2. Mycie nadwozia „Mycie wysokim ciśnieniem” – Czas trwania: 5 – 10 min. – Zacznij od maski, szyby przedniej, dachu, szyby tylnej, klapy bagażnika, a następnie zajmij się bokami auta, a także zderzakami przód/tył. Najlepiej myć auto „od góry do dołu”, na tzw.
Jak korzystać z aktywnej piany na myjni?
Jak krok po kroku umyć samochód na myjni bezdotykowej? – Choć u swoich podstaw użycie myjni bezdotykowej jest stosunkowo proste, większość jej użytkowników zazwyczaj sygnalizuje problemy w prawidłowym domyciu karoserii. Jak prawidłowo myć samochód na myjni bezdotykowej? W tym celu warto trzymać się następującego schematu: 1.
- Chociaż wydaje się to oczywiste, w rzeczywistości niewiele osób zaczyna mycie od tej czynności.
- W pierwszej kolejności zawsze używamy programu „ spłukiwanie auta “.
- Pozwala to nie tylko na ochłodzenie karoserii, ale także wstępne oczyszczenie lakieru z luźnych zanieczyszczeń.
- Ponadto nawodniona karoseria jest idealnym “podkładem” dla późniejszych etapów mycia.
Płukanie wykonujemy trzymając lancę około 40 cm od lakieru.2. Jeśli nasze felgi są mocno zabrudzone, w tym miejscu możemy wykorzystać program „ oprysk felg “. Pozwoli on na usunięcie ciężkich zanieczyszczeń, w tym metalicznych zabrudzeń z klocków hamulcowych.
Po odczekaniu kilku chwil spłukujemy detergent z felg. Pamiętajmy, aby nie aplikować detergentu na felgi rozgrzane, chromowane lub polerowane, gdyż może on uszkodzić ich powierzchnię.3. Trzecim krokiem jest nałożenie piany aktywnej na nadwozie. Używamy do tego programu o tej samej nazwie. Pianę aplikujemy od dołu karoserii do dachu, prowadząc lance poziomymi ruchami wzdłuż pojazdu.
Po jej zaaplikowaniu warto odczekać około minuty, aby piana odpowiednio zmiękczyła zanieczyszczenia na lakierze. Pianę aktywną aplikujemy lancą w odległości 30 – 40 cm od karoserii.4. Po odczekaniu około minuty spłukujemy pianę aktywną i przystępujemy do mycia właściwego.
- W tym celu używamy programu ” mycie zasadnicze “.
- Mycie zaczynamy od dachu samochodu, przechodząc do szyb, drzwi, maski oraz klapy bagażnika.
- Użycie tego programu kończymy na zderzakach i progach samochodu.
- Innymi słowy, myjemy pojazd od góry do dołu, stosując tak zwaną zakładkę.
- Starajmy się zachować odległość lancy od lakieru w granicach 30 – 50 cm.
Pamiętajmy, aby ten etap wykonać bardzo dokładnie, w przeciwnym razie po wyschnięciu na karoserii pozostaną charakterystyczne mazy.5. Nie jest to punkt obowiązkowy, jednak jeśli nie jesteśmy pewni czy karoseria została domyta właściwie, możemy wykorzystać dostępną na myjni lancę ze szczotką.
- W tym celu używamy programu „ mycie szczotką “.
- Pamiętajmy, aby używać szczotki z załączonym programem, aby zapewnić jej odpowiednie nawodnienie i poślizg.6.
- Po dokładnym umyciu karoserii spłukujemy wszelkie detergenty z lakieru.
- W tym celu wykorzystujemy program „ płukanie “.
- Przy pomocy czystej wody pod wysokim ciśnieniem spłukujemy wykorzystane wcześniej szampony i piany aktywne z samochodu, w odległości około 50 cm.
Dla najlepszego efektu rozpoczynamy spłukiwanie od dachu samochodu, schodząc stopniowo ku jego dołowi.7. Teoretycznie na tym etapie moglibyśmy zakończyć mycie. Warto jednak dodatkowo zabezpieczyć i nabłyszczyć karoserię. Przy pomocy programu ” nakładanie wosku ” aplikujemy pod ciśnieniem hydrowosk na lakier.
- Zaczynamy tradycyjnie od dachu, schodząc w coraz niższe partie pojazdu.
- Wosk aplikujemy w odległości nie mniejszej niż 50 cm.
- Pamiętajmy, aby nie rozpylać wosku na szyby i lusterka.
- Może to utrudnić odprowadzanie z nich wody podczas deszczu oraz spowodować powstawanie charakterystycznych smug podczas pracy wycieraczek.8.
Ostatni etap mycia pojazdu to osuszanie lub nabłyszczenie. W tym celu wykorzystujemy ostatni program myjni kryjący się pod jedną z wymienionych wcześniej nazw. Osuszanie lub nabłyszczanie odbywa się przy pomocy specjalnie przygotowanej zimnej, zmiękczonej i zdemineralizowanej wody.
- Dzięki jej użyciu unikniemy powstania zacieków na lakierze, pozostawiając karoserię czystą i błyszczącą.
- Czynność tę wykonujemy zawsze od góry do dołu pojazdu, w odległości nie mniejszej niż 20 cm.9.
- Warto po zakończeniu mycia pojazdu użyć ręcznika z mikrofibry lub ściereczki irchowej do osuszenia lakieru.
Krok ten zapewni doskonałe wykończenie samochodu. Pozwoli także zapobiec powstaniu zacieków oraz śladów po twardej wodzie czy wosku. Dodatkowo dzięki ściereczce dotrzemy podczas osuszania miejsca, których nie udało się do końca doczyścić podczas procesu mycia. Szczotki myjni automatycznej mogą zaszkodzić powierzchni lakieru na karoserii – fot. pexels.com
Jak tanio umyć samochód?
Wycieranie auta – Ponieważ bezdotykowe mycie nie jest zbyt skuteczne w usuwaniu brudu z lakieru (zazwyczaj pozostaje na nim mało widoczny „film”), wycieranie samochodu po takim myciu powoduje jedynie wcieranie kurzu w lakier – a w konsekwencji przyczynia się do generowania nowych mikrozarysowań i niszczenia powłoki.
Wycieranie nadwozia po myciu bezdotykowym może rysować lakier. Najbezpieczniej, najefektywniej i najtaniej jest myć samochód za pomocą dwóch programów: detergentu rozpylanego z lancy oraz wody zdemineralizowanej, która spłynie z nadwozia podczas przejażdżki po myciu.
Jak pozbyć się smug po myciu samochodu?
Usuwanie plam po wodzie z karoserii samochodu. Czyszczenie zewnętrzne Plamy po wodzie są doskonale widoczne na każdym lakierze lub szybie. Aby je usunąć i uniknąć ich powstawania w przyszłości wystarczy wykonać opisane tu kroki. Wilgotną gąbką lub ściereczką zmoczyć powierzchnię w miejscu, w którym widać plamy po wodzie.
- Jeżeli wokół plam po wodzie widoczne są koliste pierścienie, a powierzchnia wydaje się szorstka, mogło dojść do zaplamienia lub uszkodzeń poreakcyjnych pod wpływem wody lub kwasu.
- Jeżeli plamy po wodzie są obecne tylko na powierzchni i są świeże, należy umyć samochód szamponem ZIP WAX marki Turtle Wax aby usunąć wszelkie zabrudzenia, a następnie wytrzeć do sucha ręcznikiem lub irchą.
Aby usunąć plamy z wody należy zmieszać w wiaderku pół litra octu spirytusowego i pół litra destylowanej lub miękkiej wody. Powstały roztwór należy nakładać gąbką na czyszczony obszar, po jednej sekcji na raz, pozostawiając go na lakierze na 1 do 2 minut.
- Miejsca przetarte roztworem należy spłukać wodą, a następnie wytrzeć do sucha ręcznikiem lub irchą.
- Postępując w opisany tu sposób usuniesz najczęściej powstające plamy po wodzie z zewnętrznej powierzchni samochodu.
- Iedy powierzchnia jest sucha, należy nałożyć wosk Original Hard Shell Shine Car Wax lub Carnauba Car Wax marki Turtle Wax.
Alternatywnie można użyć wosku na mokro Quick & Easy Wax it Wet Spray Wax marki Turtle Wax już w trakcie schnięcia samochodu. Produkty te zapewniają ochronę lakieru i zapobiegają powstawaniu kolejnych plam. Szyby samochodowe należy wyczyścić produktem Clear Vue Glass Cleaner marki Turtle Wax aby usunąć wszelkie mineralne pozostałości.
Co zrobić żeby ładnie pachniało w samochodzie?
27 mar 19 14:03 Ten tekst przeczytasz w 1 minutę Jazda samochodem, w którym pachnie to czysta przyjemność. Możesz ją sobie zafundować minimalnym kosztem, co więcej – nie musisz ograniczać się do zapachów odświeżaczy, nie musisz ich w ogóle używać! Wystarczy, że będziesz mieć spinacz do bielizny. Ten trik musisz znać! Foto: MM / Onet Samochód Samochód Ten sposób jest bardziej praktyczny niż dyndające odświeżacze, tańszy i ekologiczny – możesz zapomnieć o drażniących chemicznych woniach. Zanim jednak go zastosujesz, warto usunąć ewentualne źródła nieprzyjemnego zapachu z samochodu. Bo co tu dużo mówić – w niektórych autach po prostu śmierdzi i maskowanie tego najlepszymi nawet perfumami najczęściej przynosi efekt odwrotny do zamierzonego.
- Skąd bierze się mdły, a nawet przypominający zgniliznę smród? Może to być sprawka roztoczy w tapicerce, pozostałości sierści psa, psujące się resztki jedzenia, bakterie i grzyby w wentylacji czy klimatyzacji.
- Dlatego najpierw porządne odkurzanie i pranie, a później dokładne wysuszenie wnętrza samochodu (pozostawiamy uchylone szyby na kilkanaście godzin lub więcej).
A teraz nasza sztuczka. Przygotuj spinacz do bielizny (koniecznie musi być drewniany, plastikowy się nie nadaje) i ulubiony olejek eteryczny lub perfumy. Kilka kropli zapachu nanieś na jedną stronę spinacza, poczekaj aż się wchłonie. To samo zrób z drugą stroną.
Spinacz powinien być dokładnie pokryty zapachem. Teraz wystarczy tylko przypiąć spinacz do kratki wentylacyjnej auta i gotowe! Gdy włączysz nawiew, zapach rozniesie po całym wnętrzu. Gdy zapach ze spinacza ulotni się, znów nanosisz na drewno olejek czy perfumy. Możesz też sięgnąć po nowy spinacz i nowy zapach.
Trik ten sprawdzi się nie tylko w samochodzie, możesz zastosować go również w domu. szprzatanie_bledy-01 Na podst. youtube.com Data utworzenia: 27 marca 2019 14:03
Jak myc auto Rekawica?
Jak myjemy w MOTOGO? – Pierwszy etap, który wykonujemy przed rozpoczęciem mycia samochodu na dwa wiadra, to spryskanie felg specjalnym środkiem i wyczyszczenie ich szczotką i pędzelkiem. Tę czynność wykonujemy bardzo dokładnie dbając o usunięcie całego brudu, gdyż właśnie w tym miejscu jest go najwięcej. Oczywiście są różne szkoły (niektórzy myją felgi na innych etapach, ale po umyciu kilkuset samochodów uważamy, że nasz sposób sprawdza się najlepiej.) Kolejny etap to pianowanie. W przypadku, gdy nie posiadamy pianownicy staramy się nanieść chemię na samochód w inny sposób, np. Pozwalamy pracować aktywnej pianie przez kilka minut (musimy tylko pamiętać, żeby nie dopuścić do wyschnięcia piany na lakierze). Po tym czasie spłukujemy samochód od dołu do góry, czyli w ten sam sposób, w jaki aplikowaliśmy pianę. Dzięki temu piana dłużej działa na lakierze. Po spłukaniu piany zwracamy szczególną uwagę na wyczyszczenie takich elementów jak znaczki, gumy przy szybach, grille i wszelkie szczeliny. Robimy to pędzelkiem po wcześniejszym spryskaniu apc. Następnie przechodzimy do mycia samochodu na dwa wiadra, używając specjalnej rękawicy. W jednym wiadrze przygotowujemy wodę z szamponem (proporcje zależne od produktu), do drugiego nalewamy czystą wodę. Moczymy rękawicę w wiadrze z szamponem i rozpoczynamy mycie samochodu (rękawicę płuczemy w czystej wodzie przed każdym zamoczeniem w wiadrze z szamponem). Po umyciu całego samochodu dokładnie spłukujemy karoserię (tym razem od góry) Ostatnim etapem jest osuszenie samochodu ręcznikiem z mikrofibry, w celu wyeliminowania zacieków i drobnych zanieczyszczeń. Warto również wysuszyć felgi osobnym ręcznikiem. Uwagi: – pamiętajmy – jeśli myjemy samochód na zewnątrz, robimy to zawsze w cieniu. Słońce powoduje zbyt szybkie wysychanie środków myjących, przez co musimy wielokrotnie spłukiwać samochód i powtarzać te same czynności. Dodatkowo narażamy lakier na uszkodzenia wywołane działaniem chemii.
Czy gąbka rysuje lakier?
Czy warto myć samochód za pomocą gąbki do mycia auta? – to najprostsza i jednocześnie najtańsza opcja dla osób, zainteresowanych ręcznym, bezpiecznym czyszczeniem swojego pojazdu. Gąbka ma kształt ósemki. Możemy ją używać bez jakichkolwiek obaw, ponieważ nie rysuje ona lakieru samochodowego – jest więc produktem w 100% bezpiecznym, a do tego niezwykle skutecznie czyści i myje karoserię. Do niedawna gąbka była najpopularniejszym akcesorium do mycia auta – fot. pixabay.com
Czy brud na samochodzie niszczy lakier?
TL;DR – Piasek, pył, błoto – zanieczyszczenia spędzają sen z powiek wszystkim fanom motoryzacji, marzącym o idealnie czystych, lśniących samochodach. Utrzymywanie karoserii w dobrym stanie to proces czasochłonny i wymagający, a nieodpowiednio zastosowane metody i środki mogą spowodować uszkodzenia lakieru. Brud nie tylko nie poprawia wyglądu samochodu, ale także sprzyja niszczeniu karoserii. Drobinki piasku i innych zanieczyszczeń, osiadających na lakierze podczas użytkowania samochodu, wnikają w jego strukturę, rozpychają mikrouszkodzenia i prowadzą do pogłębienia rys i pęknięć.
Kiedy nie myć auta?
Mycie auta zimą. Ekspert podpowiada, jakiej myjni unikać Niska temperatura nie zachęca do mycia pojazdu, tymczasem to właśnie zimą należy częściej niż wiosną czy latem pojawiać się na myjni. Zapytaliśmy eksperta, jak myć auto zimą. Kierowcy wychodzą z założenia, że skoro auto brudzi się już po wyjeździe z myjni, nie warto tracić pieniędzy na, błota czy soli. “Bywa, że kierowcy nie myją auta przez cały okres zimowy” – informuje mnie pan Krzysztof z KNR Detailing, który od 2008 roku przywraca do stanu świetności karoserie samochodów.
- Niemycie auta przez kilka miesięcy to według niego jeden z “największych grzechów”.
- Dla kontakt z piaskiem, solą, brudem naniesionym z ulicy jest o wiele gorszy niż umycie go przy minusowej temperaturze.
- Właściciele samochodów zwracają uwagę, że woda dostaje się do uszczelek czy zamków, co w połączeniu z mrozem może oznaczać ich uszkodzenie.
Stąd też zasada, by nie myć samochodów przed nadchodzącymi mrozami, zwłaszcza wieczorem. Możemy czuć się uprzywilejowani, jeśli mamy swój własny garaż lub miejsce w garażu podziemnym, gdzie różnice temperatur nie są tak dotkliwe. Dla świętego spokoju można uszczelki posmarować silikonem lub specjalnym środkiem, co zapobiegnie przymarzaniu. Można ulec pokusie wykorzystania myjni automatycznej, która nie dość, że wykona za nas całą robotę, to jeszcze osuszy nadwozie. Niestety, ekspert ten rodzaj myjni również zalicza do “grzechów” kierowców. Szczotki nie są czyszczone z brudu poprzednich samochodów.
Tym samym rysują mytą powierzchnię, co jest widoczne zwłaszcza w nowych pojazdach pokrytych ekologicznym (czyt. łatwiejszym do uszkodzenia) lakierem. Myjnie ciśnieniowe, z lancą, pozwalają natomiast dodatkowo umyć nadkola czy progi, gdzie zbiera się sól powodująca rdzewienie. Samo mycie “po sezonie” nie wystarczy.
Warto zdecydować się na odnawianie lakieru, niezależnie od wieku czy ceny naszego samochodu. “Ludzie mają coraz większą świadomość tego, że dbanie o auto zwiększa jego wartość rynkową, co jest później zyskiem przy odsprzedaży” – zauważa pan Krzysztof, dodając, że zabiegi przeprowadza nie tylko na supersamochodach, ale i toyotach czy ostatnio nawet,
Kiedy nie można myć auta?
Czy warto myć auto zimą? Fot. Archiwum Polskapresse Zima to trudny okres zarówno dla kierowców, jak i ich samochodów. Jednym z problemów, który w mroźne dni spędza sen z powiek wielu właścicielom aut jest utrzymanie pojazdów w czystości. Czy możemy zatem myć samochody, gdy za oknem temperatura waha się w okolicach 0 stopni Celsjusza? Fot. Archiwum Polskapresse Posypanie dróg solą, piachem, a w ostatnim czasie nawet żwirem. To najpopularniejszy sposób polskich drogowców na poprawę bezpieczeństwa kierowców w mroźne dni. Środki te wydatnie przyczyniają się do zwiększenia przyczepności samochodów do nawierzchni.
- Niestety, ale znacząco wpływają również na korozję karoserii.
- By do tego nie dopuścić, warto starać się utrzymywać nadwozie pojazdu w czystości, by oczyścić samochód z piachu i soli.
- Co jednak zrobić, gdy temperatura na zewnątrz oscyluje w granicach zera stopni Celsjusza? – Bez żadnych obaw możemy myć auto w temperaturach do ok.2 stopni Celsjusza.
Wtedy nic nie powinno się stać ani z uszczelkami, ani innymi częściami pojazdu. W przypadku mycia samochodu w temperaturze w okolicach zera stopni Celsjusza musimy pamiętać o tym, że jeśli nie mamy ogrzewanego garażu, to po takim myciu następnego dnia możemy nie otworzyć drzwi, ze względu na zamarznięte uszczelki, albo co gorsza zamki. Fot. Archiwum Polskapresse Ponadto, warto pamiętać także o tym, by nie kierować strumienia wody w zamki drzwiowe. W ten sposób możemy łatwo wypłukać z nich smar i zwyczajnie nie włożymy już do nich kluczyka. W najgorszym przypadku, po jego włożeniu nie otworzymy auta, a sam kluczyk zostanie w zamku.
- Przy myciu pojazdu należy dbać nie tylko o nadwozie, lecz również o własne zdrowie.
- Trzeba pamiętać o tym, aby nie nabawić sie reumatyzmu od zimnej cieczy w wiadrach, dlatego najlepiej wlać do nich ciepłą wodę.
- Dłonie z pewnością nam za to podziękują za kilka lat – dodaje ekspert z G-Force Auto Detailing.
W ostatnim czasie bardzo popularne stały się tzw. myjnie samoobsługowe, na których za opłatą możemy własnoręcznie, przy pomocy myjki wysokociśnieniowej, umyć nasze auta. Jednak czy korzystanie z nich w czasie zimy jest bezpieczne z punktu widzenia nadwozia samochodów? – Jeżeli mamy pewność, że temperatura w nocy nie spadnie poniżej zera, możemy śmiało myć tam nasze pojazdy.
Jeśli jednak temperatura spada do zera lub niżej, dobrze jest korzystać z usług myjni ocieplanych, tzw ręcznych. W zależności od tego, jaki myjnia ma standard, auto będzie wtedy lepiej lub gorzej dosuszone – wyjaśnia Kamil Łuczak. Jednak zimą brud częściej osadza się nie tylko na zewnątrz pojazdu, lecz również pod maską auta, w komorze silnikowej.
Jak wiadomo, współczesne samochody posiadają bardzo rozbudowane instalacje elektryczne, które są Fot. Archiwum Polskapresse bardzo wrażliwe na czynniki atmosferyczne, a w razie uszkodzenia, ich naprawa jest niezwykle kosztowna. Dlatego też to zadanie lepiej pozostawić specjalistom. Bez względu na porę roku, każdy dobry zakład zajmujący się myciem pojazdów posiada w swojej ofercie taką usługę.
- Co jednak zrobić, gdy myjnie automatyczne są zamknięte, a tak dzieje się już w Polsce przy -10 stopniach? Na to pytanie odpowiada Marek Godzieszka, Dyrektor Techniczny firmy Auto-Boss:
- “W sytuacji, gdy pozostaje nam myjka ciśnieniowa dostępna na niektórych stacjach benzynowych, warto zastosować się do poniższych zaleceń:
- – Przed myciem koniecznie zabezpieczmy zamki auta przed dostaniem się do nich dużej ilości wody – zamki zaklejmy jakąkolwiek taśmą;
- – Jeśli właściciel myjni na to pozwoli – spryskajmy koła preparatem do mycia bo im zimniej, tym trudniej pozbyć się zanieczyszczeń;
- – Spłukujemy auto, zaczynając od dachu, i natychmiast osuszamy np. irchą;
- – Ruszając autem, włączmy ogrzewanie tylnej szyby i lusterek oraz ogrzewanie wnętrza;
- – W garażu dosuszmy samochód i poddajmy dodatkowym pielęgnacjom:
- – Oczyśćmy pióra wycieraczek i usuńmy z nich lód;- Pianką i ręcznikami papierowymi domyjmy szyby z zacieków;- Wytrzyjmy wewnętrzne krawędzie drzwi oraz usuńmy resztki wody i lodu z karoserii;.
- – We własnym garażu pozostawiajmy rutynowo otwartą szybę;
- – W ujemnej temperaturze nie ma sensu woskowanie karoserii tradycyjną pastą, gdyż działa bardzo krótko;
- – Jeśli mamy, upewnijmy się, czy w instrukcji nie ma uwag dotyczących mycia – czy tylko w myjni bezdotykowej lub ręcznej. Mogą być tez uwagi dotyczące konserwacji nadwozia – nowoczesne, ekologiczne lakiery są często bardzo cienkie i delikatne – można je uszkodzić nawet zbyt silnym naciskiem szczotki;
- -Zapewnijmy drożność kanałom odpływowym i kratkom wentylacyjnym w karoserii, by zamarznięta woda nam nie parowała na szybę;
- – Pod dywaniki warto włożyć warstwę starych gazet, świetnie wchłaniają wilgoć, dzięki temu wnętrze auta będzie suche i nie pojawią się problemy z szybami parującymi od wewnątrz.”
Zima to również czas, w którym często dochodzi do stłuczek, po których samochody wymagają lakierowania. Właściciele aut, które niedawno przeszły naprawę blacharsko-lakierniczą, nie powinni jednak obawiać się mycia swoich aut. – Obecnie stosowane są takie sposoby lakierowania, że cały proces malowania nadwozia zajmuje maksymalnie kilka dni, po czym auto jest wydawane klientowi.
- Warto zapamiętać:
- – Dokładnie wycieramy auto, jeszcze dokładniej uszczelki;- Nie lejemyciśnieniowo wody w zamki;- Starajmy sie nie wypłukiwaćsmaru z zawiasów;
- – Auta myjemy w temperaturach nie niższych, niż 0 stopni Celsjusza.