Dlaczego samochód traci moc? Przyczyny problemu – Dlaczego samochód traci moc? Utrata mocy podczas jazdy najczęściej bierze się z zatkanego filtra paliwa lub filtra powietrza w silniku. Kolejną popularną przyczyną jest uszkodzony czujnik mieszanki paliwowo-powietrznej (np. MAF lub czujnik O2). Jednak to tylko wierzchołek góry lodowej, jeśli chodzi o problemy, z winy których następuje utrata mocy w samochodzie.
Contents
- 0.1 Co powoduje spadek mocy silnika?
- 0.2 Dlaczego samochód słabo przyspiesza?
- 0.3 Kiedy auto nie ma mocy?
- 0.4 Czy filtr paliwa ma wpływ na moc?
- 1 Ile mocy traci auto z wiekiem?
- 2 Co trzyma silnik w samochodzie?
- 3 Jak poprawić przyspieszenie samochodu?
- 4 Po czym poznac że filtr paliwa jest do wymiany?
- 5 Co ma wpływ na moc silnika?
Co powoduje spadek mocy silnika?
Zauważyłeś nagły spadek mocy silnika? To być może objaw błahego problemu, ale nie warto lekceważyć tego sygnału. Dowiedz się, dlaczego Twój samochód traci moc. Spadek mocy silnika zawsze ma swoją przyczynę. Najczęściej są one banalne: słabej jakości paliwo czy też wysoki przebieg i związane z nim zużycie podzespołów to najpopularniejsze powody tego problemu.
Dlaczego samochód słabo przyspiesza?
Co zrobić, gdy samochód słabo przyspiesza? • DobryMechanik.pl Przyspieszanie samochodu związane jest bezpośrednio z dostarczeniem do silnika odpowiedniej ilości mieszanki paliwa i powietrza. W związku z tym, powodem problemów z prawidłowym przyspieszaniem może być uszkodzony lub zatkany wtryskiwacz, zatkany filtr paliwa, brudny przepływomierz, zatkany lub zużyty katalizator, nieszczelność podciśnienia czy przeciekające przewody paliwowe, uniemożliwiające dostarczenie wystarczającej ilości paliwa do silnika.
- Samochód w którym nie brakuje paliwa, oraz jest poprawnie zestrojony powinien szybko przyspieszać, gdy tylko naciśniemy pedał przyspieszenia.
- Samochód który ma problemy z płynnym i dynamicznym przyspieszaniem stanowi spore zagrożenie w ruchu ulicznym, szczególnie na skrzyżowaniach, gdzie liczy się dynamiczne włączenie do ruchu czy przecięcie innego pasa ruchu.
Współczesne silniki posiadają zaawansowane systemy zasilania paliwem, oraz układy wydechowe odprowadzające efekt spalania paliwa w postaci spalin. Problem z którymkolwiek elementem w tych systemach może spowodować osłabienie samochodu i wolne przyspieszanie.
Głównie odpowiada za to jednak układ paliwowy. Układ paliwowy odpowiada za dostarczenie paliwa do silnika. Paliwo zostaje zmieszane z powietrzem, wtryśnięte i zamienione w mgiełkę w układzie dolotowym. Tak zostaje dostarczona energia w postaci paliwa, która po zainicjowaniu zapłonu, zmienia się w rozprężające spaliny, popychające tłok w silniku.
Istnieje wiele różnych układów zasilania paliwem, jednak wszystkie one składają się z tych samych podstawowych elementów.
Kiedy auto nie ma mocy?
Co zrobić, gdy samochód nie ma mocy? • DobryMechanik.pl Jazda samochodem z ograniczoną mocą silnika może być dość stresująca. Za brak mocy może odpowiadać wadliwy układ paliwowy, problemy z dostarczeniem odpowiedniej ilości powietrza, czy zatkany katalizator.
- Jazda z ograniczoną mocą i niesprawnymi elementami w którymś z układów może doprowadzić do dalszych uszkodzeń zwiększając jednocześnie koszt naprawy.
- Im szybciej uda się mechanikowi określić usterkę, tym niższe będą koszty naprawy.
- Iedy samochód traci moc, lub jego moc jest ograniczona mimo wciskania pedału gazu, jest to nie tylko denerwujące, ale może być także niebezpieczne.
Jazda autostradą lub przejazd przez ruchliwe skrzyżowanie samochodem, który ma ograniczoną moc może stwarzać poważne zagrożenie. W większości przypadków brak mocy może wynikać z nieprawidłowego działania układu paliwowego. Przyczyny mogą leżeć w całym układzie, od nieszczelnych przewodów paliwowych do uszkodzonej pompy paliwa.
- Bez względu na przyczynę, silnik, który nie generuje wystarczającej mocy, powinien zostać natychmiast naprawiony przez mechanika.
- Układ paliwowy dostarcza paliwo do silnika.
- Omora spalania to miejsce, w którym paliwo jest mieszane z powietrzem, a następnie zapalane.
- Układy paliwowe różnią się w zależności od modelu samochodu, jednak wszystkie składają się z tych samych podstawowych elementów.
Paliwo magazynowane jest w zbiorniku, a pompa paliwa przepycha paliwo przez przewody paliwowe do filtra paliwa, a następnie do, W starszych pojazdach paliwo dostarczane jest do gaźnika, gdzie zostaje zmieszane z powietrzem. W przypadku wtryskiwaczy, paliwo zostaje wtryśnięte do cylindra, gdzie miesza się z powietrzem i zapala podczas kompresji.
Czy filtr paliwa ma wpływ na moc?
Twoje auto ma za mało mocy? Sprawdź co może być przyczyną i co z tym zrobic! Zauważyłeś ostatnio w swoim aucie jakieś spadki mocy? Postaramy się pomóc Ci zdiagnozować, co może być przyczyną u Ciebie i jak się jej pozbyć. Zacznijmy od przyczyn, które sami możemy szybko, łatwo i przede wszystkim – w miarę tanio ogarnąć.
Zaniedbany silnik – z czasem silniki się zużywają, to naturalne. Elementy, pomiędzy którymi jest tarcie, po jakimś czasie są już wytarte i porysowane, a to może mieć wpływ m.in. na kompresję. Wtedy, o ile silnik nie jest już na prawdę na wykończeniu, z pomocą przychodzą nam rewitalizanty, takie jak czy,
Preparaty te odbudowują zużyte części, wypełniając ubytki i mikrorysy, dzięki czemu nasz silnik pracuje wtedy o wiele lepiej. Podnosi się wtedy kompresja, spada zużycie oleju oraz paliwa. Zanieczyszczone filtry – stare i brudne filtry mogą skutecznie obniżyć moc naszego auta.
Zużyty filtr powietrza ogranicza dopływ tlenu, który potrzebny jest do mieszanki paliwowo-powietrznej. Tak samo warto sprawdzić w jakiej kondycji jest filtr paliwa, który nie dość że może ograniczyć moc w naszym aucie, może też wpakować nas w spore koszty, jeśli zanieczyszczenia przedostaną się z paliwem do silnika.
Wymiana tych filtrów jest zazwyczaj banalnie prosta i wymaga od nas jedynie wypięcia kilku zatrzasków, lub odkręcenia kilku śrubek. Zanieczyszczony zawór EGR – zawór EGR silnik szybciej się nagrzewa, ponieważ kieruje on część spalin z powrotem do układu dolotowego.
Czasem jednak, przez nagromadzony brud, zawór ten zacina się w pozycji otwartej i wpuszcza za dużo spalin, co skutkuje spadkiem mocy. Na szczęście zawór można wyczyścić i znów cieszyć się pełną mocą. Zanieczyszczony układ wtryskowy – w nowych autach układ wtryskowy jest niezwykle wrażliwym elementem i jego zła kondycja znacząco wpływa na wydajność naszego silnika.
Na szczęście nie musimy od razu wydawać fortuny na wymianę całego układu. Na rynku jest wiele środków, które skutecznie wyczyszczą nasze wtryski, za ułamek ceny, którą zapłacilibyśmy w warsztacie. Takimi środkami są np.,, czy,,,, czy, Wszystkie te produkty świetnie się sprawdzają i przywrócą Waszemu autku wigor! Słabej jakości paliwo – niestety, nie zawsze wiemy co dokładnie lejemy do naszego baku.
Czasem złej jakości paliwo, potrafi skutecznie stłumić temperament silnika. Wtedy musimy po prostu jak najszybciej wyjeździć feralne paliwo i zatankować tam, gdzie wiemy że naszemu autu się podoba. Co jednak jeśli chcemy sami polepszyć jakość paliwa? Wtedy możemy skorzystać z dodatków, które nie tylko mogą podnieść moc, ale przy okazji obniżyć nieco spalanie.
Świetnymi przykładami takich dodatków są:,, i, Zużyte świece – stare i zużyte świece często są przyczyną nie tylko mniejszej mocy silnika, ale również nierównej pracy i przerywania. Na szczęście świece nie są drogie, a z ich wymianą poradzi sobie większość osób, które miały już jakąś styczność z mechaniką i drobnymi naprawami.
- Pora na te rzeczy, przy których już będziemy musieli się trochę wykosztować i jeśli nie jesteśmy mechanikami z zamiłowania, to będzie trzeba już odwiedzić warsztat.
- Źle ustawiony rozrząd – czasem zdarza się, że po wymianie rozrządu auto traci na mocy.
- Wydaje się to nielogiczne, bo przecież silnik na nowych częściach powinien odżyć, nie odwrotnie.
Dzieje się to zazwyczaj wtedy, kiedy ktoś zrobi to nieumiejętnie. Rozrząd to bardzo dokładny mechanizm i przeskoczenie choć o jeden ząbek może już napsuć nam wiele krwi. Jeśli stracimy tylko na mocy, to jeszcze pół biedy, ponieważ wystarczy pojechać do kogoś, kto zna się na samochodach i nam to ogarnie.
- Jednak w niektórych przypadkach przestawienie napędu może skutkować kolizją tłoków z zaworami, a to oznacza, że koszty ewentualnej naprawy mogą (choć nie muszą) być astronomiczne.
- Uszkodzona turbosprężarka – może być tak, że w turbinie po prostu zebrało się sporo nagaru i wystarczy ją porządnie przegonić i będzie czysto.
Jedna jeśli sprężarka jest uszkodzona mechanicznie, czyli ma jakąś nieszczelność lub uszkodzony jest wirnik, to wtedy pozostaje jedynie regeneracja lub wymiana na nową. Zapieczone hamulce – zdarza się również, że mamy po prostu zapieczone hamulce i nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy.
Oczywiście nie mówimy tu o sytuacjach, kiedy hamulce są zapieczone na maksa i koło ledwo się kręci. Mówimy tu o takim stopniu zapieczenia, że jeśli się temu nie przyjrzymy, to nawet nie zauważymy. Nawet lekko zaciśnięte hamulce przytemperują nasze zapędy i nie pozwolą nam się rozpędzić tak szybko i sprawnie jak zawsze.
Niesprawny intercooler – przy okazji turbo, warto też wspomnieć o intercoolerze. Jego niesprawność też ma wpływ na moc naszego silnika. Intercooler jest zazwyczaj w miejscu jak najbardziej wyeksponowanym na świeże powietrze, przez co jest też on podatny na uszkodzenia mechaniczne np.
Ile mocy traci auto z wiekiem?
Ile masz koni pod maską? Dołącz do nas: To pytanie często pada wśród młodych fanów motoryzacji. Zaraz po okresie fascynacji pt: „a ten na liczniku ma 260!”, gdy młody człowiek zdaje sobie sprawę, że wyskalowanie licznika niekoniecznie musi mieć przełożenie na prędkość maksymalną samochodu, zaczyna się fascynacja mocą. Zdjęcie I ten parametr pozostaje jednym z najważniejszych już na zawsze. Jednak nawet doświadczeni użytkownicy samochodów często nie wiedzą, że moc podawana przez producenta ma niewiele wspólnego z mocą samochodu. na kołach. Zdjęcie Ogólnie przyjętym standardem jest bowiem podawanie mocy silnika. Jak się mierzy taką moc? Wymontowana z samochodu jednostka napędowa wraz z osprzętem i oprogramowaniem trafia na hamowanię obciążeniową. Efektem badania jest wykres, przedstawiający przebieg mocy i momentu obrotowego w funkcji prędkości obrotowej. Maksima trafiają do katalogów jako moc maksymalna i maksymalny moment obrotowy. Obie te wartości podaje się przy konkretnych prędkościach obrotowych silnika, zwykle podawanych w obr/min. Samochód jednak to złożona konstrukcja. Moc z silnika zanim trafi na koła musi przejść przez cały układ przeniesienia napędu: skrzynię biegów, mechanizm różnicowy, półosie. Wykres z hamowni silnika 4-cyl. Najniższa krzywa to straty mocy / Kliknij / INTERIA.PL Straty rosną wraz ze wzrostem prędkości obrotowej silnika, by w zakresie mocy maksymalnej wynieść nawet kilkadziesiąt koni mechanicznych! Np. jeśli samochód dysponuje mocą silnika wynoszącą około 190 KM przy 7000 obr/min, to w tym momencie straty wynoszą 50 KM, a więc na kołach moc wynosi zaledwie 140 KM! Już przy 2000 obr/min, gdy silnik ma moc 45 KM, 10 KM przepada, a na koła trafia 35. Wykres silnika turbodiesla 4-cyl. / Kliknij / INTERIA.PL Oczywiście straty są proporcjonalnie mniejsze (procentowo mniej więcej takie same!), gdy silnik jest słabszy. Przykładowo: Moc silnika 155 KM, straty przy mocy maksymalnej 35 KM, a więc na kołach – 120 KM.
Można więc założyć, że samochód traci około 20 procent mocy na układzie przeniesienia napędu. Czyli kupując auto o mocy 100 KM, na kołach będziemy mieli ich 80, a kupując 60-konne, możemy spodziewać się 48 KM. Załamujące? Zapewne. Ale pamiętajmy, że ten facet w samochodzie obok również ma auto o 20 procent słabsze niż mu się wydaje.
: Ile masz koni pod maską?
Co trzyma silnik w samochodzie?
Chłodzenie – Podczas pracy silnika na skutek spalania, wydzielają się duże ilości ciepła. Dlatego w każdym samochodzie znajduje się system chłodzenia silnika. Silnik samochodowy może być chłodzony zarówno cieczą, jak również powietrzem. Obecnie większość samochodów wyposażona jest w system chłodzenia cieczą, który składa się z:
- Chłodnicy – będącej głównym elementem układu chłodzenia, w którym następuje proces schładzania cieczy chłodzącej silnik.
- Wentylatora chłodnicy – wspomagającego proces chłodzenia, szczególnie w czasie wysokich temperatur panujących na zewnątrz bądź postoju samochodu z włączonym silnikiem.
- Pompy wody – odpowiedzialnej za doprowadzenie chłodziwa do odpowiednich miejsc silnika.
- Płynu chłodzącego – którego zadaniem jest przejmowanie ciepła z pracującego silnika i usuwanie go na zewnątrz. Ponadto zadaniem płynu chłodzącego jest zabezpieczenie silnika przed zamarznięciem zimą oraz przed korozją układu chłodzenia.
Jak poprawić przyspieszenie samochodu?
Modyfikacja elektroniki silnika, czyli jak łatwo zwiększyć moc Jednym z ważniejszych parametrów auta są jego osiągi. Kupując samochód, często decydujemy się na słabsze jednostki, licząc na niższe zużycie paliwa. Czasem okazuje się jednak, że moc posiadanego auta przestaje nam wystarczać. Osiągi silnika zasadniczo można poprawić na dwa sposoby: poprzez mechaniczny lub elektroniczny, Zdecydowanie prostszą i mniej kosztowną metodą jest modyfikacja elektroniki silnika. Słysząc określenie “chiptuning”, zapewne wielu z Was pomyśli o aucie poddanym poważnym modyfikacjom.
- Niewielu zdaje sobie sprawę, że jest to jeden z prostszych sposobów na podniesienie mocy i momentu w niemal wszystkich,
- Nie w każdym jednak będzie to miało sens.
- Dlaczego? W seryjnych benzynowych silnikach wolnossących tuning chipowy daje wzrost mocy maksymalnej nieprzekraczający 3-5 proc.
- Oszt tuningu wynosi ok.1000 zł, w związku z czym operacja ta wydaje się nieopłacalna.
Należy pamiętać, że chiptuning jest jedną z możliwości modyfikacji elektroniki. Zasadniczo tuning elektroniczny można przeprowadzić na dwa sposoby : zmodyfikować istniejący program w komputerze silnika bądź zastosować moduł zewnętrzny, tzw. box. Taki moduł instaluje się pomiędzy jednostkę sterującą a pompę wtryskową, zespół lub zawór sterujący – w zależności od rodzaju silnika. Istotą tej modyfikacji jest zmiana sygnałów sterujących i sygnałów z czujników poza obszarem komputera silnika, co przekłada się na zwiększenie dawki,
Taka modyfikacja pozwala wpłynąć jedynie na wielkość dawki, pozostałe parametry pozostają bez zmian. Efektem zwiększonej dawki paliwa będzie jednak pozorny wzrost ciśnienia doładowania. Zwiększająca się dynamika gazów wylotowych na wyjściu z kolektora wydechowego przekłada się bezpośrednio na obroty wirnika sprężarki i ciśnienia.
Wzrost ten jest jednak nieznaczny. Jak wiadomo, silniki projektowane są z dużym zapasem, stąd w komorach spalania przy ustawieniach fabrycznych jest jeszcze nadwyżka powietrza. Za jej pomocą można spalić jeszcze dodatkową ilość paliwa. Tak więc granicą zwiększania momentu obrotowego i mocy w tego rodzaju tuningu jest wykorzystanie całej tej nadwyżki, Przed wizytą w serwisie wystarczy odpiąć moduł, aby przywrócić silnikowi fabryczne nastawy, Zaletą jest również dosyć niski koszt takiej modyfikacji: ceny usługi zaczynają się już od 600 zł. Niestety, rozwiązanie to ma także wady. Brak możliwości bezpośredniego wpływu na regulację ciśnienia doładowania ogranicza przyrost mocy.
Przy wyższych obrotach silnika może po prostu nie wystarczyć już powietrza. Dodatkowo w rozwiązaniu tym nie ma możliwości indywidualnego strojenia, moduł jest po prostu przypisany do danego typu silnika, bez uwzględnienia parametrów konkretnego egzemplarza. W chiptuningu sprawa wygląda trochę inaczej: nową mapę tworzy się na podstawie starej, odczytanej z komputera silnika.
Ogólnie rzecz biorąc, są dwie metody wykonania chiptuningu. Wybór metody tuningu elektronicznego silnika zależy od konkretnego modelu pojazdu, komputera zamontowanego w samochodzie oraz rocznika samochodu. Pierwszą metodą jest wymiana EPROM-u z programem sterującym wbudowanego w komputer silnika. Odczytany program poddaje się modyfikacjom, a następnie wgrywa na nowy EPROM, który wmontowuje się w miejsce oryginalnego. Zmiany dokonane w mapach programu dotyczą takich parametrów jak: dawka paliwa, kąt wtrysku, ciśnienie turbodoładowania, limiter obrotów oraz ciśnienie wtrysku paliwa (w przypadku Common Rail).
Odczyt i zachowanie oryginalnego programu gwarantuje możliwość powrotu oprogramowania do ustawień fabrycznych. W nowszych autach, wyprodukowanych po 2000 r., zaczęto stosować w sterownikach pamięć typu flash. Dzięki temu program odczytywany jest bezpośrednio na samochodzie poprzez złącze diagnostyczne OBD.
Dzięki temu nie ma śladów otwierania komputera, co jest istotne w autach z gwarancją. Jak się domyślacie, główną zaletą takiego rozwiązania jest dostosowanie programu do indywidualnych potrzeb kierowcy i możliwości danego silnika. Lepsze dopasowanie silnika uzyskujemy dzięki możliwości regulacji kilku parametrów jego pracy. Wadę stanowi ingerencja w elektronikę auta, którą zazwyczaj trudno ukryć. Odzyskanie seryjnego programu wiąże się z wizytą w zakładzie zajmującym się modyfikacjami elektroniki. Koszt chiptuningu jest trochę wyższy niż w przypadku modułu zewnętrznego (od 1000 zł wzwyż).
- Jeśli decydujemy się na modyfikację elektroniki silnika, usługę taką wykonujmy w wyspecjalizowanych zakładach.
- Pamiętajmy, że mimo wszystko jest to dość poważna ingerencja w pracę silnika.
- Nieodpowiednia lub źle przeprowadzona modyfikacja, mimo poprawy osiągów, może znacząco obniżyć jego trwałość.
- Bądźmy ostrożni, wykonując taką usługę w aucie na gwarancji – w razie wykrycia zmian łatwo ją stracimy.
: Modyfikacja elektroniki silnika, czyli jak łatwo zwiększyć moc
Co ma wpływ na moc silnika?
Co to jest moc silnika? Moc silnika to wynik pomnożenia wartości momentu obrotowego przez obroty, przy których ta wartość występuje. Moc silnika to pochodna wartości momentu obrotowego i prędkości obrotowej. Mówiąc prościej, moc daje nam informację: ile momentu obrotowego jest dostępne przy określonej prędkości obrotowej. Fizycznie, wartość mocy określa ilość pracy wykonanej w jednostce czasu,
- W silniku samochodu moc jest bezpośrednio zależna od wartości i prędkości obrotowej.
- Obie te wartości po przemnożeniu przez siebie dają wartość mocy, dlatego pomimo jednakowej mocy, dwa różne silniki mogą mieć skrajnie różne charakterystyki.
- Przyjmijmy, że A rozwija moment obrotowy 200 Nm przy obrotach 6000, co daje nam moc 126 kW.
Silnik B rozwija 400 Nm przy 3000 obr./min, co również daje 126 kW mocy, ale przy innych obrotach. Dlatego wartość maksymalna mocy bez ujęcia jej w obrotach nie daje nam prawie żadnych informacji o charakterystyce silnika. Natomiast z powyższego przykładu widać, że silnik A uzyskuje moc głównie dzięki obrotom, natomiast silnik B głównie dzięki momentowi obrotowemu.
Niebieska linia – moment obrotowyCzerwona linia – moc Patrząc na wykres momentu obrotowego i mocy, widać wyraźnie, że pomimo spadku momentu, moc nadal rośnie. Dzieje się tak za sprawą jednoczesnego wzrostu obrotów. Dopiero gdy moment spadnie do tego stopnia, że dalsze zwiększanie obrotów nie zwiększa mocy, również i moc zaczyna spadać.
To dlatego w silnikach wysokoprężnych, gdzie wysoki moment obrotowy szybko spada wraz ze wzrostem obrotów, moc maksymalna jest niższa niż w benzynowych, w których moment jest niższy, ale spada wolniej. Przyjmuje się, że silnik uzyskuje najlepsze osiągi (przyspieszenie, zdolności pociągowe) w zakresie obrotów od wartości maksymalnego momentu obrotowego do obrotów mocy maksymalnej. Nazywa się to elastycznością silnika. W tym momencie liczy się jednak wartość maksymalnego momentu obrotowego by ustalić do czego silnik bardziej się nadaje.
- Po prawej stronie silnik Diesla o mocy 130 kW, po lewej silnik benzynowy o mocy 125 kW.
- Oba turbodoładowane i o podobnej pojemności, ale i tak widać zupełnie inną charakterystykę Tłumacząc to łopatologicznie, można posłużyć się dosłownie takim przykładem.
- Przyjmijmy, że osoba o niezbyt muskularnej sylwetce i masie 60 kg przerzuciła łopatą tonę ziemi w 10 minut.
Druga, mocno zbudowana, ważąca 120 kg, uzyskała identyczny wynik. Co różni te dwie osoby? Patrząc na posturę, łatwo się domyślić, że tempo pracy lub wielkość łopaty jakiej używały te osoby. Przyjmijmy, że chodzi o łopatę. Pierwsza mogła używać niedużego narzędzia, ponieważ ma niewiele siły (mały moment obrotowy), ale dzięki temu mogła szybciej pracować (obroty). Pasowało jej to idealnie do warunków fizycznych. Muskularna osoba, mająca więcej siły (moment obrotowy) nabierała na większą łopatę 6 kg ziemi, ale ruch wykonywała co 3,6 s, ponieważ nie ma takiej dynamiki ruchu (obroty) jak osoba drobniejsza. Pracowała wolniej, ale wykonała tę samą ilość pracy w tej samej jednostce czasu, dlatego obie osoby mają tę samą moc.
To najlepiej obrazuje różnicę pomiędzy 400-konnym silnikiem niskoobrotowym ciężarówki, a 400-konnym silnikiem wysokoobrotowym samochodu sportowego. Gdyby zamienić jednostki napędowe w takich pojazdach, to pomijając i dobór przełożeń, byłoby to porównywalne z zamianą łopat u naszych robotników. Osoba o drobnej posturze mogłaby pracować ciężką łopatą, ale ruch byłby wykonywany wolniej, a w pracę wkładałaby więcej wysiłku, ponieważ warunki nie odpowiadałyby jej budowie.
W rezultacie nie byłaby w stanie wykonywać ruchu co 3,6 s i nie wykonałaby zadania. Identyczny problem, choć z zupełnie innego powodu miałby nasz atleta. Dla niego lekka łopata byłaby zmorą. Z jednej strony jego ramiona nie odczuwałyby obciążenia, ale ciało nie dałoby rady wykonywać tak szybkich ruchów – co 1,8 s – by wykonać zadanie. Jak w prosty sposób policzyć moc silnika mając dane momentu obrotowego i prędkości obrotowej? Wystarczy pomnożyć moment przez obroty i uzyskany wynik podzielić przez 9549,3. To co otrzymacie, będzie wyrażone w kilowatach, Zatem by uzyskać moc w koniach mechanicznych, trzeba jeszcze wykonać mnożenie przez 1,36. : Co to jest moc silnika?
Co decyduje o przyspieszeniu samochodu?
Ciesiółka Auto Group W SKRÓCIE: Co sprawia, że auto przyspiesza dynamicznie? Wcale nie duża pojemność skokowa czy moc, a wysoki moment obrotowy – i właśnie ten parametr warto szczególnie wziąć pod uwagę podczas zakupu samochodu. Przewaga TSI nad silnikami wolnossącymi: dzięki turbosprężarce w silnikach TSI osiągnięto wysoką wartość momentu obrotowego w szerokim zakresie.
- Wysoki moment jest dostępny już przy niskich obrotach.
- Wielu kierowców uważa, że najważniejszą cechą silników spalinowych jest moc.
- Są jednak w błędzie! W przeszłości pomiary mocy silnika odnoszono do pracy, jaką mógł wykonać koń, ale to już historia.
- Teraz wiadomo, że najistotniejszym parametrem silnika, który warto wziąć pod uwagę podczas zakupu samochodu jest moment obrotowy.
Szybko dostępny moment obrotowy – podstawowy parametr Co sprawia, że auto przyspiesza dynamicznie? Wcale nieduża pojemność skokowa czy moc, a wysoki moment obrotowy (dostępny szybko i w szerokim zakresie obrotów) wraz z odpowiednio dobrymi przełożeniami skrzyni biegów.
To właśnie moment obrotowy, zgodnie z II zasadą dynamiki Newtona, przekłada się wprost na przyspieszenie samochodu, natomiast moc determinuje przede wszystkim jego prędkość maksymalną. Oczywiście jest to pewne uproszczenie, ale pozwala zrozumieć na co zwracać uwagę podczas zakupu samochodu. Z punktu widzenia przeciętnego kierowcy najważniejszy jest zakres obrotów silnika, w jakim dostępna jest wysoka wartość momentu obrotowego.
Inaczej mówiąc – przedział obrotów, w którym silnik dysponuje największymmomentem obrotowym. Gdyby był dostępny praktycznie w całym zakresie, to moglibyśmy mówić o sytuacji idealnej, ale czy to w ogóle możliwe? Okazuje się, że tak! A to wszystko dzięki silnikowi TSI.
- Silnik TSI – idealne rozwiązanie Dzięki zastosowaniu turbosprężarki w silnikach TSI podniesiono wartość momentu obrotowego w szerokim zakresie.
- Wysoki moment jest dostępny już przy niskich obrotach.
- Takie rozwiązanie sprawia, że samochodem jeździ się przyjemnie, komfortowo, cicho i tanio.
- Nie musisz „kręcić” silnika do wysokich obrotów, aby dynamicznie przyspieszyć.
W tym właśnie tkwi przewaga TSI nad silnikami wolnossącymi. Rys.4. Moment obrotowy? To proste! Moment obrotowy – co to właściwie jest? Według definicji jest to siła działająca na ramieniu. Archimedes, grecki filozof przyrody i matematyk, jako pierwszy zrozumiał jakie znaczenie ma moment siły. To on powiedział: „Dajcie mi punkt podparcia, a poruszę Ziemię”.
- Te słowa powinny skłonić nas do obserwacji przebiegu krzywej momentu, a nie skupiania się na mocy.
- Uważne przyjrzenie się działaniu turbodoładowanych silników diesla TDI pozwoli Ci zrozumieć, czym dokładnie jest moment obrotowy i jak realnie wpływa na jazdę.
- Silniki TDI sprawiają wrażenie, że nasze auto dynamicznie przyśpiesza.
Faktycznie tak jest, ale tego typu silnik ma wąski zakres obrotów, w którym dostępne są wysokie wartości momentu. Wynika to z właściwości paliwa. Z tego powodu silnik 2.0 TDI wypada gorzej niż benzynowy silnik 1.8 TSI jeśli chodzi o przyspieszenie do 100 km/h. Rys.5. Silnik TSI dzięki szerokiemu zakresowi momentu obrotowego pozwala na efektywne przyspieszanie. W autach napędzanych silnikami w węższym zakresie obrotów użytecznych konieczna jest zmiana biegu na wyższy, co wiąże się ze spadkiem wartości momentu obrotowego na kołach.
Silnik TSI 1.2 vs. większe wolnossące jednostki benzynowe Interesująco wygląda porównanie silnika 1.2 TSI do większych, ale wolnossących jednostek benzynowych. Weźmy pod uwagę najpopularniejszy do niedawna silnik 1.6 MPI (dostępny np. w Škodzie Octavii II). Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że naturalnym zwycięzcą jest silnik o większej mocy, czyli 1.6 MPI z 102 KM.
W porównaniu z nim 1.2 TSI 85 KM z Octavii III, powinien wypaść dość blado. Jednak wysoki moment dostępny w szerokim zakresieobrotów sprawia, że to on wygrywa to porównanie. Warto zwrócić uwagę na osiągi ŠKODY Octavii wyposażonej w te silniki. Okazuje się, że czas rozpędzania do 100 km/h jest niemal identyczny – 12 sekund.
- Z czego to wynika? Silnik 1.6 MPI maksymalny moment obrotowy (148Nm) osiąga przy 3800 obr/min, a 1.2 TSI dysponuje 160 Nm momentu obrotowego w zakresie od 1400 do 3500 obr/min.
- Te dane nie pozostawiają żadnych wątpliwości – wysoki moment obrotowy szybko i w szerokim zakresie obrotów jest ważniejszy niż moc i to należy raz na zawsze zapamiętać.
Walory eksploatacyjne Mówiąc wprost, autem z silnikiem TSI będzie Ci się jeździć przyjemniej. Rozpędzanie w ruchu miejskim nie wymaga „wkręcania” silnika na wysokie obroty. Podczas wyprzedzania może okazać się, że redukcja biegu wcale nie jest potrzebna.
Dlaczego samochód szarpie i nie ma mocy?
Samochód nie ma mocy.10 przyczyn spadku mocy w aucie 5 paź, 09:34 Samochód nie ma mocy nie bez powodu: albo zatankowałeś kiepskie paliwo, albo coś się popsuło, albo silnik po prostu już się zużył. Wyjaśniamy, gdzie szukać źródeł problemu i z jakimi wydatkami będzie się to wiązało. Auto Świat
Problem z układem wtryskowym to często spadek mocy i dymienie na czarno Spadek mocy silnika to z reguły zadanie dla mechanika, ale zdarzają się i takie sytuacje, gdy nawet najlepszy fachowiec nie pomoże Paliwo premium zwłaszcza w przypadku diesla może nieco opóźnić starzenie się końcówek wtryskiwaczy, co przekłada się na moc silnika
Na początek ważne zastrzeżenie: spadek mocy spadkowi mocy nierówny. Najłatwiej rozpoznać problem, gdy tzw. kopa zaczyna brakować nagle – samochód najpierw jedzie normalnie, by w jednej chwili osłabnąć i przestać reagować na polecenia wydawane prawym pedałem.
- W takiej sytuacji często na zestawie zegarów zapala się kontrolka awarii silnika, z wydechu może zacząć lecieć dym o “niezdrowym” zabarwieniu.
- Samochód niekiedy się “krztusi”, przerywa, ogólnie nie chce jechać dalej.
- Takie zjawisko powinien zauważyć nawet największy laik – sprawa jest prosta, następny krok to wizyta w warsztacie.
Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele: od awarii któregoś z czujników (np. położenia wałka rozrządu w silniku benzynowym), przez nieszczelność w dolocie (silniki z turbo) aż po koniec żywota turbiny. Inaczej jest wówczas, gdy moc danej jednostki napędowej spada powoli, ale stopniowo.
W takim wypadku – zwłaszcza gdy ktoś danym samochodem jeździ często i na dodatek nie zawsze wykorzystuje pełny potencjał silnika – usterkę wyłapać znacznie trudniej. Samochód niby jeździ normalnie, ale jakoś tak. niechętnie. Pewną wskazówką może być np. stopniowo rosnące zapotrzebowanie na paliwo. Przyczyn takiego stanu rzeczy też może być wiele: od zapchanego nagarem i błotem olejowym kolektora ssącego, przez zabrudzenie przepływomierza i, aż po zużycie wtryskiwaczy, pierścieni, tłoków oraz gładzi.
Są też jednak i takie elementy, które w początkowej fazie zużycia obniżają moc jedynie nieznacznie, by na koniec sprawić, że samochód nie ma mocy niemal w jednej chwili – będzie to np. sonda lambda, która – jeśli jest lekko zabrudzona – podaje jedynie lekko “zaokrąglone” odczyty, ale w pewnej chwili wywiesza białą flagę i przestaje działać całkowicie.
Centralka nie wie, jak ma dawkować paliwo, silnik traci moc i przechodzi w tryb awaryjny. Osobną kwestię stanowi zasilanie. Po pierwsze, tankowanie paliwa kiepskiej jakości zawsze będzie miało przełożenie na spadek mocy – będzie on tym większy, im bardziej wysilony jest dany silnik. Dotyczy zarówno silników benzynowych, jak i wysokoprężnych.
Dodatkowo jazda na paliwie z niejasnego źródła niemal na pewno odbije się negatywnie na kluczowych podzespołach silnika, i to z reguły dość szybko. Po drugie, zasilanie LPG. Większość instalacji z wtryskiem gazu w fazie lotnej ma negatywny wpływ na moc silnika, a spadki są tym większe, im bardziej rozregulowana i niezadbana jest instalacja.
- Spadek mocy nie dotyczy w zasadzie tylko jednostek z instalacją najnowszej generacji, czyli tych wykorzystujących wtrysk gazu w fazie ciekłej.
- Sęk w tym, że są to układy dość drogie – koszt montażu w czterocylindrowym silniku z wtryskiem pośrednim zaczyna się od ok.5000 zł.
- Czyli coś głównie dla tych, którzy dużo jeżdżą.
Jak sprawdzić, ile mocy “zostało” w danym samochodzie? To proste: pojechać na hamownię. I nie mówimy tu, co jasne, o sytuacji, gdy coś ewidentnie się popsuło i samochód ma problem z ruszeniem z miejsca – w takim wypadku pomiar jest całkowicie pozbawiony sensu.
Co innego, gdy kierowca ma wrażenie stopniowego spadku mocy – pomiar na hamowni może potwierdzić lub rozwiać wątpliwości. Dobra wiadomość: doświadczony mechanik będzie mógł na podstawie samej diagnostyki komputerowej silnika często trafnie wytypować przyczynę problemu. W galerii przedstawiamy zbiór usterek najczęściej mających wpływ na obniżenie mocy silnika.
Podajemy też – w dużym przybliżeniu – koszt wyeliminowania wybranych usterek. Niech moc będzie z wami.1/10 Układ wydechowy: EGR, filtr DPF Auto Świat Współczesne silniki Diesla obudowane są toną osprzętu, który ma wpływ na poprawne rozwijanie mocy. Usterki i problemy związane z turbodoładowaniem. Bardzo często za spadek osiągów turbodiesla (w benzyniakach – rzadziej; łatwiejsze warunki pracy) odpowiada układ recyrkulacji spalin (EGR).
- Nagar i brud osadzający się na elementach zaworu z czasem prowadzi do usterki.
- I tak, jeżeli zawór zablokuje się w pozycji półotwartej, silnik osłabnie w dolnym zakresie obrotów, pojawi się dymienie na czarno.
- EGR zablokowany w pozycji otwartej to permanentny brak mocy, silne dymienie i kłopoty z rozruchem – zawór można spróbować wyczyścić, jednak nie zawsze to pomaga i konieczna okazuje się wymiana (250-1200 zł).
Spadek mocy silnika – zarówno diesla, jak i benzynowego – może być też spowodowany przez zatkany/zabrudzony katalizator. Osobny temat to filtr cząstek stałych: powszechnie stosowany od kilkunastu lat w dieslach (DPF/FAP), właśnie trafia też do silników benzynowych z bezpośrednim wtryskiem paliwa (GPF).
- Problem polega na tym, że DPF – choć wspomaga ekologię – stawia dodatkowy opór dla spalin.
- Tym większy, im więcej popiołów będących efektem dopalania sadzy zalega w filtrze.
- Spadek osiągów może pojawić się też w chwili, gdy filtr akurat się „dopala”.
- Stary DPF można czyścić, ale z reguły konieczna jest wymiana (2-10 tys.
zł).2/10 Czujniki, zużycie eksploatacyjne Auto Świat Stary, zajeżdżony silnik nie będzie rozwijał pełnej mocy niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z benzyniakiem, czy z dieslem. Nawet w zadbanej jednostce dochodzi do zużycia poszczególnych elementów, np. tłoków, gładzi, pierścieni (tu dodatkowym efektem z reguły jest pobór oleju i kopcenie na niebiesko), głowicy.
Efekt to spadek kompresji i – w konsekwencji – osiągów. Proces postępuje jednak z reguły na tyle wolno, że osoba jeżdżąca danym samochodem na co dzień nie będzie potrafiła zauważyć różnicy. Doraźny efekt może dać np. zastosowanie preparatu do czyszczenia wtrysków i/lub wykonania tzw. płukanki silnika, jednak w przypadku skrajnego wyeksploatowania silnika wyjścia są trzy: remont, wymiana silnika na używany (choć to oczywiście loteria) bądź nowy lub.
złomowanie całego samochodu. Dla silników benzynowych typowe są też problemy np. z czujnikami położenia wałka rozrządu. W takim wypadku często na zegarach zapala się kontrolka awarii silnika, pojawia się problem z rozruchem. Dobra wiadomość jest taka, że sam czujnik z reguły nie jest drogi (50-300 zł), czasem kłopotliwa bywa wymiana. Auto Świat Jednym z częstszych powodów spadku mocy w silniku benzynowym jest usterka układu zapłonowego. Podstawa to regularna (nie później, niż zaleca producent!) wymiana świec oraz – w starszych samochodach – kontrola stanu aparatu i przewodów zapłonowych (na fot.
powyżej). W przypadku awarii/zużycia aparatu, świec i cewek samochód – oprócz spadku mocy – będzie też z reguły miał problemy z rozruchem. Dodatkowe objawy to szarpanie, falowanie obrotów, „dławienie się” silnika. Ważne: świece (10-60 zł/szt.) zaleca się wymieniać kompletami. Usługa nie powinna być droga (wprawny amator poradzi sobie sam), problem może natomiast pojawić się w przypadku silnika z cylindrami w układzie V – kiepski dostęp.
Cewki (od 40 zł) z reguły wymienia się pojedynczo, chyba że z dylematu postanowił wybawić nas producent i zastosował moduł (150-500 zł).4/10 Turbina, osprzęt, intercooler Auto Świat Usterki związane z układem doładowania dotyczą diesli i wielu nowoczesnych silników benz. Uszkodzenia: mechaniczne (zniszczone łopatki), wynikające z eksploatacji (wycieki, luz na wirniku, zapieczone łopaty zm. geometrii). Regeneracja turbiny ze stałą geometrią: od 800 zł. Auto Świat Silnik, który nie dostaje odpowiedniej dawki paliwa pod odpowiednio wysokim ciśnieniem, nie może – co oczywiste – rozwinąć pełnej mocy. Wtryskiwacze: najczęściej psują się w benzyniakach z bezpośrednim wtryskiem (ok.400-1200 zł/szt.) i dieslach common rail (dotyczy zarówno elektromagnetycznych, jak i piezoelektrycznych; ok.600-1500 zł).
Usterki dotyczą zarówno sterowania, jak i końcówek (kiepskie paliwo, wyeksploatowanie; z reguły możliwa regeneracja). Często szwankują wysokociśnieniowe pompy paliwa (głównie diesle), w silnikach benzynowych problemy z sondami lambda, mierzące tzw. resztkowy tlen w spalinach – czynnik ma wpływ na dawkowanie paliwa.
Błędny odczyt lub awaria to spadek mocy. Psują się przepustnice.6/10 „Przestawiony” napęd rozrządu Auto Świat Samochód „zamulił” po wymianie napędu rozrządu? Raczej nie przypadek. Wystarczy, żeby pasek przeskoczył o jeden ząbek, by czasy otwarcia zaworów rozjechały się na tyle, że silnik całkowicie straci moc.
Uwaga: to i tak pozytywny scenariusz, bo w niektórych jednostkach napędowych przestawienie napędu nawet o jeden ząbek może już spowodować kolizję zaworów z tłokami.7/10 Elektronika sterująca, chiptuning Auto Świat Spadek mocy i pogorszenie osiągów nierzadko związane są z oprogramowaniem sterującym. Zwłaszcza w autach zasilanych LPG zdarza się tak, że w sterowniku „rozjeżdża się” mapa wtrysku i silnik przestaje pracować z zadanymi parametrami.
Osobna kwestia to mechaniczne uszkodzenia centralki sterującej – może dojść np. do zniszczenia pionów centralki w wyniku korozji. Wtyczki są co prawda dobrze zaizolowane, ale wystarczy kilka razy porządnie podlać komputer płynem do spryskiwaczy podczas napełniania zbiornika, by wilgoć przeniknęła do wtyczek.
Dobra wiadomość jest taka, że większość usterek związanych z elektroniką sterującą i czujnikami da się dość łatwo zdiagnozować za pomocą komputera diagnostycznego. Warto też co jakiś czas sprawdzać, czy producent nie udostępnił aktualizacji software’u dla danego egzemplarza. Ciekawostka: samochody Grupy VAG, w których zastosowano oszukane oprogramowanie sterujące, po wizycie w ASO i wgraniu poprawionego, „legalnego” oprogramowania z reguły wykazują moc o 10-15 KM niższą niż powinny! Przestrzegamy też przed niefachowym tunigiem (np.
dolot, wydech) – da się w ten sposób obniżyć (!) moc. Uwaga na Power-Boxy – przyrosty często odbywają się kosztem trwałości.8/10 Usterki instalacji LPG Auto Świat Wtrysk gazu w fazie lotnej z definicji obniża wydajność silnika benzynowego, ale w przypadku mocnych jednostek spadki są z reguły nieodczuwalne.
- Gorzej robi się wówczas, gdy w układzie LPG mamy jakąś usterkę i/lub nie przyłożycie się starannie do obsługi okresowej.
- Polega ona m.in.
- Na wymianie wszystkich filtrów i sprawdzeniu szczelności układu.
- Mocno zabrudzony filtr i niepoprawnie dawkujące wtryski mogą tak mocno „zamulić” silnik, że na LPG nie da się jechać.
Jeżeli na dodatek po przełączeniu na benzynę auto jedzie normalnie, to problem na pewno leży po stronie instalacji LPG.9/10 „Lewe” paliwo: szybka droga do awarii archiwum / Auto Świat Tankowanie paliwa z podejrzanego źródła to nie tylko duże prawdopodobieństwo spadku mocy, ale też – a nawet przede wszystkim – uszkodzenia kluczowych podzespołów jednostki napędowej.
Remont kosztownego układu zasilania paliwem w dieslu common rail z piezoelektrycznymi wtryskiwaczami może pochłonąć grube tysiące złotych. Kiepskie paliwo może też zaszkodzić filtrowi DPF oraz osprzętowi silnika. Jasne, są i takie jednostki, które przepalą nawet olej opałowy, ale pomijając już kwestie moralne, to używanie tego typu paliwa jest po prostu nielegalne – w przypadku wykrycia kierowcy grozi surowy mandat.10/10 Układ dolotowy, filtry, przewody archiwum / Auto Świat Nawet tak prozaiczny powód jak brudny filtr powietrza może obniżyć moc silnika.
Powszechne są problemy z kolektorem ssącym: pojawia się nagar (benzyniaki z wtryskiem bezpośrednim), blokują/urywają się klapki w kolektorach z regulacją długości kanałów (głównie diesle). Brak mocy często powoduje zepsuty lub brudny przepływomierz (150-1000 zł) – można spróbować go oczyścić.
Dlaczego samochód traci obroty?
Filtry i pompa paliwa – Zapchane brudem filtry zdecydowanie zmniejszają sprawność działania naszego auta. Falujące obroty to znak, że zarówno filtr powietrza, jak też filtr paliwa mogą być nadmiernie zabrudzone. Powinniśmy też zwrócić uwagę na pompę paliwa – choć zdarza się to stosunkowo rzadko, falujące obroty mogą mieć związek z awarią także i tego elementu.
Dlaczego turbina odcina moc?
Chwilowa utrata mocy podczas jazdy objawy turbiny Oceń: / Aktualna ocena: 5 Spadek mocy silnika diesla, np.1.9 TDI, w dużej mierze związany może być z ciśnieniem doładowania, Zaburzenie prawidłowego ciśnienia spowodowane może być nieszczelnością, usterką N75, a nawet uszkodzoną gruszką turbiny.
- Jednym z objawów niesprawnej turbosprężarki jest nagły spadek mocy.
- Diesel, jak i auto z silnikiem benzynowym – ich niemoc spowodowana może być również poprzez zabrudzony katalizator, a także filtr DPF/FAP, ale wrócimy do tematu układu turbodoładowania.
- Taka chwilowa utrata mocy może być również związana z występowaniem tzw.
turbodziury, czyli opóźnioną reakcją pojazdu na wciskany pedał gazu. W sytuacji, kiedy nastąpi, należy jak najszybciej skontaktować się z serwisem lub wezwać lawetę. Oczywiście można kontynuować jazdę (do najbliższego serwisu), jednakże uniemożliwione będzie korzystanie z pełnego zakresu mocy auta.
Warto zaznaczyć, że dłuższa podróż z niesprawnym układem turbodoładowania, jak i uszkodzoną turbiną, może spowodować poważne ich awarie, ale także ma negatywny wpływ na jednostkę napędową.1. Dlaczego diesel traci moc na rozgrzanym silniku? Przyczyną, która powodować może, że diesel swój brak mocy na ciepłym silniku może zawdzięczać nie tylko zaburzeniu prawidłowego ciśnieniu doładowania, ale również może być to wina EGR, który został zablokowany w pozycji otwartej, ale również zanieczyszczone filtry czy też awarii układu wtryskowego.
W takie sytuacji należy poddać auto dokładnej diagnostyce, pozwoli to na dokładniejsze oszacowanie przyczyny powodującej to, że samochód nie ma mocy i szarpie, jak i sposobu rozwiązania usterki. Chwilowa utrata mocy podczas jazdy Objawy turbiny
Po czym poznac że filtr paliwa jest do wymiany?
Zapchany filtr paliwa – jakie są objawy? – Objawy, jakie daje zapchany filtr paliwa diesel, są dosyć charakterystyczne. Przede wszystkim jest to spadek mocy silnika, Jeżeli auto nie przyśpiesza tak dynamicznie jak wcześniej, wszelkie naprawy powinna poprzedzić wymiana filtra paliwa.
Innym typowym objawem zapchanego filtra paliwa jest częste gaśnięcie silnika oraz problemy z jego uruchomieniem, Dzieje się tak, ponieważ niesprawny filtr blokuje przepływ paliwa a silnik nie dostaje odpowiedniej jego dawki. Zdecydowanie nie można łączyć tego z oszczędnością – wbrew pozorom taki silnik zużywa więcej paliwa.
Warto także zwrócić uwagę na dym, wydobywający się z rury wydechowej. Zbyt uboga mieszanka, tzn. za duża ilość powietrza w stosunku do paliwa, spowoduje że z wydechu wydobywać się będą kłęby czarnego, gęstego dymu. Dodatkowe objawy zapchanego filtra paliwa:
akumulacja parafiny, zawartej w paliwie korozja metalu obudowy filtra, spowodowana kondensacją wilgoci obecność lodu w przewodzie paliwowym podczas przymrozków
Zapchany filtr paliwa po rozcięciu
Jak rozpoznac zuzyty filtr paliwa?
Nierówna praca silnika, niezrozumiałe spadki mocy, szarpanie autem? Sprawdź dokładnie układ paliwowy! – Zapchany filtr paliwa wiąże się z kilkoma charakterystycznymi symptomami. Problemy z przyspieszaniem, zmienione odgłosy pracy motoru czy kłopoty z zapłonem to najczęstsze objawy.
- Jeśli tylko odnotujesz regularne powtarzanie się któregokolwiek z nich: skontroluj wkład lub udaj się do warsztatu.
- Wymiana filtru zazwyczaj nie należy do przesadnie skomplikowanych, jednak w niektórych przypadkach pomoc rzetelnego mechanika może okazać się nieodzowna.
- Jeśli chodzi o dobór odpowiednich części, które zapewnią najwyższą jakość – najlepiej będzie dokładnie zapoznać się z ofertą AutoCraft24.pl.
W naszym internetowym sklepie motoryzacyjnym posiadamy szeroki asortyment certyfikowanych produktów, pogrupowanych w intuicyjne kategorie. W razie jakichkolwiek wątpliwości polecamy kontakt z naszymi konsultantami, którzy wskażą filtry paliwa pasujące do silnika w Twoim samochodzie,
Czy 200 Nm to dużo?
Jak zmienia się moment obrotowy w zależności od silnik? Od czego zależy moment obrotowy? – Krzywa momentu obrotowego mocno uzależniona jest od rodzaju jednostki napędowej. W benzynowych motorach wartość niutonometrów przedstawia się najmniej korzystnie.
- W większości przypadków ilość Nm zawiera się w przedziale 120-200.
- Dodatkowo, maksymalny moment dostępny jest w bardzo wąskim zakresie obrotów.
- Ich liczba wzrasta proporcjonalnie do wartości prdkoci obrotowej silnika.
- To oznacza, że dopiero w okolicy 5-6 tysięcy obr./min, mamy największą siłę do wykorzystania.
Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja we współczesnych, doładowanych jednostkach. Już 1-litrowe silniki wsparte turbosprężarką są w stanie generować 160-200 Nm. O ile w przy niskich obrotach wału korbowego wciąż występuje zjawisko „turbodziury”, o tyle przy 3-5 tysiącach obr./min, mamy do dyspozycji maksymalną ilość niutonometrów.
To istotnie przekłada się na dynamikę pojazdu, Auto dynamicznie przyspiesza aż do zapędzenia wskazówki obrotomierza pod czerwone pole i żwawo reaguje na każdorazowe wciśnięcie pedału gazu. Im większa pojemność skokowa pojazdu i ilość powietrza wtłaczanego przez doładowanie, tym więcej Nm można uzyskać.
Nic więc dziwnego, że 3-litrowe silniki wsparte podwójnym, a nawet poczwórnym turbo, są w stanie uzyskać nawet 700-800 Nm przy bardzo niskich wartościach prędkości obrotowej.
Kiedy zakuć silnik?
Zakucie silnika. Podsumowanie – Jeżeli planujesz podnieść moc w swoim samochodzie, to zakucie silnika jest jednym ze sposobów na to, by dokonane przez Ciebie modyfikacje nie zakończyły się efektownym defektem jednostki napędowej. Mowa tu rzecz jasna o dużych przyrostach mocy.
- Jeżeli chcesz jedynie odrobinę ożywić swój samochód, to taki zabieg nie powinien być konieczny.
- Współczesne silniki turbodoładowane bardzo dobrze znoszą delikatne zastrzyki mocy uzyskiwane poprzez modyfikacje dokonane w ich oprogramowaniu.
- Niezależnie od tego, czy planujesz podnosić moc w swoim samochodzie, czy nie warto, byś zapoznał się z ofertą na ubezpieczenie OC, AC i NNW od LINK4.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl,
Jak najszybciej ogrzać samochód?
Ogrzewanie postojowe – rozwiązanie dla utrudnionych rozruchów i zimna w kabinie – Jak temu zaradzić? Można trzymać auto w ogrzewanym, murowanym garażu. W niektórych samochodach z silnikami Diesla producenci montują grzałki do silnika, które podgrzewają olej.
Jak przyspieszyć nagrzewanie silnika?
Wszyscy po kawaku maj racj. Tektura w pocztkowej fazie nie dopuszcza zimnego powietrza do komory silnika przez co silnik si szybciej nagrzewa. Kiedy silnik si ju nagrzeje otwiera si duy obwd czyli pyn idzie przez chodnic i wtedy tektura nie daje za bardzo pynowi si schodzi i silnikowi atwiej jest t temperatur utrzyma.
Co ma wpływ na moc silnika?
Co to jest moc silnika? Moc silnika to wynik pomnożenia wartości momentu obrotowego przez obroty, przy których ta wartość występuje. Moc silnika to pochodna wartości momentu obrotowego i prędkości obrotowej. Mówiąc prościej, moc daje nam informację: ile momentu obrotowego jest dostępne przy określonej prędkości obrotowej. Fizycznie, wartość mocy określa ilość pracy wykonanej w jednostce czasu,
- W silniku samochodu moc jest bezpośrednio zależna od wartości i prędkości obrotowej.
- Obie te wartości po przemnożeniu przez siebie dają wartość mocy, dlatego pomimo jednakowej mocy, dwa różne silniki mogą mieć skrajnie różne charakterystyki.
- Przyjmijmy, że A rozwija moment obrotowy 200 Nm przy obrotach 6000, co daje nam moc 126 kW.
Silnik B rozwija 400 Nm przy 3000 obr./min, co również daje 126 kW mocy, ale przy innych obrotach. Dlatego wartość maksymalna mocy bez ujęcia jej w obrotach nie daje nam prawie żadnych informacji o charakterystyce silnika. Natomiast z powyższego przykładu widać, że silnik A uzyskuje moc głównie dzięki obrotom, natomiast silnik B głównie dzięki momentowi obrotowemu.
- Niebieska linia – moment obrotowyCzerwona linia – moc Patrząc na wykres momentu obrotowego i mocy, widać wyraźnie, że pomimo spadku momentu, moc nadal rośnie.
- Dzieje się tak za sprawą jednoczesnego wzrostu obrotów.
- Dopiero gdy moment spadnie do tego stopnia, że dalsze zwiększanie obrotów nie zwiększa mocy, również i moc zaczyna spadać.
To dlatego w silnikach wysokoprężnych, gdzie wysoki moment obrotowy szybko spada wraz ze wzrostem obrotów, moc maksymalna jest niższa niż w benzynowych, w których moment jest niższy, ale spada wolniej. Przyjmuje się, że silnik uzyskuje najlepsze osiągi (przyspieszenie, zdolności pociągowe) w zakresie obrotów od wartości maksymalnego momentu obrotowego do obrotów mocy maksymalnej. Nazywa się to elastycznością silnika. W tym momencie liczy się jednak wartość maksymalnego momentu obrotowego by ustalić do czego silnik bardziej się nadaje.
Po prawej stronie silnik Diesla o mocy 130 kW, po lewej silnik benzynowy o mocy 125 kW. Oba turbodoładowane i o podobnej pojemności, ale i tak widać zupełnie inną charakterystykę Tłumacząc to łopatologicznie, można posłużyć się dosłownie takim przykładem. Przyjmijmy, że osoba o niezbyt muskularnej sylwetce i masie 60 kg przerzuciła łopatą tonę ziemi w 10 minut.
Druga, mocno zbudowana, ważąca 120 kg, uzyskała identyczny wynik. Co różni te dwie osoby? Patrząc na posturę, łatwo się domyślić, że tempo pracy lub wielkość łopaty jakiej używały te osoby. Przyjmijmy, że chodzi o łopatę. Pierwsza mogła używać niedużego narzędzia, ponieważ ma niewiele siły (mały moment obrotowy), ale dzięki temu mogła szybciej pracować (obroty). Pasowało jej to idealnie do warunków fizycznych. Muskularna osoba, mająca więcej siły (moment obrotowy) nabierała na większą łopatę 6 kg ziemi, ale ruch wykonywała co 3,6 s, ponieważ nie ma takiej dynamiki ruchu (obroty) jak osoba drobniejsza. Pracowała wolniej, ale wykonała tę samą ilość pracy w tej samej jednostce czasu, dlatego obie osoby mają tę samą moc.
To najlepiej obrazuje różnicę pomiędzy 400-konnym silnikiem niskoobrotowym ciężarówki, a 400-konnym silnikiem wysokoobrotowym samochodu sportowego. Gdyby zamienić jednostki napędowe w takich pojazdach, to pomijając i dobór przełożeń, byłoby to porównywalne z zamianą łopat u naszych robotników. Osoba o drobnej posturze mogłaby pracować ciężką łopatą, ale ruch byłby wykonywany wolniej, a w pracę wkładałaby więcej wysiłku, ponieważ warunki nie odpowiadałyby jej budowie.
W rezultacie nie byłaby w stanie wykonywać ruchu co 3,6 s i nie wykonałaby zadania. Identyczny problem, choć z zupełnie innego powodu miałby nasz atleta. Dla niego lekka łopata byłaby zmorą. Z jednej strony jego ramiona nie odczuwałyby obciążenia, ale ciało nie dałoby rady wykonywać tak szybkich ruchów – co 1,8 s – by wykonać zadanie. Jak w prosty sposób policzyć moc silnika mając dane momentu obrotowego i prędkości obrotowej? Wystarczy pomnożyć moment przez obroty i uzyskany wynik podzielić przez 9549,3. To co otrzymacie, będzie wyrażone w kilowatach, Zatem by uzyskać moc w koniach mechanicznych, trzeba jeszcze wykonać mnożenie przez 1,36. : Co to jest moc silnika?
Dlaczego samochód szarpie i nie ma mocy?
Samochód nie ma mocy.10 przyczyn spadku mocy w aucie 5 paź, 09:34 Samochód nie ma mocy nie bez powodu: albo zatankowałeś kiepskie paliwo, albo coś się popsuło, albo silnik po prostu już się zużył. Wyjaśniamy, gdzie szukać źródeł problemu i z jakimi wydatkami będzie się to wiązało. Auto Świat
Problem z układem wtryskowym to często spadek mocy i dymienie na czarno Spadek mocy silnika to z reguły zadanie dla mechanika, ale zdarzają się i takie sytuacje, gdy nawet najlepszy fachowiec nie pomoże Paliwo premium zwłaszcza w przypadku diesla może nieco opóźnić starzenie się końcówek wtryskiwaczy, co przekłada się na moc silnika
Na początek ważne zastrzeżenie: spadek mocy spadkowi mocy nierówny. Najłatwiej rozpoznać problem, gdy tzw. kopa zaczyna brakować nagle – samochód najpierw jedzie normalnie, by w jednej chwili osłabnąć i przestać reagować na polecenia wydawane prawym pedałem.
- W takiej sytuacji często na zestawie zegarów zapala się kontrolka awarii silnika, z wydechu może zacząć lecieć dym o “niezdrowym” zabarwieniu.
- Samochód niekiedy się “krztusi”, przerywa, ogólnie nie chce jechać dalej.
- Takie zjawisko powinien zauważyć nawet największy laik – sprawa jest prosta, następny krok to wizyta w warsztacie.
Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele: od awarii któregoś z czujników (np. położenia wałka rozrządu w silniku benzynowym), przez nieszczelność w dolocie (silniki z turbo) aż po koniec żywota turbiny. Inaczej jest wówczas, gdy moc danej jednostki napędowej spada powoli, ale stopniowo.
- W takim wypadku – zwłaszcza gdy ktoś danym samochodem jeździ często i na dodatek nie zawsze wykorzystuje pełny potencjał silnika – usterkę wyłapać znacznie trudniej.
- Samochód niby jeździ normalnie, ale jakoś tak.
- Niechętnie.
- Pewną wskazówką może być np.
- Stopniowo rosnące zapotrzebowanie na paliwo.
- Przyczyn takiego stanu rzeczy też może być wiele: od zapchanego nagarem i błotem olejowym kolektora ssącego, przez zabrudzenie przepływomierza i, aż po zużycie wtryskiwaczy, pierścieni, tłoków oraz gładzi.
Są też jednak i takie elementy, które w początkowej fazie zużycia obniżają moc jedynie nieznacznie, by na koniec sprawić, że samochód nie ma mocy niemal w jednej chwili – będzie to np. sonda lambda, która – jeśli jest lekko zabrudzona – podaje jedynie lekko “zaokrąglone” odczyty, ale w pewnej chwili wywiesza białą flagę i przestaje działać całkowicie.
Centralka nie wie, jak ma dawkować paliwo, silnik traci moc i przechodzi w tryb awaryjny. Osobną kwestię stanowi zasilanie. Po pierwsze, tankowanie paliwa kiepskiej jakości zawsze będzie miało przełożenie na spadek mocy – będzie on tym większy, im bardziej wysilony jest dany silnik. Dotyczy zarówno silników benzynowych, jak i wysokoprężnych.
Dodatkowo jazda na paliwie z niejasnego źródła niemal na pewno odbije się negatywnie na kluczowych podzespołach silnika, i to z reguły dość szybko. Po drugie, zasilanie LPG. Większość instalacji z wtryskiem gazu w fazie lotnej ma negatywny wpływ na moc silnika, a spadki są tym większe, im bardziej rozregulowana i niezadbana jest instalacja.
- Spadek mocy nie dotyczy w zasadzie tylko jednostek z instalacją najnowszej generacji, czyli tych wykorzystujących wtrysk gazu w fazie ciekłej.
- Sęk w tym, że są to układy dość drogie – koszt montażu w czterocylindrowym silniku z wtryskiem pośrednim zaczyna się od ok.5000 zł.
- Czyli coś głównie dla tych, którzy dużo jeżdżą.
Jak sprawdzić, ile mocy “zostało” w danym samochodzie? To proste: pojechać na hamownię. I nie mówimy tu, co jasne, o sytuacji, gdy coś ewidentnie się popsuło i samochód ma problem z ruszeniem z miejsca – w takim wypadku pomiar jest całkowicie pozbawiony sensu.
- Co innego, gdy kierowca ma wrażenie stopniowego spadku mocy – pomiar na hamowni może potwierdzić lub rozwiać wątpliwości.
- Dobra wiadomość: doświadczony mechanik będzie mógł na podstawie samej diagnostyki komputerowej silnika często trafnie wytypować przyczynę problemu.
- W galerii przedstawiamy zbiór usterek najczęściej mających wpływ na obniżenie mocy silnika.
Podajemy też – w dużym przybliżeniu – koszt wyeliminowania wybranych usterek. Niech moc będzie z wami.1/10 Układ wydechowy: EGR, filtr DPF Auto Świat Współczesne silniki Diesla obudowane są toną osprzętu, który ma wpływ na poprawne rozwijanie mocy. Usterki i problemy związane z turbodoładowaniem. Bardzo często za spadek osiągów turbodiesla (w benzyniakach – rzadziej; łatwiejsze warunki pracy) odpowiada układ recyrkulacji spalin (EGR).
Nagar i brud osadzający się na elementach zaworu z czasem prowadzi do usterki. I tak, jeżeli zawór zablokuje się w pozycji półotwartej, silnik osłabnie w dolnym zakresie obrotów, pojawi się dymienie na czarno. EGR zablokowany w pozycji otwartej to permanentny brak mocy, silne dymienie i kłopoty z rozruchem – zawór można spróbować wyczyścić, jednak nie zawsze to pomaga i konieczna okazuje się wymiana (250-1200 zł).
Spadek mocy silnika – zarówno diesla, jak i benzynowego – może być też spowodowany przez zatkany/zabrudzony katalizator. Osobny temat to filtr cząstek stałych: powszechnie stosowany od kilkunastu lat w dieslach (DPF/FAP), właśnie trafia też do silników benzynowych z bezpośrednim wtryskiem paliwa (GPF).
- Problem polega na tym, że DPF – choć wspomaga ekologię – stawia dodatkowy opór dla spalin.
- Tym większy, im więcej popiołów będących efektem dopalania sadzy zalega w filtrze.
- Spadek osiągów może pojawić się też w chwili, gdy filtr akurat się „dopala”.
- Stary DPF można czyścić, ale z reguły konieczna jest wymiana (2-10 tys.
zł).2/10 Czujniki, zużycie eksploatacyjne Auto Świat Stary, zajeżdżony silnik nie będzie rozwijał pełnej mocy niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z benzyniakiem, czy z dieslem. Nawet w zadbanej jednostce dochodzi do zużycia poszczególnych elementów, np. tłoków, gładzi, pierścieni (tu dodatkowym efektem z reguły jest pobór oleju i kopcenie na niebiesko), głowicy.
- Efekt to spadek kompresji i – w konsekwencji – osiągów.
- Proces postępuje jednak z reguły na tyle wolno, że osoba jeżdżąca danym samochodem na co dzień nie będzie potrafiła zauważyć różnicy.
- Doraźny efekt może dać np.
- Zastosowanie preparatu do czyszczenia wtrysków i/lub wykonania tzw.
- Płukanki silnika, jednak w przypadku skrajnego wyeksploatowania silnika wyjścia są trzy: remont, wymiana silnika na używany (choć to oczywiście loteria) bądź nowy lub.
złomowanie całego samochodu. Dla silników benzynowych typowe są też problemy np. z czujnikami położenia wałka rozrządu. W takim wypadku często na zegarach zapala się kontrolka awarii silnika, pojawia się problem z rozruchem. Dobra wiadomość jest taka, że sam czujnik z reguły nie jest drogi (50-300 zł), czasem kłopotliwa bywa wymiana. Auto Świat Jednym z częstszych powodów spadku mocy w silniku benzynowym jest usterka układu zapłonowego. Podstawa to regularna (nie później, niż zaleca producent!) wymiana świec oraz – w starszych samochodach – kontrola stanu aparatu i przewodów zapłonowych (na fot.
- Powyżej). W przypadku awarii/zużycia aparatu, świec i cewek samochód – oprócz spadku mocy – będzie też z reguły miał problemy z rozruchem.
- Dodatkowe objawy to szarpanie, falowanie obrotów, „dławienie się” silnika.
- Ważne: świece (10-60 zł/szt.) zaleca się wymieniać kompletami.
- Usługa nie powinna być droga (wprawny amator poradzi sobie sam), problem może natomiast pojawić się w przypadku silnika z cylindrami w układzie V – kiepski dostęp.
Cewki (od 40 zł) z reguły wymienia się pojedynczo, chyba że z dylematu postanowił wybawić nas producent i zastosował moduł (150-500 zł).4/10 Turbina, osprzęt, intercooler Auto Świat Usterki związane z układem doładowania dotyczą diesli i wielu nowoczesnych silników benz. Uszkodzenia: mechaniczne (zniszczone łopatki), wynikające z eksploatacji (wycieki, luz na wirniku, zapieczone łopaty zm. geometrii). Regeneracja turbiny ze stałą geometrią: od 800 zł. Auto Świat Silnik, który nie dostaje odpowiedniej dawki paliwa pod odpowiednio wysokim ciśnieniem, nie może – co oczywiste – rozwinąć pełnej mocy. Wtryskiwacze: najczęściej psują się w benzyniakach z bezpośrednim wtryskiem (ok.400-1200 zł/szt.) i dieslach common rail (dotyczy zarówno elektromagnetycznych, jak i piezoelektrycznych; ok.600-1500 zł).
Usterki dotyczą zarówno sterowania, jak i końcówek (kiepskie paliwo, wyeksploatowanie; z reguły możliwa regeneracja). Często szwankują wysokociśnieniowe pompy paliwa (głównie diesle), w silnikach benzynowych problemy z sondami lambda, mierzące tzw. resztkowy tlen w spalinach – czynnik ma wpływ na dawkowanie paliwa.
Błędny odczyt lub awaria to spadek mocy. Psują się przepustnice.6/10 „Przestawiony” napęd rozrządu Auto Świat Samochód „zamulił” po wymianie napędu rozrządu? Raczej nie przypadek. Wystarczy, żeby pasek przeskoczył o jeden ząbek, by czasy otwarcia zaworów rozjechały się na tyle, że silnik całkowicie straci moc.
- Uwaga: to i tak pozytywny scenariusz, bo w niektórych jednostkach napędowych przestawienie napędu nawet o jeden ząbek może już spowodować kolizję zaworów z tłokami.7/10 Elektronika sterująca, chiptuning Auto Świat Spadek mocy i pogorszenie osiągów nierzadko związane są z oprogramowaniem sterującym.
- Zwłaszcza w autach zasilanych LPG zdarza się tak, że w sterowniku „rozjeżdża się” mapa wtrysku i silnik przestaje pracować z zadanymi parametrami.
Osobna kwestia to mechaniczne uszkodzenia centralki sterującej – może dojść np. do zniszczenia pionów centralki w wyniku korozji. Wtyczki są co prawda dobrze zaizolowane, ale wystarczy kilka razy porządnie podlać komputer płynem do spryskiwaczy podczas napełniania zbiornika, by wilgoć przeniknęła do wtyczek.
Dobra wiadomość jest taka, że większość usterek związanych z elektroniką sterującą i czujnikami da się dość łatwo zdiagnozować za pomocą komputera diagnostycznego. Warto też co jakiś czas sprawdzać, czy producent nie udostępnił aktualizacji software’u dla danego egzemplarza. Ciekawostka: samochody Grupy VAG, w których zastosowano oszukane oprogramowanie sterujące, po wizycie w ASO i wgraniu poprawionego, „legalnego” oprogramowania z reguły wykazują moc o 10-15 KM niższą niż powinny! Przestrzegamy też przed niefachowym tunigiem (np.
dolot, wydech) – da się w ten sposób obniżyć (!) moc. Uwaga na Power-Boxy – przyrosty często odbywają się kosztem trwałości.8/10 Usterki instalacji LPG Auto Świat Wtrysk gazu w fazie lotnej z definicji obniża wydajność silnika benzynowego, ale w przypadku mocnych jednostek spadki są z reguły nieodczuwalne.
- Gorzej robi się wówczas, gdy w układzie LPG mamy jakąś usterkę i/lub nie przyłożycie się starannie do obsługi okresowej.
- Polega ona m.in.
- Na wymianie wszystkich filtrów i sprawdzeniu szczelności układu.
- Mocno zabrudzony filtr i niepoprawnie dawkujące wtryski mogą tak mocno „zamulić” silnik, że na LPG nie da się jechać.
Jeżeli na dodatek po przełączeniu na benzynę auto jedzie normalnie, to problem na pewno leży po stronie instalacji LPG.9/10 „Lewe” paliwo: szybka droga do awarii archiwum / Auto Świat Tankowanie paliwa z podejrzanego źródła to nie tylko duże prawdopodobieństwo spadku mocy, ale też – a nawet przede wszystkim – uszkodzenia kluczowych podzespołów jednostki napędowej.
Remont kosztownego układu zasilania paliwem w dieslu common rail z piezoelektrycznymi wtryskiwaczami może pochłonąć grube tysiące złotych. Kiepskie paliwo może też zaszkodzić filtrowi DPF oraz osprzętowi silnika. Jasne, są i takie jednostki, które przepalą nawet olej opałowy, ale pomijając już kwestie moralne, to używanie tego typu paliwa jest po prostu nielegalne – w przypadku wykrycia kierowcy grozi surowy mandat.10/10 Układ dolotowy, filtry, przewody archiwum / Auto Świat Nawet tak prozaiczny powód jak brudny filtr powietrza może obniżyć moc silnika.
Powszechne są problemy z kolektorem ssącym: pojawia się nagar (benzyniaki z wtryskiem bezpośrednim), blokują/urywają się klapki w kolektorach z regulacją długości kanałów (głównie diesle). Brak mocy często powoduje zepsuty lub brudny przepływomierz (150-1000 zł) – można spróbować go oczyścić.
Dlaczego turbina odcina moc?
Chwilowa utrata mocy podczas jazdy objawy turbiny Oceń: / Aktualna ocena: 5 Spadek mocy silnika diesla, np.1.9 TDI, w dużej mierze związany może być z ciśnieniem doładowania, Zaburzenie prawidłowego ciśnienia spowodowane może być nieszczelnością, usterką N75, a nawet uszkodzoną gruszką turbiny.
Jednym z objawów niesprawnej turbosprężarki jest nagły spadek mocy. Diesel, jak i auto z silnikiem benzynowym – ich niemoc spowodowana może być również poprzez zabrudzony katalizator, a także filtr DPF/FAP, ale wrócimy do tematu układu turbodoładowania. Taka chwilowa utrata mocy może być również związana z występowaniem tzw.
turbodziury, czyli opóźnioną reakcją pojazdu na wciskany pedał gazu. W sytuacji, kiedy nastąpi, należy jak najszybciej skontaktować się z serwisem lub wezwać lawetę. Oczywiście można kontynuować jazdę (do najbliższego serwisu), jednakże uniemożliwione będzie korzystanie z pełnego zakresu mocy auta.
- Warto zaznaczyć, że dłuższa podróż z niesprawnym układem turbodoładowania, jak i uszkodzoną turbiną, może spowodować poważne ich awarie, ale także ma negatywny wpływ na jednostkę napędową.1.
- Dlaczego diesel traci moc na rozgrzanym silniku? Przyczyną, która powodować może, że diesel swój brak mocy na ciepłym silniku może zawdzięczać nie tylko zaburzeniu prawidłowego ciśnieniu doładowania, ale również może być to wina EGR, który został zablokowany w pozycji otwartej, ale również zanieczyszczone filtry czy też awarii układu wtryskowego.
W takie sytuacji należy poddać auto dokładnej diagnostyce, pozwoli to na dokładniejsze oszacowanie przyczyny powodującej to, że samochód nie ma mocy i szarpie, jak i sposobu rozwiązania usterki. Chwilowa utrata mocy podczas jazdy Objawy turbiny
Dlaczego diesel nie ma mocy?
Na polski rynek trafiło wiele samochodów z silnikami Diesla starszej generacji, które mają ogromne przebiegi. Nic więc dziwnego, że szybko zaczynają szwankować i odmawiać właścicielowi posłuszeństwa. Jednakże wiele jednostek jest, mimo znacznego przebiegu, w doskonałej formie technicznej. Gdy taki motor nagle zacznie słabnąć, wcale nie oznacza to początku śmierci technicznej. – (fot. zdjęcie producenta) Źródło: (fot. zdjęcie producenta) Jeżeli silnik pracował bardzo dobrze, nagle zaczął tracić moc, a mechanik do którego podjechaliśmy po fachowym spojrzeniu pod maskę zawyrokuje: silnik się kończy i trzeba wykonać generalny remont, lub wstawić nowy, nie wpadajmy w panikę. (fot. zdjęcie producenta) Źródło: (fot. zdjęcie producenta) O ile sprawdzenie i ustawienie pompy wtryskowej wymaga przyrządów i doświadczenia, nie polecamy zatem jechać do pierwszego z brzegu mechanika, o tyle dwa ostatnie punkty jesteśmy w stanie zaobserwować sami. W przypadku doprowadzenia niedostatecznej ilości paliwa do wtryskiwaczy, będziemy mieli zaś efekt normalnej pracy na biegu jałowym i pod niewielkim obciążeniem, ale brak przyspieszenia podczas gwałtownego naciśnięcia na pedał przyspieszenia. Zazwyczaj zjawisko takie jest spowodowane zabrudzeniem filtra paliwa, niedostatecznym wydatkiem pompy zasilającej lub zapowietrzeniem układu podającego paliwo. (fot. zdjęcie producenta) Źródło: (fot. zdjęcie producenta) Idea oczyszczania paliwa ma na celu wyeliminowanie nieczystości z paliwa doprowadzanego do wtryskiwaczy. Ponieważ rozpylacz będący najbardziej precyzyjną częścią wtryskiwacza ma otworki o średnicy 200 µm jakiekolwiek zabrudzenia paliwa przepływające przez te otwory rozkalibrują je, przez co wtryskiwacz zostanie zniszczony. Zapobiec temu ma właśnie filtr paliwa. Jest on zbudowany z wielu kanalików, którymi przepływa paliwo i ewentualne brudy osadzają się na ich ściankach. W ten sposób średnica kanalików stale się zmniejsza i w pewnym momencie wiele z nich nie przepuszcza paliwa.
Tym samym w chwili gdy potrzebujemy mało paliwa (bieg jałowy, lub minimalne obciążenie) silnik pracuje normalnie, ale gdy dodamy gazu, do silnika wtryśnięta musi być duża dawka paliwa i niestety przez filtr nie popłynie tyle paliwa ile potrzeba. Aby tego uniknąć należy co pewien czas wymieniać filtr paliwa na nowy.
Nie jest to element drogi, a jego zabudowa w miejscu dostępnym po otwarciu maski i montaż w postaci założenia trzech przewodów, nie powinna nikomu sprawić trudności. Jest to szczególnie ważne w zimie gdyż niedogodnością diesla jest zamarzanie paliwa. Polega ono na wytrącaniu się z oleju napędowego parafiny, która osadza się w kanalikach filtra paliwa, blokując przepływ. (fot. zdjęcie producenta) Źródło: (fot. zdjęcie producenta) Ważnym środkiem zapobiegawczym jest jednak wymiana przed zimą filtra paliwa. Jak wspomniano kanaliki podczas eksploatacji ulegają zabrudzeniu, a ich średnica zmniejsza się i wykrystalizowane kryształki parafiny mogą zaczopować zabrudzony filtr. Tak więc warto zadbać o wymianę filtra, a w razie nagłego spadku mocy i niedomagania silnika, podjechać do mechanika zajmującego się silnikami Diesel. Pamiętajmy, że ropniak nawet w starszej wersji, to skomplikowany układ i tylko fachowiec może go poprawnie zdiagnozować i naprawić. Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.