Auto Blog-Pomóc drogowa Autopomoc Dlaczego Samochód Gaśnie Podczas Jazdy Diesel?

Dlaczego Samochód Gaśnie Podczas Jazdy Diesel?

0 Comments

Dlaczego Samochód Gaśnie Podczas Jazdy Diesel
A gdy diesel gaśnie podczas jazdy? – Wspominaliśmy już, że przyczyną gaśnięcia samochodu może być zabrudzony filtr paliwa (szczególnie ten, który nie był wymieniany przez długi czas). Problemy będą się nasilać szczególnie w przypadku diesli i zimową porą. Dzieje się tak, gdy parafina, która zawarta jest w paliwie, osadza się na medium filtracyjnym i tym samym blokuje przepływ paliwa.

Dlaczego samochod gasnie w czasie jazdy?

Dlaczego samochód gaśnie podczas jazdy? Gdy podczas jazdy silnik przestaje pracować i gaśnie, jest to bardzo niebezpieczna sytuacja. Wraz z silnikiem wyłączają się bowiem wszystkie odpowiedzialne za bezpieczeństwo systemy takie jak ABS, kontrola trakcji, a nawet wspomaganie kierownicy.

Co może być przyczyną takiej sytuacji? Teoretycznych przyczyn gasnącego silnika w czasie jazdy może być bardzo wiele i w zależności od sytuacji, może być to albo dokuczliwe, albo bardzo niebezpieczne. Jeśli silnik gaśnie podczas schodzenia z wyższych obrotów do biegu jałowego, przyczyną może być zabrudzona przepustnica.

W przypadku sprawnego auta, silnik krokowy powinien być w stanie utrzymać równomierne wolne obroty bez żadnych zakłóceń, falowania itp. Poniżej pewnego poziomu obrotów silnik będzie pracował nierówno, co może doprowadzić do przerwania jego pracy. Podobne objawy może dawać zabrudzony i długo nie wymieniany filtr paliwa.

  1. Problemy są nasilone w przypadku silników Diesla, szczególnie zimową porą – parafina zawarta w paliwie osadzi się na medium filtracyjnym i zablokuje przepływ paliwa.
  2. Podobnie może przydarzyć się, gdy w układzie paliwowym znajdzie się woda, która przy okazji większych mrozów zamarznie powodując odcięcie dopływu paliwa do silnika.

Przerwa w działaniu silnika objawi się zazwyczaj niedługo po ruszeniu z miejsca np. po długim postoju auta na mrozie. Gaśnięcie silnika może powodować również awaria cewki zapłonowej, kabli, świec lub aparatu zapłonowego. Nagły brak iskry na świecach z pewnością doprowadzi do zatrzymania pracy silnika.

Jeśli chodzi o cewkę zapłonową, jej problemy pojawiają się przede wszystkim po zagraniu silnika np. podczas długiej jazdy z dużą prędkością. Sporym problemem może być również awaria pompy paliwa. Gdy ta przestanie pracować, do silnika przestanie płynąć paliwo. Problemów z działaniem silnika można również upatrywać w czujnikach – jest ich naprawdę dużo w całej jednostce napędowej.

Jednym z takich czujników, który może powodować niespodziewane gaśnięcie auta jest czujnik położenia wału korbowego i czujnik położenia wałka rozrządu. Czujnik te mają tendencję do ujawniania swojego uszkodzenia najczęściej po rozgrzaniu silnika. Dlaczego Samochód Gaśnie Podczas Jazdy Diesel Kiedyś jedyną rozrywką w aucie było proste radio, choć to i tak było wyposażenie opcjonalne i pojawiające się głównie w autach klasy wyższej. Dziś mamy dostęp do internetu i niezliczoną ilość funkcji. Jedną z prostszych. Zapchany filtr paliwa to częsty skutek tankowania złej jakości paliwa, jak również zwykła niedbałość właściciela, który nie stosuje regularnych przeglądów.

  • Jakie jeszcze mogą być przyczyny zapchanego filtra.
  • Iedyś jedyną rozrywką w aucie było proste radio, choć to i tak było wyposażenie opcjonalne i pojawiające się głównie w autach klasy wyższej.
  • Dziś mamy dostęp do internetu i niezliczoną ilość funkcji.
  • Jedną z prostszych.
  • Wielu kierowców bagatelizuje konieczność umieszczenia na szybie specjalnej nalepki kontrolnej z numerem rejestracyjnym pojazdu.

To spory błąd, gdyż brak takiego oznaczenia to gwarantowany mandat. A to dopiero początek problemó. Zapchany filtr paliwa to częsty skutek tankowania złej jakości paliwa, jak również zwykła niedbałość właściciela, który nie stosuje regularnych przeglądów.

Czemu samochod gasnie na wolnych obrotach?

Za gaśnięcie i nierówną pracę silnika, szczególnie w jednostkach benzynowych, może odpowiadać wadliwy system zapłonowy. Pierwszą podejrzaną jest w tym przypadku świeca zapłonowa, która, niekontrolowana systematycznie przez kierowcę, może ulec zużyciu lub zabrudzeniu, a tym samym nie dawać odpowiedniej iskry.

Co zrobić gdy auto zgaśnie?

Stresuje Cię gasnące auto przy ruszaniu? Nie przejmuj się każdy się przecież kiedyś tego uczył. Jeśli znalazłeś się w takiej sytuacji to nie rozpamiętuj tego co się stało! Weź głęboki oddech, ponownie odpal silnik, wrzuć pierwszy bieg i spokojnie spróbuj ruszyć jeszcze raz!

Czy diesel gasnie?

A gdy diesel gaśnie podczas jazdy? – Wspominaliśmy już, że przyczyną gaśnięcia samochodu może być zabrudzony filtr paliwa (szczególnie ten, który nie był wymieniany przez długi czas). Problemy będą się nasilać szczególnie w przypadku diesli i zimową porą. Dzieje się tak, gdy parafina, która zawarta jest w paliwie, osadza się na medium filtracyjnym i tym samym blokuje przepływ paliwa.

You might be interested:  Samochód Nie Przeszedł Badania Technicznego Co Dalej?

Dlaczego silnik gaśnie na biegu jałowym?

Zatkany filtr paliwa – Jeśli silnik zaczął pracować na wolnych obrotach i gaśnie, być może przyczyna tkwi w filtrze paliwa. Może się w nim gromadzić woda, brud, rdza, z czasem blokując prawidłowy przepływ paliwa. Zapoznaj się z instrukcją obsługi lub naprawy pojazdu.

Co się leje do diesla?

Czym tankować diesla? 10 lis 08 01:00 Wprawdzie światowy kryzys gospodarczy sprawił, że cena baryłki ropy przestała bić kolejne rekordy, jednak na stacjach benzynowych nadal nie widać dużych obniżek cen. Kierowcy wciąż poszukują sposobów na oszczędzanie na kosztach paliwa. Auto Świat W autach benzynowych popularną opcją jest montaż instalacji gazowych. A co z dieslami? Tutaj przeróbka na gaz opłaca się najwyżej w przypadku autobusów miejskich. Poszukiwacze oszczędności skazani są na próby z innymi paliwami o właściwościach zbliżonych do oleju napędowego.

Ale uwaga! Wszystkie te eksperymenty obarczone są sporym ryzykiem. Producenci większości samochodów stawiają sprawę jasno – jedynym dopuszczalnym paliwem jest zwykle olej napędowy spełniający normę EN 590. Tylko nieliczne modele mają dopuszczenie do stosowania innych paliw, np. bioestrów lub mieszanin oleju napędowego z bioestrami.

Od lat najpopularniejszym, choć nielegalnym sposobem na paliwowe oszczędności, jest tankowanie oleju opałowego.Opinie o właściwościach eksploatacyjnych tego paliwa są podzielone. Z jednej strony wielu użytkowników twierdzi, że nie miało z nim nigdy problemów, z drugiej zaś nie brakuje relacji o zabójczym wpływie „opału” na silniki.

Prawda leży pośrodku. Wszystko zależy od szczęścia – bo można trafić na olej opałowy, który poza kolorem niemal nie różni się od oleju napędowego. Ale nie zawsze! Jako paliwo opałowe sprzedawane bywają również produkty ropopochodne, które nie nadają się do zasilania aut. Ale próby z paliwem opałowym bywają kosztowne nie tylko z przyczyn technicznych.

Dodawany do niego barwnik jest na tyle trwały, że da się wykryć jego ślady nawet po przepłukaniu układu czystym olejem napędowym. Policja, służba celna oraz inspekcja transportu drogowego mają odpowiedni sprzęt i są uprawnione do kontroli przewożonego w aucie paliwa.

W razie stwierdzenia nieodpowiedniej zawartości baku mogą ukarać kierowcę mandatem, a nawet skierować sprawę do sądu. Zmiana przeznaczenia paliwa to przestępstwo karno-skarbowe. Dużych problemów można się też spodziewać w razie awarii silnika. Jeżeli serwis stwierdzi w układzie zasilania ślady oleju opałowego, to np.

o naprawie gwarancyjnej nie będzie mowy!Uwaga: od oleju opałowego groźniejszy jest „fałszowany” olej napędowy. Jest to zwykle paliwo opałoweodbarwione agresywnymi, groźnymi dla silnika chemikaliami. Innym, modnym ostatnio sposobem oszczędzania jest tankowanie tzw.

  1. Biodiesla.
  2. Zaletą tej metody jest to, że pozostajemy w zgodzie z przepisami prawa.
  3. Niestety, jeśli chodzi o kwestie eksploatacyjne, to jest to rozwiązanie podobnie dyskusyjne, jak używanie „opału”.
  4. A to dlatego, że wbrew zapewnieniom zwolenników tych paliw ich właściwości różnią się znacznie od parametrów normalnego oleju napędowego.

W innych krajach, np. w Niemczech, istnieje sporo firm, które zajmują się przystosowywaniemzwykłych diesli do spalania biopaliw, niekiedy specjalne zestawy biopaliwowe oferowane są jako opcje wyposażeniowe do nowych aut. W Polsce sprzedawcy usiłują wmawiać nabywcom, że każdy diesel może korzystać z takiego paliwa.

Rzeczywiście, każdy samochodowy silnik wysokoprężny poradzi sobie ze spalaniem takiego paliwa – tyle że niekoniecznie tak długo i bezawaryjnie, jak zaplanował to producent. W starszych autach ryzyko stosowania biodiesla ograniczało się głównie do tego, że bardzo skutecznie rozpuszczał on m.in. uszczelki układu paliwowego, powodując trudne do usunięcia wycieki.

W przypadku nowszych konstrukcji liczyć się trzeba z uszkodzeniami aparatury wtryskowej i układów oczyszczania spalin – a to oznacza już koszty napraw sięgające kwot pięciocyfrowych. Oczywiście, ewentualne usterki pojawić się mogą dopiero po pewnym czasie – kierowca nie ma żadnej możliwości samodzielnego, bezpiecznego sprawdzenia, czy jego auto dobrze znosi takie paliwa czy nie.

  1. Biopaliwo w bakuLobby producentów biopaliw od lat stara się przekonać wszystkich, że są one tańszą i bardziej ekologiczną alternatywą dla oleju napędowego wytwarzanego z ropy naftowej.
  2. To nieprawda, bo niższe ceny biopaliw wynikają wyłącznie z ich korzystniejszego opodatkowania – koszty produkcji są wyraźnie wyższe niż w przypadku paliw ropopochodnych.
You might be interested:  Kredyt Na Samochód Co To Jest?

Argumenty dotyczące proekologicznego charakteru tych paliw też są mocno naciągane. Ze szczegółowych analiz wynika, że przy ich produkcji i spalaniu środowisko naturalne narażone jest na porównywalne, a czasem nawet na większe zagrożenia niż w przypadku zwykłych paliw wytwarzanych z ropy naftowej.

  • Pozostaje więc argument, że kupując takie paliwo, wspieramy polskich rolników.
  • Niestety, również i on jest łatwy do obalenia, bo trudno liczyć na to, że koncerny paliwowe będą zaopatrywały się w biokomponenty na polskim rynku, skoro mogą sprowadzać z zagranicy np.
  • Tańszy od rzepakowego olej palmowy.Sprzedawany na polskich stacjachbiodiesel (oznaczenie B100) to czyste estry metylowe wytwarzane w procesie estryfikacji olejów i tłuszczów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego.

Warto wiedzieć, że żaden nowy samochód osobowy sprzedawany na polskim rynku nie jest dopuszczony do stosowania takiego paliwa. W Niemczech, gdzie biodiesel dostępny jest na stacjach od wielu lat, tylko dwa aktualnie oferowane modele (Volkswagen Golf V oraz Skoda Octavia II), spełniające normę Euro IV, mają zgodę producenta na tankowania czystego biodiesla i to tylko pod warunkiem, że zostały fabrycznie wyposażone w opcjonalny, wymagający sporej dopłaty „pakiet biodieslowy”.Spośród starszych aut, za zgodą producenta, paliwo B100 tankować mogą niektóre modele Audi, BMW, Mercedesa, Peugeota, Seata, Skody, Volvo i VW.

  1. Uwaga! Dopuszczenia dotyczą tylko określonych modeli wyposażonych w niektóre wersje silników.
  2. Radzimy nie wierzyć „fachowcom”, którzy bez zaglądania w papiery twierdzą, że auto może jeździć na tym paliwie.
  3. Jeśli zdecydujemy się na zasilanie auta bioestrami, to przy kalkulacji ewentualnych korzyści lub oszczędności warto uwzględnić fakt, że takiego paliwa auto potrzebuje więcej.

Według danych podawanych przez niemiecki automobilkub ADAC zużycie biodiesla może być nawet o 10 proc. wyższe niż w przypadku stosowania normalnego, ropopochodnego oleju napędowego. Różnica w cenie jest zwykle mniejsza!Poza przemysłowo wytwarzanym biodieslem jako paliwo bywa też wykorzystywany czysty, niemodyfikowany olej spożywczy.

  1. Najlepiej w tej roli sprawdza się przepalony olej ze smażalni.
  2. Jest to jednak paliwo o niższej liczbie cetanowej i wyższej gęstości od oleju napędowego.
  3. Przed trafieniem do silnika musi ono zostać podgrzane, a i tak ryzyko wystąpienia awarii jest olbrzymie.
  4. Uwaga! Polskie prawo zabrania takich eksperymentów!Paliwa z górnej półkiNa wielu stacjach poza standardowym olejem napędowym dostępne jest również droższe paliwo do silników wysokoprężnych.

Paliwa klasy premium (np. Verva, V-Power Diesel, SupraDiesel) charakteryzują się niższą zawartością siarki, większą domieszką tzw. uszlachetniaczy i ewentualnie kilkuprocentowym dodatkiem syntetycznego oleju napędowego. Z takich paliw korzystać powinni przede wszystkim właściciele aut wyposażonych w katalizatory spalin oraz filtry cząstek stałych.

W takich pojazdach stosowanie zwykłych, tańszych paliw, nie wspominając już o erzacach w rodzaju biodiesla, paliwa żeglugowego czy oleju opałowego, powoduje spadek skuteczności układów oczyszczania spalin oraz ich przyspieszone zużycie. Tankowanie droższego, ale lepszego paliwa okazuje się zwykle opłacalną inwestycją.

Po pierwsze, auta zużywają takiego paliwa zwykle nieco mniej. Po drugie, w modelach wyposażonych w filtry cząstek stałych (FAP, DPF) układy oczyszczania spalin rzadziej wymagają „wypalania filtra” powodującego również gwałtowny wzrost zużycia paliwa.Olej opałowyBywa nazywany „opałem” lub – z racji intensywnego, czerwonego koloru – „oranżadą”.

  1. Jest to paliwo podobne do oleju napędowego.
  2. W wielu rafineriach oba paliwa wytwarzane są na tych samych liniach technologicznych.
  3. Różnice dotyczą głównie ostatniego etapu produkcji – olej przeznaczony do tankowania pojazdów wzbogacany jest w dodatki poprawiające parametry smarne oraz zdolność samozapłonu, natomiast olej opałowy barwiony jest preparatem Solvent Red.

Mimo bardzo zbliżonego składu chemicznego różnice w parametrach obu paliw bywają jednak znaczne. Wielu użytkowników takiego paliwa stara się samodzielnie poprawiać jego właściwości, np. mieszając je z olejem do dwusuwów. Nie warto ryzykowaćDrobne oszczędności mogą skończyć się dużymi wydatkami.

  1. Właściciele starszych, prostych diesli mogą sobie pozwolić na eksperymenty, bo w ich przypadkach ewentualne szkody nie będą duże.
  2. W przypadku nowoczesnych silników ryzyko awarii i związanych z nimi kosztów gwałtownie rośnie.
  3. Zwykle pierwszymi ofiarami oszczędzania na paliwie są elementy układu wtryskowego.

Koszty? Jeden nowy pompowtryskiwacz może kosztować w ASO nawet ponad 2500 złotych! Konieczność wymiany pompy paliwa oznacza konieczność wydania kolejnych kilku tysięcy złotych, nieco mniej zapłacić trzeba za turbosprężarkę czy filtr cząstek stałych. Uwaga! Specjalistyczne warsztaty doskonale znają symptomy świadczące o tym, że powodem awariibyło stosowanie niewłaściwego paliwa.

  • Zdarza się, że podczas rozpatrywania roszczeń gwarancyjnych warsztaty pobierają z baku próbki paliwa i odsyłają je do analizy.
  • Jeżeli okaże się, że auto zasilane było czymkolwiek innym niż czysty olej napędowy zgodny z normą EN 590, właściciel auta sam musi zapłacić za naprawę.
  • Wielu producentów nie dopuszcza nawet stosowania jakichkolwiek samodzielnie dolewanych dodatków lub uszlachetniaczy.
You might be interested:  Jak Sprawdzić Czy Samochód Miał Szkodę?

Co tankować, żeby jeździć?Zgodnie z obowiązującymi przepisami sprzedawany na stacjach olej napędowy oferowany jest w trzech podstawowych odmianach: letniej, przejściowej i zimowej. Różnią się one przede wszystkim tzw. wskaźnikiem CFPP oznaczającym temperaturę zablokowania zimnego filtra paliwa kryształkami wytrącającej się z oleju parafiny.

  • Olej letni (tzw.
  • Gatunek B), który powinien być sprzedawany w okresie od 16 kwietnia do 30 września, może zablokować filtr paliwa już przy temperaturze OºC.
  • Dla oleju przejściowego, określanego również jako gatunek D (na stacjach od 1 marca do 15 kwietnia oraz od 1 października do 15 listopada) wskaźnik CFPP wynosi -10ºC.

Olej zimowy (tzw. gatunek F) powinien pozostać ciekły w temperaturze do -20ºC. Niektóre firmy paliwowe oferują również paliwa o parametrach gorszych (np. gatunek A, do +5ºC), jak również lepszych, np. paliwa „arktyczne”, które nie krystalizują się nawet przy temperaturach poniżej -30ºC. Auto Świat 2/4 Czym tankować diesla? Auto Świat 3/4 Czym tankować diesla? Auto Świat 4/4 Czym tankować diesla? Auto Świat : Czym tankować diesla?

Co się stanie gdy zabraknie paliwa w dieslu?

Czy można kontynuować jazdę, gdy wskaźnik poziomu paliwa pokazuje zero? Wszyscy producenci samochodów zdecydowanie to odradzają. W przypadku aut benzynowych straszą groźbą uszkodzenia katalizatora (w wyniku niewłaściwej pracy układów wtrysku i zapłonu), z kolei dieslom zagrażać ma zapowietrzenie aparatury wtryskowej, którego w skrajnie pechowej sytuacji nie będzie można usunąć na drodze. – (fot. PAP/Piotr Polak) Źródło: (fot. PAP/Piotr Polak) Jednak nie panikujmy: redakcja “AŚ” przeprowadziła niedawno test 5 współczesnych aut. Każde z nich przejechało ponad 100 km od chwili zapalenia się lampki rezerwy do zatrzymania. AUTA BENZYNOWE – We współczesnych samochodach z elektryczną pompą paliwa silnik kończy zwykle pracę jak nożem uciął. W starszych autach mogą najpierw pojawiać się objawy utraty mocy czy też “przerywania”. W pełni sprawny nowoczesny samochód z silnikiem benzynowym powinien po wlaniu paliwa do baku zapalić po pierwszym przekręceniu kluczyka. (fot. Auto Świat/autoswiat.pl) Źródło: (fot. Auto Świat/autoswiat.pl) DIESLE – Najczęściej zanim jeszcze dojdzie do zatrzymania auta, silnik uprzedza o tym, że paliwo się kończy, wyraźnie tracąc moc. Najlepiej wtedy jak najszybciej zatrzymać samochód w bezpiecznym miejscu, czyli poza jezdnią, i podjąć działania zmierzające do pozyskania paliwa “na dolewkę”. Można liczyć na pomoc ze strony kierowców samochodów ciężarowych, którzy często wożą kanistry z “oszczędnościami”. Jeżeli silnik został wyłączony przed całkowitym wyczerpaniem paliwa, z rozruchem nie powinno być problemów. Jeśli jednak po dolaniu paliwa auto nie chce zapalić, należy odpowietrzyć układ zasilania, zwykle przy użyciu ręcznej pompki.

Dlaczego nie należy od razu gasić Diesla?

Wysoka temperatura spalin i prędkość pracy turbosprężarki (nawet ponad 100 tys. obrotów na minutę) skutkuje znacznym nagrzewanim się tego elementu. Wyłączenie silnika powoduje ustanie obiegu oleju, który odpowiada nie tylko za smarowanie, ale też chłodzenie turbiny.

Po jakim czasie gasić Diesla?

Zbyt szybkie wyłączanie silnika po równie szybkiej jeździe – Zdecydowana większość współczesnych silników Diesla wyposażona jest w turbosprężarkę. Wolnossący diesel, czyli pozbawiony turbosprężarki, nie jest obecnie oferowany już przez żadnego z producentów aut osobowych.

Ten element jest kluczem do tak dobrych osiągów silników Diesla. W czasie pracy pod pełnym obciążeniem wiruje ona z prędkościami przekraczającymi 150 tys. obr./min, a jednocześnie jest rozgrzewana gazami wylotowymi z silnika, które ją napędzają. Przed szybkim zniszczeniem ratuje ją olej silnikowy i płyn chłodniczy, które zapewniają jednocześnie smarowanie i chłodzenie turbosprężarki.

Jeśli w czasie jazdy po autostradzie zdecydujesz się na zrobienie przerwy i zgasisz silnik natychmiast po zatrzymaniu auta na parkingu, odetniesz dopływ oleju do wciąż wirującej i rozgrzanej turbosprężarki – co jest dla niej po prostu zabójcze. Kilkanaście takich sytuacji i „turbo” może być do wymiany. Dlaczego Samochód Gaśnie Podczas Jazdy Diesel

Czy gasić Diesla na postoju?

Auto ma rozgrzewać się podczas jazdy Jest ona idealna do tego, by auto szybko rozgrzewało się w ruchu, ale nie na postoju. Silnik pracujący na postoju na ogół nie jest w stanie spalić takiej mieszanki.

Related Post