Auto Blog-Pomóc drogowa Autopomoc Ile Więcej Pali Samochód Z Przyczepą?

Ile Więcej Pali Samochód Z Przyczepą?

0 Comments

Ile Więcej Pali Samochód Z Przyczepą
Podróż z przyczepą: fakty i mity Źródło: Bogusław Korzeniowski Chyba każdy jeżdżąc na wakacje nad Morze Śródziemne, lub Adriatyckie widząc luz biwakowego życia zastanawiał się, czy samemu nie spróbować przygody z przyczepą. Niższe koszty, swoboda wyboru miejsca i styl znany wielu z dzieciństwa, są magnesem zachęcającym do przygody. (fot. Bogusław Korzeniowski) Źródło: (fot. Bogusław Korzeniowski) Przygoda zaczęła się w, skąd po przylocie samolotem i nocy spędzonej w hotelu wyruszyliśmy Skodą SuperB na kemping. Wraz z nami był Przewodniczący Komisji Karawaningu Wielkopolski Wojciech Zawada, który całej ekipie przekazał najważniejsze zasady jazdy z przyczepą i obowiązki na kempingu.

Nie wszyscy wiedzą, że na kempingach obowiązuje cisza popołudniowa i wówczas nie wolno wjeżdżać ani wyjeżdżać samochodem, słuchać głośno muzyki itp. Bogatsi o tę wiedzę wsiedliśmy do samochodów. Rozpoczęła się jazda na miejsce następnego biwaku i pierwsze zaskoczenie. Okazało się, że jazda z przyczepą nie jest tak prosta jak modelem osobowym.

Nie dość, że przyczepa długość taką jak samochód, przez co zestaw którym się poruszamy jest dwa razy dłuższy niż pojazd, którym poruszamy się na co dzień, to dodatkowo ma ona szerokość większą niż samochód łącznie z lusterkami. Tym samym poruszanie się po uliczkach miast i przeciskanie między samochodami, jest z pewnością dużo trudniejsze niż jazda, nawet największym, samochodem osobowym czy autem typu SUV. (fot. Bogusław Korzeniowski) Źródło: (fot. Bogusław Korzeniowski) Dodatkowym utrudnieniem jest inny promień skrętu po jakim jedzie samochód i przyczepa. Jeśli zbagatelizujemy ten fakt i będziemy normalnie pokonywać, np. zakręt w prawo, ciągnięta przyczepa „zetnie” łuk i jej bokiem otrzemy o ustawione na skrzyżowaniu słupki odgradzające chodnik od jezdni.

Aby normalnie pokonać zakręt, na skrzyżowaniu należy wyjechać samochodem jak najdalej na środek jezdni i wykonać skręt pod dużo większym kątem. Taki zabieg wymaga jednak dużego skrzyżowania, a na wąskich uliczkach Dubrownika było to dość kłopotliwe. Także przy szybkiej jeździe na zakręcie istnieje niebezpieczeństwo.

Zbyt szybkie wjechanie w ostry zakręt może spowodować nawet przewrócenie przyczepy. Droga na kemping ujawniła kolejne problemy związane z podróżowaniem z przyczepą kempingową. Na drogach lokalnych nie ma wprawdzie problemów z wąskimi skrzyżowaniami i przewężeniami dróg, ale niedogodność poczujemy w chwili gdy natrafimy na jadącą wolniej ciężarówkę. (fot. Bogusław Korzeniowski) Źródło: (fot. Bogusław Korzeniowski) Ze względu na dużą boczną powierzchnię przyczepy boczne podmuchy wiatru zwłaszcza po wyjechaniu zza wzniesienia lub domu mogą spowodować wprowadzenie przyczepy w kołysanie. W skrajnym przypadku może to doprowadzić do jej przewrócenia.

Akurat w naszym przypadku nie mieliśmy okazji jechać w czasie podmuchów wiatru, ale przy przejeżdżających ciężarówkach czuć było zawirowania. Podobnie może zachować się przyczepa przy koleinach na jezdni. To natomiast, co nawet podczas krótkiej podróży mieliśmy okazję zaobserwować, to konieczność uzyskania odpowiedniej różnicy prędkości przy wyprzedzaniu dużego pojazdu, gdyż pęd powietrza pod koniec tego manewru powoduje wyraźnie odczuwalne wciąganie pod pojazd wyprzedzany.

Mieliśmy okazję sprawdzić także jak zachowuje się pojazd z manualną i automatyczną skrzynią przekładniową. Okazuje się, że ruszanie pod górę (zwłaszcza na skrzyżowaniach w mieście) z ciężką przyczepą zawsze trwa „na pół sprzęgła”, przez co po dłuższej drodze w takich ciężkich warunkach (podjazdy w korkach, ruszanie pod górę itp.) czuć przypalone sprzęgło. (fot. Bogusław Korzeniowski) Źródło: (fot. Bogusław Korzeniowski) Według wyobrażeń jakie miałem dotychczas, właściciele przyczep kempingowych to prawdziwi królowie. W przeciwieństwie do osób mieszkających pod namiotami dysponowali wygodnymi łóżkami, lodówkami, zlewozmywakami, kuchenkami gazowymi, a nawet telewizją satelitarną.

To bardziej przypomina wczasowicza w luksusowym hotelu na kołach, niż skauta siedzącego w namiocie. Jednakże rzeczywistość jest nieco inna. Oczywiście w porównaniu z namiotem jest to luksus, ale w porównaniu z hotelem przyczepa przegrywa. Są tam wprawdzie luksusowe miejsca do spania, które nijak mają się do materacy w namiocie, ale w stosunku do hotelu jest tam mało miejsca.

W efekcie przebieranie się, chowanie ubrań do torby, czy przenoszenie jakichkolwiek rzeczy w przyczepie jest dość kłopotliwe. To dlatego przed każdą przyczepą stoją stoliki i krzesełka (leżaki) kempingowe, a ludzie mieszkają obok przyczepy. Po prostu w środku nie ma miejsca na swobodne przebywanie.

 1. Ponadto przyczepa jest „puszką”, która bardzo szybko się nagrzewa.
 2. I jeszcze jedno.
 3. Prysznic w przyczepie to tylko bajki.
 4. Drewniana konstrukcja sprawia, że nikt nie zaryzykuje napełnienie przyczepy wilgotnym powietrzem spod prysznica.
 5. Tak więc naprawdę pobyt w przyczepie nie jest tanim odpowiednikiem hotelu.

To raczej droższy i bardziej luksusowy odpowiednik namiotu. To co interesuje większość osób nie zarażonych karawaningiem, to możliwość przebywania w Chorwacji, Włoszech,, czy za niższe pieniądze niż w hotelu, ale w standardzie lepszym niż namiot. Przyczepa wydaje się spełnieniem takich marzeń. (fot. Bogusław Korzeniowski) Źródło: (fot. Bogusław Korzeniowski) Przejazd samochodem do miejsca wypoczynku jest związany z wyższym zużyciem paliwa o ok.30-70 proc. w zależności od tego gdzie jedziemy i z jaką prędkością. Nasza Skoda SuperB TDi 140 KM podczas przejazdu przez górzyste tereny nad morzem Adriatyckim spalała nieco ponad 9 l/100 km.

Zważywszy że średnie katalogowe spalanie wynosi ok.5,5 l/ 100 możemy przyjąć iż faktycznie jadąc z przyczepą spalimy ponad 60% paliwa więcej. Tak wiec gdy przeliczymy, że na trasie 3200 km spalimy ok.290 litrów to są to koszty ok.1600 zł. Dodatkowo w przypadku podróży do Chorwacji przejazd autostradami wiąże się z koniecznością uiszczenia o wiele wyższych stawek od tych, które obowiązują dla samochodu osobowego.

Gdy dotrzemy na miejsce, to koszt skorzystania z miejsca na kempingu dla samochodu, przyczepy i dwóch dorosłych osób wacha się od 25 Euro do 50 Euro w zależności od standardu i miesiąca. Gdy jadą dodatkowe osoby, trzeba dopłacić. Podsumowując więc „wakacje na dziesięć dni”: koszt wynajęcia przyczepy (2400 zł), zakwaterowania (średnio 300 Euro) i koszty podróży dadzą nam wartość ponad 5000 zł. (fot. Bogusław Korzeniowski) Źródło: (fot. Bogusław Korzeniowski) Gdy ktoś naprawdę chce zaznać przygody życia na biwaku, a chce komfortu większego niż mieszkanie pod namiotem to można wynająć przyczepę na kempingu. Wiele biur podróży ma w swej ofercie stojące już przyczepy (domki kempingowe).

Taki wybór pozwoli nam uniknąć dodatkowych kosztów wynajmu przyczepy w Polsce, kosztów zwiększonego paliwa, kosztów przejazdów autostradowych, a ponadto zapewni swobodę i szybkość poruszania samochodem. Plusem jest też fakt, że przyczepy takie (stojąc cały rok na kempingu) umiejscowione są w najlepszych miejscach.

Jedyny problem to fakt, że w przypadku Chorwacji oferty takiego wynajmu trzeba załatwiać na początku roku. Później praktycznie nie ma szans na wynajem. Pozostaje zatem hotel, a pełna oferta wakacyjna w z wyżywieniem nie jest dużo droższa niż biwakowe życie z przyczepą.

You might be interested:  Fame Mma 13 Samochód Kto Wygrał?

Contents

Jak dobrać opony do przyczepy kempingowej?

Chcę kupić opony do przyczepy kempingowej Opony do przyczep kempingowych muszą być mocniejsze od opon konwencjonalnych. Są to opony wzmocnione “typu C”, takie jak: 215/65 R16C 109R. Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo, zalecamy przeprowadzanie wymiany opon co najmniej raz na 6 lat.

wymienić opony na specjalne wsporniki przeznaczone do dłuższego parkowania, lub podnieść przyczepę kempingową za pomocą specjalnych podnośników tak, aby opony nie stykały się z podłożem, lub podnieść przyczepę kempingową tak, aby zmienić pozycję opon o ćwierć obrotu, a następnie opuścić ją ponownie.

: Chcę kupić opony do przyczepy kempingowej

Czy opłaca się kupić przyczepę kempingową?

Czy warto kupić przyczepę kempingową? – Jeśli podróżowanie, to Twój sposób na życie, to zakup przyczepy kempingowej jest bardzo dobrym pomysłem. Jest to idealne rozwiązanie dla rodzin, ponieważ bez problemu pomieści nawet kilka osób. Zdecydowanie obniży to koszty noclegów, a przez to całego wyjazdu.

Ile barow w przyczepie kempingowej?

Na ile pompujecie koła kempingów? Ja w swojej utrzymuje ciśnienie na poziomie ok 3,5 bara.

Jakie ciśnienie w oponach przyczepy?

Jakie ciśnienie w oponach przyczepki 155/70 R13 lub auta z tym samym rozmiarem ogumienia? – Optymalne ciśnienie w oponach 13 cali, w popularnych modelach samochodów czy przyczepek, waha się w granicach od 2,1 do 2,5 bara dla przedniej osi. W przypadku tylnej, wartości te są nieco inne i wynoszą od 1,8 do 2,5 bara.

Jak sprawdzić czy przyczepa nie jest kradziona?

Można to sprawdzić podczas przypinania przyczepy kempingowej do samochodu. Po zapięciu standardowego zaczepu do haka samochodu, dociskamy go dźwignią od stabilizatora jazdy. Jeżeli po zapięciu obu dźwigni na haku mamy luz, znaczy to, że coś jest nie tak.

Ile kosztuje dobra przyczepa kempingowa?

Ile kosztuje przyczepa kempingowa? Sprawdzamy – Cena używanych przyczep kempingowych jest uzależniona od ich stanu technicznego, wyposażenia, marki i rocznika. Ceny z pozoru tych samych przyczep dostępnych na aukcjach internetowych mogą się znacząco różnic.

 1. Na ogół im starsza przyczepa i gorszy stan techniczny, tym niższa cena zakupu.
 2. Do dodatkowych wydatków dochodzą jednak koszty remontu.
 3. Poniżej prezentujemy uśrednione koszty zakupu poglądowych przyczep, dostępnych na aukcjach internetowych.
 4. Zestawienie zawiera najczęściej pojawiające się widełki cenowe.

Stawki zawierają wartość podatku VAT i prezentują przykładowe modele używanych przyczep kempingowych. Cena za przyczepy z rocznika od 1992 w górę rozpoczyna się już od kwoty 5 000 zł. Za przyczepy z rocznika od 2005 na ogół trzeba zapłacić powyżej 13 000 zł.

Ceny używanych przyczep kempingowych – aktualizacja cen 29-04-2021

Średnia cena od Średnia cena do
Przyczepa kempingowa Boeckmann Bessacarr Rok produkcji 1992 5 000 zł 6000 zł
Przyczepa kempingowa Weippert Touring Rok produkcji 1998 – 2000 9 500 zł 12 000 zł
Przyczepa kempingowa Avento Royal 420 TL Exclusive 10 000 zł 13 000 zł
Przyczepa kempingowa Avondale 460 Corfu Rok produkcji 1995 – 1997 13 000 zł 18 000 zł
Przyczepa kempingowa Dethleffs SILVER Emotion 615F Rok produkcji 2009 – 2010 17 000 złv 20 000 zł
Przyczepa kempingowa Caravelair Rok produkcji 2004 – 2005 22 000 zł 25 000 zł
Przyczepa kempingowa Lunar Zenith Rok produkcji 2003 – 2005 26 000 zł 32 000 zł
Przyczepa kempingowa Bailey PAGEANT Rok produkcji 2003 – 2005 27 000 zł 33 000 zł
Przyczepa kempingowa Fendt Fendt Platin 650 Rok produkcji2 009 – 2010 37 000 zł 40 000 zł
Przyczepa kempingowa Lunar Clubman CK Rok produkcji 2011 – 2012 39 000 zł 45 000 zł
Przyczepa kempingowa Dethleffs C Joy 420 QSH Rok produkcji 2020 63 000 zł 70 000 zł
Przyczepa kempingowa Adria Aviva Rok produkcji 2019 64 000 zł 70 000 zł
Przyczepa kempingowa KNAUS Sudwind 580 QS SS Rok produkcji 2018 -2019 115 000 zł 130 000 zł
Przyczepa kempingowa Dethleffs 760 DR EXLUSIV Rok produkcji 2019 170 000 zł 185 000 zł
Żródło: otomoto.pl

Ile kosztuje nowa przyczepa kempingowa?

N-Cross NOWA Przyczepa Kempingowa 4 osobowa – już od 42.900zł netto = 52.767 zł brutto (Raty lub Leasing w 3 dni).

Jakie ciśnienie w kołach lawety?

Jakie ciśnienie w oponach? Zobacz pełną wersję : jak w temacie Jakie ciśnienie w oponach? prawidłowe powinien mieć Transit w bliżniaku chodzi o tył jak i przód Auta wojtekjanus 14-12-2010, 13:08 Ciśnienie trochę zależy od rozmiaru opony i mocno od tego ile ładujesz na auto.

 • Przód w takim jak ty masz ja bym pompował 3,5 bara ( w angielskiej instrukcji rozrzut jest od 3,2 do 3,8 ), a tył przy załadunku 1,5t bliźniaki ok 3,2.
 • Jeżeli jednak wozisz więcej (tu niektórzy chwalą się, że na bliźnaka ładują po 3t), to nawet nie wiem co powiedzieć ile trzeba dmuchnąć w oponki w takiej sytuacji.

Podaj model auta i rozmiar opon. W instrukcji jest kilkadziesiąt modeli. Ciśnienie trochę zależy od rozmiaru opony i mocno od tego ile ładujesz na auto. Przód w takim jak ty masz ja bym pompował 3,5 bara ( w angielskiej instrukcji rozrzut jest od 3,2 do 3,8), a tył przy załadunku 1,5t bliźniaki ok 3,2.

 1. Jeżeli jednak wozisz więcej (tu niektórzy chwalą się, że na bliźnaka ładują po 3t), to nawet nie wiem co powiedzieć ile trzeba dmuchnąć w oponki w takiej sytuacji.
 2. Podaj model auta i rozmiar opon.
 3. W instrukcji jest kilkadziesiąt modeli.
 4. Model to chyba 100L czy jakoś tak rozmiar opon to 195/70/15C Worze na nim Osobówki jest to Auto-Laweta czyli do 1t mniej więcej ma na sobie a pytanie dlatego takie bo mam 4,5 bar wpakowane na bliżniacze i jazda w zimę jest tragiczna dlatego zapytałem się o prawidłowe wartości Ciśnienia bo chcę upuścić powietrza żebym mógł normalnie ruszać z miejsca,
You might be interested:  Z Jaką Prędkością Mozna Holować Samochód W Terenie Zabudowanym?

Czy ktoś stosuje Łańcuchy na bliżniaki i czy na Łańcuchach można się poruszać po odśnieżonych drogach jaką można mieć Prędkość na łańcuchach jak nasze prawo na to itp ? Szeryf455 14-12-2010, 13:45 Jak spuścisz do trzech barów, to nie będziesz potrzebował łańcuchów 🙂 Jak spuścisz do trzech barów, to nie będziesz potrzebował łańcuchów 🙂 Tyle że ten Tyłek jest za leki a wstawić tam płytę czy coś się nie da jest to laweta ale dostosuję ciśnienie do 3 bar zobaczymy,

co do pytania o łańcuchy jak na to nasze prawo patrzy można cię poruszać cały czas na łańcuchach i czy wtedy 4szt muszą być ? model to chyba 100L czy jakoś tak rozmiar opon to 195/70/15C Worze na nim Osobówki jest to Auto-Laweta czyli do 1t mniej więcej ma na sobie Oplułem sobie laptopa 😀 Coś chyba same mikro-kompakty wozisz.

Mondeo MKIII ma ~1600kg, głupi vw sfeterek wazy ok 1150kg, nowa Corsa waży nieco ponad tonę, fiat Uno waży 800kg. A ile razy się targa jakieś A4 kombi, A6, A8, BMW 3er, MB C208. Transit wytrzyma sporo. Mimo swojej (teoretycznej) DMC 3500kg (gdzie masa własna jest ok 2300kg) 2000kg nie stanowi problemu.

Jedynie 76km i 180Nm to troszkę mało się robi, ale za to skrzynia w EY jest taka, że z 1ki to tylko na prawdę załadowanym zestawem się rusza 😉 Co do opon i ciśnienia: 195/70/15C – przód – 3.8 Bar (zgodnie z zaleceniem dla 190) 185/15C – tył – 3,2 Bar (zgodnie z zaleceniem dla 190) Nie wiem skąd u Ciebie problem, ale ja jakoś takowego nie mam.

Z tyłu mam opony Sava Trenta M+S 185R15C jakieś 6mm i na prawdę auto się zaj******e pewnie prowadzi i nie zakopuje (w przeciwieństwie do Sierry). BTCS mam odłączony, ABS również, zostaje tylko silnik, skrzynia i most 4.63 (salisbury, oczywiście bliźniak) ze szperą.

 • Łańcuchy (marketowe) są do bani, ja normalne łańcuchy przewlekam przez koła i nie ma misia, musi iść.
 • Raz ich musiałem użyć do tej pory, a troszkę tych kilometrów robię.
 • Jeszcze raz zobaczę wulgaryzm u Ciebie w wypowiedzi to dostaniesz ostrzeżenie wojtekjanus 15-12-2010, 22:46 Na bliźniakach nie ma modelu 100L, jest 190 i 190EF.190 przód 3,8, tył 2,6 przy oponach 185R15 C 190 EF przód 3,3, tył 3,2 opony j.w.

Nie wiem, czym się różnią te modele, ale i tak z tego wynika, że dużo za dużo masz dowalone z tyłu. Dane z angielskiej książki serwisowej Haynesa. Na bliźniakach te oponki 195 nie stykają się? Na bliźniakach nie ma modelu 100L, jest 190 i 190EF.190 przód 3,8, tył 2,6 przy oponach 185R15 C 190 EF przód 3,3, tył 3,2 opony j.w.

Nie wiem, czym się różnią te modele, ale i tak z tego wynika, że dużo za dużo masz dowalone z tyłu. Dane z angielskiej książki serwisowej Haynesa. Na bliźniakach te oponki 195 nie stykają się? Nie ma takiej Opcji nie nie stykają się Stykać by sie mogły przy załadowanym i może oponie 205. Między oponami przy 185R15C masz spokojnie 4cm odstępu, zobacz jakie ET ma felga 🙂 Witam Posiadam transita 350 (camper-DUEERRE) blizniak tyl.

Niestety nie mam zadnych danych o ladownosci, czy tez masie wlasnej w tej zabudowie. Dostosowany do przewozu 6 osob-z kierowca wlacznie. Na chwile obecna tylko moge zgadywac ze przy pelnym zaladunku masa calkowita bedzie okolo 3,5 lub ponad ( a moze nie ?).

Nie wiedzac dokladnie jakie cisnienie byscie proponowali ? Pozdrawiam mam bliźniaki i opony 185/75 r15c i wszędzie równo 4 bar azotu. wożę duże ciężary ( często ponad 3 t). nigdy nie miałem żadnych przygód z oponami, warunek nowe opony, ostatnie opony pomimo głębokiego bieżnika nie nadawały się do jazdy, auto podskakiwało szczególnie przodem,

kupuję tylko dobre nowe opony, zawsze zwracam uwagę na datę produkcji. leżaki magazynowe choć sporo tańsze nie nadają się do dużych obciążeń, a te savy wytrzymały 2 miesiące i były kwadratowe, najlepsze opony mają współczynnik obciążeń 122/124 ale są bardzo drogie.

 • Chciałem spytać co daje napełnienie opon azotem.Ja w pojedyńczych kołach mam 4atm.ale jak wiozę ponad 1,5tony tak upuszczam do 3,7.Ostatnio zatrzymałem się po przejechaniu około 150 kilometrów i opony były mocno ciepłe ale 4atm.
 • I około 2ton na pace.
 • Wojtekjanus 25-11-2011, 17:36 Chciałem spytać co daje napełnienie opon azotem.To daje stabilne ciśnienie w funkcji temperatury opony.

Ale – mogę się mylić – o ile napełnianie azotem ma sens dla mnie w sportowych i wyczynowych autach, to w Transicie wydaje mi się przesadą. Zwłaszcza jeżeli jedzie się w dużą trasę z bardzo dużym ładunkiem, a wraca się na pusto. Pompowanie azotem to niestety w większości przypadków robienie klienta w bambuko, bo napełniają nie 100% azotem, tylko mieszaniną gazów w ~78% składającą się z azotu (innymi słowy kasują za azot, ładują powietrze).

Ziemek56 26-11-2011, 00:20 Azot jest mniej “ściśliwy” od powietrza i nieco maleje różnica ciśnienia ciepło / zimno. Przede wszystkim jednak chodzi o zmniejszenie ilości (ciśnienia parcjalnego) tlenu. Opona się wtedy dłużej starzeje. Ale tylko niedzielnym kierowcom, bo normalny zużyje oponkę dużo wcześniej.

Norma dla parametrów jezdnych ma chyba 10 lat 😛 W wyścigach azot (też nie 100%) powoduje niepalność opony w chwili wypadku. Bardzo fajnie o “azocie” a wracajac do tematu, to ile byscie mi zaproponowali ? 350-ka, blizniak tyl. Na oponach 70 psi jest napisane, ale to oznacza max.

 1. EMWuGSM” napisal: Co do opon i ciśnienia: 195/70/15C – przód – 3.8 Bar (zgodnie z zaleceniem dla 190) 185/15C – tył – 3,2 Bar (zgodnie z zaleceniem dla 190) A co z 350 ? Panowie od lawet, prosze o porade.
 2. Skoro macie pojazdy do pracy to raczej laweta pod obciazeniem, wiec ile w oponach ? zimowe i letnie.

Pozdrawiam ziemek56 02-12-2011, 00:08 Na oponach 70 psi jest napisane, ale to oznacza max. To jest maksymalne, dopuszczone przez producenta ciśnienie (poprawnie nadciśnienie) podane w jednostkach funt wagowy / cal kwadratowy. To taki ich inny KG/cm2.1 psi = 0,069 bar czyli X 70 jest około 4,80 bar 190L = DMC 3.5T ład.

You might be interested:  Jak Sprawdzić Po Numerze Rejestracyjnym Do Kogo Należy Samochód?

Jaki powinien być nacisk na hak?

Obciążenie pionowe haka holowniczego – nacisk pionowy – Drugą wartością ograniczającą możliwości haka holowniczego jest jego nacisk pionowy, Minimalna wartość nacisku pionowego dla haków wynosi 50 kg. Maksymalna wartość nacisku pionowego oferują kule flanszowe – 200 kg.

Gdzie trzymać przyczepe kempingowa?

Jak zabezpieczyć przyczepę kempingową przed zimą? – Ile Więcej Pali Samochód Z Przyczepą O ile przechowywanie przyczepy latem nie jest szczególnie problematyczne, o tyle zima może przysporzyć nam nieco kłopotów. Okres jesienno-zimowy to zwykle czas opadów deszczu i śniegu, które mogą niekorzystnie wpływać na trwałość naszej przyczepy kempingowej.

Unosząca się w powietrzu wilgoć również może przysporzyć sporo kłopotów. Najlepszą opcją byłoby więc przechowywać przyczepę kempingową pod zadaszeniem. Jeśli nie w przystosowanym do tego garażu, to chociaż pod wiatą, dzięki której przyczepa będzie chroniona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że niektórzy po prostu nie mają możliwości skorzystania z wiaty. W takiej sytuacji należy zadbać chociaż o montaż pokrowca, który zabezpieczy przyczepę kempingową przed działaniem deszczu lub śniegu. Pamiętaj jednak, że musi to być specjalistyczny pokrowiec.

 1. Zwykła plandeka może się nie sprawdzić.
 2. Takie materiały zwykle nie przepuszczają powietrza i w ten sposób możesz tylko zaszkodzić swojej przyczepie! Nie oszczędzaj na pokrowcu.
 3. Jeśli nie jesteś pewien, który model będzie odpowiedni dla Twojej przyczepy, zapytaj o to specjalistę od akcesoriów kempingowych.

Warto też zwrócić uwagę na wietrzenie przyczepy. Nawet jeśli nie będziemy korzystać z niej zimą, to należy zapewnić pojazdowi odpowiednią wentylację. W tym celu polecamy zostawić otwarte drzwi do wszystkich szafek, a także do lodówki. Co więcej, warto także zwrócić uwagę na otwory wentylacyjne – one również powinny zostać otwarte w sezonie jesienno-zimowym.

Ile atmosfer w przyczepie samochodowej?

Jakie powinno być ciśnienie w oponach ciężarowych? – Poza powyższymi czynnikami, które mają wpływ na ciśnienie w ciężarówkach, dochodzą takie, jak:

ciężar transportowanych ładunków, prędkość pojazdu, warunki na drodze.

Ciśnienie w oponach ciężarowych jest bardzo istotnym elementem, dlatego producenci opon często dostarczają informację na ten temat. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza że ciśnienie w ciężarówkach może być różne ze względu na typ pojazdu, oś czy obciążenie.

na drzwiach samochodu, na klapce wlewu paliwa (specjalna naklejka), w dokumentacji pojazdu.

Przeważnie odpowiednie ciśnienie w oponach samochodów ciężarowych osiąga wartość od 5,5 do 9 barów. Jak to wygląda w praktyce? Jakie ciśnienie jest odpowiednie przy najpopularniejszych pojazdach?

mniejsze autokary – około 5 barów, duże przyczepy – około 9 barów, tylne osie autobusów przegubowych – około 9 barów.

Bardzo ważne jest przestrzeganie wartości podanych w instrukcji obsługi pojazdu. Do tego dochodzi regularna kontrola ciśnienia także w kołach zapasowych, o czym zapomina większość kierowców. Co zrobić, jeśli nie dysponujemy danymi dotyczącymi odpowiedniego ciśnienia w oponach ciężarowych? W tym przypadku warto poszukać tabel dotyczących wartości ciśnienia w zależności od pojazdu w internecie, na stronach poświęconych motoryzacji.

rozmiar, rzeźba bieżnika, pozycja na osi, specyfika pojazdu ciężarowego.

Wszystko dlatego, że nie ma jednej, stałej wartości określającej odpowiedni poziom we wszystkich oponach. Można także skontaktować się z lokalnym ekspertem Premio, specjalizującym się w konserwacji opon ciężarowych.

Jak napompować opony w samochodzie na stacji?

Pompowanie opon kompresorem – Pompowanie opon samochodowych za pomocą kompresora powinno się odbywać przy każdej wizycie na stacji benzynowej. Każda stacja posiada kompresor. Jest on zlokalizowany z dala od dystrybutorów, w wyznaczonym do tego miejscu, wraz z przynależnym miejscem parkingowym.

 • Na niektórych stacjach za korzystanie z kompresora trzeba płacić.
 • Jak pompować opony przy użyciu kompresora? Jest to bardzo prosta czynność.
 • Ażdy kierowca powinien wiedzieć, jak pompować opony przy użyciu kompresora na stacji, aby móc przeprowadzać samodzielnie regularne przeglądy ciśnienia albo reagować na zmiany ciśnienia w oponach (obniżony poziom).

Trzeba również pamiętać o kole zapasowym i dojazdowym. W kole zapasowym ciśnienie powinno być nieco wyższe niż w kołach jezdnych. W kole dojazdowym wartość ciśnienia zazwyczaj powinna osiągnąć 4,2-4,5 bara. Jak pompować opony przy użyciu kompresora na stacji?

Zatrzymać samochód w pobliżu kompresora, tak aby można było wygodnie dosięgnąć jego końcówką do każdej opony. Wyłączyć silnik samochodu, zaciągnąć hamulec ręczny. Osoby znajdujące się w środku auta powinny wysiąść. Na niektórych stacjach, aby móc skorzystać z kompresora, trzeba dokonać opłaty. Zazwyczaj wystarczy wrzucić drobną monetę. Na kompresorze należy ustawić odpowiednią wartość ciśnienia, do jakiej opony będą pompowane. Musi być ona zgodna z zaleceniami producenta samochodu, dotyczącymi wartości ciśnienia w oponach. W samochodzie powinny znajdować się naklejki, na których będą informacje odnośnie zalecanego ciśnienia. Należy odkręcić zawór, zabezpieczający wentyl. Do wentyla należy przytknąć rurkę kompresora, aż usłyszy się syknięcie powietrza, wychodzącego z opony. Kompresor na stacji rozpocznie pompowanie powietrza. Gdy ciśnienie w oponie osiągnie właściwą wartość, kompresor się wyłączy. Może pojawić się dodatkowy sygnał dźwiękowy.

Jeśli kompresor na stacji jest niesprawny albo jego obsługa jest zbyt trudna, warto poprosić obsługę o pomoc. Regularne pompowanie opon samochodowych to bardzo ważna czynność eksploatacyjna. Dzięki niej uda się zmniejszyć zużycie paliwa i przedłużyć życie opon.

Jak dobrać nośność opony?

Najpopularniejsze indeksy nośności – Indeks nośności 91 – 615 kg, jest najpowszechniej występującą wartością wśród opon dla samochodów osobowych. Inne popularne indeksy to: 82 = 475 kg, 88 = 560 kg, 94 = 670 kg, 95 = 690 kg, 98 = 750 kg, 99 = 775 kg.

Jakie opony do przyczepy Niewiadów?

Koła 165/70 R14.

Jakie opony do kampera?

Jakie opon do kampera? Najlepiej dedykowane – Modele zaprojektowane z myślą o kamperach są oznaczane jako „camping” lub „CP” (Camping Pneu). Dwa najpopularniejsze przykłady takiego ogumienia to Continental VancoCamper oraz Michelin AgilisCamping, W przeciwieństwie do zwykłych opon dostawczych tworzy się je z myślą o specyficznych obciążeniach, na które muszą okazać się odporne. “Camping” oraz “Camping Pneu” to oznaczenia modeli opon dedykowanych kamperom. Jak wiadomo, caravaning wiąże się z pokonywaniem dalekich tras, przeplatanych z długimi postojami pod dużym obciążeniem. Nie są to warunki sprzyjające ogumieniu. Opony typu camping są do tych wymagań specjalnie przystosowane.

Related Post