Auto Blog-Pomóc drogowa Autopomoc Ile Czasu Trzeba Ładować Samochód Elektryczny?

Ile Czasu Trzeba Ładować Samochód Elektryczny?

0 Comments

Ile Czasu Trzeba Ładować Samochód Elektryczny
Ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego? Czas ładowania akumulatorów zależy od ich pojemności oraz prądu, jakim będzie je ładować. W zależności od tego, gdzie ładujemy i jakim prądem, może to zając godzinę, całą noc lub nawet dobę. Przyzwyczajeni jesteśmy, że na stacji benzynowej tankowanie trwa kilka minut.

 1. I słusznie, jednak w przypadku samochodu elektrycznego możliwości jest znacznie więcej.
 2. Gdy nie mamy czasu, możemy skorzystać z szybkich ładowarek.
 3. Gdy tego czasu mamy więcej, wystarczy zostawić auto na noc podłączone do zwyczajnej domowej sieci.
 4. Rano auto będzie zatankowane, a z portfela zniknie zaledwie kilkanaście złotych.

Akumulatory w samochodzie elektrycznym można ładować na kilka sposobów.1. Przede wszystkim w domu, ze zwykłego gniazdka, w którym płynie prąd przemienny (AC) o napięciu 230V i natężeniu 16A (amper). Pozwala to na dostarczenie mocy 2 –2,3kW w godzinę. To najtańszy sposób, bo 1kWh kosztuje średnio 0,55 gr.2.

 • Olejny sposób to ładowarka naścienna prądu przemiennego (AC), czyli tzw. wallbox.
 • Zwiększa ona moc ładowania do 7,2 kW.
 • Z technicznego punktu widzenia to nie ładowarka a przystawka zwiększająca natężenie prądu.
 • O ile ładując auto z gniazdka prąd powoli „kapie” do akumulatora, wallbox (wydatek ok 2,5 tys.

zł.) nieco bardziej odkręca strumień z „paliwem”.3. Najszybciej, ale i najdrożej możemy ładować samochód elektryczny w stacjach szybkiego ładowania. Te wykorzystują prąd stały (DC) i mają moc od 25 do nawet 150kW.1kWh kosztować nas tam będzie jednak kilka złotych.

 1. Jeśli będziemy korzystali z szybkich ładowarek, należy pamiętać, by samochód był do nich przystosowany.
 2. W przypadku ŠKODA ENYAQ iV akumulatory mają pojemność 82 kWh i pozwalają na przejechanie na jednym ładowaniu aż do 534 km.
 3. Akumulatory ułożone są w podwoziu pojazdu.
 4. Pozwoliło to obniżyć środek ciężkości samochodu, co znacząco poprawiło właściwości jezdne, a także zaoferować pojemny bagażnik.
You might be interested:  Jak Opłacić Samochód W Urzędzie Skarbowym?

W stacji szybkiego ładowania, akumulator ŠKODY ENYAQ iV naładujemy prądem o mocy 130 kW do 80 proc. jego pojemności w 40 minut. Korzystając z ładowarki naściennej AC, czyli wallboxa o mocy 11 kW ten sam poziom naładowania w uzyskamy ciągu 6 godzin. : Ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego?

Czy jazda elektrykiem jest tansza?

Musimy liczyć się z tym, że koszty ładowania samochodów elektrycznych w najbliższych miesiącach będą rosły. Na dłuższych trasach lepiej poruszać się autami na benzynę. Ile Czasu Trzeba Ładować Samochód Elektryczny Źródło: MarketNews24 Musimy liczyć się z tym, że koszty ładowania samochodów elektrycznych w najbliższych miesiącach będą rosły. Na dłuższych trasach lepiej poruszać się autami na benzynę. Koszty ładowania auta poprzez publiczne ładowarki przy szybszym ładowaniu już wzrosły do 2,5 zł i będą wyższe, a na wolniejszych ładowarkach będą przekraczać 2 złotych.

‒ Elektryki będą nadal znacznie tańsze, ale podczas jazdy w mieście, ponieważ spalanie benzyny w miejskich warunkach jest zbliżone do 10 l na 100 kilometrów – mówi w rozmowie z MarketNews24 Bartłomiej Derski, ekspert WysokieNapiecie.pl. – W trasie sytuacja będzie się zmieniać, a nawet odwracać, bo w takich warunkach elektryki zużywają 20‒25 kilowatogodzin.

Czytaj także: Dlaczego samochód elektryczny wymaga szczególnego assistance?

Ile kosztuje przejechanie 1 km elektrykiem?

Koszt ładowania samochodu elektrycznego w domu – Pierwszy wariant wyliczenia dotyczy ładowania akumulatora pojazdu w warunkach domowych. Przy założeniu, że średnia cena prądu w Polsce w 2021 waha się od 0,69 zł do 0,78 zł za kWh (kilowatogodzinę), czyli uśredniając 0,74 za kWh, to koszt przejechania 100 km elektrykiem wyniesie :

 • w ruchu miejskim (14,5 kWh) – 10,73 zł
 • w ruchu podmiejskim (13,4 kWh) – 9,99 zł
 • na autostradzie (20 kWh) – 14,8 zł

Koszty te można znacząco ograniczyć na kilka sposobów. Jednym z nich jest korzystanie z taryf nocnych dostawców energii, które oferują niższe stawki np. w godzinach od 22 wieczorem do 5 rano. Inną metodą redukcji kosztów ładowania samochodu jest ładowanie z instalacji fotowoltaicznej.

You might be interested:  Jak Sprawdzić Samochód Przed Kupnem Vin?

Ile kosztuje najtańszy elektryk?

1. Dacia Spring – od 89 400 zł – Tytuł najtańszego samochodu elektrycznego w Polsce należy do Dacii Spring, która zadebiutowała na rynku w zeszłym roku. Silnik elektryczny o mocy 45 KM nie porywa osiągami (0-100 km/h w 19,1 s ), ale dzięki baterii 26,8 kWh pozwala przejechać na jednym ładowaniu do 230 km w cyklu mieszanym. Dacia Spring – opis wersji i cennik

Related Post