Z tego co wyczytałem, lakier bezbarwny nakłada się w zależności od zaleceń producenta od 1,5 – 2 warstw.
Contents
Ile warstw lakieru bezbarwnego na samochod?
Aplikacja lakieru bezbarwnego – Często pojawia się wątpliwość ile warstw lakieru bezbarwnego potrzebuje samochód? Aplikacja lakieru bezbarwnego UHS nie powinna przysparzać problemów. W pierwszej kolejności nakładamy pół warstwy, a następnie po krótkim odparowaniu pełną „wylaną”. Optymalny wymiar dyszy do zastosowanego pistoletu to 1.3-1.5mm, Lakierując pamiętajmy o odległości, w jakiej prowadzimy pistolet od lakierowanej powierzchni, najczęściej jest to wartość 15-25cm (rysunek). Ważne jest również prowadzenie pistoletu prostopadle do lakierowanej powierzchni, ma to wpływ na trwałość lakieru (siła uderzenia i przyczepność) oraz na większą efektywność wykorzystania materiału. Najlepiej, gdy lakierowanie wykonujemy w kabino-suszarce i po aplikacji lakieru uruchomimy suszenie przez 30min w 60 st.C. Możliwe też jest zastosowanie do suszenia promienników IR. Czasy schnięcia i odległości od powierzchni ustalamy według instrukcji producenta urządzenia.
Po jakim czasie 2 warstwa lakieru bezbarwnego?
Naprawy lakiernicze – najczęstsze pytania Wspólnie z firmą Multichem, która jest producentem lakierów, utwardzaczy i rozcieńczalników pod marką Profix, przedstawiamy listę najczęściej zadawanych przez klientów pytań dotyczących lakiernictwa. Co to jest podkład reaktywny? Bardziej precyzyjnie powinniśmy powiedzieć – grunt reaktywny.
Chroni on najlepiej powierzchnie metalowe przed korozją. Grunt reaktywny (tzw. wash primer), nakładamy bezpośrednio na powierzchnie metalowe, jest to dwukomponentowy produkt, gdzie rolę aktywatora pełni rozcieńczony kwas fosforowy. W wyniku kontaktu z żelazem otrzymujemy warstewkę fosforanów żelaza, tworzącą skuteczną barierę przed czynnikami korozyjnymi.
Podkład tego typu nanosi się zazwyczaj bardzo cienkimi warstwami (o grubości kilkunastu mikrometrów), dlatego też wymaga jeszcze pokrycia innym podkładem akrylowym lub epoksydowym. Co to jest podkład epoksydowy? Podkłady epoksydowe dzięki doskonałej przyczepności do metalu oraz silnemu usieciowaniu są doskonałą barierą dla wody.
Służą jako warstwa gruntująca powierzchnie metalowe przed korozją. Wadą gruntów epoksydowych jest jednak długi czasu utwardzania. Dlaczego powstają „Rybie oczka” po lakierowaniu? Rybie oczy, znane jako kraterowanie, spodkowanie i cofanie, to wynik zanieczyszczenia na lakierowanej powierzchni. Pozostałości silikonu, past polerskich itp.
Przed malowaniem należy:
– upewnić się, że wszystkie powierzchnie są całkowicie czyste,- upewnić się, że wszystkie czynności z wykorzystaniem produktów zawierającym silikony przeprowadzane są z dala od pomieszczeń lakierniczych,- usunąć uszkodzony lakier i ponownie polakierować. Po jakim czasie nakładać lakier bezbarwny?
Lakiery bezbarwne nakładamy w większości przypadków stosując metodę „mokro na mokro”, czyli na czystą, nieszlifowaną powierzchnię lakieru bazowego 1K (którą można przetrzeć szmatką antystatyczną). Po nałożeniu ostatniej warstwy lakieru bazowego musimy odczekać ok.10-15 minut (to jest czas potrzebny na odparowanie powłoki), a następnie nakładamy lakier bezbarwny.
Jaka jest różnica między „bazą” a „akrylem”? Lakier bazowy, „baza”, to jednoskładnikowy lakier (1K), który – w dużym uproszczeniu – nadaje barwę naszej powłoce. Do przygotowania gotowej do natrysku mieszanki potrzebujemy jedynie dedykowanego rozcieńczalnika. Lakiery bazowe wymagają zabezpieczenia ich lakierem bezbarwnym.
Nasze produkty bazowe to lakiery Kar-Bon, BlueLine oraz wodorozcieńczalne lakiery AquaLine 2G. Lakiery bazowe pozwalają na uzyskanie powłoki z różnego rodzajami efektami wizualnymi. Służą do tego różnorakie pigmenty, m.in. perły, metaliki, xirallic itp.
Lakiery akrylowe w większości przypadków występują w wersji dwukomponentowej, np. Acryl CP 88, tzn. do ich utwardzenia niezbędny jest aktywator, tzw. utwardzacz. Lakiery akrylowe nie wymagają pokrycia ich lakierem bezbarwnym. To jest najważniejsza różnica. Wadą lakierów akrylowych jest niemożliwość uzyskania powłoki z efektami, jak ma to miejsce w przypadku lakierów bazowych.
Czy do lakieru bazowego mogę użyć rozcieńczalnika akrylowego? Dla lakierów bazowych zalecamy jedynie dedykowane rozcieńczalniki. Użycie innych rozcieńczalników, w tym akrylowych, wiąże się z utratą gwarancji na produkt. Ważniejsze są jednak konsekwencje – użycie rozcieńczalnika akrylowego wiąże się z wydłużeniem czasu schnięcia lakieru oraz wpływa na ułożenie ziarna pigmentu w powłoce.
Co ile warstw lakieru bezbarwnego?
Lakierowanie na mokro – na czym polega? Technologii lakierowania jest co najmniej kilka i co jeden lepszy lakiernik ma swoją. Jednak wśród wielu z nich można wyodrębnić dwie grupy: lakierowanie na sucho i lakierowanie na mokro. Dziś przedstawię drugą z nich. Metoda lakierowania na mokro najlepiej sprawdza się przy nowych elementach lub na używanych w dobrym stanie, czyli takich z powierzchnią, na której nie potrzebujemy, W lakierowaniu na mokro nie szlifujemy poszczególnych warstw, tylko kładziemy je na sobie w niewielkich odstępach czasu – gdy nie są do końca wyschnięte. Wiele z czynności jest podobnych do innych typów lakierowania. Pierwszą czynnością lakierniczą jest odtłuszczenie powierzchni, Do tego najlepiej użyć zmywaczy dostosowanych do lakieru, który zostanie naniesiony. Każdy producent lakieru ma swoje zmywacze i warto przy pracach lakierniczych trzymać się zasady, by nie mieszać poszczególnych produktów różnych producentów.
- Wbrew powszechnemu przekonaniu zmywacze będą znacznie lepsze od benzyny ekstrakcyjnej, a tym bardziej rozpuszczalnika nitro.
- Tego typu odtłuszczacze parują zbyt szybko, potrafią usunąć poprzednie warstwy oraz źle usuwają np.
- Zabrudzenia silikonowe.
- Jak zatem prawidłowo odtłuścić powierzchnię? Potrzebne są dwie ściereczki lub dwa ręczniki papierowe.
Jednym przecieramy na mokro i pozbywamy się zanieczyszczeń, drugim na sucho i pozbywamy się brudnego zmywacza. Jest to jeden z najważniejszych etapów podczas lakierowania i błędy popełnione na tym etapie mogą spowodować wady lakiernicze gotowej powierzchni. Przy odtłuszczaniu warto używać produktów wycierających przeznaczonych do lakierowania. W sklepach z akcesoriami lakierniczymi można kupić bezpyłowe ręczniki i ściereczki antystatyczne do przecierania powierzchni na sucho. Gdy odtłuszczanie zostanie już wykonane, można przystąpić do położenia pierwszej warstwy.
- W profesjonalnej lakierni będzie to warstwa kataforezy, która decyduje o odporności antykorozyjnej.
- Podłączony do prądu element lakierowany zanurzany jest w farbie, która dzięki temu zostaje naniesiona w niedostępne podczas zwykłego lakierowania miejsca,
- Po położeniu kataforezy trzeba ją przetrzeć na sucho papierem o gradacji 320 – ręcznie lub maszynowo.
Jeśli lakierowanie wykonujemy sami, to pierwszą warstwą będzie podkład antykorozyjny. Mieszany jest on z rozpuszczalnikiem i utwardzaczem. Wszystko powinno zostać zmieszane w proporcjach ustalonych przez producenta. Taką warstwę nakładamy tylko raz, uwzględniając w szczególności krawędzie elementu lakierowanego, na których możliwe były np.
- Przetarcia do gołej blachy podczas naprawiania elementu.
- Podkład antykorozyjny powinien nieco podeschnąć i po 15-25 minutach można nakładać zwykłą warstwę podkładową.
- Onieczne jest ponowne zmieszanie farby z rozpuszczalnikiem i utwardzaczem.
- Najlepiej nanieść ją w dwóch warstwach z niewielkim, kilkuminutowym odstępem czasowym,
Później zostawiamy tak przygotowaną powierzchnię na mniej więcej pół godziny (w zależności od np. zaleceń producenta). W tym czasie z lakieru odparowuje rozpuszczalnik. Kolejnym krokiem jest nałożenie lakieru bazowego pasującego odcieniem do innych elementów. Konieczne jest odpowiednie pokrycie całej powierzchni, dlatego będą to dwie, trzy warstwy w zależności od krycia danego koloru i zastosowanego koloru podkładu,
Poszczególne warstwy rozdzielamy 3-5-minutowymi odstępami. Dobrą praktyką jest odpowiedni dobór utwardzacza i rozpuszczalnika do temperatury pomieszczenia lakierowanego. Oczywiste jest, że lepiej lakieruje się w odpowiednio nagrzanych pomieszczeniach, Jeśli jednak jest zimniej, to lepiej wybrać wolniejszy utwardzacz i wolniej parujący rozpuszczalnik.
Osobną sprawą jest uzyskany kolor i cieniowanie do innych elementów. Ale to materiał na oddzielny artykuł. Zanim lakier bazowy wyschnie do końca, trzeba nałożyć lakier bezbarwny (gdy mówimy o lakierze wielowarstwowym). Często widywane złażące płaty lakieru bezbarwnego są najczęściej wynikiem zbyt dużego odstępu między lakierem bazowym a bezbarwnym. Lakier bezbarwny zazwyczaj nakładany jest w dwóch warstwach,
Pierwsza jest cieńsza, a druga to wylanie lakieru w celu uzyskania gładkiej powierzchni. Oczywiście należy uważać, aby nie przesadzić, bo lakier bezbarwny może spłynąć. Zacieki potrafią się tworzyć nawet po kilku godzinach. Często jednak lepiej zaciek, niż polerować tzw. morę, czyli chropowatą i niejednorodną powierzchnię końcową.
Położony lakier należy zostawić do suszenia, usuwając z pomieszczenia wszelkie zanieczyszczenia poprzez wyciąg lub ostatecznie poprzez przewietrzenie. W przeciwnym razie cały odkurz z lakierowania osiądzie na lakierze i powierzchnia nie będzie nic warta.
Ile warstw podkładu pod lakier samochodowy?
Jak prawidłowo stosować podkłady wypełniające? W naprawach powłok lakierowych podkłady stosowane są jako warstwa izolacyjna powierzchni od szpachli i szpachli od lakierów oraz jako warstwa o właściwej przyczepności dla lakierów. Dodatkowo podkłady wypełniające wykorzystujemy do wyrównywania niewielkich wgłębień w naprawianej powłoce.
Podkład kładziemy przed szpachlowaniem na przeszlifowany, wyczyszczony z rdzy i odtłuszczony naprawiany element. Chodzi o to, aby skutecznie odizolować powierzchnię metalu od później nakładanych warstw szpachli. Szpachle mają własności higroskopijne i położone bezpośrednio na blachę nie tylko nie zatrzymają postępującej korozji, ale ją przyspieszą.
Natomiast szpachle położone na podkład, który ma własności izolacyjne i antykorozyjne oraz jest przyczepny, pozwolą na uzupełnienie ubytków i wyprowadzenie pożądanego kształtu powierzchni. Na pokrytą podkładem powierzchnie można nakładać szpachlę. Po szpachlowaniu i odpowiednim przygotowywaniu powierzchni, usuwamy z niej pozostałości pyłów oraz odtłuszczamy.
Tak przygotowany element możemy odpowiednio okleić w zależności od wielkości naprawy i rozpocząć nakładanie natryskowo dwóch lub trzech warstw podkładu. Należy pamiętać o nakładaniu kolejnej warstwy szerzej od poprzedniej w celu cieniowania warstw podkładu do krawędzi miejsca naprawianego. Cała powłoka lakierowa nakładana na miejsca pokorozyjne powinna spełnić wymagania: podłoże ma być zabezpieczone antykorozyjnie, wszelkie wgłębienia należy wypełnić do odzyskania pierwotnego kształtu (szpachlami bądź mniejszych wgłębień podkładami wypełniającymi) oraz pokryć całość odpowiednią warstwą koloru i ewentualnie warstwą lakieru bezbarwnego.
Cały ten „dywanik” posiada grubość 120-180 µm lub więcej w miejscach wymagających szpachlowania. Dla przypomnienia grubość powłoki fabrycznej to około 100-140 µm czyli 0,100-0,140 mm. Oznacza to, że taka grubość powłok lakierowych jak fabryczna, w zupełności wystarczy dla zabezpieczenia nadwozia przed korozją lecz nie przed erozyjnym oddziaływaniem piasku i innych naturalnych czynników jak ptasie odchody, pozostałości po owadach itp.
A na tak wykonaną naprawę można dać gwarancję trwałości. Proces naprawy oczyszczonego z korozji miejsca jest uzależniony od wybranej technologii, co wymusza stosowanie odpowiednich produktów. Należy pamiętać, iż jedynie na odpowiednio wykonaną naprawę można dać gwarancję trwałości. Powstrzymanie procesów korozji jest jednym z kluczowych elementów, a w tym pomogą odpowiednio stosowane podkłady.
Najlepsza technologia naprawy to stosowanie podkładu epoksydowego bezpośrednio na przeszlifowane i oczyszczone podłoże. Musimy pamiętać o słabej przyczepności szpachli z włóknem do tego podkładu, natomiast pozostałe szpachle można stosować bez obaw. Oznacza to, że jeżeli perforację podłoża będziemy chcieli zasklepić szpachlą z włóknem lub tkaniną szklaną z żywicą, to najpierw będziemy musieli zlikwidować perforację, a dopiero później pokryć naprawiany fragment np.
Podkładem reaktywnym, a następnie wypełniaczem akrylowym. Jeśli zastosujemy podkład reaktywny z podłożem – washprimer poliwinylowy – to nie będziemy mogli nakładać szpachli na jego powierzchnię, co ograniczy możliwości wypełniające tylko do podkładów akrylowych, Jeszcze słabszą ochronę podłoża będą miały produkty jednokomponentowe posiadające niskie wypełnienie zazwyczaj oznaczane symbolem 1K,
Zawartość w nich agresywnych rozcieńczalników powoduje silne oddziaływanie na podłoże i może powodować z nimi silną reakcję – tzw ważenie się podłoża. Niekiedy możemy zastosować podkłady wypełniające poliuretanowe na nośniku wodnym – przed ich nakładaniem podłoże i technologia stosowania muszą spełniać odpowiednie warunki – dobrze izolujące i wypełniające.
Z wypełniaczami posiadającymi dodatki antykorozyjne spotykamy się w codziennych działaniach czy to przy lakierowaniu przysłowiowego płotu, podczas zabezpieczania codziennie użytkowanych sprzętów czy urządzeń w warsztacie czy gospodarstwie. Wszelkie urządzenia, które będą eksploatowane w ciężkich warunkach, już na etapie ich konstruowania są przygotowywane do zabezpieczania przed negatywnymi oddziaływaniami.
Dobrym przykładem są specjalne produkty antykorozyjne stosowane w stoczniach, w przemyśle lotniczym czy przy produkcji urządzeń dla rolnictwa. Analogicznie w przemyśle motoryzacyjnym oddziaływania erozyjne, zarówno na etapie projektowania, jak i w produkcji zostały przewidziane, i obecnie produkowane samochody są dobrze zabezpieczone.
Współczesne youngtimery w czasach ich produkcji wymagały stosowania dodatkowych zabezpieczeń antykorozyjnych. W polskich warunkach były to podkłady miniowe, farby antykorozyjne zdobywane ze stoczni. Wadą była niemożność otrzymania powłoki estetycznie zbliżonej do lakieru fabrycznego tak kolorystycznie, jak z otrzymaniem właściwej gładkości.
Dziś już tego problemu nie ma, jak wcześniej wspomniano, destrukcyjne skutki eksploatacji są przewidziane już na etapie projektowania, a współczesne technologie pozwalają na stosowanie naprawdę skutecznych zabezpieczeń. Tym bardziej istotne jest, aby naprawy powypadkowe przeprowadzane były tak, aby ich trwałość i jakość nie odbiegała od fabrycznych.
Krzysztof Podhorodecki, ekspert do spraw procesów likwidacji szkód, audytor, biegły sądowy, właściciel firmy Baspa Consulting. W rozmowie z Mirosławem Rutkowskim podkreśla znaczenie zarządzania i certyfikowania serwisu blacharsko-lakierniczego. Mirosław Rutkowski: Został Pan zaproszony przez firmę NOVOL Z zaproszonym przez organizatora SPECTRALIZMU do wygłoszenia wykładu na temat rentowności warsztatów oraz do udziału w panelach dyskusyjnych ekspertem branży motoryzacyjnej dr inż. Maciejem Brzezińskim rozmawiał Mirosław Rutkowski. Mirosław Rutkowski: Jest Pan autorem „Vademecum Kryzys energetyczny, nazywany przez niektórych najbardziej ekstremalnym, jaki kiedykolwiek miał miejsce w Europie, pogłębia się1. Firmy stoją w obliczu niezwykle wysokich i stale rosnących kosztów oraz pędzącej inflacji. Ograniczenie wydatków stało się priorytetem, również dla serwisów lakierniczych, Axalta (NYSE: AXTA), wiodący globalny dostawca lakierów ciekłych i proszkowych, wprowadziła na europejski rynek napraw powypadkowych nową markę usług biznesowych – Drivus. Marka powstała z myślą o szczególnych wyzwaniach, przed jakimi stają dzisiaj serwisy blacharsko-lakiernicze. Oferowane narzędzia Z dyrektorem Działu Szkoleń firmy NOVOL, Tomaszem Tomczykiem rozmawiamy o nowych technologiach, materiałach i ich umiejętnym (lub nie) wykorzystywaniu przez lakierników Jak w ciągu, powiedzmy, dziesięciu lat zmieniła się oferta producentów materiałów lakierniczych? Największe
: Jak prawidłowo stosować podkłady wypełniające?
Czy lakier bezbarwny coś zmienia kolor?
Lakier bezbarwny – nie oznacza bez barwy Choć z pozoru brzmi to kuriozalnie to takie pytanie słyszę nie po raz pierwszy. Spróbujmy wyjaśnić genezę tego zjawiska. W trakcie oceny lakierowanych elementów cała odpowiedzialność za błędny odcień spada na źle dobrany kolor lakieru bazowego co w większości przypadków jest prawdą.
- Co wtedy gdy różnica w zabarwieniu pojawia się na powierzchni którą pokryliśmy tylko i wyłącznie lakierem bezbarwnym? Z taką sytuacją możemy mieć do czynienia, gdy w trakcie lakierowania wykorzystujemy metodę cieniowania.
- Pierwszy wniosek – lakier bezbarwny spowodował zżółknięcie lub zaciemnienie powierzchni lakierowanej.
Ma to miejsce, gdy używamy kiepskiej jakości produktów, na to może być tylko jedna rada. – ale co jeśli korzystamy ze sprawdzonych produktów wysokiej jakości? Odpowiedź na to pytanie jest złożona, a przyczyna może tkwić w samym produkcie lub w technice aplikacji.
- Po pierwsze, rzeczą podstawową choć czasami lekceważoną – jest dbałość o czystość sprzętu lakierniczego, instalacji oraz pojemników w jakich przygotowujemy mieszankę.
- Tutaj nawet błahe zaniedbanie może się srogo „zemścić”.
- Po drugie, musimy zwrócić uwagę na dodatki z jakich korzystamy przy przygotowywaniu gotowej mieszanki.
Cóż z tego, że kupimy świetnej jakości lakier bezbarwny, skoro utwardzacz czy rozcieńczalnik to złej jakości zamienniki pochodzące z niesprawdzonego źródła, Końcowy efekt będzie taki sam jak w przypadku kiepskiej jakości lakieru bezbarwnego. Kolejny element, który może rzutować na ostateczny efekt to sposób przygotowania powierzchni.
Gdy na powłoce przez lata narażonej na działania czynników atmosferycznych zauważamy jej odbarwienie, to tylko odpowiednie jej oczyszczenie i spolerowanie w miejscach naprawianych, może nas uchronić przed niemiłą niespodzianką w przyszłości. Pozostaje nam jeszcze sam sposób lakierowania. Starajmy się zachować zbliżone grubością warstwy lakieru z sąsiednich elementów.
W momencie, gdy nałożymy zbyt grubą warstwę lakieru bezbarwnego, to w wyniku zmiany kąta załamania promieni światła możemy mieć wrażenie zmiany barwy. Jednym ze sposobów na wyeliminowanie tego typu różnic jest w miarę możliwości stopniowe cieniowanie przy krawędziach elementów lakierowanych fabrycznie.
Ile Mikronow ma lakier bezbarwny?
Lakier bezbarwny — ok.35 μm (mikrometrów; mikrometr = jedna milionowa metra);
Ile czasu między warstwami bezbarwnego?
Jak długo schnie lakier samochodowy? – Kwestia tego, jak długo schnie lakier samochodowy zależy od rodzaju lakierowania, które zostały opisane wcześniej oraz od samych lakierów samochodowych.
Lakiery dwuczęściowe zawierają najczęściej informacje co do tego jak długo schnie lakier samochodowy na opakowaniu zamieszczoną przez producenta.Bezbarwny – jeśli założymy, że element schnie w temperaturze 20 stopni Celsjusza, proces ten zajmie około 16 godzin (dla grubości warstwy równej 50 – 60 μm). Natomiast jeśli posiadamy specjalne lampy zwiększające temperaturę do 60 stopni Celsjusza, proces ten skróci się do 30 minut.Strukturalne (przeznaczone do plastików) charakteryzują się bardzo krótkim czasem schnięcia, bo od położenia warstwy trzeba jedynie odczekać 20 minut, dlatego trzeba to wykonać szybko i dokładnie.Gotowe mieszanki bazowe są najczęściej dwuwarstwowe i mają bardziej dogodny czas schnięcia niż strukturalne. Po nałożeniu pierwszej warstwy potrzeba odczekać 15 minut, żeby osiągnęła ona pyłosuchość (pierwszy etap utwardzania), a po 30 minutach osiągamy suchość dotykową (oczywiście oba przypadki są opisane w temperaturze 20 stopni Celsjusza). Zaleca się, żeby między warstwami odczekać około 10 minut.Lakier akrylowy służy do tworzenia powłok powierzchniowych na wszelakich typach powłok. Odznacza się w miarę krótkim czasem schnięcia i bardzo wysokiej sile krycia. Pierwszy stopień utwardzenia osiągany jest w 30 minut w temperaturze 20 stopni Celsjusza, a kolejny stopień utwardzenia następuje po około godzinie. Natomiast czas w przez który schnie lakier samochodowy do etapu pełnego utwardzenia powłoki trzeba poczekać 12 – 16 godzin, ale proces ten jest wart czekania, gdyż w zamian otrzymujemy wysoki połysk.
Jak mogłeś przeczytać, w akapicie wyżej czas schnięcia lakieru jest różny, zależnie od tego, czy jest to lakier bezbarwny czy lakier akrylowy itp. Jeśli sami dokonujemy wyboru lakierów samochodowych i samodzielnie chcemy polakierować np. pozostałość po wybryku parkingowym a nie wiemy, ile schnie lakier, to odpowiedź znajdziemy na etykiecie lakieru lub u sprzedawcy, od którego kupiliśmy farby, dodatkowo naszą radą dla laików lakierowania jest odczekanie na wszelki wypadek dodatkowej godziny, nie zaszkodzi, a ta godzina może bardzo dużo zmienić.
Co zrobić gdy schodzi lakier bezbarwny z auta?
Łuszczący się lakier na samochodzie? Białe plamy na lakierze, wyglądające jak skóra po kilku dniach opalania? Co jest powodem tego, że klar się łuszczy i schodzi z nadwozia samochodu? Schodzący klar powoduje, że samochód wygląda wyjątkowo staro i nieatrakcyjnie.
I do tego, bardzo traci na wartości. W ostatnich latach problem jest wyjątkowo często widoczny. I co ciekawe, nie zawsze dotyczy samochodów starych. Czasami zdarza się w pojazdach, mających mniej niż 10 lat. Nie trudno też zaobserwować, że problem z łuszczącym klarem dotyka najczęściej samochody z czerwonym lakierem.
Kolejna sprawa – klar schodzi zazwyczaj z tych elementów nadwozia, które są najbardziej wystawione na działanie promieni słonecznych – z dachu, maski silnika i górnej części drzwi. Raczej trudno znaleźć auto, w którym klar schodzi z progów, albo z dolnej części drzwi.
Nie schodzi też ze zderzaków, bo te są najczęściej wykonane z tworzywa sztucznego. Dlaczego stosuje się lakier bezbarwny, znany jako klar (clear)? Zastosowanie lakieru bezbarwnego pozwoliło na zmniejszenie warstwy lakieru właściwego, który jest znacznie droższy. Po drugie, trzeba było go stosować, albowiem lakiery właściwe są coraz delikatniejsze – ma to też związek z ekologią, nie wolno np.
dodawać ołowiu przy produkcji farb. Przez to, że właściwa warstwa lakieru jest cieńsza i łatwiejsza do uszkodzenia, trzeba ją chronić. Lakier bezbarwny tworzy warstwę ochronną przed zarysowaniami i innymi uszkodzeniami mechanicznymi (na przykład, na skutek uderzenia kamieniem), wpływem promieni słonecznych a także opadów atmosferycznych (np. Schodzący klar, łuszczący się lakier bezbarwny, odpryski na lakierze – dlaczego schodzi klar? https://www.motorewia.pl / Michał Lisiak Do tej pory nikt jeszcze nie udzielił jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, co jest powodem łuszczenia się lakieru bezbarwnego.
- Jednak na podstawie zebranych danych z kilkunastu warsztatów, rozmów z lakiernikami i własnych obserwacji, dotyczących kilkudziesięciu aut, spróbujemy zebrać wszystkie możliwe powody.
- Wypalenie lakieru na słońcu – problem najczęściej pojawia się na tych częściach nadwozia, które są wystawione na działanie promieni słonecznych, przede wszystkim na masce, na dachu i na górnych częściach drzwi.
Zazwyczaj (tak wynika z rozmów z właścicielami) auta, mające problem ze schodzeniem klaru, stały przez całe lato na słońcu, nie będąc w żaden sposób zabezpieczane przed wpływem promieni słonecznych (np. pokrowcem, czy ustawieniem samochodu pod wiatą).
- Szok termiczny – istnieje hipoteza, że łuszczenie się lakieru może być spowodowane szokiem termicznym.
- Do szoku termicznego może dojść wtedy, gdy rozgrzany na słońcu samochód zostanie spryskany chłodną woda, np.
- Podczas mycia.
- Możliwa jest też inna sytuacja – kilku właściciela aut ze schodzącym klarem przyznało, że myło je w niskich temperaturach (kilka stopni powyżej zera) przy użyciu ciepłej wody (do rozrabiania szamponu z woskiem).
• Agresywne środki czyszczące – w sieci krąży hipoteza o tym, że uszkodzenia mogą spowodować agresywne środki czyszczące, np. aktywna piana czy też środki do usuwania uporczywych zabrudzeń. Naszym zdaniem nie ma to żadnego uzasadnienia – gdyby tak było, klar musiałby schodzić na całym aucie.
- Myjka wysokociśnieniowa – część użytkowników myło samochody za pomocą myjki wysokociśnieniowej, ale tylko takiej, która jest przeznaczona do mycia aut (ciśnienie maksymalne 120 bar).
- Zgodnie z ich hipotezą, silny strumień wody, generowany przez myjkę, mógł spowodować „odbicie” lakieru bezbarwnego.
- To również wydaje się dość fantastyczną teorią.
Lakier musiałby schodzić z całego auta. Z drugiej strony myjka może uszkodzić lakier popękany, czy odparzony na skutek szoku termicznego czy wypalenia przez słońce. • Błędy lakiernicze – spowodowane przez przesuszenie bazy lakierniczej. To jest możliwe, ale tylko w przypadku, gdy samochód był poddawany naprawom blacharsko lakierniczym.
- Zdecydowania większość osób, które udzielały nam informacji, posiadała auta bezwypadkowe, w których nie dokonywano żadnych interwencji lakierniczych.
- Zastosowanie lakieru niskiej jakości przy produkcji auta – taki lakier może mieć określoną wytrzymałość, liczoną np.
- Na 10 lat.
- Żaden producent samochodu nie ma interesu w tym, żeby jego auto wykorzystywać przed okres dłuższy, niż gwarancja.
Miałby go, gdyby kierowcy odwiedzali ASO przez cały okres eksploatacji pojazdu. A kto serwisuje w ASO samochód, mający 6 i więcej lat? • Współczesne lakiery mogą być nietrwałe, ze względu na przepisy, dotyczące ich składu, co jest związane z ekologią. Schodzący klar, łuszczący się lakier bezbarwny, odpryski na lakierze – dlaczego schodzi klar? https://www.motorewia.pl / Michał Lisiak W sieci można znaleźć różnej maści „porady”, które mają tak dużą wartość merytoryczną, że można je co najwyżej spisać na papierze toaletowym i użyć we wiadomym celu.
- Niestety, są osoby, które korzystają z takich „porad” i nie ma co się nad nimi litować.
- Jednym z najczęściej stosowanych sposobów „naprawy” jest szlifowanie brzegów odparzonego lakieru (od środka uszkodzenia) i zamalowywanie uszkodzonego miejsca lakierem do paznokci.
- To druciarstwo najgorszego typu a jego efekt po prostu boli.
Zaklejanie uszkodzonego miejsca folią bezbarwną też nic nie da i jest bardzo widoczne. Nieco lepiej wyglądają zaprawki, robione z samego lakieru bezbarwnego, nakładanego za pomocą sprayu albo aerografu modelarskiego. Ale też nie można mówić nawet o dobrym efekcie.
- Po prostu, nie będzie dziury, ale będzie widoczna wypukłość z wyraźnym zarysowaniem brzegów uszkodzenia.
- Czy uszkodzony element nadwozia można pokryć folią, bez malowania? Nie.
- Dobry efekt oklejania samochodu uzyskuje się tylko wtedy, gdy stosuje się bardzo cieniutkie folie lejące, które dokładnie obmywają każdy kształt samochodu.
Zatem – każda dziura, będąca wynikiem łuszczenia się klaru, będzie doskonale widoczna. Jak zatem można naprawić element nadwozia, z którego schodzi klar? Nie jest to proste. Należy usunąć cały lakier z całego elementu za pomocą delikatnego papieru ściernego ( gradacja 240), ręczne albo przy użyciu szlifierki oscylacyjnej.
Następnie element należy dokładnie oczyścić, odtłuścić, pokryć podkładem epoksydowym w sprayu, następnie lakierem akrylowym kolorowym, a na wierzch lakierem bezbarwnym. Co oczywiste, malowanie musi odbywać się w odpowiednich warunkach (ochrona przed pyłem, odpowiednia temperatura, wentylacja), a pomiędzy poszczególnymi etapami musi minąć określony czas, żeby miały szansę wyschnąć.
Laik z pewnością sobie z tym nie poradzi a efekt nie będzie ani ciekawy, ani trwały. To praca dla lakiernika. Samodzielne naprawy tego typu, przy użyciu gotowych farb w sprayu, można prowadzić jedynie przy starych samochodach, mających więcej niż 16 lat, gdzie nie opłaca się już inwestować dużych pieniędzy w naprawy.
- Problemem może być jedynie odpowiedni dobór koloru lakieru.
- Powinno się go dobrać za pomocą kodu koloru, zapisanego w VIN.
- Ale musimy pamiętać o tym, że kod koloru pozwoli uzyskać lakier o takiej barwie, jaka znajdowała się na fabrycznie nowym samochodzie.
- Po 10 latach lakier na aucie może już odbiegać od koloru fabrycznego.
Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest dobór koloru w mieszalni.
Ile schnie lakier bezbarwny na samochodzie?
Lakier bezbarwny – Kiedy mamy do czynienia ze standardową temperaturą otoczenia, czyli taką, która oscyluje około 20 stopni, schnięcie potrwa około 16 godzin. Jeśli jednak wykorzystamy specjalne lampy, których zadaniem jest podniesienie temperatury, proces ten może zostać zakończony nawet w 30 minut.
Ile warstw bazy i klaru?
Co to jest lakier bazowy – jak lakierować bazą? Wyświetlenia postu: 90 492 Lakier bazowy w uproszczeniu, jest to żywica z dodatkiem pigmentów, dodatków metalicznych i perłowych. Jest szybko schnącym lakierem rozpuszczalnikowym, jednoskładnikowym (1K) aplikowanym na grunty epoksydowe oraz akrylowe.
Stanowi ona kolor z ewentualnym efektem metalik – perła, pokrywany lakierem bezbarwnym. Czyli krótko mówiąc stanowi kolor Twojego samochodu. Dobierając kolor po numerze, technik w mieszalni do bezbarwnej żywicy dodaje według receptury koloru, pigmenty i dodatki metaliczne bądź perłowe uzyskując żądany kolor lakieru bazowego.
Przygotowanie lakieru bazowego – jak rozcieńczać? Lakier bazowy przed aplikacją przygotowuje się rozcieńczając go według zaleceń producenta z rozpuszczalnikiem bazowym. Ewentualnie dopuszczalne jest użycie rozpuszczalnika akrylowego. WAŻNE! Zmiana ilości rozpuszczalnika ma wpływ na kolor lakieru, szczególnie w przypadku lakierów metalicznych.
- Oniecznie musimy uzyskać od sprzedawcy bazy, konkretne proporcje rozcieńczenia zakupionego lakieru bazowego.
- Lakier bazowy aplikuje się na odpowiednio przygotowane podłoża podkładami akrylowymi, epoksydowymi bądź gruntami do tworzyw sztucznych.
- Do lakieru bazowego nie dodaje się utwardzaczy! Jako uzupełnienie tematu proponuję artykuł: Jak lakierować bazą? Przykład lakierowania bazą drzwi przednich.
Z cieniowaniem koloru na elementach sąsiadujących. Aplikuje się ją pistoletem z dyszą 1.2 – 1.4 w 2-3 warstwach z 5 minutowym czasem odparowania między warstwami w 20*C. Ilość warstw zależy od stopnia krycia danego koloru. Tak jak wspomniałem baza jest żywicą, na początku jest bezbarwna.
Do niej dodawane są pigmenty i ewentualne dodatki z efektem metalik – perła. Im mniej tych pigmentów tym mniejsza siła krycia. Zbyt gruba warstwa lakieru bazowego może skutkować łuszczeniem się lakieru bezbarwnego w późniejszym czasie. W typowym systemie dwu warstwowym aplikujemy bazę, a na nią po 30 minutach lakier bezbarwny 2K.
W systemie trój-warstwowym najpierw nakładamy bazę z kolorem (tło), następnie transparentną bazę z efektem Np. perłowym, po 30 minutach aplikujemy lakier bezbarwny 2K. Parametry natrysku lakieru bazowego trzeba tak dobrać, by powłoka po odparowaniu rozpuszczalników była gładka bez najmniejszej struktury.
- Lakier bazowy pokryty lakierem bezbarwnym.
- Ta plamka na drzwiach to jakiś śmieć w obiektywie aparatu 😉 Lakier bazowy po wyschnięciu jest matowy i musi być pokryty lakierem bezbarwnym maksymalnie 12 godzin po aplikacji.
- Po tym czasie baza traci aktywność chemiczną i nie zapewni odpowiedniej przyczepności dla lakieru bezbarwnego.
Optymalny czas aplikacji lakieru bezbarwnego to 30-40 minut w 20*C od położenia ostatniej warstwy lakieru bazowego. Lakier bezbarwny aplikuje się bezpośrednio na wysuszoną powłokę bazy bez jej matowania z zachowaniem w/w czasu odparowania rozpuszczalników.
Lakierując systemem dwu i trój-warstwowym, za pomocą opisywanego lakieru bazowego uzyskujemy dużo lepszy efekt dekoracyjny, oraz lepszą trwałość powłoki. Tak wykonana powłoka lakiernicza ma głębie koloru, możliwość stosowania efektów dzięki dodatkom srebra i miki (metalik – perła), oraz znacznie większą odporność na warunki atmosferyczne oraz UV w porównaniu z powłoką wykonaną za pomocą lakierów akrylowych barwionych.
: Co to jest lakier bazowy – jak lakierować bazą?
Po jakim czasie można polerować lakier bezbarwny?
Po jakim czasie polerować lakier bezbarwny? – Częstym pytaniem, jakie pojawia się na forach internetowych dotyczących motoryzacji, jest: po jakim czasie polerować lakier bezbarwny? To pytanie bardzo zasadne z uwagi na fakt, że zbyt szybkie polerowanie może skończyć się pogłębieniem nierówności na masce samochodu.
Po jakim czasie polerować lakier bezbarwny? Zdecydowana większość lakierów akrylowych nadaje się do polerowania już po 24 godzinach od momentu wykonania czynności lakierniczych. Polerowanie lakieru akrylowego po malowaniu jest więc możliwe dość szybko. Lakier nowy, położony w przeciągu kilkudziesięciu godzin jest łatwiejszy w polerowaniu niż ten już mocno utwardzony.
Warto też nadmienić, że świeży lakier jest także czystszy, stąd jego szybsze polerowanie pozwoli tę czystość zachować. Ręczne polerowanie lakieru po malowaniu musi być też wykonane z pomocą odpowiednich narzędzi. Do wykonywania tej czynności używa się polerki obrotowej, rotacyjnej, która posiada talerz wykończony obracającym się rzepem.
Ile warstw lakieru bezbarwnego na felgi?
Lakierowanie felg, czyli sposób na ich renowację – poradnik Mając odrobinę zdolności manualnych, możemy wykonać przy samochodzie wiele prac. Nie zawsze musi to oznaczać naprawy, czasem są to drobne prace mające na celu zmianę lub odświeżenie wyglądu auta. Z pewnością taką czynnością jest renowacja felg aluminiowych. Kilkuletnia eksploatacja samochodu odzwierciedla się w rysach i otarciach felg, Niekiedy uszkodzenia są poważniejsze, jednak wtedy nie pomogą zdolności manualne – niezbędna jest naprawa w warsztacie.
Sami nie naprawimy uszkodzonego rantu czy wgniecenia. Nasze możliwości ograniczają się do powłoki lakierniczej. Jeżeli powłoka ma jedynie drobne uszkodzenia, można ją, Jednak w większości przypadków polerowanie nie wystarczy. Pamiętajmy, że aluminium jest stosunkowo miękkim materiałem. Ma to swoje zalety, jednak jeśli dodać do tego trudne warunki pracy kół, uszkodzenia są nieuniknione.
Oczywiście czasem chęć odnowy felg wiąże się jedynie ze zmianą jej wyglądu, Diametralną zmianę wyglądu przynosi, jednak jest to trudna praca i nie zawsze daje pożądane efekty. Najprostszą i najbardziej popularną metodą jest lakierowanie felg. Zajmują się tym wyspecjalizowane zakłady, jednak dziś chcę Wam pokazać, że można to również wykonać samodzielnie i nie jest do tego konieczny kompresor, Lakierowanie farbami w sprayu kojarzy się z metodą prowizoryczną, zaciekami czy marszczeniem lakieru, jednak wcale nie musi to tak wyglądać.
- Dużo zależy od techniki lakierowania, a przede wszystkim od samych lakierów,
- Zacznijmy jednak od początku.
- Aby pomalować jednorazowo cały komplet felg, musimy znaleźć zastępcze koła, które założymy na samochód.
- Oła zamienione, co dalej? Z pewnością pracę ułatwi demontaż, jednak nie jest to konieczne.
Jeżeli chcemy uniknąć wizyty u wulkanizatora przed lakierowaniem, możemy je przeprowadzić, odpowiednio zabezpieczając opony. Do lakierowania i czyszczenia zrywamy wszystkie ciężarki z felg. Dlatego od razu po lakierowaniu należy udać się na, Istotne jest dokładne wyczyszczenie felg Po zdjęciu kół dokładnie je czyścimy – najlepiej przy użyciu myjki ciśnieniowej i specjalnych środków do felg,
Następnie czeka nas mozolna praca – szlifowanie, Aby lakierowanie przyniosło dobry efekt, powierzchnia musi być możliwie gładka. Szlifowanie zaczynamy od stosunkowo małej gradacji np.240, stopniowo ją zwiększając, aż do uzyskania pożądanej powierzchni. Szlifowanie możemy na razie zakończyć papierem o gradacji 600, ponieważ jeszcze wrócimy do tej czynności.
Felga po wstępnym szlifowaniu Szlifowanie pozwoliło na usunięcie drobnych rys, jednak nie usunęło głębszych uszkodzeń. Takie uszkodzenia usuniemy przy użyciu szpachli wypełniającej, Szpachlę nakładamy na felgę po jej dokładnym odtłuszczeniu, z pewnym nadmiarem, który później zostanie zeszlifowany. Po wyschnięciu szpachli (około godziny) ponownie szlifujemy felgi. Ponownie stosujemy papier ścierny o gradacji 600. Następnie używamy papieru 800 i 1000. Szlifowanie możemy uznać za zakończone, jeżeli powierzchnia jest jednolita, ręką nie wyczuwamy żadnych nierówności.
Powierzchnia po szpachlowaniu i szlifowaniu Przed lakierowaniem pozostało już tylko zabezpieczyć opony, Może do tego posłużyć szeroka taśma malarska oraz folia zabezpieczająca. Tutaj uwaga – niektóre taśmy nie trzymają się gumy. Z tych, które miałem, jedynie taśma firmy Boll dobrze przylegała do opony.
Zabezpieczenie opony Wspomniałem wcześniej o możliwych złych efektach malowania sprayem. Istotny jest wybór lakierów, Nie warto na nich oszczędzać. Dobrym wyborem okazały się produkty firmy Motip. Podkład, lakier bazowy i bezbarwny kosztowały dokładnie 57 zł. Kolejnym krokiem jest dokładne wyczyszczenie, a następnie odtłuszczenie powierzchni. Lakier podkładowy nanosimy w dwóch-trzech warstwach. Podczas lakierowania zachowujemy odpowiednią odległość od felgi i staramy się nie lakierować dłużej jednego miejsca – unikniemy w ten sposób powstania zacieków.
Wyschnięty lakier podkładowy Kolejną warstwę lakieru nakładamy dopiero po pełnym wyschnięciu poprzedniej. Kolejne rodzaje lakierów stosujemy również z pewnym odstępem czasowym, tak aby poprzedni lakier zdążył w pełni wyschnąć. Podkład po wyschnięciu jest chropowaty, należy go przeszlifować. Stosujemy do tego drobne papiery ścierne,
Do szlifowania podkładu użyłem kolejno papierów o gradacji 1000, 1500 i 2000. Taką powierzchnię ponownie czyścimy i odtłuszczamy, po czym nanosimy lakier bazowy, Przy okazji odnowienia felg postanowiłem na biały. Lakier bazowy Tutaj jest podobnie – nanosimy dwie-trzy warstwy lakieru.
- Aby uzyskać ładną powłokę, malujemy do uzyskania szklistej, jednolitej powierzchni.
- Zbyt cienkie warstwy spowodują, że powierzchnia stanie się chropowata.
- Efekt końcowy Na koniec stosujemy lakier bezbarwny,
- Odpowiednio naniesiony znacznie zwiększy połysk powierzchni.
- Często trudno uzyskać jednolitą powłokę przy lakierowaniu sprayem bezbarwnym, jednak lakier firmy Motip pozytywnie mnie zaskoczył.
Bez większego wysiłku uzyskałem dobre rezultaty. Po całości prac felgi muszą przeschnąć kilka godzin, ponieważ trzeba je jeszcze wyważyć. Podczas wyważania miękka warstwa lakieru może zostać uszkodzona. Efekty 9-godzinnej pracy są zadowalające. Uzyskana powłoka wygląda bardzo dobrze – jest błyszcząca i jednolita.
Szlifowanie i szpachlowanie pozwoliło na usunięcie praktycznie wszystkich uszkodzeń. Felga na samochodzie Koszt farb, szpachli, folii, taśmy oraz wyważenia kół zamknął się w kwocie 100 zł. W profesjonalnym zakładzie zapłacilibyśmy dużo więcej. Może i efekty ich pracy byłyby lepsze, ale z pewnością warto to zrobić samodzielnie.
: Lakierowanie felg, czyli sposób na ich renowację – poradnik
Po jakim czasie od malowania można myć samochód?
Możesz myć śmiało od razu po spolerowaniu czyli z reguły po 3-5 dniach od lakierowania.
Ile utwardzacza do lakieru bezbarwnego?
Charakterystyka produktu – Utwardzacze – Za przykład posłużą nam dziś utwardzacze linii New Car od Kubalakiery. Polecamy stosowanie ich w połączeniu z lakierem akrylowym NewCar dla uzyskania idealnego efektu i wysokiej jakości powłoki. Co więc powinien posiadać dobry utwardzacz do lakieru samochodowego? Standardowy utwardzacz do lakierów nadaje się zarówno do mieszanek akrylowych jak i bezbarwnych.
- Typowa proporcja mieszanki bazowej to 2:1, gdzie dwie części stanowi Lakier a jedną utwardzacz.
- Nie ma znaczenia, czy lakierujemy małe, czy duże powierzchnie.
- Uwaga! Zasada proporcji może się różnić w przypadku produktów innych marek.
- Zawsze czytaj zalecenia producenta przed mieszaniem lakieru z utwardzaczem! O tym jak przygotować dobrą mieszankę lakierniczą i jakich narzędzi potrzebujemy przeczytacie w naszym poprzednim wpisie.
Koniecznie sprawdźcie! Wysokiej jakości powłokę otrzymujemy już po nałożeniu dwóch warstw. Dzięki utwardzaczom NewCar zyskujemy nie tylko kontrolowane parametry schnięcia ale i wysoki współczynnik odporności na warunki atmosferyczne. Skoro mówimy już od schnięciu to warto wspomnieć, że utwardzacze NewCar osiągają pyłosuchość już po 40 minutach w temperaturze 20 stopni Celsjusza.
Uwaga! Utwardzacz, przed połączeniem z lakierem, to produkt niezwykle wrażliwy na wilgoć. Prace w pomieszczeniu o wilgotności powyżej 80% nie są dobrym pomysłem. Dodatkowo jest to materiał łatwopalny i dostosowany do przechowywania w temperaturze od 5 do 20 stopni Celsjusza. Jeżeli więc szukasz wysokiej jakości utwardzaczy lakieru, bez problemu zaopatrzysz się w nie w jednym z punktów firmy Kuba Lakiery.
Oferujemy szeroki asortyment środków do lakierowania przemysłowego i samochodowego zarówno w hurcie jak i w detalu. Skontaktuj się z nami.
Dlaczego lakier samochodowy matowieje?
Matowienie lakieru samochodowego – jakie są przyczyny? – Matowienie lakieru to dość spory problem, z którym zmaga się wielu kierowców. Przyczyny tego problemu są różne, ponieważ na powłokę lakierniczą działają rozmaite czynniki zewnętrzne. Lakier może tracić swój blask nawet wtedy, gdy używamy nieodpowiednich środków do mycia samochodu.
Na rynku są różne rodzaje lakierów samochodowych i nie można wszystkich traktować tak samo. Kolejną przyczyną matowienia lakieru jest samodzielne polerowanie go. Mimo najlepszych chęci zazwyczaj robimy więcej szkód, w tym przyczyniamy się do matowienia lakieru. Przyczyną pogarszania się stanu lakieru są również czynniki atmosferyczne.
Mowa tu przede wszystkim o wysokich i niskich temperaturach, opadach gradu, kwaśnych deszczach i wietrze. Pod wpływem słońca lakier samochodowy zaczyna tracić blask, co prowadzi do matowienia. Opady gradu mogą wgniatać karoserię oraz rysować ją, czego wynikiem są poważne uszkodzenia lakieru.
Z kolei kwaśne deszcze mogą oddziaływać na powłoki lakieru. Oprócz czynników pogodowych niekorzystny wpływ na lakier mają również pyły, zanieczyszczenia, a nawet ptasie odchody, Wszystkie te elementy osłabiają powłokę lakierniczą, a to przyspiesza pojawianie się korozji, odprysków i innych uszkodzeń.
Kolejną przyczyną matowienia lakieru są rysy. Do ich powstania dochodzi np. w trakcie mycia auta na myjni automatycznej, nieumiejętnego używania środków do pielęgnacji lakieru, a nawet w wyniku naszej nieuwagi (np. zarysowanie kluczami itp.). Zmatowienia powstają też w wyniku rozproszenia światła na osłabionej powłoce lakieru.
Ile bezbarwnego na całe auto?
U mnie bezbarwnego poszło ok 4l. Z tym, że moje auto pozostało w kolorze. Ja na swoją będę mieszał 3 l bazy i 3l bezbarwnego. Zmiana koloru więc będzie malowana cała łącznie z komorą silnika i bagaznikiem, z tym że na komorę i bagażnik pójdzie akryl a nie 2-u warstwa.
Ile warstw akrylu na samochód?
Jakie są rodzaje lakierów? – Wiele producentów, żeby zainteresować potencjalnego klienta, oferuje na dzisiaj bardzo szeroką paletę kolorów i różne rodzaje. Idealnym przykładem są marki premium i wyżej takie jak Bentley, Rolls Royce, czy chociażby oddział BMW individual.
Ciekawostką jest, że marka Rolls Royce oferuje dowolne połączenie kolorystyczne. Na przykład połączenie lakieru metalicznego i matowego, by zadowolić najbardziej wymagających klientów. Wtedy lakiernicy mają dużo więcej pracy, dlatego kosztuje to nie małe pieniądze. Wiele lakierów kosztuje bardzo dużo ze względu na proces ich powstawania lub unikalność (jak w przypadku kolorów designo w Mercedesie gdzie oprócz ekskluzywnych i wyróżniających się kolorów otrzymujemy inne wykończenie tapicerki), a niekiedy lakier jest nakładany ręcznie przez człowieka, a nie maszynę.
Lakier samochodowy możemy podzielić na kilka grup: Ze względu na wygląd – niemetaliczne, czyli najprostsze (tzw. monokolory), ale za to są najtrwalsze, matowe zaś cieszą się popularnością wśród nabywców aut ekskluzywnych, bądź sportowych. Ten typ lakieru bardzo przyciąga wzrok, ale jest najmniej trwały i najbardziej podatny na utlenianie z całego zastawienia.
Metaliczne (tzw. Metalic) są najbardziej połyskliwe, ze względu na domieszkę proszkowanego aluminium i zajmują drugie miejsce zaraz po niemetalicznym, jeśli chodzi o trwałość. Perłowe są złotym środkiem między metalicznymi a niemetalicznymi, jeśli chodzi o połysk, ale niestety są mniej trwałe od metalicznych.
Charakterystyczny efekt różnorodnych odblasków uzyskuje się dzięki zastosowaniu kryształów górskich otaczających cząsteczki aluminium. Kolejną grupą są lakiery specjalne: kameleon (auto zmienia kolor zależnie od natężenia światła słonecznego i kąta patrzenia).
Neon służy do zmiany kolorów elementów odblaskowych, ale potrzebne jest zezwolenie urzędowe. Od niedawna coraz więcej osób zaczyna odnawiać lub przerabiać starsze, jak i nowsze samochody (tzw. projekty) i zaczęto stosować lakier samochodowy imitujący rdze, żeby postarzyć wygląd wehikułu. Następną podgrupą, na jaką możemy podzielić lakiery to ze względu na skład: lakier akrylowy zwany inaczej dwuczęściowym jest nakładany jednorazowo (pojedyncza warstwa) i utwardzany chemicznie, a elementem wiążącym jest żywica poliakrylowa.
Stosuje się go do tworzenia powierzchni bez połysku i nakładany później lakier jest matowy bądź metaliczny. Następnym z tej grupy są lakiery bazowe, czyli jednoczęściowy i łączy się go z lakierem bezbarwnym i zostaje nam lakier wodny. Jest aplikowany tak samo jak lakiery bazowe.
Ile warstw bazy lakieru?
Co to jest lakier bazowy – jak lakierować bazą? Wyświetlenia postu: 90 493 Lakier bazowy w uproszczeniu, jest to żywica z dodatkiem pigmentów, dodatków metalicznych i perłowych. Jest szybko schnącym lakierem rozpuszczalnikowym, jednoskładnikowym (1K) aplikowanym na grunty epoksydowe oraz akrylowe.
- Stanowi ona kolor z ewentualnym efektem metalik – perła, pokrywany lakierem bezbarwnym.
- Czyli krótko mówiąc stanowi kolor Twojego samochodu.
- Dobierając kolor po numerze, technik w mieszalni do bezbarwnej żywicy dodaje według receptury koloru, pigmenty i dodatki metaliczne bądź perłowe uzyskując żądany kolor lakieru bazowego.
Przygotowanie lakieru bazowego – jak rozcieńczać? Lakier bazowy przed aplikacją przygotowuje się rozcieńczając go według zaleceń producenta z rozpuszczalnikiem bazowym. Ewentualnie dopuszczalne jest użycie rozpuszczalnika akrylowego. WAŻNE! Zmiana ilości rozpuszczalnika ma wpływ na kolor lakieru, szczególnie w przypadku lakierów metalicznych.
Oniecznie musimy uzyskać od sprzedawcy bazy, konkretne proporcje rozcieńczenia zakupionego lakieru bazowego. Lakier bazowy aplikuje się na odpowiednio przygotowane podłoża podkładami akrylowymi, epoksydowymi bądź gruntami do tworzyw sztucznych. Do lakieru bazowego nie dodaje się utwardzaczy! Jako uzupełnienie tematu proponuję artykuł: Jak lakierować bazą? Przykład lakierowania bazą drzwi przednich.
Z cieniowaniem koloru na elementach sąsiadujących. Aplikuje się ją pistoletem z dyszą 1.2 – 1.4 w 2-3 warstwach z 5 minutowym czasem odparowania między warstwami w 20*C. Ilość warstw zależy od stopnia krycia danego koloru. Tak jak wspomniałem baza jest żywicą, na początku jest bezbarwna.
- Do niej dodawane są pigmenty i ewentualne dodatki z efektem metalik – perła.
- Im mniej tych pigmentów tym mniejsza siła krycia.
- Zbyt gruba warstwa lakieru bazowego może skutkować łuszczeniem się lakieru bezbarwnego w późniejszym czasie.
- W typowym systemie dwu warstwowym aplikujemy bazę, a na nią po 30 minutach lakier bezbarwny 2K.
W systemie trój-warstwowym najpierw nakładamy bazę z kolorem (tło), następnie transparentną bazę z efektem Np. perłowym, po 30 minutach aplikujemy lakier bezbarwny 2K. Parametry natrysku lakieru bazowego trzeba tak dobrać, by powłoka po odparowaniu rozpuszczalników była gładka bez najmniejszej struktury.
- Lakier bazowy pokryty lakierem bezbarwnym.
- Ta plamka na drzwiach to jakiś śmieć w obiektywie aparatu 😉 Lakier bazowy po wyschnięciu jest matowy i musi być pokryty lakierem bezbarwnym maksymalnie 12 godzin po aplikacji.
- Po tym czasie baza traci aktywność chemiczną i nie zapewni odpowiedniej przyczepności dla lakieru bezbarwnego.
Optymalny czas aplikacji lakieru bezbarwnego to 30-40 minut w 20*C od położenia ostatniej warstwy lakieru bazowego. Lakier bezbarwny aplikuje się bezpośrednio na wysuszoną powłokę bazy bez jej matowania z zachowaniem w/w czasu odparowania rozpuszczalników.
- Lakierując systemem dwu i trój-warstwowym, za pomocą opisywanego lakieru bazowego uzyskujemy dużo lepszy efekt dekoracyjny, oraz lepszą trwałość powłoki.
- Tak wykonana powłoka lakiernicza ma głębie koloru, możliwość stosowania efektów dzięki dodatkom srebra i miki (metalik – perła), oraz znacznie większą odporność na warunki atmosferyczne oraz UV w porównaniu z powłoką wykonaną za pomocą lakierów akrylowych barwionych.
: Co to jest lakier bazowy – jak lakierować bazą?
Ile warstw podkładu?
Wady lakiernicze Na czym polega „siadanie podkładu”? Znowu „siadał podkład” to częste branżowe sformułowanie, które słyszmy z ust lakierników. Jaka wada kryje się pod tym hasłem i co jest jej najczęstszą przyczyną? Formalna nazwa i definicja tej wady to „osiadanie powłoki”, jest ona efektem odparowania rozcieńczalnika. Poniżej trochę teorii, żeby wyjaśnić, dlaczego ten proces zachodzi.
A. Ilość rozcieńczalnika w mieszaninie gotowej do natrysku B. Różnica grubości pomiędzy mokrą a suchą warstwą 1. Nieprawidłowe przygotowanie powierzchni 2. Aplikacja zbyt grubych warstw 3. Zbyt krótkie czasy odparowania między warstwami 4. Przyspieszanie schnięcia i utwardzania
Zobrazujmy to na przykładzie podkładu o proporcji mieszania 4+1+10% (4 części komponentu A + 1 część komponentu B, czyli utwardzacza, + 10% rozcieńczalnika liczonego na komponent A). Zatem na 1 litr podkładu będziemy potrzebowali 0,25 litra utwardzacza i 0,1 litra rozcieńczalnika.Wielu lakierników nie do końca zdaje sobie sprawę, że sumaryczna ilość części lotnych w mieszaninie gotowej do natrysku jest znacznie większa niż ta, która wynika z dodatkowego rozcieńczalnika.
- Części lotne zawierają również komponent A oraz utwardzacz.
- Sumaryczna ilość rozcieńczalnika będzie zależała od klasy ekologicznej produktu, co wyjaśnia poniższy rysunek.Jak łatwo się domyślić, im większy będzie udział rozcieńczalnika w mieszaninie gotowej do natrysku, tym potencjalnie większe będą problemy z jego odparowaniem, w szczególności jeśli przesadzimy z grubością i liczbą warstw, ale o tym w dalszej części.
Wyposażeni w grzebień do pomiaru grubości powłoki lakierniczej na mokro oraz miernik do pomiaru grubości suchej warstwy z łatwością możemy stwierdzić znaczne różnice pomiędzy grubościami tych warstw. Rozcieńczalniki (części lotne), niezbędne do zapewnienia pożądanej lepkości układu, zapewniają właściwe formowanie powłoki mokrej (odpowiednia rozlewność), jednak po fizycznym odparowaniu dają mniejszą grubość powłoki suchej.Dla większości powłok lakierniczych możemy obliczyć grubość warstwy suchej, znając grubość warstwy mokrej i procentową zawartość części stałych w produkcie:Przykładowo dla produktu klasy HS, zawierającego ok.50-55% części stałych, przy aplikacji np.80 µm na mokro otrzymamy 40-45 µm na sucho.I wszystko byłoby w porządku, gdyby aplikacja i proces odparowania przebiegały zgodnie z zaleceniami technologicznymi, ale te niestety są bardzo często naginane do potrzeb lakiernika, który zazwyczaj dąży do maksymalnego skrócenia procesu.Najczęstsze przyczyny „siadania powłoki”Skupmy się na tytułowym „siadaniu podkładu”, aby przeanalizować potencjalne przyczyny powstawania tej wady.W zasadzie wszystko zaczyna się od niskiej jakości przygotowanej powierzchni.
Używanie zbyt grubej gradacji materiałów ściernych połączone często z ich słabą jakością, niezachowanie zalecanych przejść pomiędzy poszczególnymi gradacjami, maszynki szlifierskie o zbyt dużych skokach, brak kontroli powierzchni przy użyciu pudru kontrolnego lub kontrastu w wersji aerozolowej powodują, że w kolejnym kroku, jakim jest aplikacja podkładu, nakładane są grube warstwy, mające maskować niedoskonałości powierzchni.
Dla przypomnienia, bezpieczny zakres gradacji użytych do przygotowania powierzchni, po jakim podkład w wariancie wypełniającym pokrywa rysy, to P220-P240 w obróbce mechanicznej na sucho. Grubsze rysy na etapie przygotowania mogą być widoczne po czasie jako „siadanie podkładu w rysach”.W naprawach lakierniczych najczęściej stosowane są podkłady 2K (2-komponentowe), które utwardzane są w procesie odparowania rozcieńczalnika i szybkiej reakcji chemicznej (np.
- Żywice akrylowe 2K, epoksydowe 2K).
- Niezależnie od mechanizmu reakcji chemicznej proces rozpoczyna się od fizycznego odparowania rozcieńczalnika.Oczywiste jest również to, że wspomniane fizyczne odparowanie rozcieńczalnika następuje najszybciej z powierzchni, powodując jej zamknięcie i utrudnione wydostawanie się rozcieńczalników z niższych partii.
Im grubsza będzie zaaplikowana warstwa, tym trudniej będzie się wydostać rozcieńczalnikom. Aplikacja dwóch cieńszych warstw podkładu zamiast jednej grubej jest zatem znacznie bezpieczniejsza z punktu widzenia odparowania rozcieńczalników. Z reguły dwie cieńsze warstwy aplikowane z odpowiednią przerwą wyschną i utwardzą się szybciej niż jedna grubo wylana.
- Produkty przeznaczone do aplikacji w grubych warstwach muszą mieć odpowiednio dobrane układy katalizatora i rozcieńczalników, żeby unikać osiadania powłoki lub efektu „igiełkowania” podkładu, który jest związany z wydostawaniem się rozcieńczalników przez zamkniętą powłokę (np.
- Przy aplikacji zbyt grubych warstw lub przy zbyt wysokiej temperaturze).Zapisy w kartach technicznych podkładów określają czas przerwy pomiędzy nakładaniem warstw podkładu wypełniającego na poziomie 5-10 min w 20°C.
Warto przy okazji zwrócić uwagę na przepływ powietrza w kabinie lakierniczej i jego wilgotność, gdyż nie pozostają one bez znaczenia. Praktyka warsztatowa pokazuje, że wielu lakierników kierowanych pośpiechem czeka na lekkie zmatowienie powierzchni podkładu i przystępuje do aplikacji kolejnej warstwy.
- Może to ujść „bezkarnie”, jeżeli warstwy nie są zbyt grube, temperatura jest wystarczająco wysoka i mamy odpowiednio dużo czasu.
- Skala problemu nasila się, jeżeli musimy zaaplikować np.3 warstwy.
- Im więcej warstw podkładu, tym trudniej uwolnić się rozcieńczalnikowi.Jedna ze strategii polega na stopniowym zwiększaniu czasu odparowania po kolejnej warstwie, druga na lepszym dosuszeniu pierwszej warstwy.
Strategia z dłuższym odczekaniem po pierwszej warstwie z punktu widzenia odparowania rozcieńczalników wydaje się znacznie bezpieczniejsza.Podczas aplikacji podkładu w wariancie wypełniającym często można zaobserwować podsuszanie przez lakiernika powierzchni strumieniem powietrza z pistoletu.
- Powoduje to błyskawiczne zmatowienie powierzchni podkładu i przyspiesza nałożenie kolejnej warstwy, lecz niestety również zamyka drogę ucieczki dla rozcieńczalników.
- Mając świadomość tego zagrożenia, kategorycznie zabrania się wymuszonego suszenia powierzchni podkładu wypełniającego strumieniem powietrza.
Równie złym pomysłem jest stosowanie w chłodniejszych porach roku np. opalarki elektrycznej, która dodatkowo przez temperaturę jeszcze szybciej zamyka wierzchnią warstwę podkładu.Najbezpieczniejsze suszenie z punktu widzenia odparowania rozcieńczalników zapewnią promienniki podczerwieni (IR) o falach krótkich.
- Fale krótkie posiadające największą energię najskuteczniej przyspieszają przebieg reakcji chemicznych.
- Producenci materiałów lakierniczych w przypadku suszenia IR zalecają użycie wolnego rozcieńczalnika, aby uniknąć problemów związanych z jego zagotowaniem się w warstwie.Kolejną ważną kwestią jest zachowanie podziału na cykl odparowania i wygrzewania oraz przestrzeganie wytycznych producenta co do przebiegu procesu (moc, czas, odległość od elementu, kontrola temperatury elementu).Taki podział pozwala bezpiecznie odparować rozcieńczalnikom przed pełnym wygrzewaniem.5.
Niewłaściwe dobrane/nieoryginalne rozcieńczalniki Wydawać by się mogło, że do regulacji lepkości podkładu możemy użyć dowolnego rozcieńczalnika. I chyba nie ma bardziej mylącego stwierdzenia. Regulacja lepkości to tylko jedno z zadań. Rozcieńczalnik musi być kompatybilny ze wszystkim składnikami podkładu, gdyż odpowiada m.in.
- Za uzyskanie właściwej przyczepności do podłoża i kolejnych warstw do podkładu, wpływa na właściwości aplikacyjne (rozlewność).
- Szybkość rozcieńczalnika będzie wpływała także na sposób schnięcia.
- Używane przez lakierników „uniwersalne rozcieńczalniki” często zawierają bardzo szybkie frakcje (np.
- Aceton), przez co sprawiają, że mamy wrażenie bardzo szybkiego wysychania podkładu, a w rzeczywistości, szybko parując, zamykają zewnętrzną warstwę i powodują uwięzienie części rozcieńczalników w środku, co skutkuje późniejszym tzw.
siadaniem podkładu widocznym pod warstwami dekoracyjnymi. Jeżeli dodamy do tego, że większość tanich „uniwersalnych rozcieńczalników” jest zanieczyszczona wodą (nawet do 10%), która z łatwością wchodzi w niepożądaną reakcję np. z izocyjanianami z utwardzacza potrzebnymi od utwardzenia podkładu akrylowego, to ryzyko jest ogromne.PodsumowanieZamknięcie warstwy wierzchniej i uwięzienie części rozcieńczalników, które skutkuje późniejszym tzw.
- Siadaniem warstw lakierniczych, najczęściej uwidacznia się po sezonie jesienno-zimowym.
- Pierwsze ciepłe miesiące i nagrzewanie się elementu na słońcu do 50-60°C dają impuls do uwalniania się rozcieńczalników zamkniętych w powłoce.
- Uwidaczniają się wówczas rysy powstałe w wyniku obróbki zbyt grubymi papierami, następuje „skurczenie się podkładu”, a wydobywające się po czasie rozcieńczalniki po drodze trafiają na lakier bezbarwny, powodując często utratę jego połysku.
: Wady lakiernicze Na czym polega „siadanie podkładu”?