Auto Blog-Pomóc drogowa Autopomoc Co Zrobić Żeby Kot Nie Wchodził Na Samochód?

Co Zrobić Żeby Kot Nie Wchodził Na Samochód?

0 Comments

Co Zrobić Żeby Kot Nie Wchodził Na Samochód
Koty nie powodują takich szkód, natomiast zimą mogą szukać ciepła w komorze silnika. Jest to dla nich śmiertelne niebezpieczeństwo, dlatego warto odstraszać koty od samochodu, na przykład za pomocą odstraszaczy ultradźwiękowych przystosowanych do podłączenia do instalacji elektrycznej auta.

Jak odstraszyć koty żeby nie wchodziły na samochód?

Jak odstraszyć koty od samochodu – domowe sposoby – Samochody parkowane poza zamykanym garażem są narażone na szkodliwe działanie kun oraz gryzoni, ale nie tylko. Miejskie koty bardzo często szukają pod maską silnika schronienia przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi.

Takim sposobem narażają siebie na niebezpieczeństwo, a właściciela pojazdu na wysokie koszty naprawy. Na szczęście jest kilka humanitarnych metod, aby zabezpieczyć pojazd. Niektóre sposoby na kota nie wymagają odwiedzania specjalistycznych sklepów. Zwierzęta te mają dobre powonienie i podobnie jak człowiek – jedne zapachy lubią, a innych unikają.

Wykorzystując wiedzę, czego koty się boją, można przygotować własne w formie zawieszki zapachowej lub preparatu do oprysków podwozia. W obu przypadkach najlepiej sprawdzą się cytrusy (zarówno skórka, jak i sok owoców), ponieważ koty nie znoszą kwaskowatego zapachu.

Co jest dobre na odstraszanie kotów?

Jaki sposób będzie najlepszy na naszego własnego zwierzaka? – W przypadku naszego własnego kota w warunkach domowych, warto zacząć od naturalnych zapachów, które działają na kota odstraszająco, ale w sposób delikatnie zniechęcający. W pierwszej kolejności można przygotować skoncentrowany płyn na bazie cytrusów (wystarczające mogą być już nawet same cytryny), którym spryskamy kanapy oraz miejsca, w których kot często niszczy meble czy inne przedmioty.

Oprócz cytrusów, koty nie przepadają także za zapachem ruty oraz lawendy. Wszystkie te zapachy są przyjemne dla człowieka, a działają odstraszająco na kota. Inaczej jest z octem, który ma bardzo drażniący zapach, który zniechęci zwierzaka, ale jest bardzo inwazyjny także dla ludzkiego węchu. W momencie, kiedy te naturalne sposoby okażą się nieskuteczne, można zdecydować się na specjalny produkt, który jest dedykowany do użytku wewnątrz pomieszczeń, którym spryskuje się miejsca, z których chcielibyśmy wypędzić kota.

Płyny tego rodzaju bardzo często mają przedłużone działanie i nawet wtedy, kiedy my już ich nie czujemy to kot bardzo mocno je wyczuwa, ze względu na mocniejszy węch. To bardzo skuteczne rozwiązanie, trzeba jednak uważać w momencie, jeśli w pomieszczeniach przebywają bardzo małe dzieci.

Co zrobić żeby zwierzęta nie wchodziły pod maskę samochodu?

Co najczęściej niszczy komorę Naszego pojazdu? Najbardziej niebezpiecznym zwierzęciem dla samochodu jest kuna. Jest bardzo sprytna. Oznacza swoje terytorium mocnym i nieprzyjemnym dla ludzi i innych zwierząt zapachem. W ten sposób kuna odstrasza potencjalnych drapieżników, które są dla niej zagrożeniem.

Jeżeli kuna zadomowiła się w samochodzie – co jest bardzo częste, przy spadających temperaturach na zewnątrz – bardzo istotne jest w pierwszej kolejności usunięcie wszelkich śladów jej obecności. Ostre uzębienie kuny, które stale rośnie, wymaga regularnego tępienia. Dlatego zwierzęta te przegryzają i uszkadzają w komorach silnika takie elementy jak: kable wysokiego napięcia, przewody gumowe, przewody hamulcowe oraz maty wygłuszające.

Aby wyeliminować zapach pozostawiany przez kuny, należy umyć komorę silnika, gdyż pozostawione zapachy mogą przywabić kolejne osobniki. Następnie trzeba zastosować specjalny środek na kuny w sprayu. Należy nim spryskać silnik i wszystkie inne elementy, gdzie wyczuwalny jest nieprzyjemny zapach.

Profilaktycznie tego typu środki powinno się stosować co 1-2 miesiące, lub częściej. Do najlepszych środków należą: – Boll Stopper 500ml – Liqui Moly Marder-Schutz-Spray 2708 200ml – K2 Anti Marten 400ml – Stop Marten 400ml – Odstraszacz akustyczny Jak przygotować auto na walkę z gryzoniem? Warto również sprawdzić stan dolnej osłony silnika, jeżeli jest uszkodzona trzeba ją wymienić.

Jeżeli samochód nie posiada takiej osłony, warto rozważyć jej zakup, ponieważ obecność osłony pod silnikiem utrudnia zwierzętom dostęp do komory silnika. Domowym sposobem odstraszania gryzoni jest umieszczenie pod maską niewielkiej ilości kłaków psiej lub kociej sierści, lecz są spore wątpliwości co do skuteczności tej metody.

 1. Drugą popularną domową metodą walki z gryzoniami jest umieszczenie pod maską zwykłej kostki toaletowej.
 2. Traktowana z „przymrużeniem oka” metoda ma jednak swoich zwolenników, którzy twierdzą, że osiąga się znakomite efekty przy minimalnych kosztach.
 3. Olejnym sposobem odstraszania gryzoni są urządzenia emitujące ultradźwięki o wysokich częstotliwościach, niesłyszalnych dla człowieka.

Nie znoszą ich zwierzęta, zwłaszcza gryzonie, koty, kuny i łasice. Odstraszacz podłączony jest na stałe do akumulatora, można go również ustawić w taki sposób, żeby uruchamiał się tylko w czasie postoju. Pobierają stosunkowo niewiele prądu, dlatego można podpiąć je pod samochodowy akumulator bez obaw o jego rozładowanie.

Chcąc zmaksymalizować ochronę, można zakupić produkty wyposażone w komplet głośniczków, które pokryją działaniem ultradźwięków całą przednią część pojazdu. Tego typu urządzenia są nieco droższe i kosztują kilkadziesiąt złotych więcej. Coraz popularniejsze staje się także łączenie metody ultradźwiękowej z funkcją „pastucha” elektrycznego, który porazi nieproszonego gościa, jeśli dostanie się pod pokrywę maski.

Montaż odstraszacza można zlecić elektromechanikowi, ale jest to czynność niezbyt skomplikowana i większość użytkowników samochodów poradzi sobie samodzielnie z zamontowaniem i uruchomieniem urządzenia. Najpierw należy znaleźć w komorze silnika odpowiednie miejsce na jego przymocowanie.

Nie będzie z tym większego problemu, ponieważ ma ono zazwyczaj małe wymiary. Ważne, aby przymocować je stabilnie i aby nie kolidowało z innymi urządzeniami znajdującymi się pod maską. Następnie należy podłączyć przewody. Przewód dodatni (czerwony) podpinamy bezpośrednio pod dodatnią klemę akumulatora, przewód ujemny zaś (zazwyczaj niebieski lub czarny) pod klemę ujemną lub do karoserii auta.

Większość podłączonych w ten sposób urządzeń jest od razu gotowych do pracy. Jednak przed przystąpieniem do montażu należy się zapoznać z instrukcją dostarczaną przez producenta odstraszacza. Urządzenia te zazwyczaj charakteryzują się wysoką skutecznością, a będące ich elementem płytki kontaktowe, generują bezpieczny ale mocny wstrząs elektryczny.

You might be interested:  Ile Kosztuje Położenie Ceramiki Na Samochód?

Dlaczego koty giną pod kołami samochodów?

Wypadek drogowy Rozmiar tekstu: A+ A- 02.01.2012 Autor: Ten artykuł nie będzie wesoły. Mówi o kotach, które giną w wypadkach drogowych. Jak to się dzieje, że zwierzę potrafiące bezbłędnie poruszać się w ciemności i usłyszeć mysz szeleszczącą w trawie za oknem, wpada pod koła samochodu? Natura wyposażyła koty dość dobrze.

 1. Dała im oczy, dzięki którym dobrze widzą w ciemnościach (chociaż nie w nie absolutnych), sprawne ciała, potrafiące poruszać się szybko, wykonywać wysokie i dalekie skoki, łowiecki instynkt i cierpliwość, każącą długo czekać aż nadarzy się okazja do polowania.
 2. Niestety, ewolucja nie nadąża z uczeniem kotów, że w otaczającym go świecie są też samochody.

A te potrafią poruszać się bardzo szybko. W konfrontacji z samochodem kocie walory okazują się wadami. Przede wszystkim dobrze widzące w ciemności oczy łatwo oślepić światłem z reflektorów. Odblaskowa błona, która normalnie wzmacnia docierające do niej światło, sprawia, że po nagłym zaświeceniu kot przez chwilę nie widzi.

 1. To tak jakby osobie noszącej noktowizor zaświecić latarką w twarz.
 2. Ot nie jest przyzwyczajony do bycia ofiarą.
 3. Nie ma odruchu natychmiastowej ucieczki, gdy tylko usłyszy lub zobaczy coś nieznanego.
 4. To on zazwyczaj jest myśliwym.
 5. Goni, a nie ucieka.
 6. A gdy na szosie zaskoczy go auto – zamiera, aby zobaczyć co się będzie działo dalej.

I zazwyczaj kończy się to tragicznie. Co więcej, patrzące z poziomu ziemi zwierzę ma ograniczone pole widzenia. Może nie zobaczyć znajdującego się daleko auta, a tym bardziej nie ma możliwości przewidzieć jego ruchu. Zbliżający się za zakrętem samochód już za kilka sekund może być tam, gdzie teraz jest kot.

 • Wszystko dzieje się bardzo szybko i zwierzę nie ma czasu do namysłu.
 • Najczęściej pod kołami samochodów giną koty, które uciekły z domu lub zostały wyrzucone.
 • Nie znają nowego środowiska i zagrożeń, które na nie czyhają.
 • Olejną grupą są zwierzęta starsze lub chore.
 • Właścicielom nieraz ciężko ocenić czy ich kot wymaga specjalnego traktowania, bo potrafi bardzo dobrze ukryć swoje dolegliwości.

Pozornie wygląda jak zdrowe i sprawne zwierzę, ale może się nie poruszać się tak szybko jak kiedyś i mieć słabszy refleks. Wiek przekłada się na zwyrodnienia i zapalenia stawów. Kot mniej sprawny, którego coś boli, ucieka wolniej. Podobnie kot słaby i odwodniony, co często ma miejsce w przypadku kotów bezdomnych.

 • Na skuteczność ucieczki przed autem przekłada się także sprawność neurologiczna.
 • Zaburzenia odbioru i reakcji na bodźce spowodowane mogą być m.in.
 • Problemami z nerkami.
 • A te często są udziałem starszych kotów.
 • Nie należy zapominać również o kotach, które na szosę wpędziła miłość, czyli zapach osobnika płci przeciwnej.

Wskazówki dla kierowców:

Przez miejscowości przejeżdżaj ostrożnie, uważając nie tylko na pieszych, ale i na zwierzęta. Kota łatwo zauważyć w ciemności po świecących oczach. Gdy na szosę wskoczy kot, przyhamuj. To, że ucieka na drugą stronę nie znaczy, że nagle się nie zatrzyma. Jeżeli potrącisz zwierzę, sprawdź czy jeszcze możesz mu pomóc. Najczęściej wypadek drogowy to dla kota śmierć na miejscu. Lekkie potrącenie można jednak wyleczyć. Podnieś wtedy zwierzę (bardzo ostrożnie – prawdopodobnie będzie połamane) i zawieź do najbliższego weterynarza. Gwałtownie hamując lub robiąc inne, wymijające manewry, pamiętaj o bezpieczeństwie swoim, swoich pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego.

Jakiego zapachu nie lubią koty?

Jakich zapachów nie lubią koty? – Koty nie lubią zapachu cytrusów, ruty zwyczajnej, lawendy, octu i cebuli. Nie przepadają także za naftaliną, papryką, cynamonem i wonią brudnej kuwety. Ta lista jest jeszcze długa (na końcu artykułu znajdziecie tabelę). Dlaczego akurat te aromaty tak bardzo przeszkadzają kotom ? Dowiecie się poniżej. Co Zrobić Żeby Kot Nie Wchodził Na Samochód

Jakich dźwięków boją się koty?

Dzwonek do drzwi, domofon, brzdęk upadającej szklanki, przejeżdżający za oknem motocykl – koty bardzo nie lubią byś zaskakiwane i reagują nerwowo na nagłe odgłosy.

You might be interested:  Jak Uruchomić Samochód Za Pomocą Kabli?

Czy WD-40 odstrasza koty?

Czego nie lubią koty – Koty mają bardzo wrażliwy węch. Dlatego jeśli chcemy, aby nie odwiedzały naszego ogrodu, możemy na rabatach rozłożyć kilka szmatek nasączonych octem lub preparatem WD-40 bądź między grządkami rozłożyć pocięte skórki cytrusów. Dobrym sposobem jest również rozsypanie zmielonych ziaren gorczycy.

Możemy również zastosować gotowe specjalne zapachowe odstraszacze (np. w formie granulek czy spreje) lub zainwestować w odstraszacze ultradźwiękowe. Są skuteczne i jednocześnie bezpieczne dla zwierząt. Koty nie lubią być też mokre. Jeśli oblejemy je kilka razy wodą, powinny zaniechać odwiedzin naszego ogródka.

Jednak zamiast czekać na kota z wiaderkiem wody czy wężem ogrodowym w ręku, zamontujmy kilka spryskiwaczy uruchomiających się pod wpływem ruchu kota. Oczywiście, nie musimy nikogo chyba przekonywać, że koty z ogrodu skutecznie przegoni pies,

Jakich ziół nie lubią koty?

Roślinne odstraszacze kotów – e-ogrody – Zwierzęta Po częstych wizytach kota w ogrodzie mogą pozostać placki ziemi. Spróbujcie pozbyć się gości naturalnymi i bezpiecznymi dla nich sposobami. Fot. Pixabay.com Ruta zwyczajna (Ruta graveolens) Fot. Pixabay.com Coleus canina Fot.

catsaway.org Bodziszek bałkański (Geranium macrorrhizum) Fot. Pixabay.com Kocanka włoska (Helichrysum italicum) Fot. Pixabay.com Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) Fot. Pixabay.com Rozmaryn lekarski (Rosmarinus officinalis) Fot. Pixabay.com Nie tylko rozkopane grządki i nieprzyjemny zapach pozostają po wizytach kotów w ogrodzie.

Jeżeli zbyt często i licznie odwiedzają nasz ogród i regularnie go “podlewają”, nasze wypielęgnowane rabaty i trawniki w krótkim czasie przestaną istnieć. Sprawa jest jeszcze poważniejsza, gdy do ogrodu przychodzą dzieci. W kocich odchodach mogą się bowiem znaleźć zarazki wywołujące niebezpieczne choroby, np.

toksoplazmozę czy toksokarozę. Na szczęście istnieje kilka sposób na pozbycie się kotów, nie wyrządzając im żadnej krzywdy. Koty mają wrażliwy węch, dlatego warto posadzić rośliny, których zapachu czworonogi nie znoszą. Należą do nich ruta, coleus canina, bodziszek bałkański, kocanka włoska, a także lawenda i rozmaryn.

Niektóre z nich dla nas mają bardzo przyjemny zapach, z zioła przydadzą się w kuchni!

Czy kot może wejsc pod maske auta?

Szkodniki pod maską. Szczury, myszy, kuny, koty. Nie tylko ludzie potrafią docenić samochody. Półtorej tony blach, przewodów, wykładzin i gąbek okazuje się świetnym schronieniem dla. zwierząt. Niestety żywe istoty potrafią dokonać sporego spustoszenia pod maską.

Najmniej szkód powodują koty. Są zainteresowane głównie schronieniem i ciepłem, jakie gwarantuje komora silnika – miejsce dobrze osłonięte przed działaniem czynników atmosferycznych i nagrzane nawet przez kilka godzin po zgaszeniu jednostki napędowej. Chodząc po samochodzie koty zostawiają ślady łap na lakierze.

Na szczęście nie rysują barwnej powłoki. Przy próbach wciskania się do komory silnika koty mogą natomiast uszkodzić przewody – np. włącznik świateł biegu wstecznego. W skrajnej sytuacji, jeżeli kot nie zdoła opuścić na czas komory silnika bądź zablokuje się między różnymi podzespołami, może zostać zmielony przez wirujące paski i elementy osprzętu jednostki napędowej.

 1. Ierowcy wymieniają się sposobami na ochronę samochodu przed kotami.
 2. Zamontowanie osłony pod silnikiem nie rozwiązuje problemu.
 3. Zwierzę potrafi przedostać się do komory silnika m.in.
 4. Przy półosiach napędowych.
 5. Aby zniechęcić kota do odwiedzania samochodu, warto sięgnąć po specjalistyczne środki do odstraszania.

Kuny, jak również gryzonie potrafią zniszczyć różne elementy wyposażenia. Poza matami wygłuszeniowymi często atakują przewody – zapłonowe, elektryczne, hamulcowe, a nawet doprowadzające płyn do spryskiwaczy. Nie każdy element można naprawić. Uszkodzone przewody zapłonowe czy hamulcowe trzeba wymienić.

 1. Niecałe 50 zł wystarczy na odstraszające preparaty w aerozolu.
 2. Zawierają mieszaninę intensywnie pachnących chemikaliów, które działają odstraszająco na zwierzęta.
 3. Co ważne, składniki dobrano w taki sposób, by preparat nie był szkodliwy dla zwierząt (także domowych), jak również nie wchodził w reakcję z materiałami, z których wykonano samochód.

Niektóre chemiczne odstraszacze zawierają nawet substancje antykorozyjne. Bez trudu kupimy ultradźwiękowy odstraszacz, który emituje hałas o częstotliwości nie słyszanej przez ludzkie ucho, jednak dającej się we znaki zwierzętom. Urządzenia, w zależności od typu i funkcji, kosztują od kilkunastu do kilkuset złotych.

Warto zwrócić uwagę na rodzaj zasilania. W sprzedaży są odstraszacze na 230V, baterie lub z przewodami pozwalającymi na podpięcie urządzenia do instalacji elektrycznej samochodu. Odstraszacze z wyższej półki wyłączają się samodzielnie po spadku napięcia – przeciwdziała to rozładowaniu akumulatora. Nie brakuje także “domowych” sposobów.

Niektórzy sugerują posmarowanie wybranych elementów lizolem, zawieszenie pod maską kostki toaletowej bądź ułożenie sierści psa lub kota. Inni twierdzą, że zwierzęta unikają zapachu cytryny i wystarczy umieścić pod maską kawałek tego owocu. Częstotliwość korzystania z samochodu nie ma większego wpływu na prawdopodobieństwo uszkodzenia pojazdu przez zwierzęta.

Jak pozbyć się kota?

Jakiego zapachu nie lubią koty? – Przede wszystkim pamiętajmy, że koty mają szczególnie wrażliwy zmysł powonienia. Dlatego też można pozbyć się kotów z ogrodu przy pomocy zapachów, których koty nie lubią. Skutecznym zapachowym odstraszaczem kotów jest zwykły ocet.

 1. Można nasączyć nim kilka szmatek i rozłożyć je w różnych miejscach ogrodu.
 2. Podobno niezwykle skuteczny jest również zapach znanego preparatu: WD-40 (smar w sprayu).
 3. Oczywiście najpewniejszym sposobem aby pozbyć się kotów z ogrodu jest zakup specjalnych zapachowych odstraszaczy, zawierających w składzie odpowiednio dobrane substancje odstraszające koty.
You might be interested:  Jak Sprzedać Samochód Firmowy Osobie Prywatnej?

Są skuteczne, a przy tym bezpieczne dla zwierząt (odstraszają ale nie trują). Przykładem takiego preparatu jest Target REISS-AUS w formie granulek odstraszających koty, psy i krety. Preparat REISS-AUS odstrasza koty, psy i krety

Czy kot znika na kilka dni?

Po jakim czasie koty wracają do domu? – Ucieczki kotów z domu, u podłoża których leży jedna z wyżej wymienionych przyczyn, zwykle nie trwają długo, Czasami futrzaki znikają na dobę, czasami na kilka dni, choć bywa i tak, iż ich eskapada trwa nawet kilkanaście dni. Co Zrobić Żeby Kot Nie Wchodził Na Samochód

Czy kot może odejść?

Zachowanie kota przed śmiercią. Jak pomóc kotu w jego ostatnich chwilach? Śmierć jest nieuniknioną częścią życia, ale może być trudno rozpoznać, kiedy ukochana osoba umiera. W przypadku kotów, oznaki zbliżającej się śmierci mogą być bardzo subtelne. Warto jednak nauczyć się je rozpoznawać.

 • Sprawdź, jakie może być zachowanie kota przed śmiercią.
 • Śmierć jest trudnym przeżyciem.
 • Niby na ogół człowiek doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że koty żyją krócej niż ludzie.
 • Dlatego najpewniej w toku całego życia przyjdzie Ci pożegnać wszystkie Twoje koty – odejdą one bowiem szybciej od Ciebie.
 • Jednak chociaż jest to wiedza całkiem powszechna, to jednak nie jest to coś, o czym myślisz na co dzień.

Śmierć jest czymś abstrakcyjnym tak długo, jak długo jest tylko zagadnieniem czysto teoretycznym. A jednak z biegiem czasu śmierć staje się czymś najzupełniej realnym. Twój kot może odejść z wielu powodów – jeśli ma szczęście, to odejdzie spokojnie, z powodu podeszłego wieku, w spokoju i bez bólu.

 1. Jednak Twojego kota mogą dręczyć też rozmaite problemy.
 2. Może też zdarzyć mu się nieszczęśliwy wypadek.
 3. Śmierć nigdy nie jest czymś, na co można się przygotować.
 4. Zawsze jest też druzgocącym przeżyciem.
 5. Postaraj się jednak, by Twój kot odszedł godnie.
 6. Oty są często skrytymi stworzeniami i nie zawsze łatwo jest powiedzieć, co myślą lub czują.

Istnieją jednak pewne zachowania, które mogą wystąpić u kotów tuż przed śmiercią, które mogą dać nam wskazówkę, jak się czują.

Czy kot wróci?

Opisano już wiele historii psów i kotów, które wywiezione lub zagubione daleko od domu, potrafiły do tego domu wrócić. Zapewne niektóre z tych opowieści są nieco przesadzone, ale fakt pozostaje faktem – i pies, i kot posiadają swoisty barometr wbudowany w swoje ciało i pamięć.

Czy kot wejdzie pod maske?

Wychodzące i wolno żyjące mruczki często wchodzą pod podwozie, a czasem także pod maskę czy w nadkola. Niestety, nie jest to dla nich bezpieczne.

Czy Odstraszacz na koty działa?

Jak działają odstraszacze na koty? – Koty, jak to na drapieżniki przystało, mają bardzo czułe zmysły: wrażliwy węch. świetny wzrok i wyostrzony słuch. Zastanawiając się, co odstraszy koty z ogródka, warto sprawdzić ultradźwiękowe odstraszacze, Te proste urządzenia działają tak, że zaburzają prawidłowe funkcjonowanie kocich zmysłów, przez co zwierzę czuje się niekomfortowo.

Jak pozbyć się kota?

Jakiego zapachu nie lubią koty? – Przede wszystkim pamiętajmy, że koty mają szczególnie wrażliwy zmysł powonienia. Dlatego też można pozbyć się kotów z ogrodu przy pomocy zapachów, których koty nie lubią. Skutecznym zapachowym odstraszaczem kotów jest zwykły ocet.

 • Można nasączyć nim kilka szmatek i rozłożyć je w różnych miejscach ogrodu.
 • Podobno niezwykle skuteczny jest również zapach znanego preparatu: WD-40 (smar w sprayu).
 • Oczywiście najpewniejszym sposobem aby pozbyć się kotów z ogrodu jest zakup specjalnych zapachowych odstraszaczy, zawierających w składzie odpowiednio dobrane substancje odstraszające koty.

Są skuteczne, a przy tym bezpieczne dla zwierząt (odstraszają ale nie trują). Przykładem takiego preparatu jest Target REISS-AUS w formie granulek odstraszających koty, psy i krety. Preparat REISS-AUS odstrasza koty, psy i krety

Czy kocimiętka odstrasza koty?

Co to jest kocimiętka? – Mianem kocimiętki określa się całą grupę roślin, jednak najczęściej dostępną w Polsce, zarówno w formie całej rośliny, jak i jej suszu, jest kocimiętka właściwa. Jest ona blisko spokrewniona ze znanymi każdemu ziołami, jak mięta, melisa czy bazylia, a także słynącą z intensywnego zapachu lawendą.

 • Również woń kocimiętki jest silnie wyczuwalna, dlatego, choć roślina ta z pewnością jest urodziwa, nie każdy chce zdecydować się na jej posadzenie w ogrodzie czy doniczce.
 • Wiele osób rezygnuje z tego również ze względu na dużą możliwość zwabienia okolicznych kotów, zarówno tych żyjących wolno, jak i pupili sąsiadów.

Kocimiętkę zwyczajną poznać można po podłużnych, sercowatych liściach o ząbkowanych brzegach, a także licznych, drobnych kwiatkach, najczęściej w kolorze białym, różowym, niebieskim bądź fioletowym. Jest ona niezwykle prosta w utrzymaniu, wystarczy bowiem posadzić ją w słońcu, w niezbyt wilgotnej, a przy tym niewysuszonej glebie.

 1. Jest ona także odporna na mrozy i nie wymaga żadnych szczególnych zabiegów poza podlewaniem.
 2. Warto wiedzieć, że kocimiętka działa nie tylko na koty.
 3. Potrafi ona bowiem odstraszyć wiele uciążliwych owadów, w tym komary czy muchy.
 4. W dodatku jest ona rośliną miododajną, dlatego po jej posadzeniu możemy spodziewać się obecności pszczół.

Z tego też względu często sadzi się ją w okolicach uli.

Related Post