Auto Blog-Pomóc drogowa Autopomoc Cło Ukraina Samochód 2022 Do Kiedy?

Cło Ukraina Samochód 2022 Do Kiedy?

0 Comments

Cło Ukraina Samochód 2022 Do Kiedy
Ukraina przedłużyła zwolnienie z opłat celnych na sprowadzane auta osobowe publikacja 2022-05-24 10:27 Cło Ukraina Samochód 2022 Do Kiedy fot. lumen-digital / / Strona ukraińska przedłużyła o kolejny miesiąc termin obowiązywania zwolnienia z opłat celnych samochodów sprowadzanych na Ukrainę – poinformował we wtorek rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie Michał Deruś. Dodał, że kolejki na przejściach w regionie zmniejszyły się.

 1. Strona ukraińska przedłużyła o kolejny miesiąc, tj.
 2. Do 25 czerwca termin obowiązywania zwolnienia z opłat celnych samochodów osobowych sprowadzanych na Ukrainę” – poinformował we wtorek rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie Michał Deruś.
 3. W związku ze wcześniejszą zmianą przepisów prawnych w Ukrainie, od 6 kwietnia zniesiono opłaty celne na importowane samochody – cło importowe, akcyzę i VAT.

Zgodnie z decyzją strony ukraińskiej odprawa aut osobowych sprowadzanych na Ukrainę z terenu Unii Europejskiej jest możliwa na dwóch przejściach granicznych – w Zosinie (Lubelskie) i w Budomierzu (Podkarpackie). Jak przekazał rzecznik, kolejki na polsko ukraińskich przejściach w regionie zmniejszyły się w porównaniu do poprzednich dni.

We wtorek do odprawy samochodów osobowych w tranzycie czeka w Zosinie 30 pojazdów, co oznacza jedną godzinę oczekiwania. W ciągu nocnej zmiany odprawiono 317 pojazdów” – poinformował rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie Michał Deruś. Jak wyjaśnił, odprawa sprowadzanych aut osobowych na Ukrainę możliwa jest też na przejściu w Dorohusku pod warunkiem, że wcześniej kierowcy zarejestrują się przez internet w systemie ukraińskim.

„Czekają oni na przekroczenie granicy w kolejce samochodów osobowych. Obecnie znajduje się w niej łącznie 450 pojazdów. Szacowany czas oczekiwania wynosi 8 godzin. W ciągu ostatniej zmiany odprawiono 537 pojazdów. W tej kolejce mogą ustawiać się również kierowcy przewożący na lawecie do dwóch samochodów” – dodał rzecznik.

Natomiast lawety z większą liczbą sprowadzanych samochodów ustawiają się w Dorohusku w kolejce towarowej, razem z ciężarówkami. „Na wyjeździe z Polski oczekuje obecnie w kolejce towarowej łącznie ok.350 pojazdów, tj.13 godzin oczekiwania. W ciągu nocnej zmiany odprawiono 304 pojazdy” – przekazał Michał Deruś.

(PAP) Autorka: Gabriela Bogaczyk gab/ mmu/ Źródło: Tematy Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu : Ukraina przedłużyła zwolnienie z opłat celnych na sprowadzane auta osobowe

Czy Ukraina ma cło na samochody?

Ukraińcy przywieźli do kraju ok.240 tys. aut. Wykorzystali okresowe zwolnienie z cła i VAT Dane podane przez Żełeznaka przytoczyła agencja Interfax-Ukraina, Od 5 kwietnia do 30 czerwca na Ukraińcy nie musieli wnosić opłat celnych i płacić podatku VAT przy imporcie wybranych towarów, w tym samochodów.

Kiedy wraca cło na Ukrainie?

Wiceprzewodniczący komisji Rady Najwyższej Ukrainy do spraw finansów, polityki podatkowej i celnej Jarosław Żelezniak podał w mediach społecznościowych, że według stanu z poniedziałku 27 czerwca na Ukrainę na preferencyjnych warunkach celnych wjechało 211 tys.

Aut. Ukraiński deputowany podkreślił, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni sprowadzono na Ukrainę 48 tysięcy samochodów. Na początku kwietnia władze Ukrainy zniosły opłaty celne na samochody sprowadzane z Unii Europejskiej. Wcześniej za każdy taki pojazd trzeba było zapłacić akcyzę, VAT oraz cło, co mogło stanowić nawet 30 proc.

wartości pojazdu. Opłaty zostaną na Ukrainie przywrócone od 1 lipca.

Ile wynosi cło na auto z Ukrainy?

Opłaty celne w urzędzie – CŁO, VAT i AKCYZA – Jak już wspomnieliśmy wyżej towary czyli w tym przypadku auta sprowadzone z krajów nie należących do wspólnoty Unii Europejskiej według przepisów muszą mieć uregulowane należności podatkowo celne. Do obowiązkowych podatków należy niewątpliwie VAT który musi zostać odprowadzony od każdego towaru wprowadzonego na terytorium krajów członkowskich.

Ile aut kupili Ukraińcy?

Ćwierć miliona w trzy miesiące – czyli jak Ukraińcy wyczyścili rynek z używanych aut – 6 kwietnia 2022 roku władze ukraińskie zniosły konieczność opłacania cła importowego, akcyzy i VAT od sprowadzanych samochodów używanych (zresztą nie tylko od samochodów, bo i od wielu innych towarów).

 1. W przypadku samochodów, takie działanie miało na celu możliwość szybkiej odbudowy parku samochodowego, w kraju zaatakowanym na pełną skalę przez Rosję.
 2. Według różnych szacunków, w trakcie działań wojennych zniszczeniu uległo od 200 do 300 tys.
 3. Samochodów.
 4. Władzom Ukrainy chodziło nie tylko o odbudowę parku samochodów osobowych, ale też aut dostawczych oraz ciężarowych.

Wszystko po to, aby gospodarka kraju mogła dalej działać. Z powodu rosyjskiej inwazji i nie ukrywanej wrogości ze strony Białorusi, Ukraińcom pozostał dostęp do granicy zachodniej. Blokady portów uniemożliwiały import aut używanych np. z innych kierunków.

W pierwszej połowie roku (do 1 stycznia do końca czerwca 2022 roku) Ukraińcy zarejestrowali łącznie 278.600 sztuk samochodów używanych, sprowadzonych z zagranicy.72.8 % aut (łącznie 202.800 szt.) zostało zarejestrowanych w okresie tak zwanej zerowej odprawy celnej. Czyli od 6 kwietnia do 30 czerwca 2022. Dla porównania, w okresie od stycznia do czerwca 2021 roku, na Ukrainę sprowadzono 204.600 szt. aut używanych.

Nie oszukujmy się, na Ukrainie też działają handlarze samochodów. Nawet w czasie wojny. To oczywiste, że skorzystali oni z okazji, jaką dała im zerowa odprawa celna. Jakie samochody były najchętniej kupowane przez Ukraińców? Numerem jeden były Volkswageny Passaty (ok.16 tys.

szt.), dalej plasowały się Volkswageny Golfy, Skody Octavie, Renault Megane, Renault Scenic, Fordy Focusy, Volkswageny Tourany, Ople Zafira, Ople Astra i Audi A4. W przypadku aut osobowych nie wolno było sprowadzać aut, które nie spełniały normy Euro2. W przypadku ciężarówek graniczną normą była Euro 5.

UKRAINA ZNIOSŁA CŁO NA AUTA Z EU

Warto jeszcze spojrzeć na ilość transakcji sprzedaży, jakie zostały zawarte w okresie od 1 stycznia do 31 czerwca 2022 roku.564.100 aut używanych zmieniło właściciela (o 10,7% mniej niż w 2021 roku).1 lipca 2022 roku ukraiński rząd zawiesił przepisy tak zwanej zerowej odprawy celnej.

Zaczęto z powrotem pobierać cło importowe, akcyzę i VAT. Jak to wpłynęło na import aut? W lipcu 2022 roku na Ukrainę sprowadzono tylko 13.900 szt. aut nowych i używanych. W okresie od 1 stycznia do 31 czerwca 2022 roku Ukraińcy kupili 18.500 szt. fabrycznie nowych samochodów (spadek o 645 w stosunku do 2021 roku).

Jedynie niecałe 10 % tych aut zostało wyprodukowanych na Ukrainie i były to w większości auta specjalistyczne. Tak na marginesie – samochody na Ukrainie są składane z gotowych zestawów, sprowadzanych z zagranicy. W kraju nie istnieje (nie istniał także przed wybuchem wojny) pełny cykl produkcji aut.

You might be interested:  Jak Sprawdzić Czy Samochód Jest Zajęty Przez Komornika?

Ile wynosi cło Ukraina?

D. Cło przywozowe na towary – Jest obliczane według stawek określonych w Taryfie Celnej Ukrainy i zależy od wartości celnej towarów. Taryfa celna Ukrainy przewiduje uiszczenie cła importowego, które wynosi głównie od 2% do 20% wartości celnej. Wartość celna to cena faktycznie zapłacona lub należna za towar.

 1. Aby porównać ceny importowanych towarów, ukraińscy celnicy aktywnie korzystają z wewnętrznej bazy danych informacji o cenach, których obowiązkowy status nie jest określony na poziomie ustawodawczym.
 2. W praktyce wartość celna jest często określana przez inspektorów na podstawie ceny podobnych towarów importowanych do kraju w ciągu ostatnich 90 dni.

Dopuszcza się ustalanie wysokości ulgi (preferencji taryfowych) od stawek taryfy celnej Ukrainy w postaci zwolnienia z cła przywozowego, obniżenia cła przywozowego lub określenia kwot taryfowych zgodnie z ustawodawstwem ukraińskim oraz na import towarów z krajów, z którymi zawarte są umowy międzynarodowe.

Czy Ukrainiec może kupić samochód w Polsce?

Jestem obywatelem(-lką) Ukrainy, obejmuje mnie specustawa. Jak mogę kupić w Polsce samochód? Każdy cudzoziemiec, nie tylko obywatel Ukrainy, może nabyć samochód w Polsce, tak nowy, jak i używany. Nabycie najczęściej następuje na podstawie faktury VAT wystawionej przez sprzedającego (np.

Salon samochodowy, komis) lub umowy sprzedaży (w szczególności gdy sprzedającym jest osoba fizyczna). Cudzoziemiec ma obowiązek rejestracji auta zakupionego w Polsce. Termin na zawiadomienie o nabyciu pojazdu to zasadniczo 30 dni, ale w czasie stanu epidemii i zagrożenia epidemicznego w Polsce został wydłużony do 60 dni.

Rejestracji dokonuje starosta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania nabywcy pojazdu, zatem z wnioskiem o rejestrację należy kierować się do starostwa powiatowego lub urzędu miasta w miejscu zamieszkania w Polsce. Składając wniosek o przerejestrowanie pojazdu używanego, zakupionego w Polsce, można pozostać przy dotychczasowym numerze rejestracyjnym, pod warunkiem, że tablice rejestracyjne pojazdu są białe, czytelne, utrzymane w dobrym stanie, niepogięte oraz posiadają unijne gwiazdy na niebieskim tle.

Zachowanie starych numerów rejestracyjnych auta pozwala zaoszczędzić ok.100 zł na urzędowych opłatach. Wraz z wnioskiem o rejestrację pojazdu używanego należy złożyć dowód własności pojazdu, dowód rejestracyjny pojazdu z aktualnym terminem badania technicznego, kartę pojazdu (jeżeli była wydana), tablice rejestracyjne, dokument tożsamości (paszport), dokument potwierdzający legalny pobyt w Polsce oraz zaświadczenie o zameldowaniu cudzoziemca.

W przypadku braku zameldowania warto skontaktować się z konkretnym urzędem i ustalić czy i jakimi innymi dokumentami niż zameldowanie można wykazać swoje miejsce zamieszkania. W niektórych urzędach wystarczy złożyć pisemne oświadczenie co do swojego adresu zamieszkania.

 • W przypadku braku dokumentów, z których będzie wynikać legalny pobyt w Polsce, będzie trzeba wyjaśnić w danym urzędzie, że legalność pobytu cudzoziemca na terytorium RP wynika ze specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy.
 • W tym celu urzędy mogą oczekiwać okazania dowodu posiadania numeru PESEL UKR.
 • W pierwszej kolejności urząd wyda decyzję o czasowej rejestracji pojazdu wraz z pozwoleniem czasowym ważnym na okres do 30 dni.

W tym terminie zostanie wydana decyzja o rejestracji pojazdu i dowód rejestracyjny, które odbiera się podczas kolejnej wizyty w urzędzie. Należy także pamiętać o obowiązku ubezpieczenia pojazdu (ubezpieczenie OC). Jeśli auto było ubezpieczone przez poprzedniego właściciela, polisa może pozostać aktualna, ale w towarzystwie ubezpieczeniowym konieczna będzie aktualizacja właściciela pojazdu, który przejmuje odpowiedzialność za opłacanie składek od dnia nabycia pojazdu.

Można także rozważyć wybór innego ubezpieczyciela. Dowód posiadania ubezpieczenia OC pojazdu będzie trzeba także przedstawić podczas przerejestrowywania pojazdu. Jeśli auto kupowane jest od podmiotu, który nie jest podatnikiem VAT, kupujący jest także zobowiązany zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) wynoszący 2% wartości pojazdu, czyli niekoniecznie kwoty nabycia wskazanej w umowie, ponieważ urząd może poddać weryfikacji, jaka jest faktyczna wartość rynkowa danego pojazdu.

Deklarację PCC-3 należy złożyć do urzędu skarbowego w terminie 14 dni od dnia nabycia pojazdu oraz w tym terminie uiścić podatek. : Jestem obywatelem(-lką) Ukrainy, obejmuje mnie specustawa. Jak mogę kupić w Polsce samochód?

Po co Ukraińcom samochody?

Ukraińcy wywożą z Polski Passaty bez cła. Lista aut ściąganych do Ukrainy 17 cze, 13:00 Tymczasowe zwolnienie z opłat celnych napędziło import samochodów używanych do Ukrainy. Korzystając z braku cła, Ukraińcy przywieźli już do kraju ponad 100 tys. aut. Auto Świat

Tymczasowo wstrzymane opłaty celne mają pomóc w wyrównaniu strat w parku samochodowym Ukrainy, który został mocno przerzedzony na skutek działań militarnych. Ukraińcy mogą importować auta bez cła do 25 czerwca 2022 r. Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Ukrainy opublikował statystyki dotyczące zwolnionych z opłat celnych samochodów używanych. Wynika z nich, że aż 37,2 proc. aut z importu pochodzi z Polski Lider może być tylko jeden i jest nim, oczywiście, Volkswagen Passat. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście 10 najczęściej sprowadzanych samochodów przez Ukraińców? Polacy nie będą zaskoczeni

Władze Ukrainy na początku kwietnia br. zadecydowały o tymczasowym zwolnieniu z opłat celnych sprowadzanych do kraju samochodów używanych. Od tego czasu Ukraińcy nie płacą cła importowego, akcyzy i podatku VAT, a to pobudziło tamtejszy rynek motoryzacyjny. kibri_ho / Shutterstock Według oficjalnych statystyk opracowanych przez Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Ukrainy tylko od 9 kwietnia do 19 maja 2022 r. dzięki zerowej odprawie celnej w Ukrainie przybyło dokładnie 90 tys.269 pojazdów. Teraz liczba sprowadzonych aut bez cła znacząco przekracza 100 tys.

egzemplarzy. Patrząc na spowodowane działaniami wojennymi straty, to wciąż za mało, by powrócić do stanu sprzed, – Mamy dane, z których wynika, że od początku wojny w Ukrainie zostało tam zniszczonych 220 tys. samochodów. Jest też duża liczba aut, nie wiemy nawet jak bardzo, które opuściły kraj z ukraińskimi rodzinami na pokładzie – obrazował nam sytuację na początku maja br.

Daniel Nowak z firmy Spotawheel. Stąd pomysł na takie akcje, jak prowadzona przez Jacka Hugo-Badera,2/10 Lista najczęściej importowanych samochodów do Ukrainy Piotr Wróbel / Auto Świat Ale cywile też potrzebują własnych środków transportu, więc korzystają na wprowadzonym przez władze Ukrainy tymczasowym zwolnieniu z opłat celnych importowanych samochodów. Nie interesują ich jednak ani auta nowe, ani drogie i luksusowe – chodzi o samochody, które wystarczą do codziennej jazdy.

Uśredniając na podstawie danych IBRM Ukrainy, są to auta w wieku 14 lat kosztujące 4,27 tys. dol. (ok.19 tys. zł). Poniżej znajdziecie listę 10 ulubionych modeli Ukraińców ułożoną na podstawie danych z okresu od 9 kwietnia do 19 maja 2022 r. Łącznie do Ukrainy trafiło wówczas 90 tys.269 pojazdów, które w większości (ponad 91 proc.) pochodziły z krajów Unii Europejskiej – najczęściej z Polski (37,2 proc.).

Co ciekawe, są to głównie auta cieszące się równie dużą popularnością wśród Polaków.1/10 Volkswagen Passat Auto Świat Liczba: 5 tys.687 szt. Najpopularniejszy rocznik: 2007 Średnia cena: ok.13,6 tys. zł 2/10 Volkswagen Golf Auto Świat Liczba: 5 tys.217 szt. Najpopularniejszy rocznik: 2006 Średnia cena: ok.11,9 tys. zł 3/10 Skoda Octavia Auto Świat Liczba: 3 tys.566 szt. Najpopularniejszy rocznik: 2008 Średnia cena: ok.14,2 tys. zł 4/10 Audi A6 Auto Świat Liczba: 2 tys.445 szt. Najpopularniejszy rocznik: 2006 Średnia cena: ok.20,9 tys. zł 5/10 Audi A4 Auto Świat Liczba: 2 tys.314 szt. Najpopularniejszy rocznik: 2005 Średnia cena: ok.14,3 tys.

zł 6/10 Renault Megane Auto Świat Liczba: 2 tys.293 szt. Najpopularniejszy rocznik: 2009 Średnia cena: ok.11,5 tys. zł 7/10 Volkswagen Touran Auto Świat Liczba: 2 tys.255 szt. Najpopularniejszy rocznik: 2007 Średnia cena: ok.12,3 tys. zł 8/10 Opel Zafira Auto Świat Liczba: 2 tys.111 szt. Najpopularniejszy rocznik: 2007 Średnia cena: ok.9,1 tys.

zł 9/10 Opel Astra Auto Świat Liczba: 1 tys.930 szt. Najpopularniejszy rocznik: 2007 Średnia cena: ok.9,5 tys. zł 10/10 Ford Focus Adam Włodarz / Auto Świat Liczba: 1 tys.853 szt. Najpopularniejszy rocznik: 2008 Średnia cena: ok.9,6 tys. zł : Ukraińcy wywożą z Polski Passaty bez cła.

You might be interested:  Ile Kosztuje Zarejestrować Samochód Z Niemiec?

Ile kosztuje samochód na Ukrainie?

Jakie są ceny na Ukrainie? Ile kosztuje obiad? Jaki jest koszt życia? Ile pieniędzy potrzeba na zakupy – Średnia cena zakwaterowania na Ukrainie wynosi od: 262 UAH w hostelu do 1000 UAH w 3-gwiazdkowym hotelu. Korzystanie z transportu publicznego na Ukrainie podlega opłacie w wysokości: 7,00 UAH za bilet w jedną stronę.

Taksówka zależy od kilku czynników. Początkowa cena taksówki: 40 UAH. + dodatkowo około 1 km: 7,00 UAH. Wynajem samochodu: Średnia cena wynajmu samochodu na Ukrainie wynosi 2200 UAH. Oczywiście stawki wynajmu samochodów wynoszą od 1200 UAH do 6600 UAH. Cena wynajmu zależy od wielkości i wyposażenia samochodu.

Samochód kompaktowy będzie kosztował około 1700 UAH, a koszt wynajmu SUV-ów wyniesie 3400 UAH. Wynajem samochodu w budżecie kosztuje 1200 UAH. Z drugiej strony za luksusowy samochód trzeba zapłacić około 6600 UAH. Na podróże z rodziną – van (3400 UAH). Wynajem samochodu na tydzień kosztuje na Ukrainie około 8 800 UAH.

Ile wynosi opłata celna za auto?

Ile wynosi akcyza za samochód? – To, ile będzie trzeba zapłacić akcyzy za samochód, zależy od pojemności silnika. Dla aut osobowych o pojemności silnika powyżej 2000 cm3 jest to 18,6 proc. podstawy opodatkowania, a w przypadku pozostałych samochodów – 3,1 proc. Ową podstawą opodatkowania jest wartość pojazdu, Jeśli kupisz auto, które warte jest 10 tys. zł, to zapłacisz:

1860 zł – przy pojemności silnika powyżej 2000 cm 3, 310 zł – przy pojemności silnika do 2000 cm 3,

Od 1 stycznia 2020 roku obowiązuje o 50 proc. niższa akcyza za auta z napędem hybrydowym. Wynosi ona – 9,3 i 1,55 proc, w zależności od pojemności silnika.

Jak zarejestrować auto z Ukrainy w Polsce?

Jak cudzoziemcy mają zarejestrować swój pojazd bez meldunku? – Osoby przyjeżdżające do Polski na okres krótszy niż 6 miesięcy, czyli podczas pobytu czasowego w kraju Unii Europejskiej, nie muszą rejestrować samochodu w Polsce. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, możesz zarejestrować kupione auto w kraju pochodzenia.

Natomiast w przypadku przebywania w kraju Unii Europejskiej, a więc również w Polsce, przez okres dłuższy niż pół roku korzystasz z pobytu stałego i rejestracja samochodu jest nie tylko możliwa w Polsce, ale obowiązkowa. Samochód musisz zarejestrować przed upływem 6 miesięcy od dnia przyjazdu na terytorium RP lub od chwili wyjazdu z kraju zamieszkania.

Przy rejestracji pojazdu kluczowe znaczenie ma stałe miejsce zamieszkania cudzoziemca. Wymaga to złożenia wniosku o rejestrację w urzędzie właściwym pod względem takiego adresu. Zgodnie z art.25 Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny miejsce zamieszkania stanowi miejscowość, w której dana osoba przebywa z zamiarem stałego pobytu.

 • Obcokrajowiec przy rejestracji np.
 • W Kielcach będzie musiał dowieść, że przebywa głównie w tym mieście.
 • Może to zrobić, okazując umowę najmu mieszkania czy umowę o pracę na dłuższy okres.
 • Niewykluczone, że urzędnikom wystarczy Twoje oświadczenie, że mieszkasz w danym mieście.
 • Jak widać, brak meldunku nie musi oznaczać, że cudzoziemiec nie zarejestruje auta.

Urzędnik przy rejestracji w celu weryfikacji takiej osoby poprosi o okazanie dowodu tożsamości, np. dowodu osobistego, karty pobytu czy też paszportu.

Jakich aut szukają Ukraińcy?

Sprzedajesz auto? Jest duża szansa, że kupi je Ukrainiec – 6 kwietnia zmieniono przepisy prawne na Ukrainie – zniesiono opłaty celne na importowane samochody: cło importowe, akcyzę i VAT, Taki ruch sprawił, że zainteresowanie sprowadzaniem aut z Polski na Ukrainę mimo konfliktu wzrosło.

 • Świadczą o tym duże kolejki na przejściach granicznych, na których wwożący samochody na Ukrainę oczekują po kilkanaście godzin.
 • Póki co zwolnienie z opłat celnych obowiązywać będzie do 25 czerwca, ale niewykluczone, że zostanie przedłużone.
 • Celnicy obsługują maksymalnie 500 aut dziennie.
 • Zgodnie z kolejną decyzją strony ukraińskiej odprawa samochodów osobowych sprowadzanych na Ukrainę z terenu Unii Europejskiej jest możliwa od środy, 11 maja, tylko na dwóch przejściach granicznych – w Zosinie (Lubelskie) i w Budomierzu (Podkarpackie).
You might be interested:  Gta San Andreas Jak Wgrac Samochód?

Odprawa takich samochodów nie jest natomiast możliwa na pozostałych przejściach w województwie lubelskim, czyli w Hrebennem, Dorohusku, Dołhobyczowie – powiedział w rozmowie z PAP Michał Deruś, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie. W wyniku działań wojennych wiele aut zostało zniszczonych.

 1. Zapewne część kupujących przekaże pojazdy na wschód, tam gdzie toczone są walki, inni nabywają samochody dla siebie, ale oczywiście jest też duża (o ile nie największa) grupa nabywców, którzy importują pojazdy z Polski, aby następnie odprzedać je z zyskiem na Ukrainie.
 2. Swego czasu Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR przestawił listę najczęściej sprowadzanych samochodów przez Ukraińców z krajów UE w 2021 r.

Tymi trzema najchętniej importowanymi modelami aut były: VW Golf, Skoda Octavia i VW Passat, Na kolejnych miejscach znalazły się: Renault Megane, Renault Scenic, Opel Zafira, Opel Astra, Ford Focus, Skoda Fabia i Audi A4. Zdaje się, że ten trend się nie zmienił.

Czy można sprzedać samochód obywatelowi Ukrainy?

Czy Ukrainiec może kupić samochód w Polsce? – Każdy obywatel Ukrainy, który posiada dokument poświadczający jego legalny i stały pobyt w Polsce, a także posiadający adres zameldowania, ma prawo do zakupu samochodu w naszym kraju. Co więcej, z formalnego punktu widzenia sprzedaż auta Ukraińcowi nie różni się wielce od transakcji zawieranej między dwoma Polakami. Od 1 lipca udogodnienie to przestało obowiązywać i każdy Ukrainiec, który chce przekroczyć granicę swojego kraju nowym samochodem, musi uiścić cło.

Jak sprzedać samochód obcokrajowcowi?

Umowa sprzedaży auta obcokrajowcowi – jak wygląda? – Tak jak przy umowie sprzedaży auta polskiemu obywatelowi tak i w przypadku obcokrajowców umowa kupna – sprzedaży auta powinna zawierać:

imię i nazwisko PESEL, a jeśli obcokrajowiec nie go nie posiada numery dokumentów tożsamości (np. paszportu) wraz z informacją, kiedy został on wydany i przez jaki urząd adres zamieszkania lub zameldowania datę zawarcia umowy miejsce zawarcia umowy kwotę, za jaką sprzedajemy auto (również zapisaną słownie)

Umowa kupna – sprzedaży powinna także zawierać szereg informacji dotyczących sprzedawanego pojazdu:

markę i model auta rok produkcji numery rejestracyjne numer VIN kolor auta przebieg w chwili podpisywania umowy

Do umowy warto dołączyć także oświadczenie kupującego, że zapoznał się ze stanem technicznym samochodu oraz, że pojazd spełnia warunki techniczne dopuszczające go do ruchu. Jako że samochód sprzedajemy na terytorium Polski, najłatwiej, jeśli umowa zostanie sporządzona w języku polskim.

Ile kosztuje samochód na Ukrainie?

Jakie są ceny na Ukrainie? Ile kosztuje obiad? Jaki jest koszt życia? Ile pieniędzy potrzeba na zakupy – Średnia cena zakwaterowania na Ukrainie wynosi od: 262 UAH w hostelu do 1000 UAH w 3-gwiazdkowym hotelu. Korzystanie z transportu publicznego na Ukrainie podlega opłacie w wysokości: 7,00 UAH za bilet w jedną stronę.

 • Taksówka zależy od kilku czynników.
 • Początkowa cena taksówki: 40 UAH.
 • Dodatkowo około 1 km: 7,00 UAH.
 • Wynajem samochodu: Średnia cena wynajmu samochodu na Ukrainie wynosi 2200 UAH.
 • Oczywiście stawki wynajmu samochodów wynoszą od 1200 UAH do 6600 UAH.
 • Cena wynajmu zależy od wielkości i wyposażenia samochodu.

Samochód kompaktowy będzie kosztował około 1700 UAH, a koszt wynajmu SUV-ów wyniesie 3400 UAH. Wynajem samochodu w budżecie kosztuje 1200 UAH. Z drugiej strony za luksusowy samochód trzeba zapłacić około 6600 UAH. Na podróże z rodziną – van (3400 UAH). Wynajem samochodu na tydzień kosztuje na Ukrainie około 8 800 UAH.

Co z Clem na Ukrainie?

Ukraina ponownie nakłada cła na polskie produkty. Zaskoczeni? Trudno skomentować najnowszą zmianę ukraińskich przepisów, o których poinformował Związek Sadowników RP. Ukraina bowiem wróciła do pobierania ceł ze wszystkich towarów pochodzących z Unii Europejskiej.

Warto zacząć od początku. Po wybuchu wojny Ukraina wstrzymała pobieranie ceł i dodatkowych opłat z tytułu wwozu na jej teren produktów z Unii Europejskiej. Na początku czerwca z kolei Unia Europejska zniosła cła na wszystkie towary ukraińskie, które wjeżdżały na teren Wspólnoty. Wczoraj ZSRP poinformował o tym, że Ukraina od 1 lipca 2022 wróciła do przepisów sprzed wybuchu wojny.

Dokładniej rzecz ujmując, p rzywróciła poprzednio obowiązujące cła i podatki importowe na wszystkie towary, w tym także na owoce i warzywa z Unii Europejskiej. Mamy zatem do czynienia z nieprawdopodobną sytuacją. Ukraińskie zboża zalewają krajowy rynek.

Do mroźni działających na terenie naszego kraju przyjeżdżają maliny. Równocześnie polskie i unijne produkty, które są eksportowane na rynek ukraiński będą objęte cłem i dodatkowymi podatkami. Jest to przykład skrajnie asymetrycznych relacjach handlowych. Dotyka ona nas kraj w szczególny sposób ze względu na bezpośrednie sąsiedztwo z Ukrainą i sytuację na rynkach rolnych.

Z drugiej strony jest dowodem na to, jak istotna jest możliwość prowadzenia suwerennej polityki celnej, niezależnej od Brukseli źródło: polskiesadownictwo.pl : Ukraina ponownie nakłada cła na polskie produkty. Zaskoczeni?

Czy Polak może sprzedać auto na Ukrainie?

Sprzedaż samochodu na Ukrainę trzeba zgłosić do urzędu i ubezpieczyciela – Sprzedający musi jeszcze zadbać o zgłoszenie sprzedaży auta w wydziale komunikacji starostwa powiatowego (do 30 dni) oraz ubezpieczycielowi (14 dni). Od momentu powiadomienia zakładu ubezpieczeń wszelkie prawa i obowiązki związane z ubezpieczeniem OC przechodzą na nabywcę.

Natomiast brak zgłoszenia sprzedaży w wydziale komunikacji w ciągu 30 dni grozi karą w wysokości od 200 do 1000 zł. Można to zrobić osobiście w urzędzie, dostarczając zawiadomienie o zbyciu pojazdu wraz z kopią dowodu sprzedaży (np. umowa kupna-sprzedaży) oraz okazać dowód osobisty. Zbycie pojazdu można zgłosić przez internet przy użyciu profilu zaufanego lub podpisu certyfikowanego.

Do takiego zgłoszenia wystarczają dane nabywcy pojazdu i skan lub zdjęcie dokumentu potwierdzającego sprzedaż lub darowiznę. Kupujący udaje się wtedy autem do swojego kraju na dotychczasowych tablicach rejestracyjnych, a po zarejestrowaniu samochodu zagranicą tamtejszy urząd powinien poinformować polski wydział komunikacji.

Related Post