Auto Blog-Pomóc drogowa Autopomoc Co Oznacza Kontrolka Samochód Z Kłódką?

Co Oznacza Kontrolka Samochód Z Kłódką?

0 Comments

Co Oznacza Kontrolka Samochód Z Kłódką
Kontrolka auto z kluczykiem – o czym jeszcze należy pamiętać? – Pamiętaj, że istnieją dwie dość podobne ikony przypominające autko z kluczykiem. Awaria immobilizera, kluczyka bądź zapłonu objawia się sylwetką pojazdu z kluczem lub kłódką, które sygnalizują właśnie problem z układem zapłonowym i systemem chroniącym przed kradzieżą. Multimetr – urządzenie diagnostyczne Prostownik Zestaw stacyjka z kluczykiem Kontrolka autko z kluczykiem lub kłódką to dość powszechny problem, który zdarza się zarówno w nowych, jak i starszych samochodach. Pamiętaj, że choć przyczyna jej pojawienia się może być błaha, to w niektórych przypadkach będzie wymagać dość kosztownej oraz poważnej naprawy.

Co oznacza kontrolka w samochodzie żółty samochód?

Co warto wiedzieć –

 • Kontrolki w samochodzie mogą mieć charakter informacyjny, ostrzegawczy lub informacyjno-ostrzegawczy.
 • Zielone kontrolki informują, jakie funkcje działają aktualnie w pojeździe i zwykle nie wymuszają żadnych interwencji.
 • Zapalenie się żółtej kontrolki powinno wzmóc czujność kierowcy. Może oznaczać zarówno zbliżającą się awarię samochodu, jak również ostrzeżenie o zbyt niskim poziomie paliwa, płynów hamulcowych czy włączonych światłach.
 • Czerwone kontrolki mogą sygnalizować poważną awarię pojazdu. Jednak nie wszystkie wymagają natychmiastowego zatrzymania pojazdu. Niektóre dbają o bezpieczeństwo podróżujących i informują np. o otwartych drzwiach czy niezapiętych pasach.

Co oznacza pomarańczowy kluczyk w samochodzie?

Pomarańczowa kontrolka auta z kluczykiem sygnalizuje problemy z układem immobilizera, a więc z systemem zapobiegającym kradzieżom samochodu. System ten okazał się niezwykle skuteczny i według statystyk producentów ograniczył ilość kradzieży aut aż o 40%.

Jak wygląda kontrolka od oleju?

Czerwona czy żółta? – W większości samochodów kolor kontrolki oleju jest czerwony, a to oznacza konieczność natychmiastowego zatrzymanie auta i wyłączenia silnika by nie uszkodzić jego elementów. W końcu bez wystarczającego smarowania może dojść do zatarcia pierścieni, tłoków panewek i innych ruchomych elementów silnika. W niektórych autach, np. Porsche poziom oleju sprawdzić można wyłącznie elektronicznie. W niektórych autach, np. koncernu Volkswagen, kontrolka oleju może być wyświetlona także w kolorze żółtym. Nie oznacza to wtedy problemów ze smarowaniem silnika, tylko osiągniecie przez olej minimalnego poziomu.

Jeśli jego uzupełnienie nie jest możliwe, można jechać dalej, ale trzeba unikać wysokich obrotów, przechyłów w zakrętach i wciskania gazu do podłogi. Jak najszybciej trzeba także uzupełnić poziom oleju. Czasami, zamiast kontrolki na desce może pojawić się także zwyczajny komunikat, uzupełnij poziom oleju.

Wtedy sprawa jest oczywista.

Co oznacza żółta kontrolka samochód z kluczem francuskim?

Żółta kontrolka samochodu z kluczem płaskim/francuskim – Żółta kontrolka, która przedstawia samochód z kluczem płaskim lub francuskim lub sam klucz (różne wersje w zależności od marki) oznacza nieco większy problem, a mianowicie jakąś awarię układu napędowego lub któregoś z istotnych elementów osprzętu silnika (np.

Alternatora). Jeśli przy okazji pojawiają się również szarpnięcia, spadki mocy, dławienie się silnika, może to oznaczać na przykład awarię związaną z EGR lub DPF. W silnikach wysokoprężnych problem może również leżeć w zużytych lub wadliwych świecach żarowych. Warto również sprawdzić przepływomierz lub czujnik położenia wału korbowego lub wałka rozrządu.

Lekceważenie tego problemu może doprowadzić do poważniejszej usterki, z przejściem jednostki w tryb awaryjny lub całkowitym jej unieruchomieniem. To tylko przykładowe awarie, które powinny być jak najszybciej zdiagnozowane w serwisie poprzez odczytanie błędów z komputera pokładowego.

 1. Jeżeli ikona klucza jest żółta – komputer nie ocenił usterki jako szczególnie istotnej.
 2. Czerwony klucz francuski na desce to poważny problem – w miarę możliwości auto należy szybko zatrzymać i sprawdzić co jest przyczyną pojawienia się komunikatu.
 3. Warto również obserwować sposób, w jaki pojawia się kontrolka samochodu z kluczem.

Jeśli gaśnie zaraz po uruchomieniu pojazdu, podczas diagnostyki przedstartowej auto nie wykryło żadnych błędów i można bezpiecznie ruszać w podróż. Jeśli po uruchomieniu silnika kontrolka pozostaje zapalona przez dłuższy czas, a następnie znika, system diagnostyczny prawdopodobnie wykrył co najmniej jeden błąd, ale nie są to błędy poważne i wymagające natychmiastowej reakcji.

Jak wygląda kontrolka immobilizera?

Jak odblokować immobilizer (uruchomić silnik), gdy kluczyk nie działa? Porada dotyczy aut z kluczykiem na podczerwień i immobilizerem. Jeśli posiadamy kluczyk na podczerwień, immobilizer w aucie odblokowywany jest kodem przesyłanym przez podczerwień. Problem pojawia się gdy kluczyk uszkodzimy (utopimy, rozjedziemy :D), lub po prostu rozładują się baterie.

Auto otworzymy przez przekręcenie kluczyka w drzwiach ale po włożeniu go do stacyjki nie będziemy mogli uruchomić silnika. Kupując auto w salonie powinniśmy dostać kartę, na której znajduje się kod awaryjny. Jeśli jednak kupiliśmy auto jako używane i nie dostaliśmy kodu, należy go wygenerować używając programu: (działa tylko pod Windows XP).

Serwisy Renault za podanie kodu życzą sobie od 100 do ponad 300 PLN! 1. Rozkręcamy kluczyk i odczytujemy kod z żółtej naklejki w pilocie.2. Uruchamiamy program (hasło zapisane jest w pliku tekstowym w archiwum) i podajemy w programie typ pojazdu (w moim przypadku B56H – odczytujemy go z numeru nadwozia, po literach “VF1”) 3.

 • Podajemy kod z kluczyka w programie (np.123456A7) 4.
 • Program w czerwonej ramce wyświetli 4-cyfrowy kod do odblokowania immo.
 • Code Securite Antidemarrage) 5.
 • Wkładamy kluczyk do stacyjki, przekręcamy w pozycję zapłonu.
 • Mruga żółta kontrolka immo (błyskawica).
 • Immobilizer jest zablokowany.6.
 • Wciskamy gaz do oporu (kontrolka gaśnie), podajemy 1-szą cyfrę kodu odpowiednią ilością wciśnięć przycisku komputera (przy dźwigni wycieraczek) np.
You might be interested:  Kiedy Można Sprzedać Samochód Po Zakupie?

jeśli kod to 2468, wciskamy przycisk 2 razy (kontrolka immo mignie przy każdym naciśnięciu przycisku).7. Puszczamy gaz. Wciskamy gaz ponownie, podajemy 2-gą cyfrę kodu (np.4 wciśnięcia). Puszczamy gaz.8. Powtarzamy punkt 6 i 7 aż do ostatniej cyfry kodu.9.

 1. Po podaniu ostatniej cyfry kodu i puszczeniu gazu, kontrolka immo zgaśnie, możemy odpalić auto.10.
 2. Uwaga! Mamy teraz cały czas odblokowany immobilizer! 11.
 3. Aby go zablokować ponownie, musimy otworzyć drzwi nadajnikiem podczerwieni, włożyć kluczyk i przekręcić w zapłon.
 4. Wyjąć kluczyk i zamknąć auto.
 5. Od tej pory immobilizer znów działa tak jak wcześniej.

Kod najlepiej zapisać sobie gdzieś, gdzie będziemy mogli go użyć w awaryjnej sytuacji. : Jak odblokować immobilizer (uruchomić silnik), gdy kluczyk nie działa?

Gdzie znajduje się immobilizer?

Jak jest zbudowany i gdzie można znaleźć immobilizer? – Immobilizer najczęściej składa się z dwóch części. Pierwszą z nich jest transponder, czyli nadajnik. Najczęściej znajduje się on przy kluczykach do auta i ma formę pilota lub małej pastylki. W nowszych autach transponder jest po prostu wbudowany w kluczyk, tak że kierowca może nie mieć pojęcia, że w ogóle go posiada.

Co oznacza kontrolka samochód z kluczykiem Opel Corsa D?

Główne przyczyny świecenia kontrolki samochód z kluczykiem lub kłódką: –

Rozkodowany kluczyk. Spróbuj odpalić samochód kluczykiem zapasowym. Jeżeli odpali, oznacza to, że w pierwszym kluczyku awarii uległ transponder (nadajnik). Rozładowany kluczyk. Wymień baterię. Awaria odbiornika. Awarii mogła ulec centralka, która odczytuje sygnał z nadajnika.

W niektórych modelach samochodów np. w Mazdzie 6, po wyjęciu kluczyka ze stacyjki, kontrolka samochód z kluczykiem zaczyna migać na czerwono. Jest to sytuacja całkowicie normalna i oznacza prawidłowe działanie immobilizera.

Co się dzieje gdy jest za mało oleju w silniku?

Co to jest „zatarcie silnika”? – Zatarcie silnika to uszkodzenie go wskutek tarcia – powstającego, gdy ilość oleju jest zbyt mała. Trące o siebie elementy nagrzewają się, zniekształcają, ścierają, a nawet stapiają. Silnik przestaje pracować cicho, płynnie i wydajnie, a tłoki mogą się w końcu zablokować.

 • W skrajnych przypadkach częściowo zablokowany korbowód może przebić blok silnika (znacie powiedzenie „odbiła mu korba”?), powodując nieodwracalne uszkodzenia.
 • Tak właśnie skończył się występ Kuby Przygońskiego w 34.
 • Rajdzie Dakar.
 • Przebitego silnika nie da się naprawić, więc utalentowany zawodnik, który do tamtej pory zajmował 4.

miejsce, musiał wycofać się z zawodów.

Jakie są objawy braku oleju w silniku?

Jak rozpoznać brak oleju? – Zatem, wiedząc już, jak ważny jest olej silnikowy, powstaje kolejne pytanie. Jak się ustrzec przed zniszczeniem naszych silników, a więc w praktyce, jak rozpoznać brak oleju silnikowego? Pierwszym i podstawowym objawem, na który powinniśmy zwracać uwagę przed podróżą samochodem może być mała ilość oleju silnikowego na bagnecie, który wyciągamy ze zbiornika oleju.

Bagnet ten pokaże nam miejsce, do jakiego sięga olej i powie nam, czy powinniśmy jeszcze przed podróżą uzupełnić płyn. Gdy na powierzchni, na której postawiliśmy samochód zobaczymy ciemną plamę, należy niezwłocznie sprawdzić poziom oleju, ponieważ plama ta, może być objawem jego wycieku. W identyfikacji problemu wycieku oleju może nam również pomóc kontrolka oleju, która zaświeca się w naszych samochodach, gdy poziom oleju jest niewłaściwy.

Gdy taka kontrolka zaświeci się podczas podróży, musimy niezwłocznie zatrzymać samochód, ponieważ może ona być objawem braku oleju w silniku. Gdy z naszej rury wydechowej wydobywa się intensywny, szaroniebieski dym, jest to oznaka spalania się oleju, które powoduje jego szybkie ubytki.

Ile można jechać bez oleju?

W większości wynosi do 0,5 l/1000 km, ale w niektórych modelach nawet 1 l/1000 km, a w sportowych – do 1,5 l/1000 km.

Ile kosztuje naprawa check engine?

Skasowanie błędu Check Engine – Normalna praca silnika może uśpić naszą czujność. Po udaniu się do serwisu zdarzy się, że usłyszymy od mechanika propozycję “skasowania błędu”. Za taką usługę zapłacimy ok.30-50 zł. Kontrolka oczywiście zgaśnie, bo mechanik wyczyści z pamięci komputera informację o błędzie. fot. Kshkk / wikimedia commons / cc by-sa 4.0

Czy check engine sam zniknie?

Kontrolka silnika (CHECK ENGINE), fakty i mity. Od 2001 roku wszystkie samochody obowiązkowo muszą być wyposażone w system samo-diagnozy. Sprowadza się to mniej więcej do tego, że zainstalowano w pojazdach setki czujników, które na bieżąco monitorują pracę podzespołów.

 • Zielone/niebieskie – kontrolki informacyjne, informują o tym, że coś jest włączone.
 • Pomarańczowe – kontrolki ostrzegawcze, informują o wykryciu błędu w jednym z systemów pojazdu. Można kontynuować jazdę, jednak należy jak najszybciej umówić się na wizytę w warsztacie.
 • Czerwone – kontrolka oznaczająca usterkę, zapala się głównie dla najważniejszych układów pojazdu smarowania czy hamulców. W takim przypadku należy niezwłocznie zgłosić się do warsztatu.
You might be interested:  Samochód Który Był Produkowany W Warszawie?

Błędy stałe i chwilowe, co to jest w praktyce?

 • – Błędy stałe są to takie błędy które występują w sposób ciągły. Pojawia się jeżeli jeden ze wspomnianych wcześniej czujników stale wskazuje nieprawidłową wartość lub w ogóle nie wysyła sygnału. Błąd stały powoduje zapalenie się kontrolki, która sama nie gaśnie. Takie przypadki należy traktować poważnie i podjąć starania w celu usunięcia usterki.
 • – Błędy chwilowe, to taki rodzaj błędów, które zostały wywołane przez jednorazowy nieprawidłowy odczyt na danym czujniku lub chwilowy brak sygnału. Kontrolka zapala się i zazwyczaj ponownym uruchomieniu silnika znika. Jeżeli jednak po kilkukrotnym uruchomieniu pojazdu błąd sam nie znika to znak, że mamy do czynienia z błędem stałym.

Kontrolka silnika się pali, czy można kontynuować jazdę?

  Niestety nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Należy bacznie obserwować pojazd oraz przeanalizować gdzie byliśmy pojazdem, na jakiej stacji tankowaliśmy paliwo oraz jaka była pogoda. Dlaczego te czynniki są ważne i jak może zachowywać się pojazd po zapaleniu kontrolki silnika?

 • Przypadek 1: Kontrolka zapaliła się podczas jazdy, pojazd pracował normalnie, a po kolejnym włączeniu samochodu kontrolka się wyłączyła. Taka sytuacja to pojawienie się tzw. błędu chwilowego. Błąd chwilowy silnika może zostać wywołany przez takie sytuacje jak np.: za niskie napięcie podczas rozruchu pojazdu (zdarza się to najczęściej przy wysokich mrozach lub w przypadku starych akumulatorów), zawilgocenie silnika spowodowanie myciem pojazdu czy przez warunki pogodowe, pojedyncze wypadnięcie zapłonu czy też zaśniedziały styk.
 • Przypadek 2: Kontrolka zapaliła się, silnik pracuje normalnie, nie widać żadnych niepokojących objawów. Taka sytuacja podobnie jak w przypadku 1 może być wywołana wilgocią lub zaśniedziałymi stykami. Jednak nie należy tak zakładać z góry i jak najszybciej dążyć do zbadania problemu. Pozornie nie wywołująca żadnych objawów paląca się kontrolka może być przyczyną zwiększonego zużycia paliwa czy też sygnalizować usterkę, która pogłębi się z biegiem czasu.
 • Przypadek 3: Kontrolka zapaliła się i uruchomił się tryb awaryjny. Taka sytuacja jest od razu odczuwalna dla kierowcy, samochód wyraźnie traci moc i niemożliwe jest nabranie większej prędkości. W takiej sytuacji należy niezwłocznie udać się do warsztatu. Czasem skasowanie błędu wyłączy tryb awaryjny jednak nie zalecamy tego robić bez ustalenia przyczyny. Tryb awaryjny może zostać uruchomiony przez np. przez awarię układu zapłonowego czy zapchany filtr DPF.

Chociaż w każdym z tych przypadków możliwe jest kontunuowanie jazdy zalecamy jak najszybszą diagnozę pojazdu i ustalenie usterki. Jeżeli boimy się, że wizyta w serwisie pociągnie za sobą zbyt dużo kosztów, to przed oddaniem auta do serwisu możemy sami sprawdzić jaka usterka wywołała błąd.

ELM 327 BLUETOOTH ELM 327 WIFI ELM 327 USB
 1. Chip ELM 1.5a
 2. Kompatybilny z systemami Windows, Linux
 3. Kompatybilny z mobilnymi systemami Android i Windows
 4. Nie działa z systemami MacOS i iOS
 1. Chip ELM 1.5a
 2. Kompatybilny z systemami Windows, Linux, MacOS
 3. Kompatybilny z mobilnymi systemami Android, Windows oraz iOS
 1. Chip ELM 1.5a
 2. Kompatybilny z systemami Windows, Linux, MacOS

Alternatywą dla interfejsów ELM są skanery diagnostyczne. Funkcjonalność skanerów jest bardzo zbliżona do ELM 327 jednak charakteryzują się dużo łatwiejszym użytkowaniem. Skanery posiadają swój wyświetlacz i nie potrzebują ani komputera, ani telefonu do działania. Po prostu podłączamy i działa. Skanery – Autonomiczna alternatywa dla urządzeń ELM 327

Skaner U480 Skaner V581 Skaner i800 Skaner i810
 1. Menu w j. Angielskim
 2. Wyświetla same kody bez opisów
 3. Nie potrzebuje dodatkowego zasilania – pobiera prąd z gniazda OBD2
 4. Kompatybilny z silnikami benzynowymi 2000+
 5. Kompatybilny z silnikami diesla 2004+
 1. Menu w j. Polskim
 2. Wyświetla kody z opisami
 3. Umożliwia podglad LIVE DATA
 4. Nie potrzebuje dodatkowego zasilania – pobiera prąd z gniazda OBD2
 5. Kompatybilny z silnikami benzynowymi 2000+
 6. Kompatybilny z silnikami diesla 2004+
 1. Menu w j. Angielskim
 2. Kolorowy wyświetlacz
 3. Wyświetla kody z opisami
 4. Umożliwia podglad LIVE DATA
 5. Diagnostyka jednym przyciskiem (podłącz i kliknij)
 6. Nie potrzebuje dodatkowego zasilania – pobiera prąd z gniazda OBD2
 7. Kompatybilny z silnikami benzynowymi 2000+
 8. Kompatybilny z silnikami diesla 2004+
 1. Menu w j. Polskim
 2. Kolorowy wyświetlacz
 3. Wyświetla kody z opisami
 4. Umożliwia podglad LIVE DATA
 5. Umożliwia podglad LIVE DATA na wykresach
 6. Nie potrzebuje dodatkowego zasilania – pobiera prąd z gniazda OBD2
 7. Kompatybilny z silnikami benzynowymi 2000+
 8. Kompatybilny z silnikami diesla 2004+

Gaz w samochodzie i kontrolka check engine? czy zapalanie się jest normalne? W tym przypadku należy jednoznacznie powiedzieć NIE. Jak kontrolka zapali się raz i zgaśnie i potem długi czas jej nie zobaczymy to raczej nie należy się martwić. Gorzej jak jeździmy od skasowania błędu do skasowania błędu, a jeszcze gorzej jak w warsztacie mówią nam, że to normalne i dodatkowo proponują założenie emulatora – takie warsztaty należy omijać Rada dla planujących zakup samochodu: Wszyscy wiemy, że jak przekręcimy stacyjkę na pozycję 1 zapalają się wszystkie kontrolki prawda? Wykorzystajmy to, nieuczciwi sprzedawcy zakładają emulatory lub wyciągają diodę podświetlającą kontrolkę silnika z którą nie potrafią sobie poradzić.

You might be interested:  Co Zrobić Jak Kupiony Samochód Nie Ma Karty Pojazdu?

Jak pozbyć się check engine?

Jak skasować błąd check engine bez komputera – Jeżeli mamy pewność, że kontrolka w naszym samochodzie nie sygnalizuje niczego poważnego, możemy samodzielnie usunąć informację o błędzie. Zabieg jest banalnie prosty. Wystarczy zdjąć klemę z ujemnego bieguna akumulatora na jakiś czas, zazwyczaj wystarczy ok.15-30 minut,

Jak skasować błędy silnika bez komputera?

Jak skasować błąd check engine bez komputera – Jeżeli mamy pewność, że kontrolka w naszym samochodzie nie sygnalizuje niczego poważnego, możemy samodzielnie usunąć informację o błędzie. Zabieg jest banalnie prosty. Wystarczy zdjąć klemę z ujemnego bieguna akumulatora na jakiś czas, zazwyczaj wystarczy ok.15-30 minut,

Co oznacza żółta żarówka na desce rozdzielczej?

Czasami zapala się kontrolka z żarówką, co to oznacza?

  20-06-2006, 14:15 witam na desce rozdzielczej pojawia mi sie kuleczko z promieniami wyglada to jak słonce albo jak domowa zarowka u jest pomaranczowego a w srodku kułka jest wykrzyknik co to takiego jest co moze ten symbol sygnalizowac › Więcej.: Ostatnio edytowane przez Tuti ; 01-11-2010 o 14:56 20-06-2006, 14:31 To oznacza że jakas żaróweczka Ci się przepaliła przy oświetleniu np. postojówka albo od oświetlenia tablicy rej. z tyłu tak jak u mnie naprzykład musze własnie jedną bo też padła 😉 20-06-2006, 15:04 no tak tylko ze ja sprawdzilem wszystkie zarowki i wszystko gra a to sie zaswieca od czasu do czasu niezawsze raz sie swieci a na drugi dzien nie 20-06-2006, 16:25 Hmmm. a sprawdziłeś na pewno wszystkie żarówki??? Instrukcja o tej kontrolce mówi tak: Awaria świateł Lampka (u pomarańczowego) zapala się, gdy nastąpi awaria następujących świateł: -świateł stopu -tylnych świateł przeciwmgielnych -świateł pozycyjnych -oświetlenia tablicy rej.

  • Zapalenie lampki oznacza przepalenie jednej lub kilku żarówek, bezpiecznika lub przerwę w połoczeniu elektrycznym.
  • Tak więc jesli żarówki są o.k to zostaje jakiś bezpiecznik lub jakaś przerwa w połączeni elektrycznym elektrycznym.
  • 21-06-2006, 06:45 Jak siwci czasami tylko to znaczy ze gdzies na wybojach zaczyna nie stykac i stad ten problem.

  04-07-2011, 14:23 Witam mam tak samo u mnie nie łączy lewa pozycja, Stukam w lampę i zaczyna działać, 04-07-2011, 15:14 W przypadku, gdy spalona jest żarówka stopu (ale nie trzeciego) to zapala się tylko przy naciśnięciu pedału hamulca 04-07-2011, 15:16 Najprawdopodobniej gdzieś masz zaśniedziałe styki i czasami (np. po przejechaniu po nierównościach) opór wzrasta przez co zaświeca ci się, Musisz znaleźć i wyczyścić i wszystko będzie dobrze. 04-07-2011, 17:22 Może pada ci czujnik świateł cofania.

  1. Jak ci się jeszcze raz zapali ta, to sprawdź światła wsteczne.
  2. Jak nie będą działac to znaczy że to ten czujnik.
  3. Mi jak to wysiadało na początku też kontrolka zapalała się czasami, a po jakimś czasie padł całkiem i świeciła na okrągło.
  4. Myślałem że to jakieś kable od świateł albo żarówki, ale wszystkie działały.

  Czujnik nie jest drogi i wymienisz go sam 04-07-2011, 21:39 U mnie za to czasem jak hamuję to zapala się dosłownie na ułamek sekundy tej “żaróweczki” i słyszę “klik-klik” przekaźnika. Pojedyńcze i koniec. Może ktoś z Was też tak ma. dziwne to trochę. Jedyny miarodajny wskaźnik jakości kodu jednostka WTF/min – czyli programisty dzień powszedni. Wielki błysk – czarny pysk czyli elektronika dzień powszedni.

: Czasami zapala się kontrolka z żarówką, co to oznacza?

Kiedy powinna zgasnąć kontrolka silnika?

Podczas normalnego trybu pracy silnika, kiedy jego wszystkie układy funkcjonują w sposób prawidłowy, kontrolka aktywuje się w momencie, gdy zostanie przekręcony kluczyk w stacyjce i powinna zgasnąć, gdy silnik ulegnie odpaleniu.

Dlaczego zapala się kontrolka ESP?

ESP – skrót do rozszyfrowania – Kontrolki są usytuowane w zasięgu wzroku na desce rozdzielczej nie bez powodu. W zależności od przypisanego im koloru mają one za zadanie informować, ostrzegać lub alarmować kierowcę, więc warto znać znaczenie każdej z nich.

Ontrolka ESP w aucie pali się na pomarańczowo, ale czy jej pojawienie się jest czymś poważnym? Zanim odpowiemy na to pytanie, dowiedzmy się, jak należy rozwinąć skrót. ESP tłumaczone z języka angielskiego oznacza Elektroniczny Program Stabilizacji (Electronic Stability Program). Tak, jak pozostałe symbole, które również podświetlają się na wspomnianą barwę, tak pojawienie się kontrolki ESP jest oznaką czegoś niepokojącego.

Dla kierowcy to sygnał, że elektroniczny układ stabilizacji został wyłączony, co możemy dość mocno odczuć w niektórych momentach.

Related Post