Auto Blog-Pomóc drogowa Autopomoc Jak Ładować Samochód Elektryczny W Domu?

Jak Ładować Samochód Elektryczny W Domu?

0 Comments

Jak Ładować Samochód Elektryczny W Domu
Czy można ładować samochód elektryczny w domu? Tak, nie tylko można, ale powinno się ładować w sieci domowej. I nie ma znaczenia czy gniazdko jest w domu, w biurze czy garażu. Chodzi o standardową sieć domową i zwyczajne gniazdo. To prostsze niż może się wydawać i wygląda dokładnie tak samo, jak ładowanie smartfonu, komputera czy tabletu.

Nie ma ku temu żadnych ograniczeń prawnych ani bezpieczeństwa. Wystarczy z jednej strony podłączyć przewód do gniazda, z drugiej do auta i gotowe. Ładowanie rozpocznie się automatycznie. Przewód znajdziemy na wyposażeniu samochodu. Ładowanie samochodu elektrycznego z domowej sieci jest najwygodniejsze i zarazem najtańsze.

Gdy śpimy, samochód stoi bezużyteczny. Przez blisko 12 godzin nic się z nim nie dzieje. Dlaczego nie wykorzystać tego czasu na „tankowanie”? W tym czasie jesteśmy w stanie naładować akumulatory do 80 proc. ich pojemności. W gniazdku domowym płynie prąd przemienny (AC) o napięciu 230V i natężeniu 16A (amperów).

Pozwala to na dostarczenie od akumulatora mocy ok 2 – 2,3kW (kilowatów) w godzinę. Najtaniej Ładowanie samochodu elektrycznego z gniazdka jest najtańszym sposobem „tankowania”.1kWh kosztuje w Polsce średnio 0,55 gr. Pełne naładowanie akumulatorów elektrycznej ŠKODA ENYAQ iV to więc wydatek ok.43 zł. W stacji szybkiego ładowania ta sama 1kWh może kosztować nawet kilka złotych.

Ładowanie samochodu w domu można w prosty sposób przyspieszyć. Wystarczy zainstalować wallbox. To mała walizka montowana na ścianie, która zwiększa natężenie prądu. Korzystając z ładowarki naściennej prądu przemiennego (AC) o mocy 11 kW naładowanie akumulatorów do 80 proc.

Czy samochód elektryczny można ładować z gniazdka domowego?

Ładowanie samochodu elektrycznego ze zwykłego gniazdka – Posiadając auto elektryczne, można je bez większych problemów ładować ze zwykłego jednofazowego gniazdka 230V. W każdym domu takie gniazdko możemy znaleźć i podłączyć do niego samochód, jednak trzeba pamiętać, że ładowanie z użyciem tradycyjnego gniazdka będzie trwało bardzo długo.

Moc, którą ładuje się samochód elektryczny ze zwykłego gniazdka 230V, wynosi około 2,2-3 kW. W przypadku Nissana Leaf, którego bateria ma pojemność 30-40 kWh, ładowanie z wykorzystaniem tradycyjnego gniazdka wyniesie minimum 10 godzin. Pobór prądu dla ładującego się elektryka można porównać wtedy do poboru energii przez rozgrzewający się piekarnik.

Warto zaznaczyć, że ładowanie tego typu jest w pełni bezpieczne dla sieci domowej, baterii i szczególnie opłacalne przy taryfie nocnej. Przy średniej cenie kWh w Polsce, czyli 0,55 zł naładowanie Leafa do pełna będzie kosztowało 15-20 zł. Wykorzystując taryfę nocną zmienną G12, gdzie cena kWh spada do 0,25 zł, ładowanie będzie jeszcze tańsze.

Ile kosztuje naładowanie auta elektrycznego w domu?

Ładując samochód elektryczny na stacji, musisz liczyć się z kosztami rzędu około 2 PLN za 1 kW. Cena ładowania samochodu elektrycznego w przypadku korzystania z domowych zasobów w zależności od planu taryfowego wyniesie ok.60 groszy za kW.

Ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego w domu?

Ładowanie samochodu elektrycznego – ile trwa? Ładowanie samochodu elektrycznego – ile trwa? Opublikowano: 2022-07-27 Kategorie: Projektant, Instalator, Aktualności, Inwestorzy, Profesjonaliści, Biznes, Doradcy, Hurtownie i Sklepy, Dom Z każdym rokiem w Polsce przybywa samochodów elektrycznych, które są ekologicznym i ekonomicznym środkiem transportu.

 • Cenione za komfort „cichej” jazdy, niską awaryjność i bezpieczeństwo użytkowania budzą jednak spore wątpliwości dotyczące czasu ładowania.
 • Ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego? Gdzie możemy najłatwiej i najszybciej naładować tzw.
 • Elektryka”? Jak zmniejszyć czas i koszt ładowania auta tego typu? Podpowiadamy! Samochody elektryczne stają się coraz częstszym wyborem kierowców.

Liczba „elektryków” zarejestrowanych w Polsce wyniosła w II kwartale 2022 r.44,6 tysiąca. Za zakupem „elektryka” przemawiają przede wszystkim względy ekologiczne – auta tego typu nie emitują spalin, które przyczyniają się do zmian klimatycznych. Nie bez znaczenia są również aspekty ekonomiczne.

 • Wysoką cenę zakupu auta napędzanego silnikiem elektrycznym można pokryć częściowo z dotacji, tańsze jest serwisowanie pojazdów, a koszt przejechania 100 km przy ładowaniu tego typu samochodu wynosi średnio kilkanaście złotych.
 • Zwolennicy aut elektrycznych zwracają również uwagę na możliwość poruszania się pasem zarezerwowanym dla autobusów i bezpłatne parkowanie w centrach miast.

Wiele osób nadal obawia się jednak przesiadki z klasycznego silnika na napęd elektryczny. Ich wątpliwości dotyczą przede wszystkim tego, jaki jest czas ładowania samochodu elektrycznego. Odpowiedź na to pytanie przedstawiamy w poniższym artykule. Istnieje kilka sposobów ładowania samochodów elektrycznych.

szybkie stacje ładowania (DC) ‒ wykorzystujące prąd stały, którego moc może wynosić do aż 350 kW, oferują szybkie ładowanie samochodów elektrycznych. W Polsce, ze względu na koszty utrzymania, specjalistyczne stacje tego typu znajdziemy na wybranych stacjach paliw. Z uwagi na dużą ilość energii, którą zużywają szybkie stacje ładowanie, konieczne jest zainstalowanie specjalnego transformatora umożliwiającego im działanie. Jeśli wyruszamy w dłuższą trasę, opłacalną opcją jest korzystanie z ładowarek ogólnodostępnych, instalowanych na przykład w galeriach handlowych, na publicznych parkingach, przy hotelach, restauracjach i wielu innych lokalizacjach. ładowanie z gniazdka (AC) ‒ ładowanie samochodu elektrycznego odbywa się przede wszystkim w domu, z tradycyjnego gniazdka, w którym płynie prąd zmienny. Należy przy tym pamiętać, że napięcie gniazdek wynosi zwykle 230V, a natężenie 16A ‒ nie będzie to więc najefektywniejsze ładowanie. W trakcie ładowania baterii podpiętej pod zwykłe gniazdko uzyskać możemy moc ładowania na poziomie 2,2-3 kW. W związku z tym samo ładowanie elektryka może potrwać nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt godzin, w zależności od pojemności jego akumulatora. wallbox w domu (AC) ‒ ostatnia opcja to łatwa w montażu i wysoce wydajna ładowarka naścienna wykorzystująca prąd zmienny z domowych gniazdek. Zaletą tej opcji jest to, że tego typu ładowarka oferuje moc ładowania na poziomie od 3,7 do nawet 22 kW. Do instalacji wallboxa zwykle niezbędne jest doprowadzenie „trzeciej fazy”, czyli instalacji gwarantującej prąd o napięciu 400 V. Wallbox pozwala dzięki temu na szybsze naładowanie auta elektrycznego. Czas ten jest nawet 3-krotnie krótszy niż w przypadku klasycznego gniazdka 230 V. Zaletą domowych stacji ładowania jest także to, że możliwe jest ich połączenie z fotowoltaiką, dzięki temu jeżdżenie autem elektrycznym jest praktycznie darmowe.

Podsumowując, najkrótszy, wynoszący do około godziny, czas ładowania samochodu elektrycznego możemy osiągnąć na stacjach szybkiego ładowania. Szybkie stacje ładowania mogą zapewnić nam w tak krótkim czasie zasięg pozwalający na przejechanie 100-150 km. Czas ładowania samochodu elektrycznego uzależniony jest od wielu czynników. Z tego powodu nie możemy jednoznacznie wskazać jednej wartości dla wszystkich pojazdów poruszających się z zielonymi tablicami. Na to, ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego, wpływ mają przede wszystkim:

rodzaj prądu ‒ tak jak wspomnieliśmy wcześniej, od jego napięcia oraz natężania w dużej mierze zależeć będzie czas, jaki przeznaczyć trzeba będzie na ładowanie samochodu elektrycznego; pojemność akumulatora ‒ im będzie on większy, tym czas ładowania dłuższy, tym samym na jednym ładowaniu przejdziemy większy dystans. Z kolei niewielkie akumulatory, pozwalające na przejechanie kilkudziesięciu kilometrów, ładują się o wiele krócej. W przypadku w pełni elektrycznych samochodów zastosowane w nich akumulatory mają najczęściej pojemność od 28 kWh do 100 kWh. Auta hybrydowe wyposażone są natomiast w baterie o pojemności zaledwie od 7 kWh do 13 kWh; stan naładowania baterii ‒ jeśli stan naładowania akumulatorów w aucie wynosi 60% lub 70%, to naładujemy je do pełna w krótszym czasie, niż gdyby stan naładowania akumulatorów wynosił np.10 lub 20%; rodzaj samochodu – jeśli nasz elektryk obsługuje wyłącznie ładowarki o mocy 7 kWh, to nie będziemy mogli użyć do niego ładowarki o większej mocy np.22 kWh, żeby przyspieszyć ładowanie, warunki pogodowe ‒ to, ile ładuje się samochód elektryczny, zależy również od pogody. Ładowanie przebiega najsprawniej w temperaturze od 20 do 25°C. Przy znacznym wzroście lub spadku temperatury ładowanie będzie trwało nieco dłużej. Niższa temperatura oznacza też mniejszy zasięg auta.

You might be interested:  Jak Sprzedaje Samochód To Co Z Ubezpieczeniem?

Wiemy już, w jaki sposób i jak długo ładuje się samochód elektryczny. A co z częstotliwością ładowania? Konieczność powtarzania tej czynności zależeć będzie od rodzaju samochodu i sposobu jego eksploatacji. Możemy jednak przyjąć, że samochody w pełni elektryczne o zasięgu 200-300 km wymagają ładowania zaledwie raz na tydzień.

Z kolei hybrydy typu plug-in trzeba ładować codziennie, najlepiej przez noc. Co oczywiste, im więcej i dalej będziemy jeździć samochodem, tym częściej będziemy musieli ładować jego akumulator. Aby zachować dobrą kondycję akumulatora, a jednocześnie zapewnić sobie dobry zasięg elektryka, należy pamiętać o jego regularnym ładowaniu.

Zdaniem przeciwników samochodów elektrycznych, kluczową ich wadą jest czas potrzebny na ładowanie pojazdu. Ma on znaczenie zwłaszcza na długich trasach, kiedy zasięg elektryka jest niedostateczny, aby pokonać je na jednym akumulatorze. Jest to spora niedogodność, przede wszystkim biorąc pod uwagę wygodę tankowania tradycyjnych samochodów na stacjach.

Ładowanie samochodu elektrycznego, choć w każdej opcji zajmuje dłużej niż klasyczne tankowanie samochodów spalinowych, nie jest jednak aż tak problematyczne, jak mogłoby się wydawać. Dodatkowo istnieją rozwiązania pozwalające maksymalnie skrócić czas ładowania samochodów elektrycznych. To przedstawione w tekście szybkie DC oraz typu wallbox, z pomocą których ładowanie trwa od pół godziny do kilku godzin.

Ilość prądu zużywanego w trakcie jazdy będzie różnić się w zależności od modelu auta elektrycznego i stanu baterii. Zużycie energii zwiększa się również ze wzrostem prędkości. W efekcie liczba możliwych do przejechania kilometrów na jednym ładowaniu będzie się zmniejszać.

 1. Zgodnie z szacunkami, podczas jazdy po mieście auto może zużywać około 17 kWh/ 100 km.
 2. Jeżeli pokonywanych jest średnio 30 km dziennie, daje to miesięczny wynik 153 kWh, a rocznie 1836 kWh.
 3. Chociaż ładowanie akumulatorów samochodów całkowicie elektrycznych lub hybrydowych zajmuje więcej czasu niż tradycyjne tankowanie, to koszt ładowania jest bardzo atrakcyjny.

Ładowanie na stacjach zasilanych prądem stałym (DC) to wydatek rzędu 2-2,3 zł za każdy kWh. Koszt pełnego naładowania akumulatora o pojemności 50 kWh będzie więc wynosił ok.100-115 zł. W przypadku ładowania z tradycyjnego gniazdka, elektryk z baterią o pojemności 50 kWh będzie potrzebował ok.25-30 godzin do pełnego naładowania.

Przy obecnych cenach za prąd zapłacimy za to ok.23 zł. Koszty ładowania możemy zmniejszyć, decydując się na zakup wallboxa, dzięki któremu skrócimy czas ładowania akumulatora nawet o połowę. Dzięki niemu miesięczne koszty ładowania mogą wynieść zaledwie kilkadziesiąt złotych. Jak łatwo policzyć, korzystając z tradycyjnego paliwa w postaci ropy, benzyny czy gazu, koszt użytkowania samochodu mogą być liczone w setkach lub tysiącach złotych.

Sposobem na ładowania samochodu elektrycznego jest również, W przypadku prosumentów opłacalne będzie ładowanie auta w godzinach, w których słońce świeci najmocniej, a instalacja fotowoltaiczna produkuje najwięcej prądu. Kierowcy, którzy mogą ładować samochód w ciągu dnia, zwiększają autokonsumpcję prądu z (zużycie na własne potrzeby), dzięki czemu oszczędzają większe kwoty.

 1. Technologia ładowania aut elektrycznych nieustannie się rozwija, dzięki czemu czas potrzebny na uzupełnianie prądu w samochodzie będzie coraz krótszy.
 2. Wiele firm zadeklarowało już teraz duże inwestycje w stacje szybkiego ładowania w Polsce, co z pewnością przełoży się na popularność samochodów elektrycznych i zapewni ich właścicielom komfort jazdy.

Obecnie, w obliczu podwyżek cen paliwa, odpowiedź na pytanie o opłacalność zakupu auta elektrycznego wydaje się jeszcze łatwiejsza. Masz pytania? Potrzebujesz więcej informacji? Udostępnij artykuł: Corab S.A. ul. Michała Kajki 4, 10-547 Olsztyn, REGON: 510519084, NIP: 7390207757 wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Olsztynie, VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000950779. Kapitał zakładowy: 1.184.000,00 zł w pełni wpłacony. : Ładowanie samochodu elektrycznego – ile trwa?

Czy można ładować samochód elektryczny w garażu?

Ładowanie samochodu elektrycznego w garażu podziemnym – jakie są możliwości? – Samochody elektryczne w garażach podziemnych ładujemy na dwa sposoby, czyli „z gniazdka” lub za pomocą stacji ładowania. W obu przypadkach niezbędny jest dostęp do instalacji elektrycznej, zgoda zarządcy nieruchomości oraz montaż podlicznika.

Czy elektryka można ładować w domu?

Ładowanie samochodu elektrycznego w domu – Mimo że ogólnodostępna infrastruktura ładowania samochodów elektrycznych w Polsce jest stopniowo rozwijana, dostęp do prywatnego punktu ładowania w domu jest dla każdego kierowcy bardzo komfortowy. Wyposażając się w odpowiednie akcesoria, można wygodnie ładować auto w garażu lub na miejscu parkingowym przez całą noc (lub krócej w zależności od dostępnej ładowarki).

 • Rano samochód będzie gotowy do drogi i bez stresu o szybkie rozładowanie akumulatora będziemy mogli wybrać się nawet w dłuższą trasę.
 • Tym sposobem, można również zaoszczędzić czas (i pieniądze) na poszukiwania i naładowanie auta na publicznej stacji.
 • Oczywiście trzeba liczyć się z tym, że uzupełnianie energii w warunkach domowych, będzie trwało dłużej w porównaniu do ładowania pojazdu w ogólnodostępnym punkcie – niezależnie od tego, na jaką metodę ładowania się zdecydujemy.

Komercyjne ładowarki mają zazwyczaj większą moc, a ta w znaczącym stopniu wpływa na czas ładowania samochodu. Jednak w tym przypadku wydłużony czas uzupełniania energii nie powinien być zbyt dużą niedogodnością – z reguły ładując auto w warunkach domowych, podłączamy je na noc.

 • Warto także dodać, że jest to tańsze rozwiązanie niż uzupełnianie energii w publicznie dostępnych ładowarkach.
 • Auto elektryczne można ładować w domu na kilka sposobów.
 • Wśród nich można wymienić ładowanie z gniazdka w garażu, czy też uzupełnianie energii za pomocą wolnostojącej ładowarki lub wallboxa,

Poniżej w skrócie opisujemy każdą z tych metod. Ładowanie samochodu elektrycznego w domu może być szybkie, łatwe i stosunkowo tanie, jeśli wybierzesz odpowiednią ładowarkę

Ile kosztuje ładowanie elektryka na 100 km?

Koszt ładowania samochodu elektrycznego na publicznej stacji DC: – Koszt energii dostępnej w szybkiej ładowarce DC o mocy do 40 kW wynosi obecnie 1,70 zł/kWh oraz 2,04 zł/kWh za ładowanie z mocą od 40 do 150 kW. W takiej sytuacji koszty przejechania 100 km samochodem elektrycznym kształtują się następująco:

w ruchu miejskim (14 kWh) – 23,80 zł lub 28,56 zł w ruchu podmiejskim (13 kWh) – 22,01 zł lub 26,52 zł na autostradzie (20 kWh) – 34 zł lub 40,80 zł

Czas darmowego parkowania wynosi w tym przypadku 30 minut. A co z czasem potrzebnym na naładowanie samochodu elektrycznego? Najszybsze pod tym względem są szybkie ładowarki (DC) na stacjach benzynowych, które mogą uzupełnić baterię pojazdu w zaledwie godzinę. Koszt ładowania samochodu elektrycznego na prywatnych ładowarkach zależy nie tylko od rodzaju ładowarki (szybka lub wolna), ale również od posiadanego abonamentu. Klienci korzystający jednorazowo ze stacji szybkiego ładowania płacą za ładowanie więcej od tych, którzy zdecydowali się na zakup miesięcznego ładowania.

Przykładowo, na popularnych w Polsce ładowarkach Greenway ładowanie dla niezarejestrowanych to koszt 1,49 zł/kWh (AC) oraz 2,47-2-73 zł (DC). Dzięki abonamentom koszt ten można obniżyć do 1,15-1,02 zł kWh (AC) i 1,84-1,37 zł/kWh (DC). Dlatego też, zwłaszcza planując podróże na długich trasach, warto zainteresować się ofertą abonamentów szybkich stacji ładowania.

W innym wypadku, za prąd zapłacimy porównywalnie do benzyny. Dla porównania 100 km samochodem spalinowym zużywającym 8 l/100 km przy cenie paliwa ok.8 zł to 64 zł. Zaledwie kilka lat temu, gdy polski rynek samochodów elektrycznych raczkował, większość stacji ładowania była darmowa.

 1. Oszt zużywanej energii elektrycznej przez właścicieli tego typu pojazdów był bowiem niższy niż koszt pobierania od nich opłat.
 2. Wzrost zarejestrowanych elektryków spowodował jednak, że obecnie coraz trudniej znaleźć jest punkty ładowania, w których nie trzeba zapłacić za podłączenie do nich swojego auta.
You might be interested:  Jak Zarejestrować Samochód Zabytkowy Bez Dokumentów?

Bez opłat możemy podładować samochód w niektórych centrach handlowych, przed hotelami czy przed restauracjami. Najczęściej oferują one jednak ładowarki typu AC, za pomocą których ładowanie samochodu trwa bardzo długo. Samochody spalinowe mogą przejechać na jednym baku od 300 do 1500 kilometrów, Jak jest zasięg aut elektrycznych? Większość elektryków oferuje zasięg z przedziału 200-300 km.

 • Zależy on od wielu czynników, w tym konstrukcji pojazdu.
 • Szukając elektryka, zwracajmy uwagę na auta elektryczne o zadowalającej pojemności baterii oraz możliwie niskiej „prądożerności”.
 • Pozytywnie na zasięg pojazdu może wpłynąć również jego aerodynamiczny kształt.
 • Jednym z kluczowych czynników decydujących o zasięgu elektryka jest prędkość jazdy.

Im jest ona mniejsza, tym większy zasięg samochodu elektrycznego. Optymalną prędkością dla samochodów elektrycznych są wartości do 80-100 km/h. Prędkości powyżej mogą redukować zasięg auta nawet o ok.15%. Istotny jest również styl jazdy – nieustanne hamowanie i przyspieszanie negatywnie wpływa na osiągi elektryków.

 • Aby więc przejechać jak najwięcej kilometrów na jednym ładowaniu, należy w miarę możliwości utrzymywać stałą prędkość.
 • Orzystne będzie również naturalne, płynne hamowanie poprzez stopniową redukcję prędkości.
 • Na koniec, choć nie najmniej istotna kwestia – intensywne użytkowanie ogrzewania pokładowego może ograniczyć zasięg elektryka o 30-40%.

Dlatego zimą, przed wyruszeniem w drogę warto nagrzać samochód odpowiednio wcześniej. Najniższy koszt ładowania samochodu elektrycznego uzyskamy w warunkach domowych. Aby przyspieszyć proces ładowania, a co za tym idzie zmniejszyć wydatki za prąd, możemy zainwestować w szybką ładowarkę naścienną Wallbox lub przenośną, zasilaną z gniazda siłowego.

Z kolei publiczne stacje ładowania doskonale sprawdzą się przy dłuższych podróżach – pod warunkiem, że wykupimy odpowiedni abonament. Opłacalnym rozwiązaniem okazać się może również ładowanie elektryka z, Właściciele aut elektrycznych często zakładają domową stację szybkiego ładowania, dzięki której nadmiar energii produkowanej przez fotowoltaikę będzie dostarczany bezpośrednio do pojazdu.

Ładowanie tym sposobem jest jednocześnie szybkie, ekologiczne i praktycznie darmowe. Aby dobrać do zapotrzebowania samochodu elektrycznego, należy wiedzieć: jaką pojemność ma akumulator naszego samochodu elektrycznego, ile zużywa energii w kWh na 100 km oraz ile średnio kilometrów pokonujemy naszym samochodem elektrycznym.

W polskich warunkach klimatycznych składająca się z zaledwie 4 paneli o łącznej mocy 1 kWp może wytworzyć rocznie ok.950 kWh energii. Odpowiada to niemal 1/3 energetycznego zapotrzebowania przeciętnego samochodu elektrycznego. Tym sposobem możemy obniżyć koszty ładowania samochodu elektrycznego w domu o ponad 30%.

Jeśli weźmie się pod uwagę koszt instalacji, zwróci się on po kilku lub kilkunastu latach, w zależności od wielkości domowej elektrowni słonecznej. Podsumowując, koszt przejechania 100 km samochodem elektrycznym wciąż jest nieporównywalnie niższy od kosztów, jakie na tej samej trasie wygeneruje samochód spalinowy.

Co bardzo istotne, w Polsce powstaje coraz więcej szybkich stacji ładowania pojazdów elektrycznych, dzięki czemu korzystanie z nich jest o wiele łatwiejsze niż jeszcze kilka lat temu. To wszystko, w parze z korzyściami środowiskowymi bezemisyjnych aut, przemawia za opłacalnością zakupu elektryka. Koszty ładowania pojazdów tego typu można dodatkowo obniżyć, korzystając z własnego prądu wytworzonego przez,

Masz pytania? Potrzebujesz więcej informacji? Udostępnij artykuł: Corab S.A. ul. Michała Kajki 4, 10-547 Olsztyn, REGON: 510519084, NIP: 7390207757 wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Olsztynie, VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000950779. Kapitał zakładowy: 1.184.000,00 zł w pełni wpłacony. : Jaki jest koszt przejechania 100 km samochodem elektrycznym?

Ile kosztuje Wallbox?

Jakie zalety ma stacja ładowania wallbox? –

Małe, kompaktowe rozmiary, Urządzenie składa się z niedużego gniazda w obudowie, montowanego na ścianie, i przewodu. Łatwo wkomponować je w aranżację przestrzeni, nie szpeci estetyki elewacji i nie zabiera miejsca. Nieskomplikowany montaż, Ładowarki wallbox z powodzeniem montuje się w domu – nie wymagają generalnego, kosztownego remontu infrastruktury elektrycznej. Cały proces przebiega szybko i sprawnie i nie kosztuje wiele. Przystępne ceny urządzenia, Ładowarki wallbox kosztują od około 2000 do 8000 zł. Zarówno w zastosowaniu domowym (tanie ładowanie auta), jak i w użytku komercyjnym koszt zakupu urządzenia zwraca się błyskawicznie!

Jak ładować samochód elektryczny mieszkając w bloku?

Własna ładowarka do samochodu elektrycznego – Na chwilę obecną jedynym profesjonalnym sposobem na ładowanie samochodu elektrycznego w bloku jest montaż własnej stacji na terenie budynku. Aby stało się to możliwe, konieczne będzie uzyskanie zgody wspólnoty mieszkaniowej oraz zarządcy obiektu.

Następny krok to złożenie właściwego wniosku do administracji i zobowiązanie się do samodzielnego pokrycia wszystkich kosztów. Administracja może wskazać projektanta i wykonawcę inwestycji. Jeśli tego nie zrobi, trzeba zająć się tym samodzielnie. Jednym z najważniejszych elementów realizacji jest obliczenie mocy WLZ, czyli wewnętrznej linii zasilającej.

Może zdarzyć się tak, że zapas energii w bloku okaże się zbyt mały w porównaniu z jej zużyciem. Wówczas konieczne będzie zawnioskowanie do dostawcy o zwiększenie mocy przyłączeniowej. Wiążę się to oczywiście z dodatkowymi kosztami. Łącznie cena montażu, obejmująca doprowadzenie kabli do ładowarki, instalację licznika i podłączenie do rozdzielni, powinna zamknąć się w około 2 tysiącach złotych.

Jak rozliczyć ładowanie samochodu elektrycznego w domu?

Skarbówka zmienia zdanie: Ekwiwalent za ładowanie samochodu zwolniony z podatku Ten tekst przeczytasz w 4 minuty Miejsce do ładowania aut elektrycznych / Bloomberg / Bloomberg Creative Photos Zwrot kosztów ładowania pojazdu hybrydowego prądem w miejscu zamieszkania pracownika jest zwolniony z PIT – uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Rok temu zajął odmienne stanowisko.

 1. To nowa, korzystna, interpretacja (z 10 czerwca).
 2. Fiskus uznał, że jeśli firma precyzyjnie ustali, ile prądu zużył pracownik do ładowania firmowego auta w miejscu zamieszkania i zwróci mu za to, to ten ekwiwalent jest zwolniony z podatku.
 3. Rok temu dyrektor KIS (interpretacja z 5 maja 2021 r., sygn.0112-KDIL2-1.4011.153.2021.1.DJ) uznał inaczej – że wypłata dla pracownika za doładowanie elektryka w domu jest świadczeniem podlegającym opodatkowaniu PIT.

Wtedy jednak spółka chciała zwracać koszty pracownikowi ryczałtowo, a więc nie planowała ustalać faktycznego zużycia prądu. Interpretacja z 10 czerwca br. dotyczyła pracownika etatowego, któremu firma zamierza przekazać do używania w celu wykonywania obowiązków służbowych samochód osobowy o napędzie hybrydowym (z silnikiem benzynowym i elektrycznym).

 • Pojazd można więc tankować benzyną oraz ładować prądem elektrycznym.
 • W godzinach pracy pojazd będzie doładowywany prądem na terenie siedziby firmy lub na stacjach paliw oferujących usługę ładowania elektryków.
 • W tych przypadkach za doładowanie będzie wystawiana faktura na firmę.
 • Problem pojawi się po zakończeniu godzin pracy.

W tym przypadku pracownik będzie doładowywał pojazd w domu – wieczorem lub w nocy. Hybrydy można bowiem ładować z gniazdka tak samo jak telewizor czy telefon komórkowy. Firma ma mu zwracać ponoszone koszty wyższego zużycia prądu. Co istotne, zużycie będzie dokładnie ustalane – na podstawie urządzenia wpinanego w gniazdko (pomiędzy gniazdkiem a wtyczką ładującą pojazd) lub po zamontowaniu dodatkowego licznika przez zakład energetyczny.

 1. Na koniec miesiąca pracownik będzie sumował łączną ilość zużytego prądu do ładowania auta służbowego i informację o tym będzie przekazywał pracodawcy.
 2. Alkulacja i koszt zużytego prądu będą wynikać z, którą pracownik otrzyma z zakładu energetycznego za cały zużyty prąd.
 3. Na tej podstawie pracodawca będzie zwracał podatnikowi dokładny koszt prądu zużytego na cele służbowe.

Niezależnie od tego pracownik płaci również ryczałt samochodowy, o którym mowa w art.12 ust.2a ustawy o, w związku z wykorzystywaniem auta służbowego do celów prywatnych (patrz: ramka obok). Podatnik chciał wiedzieć, czy zwrot kosztów za doładowanie hybrydy będzie dla niego dodatkowym przychodem opodatkowanym,

 1. Pracownik uważał, że zwrot kosztów będzie przychodem, ale zwolnionym z PIT na podstawie art.21 ust.1 pkt 13 ustawy o PIT.
 2. Zgodnie z nim zwolnione z podatku dochodowego są ekwiwalenty pieniężne za używane przez pracowników przy wykonywaniu pracy narzędzia, materiały lub sprzęt, stanowiące ich,
 3. Podatnik podkreślił, że ekwiwalent za zużycie prądu będzie dokładnie i obiektywnie ustalany, a wniosek o zwrot będzie weryfikowany przez służby księgowe pracodawcy.
You might be interested:  Samochód Który Był Produkowany W Warszawie?

Ekwiwalent za zużycie prądu będzie wypłacany przelewem na jego konto bankowe, będzie odpowiadał poniesionym przez podatnika wydatkom. Zużywany prąd będzie również stanowił jego własność i będzie wykorzystany przy wykonywaniu pracy na rzecz pracodawcy.

Czy Hybryde można ladowac w domu?

Czy mogę ładować mój samochód w domu? Jak najbardziej! Hybrydy plug-in oraz auta elektryczne można ładować z domowego gniazdka i nie potrzeba do tego celu żadnych specjalnych instalacji. Tradycyjne ładowanie z domowego gniazdka nie jest zbyt szybkie (z mocą ok.2,3 kW), co sprawia, że najlepiej sprawdza się w przypadku hybryd plug-in.

 1. Pobór energii można porównać wówczas do poboru rozgrzewającego się piekarnika.
 2. Oznacza to, że ładowanie pojazdu elektrycznego lub hybrydy plug-in w domu jest w pełni bezpieczne – a szczególnie opłaca się przy taryfie nocnej.
 3. Znacząco szybsze ładowanie umożliwia gniazdo trójfazowe (nawet 11 kW mocy), które często jest dostępne w domach jednorodzinnych.

W tym przypadku należy jednak upewnić się, czy samochód oferuje możliwość ładowania z takiego gniazda. Alternatywą są tzw. wallboxy, czyli ładowarki ścienne, które można zamontować w garażu lub miejscu postojowym i które również znacząco skracają czas ładowania.

Czy elektryka można ładować z gniazdka?

Czy można ładować samochód elektryczny w domu? Tak, nie tylko można, ale powinno się ładować w sieci domowej. I nie ma znaczenia czy gniazdko jest w domu, w biurze czy garażu. Chodzi o standardową sieć domową i zwyczajne gniazdo. To prostsze niż może się wydawać i wygląda dokładnie tak samo, jak ładowanie smartfonu, komputera czy tabletu.

 • Nie ma ku temu żadnych ograniczeń prawnych ani bezpieczeństwa.
 • Wystarczy z jednej strony podłączyć przewód do gniazda, z drugiej do auta i gotowe.
 • Ładowanie rozpocznie się automatycznie.
 • Przewód znajdziemy na wyposażeniu samochodu.
 • Ładowanie samochodu elektrycznego z domowej sieci jest najwygodniejsze i zarazem najtańsze.

Gdy śpimy, samochód stoi bezużyteczny. Przez blisko 12 godzin nic się z nim nie dzieje. Dlaczego nie wykorzystać tego czasu na „tankowanie”? W tym czasie jesteśmy w stanie naładować akumulatory do 80 proc. ich pojemności. W gniazdku domowym płynie prąd przemienny (AC) o napięciu 230V i natężeniu 16A (amperów).

 1. Pozwala to na dostarczenie od akumulatora mocy ok 2 – 2,3kW (kilowatów) w godzinę.
 2. Najtaniej Ładowanie samochodu elektrycznego z gniazdka jest najtańszym sposobem „tankowania”.1kWh kosztuje w Polsce średnio 0,55 gr.
 3. Pełne naładowanie akumulatorów elektrycznej ŠKODA ENYAQ iV to więc wydatek ok.43 zł.
 4. W stacji szybkiego ładowania ta sama 1kWh może kosztować nawet kilka złotych.

Ładowanie samochodu w domu można w prosty sposób przyspieszyć. Wystarczy zainstalować wallbox. To mała walizka montowana na ścianie, która zwiększa natężenie prądu. Korzystając z ładowarki naściennej prądu przemiennego (AC) o mocy 11 kW naładowanie akumulatorów do 80 proc.

Ile kWh z gniazdka elektrycznego?

Ile kosztuje ładownie elektryka w domu? – To jest już o połowę tańsza sprawa. Można przyjąć, że cena ładowania auta w domu to 50 gr za 1kWh. Zacznijmy od tego, że elektryka można ładować nawet ze zwykłego gniazdka 230 V. Należy jednak pamiętać, że proces ten będzie długotrwały, gdyż pozwoli na ładowanie ok.2 kWh na godzinę.

To oznacza, że elektryk z baterią o pojemności 50 kWh będzie potrzebował ok.30 h do pełnego naładowania, ale za to zapłacimy zaledwie 25 zł. Jeśli warunki nam na to pozwalają, można zainstalować w domu ładowarkę typu wallbox co pozwoli skrócić czas pełnego ładowania 50kWh baterii o połowę, a w przypadku dedykowanych ładowarek nawet do 4,5-5,5 h.

Zakładając, że nasz elektryk zużywa ok.18 kWh/100km, a w miesiącu przejeżdżamy ok.1000 km, to przy taryfie 50 gr/1 kWh, zapłacimy jedynie 60 zł miesięcznie za „tankowanie”.

Jak rozliczyć ładowanie samochodu elektrycznego w domu?

Skarbówka zmienia zdanie: Ekwiwalent za ładowanie samochodu zwolniony z podatku Ten tekst przeczytasz w 4 minuty Miejsce do ładowania aut elektrycznych / Bloomberg / Bloomberg Creative Photos Zwrot kosztów ładowania pojazdu hybrydowego prądem w miejscu zamieszkania pracownika jest zwolniony z PIT – uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Rok temu zajął odmienne stanowisko.

 1. To nowa, korzystna, interpretacja (z 10 czerwca).
 2. Fiskus uznał, że jeśli firma precyzyjnie ustali, ile prądu zużył pracownik do ładowania firmowego auta w miejscu zamieszkania i zwróci mu za to, to ten ekwiwalent jest zwolniony z podatku.
 3. Rok temu dyrektor KIS (interpretacja z 5 maja 2021 r., sygn.0112-KDIL2-1.4011.153.2021.1.DJ) uznał inaczej – że wypłata dla pracownika za doładowanie elektryka w domu jest świadczeniem podlegającym opodatkowaniu PIT.

Wtedy jednak spółka chciała zwracać koszty pracownikowi ryczałtowo, a więc nie planowała ustalać faktycznego zużycia prądu. Interpretacja z 10 czerwca br. dotyczyła pracownika etatowego, któremu firma zamierza przekazać do używania w celu wykonywania obowiązków służbowych samochód osobowy o napędzie hybrydowym (z silnikiem benzynowym i elektrycznym).

 • Pojazd można więc tankować benzyną oraz ładować prądem elektrycznym.
 • W godzinach pracy pojazd będzie doładowywany prądem na terenie siedziby firmy lub na stacjach paliw oferujących usługę ładowania elektryków.
 • W tych przypadkach za doładowanie będzie wystawiana faktura na firmę.
 • Problem pojawi się po zakończeniu godzin pracy.

W tym przypadku pracownik będzie doładowywał pojazd w domu – wieczorem lub w nocy. Hybrydy można bowiem ładować z gniazdka tak samo jak telewizor czy telefon komórkowy. Firma ma mu zwracać ponoszone koszty wyższego zużycia prądu. Co istotne, zużycie będzie dokładnie ustalane – na podstawie urządzenia wpinanego w gniazdko (pomiędzy gniazdkiem a wtyczką ładującą pojazd) lub po zamontowaniu dodatkowego licznika przez zakład energetyczny.

Na koniec miesiąca pracownik będzie sumował łączną ilość zużytego prądu do ładowania auta służbowego i informację o tym będzie przekazywał pracodawcy. Kalkulacja i koszt zużytego prądu będą wynikać z, którą pracownik otrzyma z zakładu energetycznego za cały zużyty prąd. Na tej podstawie pracodawca będzie zwracał podatnikowi dokładny koszt prądu zużytego na cele służbowe.

Niezależnie od tego pracownik płaci również ryczałt samochodowy, o którym mowa w art.12 ust.2a ustawy o, w związku z wykorzystywaniem auta służbowego do celów prywatnych (patrz: ramka obok). Podatnik chciał wiedzieć, czy zwrot kosztów za doładowanie hybrydy będzie dla niego dodatkowym przychodem opodatkowanym,

 • Pracownik uważał, że zwrot kosztów będzie przychodem, ale zwolnionym z PIT na podstawie art.21 ust.1 pkt 13 ustawy o PIT.
 • Zgodnie z nim zwolnione z podatku dochodowego są ekwiwalenty pieniężne za używane przez pracowników przy wykonywaniu pracy narzędzia, materiały lub sprzęt, stanowiące ich,
 • Podatnik podkreślił, że ekwiwalent za zużycie prądu będzie dokładnie i obiektywnie ustalany, a wniosek o zwrot będzie weryfikowany przez służby księgowe pracodawcy.

Ekwiwalent za zużycie prądu będzie wypłacany przelewem na jego konto bankowe, będzie odpowiadał poniesionym przez podatnika wydatkom. Zużywany prąd będzie również stanowił jego własność i będzie wykorzystany przy wykonywaniu pracy na rzecz pracodawcy.

Jakie gniazdko do ładowania samochodu?

Gniazda ładowania prądem przemiennym – Najbardziej rozpowszechnionym w Europie standardem ładowania samochodów elektrycznych jest gniazdo Typu 2 (Type 2). Określa je norma IEC 62196-2. Ten model występuje w niemal wszystkich popularnych BEV oferowanych na europejskim rynku.

 1. Poza uniwersalnością, Typ 2 ma także zaletę, iż oferowany jest w wariancie jedno- lub trójfazowym, dzięki czemu maksymalna moc, którą może dostarczyć to 22 kW (Typ 1 – 7,4 kW).
 2. Olejnym plusem jest kompatybilność.
 3. Typ 2 jest zbieżny ze standardem CSS (z ang.
 4. Combined Charging System) lub tzw.
 5. Combo 2 “.

Sprawia to, że możemy do auta podłączyć zarówno ładowarkę (AC), jak i wysokowydajną (DC). Uzupełnianie energii z dużą mocą ułatwia specjalna konstrukcja gniazda do ładowania samochodu elektrycznego wyposażona w 7 styków (pinów). Typ 2 zapewnia ładowanie prądem przemiennym nie większym niż 32 A i napięciem do 250V (jednofazowym) lub do 480V (trójfazowym).

Related Post