Auto Blog-Pomóc drogowa Autopomoc Jak Prowadzić Samochód Z Automatyczną Skrzynią Biegów?

Jak Prowadzić Samochód Z Automatyczną Skrzynią Biegów?

0 Comments

Jak Prowadzić Samochód Z Automatyczną Skrzynią Biegów
Podstawy jazdy z automatyczną skrzynią biegów – Samochody z automatyczną skrzynią biegów mają tylko dwa pedały. Węższy, znajdujący się po prawej stronie to gaz, a szerszy po lewej to hamulec. By ruszyć, wystarczy wrzucić odpowiedni bieg, zwolnić hamulec i wcisnąć gaz. Ogólną zasadą jazdy automatem jest używanie tylko prawej stopy.

  • O istnieniu lewej najlepiej w ogóle zapomnieć – możesz położyć ją na podnóżku po lewej stronie od pedałów.
  • Zdarzały się przypadki, że kierowcy przesiadający się z manuala na automat wciskali podczas jazdy hamulec, myśląc, że to sprzęgło.
  • Takie przyzwyczajenie może stwarzać bardzo niebezpieczne sytuacje na drodze.

Doświadczeni kierowcy niekiedy używają do hamowania lewej stopy – w sytuacjach awaryjnych, gdy konieczne jest nagłe zahamowanie. Powinny tak robić jedynie osoby dobrze wytrenowane.

Czego nie wolno robić w samochodzie z automatyczną skrzynią biegów?

W skrócie – Skrzynie biegów, które same dostosowują bieg do obrotów silnika, dają kierowcom większy komfort prowadzenia pojazdu niż manualne przekładnie. Niestety nieprawidłowe przełączanie trybów jazdy, holowanie czy równoczesne wciskanie pedału gazu i hamulca skutecznie skracają żywotność automatycznej skrzyni biegów, a nierzadko wywołują nawet ich nagłą awarię.

Czy automat trzeba odpalać na hamulcu?

Dinar, odpalanie auta z automatem nie wymaga wciskania hamulca i nie ma najmniejszego wplywu na bezpieczenstwo ASB badz innych uczestnikow ruchu.

Na jakim biegu zostawiać auto automat?

Zasady korzystania z automatycznej skrzyni biegów Automatyczne skrzynie biegów zostały stworzone, by jak najmniej angażowały kierowcę i aby nie trzeba było robić niczego więcej poza wyborem jazdy do przodu i do tyłu. Dopóki tak traktujecie przekładnię, dopóty będzie ona służyła długo i bezawaryjnie. Automatyczne skrzynie biegów psują się najczęściej od ich, a samo zmienianie przełożeń należy ograniczyć do minimum. Im więcej manipulujecie przy drążku, tym większe prawdopodobieństwo uszkodzenia lub przyspieszonego zużycia. Są to podstawowe tryby jazdy, które ma każda automatyczna skrzynia biegów.

P oznacza postój (ang. park), R jazdę do tyłu (ang. reverse), N położenie neutralne (ang. neutral), D jazdę do przodu (ang. drive). Dopóki tak traktujecie te położenia lewarka skrzyni biegów, dopóty wszystko robicie zgodnie z założeniem jej konstruktora. Położenia P należy używać wyłącznie podczas postoju auta – nie podczas każdego zatrzymania, na przykład na światłach,

Jest to położenie, które wybieramy wtedy, kiedy mamy zamiar wyłączyć silnik i zakończyć jazdę. Położenie P blokuje bowiem przekładnię na stałe i zatrzymuje ją, dlatego włączenie tego trybu podczas jazdy z minimalną choćby prędkością jest dla skrzyni biegów bardzo niebezpieczne. Należy je włączać tylko wtedy, gdy samochód stoi pewnie w miejscu i przytrzymujemy go,

Jeżeli silnik pracuje i mamy zamiar jeszcze jechać, najlepiej pozostawić skrzynię w trybie jazdy (D). Dopiero gdy planujecie dłuższy postój (powyżej minuty) z włączonym silnikiem, można przejść w tryb P. Tylko na nim lub opcjonalnie na N należy wyłączać silnik. Trybów R i D używa się do jazdy do tyłu i do przodu.

Gdy chcemy jechać przed siebie, szybkim ruchem z położenia P włączamy D. Dlaczego szybkim? Ponieważ elektronika nie zdąży wtedy wysłać sygnału o włączeniu biegu wstecznego, zamiast uruchamiać kolejno wszystkie tryby, przejdzie od razu do D. Wynika to z faktu, że większość przekładni z drążkiem jest tak skonstruowana, że przejście w tryb D wymusza również przejście przez R i N. Kiedy chcecie pojechać do tyłu, będąc w trybie D, należy przesunąć drążek w tryb R i dopiero po chwili puścić hamulec. Odczujecie minimalne szarpnięcie, które informuje o tym, że samochód jest gotowy do jazdy w wybranym przez was trybie. Nie należy przechodzić pomiędzy trybami R i D, gdy auto się toczy,

Choć jest to możliwe, skraca trwałość przekładni. Nie należy tego robić również podczas jazdy – większość przekładni ma blokadę. Zawsze należy się zatrzymać i przełączać tryby mając wciśnięty pedał hamulca. Do czego służy położenie N? Wbrew temu, co robią niektórzy użytkownicy, nie do tego, by odciążyć silnik i skrzynię biegów po zatrzymaniu się na światłach, przed przejściem dla czy przejeździe kolejowym.

Położenia N, czyli neutralnego, używa się wyłącznie w sytuacjach awaryjnych, wtedy, gdy chcemy przemieścić samochód bez użycia silnika (pchanie, holowanie). W samochodach użytkowych używa się go również wtedy, gdy włączamy dodatkowe urządzenie napędzane silnikiem, np. Podsumowując: trybów P, R, N i D używamy wyłącznie do tego, do czego służą. P – postój powyżej minuty; R – jazda do tyłu; N – sytuacje awaryjne; D – jazda do przodu. Chcąc zmienić tryb pracy skrzyni, zawsze należy zatrzymać pojazd i mieć wciśnięty pedał hamulca.

Stając na chwilę nie należy włączać trybów P lub N. Niekiedy w przekładniach mamy dodatkowe tryby jazdy, na przykład oznaczone cyfrowo 1,2,3 Są to tryby ograniczające liczbę biegów. Gdy włączymy 1 mamy do dyspozycji wyłącznie pierwszy bieg. W trybie 2 używamy wyłącznie drugiego biegu, np. podczas ruszania na bardzo śliskiej drodze.

W trybie 3 mamy do dyspozycji trzy pierwsze biegi bez włączania się wyższych. Jest to tryb przydatny w jeździe górskiej, zarówno na podjazdach, jak i zjazdach. Podczas jazdy pod górę ogranicza on włączanie się nieprzydatnych, wyższych biegów po puszczeniu pedału gazu. Wiele przekładni automatycznych oferuje użytkownikowi tryb S – sportowy, Jest to inne sterowanie przekładni, która dłużej utrzymuje niższe przełożenie, a także szybciej redukuje przy hamowaniu. Jest to, zwłaszcza w nowoczesnych automatach, bardzo przydatne podczas wyprzedzania.

  • W trybie D są zwykle dość ospałe, w trybie sportowym chętniej reagują na dodanie gazu i utrzymują niższe przełożenie przed manewrem.
  • Natomiast tryb manualny (najczęściej M lub oznaczony +/-) pozwala kierowcy samemu wybierać przełożenia.
  • Tryb zimowy (W lub Winter) działa odwrotnie do sportowego – wcześniej zmienia biegi na wyższe.

Z powyższych ustawień można korzystać w sposób dowolny, ponieważ mają odpowiednie blokady niepozwalające niczego popsuć, jeśli włączymy je w nieodpowiednim momencie. W trybie manualnym, przekładnie same redukują biegi, gdy jest już taka konieczność, choć nie zawsze zmieniają na wyższe. Jeśli decydujemy się na samochód z automatem, warto dobrze poznać zasady jego użytkowania. Nagminnie powtarzane przez kierowcę błędy przyczynią się do szybszej awarii, a jej usunięcie może być naprawdę drogie. : Zasady korzystania z automatycznej skrzyni biegów

Na jakim biegu Gasic automat?

Co znaczą cyfry i litery przy lewarku automatycznej skrzyni biegów? – Niezależnie od tego, w jaki rodzaj skrzyni automatycznej został wyposażony nasz samochód, powinniśmy przestrzegać kilku zasad dotyczących prawidłowej eksploatacji automatu. Kierowcy przesiadający się z „manuala” początkowo mogą mieć problem z utrzymaniem lewej stopy – przyzwyczajonej do wciskania sprzęgła – na podkładce obok pedałów,

P (parking), To położenie uruchamia blokadę kół i używamy go w celu zabezpieczenia samochodu na postoju, poprzedzonego oczywiście zaciągnięciem hamulca pomocniczego (zwłaszcza na wzniesieniu). Przy dźwigni umieszczonej w położeniu P powinniśmy zawsze gasić i włączać silnik. R (reverse), To nic innego jak bieg wsteczny. Włączamy go przy jednoczesnym trzymaniu pedału hamulca, zawsze na postoju. N (neutral), Inaczej zwany luz, choć, w odróżnieniu od skrzyń manualnych, nie można go zbytnio nadużywać. Położenie N służy do tylko bezkolizyjnej zmiany przełożeń i, ewentualnie, do holowania samochodu (jeśli producent go nie zabrania). Wrzucanie luzu podczas jazdy nie tylko skraca żywotność skrzyni (spada wtedy ciśnienie oleju), ale i może spowodować wyłączenie silnika, a co za tym idzie – także m.in. układu hamulcowego. D (drive), Tryb służący do jazdy do przodu na wszystkich dostępnych biegach.1, 2, 3, L, S, itp. Ta opcja blokuje dane przełożenie albo uruchamia specjalny tryb jazdy. Przydaje się np. podczas hamowania silnikiem, holowania przyczepy lub zjeżdżania z zaspy. S (sport), To opcjonalne ustawienie skrzyni wrzuca biegi przy wyższych obrotach i utrzymujące niższe przełożenia przekładni. W (winter), Tryb przystosowany do jazdy w trudnych warunkach, np. na oblodzonej nawierzchni. Samochód często na nim rusza z drugiego biegu. HOLD, Ten przycisk w niektórych samochodach włącza blokadę przełożeń. O/D off, Wyłączenie występującego z części automatów tzw. nadbiegu, czyli ostatniego przełożenia. M i +/-, Operowanie manualnym trybem zmieniania biegów. „+” to wyższe przełożenie, „-” to niższe.

Czego nie lubią automatyczną skrzynią biegów?

Warto pamiętać, że skrzynie automatycznej nie lubią ostrej, „szarpanej’ jazdy i nieregularnej wymiany oleju.

Jak odpalamy automat?

Błąd przy parkowaniu i silnik nie odpali. Mechanik ma prostą poradę Samochód z automatem nie chce odpalić? Spokojnie, to najczęściej nie jest żadna awaria, lecz twój błąd. Spójrz na dźwignię, a wszystko się wyjaśni. Serwisanci doradzający klientom niektórych marek mają setki takich telefonów. Auto normalnie jeździło, a teraz nie chce odpalić. Wciskanie guzika czy przekręcanie kluczyka nic nie daje. Silnik milczy. “Czy samochód ma automatyczną skrzynię biegów?” – brzmi zazwyczaj pierwsze pytanie doradcy. Myślicie, że to rzadkość? Przypadkiem kiedyś usłyszałem taką rozmowę, zrozumiałem o co chodzi i po niej zapytałem doradcy, czy często się tak zdarza. Doradca odpowiedział z westchnieniem: “kilka razy dziennie”. Każdy kierowca korzystający z automatycznej skrzyni biegów powinien wiedzieć, że silnik należy uruchamiać i wyłączać, kiedy dźwignia automatu znajduje się w pozycji P,

Wtedy napęd jest zatrzymany. Jednak wyłączenie silnika możliwe jest w każdej pozycji drążka przekładni. I stąd kłopot. Przez roztargnienie czasami zapominamy o przestawieniu dźwigni i wyłączamy motor w pozycji D lub R. Kończy się to tym, że wracając do auta nie można uruchomić silnika. Napęd z automatyczną przekładnią jest tak skonstruowany, by było to niemożliwe.

You might be interested:  Jak Dobrze Zabezpieczyć Samochód Przed Korozją?

Można go uruchomić tylko na P lub w niektórych autach na N. Łatwiej mają właściciele aut z elektronicznym drążkiem skrzyni biegów, Przez brak mechanicznego połączenia, nawet po wyłączeniu silnika na D, skrzynia i tak ustawia się w tryb P. Zatem ponowne uruchomienie będzie możliwe. : Błąd przy parkowaniu i silnik nie odpali. Mechanik ma prostą poradę

Jak gazować w automacie?

Podstawy jazdy z automatyczną skrzynią biegów – Samochody z automatyczną skrzynią biegów mają tylko dwa pedały. Węższy, znajdujący się po prawej stronie to gaz, a szerszy po lewej to hamulec. By ruszyć, wystarczy wrzucić odpowiedni bieg, zwolnić hamulec i wcisnąć gaz. Ogólną zasadą jazdy automatem jest używanie tylko prawej stopy.

O istnieniu lewej najlepiej w ogóle zapomnieć – możesz położyć ją na podnóżku po lewej stronie od pedałów. Zdarzały się przypadki, że kierowcy przesiadający się z manuala na automat wciskali podczas jazdy hamulec, myśląc, że to sprzęgło. Takie przyzwyczajenie może stwarzać bardzo niebezpieczne sytuacje na drodze.

Doświadczeni kierowcy niekiedy używają do hamowania lewej stopy – w sytuacjach awaryjnych, gdy konieczne jest nagłe zahamowanie. Powinny tak robić jedynie osoby dobrze wytrenowane.

Jak jeździć automatem pod górę?

MojaSportage.pl Wszystko co dotyczy układu przeniesienia napędu.Skrzynia przekładniowa, sprzęgło. Nowy Posty: Rejestracja: 20 kwie 2012, 11:49 Czym jeżdzę: jeszcze Hyundai Tucson 2.016V Lokalizacja: pomorze środkowe 🙂 autor: » 23 kwie 2012, 11:31 witam, pytanie może śmieszne dla wieloletnich użytkowników automatycznej skrzyni biegów, lecz dla mnie jest to nowy temat, zwłaszcza, że zdecydowałem się na automatyczną skrzynie biegów w Kia Sportage, czy stojąc w korku pod górkę i trzymając nogę na pedale hamulca po zatrzymaniu, w momencie przełożenia nogi na pedał gazu, samochód( w tym przypadki Kia) nie stoczy się w dół.czy w przełożeniu D, nie ma możliwości takiego zachowania,czy zadziała wtedy system tzw. MODERATOR Posty: Rejestracja: 09 lut 2012, 06:25 Czym jeżdzę: 2.0 T-GDI Gadu Gadu: 2115437 Lokalizacja: Warszawa autor: » 23 kwie 2012, 11:46 Sprawdzalem to parokrotnie i potwierdzam ze działa i to rewelacyjnie. Świetna rzecz. W moim poprzednim samochodzie (w manualu) tez to miałem i pare razy uratowało to stojącego za mną Sent from my iPhone using Tapatalk Between two evils, I always pick the one I never tried before Bywalec Posty: Rejestracja: 07 kwie 2012, 14:36 Czym jeżdzę: L 2.0 DOHC A/T Lokalizacja: Warszawa autor: » 23 kwie 2012, 12:12 grubby pisze: witam, pytanie może śmieszne dla wieloletnich użytkowników automatycznej skrzyni biegów, lecz dla mnie jest to nowy temat, zwłaszcza, że zdecydowałem się na automatyczną skrzynie biegów w Kia Sportage, czy stojąc w korku pod górkę i trzymając nogę na pedale hamulca po zatrzymaniu, w momencie przełożenia nogi na pedał gazu, samochód( w tym przypadki Kia) nie stoczy się w dół.czy w przełożeniu D, nie ma możliwości takiego zachowania,czy zadziała wtedy system tzw.

  1. Asystent podjazdu pod górę.pozdrawiam W automacie w przypadku pozycji D auto NIE stoczy się do tyłu jak zaczniesz ruszać (prędzej podjedzie trochę pod górkę, ponieważ będzie już bieg wrzucony).
  2. Nie jest potrzebny żaden asystent podjazdu.
  3. Pamiętaj, że nie zaleca się przełączania na luz (pozycja N) podczas zatrzymywania się na światłach, skrzyżowaniach itp, dlatego zawsze trzeba trzymać hamulec podczas postoju.

MODERATOR Posty: Rejestracja: 09 lut 2012, 06:25 Czym jeżdzę: 2.0 T-GDI Gadu Gadu: 2115437 Lokalizacja: Warszawa autor: » 23 kwie 2012, 12:30 johnny11 pisze: Pamiętaj, że nie zaleca się przełączania na luz (pozycja N) podczas zatrzymywania się na światłach, skrzyżowaniach itp, dlatego zawsze trzeba trzymać hamulec podczas postoju.

No właśnie tez o tym słyszałem i czytałem (rownież jest to moja pierwsza przygoda z automatem). Szczerze mowiac zawsze myslalem ze to jest to samo co “luz” w manualu. Natomiast zastanawia mnie w jakim przypadku moge używać tego położenia? Sent from my iPhone using Tapatalk Between two evils, I always pick the one I never tried before Bywalec Posty: Rejestracja: 07 kwie 2012, 14:36 Czym jeżdzę: L 2.0 DOHC A/T Lokalizacja: Warszawa autor: » 23 kwie 2012, 12:42 Pozycja N służy do zepchnięcia pojazdu na pobocze, jeżeli nawali Ci na środku jezdni.

Ponadto samochody z automatem holuje się z podniesionymi kołami, ale jeżeli nie ma takiej możliwości, to można holować na N na krótkich dystansach (bezwzględnie trzeba przeczytać instrukcję odnośnie takiego holowania).W porównaniu do skrzyni manualnej w automacie zmieniasz bieg:- przed ruszeniem z parkingu/garażu itp- po zaparkowaniu – podczas manewrów cofania Podczas jazdy unikaj, chyba że chcesz pobawić się ręczną zmianą biegów. niemniej jednak dzieki bardzo za informacje. A wracając jeszcze do postoju to rozumiem ze nic sie nie stanie jeśli na przelozeniu D wcisne hamulec pomocniczy nozny bo szczerze mówiąc to tutaj sa strasznie długie zmiany świateł i noga może zdretwiec od trzymania jej cały czas na hamulce glownym Sent from my iPhone using Tapatalk Between two evils, I always pick the one I never tried before Bywalec Posty: Rejestracja: 07 kwie 2012, 14:36 Czym jeżdzę: L 2.0 DOHC A/T Lokalizacja: Warszawa autor: » 23 kwie 2012, 13:12 gasewo pisze: Odnośnie holowania tez sie dowiedziałem. Nawet producent przykleil na tylnej bocznej szybie naklejke z rysunkiem kijanki na lawecie niemniej jednak dzieki bardzo za informacje. A wracając jeszcze do postoju to rozumiem ze nic sie nie stanie jeśli na przelozeniu D wcisne hamulec pomocniczy nozny bo szczerze mówiąc to tutaj sa strasznie długie zmiany świateł i noga może zdretwiec od trzymania jej cały czas na hamulce glownym Nie próbowałem. Ja mam zwykły ręczny, nie mam pomocniczego. Mogę jedynie przypuszczać, że sytuacja jest podobna do manuala, kiedy to masz zaciągnięty ręczny, wrzucony bieg 1 i puszczone sprzęgło. Manual zazwyczaj zgaśnie, a automat. nie wiem. W automacie hamulcu “nożnym” masz sprzęgło, w hamulcu ręcznym sprzęgła nie masz, a w hamulcu nożnym pomocniczym – nie wiem.

  • Trzeba zerknąć do instrukcji, powinno być to opisane do czego służy hamulec pomocniczy.
  • Wg mnie nie powinno się stać nic złego, ale powtarzam – nie robiłem tak nigdy.
  • MODERATOR Posty: Rejestracja: 09 lut 2012, 06:25 Czym jeżdzę: 2.0 T-GDI Gadu Gadu: 2115437 Lokalizacja: Warszawa autor: » 23 kwie 2012, 13:20 Ja tak robiłem i to działa tylko ja sie zastanawiam czy jest to “zdrowe” bo niby komputer wie ze masz zapiety D i chce jechać do przodu a tutaj poniekąd sztucznie go blokujesz.

Ale jeżeli jest to połączone z automatycznym sprzeglem tak jak piszesz to nie powinno sie nic stać teoretycznie. Musze gdzieś poszukać info na necie bo moja instrukcja jest po koreansku i nic nie rozumiem Sent from my iPhone using Tapatalk Between two evils, I always pick the one I never tried before Bywalec Posty: Rejestracja: 07 kwie 2012, 14:36 Czym jeżdzę: L 2.0 DOHC A/T Lokalizacja: Warszawa autor: » 23 kwie 2012, 13:28 To będziesz musiał dotrzeć do instrukcji z rynku USA, ponieważ o ile się nie mylę, w Europie rzadko występują te hamulce pomocnicze. Sent from my iPhone using Tapatalk Between two evils, I always pick the one I never tried before Bywalec Posty: Rejestracja: 07 kwie 2012, 14:36 Czym jeżdzę: L 2.0 DOHC A/T Lokalizacja: Warszawa autor: » 23 kwie 2012, 13:55 Nie wiem czy większość, ale faktycznie kiedyś w Mercedesie kupionym w PL widziałem taki hamulec, więc może i tak jest.

Zgodnie z instrukcją z Kanady: Do not operate the parking brakewhile the vehicle is moving exceptin an emergency situation. It coulddamage the vehicle system and make endanger driving safety Applying the parking brake whilethe vehicle is moving at normalspeeds can cause a sudden loss ofcontrol of the vehicle.

If you mustuse the parking brake to stop the vehicle, use great caution in applying the brake. Czyli na razie działa jak zwykły ręczny. Ponadto było kilka wzmianek o tym, żeby zawsze używać gdy parkujemy.Dalej mamy instrukcję jak ruszać pod górkę: When you are ready to leave after parking on a hill 1.

  • With the manual transaxle in Neutralor automatic transaxle in P (Park),apply your brakes and hold the brakepedal down while you:• Start your engine;• Shift into gear; and• Release the parking brake.2.
  • Slowly remove your foot from thebrake pedal.3.
  • Drive slowly until the trailer is clear ofthe chocks.4.

Stop and have someone pick up and store the chocks Czyli kolejność: 1. Silnik2. Bieg (D)3. Puszczenie hamulca pomocniczego4. Puszczenie hamulca nożnegoWięc jest jednocześnie wciśnięty nożny i nożny pomocniczy. Więcej nic nie znalazłem (to nie znaczy, że nie ma).

W razie czego instrukcjaTakie instrukcje zazwyczaj obejmują wszystkie przypadki, więc nigdzie nie znalazłem informacji o tym, że nie można tak robić. Ale poszukaj jeszcze. W związku z tym, iż instrukcja zawiera informację zarówno na temat hamulca nożnego jak i ręcznego (w zależności od wersji) przypuszczam, że w instrukcji PL jest podobnie.

MODERATOR Posty: Rejestracja: 09 lut 2012, 06:25 Czym jeżdzę: 2.0 T-GDI Gadu Gadu: 2115437 Lokalizacja: Warszawa autor: » 23 kwie 2012, 14:53 Wow! Dzieki wielkie za pomoc. Bede miał lekturę do snu na pare kolejnych dni -I am here Sent from my iPhone using Tapatalk Between two evils, I always pick the one I never tried before Profesor od “silnikuf” Posty: Rejestracja: 13 gru 2011, 22:24 Czym jeżdzę: Peugeot 3008HYbrid4 300KM; KIA Sedona 3,3V6 275KM AT Lokalizacja: Audiovideo, San Escobar autor: » 23 kwie 2012, 16:40 Ja jako że automatami jeżdżę od lat stosuję inną metodę (również czasami na płaskim w celu poprawienia reakcji przy szybkim starcie).

Lewa noga na hamulec prawa na gaz. Trzymam hamulec lewą nogą lekko dodaję gazu i w tym samym momencie puszczam hamulec. W KS ta metoda pod górę jest nie potrzebna bo b.sprawnie działa asystent ruszania pod górę. Jak potrzebuję gwałtownie ruszyć najpierw wciskam gaz nawet w podłogę i moment 1-2s później puszczam hamulec – auto wystrzeliwuje jak z katapulty.

Jednocześnie mogę was zapewnić że ta metoda nie niszczy skrzyni biegów o ile moment trzymania na hamulcu z wciśniętym gazem nie jest dłuższy niż napisałem.Dodatkowy pedał hamulca to dokładnie to samo co u nas ręczny tylko sterowany nogą. Jest to rozwiązanie standardowe poza Europą.

pozdrawiamByła: Sportage 2.0 CRDi XL AWD AT – jedno z najlepszych aut jakie miałem Sorento 3.5 V6 285KM AWD AT – moja sprzedana miłość – bo żona była zazdrosna.***** *** Idąc ciemną doliną zła się nie ulęknę, gdyż to ja jestem ten najgorszy Bywalec Posty: Rejestracja: 11 mar 2014, 20:12 Czym jeżdzę: 2.0 GDI AT 4×4 autor: » 29 gru 2014, 21:03 Pytanie do posiadaczy automatycznej skrzyni biegów.

Czy zatrzymując się na bardzo stromej górce i puszczając hamulec, stacza się wam auto po około 3 sekundach? Profesor od “silnikuf” Posty: Rejestracja: 13 gru 2011, 22:24 Czym jeżdzę: Peugeot 3008HYbrid4 300KM; KIA Sedona 3,3V6 275KM AT Lokalizacja: Audiovideo, San Escobar autor: » 29 gru 2014, 21:38 Tak.

You might be interested:  Ile Warstw Lakieru Bezbarwnego Na Samochód?

Tak właśnie działa asystent ruszania pod górę. Daje chwilę na przeniesienie nogi z hamulca na gaz i spokojne ruszenie bez stoczenia się. pozdrawiamByła: Sportage 2.0 CRDi XL AWD AT – jedno z najlepszych aut jakie miałem Sorento 3.5 V6 285KM AWD AT – moja sprzedana miłość – bo żona była zazdrosna.***** *** Idąc ciemną doliną zła się nie ulęknę, gdyż to ja jestem ten najgorszy Bywalec Posty: Rejestracja: 11 mar 2014, 20:12 Czym jeżdzę: 2.0 GDI AT 4×4 autor: » 29 gru 2014, 22:10 Dzięki za odpowiedź.

Kupując automat byłem pewien, że na D mogę stać pod górkę nawet z 5 minut, a hill asist jest tylko w manualu. Ale to dobrze, bo myślałem, że już coś nie tak. Profesor od “silnikuf” Posty: Rejestracja: 13 gru 2011, 22:24 Czym jeżdzę: Peugeot 3008HYbrid4 300KM; KIA Sedona 3,3V6 275KM AT Lokalizacja: Audiovideo, San Escobar autor: » 29 gru 2014, 22:17 Pod dużą górkę automat na biegu jałowym nie utrzyma i samochód się stoczy.

Czy powinno się czuć zmianę biegów w automacie?

Jak powinna działać/ pracować automatyczna skrzynia biegów? – Forum Mercedes C klasa W203 Moderator: Użytkownik Posty: 12 Rejestracja: 7 lut 2016, o 20:54 VIN: autor: » 6 maja 2016, o 19:31 Witam, od jakiegos czasu mam c180, 2007 rok, automat, nigdy nie mialem do czynienia z automatem w mercedesie.

Do rzeczy, moje pytanie to czy w automacie podczAs zmiany biegow “oryginalnie” czuc przejscia? S203 c180 Avantgarde ’07 WDB2032462F927469 Użytkownik Posty: 762 Rejestracja: 2 paź 2012, o 23:09 VIN: Lokalizacja: Rumia autor: » 6 maja 2016, o 20:06 penio5 pisze: Witam, od jakiegos czasu mam c180, 2007 rok, automat, nigdy nie mialem do czynienia z automatem w mercedesie.

Do rzeczy, moje pytanie to czy w automacie podczAs zmiany biegow “oryginalnie” czuc przejscia? Nie powinno odczuwać się, może delikatnie, ale to bardzo delikatnie w każdej sytuacji. Pozdrawiam Adam Użytkownik Posty: 12 Rejestracja: 7 lut 2016, o 20:54 VIN: autor: » 6 maja 2016, o 20:15 Nie wiem, ja juz glupieje, sprawdzilem stan oleju i ma zapalonym silniku olej jest w przedziale 80′.

Czyli chyba tak jak powinno byc? S203 c180 Avantgarde ’07 WDB2032462F927469 expert Posty: 1248 Rejestracja: 15 paź 2007, o 19:39 VIN: WAUZZZ8P9BA087930 Lokalizacja: Limerick autor: » 6 maja 2016, o 23:16 adaśko pisze: Nie powinno odczuwać się, może delikatnie, ale to bardzo delikatnie w każdej sytuacji.

Skrzynia ma sterowanie elektroniczne – ewentualne szarpania w czasie zmiany biegów mogą zostać skorygowane poprzez procedurę adaptacji. Resetuje się dotychczasowe dane adaptacyjne, i poprzez procedurę nauczania wprowadza nowe. I tutaj można się określić, że (na przykład) jest “niekomfortowa” redukcja z biegu 3 na 2 i tylko do tego punktu się ograniczyć.

  1. Ale taka adaptacja nie jest łatwa, musi być SD, muszą być spełnione określone warunki trasy do adaptacji i diagnosta musi mieć pojęcie jak się to robi.
  2. Czasami pomaga samo wykasowanie dotychczasowych ustawień i skrzynia po iluś-tam kilometrach powinna się zaadoptować – ale nie jest zalecana przez producenta procedura wykasowania bez późniejszej adaptacji.

VIP Posty: 246 Rejestracja: 22 lip 2015, o 22:48 VIN: Lokalizacja: DPL autor: » 7 maja 2016, o 02:22 Moim zdaniem (ekspertem nie jestem) odczucie zmiany biegu jest normalne. Jako fanatyk modelu i wersji coupe, jak tylko z mojego rejonu widziałem ze ktoś kupił taki sam to od razu przejażdżka musiala być i bodajże 4 z 9 może 10 były również w automacie i odczucie zmiany biegu było w każdym z nich Użytkownik Posty: 12 Rejestracja: 7 lut 2016, o 20:54 VIN:

autor: » 7 maja 2016, o 06:35 Moze to tylko moje odczucie, poniewaz rzadko jezdzilem automatem, a teraz poraz pierwszy automat w mercu, jadac czuc delikatnie zmiane biegow, ale czasem mam wrazenie ze po zmianie biegow tj pociagnelo autem(pedal gazu w tej samej pozycji).S203 c180 Avantgarde ’07 WDB2032462F927469

VIP Posty: 827 Rejestracja: 24 mar 2015, o 20:18 VIN: Lokalizacja: wschowa autor: » 7 maja 2016, o 16:56 To nie skrzynia dwusprzeglowa i może być trochę czuć szarpnie ale minimalnie ale szampan nie powinno być non stop czasem może w201 2,0b+lpg 1989r.

w124 2,0b+lpg 1992r. e-klasse w202 1,8b 1996r s203 c200 cdi 2001r. s203 c220 cdi 2007r aktualnie wdb2032081f939394 Użytkownik Posty: 4437 Rejestracja: 22 paź 2013, o 13:26 VIN: Honda_PILOT Lokalizacja: DLW Kontakt: autor: » 8 maja 2016, o 07:29 krzymech pisze: To nie skrzynia dwusprzeglowa i może być trochę czuć szarpnie ale minimalnie ale szampan nie powinno być non stop czasem może Ciekawe rzeczy piszesz,

Całe życie wydawało mi się, że hydrokinetyk pracuje delikatniej od sprzęgła ciernego, no o całej armii zaworów regulujących nie wspomnę w porównaniu z “szybkim dsg”. A w temacie : tylko w skrzyniach bezstopniowych (cvt) nie czuć zmiany, W pozostałych zmiana będzie odczuwalna lecz nie są dopuszczalne szarpania.

  • Takowe świadczą o awarii/ uszkodzeniu skrzyni biegów.270 CDI asb 2002r Avantgarde już historia,
  • Mitsubishi Pajero 2,5TD 1988 też historia HONDA Accord 2.4 Tourer aktualnie jako drugie HONDA Pilot 3.5 made in Canada Z moim zdaniem i opiniami nie trzeba się zgadzać.
  • Zawsze chętnie poznam inne VIP Posty: 5739 Rejestracja: 29 gru 2012, o 11:25 VIN: Lokalizacja: Katowice autor: » 8 maja 2016, o 11:39 Chłopaki to są dywagacje jak u Cioci na imieninach, czuć czy nie czuć,

bez jasnej definicji czuć, gdzie dla każdego może to oznaczać zupełnie co innego i wynikać z innych bodźców, coś w stylu, że dobre auto dla jednego dla drugiego może oznaczać złom, bo sobie nie dogadali, co dla kogo oznacza pojęcie DOBRE AUTO ale dyskusja pół dnia.

CL203 WDB2037461A802397 VIP Posty: 923 Rejestracja: 23 mar 2018, o 22:05 VIN: WDB2030421A649606 autor: » 18 lut 2019, o 01:19 Panowie, silnik ciepły i pytanie czy tak ma być: 1. Wrzucam R i cofam kilka metrów 2. Wciskam hamulec do zatrzymania auta 3. Wrzucam D i wciskam gaz do 1/3 żeby ruszyć trochę mocniej – auto wyrywa ale z lekkim opóźnieniem około 1s.

Problemu nie ma gdy wrzucę D, puszę hamulec i zacznie się lekko toczyć. Wtedy mocniejsze wciśnięcie gazu jest od razu przekładane na koła bez opóźnienia. Czy to wszystko jest normalne ? Moderator VIP Posty: 2693 Rejestracja: 8 lis 2017, o 02:23 VIN: WDB2032081F659063 Lokalizacja: Łódź autor: » 18 lut 2019, o 01:28 Meniu, stan oleju prawidłowy? VIP Posty: 923 Rejestracja: 23 mar 2018, o 22:05 VIN: WDB2030421A649606 autor: » 21 mar 2019, o 19:51 Tak stan prawidłowy.

  1. To widocznie musi tak być, że po zmianie z R na D ma lekkie opóźnienie.
  2. Moderator Posty: 3976 Rejestracja: 5 paź 2016, o 18:58 VIN: WDB2110891B355007 autor: » 21 mar 2019, o 20:04 Po miesiącu użytkowania automatu muszę stwierdzić, że jesteś przewrażliwiony i że jest wszystko jest ok.
  3. VIP Posty: 923 Rejestracja: 23 mar 2018, o 22:05 VIN: WDB2030421A649606 autor: » 21 mar 2019, o 21:32 To W203 miałeś w manualu ? Byłem przekonany, że automat.

Moderator VIP Posty: 2693 Rejestracja: 8 lis 2017, o 02:23 VIN: WDB2032081F659063 Lokalizacja: Łódź autor: » 21 mar 2019, o 22:03 Meniu jak chcesz żeby wszystko było błyskawicznie to kup auto z DSG a w razie awarii sterowania skrzynią lub dwumasy też błyskawicznie osiwiejesz jak zobaczysz koszty Skrzynie hydrauliczne mają to do siebie że przy zmianie kierunku jazdy czasem trochę pomyślą.

Co znaczy l na automacie?

Żywotność automatycznej skrzyni biegów przedłuża umiejętne korzystanie z trybów – Aby zwiększyć żywotność automatycznej skrzyni biegów, należy prawidłowo korzystać z poszczególnych trybów jej pracy:

P (park) – wybieramy wtedy, gdy zatrzymaliśmy pojazd i chcemy zgasić silnik. Prawidłowa sekwencja działań jest taka: całkowicie zatrzymujemy auto, wybieramy tryb P, wyłączamy silnik. R (reverse) – używamy gdy chcemy pojechać do tyłu. Przed wybraniem trybu R musimy całkowicie zatrzymać samochód. N (neutral) – wykorzystujemy jedynie do holowania lub pchania auta. Nie korzystamy z trybu N podczas jazdy. D (drive) – tryb D służy do jazdy do przodu. Również wybieramy go dopiero gdy pojazd stoi nieruchomo. L (low) lub 1 – w tym trybie zablokowany jest pierwszy bieg. Tryb ten służy do ruszania z obciążeniem np. z przyczepą lub na stoku oraz do wolniutkiej jazdy np. na parkingu lub w korku. S (snow) lub 2 – wykorzystujemy do ruszania na śliskich nawierzchniach lub podczas zjazdu ze wzniesienia. Oznacza on blokadę 2 biegu lub automatyczne używanie 1 i 2 biegu.

You might be interested:  Jakie Prawo Jazdy Na Samochód Elektryczny?

Jeżeli chodzi o najważniejsze zalecenia dotyczące korzystania z trybów, to są one takie:

Nie włączajmy trybu N ani P podczas jazdy czy postoju z włączonym silnikiem. Tryb N służy do sytuacji, w której ktoś nas holuje, a tryb P do tego, by od razu po jego wybraniu wyłączyć silnik. Nie wybierajmy trybów D lub R gdy samochód jeszcze się toczy. Tryby te włączamy, gdy samochód stoi w miejscu. Nie gaśmy silnika w trybie innym niż P. Nie zostawiajmy samochodu na wzniesieniu bez zaciągniętego hamulca ręcznego. Prawidłowa sekwencja działań jest tu taka: parkujemy pojazd w wybranym miejscu, zaciągamy hamulec pomocniczy, wybieramy tryb P, wyłączamy auto. Jeżeli zostaniemy zmuszeni do tego, by nasz pojazd był holowany, zawsze wybierajmy w tym celu tryb N i jeżeli to możliwe miejmy włączony silnik. Zwróćmy także uwagę kierowcy holownika, żeby nie przekraczał prędkości 40 km/h i co 15 km robił postój. Co do zasady najlepszych sposobem transportu unieruchomionego samochodu z „automatem” jest laweta.

Co oznacza S na automatycznej skrzyni biegów?

Skrzynia automatyczna – oznaczenia i obsługa – Przekładnia automatyczna może mieć kilka podstawowych oznaczeń. Sprawdźmy zatem, co oznacza D, co znaczy P, co znaczy D? Poszczególne przełożenia w automatycznej skrzyni biegów opis mają zawsze ułożony w tej samej kolejności, mianowicie P, R, N oraz D.

P – tryb parkingowy, od „Parking”, używany podczas postoju samochodu po zatrzymaniu się na parkingu, zapobiegający staczaniu się auta.R – tryb „Reverse”, tak jak w ręcznej skrzyni biegów oznacza bieg wsteczny i kierowca uruchomi go wówczas, gdy będzie chciał poruszać się do tyłu, np. wyjechać z parkingu czy zaparkować tyłem.N – tryb neutralny, tak zwany luz, który jest biegiem jałowym. Powinien być stosowany tylko w awaryjnych sytuacjach, np. podczas holowania pojazdu.D – tryb jazdy, od słowa „Drive”, jazda automatem wymaga tylko ustawienia dźwigni lub przycisku w takiej pozycji, by móc poruszać się samochodem do przodu – kierowca musi puścić przy tym hamulec i dodać gazu.

Samochód w automacie nie może być pozostawiany w pozycji „D”, kiedy kierowca nawet na krótką chwilę wysiada z niego, np. po to, by pobrać bilet parkingowy, ponieważ pojazd zapewne zacznie toczyć się do przodu, co może doprowadzić do kolizji. W takim przypadku, jeśli ktoś zostanie poszkodowany, kierowca będzie musiał pokryć szkody majątkowe i osobowe ze swojego ubezpieczenia OC pojazdu.

Swój uszkodzony samochód naprawi z własnej kieszeni, chyba że ma zawartą umowę ubezpieczenia AC dla swojego pojazdu. Na dłuższym postoju, np. nocnym na parkingu czy w garażu, warto zastosować blokadę automatycznej skrzyni biegów i zastosować położenie „P” skrzyni, ponieważ w ten sposób zablokujemy przekładnię na stałe.

Oprócz tego na automatycznej skrzyni biegów mogą być oznaczone liczby: 1, 2 i 3. Tryb „1″ pozwala korzystać kierowcy wyłącznie z pierwszego biegu, co przydaje się przy ruszaniu pod górę. Tryb „2″ powinien być używany podczas ruszania na bardzo śliskiej drodze i oznacza on, że kierowca ma do dyspozycji wyłącznie drugi bieg.

W trybie 3 kierowca korzysta tylko z trzech pierwszych biegów, bez włączania się wyższych. Jest to tryb przydatny w jeździe górskiej, przy podjazdach i na zjazdach. Wspomniany tryb sportowy S w automatycznej skrzyni biegów pozwala na inne sterowanie przekładnią, która dłużej utrzymuje niższe przełożenie i szybciej redukuje biegi przy hamowaniu.

W nowoczesnych automatach tryb „S” zwykle jest dostępny dla kierowcy. Okazuje się bardzo przydatny przy hamowaniu. Niekiedy kierowcy mogą wykorzystać tryb „M”, czyli tryb manualny, który pozwala prowadzącemu pojazd samemu wybierać odpowiednie przełożenia.

Czy jazda automatem jest trudna?

Większość powie, że to proste. Prawda, jazda samochodem z automatyczną skrzynią biegów jest o wiele łatwiejsza i dużo wygodniejsza. Jednak ma też minus — automat jest delikatniejszy. Przez niewłaściwą jazdę i stare przyzwyczajenia dużo szybciej go uszkodzisz.

Jak jeździć automatem żeby mało palił?

Jak ekonomicznie jeździć automatem? – Sporym problemem bywa to, jak jeździć automatem, żeby mało palił – zasady ekonomicznej jazdy w tym przypadku wymagają szczególnej techniki operowania pedałem gazu, Należy naciskać go stopniowo, bez gwałtownych ruchów.

Jak jeździć automatem w zimie?

Ruszanie z miejsca automatem na śliskiej nawierzchni – Współczesne jednostki napędowe posiadają znaczny zapas mocy oraz momentu obrotowego. Bynajmniej nie upraszcza to sprawy w trakcie ruszania na śliskiej nawierzchni. Przy ruszaniu delikatnie manewrujmy pedałem przyspieszenia (jak ma to miejsce w tradycyjnej skrzyni biegów) by nie spowodować uślizgu kół.

Jak można zepsuć automatyczną skrzynię biegów?

Wyjeżdżanie z piasku lub zaspy – Zgubna dla trwałości skrzyni może okazać się również próba wydostania się ze śnieżnej zaspy lub grząskiego podłoża. Technika doskonale sprawdzająca się w przypadku przekładni manualnych – bujanie auta, może zniszczyć mechanikę automatu.

Rozbujanie auta wymaga szybkiego przełączania trybów jazdy tak, aby auto nie zdążyło ponownie stanąć w miejscu. Niestety, bezpieczne dla przekładni automatycznej zmiany przełożeń wymagają dokładności i pełnego zatrzymania auta. Jedynym bezpiecznym sposobem jest wybór niskiego przełożenia i mozolna próba wydostania się z pułapki.

W ostateczności musimy wezwać pomoc. Lepsze takie rozwiązanie, niż uszkodzenie mechanizmu i naprawa za kilka tysięcy złotych.

Czy ze skrzynią biegów automatyczną można jechac na luzie?

Jak wygląda drążek zmiany biegu w automacie? – Zamiast tradycyjnych 1, 2, 3, 4, 5 i R, na dźwigni zmiany biegów w skrzyni automatycznej zobaczymy P, R, N, D i czasem S. Choć na pierwszy rzut oka wydają się one wzięte nie wiadomo skąd, a siedząc pierwszy raz w automacie możesz mieć problem z rozszyfrowaniem ich, bardzo szybko opanujesz tą przekładnie.

P – P arking

Pozycję tę wybierasz, gdy parkujesz samochód. Koła są blokowane. W tej pozycji praktycznie nawet nie musisz zaciągać hamulca ręcznego, gdy stoisz na wzniesieniu. Ważne jest by pamiętać, aby NIGDY nie włączać P w czasie jazdy. Spowoduje to gwałtowne zatrzymanie się pojazdu, a sama skrzynia zmiany biegów może zostać uszkodzona. P wrzucamy, gdy samochód całkowicie się zatrzyma.

R – Revers – czyli bieg wsteczny

Co się dzieje, po wybraniu biegu wstecznego, nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć. Tak samo jak w czasie jazdy autem ze skrzynią manualną, wrzucenie wstecznego w czasie jazdy może się źle skończyć. Auto powinno zupełnie się zatrzymać zanim włączymy R. W innym przypadku istnieje możliwość, że skrzynia biegów zostanie uszkodzona.

N – Neutral – innymi słowy luz

Na tym biegu silnik samochodu nie napędza kół. Jednak, w przeciwieństwie do parkingu, mogą się one swobodnie poruszać. Sądzisz, że w czasie korków Neutral sprawdzi się idealnie? Nic bardziej mylnego! W przeciwieństwie do aut z przekładnią manualną, w skrzyniach biegu automatycznych wręcz odradzane jest wrzucanie luzu w czasie krótkich postojów.

  1. W tym trybie pracy skrzyni, smarowanie mechanizmów jest mniejsze niż na innych biegach.
  2. Wszystko to dlatego, że na luzie ciśnienie oleju gwałtownie spada.
  3. Dużo lepsze dla skrzyni automatycznej jest przytrzymywanie auta hamulcem.
  4. Dzięki temu w korkach używasz tylko gazu i hamulca.
  5. W trybie N możliwe jest przetaczanie samochodu.

Jednak jeśli twoje auto musi zostać holowane, musisz pamiętać, że nie każde auto w automacie można holować. Wiele modeli aut z automatycznymi skrzyniami biegów ma ograniczony dystans holowania do kilkudziesięciu kilometrów. Istnieją także takie, których nie można holować wcale.

D – Drive – tryb jazdy do przodu

Drive to najczęściej używany tryb pracy przekładni automatycznych. Aby wrzucić ten bieg, należy wcisnąć hamulec gazu i przekładnią zmienić pozycję skrzyni biegów na D. W tym trybie pracy skrzynia biegów sama przerzuca sobie kolejne biegi. Wszystko zależy od prędkości z jaką porusza się samochód, od tego, z jakim obciążeniem działa silnik oraz od tego, jak głęboko kierowca wciska pedał gazu.

S – Sport – tryb sportowy

Niektóre auta z automatyczną skrzynią biegów posiadają także tryb pracy sportowy. Działa on w podobny sposób do Drive. Różnica polega na tym, że auto pracuje na wyższych obrotach. Tryb sportowy nie należy do ekonomicznych. W czasie jazdy na Sporcie bardzo szybko może okazać się, że Twój bak jest już pusty. Dlatego też tryb ten nie sprawdza się na dłuższą metę.

W – Winter – tryb zimowy

Trybu zimowego nie posiadają wszystkie skrzynie automatyczne. Tryb ten przeznaczony jest do jazdy w niebezpiecznych warunkach takich jak śliska nawierzchnia. W tym trybie skrzynia często rusza z drugiego biegu. Nie powinno się używać tego trybu, gdy nie jest to konieczne.

M i +/- – tryb ręcznej zmiany biegów

Dzięki temu trybowi, użytkownik automatycznej skrzyni biegów ma możliwość przełączyć się na manualną. Gdy przełączysz drążek zmiany biegów na tryb M, możesz dodawać i odejmować kolejne biegi. Tryb ten jest dodatkiem do automatycznych skrzyń biegów. Jego obecność lub brak w żaden sposób nie wpływa na działanie automatu.

Czy w samochodach z automatyczną skrzynią biegów jest sprzęgło?

Zarówno auta z manualną, jak i automatyczną skrzynią biegów posiadają sprzęgła. Jako część układu przeniesienia napędu są one nieodzowne do transportowania mocy i momentu obrotowego z silnika docelowo na koła. Ze względu na zmieniające się warunki na drodze, często zachodzi potrzeba zmiany biegów lub rozłączenia napędu ze względu na postój.

Sprzęgło umożliwia dokonanie tego bez obciążania jednostki napędowej. Ze względu na różnorodność skrzyni biegów, konieczne było stworzenie odrębnych systemów przenoszących moment obrotowy i moc z silnika. W ten sposób powstały cieszące się wielką popularnością sprzęgła cierne, sprzęgło hydrokinetyczne znane także jako konwerter momentu obrotowego, a także elektromagnetyczne.

Ich konstrukcje się różnią, dzięki czemu znajdują zastosowanie w odrębnych kategoriach pojazdów silnikowych. Sprzęgło hydrokinetyczne – zdjęcie poglądowe

Jak jeździć automatem żeby mało palił?

Jak ekonomicznie jeździć automatem? – Sporym problemem bywa to, jak jeździć automatem, żeby mało palił – zasady ekonomicznej jazdy w tym przypadku wymagają szczególnej techniki operowania pedałem gazu, Należy naciskać go stopniowo, bez gwałtownych ruchów.

Related Post