Auto Blog-Pomóc drogowa Autopomoc Gdzie Naładować Samochód Elektryczny W Polsce?

Gdzie Naładować Samochód Elektryczny W Polsce?

0 Comments

Gdzie Naładować Samochód Elektryczny W Polsce
Orlen na rynku e-mobility – Kolejnym koncernem, który zauważył swoją szansę na rynku e-mobility, jest rodzimy ORLEN. Zarząd spółki widzi, że inwestowanie w elektromobilność pozwala na dywersyfikacje oferty produktowej, pozyskanie nowych klientów, a także rozwój pionu innowacji.

 1. W samym roku 2018 koncern Orlen zainstalował na obecnych stacjach paliw 20 ładowarek o mocy 50–100 kW.
 2. Ładowarki znajdują się głownie w południowej i południowo-zachodniej Polsce.
 3. Urządzenia ładujące zostały dostarczone przez świetnie prosperującą polską firmę Eko-Energetyka oraz ABB.
 4. ORLEN planuję do 2021 roku uruchamiać kolejne 50 ładowarek o roku – tak, aby pod koniec projektu na całej powierzchni Polski równomiernie co około 100 km znajdowały się ładowarki.

Stacje znajdują się i będą budowane przy autostradach i drogach szybkiego ruchu tak, aby umożliwić komfortową jazdę pojazdem elektrycznym po Polsce. Obecnie ładowanie elektryków na stacjach ORLEN jest bezpłatne. Program rozwoju elektromobilności w ORLENIE ma charakter pilotażowy, jest sprawdzianem dla koncernu na nowo powstającym rynku.

Gdzie Naładuję samochód elektryczny za darmo?

Darmowe stacje ładowania samochodów elektrycznych Lublin – IKEA Lublin Aleja Spółdzielczości Pracy 90A, Parking podziemny, A06 Tarasy Zamkowe al. Unii Lubelskiej 2, 20-108 Lublin Hotel Focus al. Warszawska 109, 20-832 Lublin

Droga, która ładuje samochody elektryczne – „Arena Przyszłości”,

Fot. główna: Canva Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.

Gdzie najtaniej ladowac elektryka?

Gdzie można ładować samochody elektryczne najtaniej? – Najtaniej samochody elektryczne ładuje się w domu, Jest to też jednocześnie najwygodniejszy sposób i pozwala oszczędzić czas. Za kWh energii zapłacimy średnio 0,77 zł, a na stacji ładowania dwa lub trzy razy więcej.

Ile kosztuje ładowanie elektryka w domu?

Ładując samochód elektryczny na stacji, musisz liczyć się z kosztami rzędu około 2 PLN za 1 kW. Cena ładowania samochodu elektrycznego w przypadku korzystania z domowych zasobów w zależności od planu taryfowego wyniesie ok.60 groszy za kW.

Ile się placi za tankowanie auta elektrycznego?

Ile kosztuje ładowanie auta elektrycznego na mieście? – Na stacjach dostępnych publicznie możemy spodziewać się cen od 1,1 zł do 3,5 zł za 1kWh w zależności od rodzaju ładowania. Stacje zasilane prądem przemiennym (AC) ładują wolniej, ale taniej – jest to koszt 1,1-1,8 zł za 1kWh.

Czy samochód elektryczny można ładować ze zwykłego gniazdka?

Ładowanie samochodu elektrycznego ze zwykłego gniazdka – Posiadając auto elektryczne, można je bez większych problemów ładować ze zwykłego jednofazowego gniazdka 230V. W każdym domu takie gniazdko możemy znaleźć i podłączyć do niego samochód, jednak trzeba pamiętać, że ładowanie z użyciem tradycyjnego gniazdka będzie trwało bardzo długo.

 1. Moc, którą ładuje się samochód elektryczny ze zwykłego gniazdka 230V, wynosi około 2,2-3 kW.
 2. W przypadku Nissana Leaf, którego bateria ma pojemność 30-40 kWh, ładowanie z wykorzystaniem tradycyjnego gniazdka wyniesie minimum 10 godzin.
 3. Pobór prądu dla ładującego się elektryka można porównać wtedy do poboru energii przez rozgrzewający się piekarnik.

Warto zaznaczyć, że ładowanie tego typu jest w pełni bezpieczne dla sieci domowej, baterii i szczególnie opłacalne przy taryfie nocnej. Przy średniej cenie kWh w Polsce, czyli 0,55 zł naładowanie Leafa do pełna będzie kosztowało 15-20 zł. Wykorzystując taryfę nocną zmienną G12, gdzie cena kWh spada do 0,25 zł, ładowanie będzie jeszcze tańsze.

Ile kosztuje przejechanie elektrykiem 100km?

Koszt ładowania samochodu elektrycznego na publicznej stacji DC: – Koszt energii dostępnej w szybkiej ładowarce DC o mocy do 40 kW wynosi obecnie 1,70 zł/kWh oraz 2,04 zł/kWh za ładowanie z mocą od 40 do 150 kW. W takiej sytuacji koszty przejechania 100 km samochodem elektrycznym kształtują się następująco:

w ruchu miejskim (14 kWh) – 23,80 zł lub 28,56 zł w ruchu podmiejskim (13 kWh) – 22,01 zł lub 26,52 zł na autostradzie (20 kWh) – 34 zł lub 40,80 zł

Czas darmowego parkowania wynosi w tym przypadku 30 minut. A co z czasem potrzebnym na naładowanie samochodu elektrycznego? Najszybsze pod tym względem są szybkie ładowarki (DC) na stacjach benzynowych, które mogą uzupełnić baterię pojazdu w zaledwie godzinę. Gdzie Naładować Samochód Elektryczny W Polsce Koszt ładowania samochodu elektrycznego na prywatnych ładowarkach zależy nie tylko od rodzaju ładowarki (szybka lub wolna), ale również od posiadanego abonamentu. Klienci korzystający jednorazowo ze stacji szybkiego ładowania płacą za ładowanie więcej od tych, którzy zdecydowali się na zakup miesięcznego ładowania.

Przykładowo, na popularnych w Polsce ładowarkach Greenway ładowanie dla niezarejestrowanych to koszt 1,49 zł/kWh (AC) oraz 2,47-2-73 zł (DC). Dzięki abonamentom koszt ten można obniżyć do 1,15-1,02 zł kWh (AC) i 1,84-1,37 zł/kWh (DC). Dlatego też, zwłaszcza planując podróże na długich trasach, warto zainteresować się ofertą abonamentów szybkich stacji ładowania.

W innym wypadku, za prąd zapłacimy porównywalnie do benzyny. Dla porównania 100 km samochodem spalinowym zużywającym 8 l/100 km przy cenie paliwa ok.8 zł to 64 zł. Zaledwie kilka lat temu, gdy polski rynek samochodów elektrycznych raczkował, większość stacji ładowania była darmowa.

Koszt zużywanej energii elektrycznej przez właścicieli tego typu pojazdów był bowiem niższy niż koszt pobierania od nich opłat. Wzrost zarejestrowanych elektryków spowodował jednak, że obecnie coraz trudniej znaleźć jest punkty ładowania, w których nie trzeba zapłacić za podłączenie do nich swojego auta.

Bez opłat możemy podładować samochód w niektórych centrach handlowych, przed hotelami czy przed restauracjami. Najczęściej oferują one jednak ładowarki typu AC, za pomocą których ładowanie samochodu trwa bardzo długo. Samochody spalinowe mogą przejechać na jednym baku od 300 do 1500 kilometrów, Jak jest zasięg aut elektrycznych? Większość elektryków oferuje zasięg z przedziału 200-300 km.

You might be interested:  Jak Wyrobić Zieloną Kartę Na Samochód?

Zależy on od wielu czynników, w tym konstrukcji pojazdu. Szukając elektryka, zwracajmy uwagę na auta elektryczne o zadowalającej pojemności baterii oraz możliwie niskiej „prądożerności”. Pozytywnie na zasięg pojazdu może wpłynąć również jego aerodynamiczny kształt. Jednym z kluczowych czynników decydujących o zasięgu elektryka jest prędkość jazdy.

Im jest ona mniejsza, tym większy zasięg samochodu elektrycznego. Optymalną prędkością dla samochodów elektrycznych są wartości do 80-100 km/h. Prędkości powyżej mogą redukować zasięg auta nawet o ok.15%. Istotny jest również styl jazdy – nieustanne hamowanie i przyspieszanie negatywnie wpływa na osiągi elektryków.

 • Aby więc przejechać jak najwięcej kilometrów na jednym ładowaniu, należy w miarę możliwości utrzymywać stałą prędkość.
 • Orzystne będzie również naturalne, płynne hamowanie poprzez stopniową redukcję prędkości.
 • Na koniec, choć nie najmniej istotna kwestia – intensywne użytkowanie ogrzewania pokładowego może ograniczyć zasięg elektryka o 30-40%.

Dlatego zimą, przed wyruszeniem w drogę warto nagrzać samochód odpowiednio wcześniej. Gdzie Naładować Samochód Elektryczny W Polsce Najniższy koszt ładowania samochodu elektrycznego uzyskamy w warunkach domowych. Aby przyspieszyć proces ładowania, a co za tym idzie zmniejszyć wydatki za prąd, możemy zainwestować w szybką ładowarkę naścienną Wallbox lub przenośną, zasilaną z gniazda siłowego.

Z kolei publiczne stacje ładowania doskonale sprawdzą się przy dłuższych podróżach – pod warunkiem, że wykupimy odpowiedni abonament. Opłacalnym rozwiązaniem okazać się może również ładowanie elektryka z, Właściciele aut elektrycznych często zakładają domową stację szybkiego ładowania, dzięki której nadmiar energii produkowanej przez fotowoltaikę będzie dostarczany bezpośrednio do pojazdu.

Ładowanie tym sposobem jest jednocześnie szybkie, ekologiczne i praktycznie darmowe. Aby dobrać do zapotrzebowania samochodu elektrycznego, należy wiedzieć: jaką pojemność ma akumulator naszego samochodu elektrycznego, ile zużywa energii w kWh na 100 km oraz ile średnio kilometrów pokonujemy naszym samochodem elektrycznym.

W polskich warunkach klimatycznych składająca się z zaledwie 4 paneli o łącznej mocy 1 kWp może wytworzyć rocznie ok.950 kWh energii. Odpowiada to niemal 1/3 energetycznego zapotrzebowania przeciętnego samochodu elektrycznego. Tym sposobem możemy obniżyć koszty ładowania samochodu elektrycznego w domu o ponad 30%.

Jak i gdzie ładować elektryczny samochód? PORADNIK

Jeśli weźmie się pod uwagę koszt instalacji, zwróci się on po kilku lub kilkunastu latach, w zależności od wielkości domowej elektrowni słonecznej. Podsumowując, koszt przejechania 100 km samochodem elektrycznym wciąż jest nieporównywalnie niższy od kosztów, jakie na tej samej trasie wygeneruje samochód spalinowy.

 1. Co bardzo istotne, w Polsce powstaje coraz więcej szybkich stacji ładowania pojazdów elektrycznych, dzięki czemu korzystanie z nich jest o wiele łatwiejsze niż jeszcze kilka lat temu.
 2. To wszystko, w parze z korzyściami środowiskowymi bezemisyjnych aut, przemawia za opłacalnością zakupu elektryka.
 3. Oszty ładowania pojazdów tego typu można dodatkowo obniżyć, korzystając z własnego prądu wytworzonego przez,

Masz pytania? Potrzebujesz więcej informacji? Udostępnij artykuł: Corab S.A. ul. Michała Kajki 4, 10-547 Olsztyn, REGON: 510519084, NIP: 7390207757 wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Olsztynie, VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000950779. Kapitał zakładowy: 1.184.000,00 zł w pełni wpłacony. : Jaki jest koszt przejechania 100 km samochodem elektrycznym?

Jak ladowac elektryka na Orlenie?

Jak naładować swój samochód na stacji ORLEN? – Samochód elektryczny naładować można na stacjach ładowania Orlen w bardzo prosty i intuicyjny sposób, podobny do tankowania paliwa w konwencjonalnym samochodzie. W kilku prostych krokach – co trzeba zrobić, żeby naładować auto elektryczne na Orlenie:

zainstaluj aplikację mobilną ORLEN Charge na swoim telefonie (bezpłatnie w i ) zarejestruj się w aplikacji poprzez intuicyjny proces, trwający zaledwie kilkadziesiąt sekund zaloguj się do aplikacji znajdź wybraną stację ładowania na mapie w aplikacji podłącz swój samochód do stacji ładowania wybierz właściwe gniazdo w aplikacji i kliknij przycisk „Ładuj” wprowadź dane karty płatniczej – to konieczne, by autoryzować środki żeby zakończyć ładowanie, kliknij w aplikacji przycisk „Zatrzymaj”, a stacja ładowania zwolni blokadę wtyczki

Cały proces ładowania jest prosty i intuicyjny, a korzyścią z położenia stanowisk w obrębie stacji Orlen jest to, że w czasie uzupełniania energii w akumulatorze samochodu można skorzystać z oferty sklepowej i gastronomicznej, odpoczywając w podróży.

Ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego na stacji Orlen?

Stacje prądu stałego (DC) o mocy 50kW i 100kW tzw. szybkie – które umożliwiają naładowanie baterii w samochodzie w czasie nawet od 10 do 40 minut, stacje prądu przemiennego (AC) o mocy 22kW – tzw. półszybkie, na których naładowanie samochodu elektrycznego może trwać od kilku do kilkunastu godzin.

Jaki jest koszt wymiany baterii w samochodzie elektrycznym?

Koszt wymiany baterii w samochodzie elektrycznym to jedna z kluczowych kwestii, którą warto poruszyć jeszcze przed zakupem takiego pojazdu. Akumulator stanowi główne źródło energii i w największej mierze odpowiada za żywotność bezemisyjnego auta. Właśnie dlatego wymiana tej części może mocno obciążyć Twój budżet.

You might be interested:  Jak Sprawdzić Z Jakiego Kraju Jest Samochód?

Czy warto inwestować w naprawę „elektryka”? Dowiedz się, co wpływa na cenę baterii do samochodu elektrycznego i z jakimi wydatkami muszą liczyć się sympatycy e-mobilności. Myśl o wymianie głównych akumulatorów często wywołuje niepokój u właścicieli e-pojazdów. W wyniku nieprawidłowej eksploatacji czy przechowywania wydajność akumulatora obniża się i z czasem konieczna może się stać jego wymiana.

Z reguły żywotność baterii w samochodach elektrycznych umożliwia bezawaryjne użytkowanie nawet przez kilkanaście lat, choć niektórzy producenci skracają ten okres, zachęcając do wizyty w serwisie już po 5 latach korzystania z „elektryka”. Spadek pojemności baterii może być spowodowany również wadą produkcyjną danej partii – takie problemy są jednak często przewidziane w warunkach gwarancji producenta auta i podlegają wymianie, zazwyczaj bez dodatkowych kosztów.

 • Na ostateczny koszt wymiany baterii w samochodzie elektrycznym mają wpływ renoma marki i konkretny model samochodu.
 • Czynnikiem, który definiuje, ile zapłacisz za wymianę baterii, jest również oryginalność nowych części.
 • Zamienniki mogą być nawet o połowę tańsze, jednak nie zawsze to sprawdzony wybór.
 • W niektórych przypadkach zamiast kupowania nowej baterii do auta elektrycznego wystarczy postawić na wymianę poszczególnych ogniw, co w ostatecznym podsumowaniu cenowym stanowi tańszą opcję.

Pozostałe koszty związane są z serwisem. W każdym przypadku optymalnym rozwiązaniem będzie jednak skorzystanie z oferty autoryzowanego salonu. Cena nowego akumulatora do auta elektrycznego to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. W niektórych modelach koszty mogą stanowić nawet połowę całkowitej wartości pojazdu. Warto wspomnieć o tym, że koszt wymiany baterii w samochodzie elektrycznym będzie inny dla kilkuletniego modelu popularnej marki o akumulatorze z pojemnością 50 kWh (np.

w samochodach Renault), inny zaś dla nowej luksusowej Tesli z baterią o pojemności 85 kWh. W przypadku tańszych pojazdów za wymianę baterii do samochodu elektrycznego zapłacisz od 30 do 80 tysięcy złotych, natomiast przy modelach segmentu premium cena może wynieść nawet 150 tysięcy złotych. Ile kosztują akumulatory do aut elektrycznych? Porównaliśmy najpopularniejsze modele dostępne na rynku.

W przypadku Nissana Leaf średni koszt szacuje się na około 90 tysięcy złotych. Dla porównania posiadacze BMW i3 oraz Volkswagena e-Golfa muszą się liczyć z wydatkiem od 80 do 90 tysięcy złotych, a Hyundaia Kona Electric – nawet 150 tysięcy złotych. Jeśli myślisz, że dla baterii do samochodów elektrycznych cena zawsze jest kosmicznie wysoka, wyjątkiem jest model Smart EQ.

 1. Przy wymianie akumulatora w tym niewielkim aucie należy wysupłać z portfela około 40 tysięcy złotych.
 2. Pojemność baterii samochodów elektrycznych zmniejsza się z każdym kolejnym cyklem ładowania – nie jest to żadną tajemnicą.
 3. Na tej samej zasadzie działają baterie w Twoim smartfonie czy laptopie; postępujące zużycie jest nieuniknione.

Eksploatacja w pełni zgodna z zaleceniami producenta pozwala jednak cieszyć się bezproblemowym użytkowaniem przez lata. Według ekspertów branży motoryzacyjnej obecnie standardem jest zachowanie wzorcowej żywotności akumulatorów w samochodach elektrycznych przez przynajmniej 1000 cykli ładowania.

 1. Pojemność baterii w dużej mierze zależy od sposobu użytkowania auta i przebiegu, ale według szacunków właściciele samochodów z baterią mogą jeździć bez większych problemów od 15 do nawet 25 lat.
 2. Sygnałem informującym o konieczności wymiany baterii jest utrata jej pojemności lub żywotności.
 3. Producenci samochodów elektrycznych oferują gwarancję obowiązującą zazwyczaj przez 8 lat oraz 160 tysięcy przejechanych kilometrów.

Jeśli w tym okresie użytkownicy spotkają się z częstymi spadkami poniżej 60-70% początkowej wartości akumulatora, mogą wymienić go na zasadach przysługującej im gwarancji. W baterii pojazdów elektrycznych największy spadek pojemności zauważalny jest w pierwszym okresie użytkowania – podobnie jak w przypadku innych urządzeń z litowo-jonowymi akumulatorami.

 1. Jeśli zauważasz szybko postępujące utraty energii, istnieje duża szansa, że uda Ci się skorzystać z przewidzianej przez producenta formy zabezpieczenia.
 2. W przeciwnym wypadku pozostaje Ci wymiana baterii na własną rękę.
 3. Zmiana akumulatora może być również następstwem uszkodzeń i awarii podwozia spowodowanych np.

kolizjami na drodze. Jak koszt wymiany baterii w samochodzie elektrycznym wpływa na opłacalność całego zakupu? Odpowiedź na to pytanie z pewnością zainteresuje osoby, które myślą o wymianie samochodu z silnikiem spalinowym na model elektryczny. Na pewno warto wziąć pod uwagę kwestię mniejszej awaryjności.

„Auta na baterie” cechuje niezawodne działanie i brak konieczności częstego odwiedzania serwisów, co w ogólnym rozrachunku przemawia za wyborem tego typu pojazdów – nawet pomimo większych kosztów początkowych. Wszystko sprowadza się również do wybranego modelu: zdarza się, że cena samych tylko baterii pojazdów z górnej półki stanowi równowartość zakupu nowego samochodu spalinowego wprost z salonu.

W takiej sytuacji dobrze jest przemyśleć rangę wydatków, które mogą pojawić się podczas eksploatacji „elektryka” i na ich podstawie dokonać decyzji o planowanym zakupie lub wymianie baterii w posiadanym samochodzie. Jeśli czas gwarancji minął, łączny koszt wymiany baterii w samochodzie elektrycznym będzie dotyczył zarówno nowych części, jak i robocizny w serwisie.

Ile kosztuje ładowanie elektryka na stacji benzynowej?

Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego? – To, ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego, zależy od wielu czynników. Jeśli zdecydujesz się na stację szybkiego ładowania, musisz liczyć się z wydatkiem, rzędu około od 1,5 do 2 PLN za 1 kW, w zależności od operatora.

Jest to więcej niż koszt ładowania auta elektrycznego w domowej opcji, gdzie za energię zapłacisz około 60 groszy za kW. W przypadku samochodu Mazda MX-30 o pojemności 107 kW, jego pełne naładowanie pozwalające na 200 km podróż to inwestycja w wysokości mniej więcej 60 złotych. Gdy zainstalujesz w domu panele fotowoltaiczne, wtedy koszty energii spadają praktycznie do zera.

Samochody elektryczne, jak np. Mazda MX-30, to duża oszczędność sięgająca nawet kilku tysięcy złotych w skali roku. Dodając do tego korzyści dla środowiska, dobrą dynamikę oraz komfort jazdy, otrzymujesz niezwykle mądrą inwestycję na lata. Materiały promocyjne partnera

You might be interested:  Jak Sprawdzić Czy Samochód Ma Oc?

Czy elektryki mogą parkowac za darmo?

W związku z ustawą z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych zmianie uległy przepisy ustawy o drogach publicznych z dnia 21 marca 1985 r. (tj. Dz.U.2017 poz.2222 ze zm.) w zakresie dotyczącym zwolnienia od opłat za postój pojazdów samochodowych w strefie płatnego parkowania.

 1. Zgodnie z art.13, ust.3 pkt 1 lit.
 2. E od opłat za postój pojazdów samochodowych na drogach publicznych w strefie płatnego parkowania zwolnione zostały pojazdy elektryczne, o których mowa w art.2 pkt 12 ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r.
 3. O elektromobilności i paliwach alternatywnych, tj: pojazdy samochodowe w rozumieniu art.2 pkt 33 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r.

– Prawo o ruchu drogowym, wykorzystujące do napędu wyłącznie energię elektryczną akumulowaną przez podłączenie do zewnętrznego źródła zasilania. Właściciele samochodów elektrycznych mogą parkować za darmo w strefach płatnego parkowania wyznaczonych na drogach publicznych (art.49, ust.2) i nie jest wymagane do tego żadne dodatkowe oznaczenie samochodu (naklejki, tablice itd.).

Darmowe parkowanie nie dotyczy hybryd plug-in. Natomiast zgodnie z projektem Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 1 lipca 2018 roku podobnie jak w innych miastach Polski we Wrocławiu wydawane są specjalne naklejki informujące o rodzaju paliwa stosowanego w samochodzie. Posiadacze samochodów elektrycznych mogą odebrać naklejki w Centrach Obsługi Mieszkańca – Dział Rejestracji Pojazdów podczas rejestracji pojazdu.

Osoby, które zarejestrowały pojazd elektryczny przed 1 lipca 2018 roku mogą zgłosić się do Centrum Obsługi Mieszkańca przy ul. Zapolskiej 4 i pl. Nowy Targ 1-8 z wnioskiem o wydanie naklejki na podstawie dowodu rejestracyjnego. Wprowadzenie oznakowania pojazdów za pomocą naklejki znacznie ułatwi ich identyfikację podczas kontroli parkingowej.

Zgodnie z projektem rozporządzenia, niebieska naklejka (z literami EE) oznaczać będzie, że samochód jest elektryczny, zielona (z literą H) samochód napędzany jest wodorem, brązowa (z literami CNG) oznaczać będzie pojazd napędzany sprężonym gazem ziemnym, a fioletowa (z napisem LNG) pojazd na skroplony gaz ziemny.

Obecnie we Wrocławiu zarejestrowanych jest 589 pojazdów elektrycznych. Szczegółowe informacje dotyczące pozyskiwania naklejek dostępne są na stronie: https://bip.um.wroc.pl/sprawa-do-zalatwienia/34149/nalepki-dla-pojazdow-zasilanych-energia-elektryczna-i-wodorem

Czy Ładowanie Tesli jest za darmo?

Producent samochodów elektrycznych Tesla poinformował, że zamierza bezpłatnie udostępnić swoje ładowarki znajdujące się w rejonach graniczących z Ukrainą na terytorium Polski, Słowacji i Węgier.

Czy auta elektryczne płacą za autostradę?

Elektrykiem za darmo po autostradach. Dzięki Autopay, EV Klub Polska i Wallbox Startuje akcja “Autostrada do elektromobilności”, dzięki której kierowcy aut elektrycznych należący do EV Klub Polska mogą przejeżdżać bez opłat po płatnych odcinkach polskich autostrad. Kampania ma na celu popularyzację korzystania z bezemisyjnych pojazdów oraz w pełni automatycznych płatności za autostrady. Gdzie Naładować Samochód Elektryczny W Polsce W ramach akcji, organizowanej przez Autopay, EV Klub Polska i Wallbox, od 4 lipca użytkownicy aut w pełni elektrycznych, którzy należą do EV Klub Polska, mogą przejeżdżać bez opłat na koncesjonowanych autostradach AmberOne A1 Gdańsk – Toruń oraz A4 Katowice – Kraków (objętych videotollingiem), a także na państwowych autostradach A4 Wrocław – Sośnica oraz A2 Konin – Stryków (objętych systemem e-TOLL).

Zwolnienie z opłat dotyczy maksymalnie pięciu przejazdów płatnymi odcinkami autostrad. Aby skorzystać z bezpłatnych przejazdów, wystarczy zarejestrować się lub zalogować w EV Klub Polska (EVklub.pl), a następnie w panelu klubowicza wypełnić formularz zgłoszeniowy. Po pozytywnej weryfikacji klubowicze otrzymają specjalnie wygenerowany link, dzięki któremu rejestrują się lub logują w aplikacji Autopay.

W momencie przejazdu autostradami objętymi videotollingiem (tj. A1 Gdańsk-Kraków i A4 Katowice-Kraków) kierowca nic nie musi robić – szlaban podniesie się automatycznie po sczytaniu numerów rejestracyjnych. W przypadku przejazdu autostradami, gdzie obowiązuje system e-TOLL (A4 Wrocław-Sośnica oraz A2 Konin-Stryków) należy mieć włączoną aplikację Autopay, by płatność za przejazd mogła zostać naliczona.

Rozwój rynku samochodów elektrycznych wymaga systematycznego wsparcia. Jako EV Klub Polska angażujemy się w inicjatywy popularyzujące elektromobilność. Duże zainteresowanie i bardzo dobre przyjęcie ubiegłorocznej pilotażowej kampanii pokazało nam, że jest w Polsce potrzeba tworzenia takich akcji – mówi Łukasz Lewandowski, koordynator EV Klub Polska, organizator akcji „Autostrada do elektromobilności”,

– Autopay kolejny raz angażuje się w kampanię społeczną wspierającą rozwój mobilności elektrycznej w Polsce. Elektryfikacja transportu, także tego osobowego, to konieczność jeśli chcemy w Polsce w najbliższych latach osiągnąć neutralność klimatyczną. Z kolei dzięki korzystaniu z automatycznych płatności Autopay ograniczamy druk biletów i paragonów, co ma także wymierne korzyści dla środowiska naturalnego – mówi Miłosz Kurzawski, członek zarządu Autopay,

 1. Uczestnicy pilotażu “Autostrada do elektromobilności”, który odbywał się w ubiegłe wakacje, odbyli prawie 4 tys.
 2. Podróży autami elektrycznymi przejeżdżając łącznie ponad 160 tys. km.
 3. Dzięki pokonaniu takiego dystansu samochodami elektrycznymi (zamiast spalinowymi) udało się zredukować emisję dwutlenku węgla do atmosfery o niemal 19 ton (dane za JATO Dynamics).

Akcja „Autostrada do elektromobilności” organizowana jest przez Autopay, EV Klub Polska, Wallbox oraz partnerów kampanii Elektromobilni.pl, prowadzonej przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA). Elektromobilni.pl to pierwsza w Polsce kampania społeczna wspierającą rozwój rynku samochodów elektrycznych.

 • Partnerami strategicznymi kampanii są: BMW, GreenWay Polska, Grupa Volkswagen, Hyundai, PKN ORLEN i Toyota, a do partnerów branżowych ABB, Alphabet, EFL, EV+, Garo, GO+EAuto, LeasePlan, PKO Leasing oraz Shell.
 • Przedsięwzięcie posiada patronat honorowy Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii oraz Ministerstwa Infrastruktury.

: Elektrykiem za darmo po autostradach. Dzięki Autopay, EV Klub Polska i Wallbox

Related Post