Auto Blog-Pomóc drogowa Autopomoc Co Zrobić Jak Ktoś Mnie Zastawił Samochód?

Co Zrobić Jak Ktoś Mnie Zastawił Samochód?

0 Comments

Co Zrobić Jak Ktoś Mnie Zastawił Samochód
W życiu bywają bardzo różne sytuacje. Wszyscy się spieszymy. Czasem przez roztargnienie lub nieuwagę, a czasem umyślnie możemy zastawić komuś wyjazd i pozbawić go możliwości wyjechania samochodem z posesji. Czasem, co najlepiej wiedzą mieszkańcy domków jednorodzinnych, chcemy wyjechać z domu, ale nie możemy, bo ktoś zastawił wyjazd.

 1. Wtedy prawie zawsze chcemy najpierw odszukać właściciela samochodu i poprosić go o przestawienie pojazdu, nie zawsze jednak wiemy, kto jest jego właścicielem i gdzie go szukać.
 2. I co wtedy? – W kodeksie drogowym “Prawo o ruchu drogowym”, w rozdziale 5, zatytułowanym “Porządek i bezpieczeństwo ruchu na drogach”, znajdziemy regulacje prawne dotyczące postoju.

O tym gdzie, jak i pod jakimi warunkami można zostawić pojazd mówi art.49 ust 2. Czytamy tam, że zabrania się postoju: w miejscu utrudniającym wjazd lub wyjazd, w szczególności do i z bramy, garażu, parkingu lub wnęki postojowej – podaje stosowne przepisy Iwona mazur, oficer prasowy komendy policji w Trzebnicy i dodaje, że zgodnie z taryfikatorem za powyższe wykroczenie policja może nałożyć mandat w wysokości 100 zł i 1 punkt karny.

 • A czy jest obowiązek umieszczania tabliczek informujących, że właśnie w tym miejscu mamy wyjazd z posesji? – Nie ma obowiązku posiania znaku informacyjnego na bramie – odpowiada policjantka.
 • Zgodnie z treścią kodeksu wykroczeń, art.90 lub 97 – “kto tamuje lub utrudnia ruch na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, podlega karze grzywny albo karze nagany”.

Zgodnie z taryfikatorem za powyższe wykroczenie policja może nałożyć mandat w wysokości od 100 do 300 zł. Zatrzymanie lub postój pojazdu w warunkach, w których nie jest on z dostatecznej odległości widoczny dla innych kierujących lub powoduje utrudnienie ruchu – wyjaśnia Iwona Mazur.

 1. W sytuacji, kiedy nie możemy wydostać się samochodem ze swojego terenu, najprościej byłoby pójść do właściciela samochodu, który zastawił wyjazd i poprosić go o przestawienie samochodu.
 2. A co zrobić, kiedy ktoś zastawił nam wyjazd, a nie wiemy kto jest właścicielem samochodu i gdzie go szukać.
 3. W przypadku uniemożliwienia nam wjazdu lub wyjazdu z posesji można wezwać patrol policji lub Straży Miejskiej.

Zgodnie z art.130a ust.1 pkt.1 ustawy “Prawo o ruchu drogowym” można odholować, na koszt właściciela pojazdu, samochód, który pozostawiony jest w miejscu, gdzie jest to zabronione lub utrudnia ruch – informuje Iwona Mazur. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów do artykułu: Co zrobić, kiedy ktoś zastawi nam wyjazd?,

Co zrobić gdy ktos zastawi ci samochod?

Zaparkowanie w miejscu utrudniajcym wjazd – pojazd zablokowany na publicznej drodze – Na pocztku zajmiemy si drogami publicznymi. W art.90 Kodeksu wykrocze jest napisane: “Kto tamuje lub utrudnia ruch na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, podlega karze grzywny albo karze nagany”.

 • W przypadku, gdy zablokujemy wyjazd prawidowo zaparkowanego samochodu na drodze publicznej, na miejsce zostanie wezwana policja.
 • Funkcjonariusz sporzdzi stosown notatk.
 • Onieczne jest take odholowanie pojazdu.
 • Przepisy ustawy o ruchu drogowym, a konkretnie art.130a ust.1 pkt.1 mwi rwnie, e policja ma obowizek wezwa na miejsce lawet.

Czsto na dokoczenie czynnoci trzeba dugo czeka, wic jeli poszkodowany jest naraony na dodatkowe koszty, moe wytoczy rwnie postpowanie sdowe z powdztwa cywilnego.

Jak wyjechać z miejsca parkingowego?

 1. Parkowanie prostopadłe lub skośne – wjazd przodem wyjazd tyłem (możliwa jedna korekta toru jazdy)
  • miejsce do parkowania wyznacza egzaminator wskazując je osobie egzaminowanej (może wskazać miejsce lub parking na którym samemu trzeba zaparkować)
  • właściwe sygnalizowanie zamiaru zmiany kierunku (kierunkowskaz do wjazdu oraz wyjazdu)
  • po zaparkowaniu musi być możliwość opuszczenia pojazdu przez kierowcę i pasażera z obydwu stron pojazdu, a pojazd musi być zaparkowany w sposób zgodny z przepisami ruchu drogowego (należy sprawdzić możliwość opuszczenia pojazdu, dojeżdżamy do krawężnika – nie może wystawać tył pojazdu)
  • parkowanie odbywa się z zachowaniem zasad ruchu drogowego (wyjeżdżając kierujący jest włączającym się do ruchu )

  Podjeżdżając do miejsca parkowania włączamy kierunkowskaz oraz mocno zwalniamy bądź nawet zatrzymujemy się by dobrze ocenić wjazd na miejsce parkingowe. Parkując musimy pamiętać, że samochód ze względu na przednia oś skrętną ma tendencje do ścinania zakrętów. Dlatego też musimy pozwolić by wjeżdżając (szczególnie przy parkowaniu prostopadłym) przód samochodu wysunął się nam trochę do przodu (w cień miejsca parkingowego) i dopiero wtedy należy mocno skręcać. Podczas wjeżdżania można się zatrzymać by upewnić o poprawnym torze jazdy. Jeżeli po zaparkowaniu pojazd nie jest ustawiony zgodnie z rodzajem parkowania to można wykonać korektę toru jazdy tzn. wycofać sie i poprawić wjazd. Wielkość cofnięcia nie jest określona można nawet całkowicie wyjechać z miejsca parkingowego. Należy pamiętać, że wycofując ustępujemy pierszeństwa. Wyjeżdżamy powoli by dostrzec nadjeżdżający pojazd i oczywiście z kierunkowskazem wskazującym odpowiedni kierunek,

 2. Parkowanie równoległe pomiędzy dwoma pojazdami (manewr jest wykonywany jeżeli jest możliwe wyznaczenie miejsca do parkowania – możliwa jedna korekta toru jazdy) – wjazd tyłem – wyjazd przodem
  • miejsce do parkowania wyznacza egzaminator wskazując je osobie egzaminowanej (może wskazać miejsce lub parking na którym samemu trzeba zaparkować)
  • długość miejsca do parkowania pomiędzy pojazdami powinna stanowić około 2 krotność długości pojazdu egzaminacyjnego
  • właściwe sygnalizowanie zamiaru zmiany kierunku (kierunkowskaz do wjazdu oraz wyjazdu)
  • po zaparkowaniu pojazd nie może stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego (nie można wjechać zbyt „płytko”)
  • w przypadku kiedy pojazd parkuje równolegle do krawężnika, w trakcie wykonywania manewru nie może najechać na krawężnik ale powinien zaparkować się jak najbliżej jego

  Podjeżdżając zatrzymujemy się obok pojazdu, który po zaparkowaniu będziemy mieć przed sobą a następnie włączamy kierunkowskaz. Powoli się cofamy a gdy w prawej tylnej szybie upewnimy się o minięciu tyłu pojazdu maksymlnie skręcamy w prawo. Następnie przerzucamy wzrok na prawe lusterko i obserwujemy krawężnik. Gdy krawężnik zaczyna nam znikać odkręcamy maksymalnie kierownicę w lewo cały czas powoli wjeżdżając. Podjeżdżamy aż do momentu gdy pojazd ustawi się nam równolegle do krawężnika lub do momentu gdy dotkniemy kołem ( nie wolno najechać ) krawężnik. W sutuacji gdy dotkniemy krawężnik lub wjedziemy zbyt „płytko” musimy wykonać korektę toru jazdy. I w zależności od tego w której sytuacji się zatrzymamy korekta wygląda trochę inaczej. Gdy wjedziemy zbyt „płytko” podjeżdżamy na wprost do stojącego przed nami pojazdu a następnie patrząc w prawe lusterko dojeżdżamy do krawężnika (przypomina to jazdę do tyłu na prostej tylko parkując należy mocniej skręcać i odkręcać kierownicą) Drugi rodzaj korekty tzn w sytuacji gdy dojedziemy do krawężnika polega na podjechaniu do przodu ale maksymalnie do prawej strony. Najlepiej przed ruszeniem mocno skręcić w prawo kierownicę by od razu przód samochodu jechał do krawężnika. Następnie cofamy się wzdłuż krawężnika. Wykonując korektę należy zawszę cofnąć się na tyle by móc spokojnie wyjechać z miejsca parkingowego. Oczywiście wyjeżdżając włączamy kierunkowskaz oraz jako pojazd włączający sie do ruchu ustępujemy pierszeństwa.

Jaka odległość parkowania od wjazdu na posesję?

Czy mogę zaparkować za przejściem dla pieszych? – Ogólne przepisy mówią, że parkowanie 10 m przed i za przejściem dla pieszych jest zabronione. Jednak jeżeli znajdujemy się na dwujezdniowej drodze jednokierunkowej, to możemy zaparkować za przejściem. O ile nasze auto nie będzie utrudniać ruchu.

Czy straż miejska może interweniować na terenie prywatnym?

Straż miejska : interwencja na terenie prywatnym możliwa! Straż miejska może interweniować na terenie prywatnym w sytuacji, w której został on oznakowany znakiem D-52 ‘Strefa ruchu’ lub D-40 ‘Strefa zamieszkania’.

Co grozi za porysowanie samochodu?

Chuligani też ponoszą odpowiedzialność za szkodę – Niekiedy zdarza się, że sprawcami są chuligani, którzy umyślnie niszczą pojazd. Za zarysowanie samochodu albo wybijanie szyb w aucie grozi grzywna i nawet do pięciu lat pozbawienia wolności. Sprawca takiego wandalizmu odpowie za uszkodzenie samochodu.

Kiedy ktoś zajmie Twoje miejsce parkingowe?

Co zrobić z naruszeniem prawa własności miejsca parkingowego – Ktoś w czasie sylwestrowej nocy postawił na moim miejscu parkingowym samochód, włożyłam mu kartę za wycieraczkę, dzwoniłam do wspólnoty, ale samochód stoi nadal, a swój muszę parkować na miejscu znajomych dzięki ich uprzejmości.

 • Co mam robić? Czekam i czekam – pisze nasza czytelniczka.
 • Takie problemy zgłaszane są nie tylko w okresie świątecznym, gdy akurat wolnych miejsc jest więcej.
 • Wspólnoty czy spółdzielnie są w tych sprawach bezradne.
 • Chyba, że utrzymują blokady przy miejscach parkingowych.
 • Właściciel ma możliwość zgłosić zajęcie miejsca parkingowego na policję lub do straży miejskiej, co może skutkować nałożeniem na osobę parkującą mandatu karnego od 400 do 800 zł, ale także odholowaniem auta na koszt jego właściciela.

Ale w sytuacji braku odpowiedniego oznakowania, właścicielowi zajętego miejsca pozostaje wystąpienie do sądu z roszczeniem cywilnoprawnym, związane z ochroną prawa własności – radzi mec. Łukasz Foryś z Kancelarii Sobota Jachira. Ta rada ma jednak dwa słabsze elementy.

 • Po pierwsze, funkcjonariusze najczęściej odmawiają interwencji, jeśli nie naruszono zasad ruchu i bezpieczeństwa drogowego czy nie zatarasowano np.
 • Wejścia do budynku, a straże miejskie pilnują głównie publicznych parkingów i opłat.
 • Nasze sądy nie dopracowały się jeszcze sensownego rozwiązania, jak pociągnąć do odpowiedzialności kierowcę, który narusza cudze prawo własności, nielegalnie parkując – wskazuje Maciej Gawroński, radca prawny, kancelaria Gawroński & Partners.

– Jednak ostatnio popularność zyskuje aresztowanie tablic rejestracyjnych takiego pojazdu. Od strony prawnej wymaga to zamieszczenia w regulaminie parkingu przepisu uprawniającego operatora parkingu (wspólnotę) do zastawu na tablicach oddanych (na mocy regulaminu) na przechowanie przez takiego niesfornego kierowcę.

To rozwiązanie mi się podoba. Jest regulamin, jest cennik i jest prawo zastawu z art.850 kodeksu cywilnego. Cudzy samochód w takim przypadku nadal jednak pozostaje na parkingu, gdzie zwykle nie ma wolnych miejsc, i nawet przesunięcie auta, jak mówi mec. Mariusz Korpalski, jest prawnie wątpliwe, gdyż tzw.

samopomoc można stosować tylko w chwili parkowania, a nie później. Wojciech Kozłowski, radca prawny z kancelarii Dentons, proponuje radykalniejsze działanie: – Jeśli na parkingu wspólnoty mieszkaniowej stoi cudzy samochód, zarząd i administrator wspólnoty może zawezwać pomoc drogową i samochód odholować.

 1. Można tego dokonać w ramach ochrony posiadania parkingu i dozwolonej samopomocy posiadacza (właściciela) parkingu.
 2. By nie eskalować kosztów, najczęściej takie pojazdy odholowuje się na najbliższe miejsce publiczne poza strefą płatnego parkowania.
 3. Dowodem prawidłowego działania administratora powinny być zdjęcia przed interwencją i ze wskazaniem, że samochód nie został uszkodzony, a jedynie przestawiony z parkingu niedozwolonego w miejsce dozwolone i bezpłatne.

\n Taka wywózka samochodu intruza oczywiście kosztuje, a odzyskanie tej sumy może wymagać wytoczenia mu procesu o odszkodowanie, co trwa w najlepszym razie miesiące. : Co zrobić z naruszeniem prawa własności miejsca parkingowego

Które parkowanie jest najtrudniejsze?

Parkowanie równoległe w 5 krokach Wielu kierowców jak ognia unika parkowania równoległego, nawet jeśli w najbliższej okolicy właśnie takie miejsca są dostępne. Jak pokonać obawy i dobrze wykonać ten manewr? Parkowanie równoległe, czyli „na kopertę”, jest uważane przez wiele osób za jeden z najtrudniejszych sposobów – wymaga manewrowania tyłem bardzo blisko innych pojazdów.

Ustawmy się możliwie blisko auta, za którym chcemy stanąć i jak najmocniej kręćmy kierownicą w stronę, po której planujemy zaparkować. Chodzi o to, by jak najgłębiej „schować” samochód między sąsiednimi pojazdami, możliwie blisko krawężnika. Przód pojazdu podczas parkowania równoległego zajmuje dużą część jezdni i może utrudnić ruch innym samochodom. Nie starajmy się jednak za wszelką cenę jak najszybciej wjechać na miejsce – wykonajmy ten manewr możliwie sprawnie, ale jednocześnie dokładnie i bezpiecznie. Lepiej, by kierowca za nami poczekał niż gdybyśmy mieli spowodować stłuczkę. Kiedy już uda nam się „schować” tył, możemy zdecydowanie odkręcać kierownicę. Uważając na przód auta, kontrolujmy też odległość od samochodu za nami. Pamiętajmy również, by pozostawić przed samochodem przestrzeń wystarczającą do wyjechania z miejsca parkingowego. W przypadku wątpliwości po zaparkowaniu możemy wysiąść z samochodu i z zewnątrz sprawdzić, czy stoimy wystarczająco blisko krawężnika oraz czy nie zablokowaliśmy możliwości wyjazdu pojazdom przed i za nami. W razie takiej konieczności możemy dokonać korekty parkowania.

Źródło: Renault Kierowcy mogą być zaskoczeni słabą przyczepnością opon, gdy nocna mgła zamienia się w szklistą, niewidoczną na czarnym asfalcie gołoledź. Pułapką jest dla nich również tzw. efekt lodówkowy. Więcej Zmęczenie lub zaśnięcie za kierownicą zajmuje w statystykach policyjnych dalekie miejsce w klasyfikacji przyczyn wypadków. Jednak specjaliści uważają, że zmęczenie kierowcy jest istotnym czynnikiem nawet w 30% wypadków. Więcej W sezonie zimowym, gdy widoczność na drodze często pozostawia sporo do życzenia z powodu opadów i gęstych mgieł, bardzo ważne jest prawidłowe używanie kierunkowskazów oraz sprawne i czyste oświetlenie. Więcej Polska złota jesień dla kierowców nie jest łaskawa. Rozpoczynające się poranne przymrozki, częste opady deszczu, sprawiają, że nasz refleks i koncentracja na drodze są wystawiane na próbę. Więcej

Jak kręcić kierownicą przy parkowaniu?

2. Cofanie, obrót kierownicą i kontrola punktu odniesienia –

Skup swoją uwagę na rogu pierwszego samochodu.

Cofaj w prostej linii do momentu, w którym koła znajdą się na wysokości niebieskiego pojazdu, a następnie zacznij szybko kręcić kierownicą w prawo. Po minięciu boku niebieskiego pojazdu obracaj kierownicą tak, aby móc odpowiednio ustawić auto względem pozostałych aut – to już kwestia wyczucia i kontroli przestrzeni.

Na jakim biegu należy parkować?

Jak parkować prostopadle przodem? – Aby zaparkować auto w ten sposób, nadjeżdżając zarówno z lewej, jak i z prawej strony, wystarczy zastosować się do sprawdzonej techniki, dzięki której korekty nie będą potrzebne. Ci, którzy w swoich samochodach posiadają czujniki czy system wspomagania parkowania lub też kamerę cofania, mają ułatwione zadanie.

 1. Te gadżety zdecydowanie usprawniają bezproblemowe zaparkowanie i są coraz częściej obecne na fabrycznym wyposażeniu czterech kółek.
 2. Jeżeli przed naszym miejscem parkingowym stoi samochód (w odległości około 2 m od nas), to w momencie minięcia jego obrysu przez lusterko, musimy skręcić maksymalnie kierowcą, adekwatnie w lewą bądź prawą stronę, koniecznie sygnalizując manewr odpowiednim kierunkowskazem.

Pamiętajmy o obserwacji otoczenia, by nie zarysować karoserii sąsiada. Koła prostujemy, gdy poczujemy, że auto stoi prostopadle do krawężnika, a lusterka są mniej więcej na równi z innymi. Na jakim biegu parkować prostopadle przodem? Specjaliści polecają wrzucić „1″, przeznaczoną do ruszania samochodem, dzięki czemu będziemy mieć większą kontrolę nad manewrem, a nasza prędkość nie będzie zbyt duża. Taki obrazek jest niestety dość często spotykany na parkingach.

Czy sąsiad może parkować pod moim oknem?

W uchwale nie wszystko wolno – W budynkach, w których funkcjonują wspólnoty mieszkaniowe, popularne jest podejmowanie uchwał. – Właściciele decydują się zezwolić na parkowanie tuż pod oknami, mimo że zabraniają tego przepisy – mówi Rafał Dębowski, adwokat specjalizujący się w prawie nieruchomości.

Czytaj też: Wspólnota mieszkaniowa nie usunie blokad z parkingu Sąd: wspólnota mieszkaniowa musi zlikwidować parking, bo zalewa wodą sąsiadów Samochody na parkingu siedem metrów od okien mieszkań Efekt jest taki, że tego rodzaju uchwał nie akceptują osoby, które są zmuszone w swoich lokalach wdychać spaliny z samochodów sąsiadów.

Dlatego skarżą się do sądów. Losy tych uchwał są różne. Wbrew pozorom orzeczenia nie zawsze są dla nich korzystne. Mieszkanka Białegostoku zaskarżyła do Sądu Okręgowego w Białymstoku uchwałę wspólnoty. Kobieta twierdzi, że mieszka na bardzo niskim parterze i auta prawie całkowicie zasłaniają okna jej sypialni.

Dzień w dzień wdycha spaliny. Jej zdaniem uchwała narusza § 18 i 19 rozporządzenia ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Przepisy te zezwalają na parkowanie samochodów co najmniej 10 m od okien mieszkania (w wypadku parkingu od 11 do 60 miejsc).

Sąd okręgowy uchylił uchwałę w tej części, w której dotyczyła ona parkowania pod oknami mieszkanki Białegostoku. Doszedł do wniosku, że spaliny, ograniczanie widoku okna mogą być nadmierną uciążliwością. Innego zdania był sąd apelacyjny, do którego trafiło odwołanie wspólnoty.

Według niego w odniesieniu do uchwał wspólnoty nie wolno się w pozwie powoływać na § 18 i 19 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych. Powód jest prosty. Są to przepisy techniczne, które wykorzystuje się do postępowań prowadzonych na podstawie prawa budowlanego. Uchwała wspólnoty została podjęta na gruncie prawa cywilnego.

– Dziwi mnie podejście sądu. Powinien badać, czy interes ogółu, tj. wspólnoty, nie szkodzi nadmiernie poszczególnym właścicielom. A w tym wypadku tak jest – uważa Rafał Dębowski.

Kto może parkować przed moim domem?

Czy sąsiad może parkować na chodniku pod moją posesją? Poruszymy dzisiaj temat, który może być powodem sąsiedzkich sprzeczek. Jest nim mianowicie parkowanie samochodu przez sąsiada na chodniku pod naszym domem. Na osiedlach domków jednorodzinnych istnieje niepisana zasada, że chodnik pod posesją należy do właściciela i każdy paruje samochody na swoim terenie.

 • Nie wszyscy jednak się do tego stosują, przyczyn może być wiele.
 • Wynajmowanie domku, przez co aut jest zbyt wiele aby zmieściły się na chodniku pod domem.
 • Prowadzenie działalności gospodarczej czy nawet niemożliwość parkowania u siebie z powodu przepisów.
 • Czy w takiej sytuacji możemy coś zrobić? W wielu rzadkich przypadkach jest tak, że chodnik pod naszą posesją jest naszą własnością.

W zdecydowanej większości przypadków nie jest to nasza własność. Z reguły jest on własnością gminy, ale na nas spoczywa obowiązek utrzymania go w czystości. Musimy go odświeżać zimą czy latem usuwać z niego inne zanieczyszczenia. Nie oznacza to jednak, że mamy do niego pełne prawo.

Dlatego możliwość zatrzymania i postoju pojazdów na chodniku przed naszym domem regulują przepisy ustawy o prawie i ruchu drogowym. Pełną ustawę możecie zobaczyć, Nas interesuje oddział 2, zatrzymanie i postój. Artykuł 47. mówi, że można zaparkować samochód kołami na chodniku, jeśli jego masa nie przekracza 2,5t i dodatkowo nie obowiązuje na danym odcinku zakaz zatrzymywania lub postoju, a szerokość chodnika pozwala na pozostawienie 1,5m dla ruchu pieszego.

Dodatkowo druga część pojazdu pozostawiona na jezdni nie tamuje ruchu pojazdów. Słaby zasięg wi-fi w domu? Te gadżety Ci pomogą. Oprócz tego ta sama ustawa mówi, że zabrania się pozostawiania w miejscu utrudniającym wjazd lub wyjazd, w szczególności do i z bramy, garażu, parkingu lub wnęki postojowej.

Co to oznacza dla nas? W skrócie mówiąc, każdy może zaparkować auto przed naszym domem jeśli zachowa odpowiedni duży odstęp zapewniając 1,5m na chodniku dla pieszych i nie zasłoni bramy wjazdowej na naszą posesję. Każdy przypadek tak naprawdę trzeba rozpatrywać indywidualnie w odniesieniu do ustawy. Jeśli jednak jest tam możliwość zaparkowania zgodnie z przepisami samochodu to nie możemy tego zabronić.

Możemy jednak postarać się z sąsiadem porozmawiać. Czasami brakuje po prostu rozmowy. Nie zawsze ktoś wie czego oczekujemy. Czasami też przydaje się trochę grubej skóry w relacjach z sąsiadami. Dlatego polecam najpierw spróbować porozmawiać. Naświetlić sytuację i powiedzieć w jaki sposób nam to przeszkadza.

Poprosić o zaprzestanie parkowania w tym miejscu. Może uda się wypracować jakiś kompromis i sąsiad jeśli faktycznie nie ma gdzie parkować, będzie stawiał auto na skraju działek Twojej i innego sąsiada, tak by i Tobie zostawić dostatecznie dużo miejsca. Dopiero w ostateczności warto skorzystać z opinii prawnej, a potem podjąć kroki.

: Czy sąsiad może parkować na chodniku pod moją posesją?

Jak rozmawiać ze sprzedawcą samochodu?

Dobrym pomysłem na pierwszą rozmowę telefoniczną jest zweryfikowanie realnej atrakcyjności oferty, szczególnie jeśli auto sprzedaje wyspecjalizowany handlarz. W tym celu warto zapytać oferenta o historię samochodu włącznie z jego ewentualną wypadkowością.

Ile czasu na wady ukryte samochodu?

Jak skorzystać z rękojmi? – Jeżeli ustalisz, że kupione przez Ciebie auto ma wadę ukrytą, powin ieneś poinformować o tym sprzedawcę. Od momentu wykrycia wady ukrytej masz 2 miesiące na poinformowanie o tym byłego właściciela auta, Ten z kolei ma zgodnie z przepisami 14 dni na ustosunkowanie się do przekazanej przez Ciebie informacji.

Co zrobić jak ktos zastawi brame?

Parkowanie: kiedy narażamy się na mandat? Przepisy mówią, że parkując, nie możemy doprowadzić do utrudnień w ruchu. Zastawienie bramy wyjazdowej jest właśnie takim przypadkiem. Jeśli popełnimy to przewinienie, musimy liczyć się z mandatem i możliwością odholowania samochodu.

Related Post