Auto Blog-Pomóc drogowa Autopomoc Ile Godzin Po Badaniu Dna Oka Można Prowadzić Samochód?

Ile Godzin Po Badaniu Dna Oka Można Prowadzić Samochód?

0 Comments

Po badaniu dna oka – Nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych, pracować przy komputerze oraz obsługiwać maszyn do czasu powrotu prawidłowego widzenia (zwykle poprawa następuje po 4 – 6 godzinach od zastosowania preparatu). Warto pamiętać, aby mieć ze sobą okulary przeciwsłoneczne.

Czego nie robić po badaniu dna oka?

Badanie dna oka: przygotowanie do badania – Wykonanie badania nie wymaga szczególnych przygotowań. Żeby dno oka było dobrze widoczne – źrenicę rozszerza się kroplami z atropiną (nie wolno ich stosować, u osób cierpiących na jaskrę). Warto więc pójść na nie z osobą towarzyszącą, bo przez kilka godzin po nim gorzej się widzi, w szczególności z bliska.

 1. Nie wolno też prowadzić samochodu.
 2. Dobrze mieć z sobą okulary przeciwsłoneczne, bo po zakropleniu kropli rozszerzających źrenicę pojawia się przejściowa nadwrażliwość na światło,
 3. Przed badaniem dna oka okulista zbiera wywiad.
 4. Pyta m.in.
 5. O wiek, zawód (chodzi o możliwość odklejenia siatkówki pod wpływem wysiłku), przyjmowane leki, sposób odżywiania, przebyte choroby oraz przewlekłe i aktualne dolegliwości.

Kto ma kłopoty z zapamiętaniem nazw przyjmowanych leków, powinien przygotować sobie ich spis. Ważną informacją dla lekarza jest też to, na co chorujemy i czy nie jesteśmy uczuleni na jakieś preparaty. Chorzy na jaskrę muszą przynieść tzw. książeczkę jaskrową lub wszystkie poprzednie badania, zwłaszcza pola widzenia, badanie nerwu wzrokowego.

Po jakim czasie przechodza krople do oczu?

2. Jak przygotować się do badania oczu? – 
Pośrednia oftalmoskopia jest przeprowadzana jest po zakropleniu kropli rozszerzających źrenicę natomiast oftalmoskopię bezpośrednią można wykonać bez podawania kropli. Niekiedy istnieje potrzeba rozszerzenia źrenicy.

 1. W celu rozszerzenia źrenicy używa się krótko działających leków w postaci kropli, a po zakropleniu leku należy odczekać około 15-30 minut.
 2. Rozszerzenie źrenicy może upośledzić zdolność ostrego widzenia na kilka godzin.
 3. Nie należy więc prowadzić samochodu po badaniu.
 4. Przy badaniu dzieci stosuje się preparaty rozcieńczone.

Przed wykonaniem badania należy powiadomić lekarza o aktualnie przyjmowanych lekach, alergii na leki, jaskrze lub jaskrze występującej rodzinnie.

Jak długo nie można prowadzić samochodu po Atropinie?

Zakraplanie oczu atropiną powoduje okresowe (czas działania atropiny do oczu wynosi nawet do kilku dni) kłopoty z widzeniem, dlatego niewskazana jest po tym jazda samochodem – warto udać się na takie badanie z osobą towarzyszącą.

Jak długo trwa badanie dna oka?

Ile trwa badanie dna oka? – Jeśli zastanawiasz się, ile trwa badanie dna oka, to odpowiedź pewnie Cię zaskoczy. Badanie nie powinno zająć więcej niż 5–10 min. Jednak musisz zarezerwować sobie o wiele więcej czasu, jeśli lekarz zdecyduje się na podanie kropli rozszerzających źrenicę.

Czy po badaniu OCT oka można prowadzić samochód?

Badanie OCT OCT OCT czyli Optyczna Koherentna Tomografia, jest jedną z najnowocześniejszych metod obrazowania i diagnostyki chorób oczu. Dzięki wykorzystaniu koherentnej wiązki światła, uzyskiwany jest obraz o bardzo wysokiej rozdzielczości. Jednocześnie badanie jest całkowicie bezinwazyjne, niebolesne i może być wielokrotnie bezpiecznie powtarzane.

AMD – zwyrodnienie plamki związane z wiekiemcukrzycadystrofie plamkiotwór w plamcebłona nasiatkówkowaobrzęk plamkiczerniak gałki ocznejznamię naczyniówkiJaskraneuropatie nerwu wzrokowego

OCT jest badaniem niezwykle precyzyjnym. Dzięki dokładnemu skanowaniu poszczególnych obszarów, pozwala na wykrycie zmian chorobowych, często niewidocznych jeszcze w standardowym badaniu okulistycznym. Jak przygotować się do badania? Przed badaniem aplikowane są krople powodujące poszerzenie źrenic.

 • Powodują one pogorszenie, rozmazanie widzenia i światłowstręt utrzymujące się do kilku godzin po badaniu- nie należy więc w tym okresie prowadzić samochodu.
 • Czy badanie OCT jest bezpieczne? Badanie OCT jest metodą całkowicie bezinwazyjną, a więc i bezpieczną.
 • Nie ma żadnych przeciwskazań do wielokrotnego powtarzania badania; można je również wykonywać u dzieci i kobiet w ciąży.

Angio OCT Angio OCT to najnowsza nieinwazyjna metoda obrazowania mikrokrążenia w siatkówce, choriokapilarach oraz w naczyniówce. W przeciwieństwie do innych metod obrazowania przepływu w naczyniach, takich jak angiografia fluoreceinowa i indocyjaninowa, angio OCT nie wymaga dożylnego podania kontrastu, co czyni tą metodę bezpieczną i nieinwazyjną.

AMD i inne choroby plamkicukrzycateleangiektazje plamkizamknięcie naczyń siatkówkijaskra i inne choroby nerwu wzrokowego

Jak przygotować się do badania? Przed badaniem, w gabinecie okulistycznym, aplikowane są krople powodujące poszerzenie źrenic. Powodują one pogorszenie, rozmazanie widzenia i światłowstręt utrzymujące się do kilku godzin po badaniu- nie należy więc w tym okresie prowadzić samochodu.

Ile kosztuje badanie dna oka?

Ile kosztuje badanie wzroku – prywatnie, z polisy, z NFZ – Koszt samego badania wzroku wynosi około 100 zł. To standardowa stawka przy wizycie prywatnej. Tu jednak wiele zależy od rodzaju badania, lokalizacji (np. w Warszawie może być drożej niż na prowincji) czy cennika samego okulisty.

50-200 zł – badanie dna oka,100 zł – badanie optometryczne (widzenie obuoczne, zez, akomodacja),100 zł – badanie ortoptyczne (ostrość widzenia)150 zł – badanie soczewki kontaktowe (przedni odcinek oka)

Wzrok możemy zbadać też przy wykorzystaniu prywatnej polisy zdrowotnej, której koszt zaczyna się od ok.30 zł miesięcznie. Takie ubezpieczenie zawiera pakiet konsultacji u lekarzy specjalistów, w tym okulisty, i różnego rodzaju badań – diagnostycznych, laboratoryjnych itp.

Dostęp do okulisty zapewnia zdecydowana większość prywatnych polis zdrowotnych. Możemy spotkać się z tym, że wybrane towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje nam kilka wariantów cenowych o różnym zakresie usług, jednak wizyta u okulisty najczęściej będzie dotyczyć każdego pakietu. Przy wyborze ubezpieczenia zdrowotnego warto również sprawdzić dostęp do innych specjalistów, jeśli posiadamy określone problemy zdrowotne.

Warto również zwrócić uwagę na to, co oprócz bezgotówkowych wizyt u specjalistów oferuje wybrana polisa. Mogą to być wizyty domowe lekarza lub pielęgniarki, wykonanie darmowo badań, które należą do droższych – np. rezonansu magnetycznego czy szczepienia sezonowe.

Czy badanie dna oka jest bezpieczne?

Medistore Wizyta u okulisty może wiązać się z koniecznością wykonania badania dna oka. Badanie jest bezpieczne, ale u niektórych osób może powodować pewien dyskomfort. Dostarcza wielu istotnych informacji o stanie narządu wzroku służy do oceny m.in. siatkówki, plamki żółtej, nerwu wzrokowego i naczyń krwionośnych.

 • Najczęściej na badanie dna oka kierują pacjentów okuliści, jednak jest ono również zlecane przez diabetologów, kardiologów i internistów.
 • Badanie dna oka pozwala zdiagnozować wiele chorób, nie tylko tych, które bezpośrednio dotyczą utraty ostrości wzroku czy innych nieprawidłowości w widzeniu.
 • Wczesne wykrycie zmian w obrazie dna oka pozwala na zapobieganie powikłaniom np.

cukrzycy czy nadciśnienia tętniczego.

Po jakim czasie wraca wzrok po Atropinie?

1. Co to jest lek Atropinum Sulfuricum WZF 1% i w jakim celu się go stosuje Lek zawiera atropinę, która stosowana miejscowo do oka rozszerza źrenicę i poraża akomodację oka (zdolność przystosowania się oka do ostrego widzenia przedmiotów, które znajdują się w różnych odległościach).

Lek stosuje się: • w celu długotrwałego rozszerzenia źrenicy, w badaniach diagnostycznych oka oraz przy badaniu refrakcji (wykonywanym w celu określenia wady wzroku) u małych dzieci; • w leczeniu zapalenia tęczówki i ciała rzęskowego, w celu zapobiegania powikłaniom zwanym zrostami tęczówkowo-soczewkowymi.2.

Informacje ważne przed zastosowaniem leku Atropinum Sulfuricum WZF 1% Kiedy nie stosować leku Atropinum Sulfuricum WZF 1%: – jeśli pacjent ma uczulenie na atropiny siarczan lub inne substancje o takim samym działaniu (zwane cholinolitykami), lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6); – jeśli u pacjenta występuje jaskra pierwotna (podwyższone ciśnienie w oczach) z tendencją do zamykania kąta; – jeśli u pacjenta występuje jaskra z wąskim kątem.

 • Ostrzeżenia i środki ostrożności Przed rozpoczęciem stosowania leku Atropinum Sulfuricum WZF 1% należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą.
 • Po zastosowaniu atropiny należy chronić oczy przed światłem.
 • Rople, ze względu na rodzaj substancji czynnej, mogą czasowo pogorszyć wzrok.
 • Ze względu na ryzyko wywołania wysokiej gorączki, atropinę należy stosować z bardzo dużą ostrożnością, gdy temperatura otoczenia jest wysoka lub pacjent ma gorączkę.

• Należy zachować ostrożność u pacjentów, u których występuje tachykardia (przyspieszenie akcji serca). • U pacjentów w podeszłym wieku mogą wystąpić lub nasilić się działania niepożądane. • Rozszerzenie źrenicy może przyspieszyć napad jaskry u osób, które ukończyły 60 lat.

 1. Dzieci U dzieci w wieku poniżej 6 lat zaleca się stosowanie leku zawierającego atropinę w niższym stężeniu.
 2. Zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności podczas stosowania atropiny u niemowląt oraz małych dzieci, ponieważ mogą wystąpić lub nasilić się działania niepożądane.
 3. Atropinum Sulfuricum WZF 1% a inne leki Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.

Działanie atropiny nasilają leki o działaniu zwanym cholinolitycznym, np. amitryptylina (lek przeciwdepresyjny), haloperydol i chloropromazyna (leki stosowane w zaburzeniach psychicznych), hydroksyzyna, klemastyna (leki przeciwalergiczne należące do tzw.

Leków przeciwhistaminowych I generacji) oraz niektóre leki stosowane w chorobie Parkinsona. W przypadku jednoczesnego stosowania atropiny i fizostygminy, neostygminy lub pilokarpiny (leki stosowane np. w leczeniu jaskry) następuje wzajemne znoszenie działania leków. Ciąża i karmienie piersią Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Lek może być stosowany w ciąży jedynie w przypadku, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu. Nie wiadomo, czy atropina przenika do mleka kobiecego; stosowanie leku u kobiety karmiącej piersią wymaga zachowania ostrożności.

 1. Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn Atropina powoduje długo utrzymujące się zaburzenia widzenia (nawet do 5-7 dni po zastosowaniu).
 2. W okresie stosowania leku, a także utrzymujących się zaburzeń widzenia po jego zastosowaniu, nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn.
 3. Lek Atropinum Sulfuricum WZF 1% zawiera benzalkoniowy chlorek Lek zawiera 0,1 mg benzalkoniowego chlorku w każdym ml roztworu.

Benzalkoniowy chlorek może być absorbowany przez miękkie soczewki kontaktowe i zmieniać ich zabarwienie. Należy usunąć soczewki kontaktowe przed zakropleniem i odczekać co najmniej 15 minut przed ponownym założeniem. Benzalkoniowy chlorek może powodować także podrażnienie oczu, zwłaszcza u osób z zespołem suchego oka lub zaburzeniami dotyczącymi rogówki (przezroczystej warstwy z przodu oka).

W razie wystąpienia nieprawidłowych odczuć w obrębie oka, kłucia lub bólu w oku po zastosowaniu leku, należy skontaktować się z lekarzem.3. Jak stosować lek Atropinum Sulfuricum WZF 1% Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

W przypadku badań okulistycznych dawkowanie określa lekarz. Zazwyczaj lek stosuje się w sposób opisany poniżej. Badanie refrakcji oka u dzieci: • w wieku od 6 lat: 1 kropla leku 2 razy na dobę przez 3 dni. Dodatkowa dawka może być podana bezpośrednio przed badaniem okulistycznym.

 • W wieku poniżej 6 lat zaleca się stosowanie leku zawierającego atropinę w niższym stężeniu.
 • Leczniczo podaje się po jednej kropli do worka spojówkowego maksymalnie 2 razy na dobę.
 • Sposób podawania Lek Atropinum Sulfuricum WZF 1% jest przeznaczony do użytku zewnętrznego – należy stosować miejscowo do oka (oczu).

Nie należy dotykać końcówką kroplomierza do oka, powiek oraz żadnych innych powierzchni, ponieważ może to spowodować zakażenie kropli. Stosowanie zakażonych kropli może prowadzić do niebezpiecznych powikłań, a nawet do utraty wzroku. Podczas zakraplania należy bardzo uważać, aby lek nie dostał się do ust.1.

Przed zakropleniem leku należy dokładnie umyć ręce.2. Odkręcić zakrętkę znajdującą się na butelce.3. Przechylić głowę do tyłu i odciągnąć dolną powiekę w dół, aby utworzyć kieszonkę pomiędzy powieką i gałką oczną.4. Odwrócić butelkę i delikatnie nacisnąć kciukiem lub palcem wskazującym na ściankę, aż do wyciśnięcia jednej kropli leku do oka.

Nie należy dotykać końcówką kroplomierza do oka, ani powiek. Jeśli kropla nie trafiła do oka, należy zakroplić następną.5. Bezpośrednio po zakropleniu leku Atropinum Sulfuricum WZF 1% należy przez około 1 minutę delikatnie uciskać wewnętrzny kącik oka.

Pomoże to zmniejszyć ryzyko wystąpienia ogólnoustrojowych działań niepożądanych.6. Jeśli lekarz zalecił zakraplanie leku także do drugiego oka, należy powtórzyć czynności z punktów 3., 4. i 5.7. Kroplomierz jest tak zaprojektowany, aby dokładnie odmierzać krople, dlatego nie należy powiększać otworu w kroplomierzu.8.

Po zakropleniu należy zakręcić butelkę. Nie należy jednak zakręcać jej zbyt mocno.9. Po użyciu kropli, należy dokładnie umyć ręce. Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Atropinum Sulfuricum WZF 1% W przypadku wchłonięcia się do krążenia ogólnego nadmiernej ilości atropiny siarczanu mogą wystąpić objawy, takie jak: zaburzenia równowagi, zaburzenia zachowania, zawroty głowy, przyspieszenie rytmu serca, niemiarowość (zmiana normalnego rytmu uderzeń serca), gorączka, omamy (wzrokowe, słuchowe), wysypki, wzdęcia (u niemowląt), nasilone pragnienie, suchość w ustach, senność, zmęczenie, osłabienie, suchość skóry, zatrzymanie moczu.

Mogą również wystąpić: zapalenie skóry (egzema), ciężkie reakcje uogólnione objawiające się obniżeniem ciśnienia krwi oraz pogłębiającymi się zaburzeniami oddychania. Jeżeli wystąpiły wymienione objawy lub lek został zastosowany niezgodnie z przeznaczeniem (np. został wypity), pacjent powinien natychmiast skontaktować się z lekarzem, który zastosuje odpowiednie leczenie.

Pominięcie zastosowania leku Atropinum Sulfuricum WZF 1% W przypadku pominięcia dawki leku należy ją podać jak najszybciej. Jeżeli zbliża się już pora podania następnej dawki leku, należy pominąć zapomnianą dawkę i zastosować następną według ustalonego schematu.

 1. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.4.
 2. Możliwe działania niepożądane Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
 3. Jeśli u pacjenta wystąpią reakcje alergiczne, w tym wysypka, obrzęk twarzy, warg, języka i (lub) gardła, co może powodować trudności w oddychaniu lub połykaniu, lub wystąpią inne poważne działania niepożądane, należy przerwać stosowanie leku Atropinum Sulfuricum WZF 1% i natychmiast skontaktować się z lekarzem lub Oddziałem Ratunkowym najbliższego szpitala.

Częstość występowania działań niepożądanych jest nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych). Mogą wystąpić: – zaburzenia widzenia i akomodacji, zwiększenie ciśnienia wewnątrzgałkowego, zwłaszcza u pacjentów z jaskrą z wąskim (zamykającym się) kątem, zapalenie spojówek (objawy: uczucie ciała obcego pod powiekami, kłucie, pieczenie, obecność wydzieliny), swędzenie, obrzęk powiek, łzawienie, nadwrażliwość na światło (gdy źrenice są rozszerzone należy chronić oczy przed jasnym światłem).

Miejscowe podrażnienie, przemijające pieczenie, przekrwienie, obrzęk i zapalenie spojówek występuje po długotrwałym stosowaniu leku. – wysypka skórna (jako objaw nadwrażliwości); – ciężka ataksja (niezborność ruchów), niepokój, pobudzenie i omamy, zwłaszcza u niemowląt i pacjentów w podeszłym wieku; – suchość w ustach, trudności z połykaniem oraz mową, zaczerwienienie i suchość skóry, przemijające spowolnienie akcji serca przechodzące w przyspieszenie akcji serca, kołatanie serca i zaburzenia rytmu serca, zmniejszenie ilości wydzieliny oskrzelowej, parcie na mocz i zatrzymanie moczu oraz zaparcia; – stan splątania – nasilone zaburzenia świadomości (szczególnie u osób starszych), nudności, wymioty i zawroty głowy.

Podczas stosowania leku może dojść do wystąpienia działań ogólnych i pojawienia się objawów wymienionych powyżej (patrz punkt „Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Atropinum Sulfuricum WZF 1%”). Zgłaszanie działań niepożądanych Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie, lub pielęgniarce.

 1. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Al.
 2. Jerozolimskie 181C 02-222 Warszawa Tel.: + 48 22 49 21 301 Faks: + 48 22 49 21 309 e-mail: [email protected] Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.

Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.5. Jak przechowywać lek Atropinum Sulfuricum WZF 1% Przechowywać butelkę szczelnie zamkniętą w opakowaniu zewnętrznym w celu ochrony przed światłem, w temperaturze poniżej 25°C.

 • Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
 • Po pierwszym otwarciu butelki, leku nie należy stosować dłużej niż przez 4 tygodnie.
 • Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na pudełku i butelce.
 • Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.

Zapis na opakowaniu po skrócie EXP oznacza termin ważności, a po skrócie Lot oznacza numer serii. Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.6.

Zawartość opakowania i inne informacje Co zawiera lek Atropinum Sulfuricum WZF 1% – Substancją czynną leku jest atropiny siarczan. Każdy ml roztworu zawiera 10 mg atropiny siarczanu. – Pozostałe składniki to: hydroksyetyloceluloza, kwas borowy, disodu edetynian, benzalkoniowy chlorek roztwór, kwas solny 10% (do ustalenia pH), woda oczyszczona.

Jak wygląda lek Atropinum Sulfuricum WZF 1% i co zawiera opakowanie Lek Atropinum Sulfuricum WZF 1% to sterylne krople do oczu w postaci przezroczystego, bezbarwnego lub żółtego płynu. Lek dostępny jest w butelkach polietylenowych zawierających 5 ml roztworu, pakowanych w tekturowe pudełko.

Po jakim czasie mija atropina?

Działanie – Atropina – Mechanizm działania Naturalny alkaloid tropinowy, odmiana racemiczna hioscyjaminy występująca w roślinach należących do rodziny psiankowatych ( Solanaceae ). Atropina jest konkurencyjnym, wybiórczym antagonistą pozazwojowych receptorów cholinergicznych M1 i M2, przez co znosi działanie acetylocholiny.

Jej działanie można częściowo odwrócić, podając inhibitor AChE. Wykazuje zależne od dawki działanie na narządowe receptory muskarynowe, blokując je w następującej kolejności: oskrzela, serce, gałka oczna, mięśnie gładkie przewodu pokarmowego i dróg moczowych; najpóźniej zmniejsza wydzielanie żołądkowe.

Działanie atropiny na organizm człowieka jest wielokierunkowe i w zależności od narządu docelowego obejmuje drogi oddechowe: rozkurcz mięśni gładkich, powodujący zwiększenie światła oskrzeli, zmniejszenie wydzielania śluzu; serce: poprzez swoje działanie znoszące wpływ nerwu błędnego na serce powoduje zwiększenie częstotliwości rytmu serca i pojemności minutowej oraz wpływa na węzeł zatokowo-przedsionkowy (w mniejszym stopniu na węzeł przedsionkowo-komorowy), przyspieszając przewodzenie węzłowe i powodując skrócenie odstępu PQ.

Działanie atropiny na serce jest silniej wyrażone w przypadku osób młodych, z dużym napięciem nerwu błędnego; u osób w podeszłym wieku, małych dzieci, chorych na cukrzycę, z mocznicą, neuropatiami oraz czarnoskórych atropina wywołuje mniejsze efekty kliniczne; przewód pokarmowy: powoduje zmniejszenie napięcia mięśni gładkich ścian przewodu pokarmowego, osłabia perystaltykę jelit, zmniejszenie wydzielania żołądkowego i zaleganie treści żołądkowej, działa przeciwwymiotnie; układ moczowy: zmniejsza napięcie mięśni gładkich ścian moczowodów i pęcherza moczowego; gruczoły wydzielania zewnętrznego: zmniejsza wydzielanie łez, potu, śliny, śluzu i enzymów trawiennych; gałka oczna: rozszerzenie źrenicy i porażenie m.

rzęskowego. Atropina nie działa na receptory nikotynowe. Wykazuje słabe działanie miejscowo znieczulające. Nasila podstawową przemianę materii. Farmakokinetyka Podana p.o. wchłania się dobrze. Po podaniu i.v. działanie rozpoczyna się natychmiast, po inhalacji w ciągu 3–5 min, a po podaniu i.m.

 • Po kilku lub kilkunastu minutach.
 • Po podaniu do worka spojówkowego rozszerzenie źrenicy następuje po ok.30 min i utrzymuje się przez 8–14 dni, a porażenie akomodacji występuje po ok.2 h i utrzymuje się przez ok.5 dni.
 • T 1/2 wynosi od 3 h (dorośli) do 10 h (dzieci, osoby w podeszłym wieku).
 • Atropina wiąże się w 25–50% z białkami osocza, przenika do krążenia mózgowego, przez barierę łożyskową i do pokarmu kobiecego.

Wydalana w 30–50% w postaci niezmienionej przez nerki, w 50% w postaci nieaktywnych metabolitów przez wątrobę; pozostała część jest enzymatycznie rozkładana w osoczu.

Czy po badaniu okulistycznym można jechać samochodem?

Badanie okulistyczne – Badanie okulistyczne zwykle trwa około 10-20 minut i często pacjent do gabinetu wchodzi dwukrotnie. Dlatego też warto zarezerwować sobie minimum 30 minut na pełne badanie okulistyczne. W niektórych sytuacjach, np. gdy źrenice wolno rozszerzają się pod wpływem mydriatyków, łączny czas przebywania w gabinecie może wydłużyć się do 1 godziny.

 • Pierwsza część badania okulistycznego to badanie w lampie szczelinowej.
 • Za pomocą tego urządzenia, mającego możliwość ogniskowania światła na wybranych strukturach oka i wykorzystywania różnych powiększeń do badania, możemy bardzo szczegółowo ocenić przednią część oka.
 • W lampie szczelinowej (zwanej też biomikroskopem) oceniamy powieki, brzeg powiek, spojówkę, rogówkę (przednią powierzchnię oka), tęczówkę do soczewki włącznie.

Dokładna ocena przedniej powierzchni oka jest możliwa, gdy pacjenci nie mają makijażu w okolicach oczu. Uwaga ta dotyczy oczywiście młodszych lub starszych kobiet. Makijaż, zwłaszcza tusz do rzęs, bardzo utrudnia, a czasem nawet uniemożliwia ocenę stanu rzęs, brzegu powiek, spojówki gałkowej.

Czyli warto planując wizytę u okulisty, w tym dniu zrezygnować z makijażu okolicy oczu. Na pewno badanie okulistyczne będzie łatwiejsze i dokładniejsze. Dokładna ocena dalszych części oka – soczewka, ciało szkliste i siatkówka jest możliwa po podaniu kropli mydriatycznych, które stosuje się do rozszerzania źrenic.

Z podaniem kropli wiąże się kolejny punkt przygotowania pacjenta do wizyty w gabinecie okulistycznym – mając „szerokie źrenice”, źle się widzi przez okres 2-3 godzin i nie powinno się prowadzić samochodu – czyli na badanie okulistyczne powinniśmy przyjechać środkami komunikacji miejskiej lub jako pasażer.

Nie powinno się prowadzić pojazdów mechanicznych po wyjściu z gabinetu okulistycznego, mając szerokie źrenice. Powrót źrenicy do normalnej średnicy może być różny u poszczególnych pacjentów. Czas ten zależy od rodzaju i ilości kropli podanych podczas badania. Może trwać od 1 godziny do czasem nawet 3-4 godzin.

Należy pamiętać o tym fakcie planując wizytę okulistyczną. Jeśli planujemy wizytę w dniu słonecznym, to warto pamiętać o wzięciu okularów słonecznych, by je założyć po wyjściu z gabinetu na otwartą przestrzeń.

Czy po psychotropach można prowadzić auto?

Odpowiedziała –

Specjalista psychiatra Centrum Dobrej Terapii MindArt, Kraków

Ze względów bezpieczeństwa większości leków przeciwdepresyjnych nie wolno łączyć z prowadzeniem samochodu, Istnieją jednak leki przeciwdepresyjne, które mają tylko niewielki wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych. Natomiast nawet w przypadku ich przyjmowania zaleca się unikania prowadzenia pojazdów.

Ważna jest ocena stopnia poprawy stanu psychicznego przez prowadzącego lekarza. Mimo poczucia poprawy należy ocenić, czy utrzymuje się lekka, która wiąże się ze zmniejszeniem sprawności psychomotorycznej. Bardzo istotny jest rodzaj stosowanego leku bądź leków (przeciwdepresyjnych) oraz ich dawki. Znaczna ich część może wywoływać senność i zaburzenia koncentracji. Należy uwzględnić systematyczność ich stosowania oraz czas, który upłynął od momentu ich włączenia do leczenia. Bardzo ważne jest zbadanie ewentualnych działań niepożądanych tych leków (np. senność, nadmierne uspokojenie, spowolnienie reakcji, zaburzenia koncentracji uwagi i jej utrzymaniu). Istotna jest ocena wpływu ewentualnych dodatkowych leków psychiatrycznych (większość z nich zaburza sprawność psychomotoryczną) stosowanych łącznie z lekami przeciwdepresyjnymi. Trzeba uwzględnić współistniejące choroby somatyczne (same mogą bowiem zmniejszać sprawność psychoruchową), oraz leki przyjmowane z ich powodu (mogą wchodzić w niekorzystne interakcje z przyjmowanymi lekami przeciwdepresyjnymi i negatywnie oddziaływać na ośrodkowy układ nerwowy). Spożywanie alkoholu w trakcie przyjmowania leku przeciwdepresyjnego może nasilać działania niepożądane leku przeciwdepresyjnego na ośrodkowy układ nerwowy. Kwestia spożywania przez Pani mamę alkoholu (dlaczego? jak często? w jakiej ilości?) powinna jak najbardziej podlegać konsultacji ze strony lekarza prowadzącego. Należy ocenić indywidualną reakcję danego pacjenta na konkretny lek. Nawet jeśli dany lek statystycznie tylko w niewielkim stopniu wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych, trzeba zaobserwować jego działanie na indywidualnego pacjenta w określonym przedziale czasu.

Żadnych leków przeciwdepresyjnych nie należy stosować z alkoholem, Leki tego rodzaju mogą wzmacniać negatywny wpływ alkoholu na ośrodkowy układ nerwowy. Tymczasem sam alkohol może osłabiać działanie leków przeciwdepresyjnych lub nasilać ich działania niepożądane oraz wpływać niekorzystnie na przebieg i leczenie depresji, a także prewencję jej nawrotów.

Czy badanie DNA oka jest bolesne?

Badanie dna oka, zwane również oftalmoskopią i wziernikowaniem dna oka, to nieskomplikowane i bezbolesne badanie okulistyczne, dzięki któremu możliwe jest wykrycie różnorodnych zmian w obrębie narządu wzroku. Dobrze jest je wykonać przy problemach ze wzrokiem – jednak nie tylko, ponieważ badanie dna oka pomaga także w diagnozowaniu wielu chorób ogólnoustrojowych.

Jak się widzi po Atropinie?

Badania dna oka – wskazania, przygotowanie do badania, przebieg Część odnośników w artykule to linki afiliacyjne. Po kliknięciu w nie możesz zapoznać się z ofertą na konkretny produkt – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji i jej niezależność.

Potrzebujesz porady? 459 lekarzy teraz online Głównym wskazaniem do wykonania oftalmoskopii jest osłabienie ostrości wzroku lub zaburzenia w widzeniu barw. Często zdarza się, że pacjent zaczyna widzieć nieprawidłowo. Mogą pojawiać się linie lub widzenie jednym okiem jest dużo słabsze. Niektórzy skarżą się także na pojawiające się czarne punkty oraz błyski światła.

Wszystkie te objawy powinny skłonić lekarza do skierowania chorego na badania dna oka. Wykonanie badania dna oka będzie konieczne również w przypadku wystąpienia chorób naczyniowych, przede wszystkim oraz, Wskazaniem do przeprowadzenia badania dna oka jest także,

 • Wielu lekarzy kieruje na to badanie chorych po przebytym udarze mózgu.
 • Poza tym zaburzenia równowagi oraz zażywanie niektórych leków mogą być bezpośrednimi wskazaniami do wykonania testu.
 • Badania dna oka polecane jest osobom w różnym wieku. Przed 40.
 • Rokiem życia powinno się je wykonywać raz na 3 lata, a z kolei pomiędzy 40.

a 50. rokiem życia raz na 2 lata. Co roku badanie powinny wykonywać osoby po 50. roku życia. Pacjenci, którzy mieli w rodzinie osoby cierpiące na, powinny wybrać się na badanie dna oka po ukończeniu 35. roku życia. W grupie, która powinna mieć zbadane dno oka, znajdują się także osoby z wadą wzroku powyżej 3,5 dioptrii – to najlepszy sposób na to, czy siatkówka nie zaczyna się odwarstwiać.

Podczas badania dna oka można wykryć przede wszystkim:• choroby wzroku, w tym jaskrę, a także zaburzenia neurologiczne;• zaburzenia funkcjonowania siatkówki (np.);• guza mózgu;• ;• nadciśnienie;• cukrzycę;• miażdżycę;•,

Przygotowanie do badania dna oka nie jest szczególnie skomplikowane, jednak aby dobrze je wykonać, konieczne jest podanie kropli z, Atropina rozszerza źrenicę oka, co powoduje gorsze widzenie. To dlatego na badanie dna oka powinno się zawsze zgłaszać z osobą towarzyszącą.

 • W słoneczne dni konieczne może okazać się użycie okularów przeciwsłonecznych, ponieważ atropina wywołuje przejściową nadwrażliwość na promienie słoneczne.
 • Do skutków ubocznych badania dna oka można zaliczyć także ból głowy, a także nudności i wymioty.
 • Badanie zawsze poprzedza wywiad.
 • Pacjent udziela informacji na temat swojego wieku, zawodu.

Lekarz pyta również o przyjmowane leki i choroby. Należy pamiętać, że u chorych na jaskrę nie wolno używać kropli z atropiną. Po zakropleniu atropiny należy odczekać około 15 minut. Dopiero po tym czasie zaczyna ona działać. Istnieją 3 sposoby przeprowadzania badania dna oka, a jego przebieg różni się w zależności od tej wybranej: • oftalmoskopia nazywana również wziernikowaniem bezpośrednim — dzięki temu rodzajowi badania możemy rozpoznać choroby plamki żółtej lub błony naczyniowej.

Badanie wykonuje się za pomocą specjalnego urządzenia – oftalmoskopu, które z jednej strony oświetla źrenicę, a z drugiej posiada okular pozwalający zobaczyć okuliście obraz oka powiększony piętnastokrotnie; • oftalmoskopia pośrednia nazywana wziernikowaniem pośrednim – może być wykonywana za pomocą wziernika Fisona.

Źródło światła znajduje się na specjalnym kasku, który zakłada okulista. Są również na nim soczewki, które pokazują powiększony, a zarazem odwrócony obraz; • funduskamer Non-Mydriatic – trzecia, a zarazem najnowsza metoda, przy której nie wykorzystuje się kropli poszerzających źrenice.

Badanie to może zostać przeprowadzone jedynie u osób, których źrenica ma szerokość nie mniejszą niż 2,5 mm. Lekarz uzyskuje kolorowe zdjęcie, dzięki któremu jest w stanie określić stan oka. Na fotografii nie ma jednak obwodu siatkówki oraz ciała szklistego, dlatego fundaskamer wykorzystuje się głównie przy badaniach przesiewowych.

Ponadto istnieje również badanie uzupełniające –, która polega na podaniu do żyły łokciowej środka kontrastującego i wykonaniu zdjęć dna oka. Wynik badania dna oka warto skonsultować ze specjalistą. Po badaniu dna oka nie można jeździć samochodem, obsługiwać maszyn, a także pracować przy komputerze przez co najmniej 4-6 godzin.

 1. Badanie dna oka można wykonać kobiecie w ciąży, ponieważ ofatlmoskopia jest bezpieczna zarówno dla przyszłej mamy, jak i jej dziecka.
 2. Często wziernikowanie wykonuje się, by wykryć nieprawidłowości w siatkówce mogące doprowadzić do poważnych schorzeń.
 3. Obiety, które mają krótkowzroczność (zwłaszcza z wadą powyżej -8 dioptrii) także powinny wykonać badanie, ponieważ podczas porodu może dojść do odwarstwienia siatkówki.

Często jest to powód do przeprowadzenia, U niemowląt oraz dzieci również możliwe jest wykonanie badania dna oka. Test przeprowadza się zwłaszcza u wcześniaków w czasie pierwszego miesiąca życia. Głównym wskazaniem jest wykrycie we wczesnym stadium. Badanie powtarza się następnie w 8.

Oraz 12. tygodniu życia. Dzieciom wykonuje się oftalmoskopię w przypadku zeza, a także nieprawidłowego widzenia barw oraz nagłego pogorszenia się wzroku. Choć samo badanie jest bezbolesne, to zakroplona do oczu atropina może wywoływać nieprzyjemne pieczenie. Cena badania dna oka jest uzależniona od tego, w jakiej przychodni zdecydowaliśmy się je przeprowadzić.

Ponadto, jego koszt będzie uzależniony od wybranej metody. Z tego względu za test możemy zapłacić od 50 do 200 złotych. Wyniki badania dna oka dostajemy już w trakcie badania, tak jak ma to miejsce w przypadku USG. Źródła

J. Jakubaszko-Jabłońska, G. Chourasia, M. Kwiatoń, Wstępne badanie narządu wzroku w praktyce lekarza medycyny ratunkowej, Warszawa 2013.

: Badania dna oka – wskazania, przygotowanie do badania, przebieg

Czy okulista zawsze Zakrapla oczy?

Badanie oczu z kroplami – Dla przeprowadzenia prawidłowej (a szczególnie – bardziej precyzyjnej) oceny stanu zdrowia takich elementów oczu, jak np. siatkówka lub soczewka, niezbędne jest podanie kropli mydriatycznych. Są one stosowane w celu rozszerzenia źrenic. Jednakże nie zawsze zakraplanie oczu przed badaniem jest konieczne. Dyplomowany Dietetyk, absolwent Wydziału Nauk o Żywności i Żywieniu Od 2018 roku wykładowca na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Aktualnie prowadzi największy kanał YouTube w Polsce o zdrowiu “dr Bartek Kulczyński”. Jako dietetyk z wykształcenia, specjalizuje się w dietoterapii chorób sercowo-naczyniowych – miażdżycy, podwyższonego poziomu cholesterolu we krwi i nadciśnienia tętniczego krwi.

Autor kilkudziesięciu publikacji naukowych o zasięgu krajowym i zagranicznym. Swoją wiedzę aktualizuje i poszerza poprzez uczestnictwo w licznych szkoleniach i konferencjach naukowych. Przez wiele lat był członkiem Polskiego Towarzystwa Dietetyków, Polskiego Towarzystwa Nauk Żywieniowych i Polskiego Towarzystwa Badań nad Miażdżycą.

Prywatnie pasjonat wypraw rowerowych i spływów kajakowych. Na blogu Apteki Nowa Farmacja dzieli się zgromadzoną przez siebie wiedzą pisząc artykuły na temat m.in. odpowiedniego żywienia. Popularne Tagi :

Krztusiec to choroba zwana także jako koklusz, Po raz pierwszy został opisany w Europie w wieku XVI-XVII, choć mówi się, że już nawet Hipokrates pisał o „ kaszlu z Perinthos “, co mogło być swego rodzaju starożytnym określeniem na współczesny krztusiec. Wówczas zauważono szereg objawów głównie u niemowląt do 10. miesiąca życia. Nie znano też wtedy przyczyny tej choroby. Obecnie wiadomo o krztuścu dużo więcej, a dzięki temu liczba przypadków tej choroby jest znacznie mniejsza, niż dawniej – choć nadal stosunkowo wysoka. Czym więc jest krztusiec, jakie są jego objawy i jak wygląda leczenie krztuśca? Niektórzy specjaliści wskazują, że obecnie mamy do czynienia z „epidemią alergii”, zwłaszcza w Europie Zachodniej, Ameryce, Australii. Coraz częściej bowiem zauważa się występowanie różnego rodzaju reakcji organizmu na spożywanie różnych produktów spożywczych. Podaje się, że alergie pokarmowe, czyli reakcje nadwrażliwości na alergeny zawarte w pokarmie mogą dotyczyć nawet 1 na 5 osób, Na czym polega alergia pokarmowa, jakie są jej objawy, jak jej zaradzić? Witamina D, inaczej kalcytriol, to tak naprawdę hormon z grupy steroidowych. Ma szerokie działanie w organizmie, w tym jej niedobór może powodować choroby sercowo-naczyniowe, obniżać odporność, zwiększać ryzyko osteoporozy, chorób demencyjnych, otyłości, a nawet cukrzycy czy niektórych nowotworów. Odkryto także dużą zależność między stężeniem witaminy D w organizmie a stanem układu nerwowego człowieka. Okazuje się, że niedobór witaminy D, notabene bardzo powszechny w populacji, sięgający nawet co drugiej osoby (!), może powodować szereg objawów neurologicznych i zwiększać ryzyko chorób układu nerwowego, Jakie to objawy i choroby oraz jak uzupełnić niedobór witaminy D – odpowiadamy w niniejszym artykule.

: Wizyta u okulisty – jak wygląda i jak się przygotować?

Czy badanie dna oka wykryje raka?

Badanie dna oka – co wykrywa? – Badanie dna oka oprócz chorób wzroku, np. jaskry, chorób siatkówki, pomaga wykryć niektóre choroby naczyniowe, np. cukrzycę, czy nadciśnienie. Dodatkowo podczas takiego badania lekarz może stwierdzić występowanie zmian nowotworowych w obrębie gałki ocznej, a nawet guza mózgu.

Jak często można robić badanie dna oka?

Czym jest i po co się wykonuje badanie dna oka? – Badanie dna oka określane również jako wziernikowanie oka bądź oftalmoskopia, jest badaniem mającym na celu ocenę głębokich warstw gałki ocznej takich jak naczyniówka czy siatkówka, a także tarczy nerwu wzrokowego.

 • Jest to badanie, które powinno być wykonywane rutynowo przez okulistę podczas każdej wizyty w gabinecie okulistycznym,
 • Bardzo ważne jest, żeby badanie dna oka wykonywać regularnie.
 • Osoby przed 40 roku życia powinny się mu poddawać z częstotliwością co 3 lata, osoby pomiędzy 40 a 50 rokiem życia co 2 lata, a po ukończeniu 50 roku życia raz w roku.

Wyjątek stanowią osoby, które mają wywiad rodzinny obciążony jaskrą. Powinny one koniecznie regularnie badać dno oka nawet przed 35 rokiem życia. Istnieje bardzo szeroki wachlarz wskazań do przeprowadzenia badania dna oka, Oprócz oczywistych, opisanych powyżej wskazań profilaktycznych, najczęstszą przyczyną kierowania na nie są zaburzenia wzroku w zakresie jego ostrości, a także widzenia barw.

Zaburzenia te mogą być zarówno jednooczne jak i obuoczne. Rzadsze zaburzenia widzenia będące przesłanką do wykonania badania dna oka to na przykład widzenie czarnych punktów, błysków świateł czy też różnego rodzaju kolorowych linii. Oprócz wskazań stricte okulistycznych, przeprowadzenie badania dna oka jest wskazane również w niektórych chorobach ogólnoustrojowych.

Jest zlecane między innymi przez kardiologów, angiologów, diabetologów, czy endokrynologów. Jest ono bardzo ważne, gdyż niektóre choroby ogólnoustrojowe mogą dawać powikłania okulistyczne, najczęściej lokalizujące się w obrębie siatkówki. Zbagatelizowane i nieleczone mogą prowadzić do znacznego upośledzenia wzroku, a w skrajnych przypadkach nawet do jego całkowitej utraty.

 1. Do przykładowych schorzeń, w przebiegu których zalecane jest wykonanie badania dna oka należą cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, czy też miażdżyca.
 2. Ponadto, badanie dna oka ma bardzo duże znaczenie w neurologii.
 3. Może być np.
 4. Pomocne w pełnej diagnostyce i leczeniu pacjentów po udarze mózgu.
 5. Jednakże jest ono szczególnie ważne w diagnostyce wzrostu ciśnienia śródczaszkowego.

W przypadku zaistnienia tego stanu, bardzo charakterystyczne jest uniesienie tarczy nerwu wzrokowego powyżej poziomu siatkówki, co bardzo łatwo zauważyć w rutynowym badaniu dna oka, Wczesne wychwycenie wzrostu ciśnienia śródczaszkowego jest bardzo ważne, gdyż jest to stan bezpośredniego zagrożenia życia.

Na czym polega badanie dna oka?

W tym przypadku korzysta się z wziernika ocznego (oftalmoskopu), kieruje do oka pacjenta światło, które oświetla dno oka. Dzięki temu badanie może być użyteczne w diagnostyce miażdżycy, cukrzycy i nadciśnienia – rozpoznanie zmian, chorób błony naczyniowej czy plamki żółtej możliwe jest już w trakcie badania.

Dlaczego okulista kieruje do neurologa?

Badania nerwu wzrokowego – Neurookulistyka to dyscyplina medyczna łącząca okulistykę z neurologią. Obejmuje zagadnienia związane z nerwem wzrokowym rozpoczynając od jego początku czyli od tarczy nerwu wzrokowego do skrzyżowania wzrokowego, gdzie krzyżują się nerwy wzrokowe oraz dalsze obszary centralnego układu nerwowego, przez które przechodzi droga wzrokowa do płatów potylicznych.

 • Wiedza przeciętnego człowieka odnośnie zagrożeń w temacie neurookulistyki jest zazwyczaj ograniczona lub sięga zeru – dlatego tak łatwo przychodzi nam ignorowanie zjawisk czy dolegliwości, jakie specjaliście dałyby do myślenia.
 • Tam, gdzie pojawiają się jakiekolwiek problemy związane z widzeniem i oczami w szerokim rozumieniu, tam warto podejmować działania medyczne.

Kwestia podstawowa to wstępna diagnostyka, która może wiele wyjaśnić i ukierunkować pacjenta na optymalny dla niego tok leczenia. Charakterystyczne objawy chorobowe spowodowane chorobami nerwu wzrokowego to szybki spadek ostrości wzroku, zaburzenia widzenia barwnego, ubytki w polu widzenia, ból za gałka oczną, zwłaszcza przy ruszaniu nią.

 1. Pacjenci z tymi objawami często trafiają nie tylko do okulistów lecz również do neurologów.
 2. Okulista często na dnie oka nie widzi zmian chorobowych i wówczas zleca dodatkowe badania diagnostyczne.
 3. Do wykonywanych lecz ostatnio zapomnianych badań należy badanie pola widzenia, badanie widzenia barwnego, badanie reakcji źrenic na światło,

Z nowoczesnych badań anatomicznych wykonujemy badanie SOCT – dające możliwość pomiaru grubości włókien nerwowych komórek zwojowych (RNFL) oraz grubość samych komórek zwojowych (GCC). Diagnostyka czynnościowa nerwu wzrokowego to – PVEP, FVEP lub elektroretinogram wzorcem szachownicy ( PERG ).

 • Obecnie choroby nerwu wzrokowego w Poznaniu są stwierdzane z ogromną dozą dokładności, na co wpływa wiele czynników.
 • Poza znakomitym przygotowaniem specjalistów dużą rolę odgrywa także doskonalenie technik diagnostycznych.
 • Dzięki nim możliwe jest jeszcze głębsze wejrzenie w stan oczu człowieka, jak też bardzo złożonych mechanizmów związanych z nerwem wzrokowym.

Dzięki temu można stawiać diagnozy z większym prawdopodobieństwem trafności. Za nimi może pójść należyte leczenie, dlatego neurookulistyka na terenie Poznania może pochwalić się rosnącym znaczeniem. Grupa najczęstszych schorzeń neurookulistycznych to choroby nerwu wzrokowego, w tym zapalenia i neuropatie, oczopląs, zaburzenia ruchomości gałek ocznych, opadanie powiek.

Po co okulista rozszerza źrenicę?

Na razie nie robię żadnych statystyk, może kiedyś zacznę. Być może najlepszym dla mnie rozwiązaniem byłaby jednak jakaś terapia u psychologa. Taka terapia, która nauczyłaby mnie nie przeżywać cudzych problemów i braku odpowiedzialności. Chociaż zdaje mi się, że to niemożliwe.

Niezmiennie wszystkim pacjentom, podczas wywiadu przed badaniem, zadaję pytanie: -Kiedy był pan/ była pani po raz ostatni na badaniu wzroku? Tu zwykle doprecyzowuję i pytam jeszcze o rozróżnienie, kiedy odbyło się badanie z doborem okularów, a kiedy takie z rozszerzeniem źrenic i sprawdzeniem stanu dna oka.

Naprawdę rozumiem, że w dzisiejszych czasach wszyscy mamy problem z czasem wolnym, że może nawet wszystko jest oparte na ograniczonym zaufaniu do lekarzy, bo często słyszę, że „każdy specjalista mówi co innego”. Dzięki temu pacjent odpuszcza, co wcale nie jest dziwne (przynajmniej według mnie). Jest grupa pacjentów, którzy regularnie zmieniają okulary i przy tej okazji wykonują kontrolne badanie wady refrakcji. Zwykle mówią wtedy – „badam wzrok systematycznie, wszystko jest w porządku”. Ale z drugiej strony – czy to wystarczy? Bo kiedy kontynuuję temat i pytam o to całe badanie dna oka, są zdziwieni, że nikt im nie zasugerował wykonania takiego badania.

 • Faktem jest, że jeśli pacjent nie zgłasza żadnych niepokojących objawów podczas procedury doboru okularów, jeśli nie ma problemów z ich doborem i jeśli nic nie wskazuje na jakieś problemy ze wzrokiem, być może faktycznie nie ma pilnej potrzeby wykonywania badania dna oka. BYĆ MOŻE.
 • Uważam jednak, że badanie dna oka powinno być częściej polecane przez specjalistów.

Powinno się je wykonywać minimum co dwa lata, a w przypadkach podwyższonego ryzyka wystąpienia takich chorób jak np. jaskra, nawet raz w roku i częściej – według zaleceń lekarza. Pytanie o to, jak dawno wykonywane było badanie dna oka powinno padać zawsze w wywiadzie, bo tylko wtedy jesteśmy w stanie ocenić, czy należy o nim przypomnieć pacjentowi, czy wystarczy mu pogratulować systematyczności.

 • Wiecie jakie są najczęstsze odpowiedzi wśród moich pacjentów? Mało kto odpowiada, że badanie było wykonane w ciągu ostatnich dwóch lat.
 • W większości jest to czas od 5 lat do NAWET 15 Odpowiedź „nigdy” pojawia się tak często, że łapię się za głowę z niedowierzaniem, że jest to w ogóle możliwe.
 • Zdaję sobie jednak sprawę z tego, jak wygląda rzeczywistość.

Ja również (do czasu studiów) nie miałam bladego pojęcia o profilaktyce i badaniach oczu. Raz kiedyś okulista w Świnoujściu dobrał mi jakieś okulary, które kiedy zmierzyłam po latach, postawiły mi włosy na rękach na baczność i wywołały solidną reakcję nerwową.

W każdym razie od tamtej chwili, od tych felernych okularów (których i tak koniec końców nie nosiłam, bo źle w nich widziałam i pamiętam doskonale jak bardzo mnie denerwowały) nie byłam u okulisty do czasu, aż rozpoczęły nam się na studiach zajęcia z okulistyki Żeby nie pisać tylko o moich przemyśleniach na ten temat, mam dla Was film.

Krótki i treściwy. W języku angielskim, ale jego sedno opisałam po polsku poniżej, więc można sobie najpierw przeczytać opis, a następnie obejrzeć film. Animacja przedstawia badanie dna oka z rozszerzeniem źrenic, wraz z przykładami tego, co na dnie oka może się wydarzyć w przypadku wystąpienia różnych chorób. „W trakcie tego badania, pacjentowi podawane są do oczu specjalne krople, powodujące rozszerzenie źrenicy – hamują one odpowiedź mięśnia zwieracza źrenicy i dlatego, źrenica się rozszerza- stan ten to tak zwana mydriaza. Rozszerzenie źrenic (utrzymuje się kilka godzin) skutkuje również pogorszeniem widzenia ze względu na porażenie mięśnia rzęskowego, odpowiedzialnego za akomodację soczewki wewnątrzgałkowej).

Okulista może w ten sposób ocenić, czy na siatkówce nie ma żadnych objawów występowania chorób prowadzących do utraty wzroku, takich jak jaskra, retinopatia cukrzycowa oraz starcze zwyrodnienie plamki (AMD). Dzięki rozszerzeniu źrenicy lekarz może dokładnie zaobserwować stan zdrowia siatkówki, nerw wzrokowy oraz plamkę żółtą (miejsce widzenia centralnego na siatkówce).

W tarczy nerwu wzrokowego możliwe jest zdiagnozowanie występowania jaskry. Na przykładowym filmie początkowo pokazana jest zdrowa tarcza nerwu wzrokowego, następnie wskazywane są syndromy oznaczające zmiany jaskrowe – zmiany kształtu, koloru nerwu wzrokowego i tarczy oraz jej powiększenie.

Ryzyko wystąpienia jaskry jest większe u osób, u których w rodzinie występowała / występuje ta choroba oraz u osób po 60 roku życia. Spoglądając na siatkówkę przy rozszerzeniu źrenic, lekarz może również spostrzec zmiany wskazujące na występowanie retinopatii cukrzycowej. Wczesne oznaki rozpoczynają się od małych czerwonych kropek, które mogą się rozrastać i powodować ścieńczenia siatkówki.

Tworzenie się nowych naczyń krwionośnych może skutkować utratą wzroku. Jeśli masz cukrzycę ryzyko występowania retinopatii cukrzycowej jest podwyższone. Na dnie oka lekarz sprawdza również, czy nie ma oznak AMD. Jeśli takie występują można zaobserwować żółte plamy – druzy na siatkówce. AMD powoduje utratę widzenia. A ponieważ jest to zwyrodnienie plamki, ubytki w polu widzenia pojawiają się w jego centralnej części.

(W przypadku jaskry pole widzenia zawęża się od zewnątrz, powodując tak zwane widzenie lunetowe, a w konsekwencji również utratę wzroku). Badanie dna oka po 60 roku życia powinno być wykonywane raz w roku. W przypadku osób, które znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka, badanie powinno być wykonywane tak często, jak to zaleci lekarz.

Należy pamiętać, że powyższe badanie to jedyny sposób na zdiagnozowanie wczesnych stadiów chorobowych. Jaskra, retinopatia cukrzycowa i AMD mogą we wczesnym okresie nie dawać żadnych objawów.” Być może ten film Was przekonał, być może nie. Tak naprawdę jesteście odpowiedzialni sami za siebie.

Ale Mnie osobiście, bardzo kolokwialnie mówiąc, dołuje, kiedy słyszę, że (przykład z zeszłego tygodnia) pacjentka 15 lat temu miała podejrzenie jaskry, bolą ją oczy, często ma popękane naczynka, dobór okularów jest praktycznie niemożliwy, a dodatkowo kiedy pokazuję pani Test Amslera to w lewym oku obraz w centralnej części wykrzywia się niemiłosiernie w każdym kierunku, faluje i skacze i taki odbiór obrazu ogólnie w lewym oku pani ma na co dzień.

Ale nie była od 15 lat u okulisty Uwierzcie mi, kilka takich osób w ciągu dnia i wracam do domu z depresją. Bo kompletnie tego nie rozumiem. Taka puenta na koniec Jeśli przez kilka lat nie pójdziecie na wizytę kontrolną do dentysty, może (oczywiście nie musi, ale MOŻE) się okazać, że przytrafi się jakiś stan zapalny, dziura, czy inny problem i ząb zacznie Was boleć.

Oczy nie dają takich oczywistych objawów. A przynajmniej nie zawsze. Wiele poważnych chorób nie boli, wiele chorób nie daje o sobie znać. Zorientujecie się dopiero wtedy, kiedy zaczną się pojawiać ubytki w polu widzenia albo zniekształcenia obrazu, czy zmiany w odbiorze kolorów. Na pewnym jednak etapie, zmiany, które zajdą w oczach, mogą być już zmianami NIEODWRACALNYMI lub bardzo trudnymi do wyleczenia.

Dbajcie o wzrok https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1022585664441070&set=pb.100000689381011.-2207520000.1458324906.&type=3&theater http://www.eyecandoit.org/team/yearly-eye-exam/

Czy po badaniu dna oka można pracować?

Po badaniu dna oka – Nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych, pracować przy komputerze oraz obsługiwać maszyn do czasu powrotu prawidłowego widzenia (zwykle poprawa następuje po 4 – 6 godzinach od zastosowania preparatu). Warto pamiętać, aby mieć ze sobą okulary przeciwsłoneczne.

Czy na badanie wzroku można mieć makijaż?

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO BADANIA OKULISTYCZNEGO? Pełne badanie okulistyczne składa się z kilku części. WYWIAD Niezwykle istotne jest dokładne zebranie wywiadu. Oto kilka wskazówek, aby sprawnie go przeprowadzić. Ważne jest jakie pacjent ma dolegliwości i od kiedy, czy występują one po raz pierwszy, czy mają charakter nawracający, czy dotyczą jednego czy obu oczu.

 1. Jeśli pacjent stosuje jakieś krople do oczu lub leki na stałe, powinien poinformować o tym okulistę.
 2. Najlepiej przed wizytą przygotować sobie spisane na kartce nazwy leków i ich dawkowanie.
 3. Również jeśli pacjent wie, iż ma alergię / uczulenie (m.in.
 4. Na leki), powinien o tym powiedzieć w trakcie badania.

Pytania okulisty mogą także odnosić się do zdrowia ogólnego – dotyczyć chorób takich jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, poziom cholesterolu i in. Okulista może zapytać o choroby występujące w rodzinie, czyli u któregoś z krewnych – dotyczy to zwłaszcza takich chorób jak jaskra, zaćma, AMD (zwyrodnienie plamki związane z wiekiem), zez, wada wzroku.

Choroby oczu często występują rodzinnie. Należy zawsze przynosić dokumentację medyczną dotyczącą wcześniejszego leczenia (np. wypisy ze szpitala, wyniki badań diagnostycznych). OKULARY Jeśli pacjent nosi okulary, to warto mieć przy sobie ostatnią receptę okularową. Często ułatwia to dobranie nowych szkieł korekcyjnych i pozwala odpowiedzieć na pytanie na ile zmieniła się wada refrakcji w porównaniu z poprzednim badaniem okulistycznym.

CZAS TRWANIA WIZYTY Warto zarezerwować sobie minimum 20-30 minut na badanie okulistyczne. Często w trakcie badania okulistycznego pacjent wchodzi dwukrotnie do gabinetu, co może wiązać się z wydłużeniem czasu wizyty. W niektórych sytuacjach, np. gdy źrenice wolno rozszerzają się pod wpływem kropli lub potrzebne jest kilkukrotne ich podanie, łączny czas przebywania w gabinecie może wydłużyć się do 1 godziny.

BADANIE OKULISTYCZNE „PO KROPLACH” Aby dokładnie ocenić dalsze części oka tj. soczewkę, ciało szkliste i dno oka, okulista musi podać do oka krople rozszerzające źrenicę, tzw. mydriatyki. Krople te działają przez kilka godzin. Mając „szerokie źrenice” widzi się źle, nieostro, jest się bardziej wrażliwym na światło.

Po badaniu nie powinno się prowadzić samochodu – najlepiej przyjechać jako pasażer lub skorzystać z komunikacji miejskiej. Także trudniejsze jest czytanie i praca wymagająca dobrego widzenia z bliska. Powrót źrenicy do normalnej średnicy może być różny u poszczególnych pacjentów.

 • Czas ten zależy od rodzaju i ilości kropli podanych podczas badania.
 • Może trwać do 3-4 godzin.
 • Należy pamiętać o tym fakcie planując wizytę okulistyczną.
 • W dni słoneczne warto zabrać ze sobą okulary przeciwsłoneczne, by je założyć po wyjściu z gabinetu na zewnątrz.
 • BADANIE OKULISTYCZNE A MAKIJAŻ OCZU W dniu wizyty u okulisty nie powinno się wykonywać mocnego makijażu oczu.

Makijaż utrudnia ocenę stanu skóry powiek, brzegów powiek i rzęs. Makijaż oczu przeszkadza również w badaniu ciśnienia wewnątrzgałkowego metodą aplanacyjną, w badaniu kąta przesączania gonioskopem, a także w badaniu obwodu dna oka trójlustrem Goldmanna. : JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO BADANIA OKULISTYCZNEGO?

Czy badanie dna oka jest bezpieczne?

Medistore Wizyta u okulisty może wiązać się z koniecznością wykonania badania dna oka. Badanie jest bezpieczne, ale u niektórych osób może powodować pewien dyskomfort. Dostarcza wielu istotnych informacji o stanie narządu wzroku służy do oceny m.in. siatkówki, plamki żółtej, nerwu wzrokowego i naczyń krwionośnych.

Najczęściej na badanie dna oka kierują pacjentów okuliści, jednak jest ono również zlecane przez diabetologów, kardiologów i internistów. Badanie dna oka pozwala zdiagnozować wiele chorób, nie tylko tych, które bezpośrednio dotyczą utraty ostrości wzroku czy innych nieprawidłowości w widzeniu. Wczesne wykrycie zmian w obrazie dna oka pozwala na zapobieganie powikłaniom np.

cukrzycy czy nadciśnienia tętniczego.

Jak często można robić badanie dna oka?

Czym jest i po co się wykonuje badanie dna oka? – Badanie dna oka określane również jako wziernikowanie oka bądź oftalmoskopia, jest badaniem mającym na celu ocenę głębokich warstw gałki ocznej takich jak naczyniówka czy siatkówka, a także tarczy nerwu wzrokowego.

 • Jest to badanie, które powinno być wykonywane rutynowo przez okulistę podczas każdej wizyty w gabinecie okulistycznym,
 • Bardzo ważne jest, żeby badanie dna oka wykonywać regularnie.
 • Osoby przed 40 roku życia powinny się mu poddawać z częstotliwością co 3 lata, osoby pomiędzy 40 a 50 rokiem życia co 2 lata, a po ukończeniu 50 roku życia raz w roku.

Wyjątek stanowią osoby, które mają wywiad rodzinny obciążony jaskrą. Powinny one koniecznie regularnie badać dno oka nawet przed 35 rokiem życia. Istnieje bardzo szeroki wachlarz wskazań do przeprowadzenia badania dna oka, Oprócz oczywistych, opisanych powyżej wskazań profilaktycznych, najczęstszą przyczyną kierowania na nie są zaburzenia wzroku w zakresie jego ostrości, a także widzenia barw.

Zaburzenia te mogą być zarówno jednooczne jak i obuoczne. Rzadsze zaburzenia widzenia będące przesłanką do wykonania badania dna oka to na przykład widzenie czarnych punktów, błysków świateł czy też różnego rodzaju kolorowych linii. Oprócz wskazań stricte okulistycznych, przeprowadzenie badania dna oka jest wskazane również w niektórych chorobach ogólnoustrojowych.

Jest zlecane między innymi przez kardiologów, angiologów, diabetologów, czy endokrynologów. Jest ono bardzo ważne, gdyż niektóre choroby ogólnoustrojowe mogą dawać powikłania okulistyczne, najczęściej lokalizujące się w obrębie siatkówki. Zbagatelizowane i nieleczone mogą prowadzić do znacznego upośledzenia wzroku, a w skrajnych przypadkach nawet do jego całkowitej utraty.

Do przykładowych schorzeń, w przebiegu których zalecane jest wykonanie badania dna oka należą cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, czy też miażdżyca. Ponadto, badanie dna oka ma bardzo duże znaczenie w neurologii. Może być np. pomocne w pełnej diagnostyce i leczeniu pacjentów po udarze mózgu. Jednakże jest ono szczególnie ważne w diagnostyce wzrostu ciśnienia śródczaszkowego.

W przypadku zaistnienia tego stanu, bardzo charakterystyczne jest uniesienie tarczy nerwu wzrokowego powyżej poziomu siatkówki, co bardzo łatwo zauważyć w rutynowym badaniu dna oka, Wczesne wychwycenie wzrostu ciśnienia śródczaszkowego jest bardzo ważne, gdyż jest to stan bezpośredniego zagrożenia życia.

Related Post