliwości związane z tą kwestią ogłoszeniodawca rozwiał jednym zdaniem. – Jak pan przyjedzie z samochodem wszystko załatwimy na miejscu wraz z rejestracją pojazdu w kraju. Ważne tylko by auto posiadało hak – zapewnia nasz rozmówca. Znając nasze realia, można sobie wyobrazić, że jakiś znajomy diagnosta wypisuje w papierach, że sprowadzony pojazd spełnia wymogi auta specjalnego.
Niewykluczone, że z takim sfabrykowanym dokumentem uda się jakoś zarejestrować samochód. Urzędnicy wydziałów komunikacji nie sprawdzają naocznie pojazdów i nie weryfikują zapisów w papierach ze stanem faktycznym. Samochód specjalny, który w myśl polskich przepisów zwolniony jest z podatku akcyzowego nie przechodzi też odprawy celnej.
Przywożąc takie auto do kraju nie mamy żadnych zobowiązań wobec urzędu celnego. W przypadku tych pojazdów nie wydaje on nawet zaświadczenia o zwolnieniu z akcyzy. Nie zmienia to jednak faktu, że takie działanie jest dość ryzykowne i bezprawne. Bo jak wytłumaczymy podczas kontroli drogowej, że nasz luksusowy Mercedes zarejestrowany jest jako pojazd specjalny do przewozu np.
- Farmaceutyków i krwi, podczas gdy w rzeczywistości nie ma z tym nic wspólnego.
- Wróćmy jednak na chwilę do naszego ogłoszeniodawcy.
- Drążąc temat zapytaliśmy go na jaki konkretnie pojazd specjalny zostanie przerobiony nasz samochód.
- Tu ku naszemu zaskoczeniu nie bardzo był on w stanie określić jego rodzaj, a to tylko podważa wiarygodność tej internetowej oferty.
Polskie przepisy dość jasno mówią jakie samochody spełniają wymogi auta specjalnego. Określają też warunki techniczne jakie trzeba spełniać by zarejestrować taki samochód. Na pewno nie ograniczają się one do zamontowania haka. Pojazdem specjalnym jest np.
Jaki kurs euro do obliczenia akcyzy?
Art.104.1. Podstawą opodatkowania w przypadku samochodu osobowego jest: 1) kwota należna z tytułu sprzedaży samochodu osobowego na terytorium kraju pomniejszona o kwotę podatku od towarów i usług oraz o kwotę akcyzy należne od tego samochodu osobowego; 2) kwota, jaką podatnik jest obowiązany zapłacić za samochód osobowy – w przypadku jego nabycia wewnątrzwspólnotowego, z tym że w przypadku, o którym mowa w art.101 ust.2 pkt 3, podstawą opodatkowania jest średnia wartość rynkowa samochodu osobowego pomniejszona o kwotę podatku od towarów i usług oraz o kwotę akcyzy; 3) wartość celna samochodu osobowego powiększona o należne cło – w przypadku importu tego samochodu, z zastrzeżeniem ust.2-5.2.
W przypadku samochodu osobowego, wobec którego mają zastosowanie przepisy dotyczące procedury uszlachetniania biernego, podstawą opodatkowania jest różnica między wartością celną produktów przetworzonych lub zamiennych dopuszczonych do obrotu a wartością towarów wywiezionych czasowo, powiększona o należne cło.3.
Podstawą opodatkowania z tytułu importu samochodu osobowego objętego procedurą odprawy czasowej z częściowym zwolnieniem od należności celnych przywozowych jest wartość celna powiększona o cło, które byłoby należne, gdyby samochód ten był objęty procedurą dopuszczenia do obrotu.4.
Podstawa opodatkowania w przypadku importu samochodu osobowego obejmuje również prowizję oraz koszty transportu i ubezpieczenia, jeżeli nie zostały do niej włączone, a zostały już poniesione do pierwszego miejsca przeznaczenia na terytorium kraju. Przez pierwsze miejsce przeznaczenia rozumie się miejsce wymienione w dokumencie przewozowym lub innym dokumencie, na podstawie którego samochód jest importowany.5.
Do podstawy opodatkowania z tytułu importu samochodu osobowego dolicza się określone w odrębnych przepisach opłaty oraz inne należności, jeżeli urzędy celno-skarbowe mają obowiązek pobierać te należności z tytułu importu samochodu.6. Podstawą opodatkowania z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego dopuszczonego wcześniej do obrotu w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej zgodnie z przepisami celnymi, ale niezarejestrowanego na terytorium innego państwa członkowskiego jest wartość, o której mowa w ust.1 pkt 3, z uwzględnieniem prowizji, kosztów transportu i ubezpieczenia, jeżeli nie zostały uwzględnione w cenie, ale zostały już poniesione do miejsca, w którym nastąpiło objęcie towaru procedurą celną.6a.
- W przypadku samochodów osobowych typu ambulans do podstawy opodatkowania nie wlicza się kwot stanowiących wartość specjalistycznego wyposażenia medycznego.6b.
- Podstawą opodatkowania z tytułu dokonania czynności lub wystąpienia stanów faktycznych, o których mowa w art.100 ust.1a, jest średnia wartość rynkowa samochodu osobowego na rynku krajowym, pomniejszona o kwotę podatku od towarów i usług oraz o kwotę akcyzy.7.
Jeżeli nie można określić kwot, o których mowa w ust.1 pkt 1 i 2, w szczególności w przypadku darowizny samochodu osobowego, za podstawę opodatkowania przyjmuje się średnią wartość rynkową samochodu osobowego na rynku krajowym, pomniejszoną o kwotę podatku od towarów i usług oraz o kwotę akcyzy.8.
Jeżeli wysokość podstawy opodatkowania w przypadku czynności lub stanów faktycznych, o których mowa w art.100 ust.1 pkt 2 i 3, ust.1a oraz 2, bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od średniej wartości rynkowej tego samochodu osobowego, organ podatkowy wzywa podatnika do zmiany wysokości podstawy opodatkowania lub wskazania przyczyn uzasadniających podanie jej wysokości w kwocie znacznie odbiegającej od średniej wartości rynkowej samochodu osobowego.9.
W razie nieudzielenia odpowiedzi, niedokonania zmiany wysokości podstawy opodatkowania lub niewskazania przyczyn, które uzasadniają podanie jej wysokości znacznie odbiegającej od średniej wartości rynkowej samochodu osobowego, organ podatkowy określi wysokość podstawy opodatkowania.10.
Jeżeli wysokość podstawy opodatkowania ustalona z uwzględnieniem opinii biegłego odbiega co najmniej o 33% od zadeklarowanej podstawy opodatkowania, koszty opinii biegłego lub biegłych ponosi podatnik.11. Średnią wartością rynkową samochodu osobowego jest wartość ustalana na podstawie notowanej na rynku krajowym w dniu powstania obowiązku podatkowego średniej ceny zarejestrowanego na terytorium kraju samochodu osobowego tej samej marki, tego samego modelu, rocznika oraz – jeżeli jest to możliwe do ustalenia – z tym samym wyposażeniem i o przybliżonym stanie technicznym, co samochód osobowy odpowiednio: 1) nabyty na terytorium kraju; 2) nabyty wewnątrzwspólnotowo; 3) nabyty lub posiadany w przypadkach, o których mowa w art.100 ust.1a pkt 2; 4) powstały w wyniku dokonania w pojeździe samochodowym, innym niż samochód osobowy, zarejestrowanym na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, zmian konstrukcyjnych zmieniających rodzaj tego pojazdu na samochód osobowy.12.
Do przeliczenia podstawy opodatkowania wyrażonej w walucie obcej stosuje się bieżący kurs średni waluty obcej wyliczony i ogłoszony przez Narodowy Bank Polski w dniu powstania obowiązku podatkowego.13. W przypadku gdy w dniu powstania obowiązku podatkowego nie został wyliczony i ogłoszony przez Narodowy Bank Polski bieżący kurs średni waluty obcej, do przeliczenia podstawy opodatkowania wyrażonej w walucie obcej stosuje się ostatni, przed dniem powstania obowiązku podatkowego, bieżący kurs średni wyliczony i ogłoszony przez Narodowy Bank Polski.
Ile kosztują opłaty za samochód sprowadzony z Niemiec?
1200 zł zapłacisz za sprowadzenie auta z Niemiec. Po zakupie auta za granicą trzeba jeszcze dopełnić formalności w Polsce. Musisz opłacić akcyzę, kupić ubezpieczenie i ponieść koszty rejestracji samochodu. W przypadku pojazdów sprowadzanych spoza UE dodatkowo zapłacisz jeszcze opłatę celną i VAT.