Auto Blog-Pomóc drogowa Autopomoc Jak Odpalić Samochód Jak Padł Akumulator?

Jak Odpalić Samochód Jak Padł Akumulator?

0 Comments

Jak Odpalić Samochód Jak Padł Akumulator
Procedura awaryjnego rozruchu, bezpieczna dla większości aut:

 1. Połącz czerwonym przewodem „plusy’ akumulatorów obu aut.
 2. Połącz czarnym przewodem „minus’ akumulatora „dawcy’ z masą (najlepiej z uchwytem na bloku silnika) auta „biorcy’.
 3. Uruchom silnik „dawcy’ prądu.
 4. Spróbuj uruchomić silnik auta „biorcy’ prądu.

ё

Jak odpalić auto gdy padnie akumulator?

Prąd od sąsiada – jak korzystać z kabli rozruchowych? – A co jeśli nie mamy czasu na ładowanie z prostownika, bądź po prostu nie mamy prostownika? Zostaje poproszenie o pomoc sąsiada ze sprawnym autem. Za pomocą kabli rozruchowych można “pożyczyć” prąd z innego samochodu.

 1. Operację podpinania kabli rozruchowych należy zacząć od wpięcia się plusowym kablem (czerwony kolor) w klemę akumulatora “dawcy”.
 2. Drugi koniec wędruje do baterii “biorcy”.
 3. Warto uważać, by w tym czasie któraś z końcówek nie zetknęła się z jakimś metalowym elementem.
 4. Może to doprowadzić do zwarcia i w efekcie uszkodzenia jednego z układów elektrycznych.

W nowoczesnych samochodach o to nietrudno, a koszty naprawy mogą sięgnąć kilku tysięcy złotych. Kolejny krok dotyczy czarnego kabla, minusa. Jeden koniec należy wpiąć w minusową klemę sprawnego akumulatora (“dawcy”), a drugi do nielakierowanego elementu pod maską “biorcy” (np.

 • Krawędź blachy, głowica cylindrów).
 • Ważne, by nie próbować łączyć czarnego przewodu z rozładowanym akumulatorem.
 • W skrajnej sytuacji może pojawić się iskrzenie i w konsekwencji zapalenie gazw wydostających się z baterii.
 • Po prawidłowym podłączeniu kabli wyłączamy odbiorniki prądu (nagrzewnicę, radio, klimatyzację itp.) w samochodzie “dawcy” i włączamy silnik.

Jeśli akumulator nie został rozładowany do końca, po kilku chwilach powinno udać się uruchomić jednostkę napędową “biorcy” prądu. Jeżeli akumulator rozładowaliśmy do takiego stanu, że przed połączeniem z inną baterią nie był w stanie zakręcić rozrusznikiem, przed pierwszą próbą uruchomienia silnika, należy odczekać kilka minut. PIOTR DESKA Agencja Wyborcza.pl Przy każdym przekręcaniu kluczyka w aucie “biorcy” warto w “dawcy” podwyższyć obroty do około 1200-1500 obr./min, dzięki czemu alternator zacznie ładować baterię, co zminimalizuje ryzyko jego rozładowania. Rozrusznikiem należy kręcić nie dłużej, niż 10 sekund.

Jak odpalić auto z rozładowanym akumulatorem bez kabli?

Rozładowany akumulator – odpalenie „na pych” – Druga metoda odpalania jest niezalecana przy nowoczesnych samochodach, obciążanie przy tym procesie mogą uszkodzić dwumasowe koło zamachowe czy nawet katalizator. Jeśli jednak chcecie zaryzykować, to pamiętajcie, że ta metoda sprawdzi się raczej w starszych autach. Rozładowany akumulator – odpalanie „na pych” Po udanym procesie awaryjnego odpalenia silnika, warto podładować akumulator prostownikiem. Natomiast jeśli żadna z proponowanych metod nie okazała się przydatna, zalecamy udanie się do specjalistycznego serwisu. Być może będzie niestety koniecznością. : Rozładowany akumulator – jak odpalić samochód?

Jak odpalic samochód bez pradu?

Alternatywne sposoby rozruchu silnika – poradnik Auto, które nie odpala, to zmora każdego kierowcy. Nie ma przecież nic gorszego niż samochód, który odmawia posłuszeństwa w momencie, gdy się śpieszymy np. do pracy lub kiedy bardzo potrzebujemy gdzieś pojechać. Przyczyn może być wiele, ale wiele jest też alternatywnych sposobów uruchomienia takiego samochodu. Przeczytajcie o kilku z nich. Najczęstszą przyczyną problemów z rozruchem jest rozładowany akumulator. Takie sytuacje zdarzają się zazwyczaj zimą, co jest bezpośrednio związane z obniżaniem się pojemności przy niskich temperaturach. Jeśli dodamy do tego fakt, że akumulatory się zużywają, to po kilku latach eksploatacji i mrozie na zewnątrz problemy z rozruchem są niemal pewne, Można też wziąć klucz płasko-oczkowy (zazwyczaj w rozmiarze 10 lub 13), odkręcić klemy i zabrać akumulator do domu. Już samo ogrzanie go może pozwolić uzyskać wystarczającą ilość prądu na rozruch, a jeszcze lepiej, jeśli w domu podłączymy go do prostownika.

Przy okazji takiej operacji warto sprawdzić poziom elektrolitu w akumulatorze (jeżeli jest to akumulator typu obsługowego). Ubytek możemy spróbować uzupełnić wodą destylowaną. Warto też odpowiednio oczyścić klemy – to również pomoże w sprawnym rozruchu. Przy montażu akumulatora trzeba uważać, aby odpowiednio go dokręcić.

Śruby lubią się odkręcać i później akumulator skacze na nierównościach. Czasem problemem mogą być zaśniedziałe klemy od akumulatora W ociepleniu pomoże także osłona termiczna, stosowana zazwyczaj przy Diesla. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby podobną wykorzystać nawet w samochodzie, który jej nie miał. Jeśli jednak czasu jest mało, a my musimy ruszyć, to warto mieć ze sobą kable rozruchowe, które łączymy z autem dawcy prądu, Przy kupnie kabli ważna jest ich długość, wartość przenoszonego prądu i ogólna solidność wykonania. Dlatego nie warto kupować najtańszych.

Zawsze można skorzystać z usługi kogoś, kto przyjedzie z tzw. boosterem, czyli urządzeniem startowym. Usługę pożyczenia prądu oferują także taksówkarze, jej koszt to około 15-25 zł. Jedną z innych metod jest rozruch silnika na tzw. pych, czyli uzyskując rozbieg. Niestety, nie możemy w ten sposób uruchamiać aut z automatyczną skrzynią biegów, bo może ona ulec zniszczeniu.

W nowszych autach trzeba uważać z tą metodą, ale w starszych jest ona często skuteczna. Na rozładowany akumulator są 2 sposoby – albo pożyczamy prąd od innego auta, albo korzystamy z prostownika Polega to na rozpędzeniu samochodu z kierowcą w środku. Samochód powinien być na biegu (najlepiej na drugim, a nie pierwszym). Kolejną przyczyną może być stojący jeden z elementów osprzętu, Zablokowany może unieruchomić cały samochód. Mowa tutaj np. o sprężarce, Taką usterkę trudno rozpoznać, jednak jeżeli auto ma prąd, a przy kręceniu rozrusznikiem nie widać oznak jego działania, to jest to pewna wskazówka.

Tym bardziej jeśli przy próbie uruchomienia samochodu na pych po puszczeniu sprzęgła staje on dęba. W silnikach Diesla przyczyną może być zamarznięte, Jeśli w zbiorniku został tzw. letni olej napędowy, to podczas mrozów rozruch może być utrudniony (starsze samochody) lub niemożliwy (te nowsze). Można się przed tym ustrzec, dodając do paliwa dodatki zapobiegające wytrącaniu się parafiny,

Jeśli jednak auto już nie odpala, jest na to za późno. Wówczas albo czekamy, aż zrobi się ciepło, albo samochód trzeba przetransportować w cieplejsze miejsce, np. do garażu czy warsztatu. Tam po podgrzaniu układu paliwowego można go będzie uruchomić. Następnie warto wyjeździć letni olej napędowy lub zalać do pełna zimowy. Jednak brak prądu to dopiero początek przyczyn. W samochodach z silnikami Diesla rozruch utrudniają zużyte świece żarowe. Jednak i na takie usterki są pewne praktycznie niezawodne sposoby. Może nie jest to najzdrowsze dla auta, ale są wszelkiego rodzaju preparaty typu autostart.

Wtryskuje się je do układu dolotowego. Zassane przez silnik przez chwilę tworzą palną mieszankę wraz z powietrzem i uruchamiają silnik. Co ciekawe, najskuteczniejsze są środki do nabłyszczania deski rozdzielczej. Jak odpalić samochód za pomocą takiej metody? Trzeba mieć śrubokręt do odkręcenia obudowy,

Pryskamy tam nieco środka łatwopalnego. Ważne jest, aby zrobić to przed samym rozruchem, a nie w jego trakcie. Jest to metoda skuteczna, zwłaszcza w starszych pojazdach, ale dość ryzykowna. Możliwe jest zniszczenie przepływomierza lub rozerwanie układu dolotowego.

Jeśli auto wciąż nie odpala, konieczne jest poszukiwanie przyczyn. Odkręcając cewki zapłonowe (w aucie z silnikiem benzynowym) ze świecami, możemy sprawdzić, czy podczas kręcenia rozrusznikiem jest prąd i czy działa sam rozrusznik. Jeśli tak jest na wszystkich cylindrach, to może powodem jest brak dopływu paliwa,

Najbardziej błahą, ale częstą przyczyną jest zablokowany, Problemem może być także filtr paliwa Po wielu latach eksploatacji potrafi się on zatkać, zwłaszcza na mrozie. Na szczęście jego wymiana nie jest ani droga, ani skomplikowana. Najtrudniejsze ze wszystkiego jest jego zlokalizowanie,

Czy można odpalic auto bez alternatora?

Kłopoty z alternatorem Bartosz Gubernat / (kr) 24 kwietnia 2015, 13:56 Fot. Bartosz Gubernat Zepsuty, lub uszkodzony alternator da o sobie znać w czasie jazdy, poprzez zapaloną kontrolkę z symbolem akumulatora. Fot. Bartosz Gubernat Alternator jest prądnicą prądu przemiennego, połączoną z wałem korbowym za pomocą paska wielorowkowego lub klinowego, który przenosi napęd. Jego zadaniem jest zasilenie w energię instalacji elektrycznej samochodu, oraz ładowanie w czasie jazdy akumulatora.

 1. Podczas postoju, kiedy alternator nie pracuje, do rozruchu silnika wykorzystywana jest energia zmagazynowana w baterii podczas jazdy.
 2. Akumulator zasila instalację w prąd np.
 3. Podczas słuchania radia przy wyłączonym silniku.
 4. Oczywiście, energią wytworzoną wcześniej przez alternator.
 5. Dlatego jego działanie jest kluczowe dla poprawnej pracy samochodu.
You might be interested:  Ile Podatku Od Wzbogacenia Za Samochód?

Z uszkodzonym alternatorem auto będzie w stanie przejechać tylko taki dystans, na jaki wystarczy energii zmagazynowanej w akumulatorze. Potem zabraknie prądu i samochód po prostu stanie – tłumaczy Stanisław Płonka, z Rzeszowa. Ponieważ alternator produkuje prąd zmienny, do jego budowy konieczne jest zastosowanie układu prostującego.

To on odpowiada za otrzymanie na wyjściu z urządzenia prądu stałego. Do utrzymania stałego napięcia w akumulatorze służy natomiast jego regulator, utrzymujący napięcie ładowania na poziomie 13,9-14,2V dla instalacji 12-woltowych, oraz 27,9-28,2V dla instalacji 24-woltowych. Nadwyżka względem znamionowego napięcia akumulatora jest konieczna do zapewnienia jego ładowania.

Jak tłumaczy Kazimierz Kopeć z jednego serwisów w Rzeszowie, najczęściej w alternatorach zużywają się łożyska, pierścienie ślizgowe i szczotki regulatora. – Najbardziej narażone są na nie samochody z silnikami trapionymi przez wycieki oleju i płynów eksploatacyjnych.

 • Do szybszego zużycia części alternatora przyczyniają się także czynniki zewnętrze, np.
 • Woda czy sól, które do komory silnika dostają się z drogi – tłumaczy Kazimierz Kopeć.
 • W większości serwisów samochodowych pełna regeneracja alternatora kosztuje od 70 do 100 zł.
 • Za taką kwotę część jest rozbierana, czyszczona i wyposażana w nowe podzespoły, którymi zastępuje się uszkodzone części.- Sygnałem dla wizyty u mechanika powinna być kontrolka ładowania, która nie gaśnie po uruchomieniu silnika.

Albo na pewien czas zapala się w czasie jazdy, by po chwili zgasnąć. Niepokój powinny budzić także odgłosy tarcia, które zazwyczaj sugerują konieczność wymiany zużytych łożysk – wyjaśnia Kopeć. Naprawa zawsze się opłaca, nowe alternatory w ASO są bardzo drogie.

Po czym poznać że akumulator jest rozładowany?

Przyczyny rozładowania akumulatora – Podobnie jak wszystkie inne urządzenia, również akumulatory ulegają naturalnemu zużyciu. Ich żywotność wynosi zazwyczaj od 3 do 6 lat. Jednak na przykład w wyniku nieprawidłowej eksploatacji przestają one pracować znacznie szybciej.

 • niskie temperatury znacznie poniżej 0 st. Celsjusza;
 • pozostawienie włączonych świateł lub radia przy zgaszonym silniku;
 • rzadkie używanie samochodu;
 • niedomknięte drzwi auta (skutkuje to ciągłym podświetleniem wnętrza);
 • nieprawidłowe działanie alternatora;
 • nieprawidłowy dobór akumulatora do modelu samochodu;
 • zaburzenia w przepływie prądu (np. wskutek zanieczyszczeń pochodzących z codziennej eksploatacji).

Poza tym musimy pamiętać, że w mniejszym lub większym stopniu akumulator rozładowuje się samoczynnie. To tzw. samorozładowanie, które następuje nawet wówczas, kiedy żaden z odbiorników nie pobiera z niego prądu. Jeśli samochód nie jest używany, prąd z podłączonego akumulatora znika jeszcze szybciej.

Czy akumulator ładuje się podczas jazdy?

Jazda na krótkich dystansach – Już wiesz, że jazda na krótkich dystansach nie najlepiej wpływa na stan naładowania Twojego akumulatora. Czas jego ładowania podczas jazdy jest za krótki, co powoduje, iż systematycznie obniża się jego moc. W konsekwencji nadchodzi taki moment, że nie jest w stanie już uruchomić pojazdu.

 • Jak sprawdzić akumulator, czy jest naładowany czy konieczne jest jego doładowanie? Sprawdź jego napięcie w stanie spoczynku, które najlepiej, kiedy wynosi 12,4-12,6 V.
 • Jeżeli wartość jest niższa niż 12V, to oznacza, że jest on częściowo rozładowany.
 • Mniej niż 10V to sygnał, że stan akumulatora w Twoim samochodzie nie jest najlepszy lub też koniecznie potrzebuje naładowania.

Do sprawdzania akumulatora wykorzystaj prosty miernik. Bardzo praktyczny gadżet dla każdego kierowcy. Nie pozwól się zaskoczyć! Zadbaj o akumulator w swoim samochodzie, kontroluj jego poziom naładowania, ładuj go regularnie, wykorzystując do tego specjalną ładowarkę.

Przy jakim napięciu akumulator jest rozładowany?

Prawidłowe napięcie akumulatora – Kontrola napięcia akumulatora powinna zostać przeprowadzona za pomocą tak zwanego multimetru. Prawidłowe napięcie akumulatora pozwala na zmniejszenie wszelkich problemów z rozruchem samochodu. Jego obsługa nie jest skomplikowana, dlatego z czynnością tą powinna poradzić sobie większość kierowców.

Rozładowany – Wartość poniżej 12 V, Naładowany w stopniu średnim- 12-12.5 V, wówczas konieczne jest doładowanie akumulatora, Naładowany- 12.5-12.8V.

W tym miejscu przytoczyć warto także pojęcie akumulatora skrajnie rozładowanego, którego wartość to 11,8 lub niższa. Jeżeli nasz miernik ukazuje taką wartość, jest to znak, iż baterię jak najszybciej należy naładować z użyciem prostownika. W tym wypadku ważne jest także natężenie postojowe, które służy do podtrzymywania pracy alarmu oraz komputera, czy radia.

Po jakim czasie akumulator się rozładuje?

Akumulator rozładowuje się przez noc. Ciągłe problemy z uruchomieniem silnika po kilkugodzinnym postoju. Niemożność uruchomienia silnika po nocy. Nie działa centralny zamek, przez całkowicie rozładowany akumulator. Akumulator rozładowuje się na postoju. Kierowcę zaskoczyło nagłe rozładowanie akumulatora w trakcie lata.

To typowe problemy, która potrafią zaskoczyć wielu kierowców. Niezależnie od tego, jakim samochodem jeżdżą. Co jest ich przyczyną? Akumulator samochodowy to jedno z dwóch źródeł zasilania samochodowej instalacji elektrycznej. Drugim jest alternator. Akumulator zasila instalację wtedy, gdy nie działa silnik.

Gdy działa silnik, źródłem prądu dla instalacji elektrycznej jest alternator (za pośrednictwem regulatora napięcia). Alternator również ładuje akumulator samochodowy. Akumulator samochodowy musi zapewnić prąd do działania centralnego zamka, alarmu samochodowego i do podtrzymania pamięci w urządzeniach elektronicznych.

 1. Następnie musi zasilić szereg urządzeń, które są odpowiedzialne za uruchomienie silnika.
 2. Przede wszystkim komputer, sterujący pracą jednostki napędowej i najbardziej łakomy na energię elektryczną rozrusznik.
 3. Ale nie tylko.
 4. Również elektryczną pompę paliwa w baku.
 5. W silniku benzynowym elementy układu zapłonowego.

A w dieslu – świece żarowe. Niestety, bardzo często zdarza się, że po nocy, albo po kilku godzinach postoju, akumulator nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej ilości prądu. Albo trzeba kilkakrotnie kręcić rozrusznikiem (z przerwami, żeby go nie uszkodzić). Rozładowanie akumulatora na postoju – całkowite rozładowanie akumulatora po nocy. Motorewia.pl Michał Lisiak Akumulator rozładowuje się na skutek wysokich temperatur powietrza. Tak dzieje się w trakcie upalnych dni. Albo wtedy, gdy samochód zostanie wystawiony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

A ono spowoduje bardzo silne nagrzanie maski i wzrost temperatury pod nią. Optymalna temperatura pracy dla akumulatora to 20 st.C. Przy temperaturze 30 st. C proces samorozładowania akumulatora przyspiesza dwukrotnie. Wystawienie auta na działanie promieni słonecznych i nagrzanie karoserii powoduje, że pod maską temperatura może sięgnąć 50 st.C.

To dlatego latem, po kilku godzinach postoju na słońcu silnik może nie dać się uruchomić. Zimą znów, w minusowych temperaturach, dochodzi do spadku sprawności elektrycznej. Spada przepływ ładunków. W temperaturze minus 10 st. C, akumulator traci 30 procent pojemności.

 1. Im silniejszy mróz w nocy, tym większa szansa na to, że rano akumulator będzie rozładowany.
 2. Akumulator może również ulegać rozładowaniu na zbyt małej ilości energii, jaka została w nim zgromadzona.
 3. Powodem może być zasiarczenie, spowodowane złą eksploatacją akumulatora.
 4. Na przykład doprowadzeniem do jego głębokiego rozładowania.

Akumulator może być również niedoładowany na skutek tego, że kierowca ciągle jeździ na krótkich trasach. Wtedy alternator nie ma szansy na naładowanie akumulatora do pełna. Powodem może być również wiele rozruchów silnika w ciągu dnia, które wymagają bardzo dużych ilości prądu.

 • Albo zużyty rozrusznik, który wymaga dużych ilości prądu.
 • Często zdarza się tak, że akumulator jest sprawny, silnik sprawny, a tymczasem pojawia się samoczynne rozładowanie akumulatora w samochodzie.
 • Akumulator rozładowuje się przez noc, albo następuje nagłe rozładowanie akumulatora, na postoju, w bardzo krótkim czasie.

Co jest tego powodem? Jak temu zaradzić? Jak wspomnieliśmy wcześniej, po wyłączeniu silnika, akumulator musi zasilić szereg urządzeń elektrycznych. Im bardziej rozbudowane wyposażenie auta, tym jest ich więcej. Im gorszy stan instalacji elektrycznej (przebicia, zwarcia), tym pobór energii większy.

 1. W prostym samochodzie, np.
 2. Naszym kilkunastoletnim, testowym kompakcie, który wiernie służy do różnych doświadczeń, akumulator na postoju zasila: pamięć sterownika silnika, pamięć fabrycznego radia, centralny zamek i fabryczny alarm.
 3. Jakie jest zużycie prądu z akumulatora po wyłączeniu silnika? Bardzo małe – 0,029 A.

Samochód jest wyposażony w akumulator o pojemności 45Ah. Po jakim czasie akumulator ulegnie całkowitemu rozładowaniu (i równocześnie, całkowitemu zniszczeniu)? W optymalnych warunkach, przy temperaturze 20 st. C, powinno się to stać po ok.1551 godzinach, czyli po 64 dniach.

 1. Ale optymalnych warunków nie uda się osiągnąć nigdy, albowiem trzeba liczyć się z wahaniami temperatury.
 2. Poza tym akumulator musi zapewnić odpowiednią ilość energii do uruchomienia silnika.
 3. Zatem trzeba liczyć się z tym, że w praktyce, po miesiącu postoju, nie udałoby się uruchomić silnika.
 4. Przyjmuje się, że pobór prądu po wyłączeniu silnika, nie powinien przekraczać 0,050 – 0,080 A.

Wszystko zależy od klasy auta i stopnia jego wyposażenia. Lepiej wyposażone auto musi mieć akumulator o wyższej pojemności. Pobór prądu z akumulatora po wyłączeniu silnika Motorewia.pl / Michał Lisiak Niefabryczne radio może powodować przyspieszone rozładowanie akumulatora. Dodatkowy alarm może powodować rozładowanie akumulatora. Stacja multimedialna, sprowadzona z Chin, może przyspieszać rozładowanie akumulatora.

I nie ma w tym nic dziwnego. Producent samochodu nie przewidział stosowania takich ulepszeń. On dostosował instalację elektryczną do wyposażenia, jakie sam w niej zamontował. Wiele osób pomyśli – w takim razie wystarczy zamontować akumulator o większej pojemności. Nie. Alternator jest dostosowany do akumulatora 40 – 45 Ah.

Zamontowanie akumulatora 65 Ah będzie źródłem kolejnych problemów. Stacja multimedialna z ekranem 7 cali do samochodu Zróbmy doświadczenie. Odłączamy fabryczne radio. Zamiast niego podłączamy chińską bezmarkową stację multimedialną z ekranem 7 cali. Po wyłączeniu akumulatora zużycie prądu wyraźnie rośnie – do 0,085 A (z 0,029 A). Pobór prądu postojowego po wymianie fabrycznego radia na niefabryczne Motorewia.pl / Michał Lisiak Nieostrożność bywa często powodem rozładowania akumulatora, a często jego całkowitego zniszczenia, gdy dojdzie do całkowitego, głębokiego rozładowania.

Zostawienie włączonego światełka w bagażniku, zostawienie włączonych świateł zewnętrznych. Albo pozostawienie niedomkniętych drzwi, przez co pali się lampka podświetlenia. Po jakim czasie akumulator ulegnie rozładowaniu, gdy zostawimy zapaloną lampkę w środku auta? Wnętrze kabiny oświetla zwykła żaróweczka, rurka C5, wykonana w standardowej technologii.

Zużycie prądu wynosi 2,18 A. To oznacza, że do całkowitego rozładowania akumulatora o pojemności 45Ah powinno dojść po 20 godzinach. Oczywiście, akumulatora w pełni naładowanego, w pełni sprawnego, w temperaturze 20 st.C. W praktyce, zazwyczaj zostawienie włączonej lampki prowadzi do rozładowania akumulatora po jednej nocy. Rozładowanie akumulatora przez włączone oświetlenie kabiny Motorewia.pl Michał Lisiak Teoretycznie, taka sytuacja wydaje się niemożliwa. Zostawienie auta z włączonymi światłami generuje ostrzeżenia dźwiękowe. Ale trzeba brać pod uwagę to, że wiele aut jest poprzerabianych i nie do końca sprawnych.

Zróbmy zatem doświadczenie. Pozostawienie włączonych świateł mijania powoduje wzrost zużycia energii do poziomu 9,19A. A to oznacza, że w pełni naładowany akumulator, o pojemności 45Ah, w optymalnej temperaturze 20 st. C, zostanie całkowicie rozładowany po niecałych 5 godzinach. I po tym czasie, akumulator, na skutek głębokiego rozładowania, będzie nadawał się do wyrzucenia.

W praktyce, lekko zużyty, albo niedoładowany akumulator, przy wysokiej albo niskiej temperaturze zewnętrznej, rozładuje się w znacznie krótszym czasie. W przypadku ciągłej jazdy na krótkich trasach, trzeba doładowywać akumulator do pełna za pomocą prostownika mikroprocesorowego. Trzeba sprawdzić, czy jaki jest pobór prądu po wyłączeniu silnika. Jeśli jest zbyt wysoki, należy poszukać przyczyn. Akumulator może być rozładowywany przez nowe radio, stację multimedialną, alarm a także różne przeróbki instalacji elektrycznej.

Powodem rozładowywania mogą być również awarie instalacji elektrycznej (przebicia, zwarcia). Trzeba je wyeliminować. Auto trzeba chronić przed mrozem zimą i przed zbytnim nagrzewaniem w trakcie lata. Akumulator trzeba co pewien czas umyć, albowiem brud i wilgoć są źródłem prądów błądzących, które również przyspieszają rozładowanie.

I trzeba pamiętać o tym, że akumulator nie jest wieczny. Średni czas eksploatacji dobrego akumulatora to ok.5 lat.

You might be interested:  Fame Mma 13 Samochód Kto Wygrał?

Ile jezdzic po rozladowaniu akumulatora?

Akumulator. Jak zadbać o akumulator przy dłuższym przestoju? Mariusz Michalak 28 listopada 2020, 14:07 Fot. Archiwum Izolacja społeczna, związana z pandemią COVID-19, doprowadziła do ograniczenia ruchu turystycznego i na dłuższy czas zatrzymała wiele pojazdów.

To dobra okazja do przypomnienia sobie kilku zasad związanych z obsługą akumulatora. Długie okresy postoju nie sprzyjają pojazdom i akumulatorom. Najbardziej narażone na awarie są akumulatory, które mają więcej niż 4 lata i ze względu na wiek mogą mieć zmniejszoną pojemność. To właśnie starsze akumulatory najczęściej ujawniają swoje dolegliwości – choć często dopiero zimą, gdy niskie temperatury wymagają od nich większej mocy rozruchowej.

Akumulatory typu AGM i EFB (przeznaczone przede wszystkim do pojazdów z systemem Start-Stop) zapewniają dużo większą wydajność energetyczną i lepiej niż tradycyjne akumulatory znoszą głębokie rozładowanie. Jednak ich konserwacja, tak jak w przypadku każdego innego akumulatora, wymaga od użytkownika dbałości i uwagi.

 • Bowiem, zarówno latem jak i zimą, przy niższym stanie naładowania mogą wystąpić problemy z rozruchem akumulatora, a system Start-Stop może przestać pracować lub deaktywuje się.
 • Taka sytuacja prowadzi do zwiększonego spalania paliwa.
 • Ponadto, przy dłuższym okresie postoju auta, system zarządzania akumulatorem może nieprawidłowo zdiagnozować stan jego naładowania.

Kierowcy powinni pamiętać, że utrzymujący się niski stan naładowania akumulatora może spowodować nieodwracalne zasiarczenie płyt, które prowadzi do zmniejszenia dostępnej pojemności – a ostatecznie do awarii akumulatora. Można tego uniknąć, stosując zasady konserwacji i użytkowania, takie jak ładowanie akumulatora oraz jazda na dłuższych odcinkach.

Rozwiązaniem zapobiegającym awariom i zmniejszaniu się pojemności jest regularna kontrola stanu napięcia i ładowanie akumulatora przy pomocy prostowników. Nowoczesne prostowniki posiadają opcję zmiany trybu – oznacza to, że gdy akumulator jest w pełni naładowany, zachowują się jak prostowniki konserwacyjne, utrzymując prawidłowy stan naładowania akumulatora i przedłużając w ten sposób jego żywotność.

Jeśli nie masz możliwości częstego podłączania prostownika, powinieneś doładowywać akumulator przynajmniej co 4-6 tygodni podczas postoju pojazdu. W przypadku napięcia mniejszego niż 12,5 V (podczas pomiaru bez aktywnych odbiorników prądu) powinieneś niezwłocznie doładować akumulator. Jeśli nie posiadasz własnego prostownika, z pomocą przyjdzie mechanik, który pomoże zdiagnozować akumulator za pomocą profesjonalnego testera – takiego jak Exide EBT965P – i doładuje akumulator, jeśli będzie to konieczne.

 1. Na szczęście wiele warsztatów funkcjonuje bez większych ograniczeń.
 2. Pamiętaj, że krótki wyjazd na zakupy raz w tygodniu może nie wystarczyć, by utrzymać akumulator w dobrym stanie.
 3. Powinieneś pokonywać jednorazowo bez przystanków co najmniej 15-20 km – najlepiej poruszając się po autostradzie lub drodze szybkiego ruchu, by alternator miał szansę pracować wydajnie i wystarczająco dobrze doładował akumulator.

Niestety jazda na krótkich trasach może nie zrekompensować energii zużytej przez akumulator na rozruch silnika. Pomocne może być także ograniczenie używania urządzeń pochłaniających dużo energii, takich jak klimatyzacja czy GPS. Zobacz także: Ford Transit w nowej wersji Trail

Jak nie dopuścić do rozładowania akumulatora?

Zwyczajnie wyjmij od czasu do czasu akumulator na noc z samochodu i podepnij go do prostownika, aby mógł się solidnie doładować. Pamiętaj jednak, aby robić to zawsze w dobrze wentylowanym pomieszczeniu bez źródeł ognia.

Jak sprawdzić czy akumulator jest w pełni naładowany?

Jak sprawdzić sprawność akumulatora? – Regularne sprawdzanie stanu napięcia akumulatora to podstawowa zasada dobrej profilaktyki. Wystarczy poświęcić kilka minut, aby uniknąć przykrych niespodzianek. Najprostszym sposobem jest użycie woltomierza podłączanego do gniazda zapalniczki samochodowej.

Czy można odpalić samochód podłączony do prostownika?

Często zajmuje on nawet 8 godzin. Czy jednak za pomocą tego urządzenia jesteśmy w stanie uruchomić auto w czasie potrzeby? Tak, jeśli jest to prostownik z rozruchem. Pozwala on na odpalenie samochodu w kryzysowych sytuacjach.

Czy można jechać z rozładowanym akumulatorem?

Czy można jechać samochodem gdy awarii uległo ładowanie? – Akubiz.biz – blog branży akumulatorowej Producenci samochodów nieustannie prześcigają się w obmyślaniu rozwiązań ułatwiających ich obsługę lub poprawiających komfort eksploatacji aut. O ile bez części tych, popularnie zwanych gadżetami, cudeniek trudno wyobrazić sobie dziś jazdę samochodem to zapewne ich brak lub chwilowe ”niedziałanie” nie spowoduje konieczności jazdy prosto do warsztatu lub przerwania podróży w ogóle.

 1. Taką sytuację może powodować rozładowany, starzejący się lub będący na skraju zużycia czy wręcz uszkodzony akumulator i wiedzą o tym doskonale właściciele aut ”wyższego segmentu” z tzw.
 2. Modułem komfortu – gdzie po wyświetleniu komunikatu na pulpicie – zwykle symbolu czerwonego akumulatora – przestaje działać wiele rzeczy tj:.

grzanie foteli, sprzęt audio, klimatyzacja czy inne “extra systemy” zasilane prądem. A wszystko to po to, aby uchronić te resztki akumulatora a raczej to co w nim zostało na dokończenie podróży lub spokojne podjechanie do serwisu. No tak, ale spora część pojazdów takiego modułu nie posiada a w gamie kontrolek na pulpicie symbol czerwonego akumulatora jest, to o co chodzi? Zwykle ta kontrolka informuje nas o prawidłowym działaniu alternatora czyli naszej ”elektrowni” zapewniającej zaopatrzenie pojazdu w energię elektryczną i niestety, jak każdy element, narażonego na awarię co właśnie ma nam zasygnalizować wspomniana wyżej kontrolka.

 • Co dalej? Kiedy już zaświeci się kontrolka ładowania sytuacja nie jest beznadziejna.
 • Musimy jedynie upewnić się, że nie pękł nam pasek klinowy napędu alternatora bo ten zazwyczaj napędza jeszcze jakiś ważny ”organ” pojazdu.
 • Oczywiście jazda jest wówczas możliwa i w zasadzie dysponujemy energią zgromadzoną w akumulatorze a w sytuacji awaryjnej możemy z niej skorzystać.

Aby ocenić szanse na jazdę ”bez ładowania’ ‘ powinniśmy znać stan akumulatora w pojeździe (im nowszy tym lepiej) i jego pojemność nominalną (Ah). Wielu producentów już zawczasu na naklejce umieszcza dodatkowy parametr RC, co z angielskiego oznacza Reserve Capacity – pojemność rezerwowa, wyrażana w minutach np.

 • RC 60, co ni mniej, ni więcej oznacza, że w przypadku braku ładowania – nasze auto będzie w stanie pracować jeszcze przez 60 min.
 • Jako podstawę do wyliczeń przyjęto, że elementarne odbiorniki pracującego samochodu zużywają prąd o natężeniu 25A ( 300W).
 • W powszechniejszym użyciu jest parametr – amperogodzina (Ah) i tu również bardzo łatwo – znając, że samochód zużywa te 25A/godzinę – wyliczyć hipotetyczny czas jazdy bez ładowania.
You might be interested:  Ile Trzeba Zarabiać Żeby Kupić Nowy Samochód?

Oczywiście szacunki należy brać z dużą tolerancją na minus z uwagi na stan akumulatora. W każdym przypadku awaria ładowania nie musi oznaczać końca podróży z “pomocą drogową” w tle, ale zaznaczyć tutaj trzeba, że zawsze to będzie sytuacja tzw. wyższej konieczności i raczej nie może być mowy o stałej praktyce w tym zakresie.

 1. Aby przybliżyć Państwu taką zdolność akumulatora rozruchowego, a tym samym ułatwić podjęcie decyzji przy jego zakupie, wykonaliśmy test pojemności rezerwowej kilku najpopularniejszych modeli z naszej oferty.
 2. Słowo wstępne napisał: Andrzej Maciąg – redaktor Kilka dni temu nasz sklep, który znajduje się w Szczecinie przy ulicy Gryfińskiej 106 odwiedził Pan Henryk, który chciał kupić akumulator.

Okazało się, że alternator nie ładuje akumulatora więc zaproponowaliśmy klientowi, aby zakup przełożył do chwili naprawienia instalacji. Wtedy Pan Henryk zadał nam fundamentalne pytanie, które legło u podstaw tego artykułu “Czy dojadę do swojego mechanika w Pyrzycach gdzie mieszkam?”.

 1. Na szczęście trafiło na Andrzeja, który po wstępnej analizie akumulatora oraz stanu pojazdu stwierdził, że “prądu” powinno wystarczyć na mniej niż 1 godzinę, a z Gryfńskiej 106 w Szczecinie gdzie znajduje się nasz sklep do Pyrzyc droga nie powinna zając więcej niż 30 minut.
 2. Pan Henryk zadzwonił z informacją, że dojechał do mechanika i wyliczenia Andrzeja okazały się trafne.

Wtedy postanowiłem przeprowadzić dokładniejsze badania akumulatorów w obudowie L2, które znajdują się w ofercie firmy – pod kątem pojemności wyrażanej w minutach. Akumulatorów w obudowie L2 miałem 18 różnych marek. Z wstępnych wyliczeń przyjąłem kryterium, że akumulator powinien zapewnić “prąd” na minimum 70 minut pracy samochodu z niesprawnym ładowaniem.

 1. To kryterium spełniło 11 akumulatorów, które zobaczycie Państwo w moim teście.
 2. Pozostałe 7 marek akumulatorów, które nie spełniło założonego kryterium postanowiłem wycofać z oferty Aby nie wprowadzać zamieszania publikuje wyniki wyłącznie tych akumulatorów, które “zdały” mój test.
 3. Nim przeprowadziłem test pojemności wyrażonej w minutach, doładowałem wszystkie akumulatory ładowarką, która jest nowością na naszym rynku i właśnie z tego powodu postanowiłem jej użyć.

Ładowarkę NOCO GENIUS G7200 ustawiłem na tryb ” normal “. Akumulatory do badania wybrałem na zasadzie – z ostatniej dostawy, Z chwilą gdy ładowarka NOCO GENIUS G7200 uzupełniła “prąd” w akumulatorze, odstawiałem go na 1 dzień nim przeprowadziłem test.

 1. Spostrzegawcze osoby zobaczą, że niektóre pomiary zdolności rozruchowej akumulatora odbywały się przy dość wysokim napięciu, ale reguły były identyczne dla wszystkich badanych akumulatorów.
 2. Do sprawdzenia prądu rozruchowego używam testera, który nie jest konfigurowany pod konkretne oczekiwania.
 3. Tester Midtronics MDX-655, gwarantuje rzetelny i uczciwy pomiar.

Gdy akumulator był już dobrze naładowany ładowarką NOCO GENIUS G7200 i przetestowany testerem Midtronics MDX-655, został podłączony pod tester pojemności, Tester pojemności ALFABAT PRO działa w oparciu o, Reasumując, sprawdziłem w badaniu 18 akumulatorów.

wynik pojemność wyrażam w minutach i sprawdzam przy użyciu testera ALFABAT PRO, który obciąża badany akumulator prądem o natężeniu 30A. Badanie przeprowadzam wg. standardowych ustawień urządzenia (test kończy się w chwili gdy napięcie akumulatora spadnie poniżej 10.48V) pojemność w AmperoGodzinach – deklaracja producenta rozruch w Amperach – deklaracja producenta zmierzony rozruch – to wartość zmierzona przy użyciu testera Midtronics MDX-655 waga – tu już nie szalałem, nasza zwykła waga (jedynie w celach poglądowych)

Są to badania własne, przeprowadzone na potrzeby eksperymentu badawczo-porównawczego. Badałem tylko nowe akumulatory. Czy tak jest w rzeczywistości, tzn. czy to tak zadziała w samochodzie bez ładowanie – tego nie badałem i za to odpowiedzialaności nie wezmę.

Niemniej jednak, daje to pogląd na sprawę. badanie opracował i przeprowadził: Robert Mazurek – redaktor naczelny %galeria% Powyższy tekst ma charakter testu konsumenckiego – porównawczego i nie jest to badanie na zgodność z normą PN-EN50342. Mając świadomość, że metody, w oparciu o które, przeprowadziłem test konsumencki – porównawczy akumulatorów nie posiadają akredytacji badawczej, a urządzenia, którymi się posługuję nie są profesjonalnymi testerami laboratoryjnymi, to wyniku tej publikacji NIE NALEŻY ODNOSIĆ DO PARAMETRÓW JAKIE DEKLARUJE PRODUCENT NA ETYKIECIE AKUMULATORA.

Producent deklaruje zgodność z normą na etykietach akumulatora, a mój test konsumencki – porównawczy nie odnosi się do jego deklaracji, lecz do ustalonych kryteriów, w ramach których dokonuje porównań badanych akumulatorów. Przy użyciu tych samych metod, w tych samych warunkach, porównałem ze sobą akumulatory, które zostały do tego testu przygotowane w ten sam sposób przy użyciu tych samych urządzeń.

 1. Akumulatory te mają wspólny mianownik – są dedykowane do tego samego rodzaju pojazdów.
 2. Test konsumencki – porównawczy ma na celu zaprezentowanie czytelnikom Bloga AkuBiz.biz akumulatory w sposób rzetelny, bezstronny, odmienny i nieszablonowy.
 3. Publikacji tego testu przyświeca wiara, że uczciwie i rzetelnie poinformowany Konsument dokona świadomego wyboru, przez co uniknie niepotrzebnego rozczarowania.

Podziel się: : Czy można jechać samochodem gdy awarii uległo ładowanie? – Akubiz.biz – blog branży akumulatorowej

Czy akumulator może się rozładować podczas jazdy?

Co powoduje szybkie rozładowywanie akumulatora? Jeśli nowy akumulator ulega szybkiemu rozładowywaniu, lepiej nie zwlekać ze zlokalizowaniem źródła usterki. W przeciwnym razie powtarzające się rozładowywanie akumulatora sprawi, że będziemy musieli kupić wkrótce kolejny, a usunięcie usterki i tak nas nie ominie.

Niezamierzone i niekontrolowane rozładowywanie akumulatora może wystąpić, gdy podczas jazdy nasze auto zużywa więcej prądu niż produkuje. Rozładowywanie akumulatora może wystąpić także w wyniku wysokiego poboru prądu na postoju za sprawą obecności wielu urządzeń pobierających energię w trybie czuwania (autoalarm, radio, ogrzewanie postojowe, sterownik silnika, itp.), a także z powodu niewyłączenia jakichś odbiorników na postoju, które powinny być wyłączone.

Rozładowywanie akumulatora z pierwszego powodu (ujemny bilans energetyczny podczas jazdy) to najczęściej efekt uszkodzonego alternatora (regulatora napięcia) czy też innego problemu z instalacją elektryczną. Można samodzielnie sprawdzić napięcie ładowania, włączając silnik i robiąc pomiar (zwykłym multimetrem) napięcia na zaciskach akumulatora.

Optymalne napięcie to 13,8-14,4 V. Jeśli tyle jest i nie zmienia się ono wraz ze wzrostem/spadkiem obrotów silnika, można przejść do punktu drugiego. Chyba, że. chyba że jeździmy na bardzo krótkich odcinkach, jest zimno, włączamy radio, ogrzewanie szyb, lusterek, nawiew na maksymalną wydajność. Wówczas może występować rozładowywanie akumulatora nawet przy sprawnej instalacji, ale warunki jego pracy muszą być naprawdę skrajne, by do tego doszło.

Co do zasady bowiem alternator produkuje tyle prądu, ile w danym momencie potrzeba. Może też być tak, że alternator produkuje prąd, tylko część tego prądu ginie po drodze z alternatora do akumulatora. Ułamany kabel masowy lub prądowy to częsta przyczyna takiej sytuacji.

 1. Przechodzimy zatem do punktu drugiego.
 2. Pobór prądu na postoju w dobie wszechobecnej elektroniki jest naturalny – każdy sterownik zużywa prąd, choćby do podtrzymania pamięci.
 3. Niektóre urządzenia jednak, czy to z powodu marnej konstrukcji, czy też z powodu usterki, zużywają go za dużo.
 4. Już 0,1 A to dużo za dużo – 60 amperogodzinny akumulator wyładuje się do zera teoretycznie w ciągu 600 godzin, w praktyce po 300 będzie „gotów”.

Do pomiaru upływu prądu potrzebny będzie multimetr, który ustawiamy w tryb pomiaru natężenia prądu w zakresie minimum 0,2A. Otwieramy maskę, wyłączamy wszystkie odbiorniki, wyłączamy silnik, upewniamy się, że nie gra radio (błąd w tej kwestii będzie nas kosztował tyle, ile wart jest nasz multimetr), zdejmujemy z akumulatora ujemną klemę, a pomiędzy biegun baterii a zdjętą klemę podłączamy multimetr i odczytujemy wynik.

 • Ucieka za dużo? To szukamy sprawcy! Upewnijmy się, że nie świeci jakaś żarówka, choćby od podświetlenia schowka czy popielniczki.
 • A może nie wyłącza się oświetlenie bagaznika? Jeśli nic się nie świeci albo nie pracuje w inny sposób, sprawdzamy, czy wynik się nie poprawi, jeśli na chwilę odłączymy kolejne bezpieczniki.

W ten sposób w końcu trafimy na obwód, z którego zasilane jest wadliwe urządzenie powodujące rozładowywanie akumulatora. Należy się go pozbyć lub naprawić je. Rozładowywanie akumulatora często powodujemy sami, nie domykając np. klapy bagażnika, pozostawiając auto na światłach, itp.

 1. Tyle, że wówczas najczęściej od razu wiemy, co się stało i jeśli akumulator dał się po tym naładować, to wystarczy po prostu być ostrożniejszym na przyszłość.
 2. Jeśli jednak nie wiemy, co jest przyczyną usterki, nie powinniśmy wymieniać akumulatora samodzielnie, tylko kupić sobie nowy w warsztacie wraz z usługą sprawdzenia instalacji.

Każdy warsztat przed montażem nowego akumulatora powinien wykonać pomiary podstawowych parametrów instalacji, by upewnić się, że to akumulator jest winny problemom użytkownika, a nie coś innego, i czy w ogóle w takich warunkach nowy akumulator ma szansę działać.

Related Post