Auto Blog-Pomóc drogowa Autopomoc Jak Kupic Samochód W Leasing Na Firmę?

Jak Kupic Samochód W Leasing Na Firmę?

0 Comments

Jak Kupic Samochód W Leasing Na Firmę
Jaki samochód w leasingu? Nowy czy używany? – Jeśli przedsiębiorca chce wziąć samochód „na firmę” w leasing, to dla VAT-owca najlepszym rozwiązaniem będzie faktura zawierająca 23% VAT. Tylko taka opcja umożliwia odliczenie podatku VAT. Używane auto również można wziąć w leasing ale wobec pojazdów, które nie są nowe część firm leasingowych stawia bardzo wysokie wymagania.

Poczynając od wyceny (za którą często trzeba zapłacić samemu), poprzez zakup od autoryzowanego dealera, na wysokim czynszu inicjalnym (opłacie wstępnej) kończąc. Do tego należy doliczyć koszty płatnych przeglądów, corocznych badań technicznych i napraw, których przy samochodzie używanym nie pokrywa gwarancja.

Większość firm leasingowych mających w swojej ofercie taką opcję udziela finansowania pojazdów maksymalnie 4-5 letnich. Każdorazowo zależy to jednak od procedur obowiązujących w danej firmie leasingowej. Samochody używane dostępne są zazwyczaj na fakturę VAT marża lub umowę sprzedaży, co za tym idzie nie ma możliwości odpisania VAT-u.

Co trzeba zrobić żeby wziąć samochód w leasing?

Auto w leasingu od osoby prywatnej – czy to możliwe? – Zdecydowana większość firm leasingowych nie finansuje środków trwałych kupionych bezpośrednio od osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Na ogół oddają w leasing jedynie samochody od sprzedawców biznesowych, którzy mogą wystawić fakturę potwierdzającą zawarcie transakcji kupno-sprzedaż.

Preferowani są autoryzowani dealerzy, importerzy oraz komisy, czyli firmy wystawiające fakturę VAT ze stawką 23%. Leasing samochodu używanego od osoby prywatnej jest możliwy jedynie za pośrednictwem firmy, która zakupi od niej pojazd, a następnie sprzeda go firmie leasingowej. Potwierdzeniem zawarcia transakcji będzie w tym przypadku faktura VAT-marża, czyli bez naliczonego VAT.

Pomimo tego leasingodawca naliczy 23% tego podatku do każdej raty leasingu, opłaty wstępnej oraz kwoty wykupu, gdyż zgodnie z polskim prawem leasing operacyjny należy traktować jako usługę. Wzięcie auta w leasing od osoby prywatnej staje się więc mało korzystne, ponieważ znacząco rosną koszty finansowania.

Related Post