Sprzedaż samochodu z kredytem a karta pojazdu – Sprzedaż samochodu z kredytem może być ułatwiona, jeśli to karta pojazdu stanowi zabezpieczenie spłaty zobowiązania. Dlaczego? Jeśli dotychczas spłacałeś raty na czas, to prawdopodobnie bank pójdzie Ci na rękę.
- Co będziesz musiał zrobić? Jeśli zobowiążesz się do spłaty kredytu w wyznaczonym terminie, to bank bez żadnego pisemnego zabezpieczenia wyda Ci kartę pojazdu, a tym samym umożliwi jego sprzedaż,
- W tym przypadku podpiszesz umowę kupna-sprzedaży z nabywcą, który będzie mógł przerejestrować.
- Za pieniądze ze sprzedaży spłacisz kredyt, a nadwyżkę przeznaczysz na dowolny cel.
Jeśli zabezpieczenie kredytu stanowi przewłaszczenie, bank nie wyda Ci karty pojazdu, Mimo to może warunkowo zgodzić się na jego sprzedaż. W tej sytuacji bank wspólnie z Tobą będzie stroną w umowie, gdyż prawnie jest współwłaścicielem samochodu. Nie możesz wówczas sprzedać auta bez zgody instytucji bankowej.
Contents
Czy można sprzedać samochód z kredytem?
Sprzedaż samochodu z kredytem – Sprzedaż auta z kredytem jest możliwa, choć może wymagać dopełnienia większych formalności. Jeśli masz kredyt gotówkowy na samochód, to sprzedaż pojazdu nie stanowi żadnego problemu – możesz po prostu wystawić auto na sprzedaż, a następnie dalej spłacać raty.
Banku nie interesuje bowiem, na jaki cel wziąłeś pożyczkę. Inaczej przedstawia się natomiast sprawa z kredytem samochodowym. To bardzo popularna forma finansowania pojazdu, na którą decyduje się wiele osób ze względu na atrakcyjne warunki – kredyty te są zazwyczaj tańsze niż pożyczki gotówkowe. Jednak w przypadku chęci sprzedaży pojazdu, sposób ten czasami okazuje się problematyczny.
Od formy zabezpieczenia zależy bowiem, czy w ogóle możesz sprzedać spłacane jeszcze auto.
Jak pozbyć się auta w kredycie?
Najtrudniej, gdy ustanowiono zastaw rejestrowy – W takiej sytuacji sprzedaż samochodu jest niemożliwa, aż do zdjęcia zastawu rejestrowego – a to się może zdarzyć dopiero, gdy kredyt zostanie spłacony. Rozwiązaniem jest zawarcie z kupującym auto umowy przedwstępnej sprzedaży auta.
Kto jest właścicielem samochodu na kredyt?
Właściciel pod warunkiem – Innym możliwym zabezpieczeniem jest tzw. przewłaszczenie, które polega na wpisaniu kredytodawcy jako współwłaściciela samochodu (zwykle w 49%). W przypadku spłaty kredytu bank zostanie wykreślony z dokumentów. Jeśli jednak będziemy mieć mniej szczęścia, bank przejmie i sprzeda pojazd, odzyskując w ten sposób przynajmniej część inwestycji.
- Przewłaszczenie w tej formie nie jest jednak regułą.
- Ilka banków oferuje tzw.
- Przewłaszczenie warunkowe.
- W dokumentach samochodu kupujący pozostaje jedynym właścicielem pod warunkiem terminowej spłaty rat.
- Umowa z bankiem przewiduje jednak, że w sytuacji opóźnień w spłacie rat 49% własności pojazdu przejdzie w ręce banku.
Ostatecznie więc to, czy będziemy figurować w dokumentach samochodu jako jego jedyni właściciele, w dużej mierze zależy od tego, czy uda nam się znaleźć instytucję oferującą przyjazne formy zabezpieczeń.
Czy mogę sprzedać auto którego jeszcze nie zarejestrowałem?
Jak zgłosić sprzedaż (zbycie) samochodu? – Zawiadomić w ciągu 30 dni wydział komunikacji musi nie tylko nabywca (kupujący) samochodu, lecz także jego zbywca (sprzedawca). Jeśli tego nie zrobi, grozi mu kara w wysokości od 200 do 1000 zł. Można to zrobić osobiście w wydziale komunikacji właściwym dla miejsca zamieszkania lub przez internet.
- Aby zgłosić zbycie (sprzedaż) samochodu, wystarczy wejść na stronę www.gov.pl.
- Po zalogowaniu należy kolejno wejść w następujące zakładki: „usługi dla obywatela”, „kierowcy i pojazdy”, „Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu, na przykład sprzedaż, kupno, darowiznę (usługa online)”, „Wyślij zgłoszenie”.
- Następnie w formularzu trzeba podać dane pojazdu oraz nabywcy, a także dołączyć skan lub zdjęcie umowy kupna-sprzedaży.
W ostatnim kroku musimy wybrać wydział komunikacji właściwy dla miejsca zamieszkania. Poinformowanie urzędu online o sprzedaży auta jest całkowicie bezpłatne.
Czy można przepisać kredyt samochodowy?
Na kogo można przepisać kredyt? – Kredyt gotówkowy może zostać przeniesiony właściwie na każdą inną osobę, która wyrazi na to zgodę i jednocześnie charakteryzuje się wystarczającą zdolnością kredytową. Nie ma więc znaczenia, czy zobowiązanie ma być przekazane małżonkowi, rodzeństwu czy sąsiadowi – jeśli ryzyko takiego działania będzie niskie, bank nie powinien mieć żadnych zastrzeżeń.
Kiedy bank jest współwłaścicielem samochodu?
Jeśli zamierzasz kupić samochód, a brakuje Ci pieniędzy, nie oznacza to, że od razu musisz zrezygnować z marzeń. Zawsze możesz rozejrzeć się za odpowiednim kredytem, który spłacisz w najbliższych latach. O czym jednak powinnaś wiedzieć? Pierwsza decyzja, jaką musimy podjąć, gdy zamierzamy wziąć kredyt na zakup auta, to wybór między kredytem samochodowym a kredytem gotówkowym.
- Obydwa mają swoje „plusy”, jak i „minusy”.
- Ofert pierwszego z nich – kredytu samochodowego – jest zdecydowanie mniej, ponieważ nie wszystkie banki mają go w swojej ofercie.
- Niewątpliwą zaletą kredytu samochodowego będzie jednak z reguły niższe oprocentowanie niż w przypadku kredytów gotówkowych.
- Ale „coś za coś”.
Kredyt samochodowy jest zabezpieczony na kupowanym pojeździe, zatem musimy spełnić wymagania banku. Bank może nas zobowiązać do ustanowienia zastawu rejestrowego – musimy wtedy umieścić wpis w krajowym rejestrze zastawów i tak samo w dowodzie rejestracyjnym.
W sytuacji, gdybyśmy przestały spłacać raty, bank może nam odebrać samochód i go sprzedać. Kupując bowiem pojazd za pieniądze z kredytu samochodowego, postępujemy podobnie jak w przypadku zakupu mieszkania i kredytu hipotecznego. Jeśli bank jako formę zabezpieczenia preferuje przywłaszczenie, to jest jego współwłaścicielem.
Przy czym, trzeba pamiętać, że są różne rodzaje przywłaszczenia. I tak, przywłaszczenie warunkowe oznacza, że bank nie zostaje wpisany w dokumenty, ale gdybyśmy przestały spłacać raty, następuje całkowite przywłaszczenie pojazdu przez bank. Z kolei inaczej sytuacja wygląda, w przypadku przywłaszczenia, w którym bank staje się właścicielem 49% samochodu – gdy rejestrujemy auto w Wydziale Komunikacji, przedstawiamy umowę z bankiem, w której jest mowa o przywłaszczeniu pojazdu.
- Wówczas bank zostaje wpisany w dokumentach jako współwłaściciel i zatrzymuje też w depozycie kartę pojazdu, by uniemożliwić nam np.
- Sprzedanie auta bez jego wiedzy.
- Oczywiście w razie potrzeby kartę pojazdu możemy z banku wypożyczać, ale często musimy za to zapłacić prowizję.
- Gdy zabezpieczeniem jest przywłaszczenie, na umowie kredytowej mamy też zazwyczaj klauzulę, że jeśli nie spłaciłybyśmy np.
dwóch kolejnych rat, to nasz udział we własności pojazdu przechodzi automatycznie w ręce banku. Bardzo często wymaganym dodatkowym zabezpieczeniem jest też cesja praw z polisy AC. Gdy zarejestrujemy już samochód, musimy wykupić pełen pakiet ubezpieczeń, nie tylko OC, ale i AC.
W umowie ubezpieczeniowej będzie jednak zapis o przeniesieniu praw wynikających z umowy z ubezpieczycielem na rzecz banku. Co to oznacza? Jeśli zakupione na kredyt auto zostałoby np. skradzione lub całkowicie zniszczone, pieniądze z odszkodowania zostają przesłane do banku na poczet spłaty naszego zobowiązania.
A jeśli byłoby to „drobniejsze” uszkodzenie? Oczywiście, w przypadku konieczności naprawy uszkodzeń, jeśli terminowo spłacamy raty, możemy zwrócić się do banku, by wydał zgodę na przekazanie nam środków z odszkodowania. Inną formą zabezpieczenia, oferowaną czasem przez banki, jest weksel In Blanco, czyli dokument, na którym zobowiązujemy się w terminie zwrócić pieniądze wskazanej osobie.
Gdy jednak decydujemy się, by taki weksel podpisać, musimy mieć pewność, że dana instytucja finansowa, od której pożyczamy pieniądze, jest wiarygodna i sprawdzona. Na wekslu kwotę uzupełnia bowiem bank, dlatego lepiej mieć pewność, że nie zostanie ona w pewnym momencie powiększona do niebotycznych rozmiarów.
W przypadku kredytów gotówkowych nie ma konieczności ustanawiania takich zabezpieczeń. Są one udzielane na dowolny cel (w naszym przypadku takim właśnie celem może być zakup auta), przez co bank nie wnika, na co wydatkujemy pieniądze. Dużym „plusem” będzie zatem to, że, kupując auto za kredyt gotówkowy, tylko my jesteśmy jego właścicielkami i możemy do woli nim rozporządzać, bez konsultacji z kimkolwiek.
Niestety, trzeba jednak pamiętać, że oprocentowanie kredytu gotówkowego może być wyższe niż typowego kredytu samochodowego, a to na pewno duży „minus”. Niemniej, ostateczna oferta i tak jest uzależniona od naszej indywidualnej sytuacji. Często koszt kredytu można obniżyć m.in. wówczas, gdy nasza dotychczasowa historia kredytowa wypadnie idealnie, będziemy posiadać w danym banku inne produkty (np.
konto osobiste, lokatę itd.), albo przeniesiemy do niego swoje konto. Dużo będzie też zależało od wysokości kredytu, czy od okresu jego spłaty. Istotne będą też aktualne promocje np. czasem bardziej będzie się opłacało wziąć kredyt z ubezpieczeniem, czasem bez.
- W przypadku kredytu samochodowego wysokość oprocentowania będzie też różna w zależności od wartości i wieku samochodu – im starsze będzie auto, tym zwykle wyższe oprocentowanie.
- W tym miejscu warto też pamiętać, wybierając ofertę banku, że wartość oprocentowania nominalnego, które potencjalnym klientom może wydać się dość niskie, w żaden sposób nie przesądza o wartości kredytu.
Dla kredytów (zarówno gotówkowych, jak i samochodowych) zaciąganych na kwoty niższe niż 80 000 zł, zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim, banki zawsze muszą podać klientom także wysokość rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania (RRSO) kredytu, jego koszt całkowity oraz wszystkie dodatkowe składniki.
- Dzięki temu poznamy rzeczywistą sumę opłat, jakie trzeba będzie ponieść, pożyczając z banku pieniądze.
- Łatwiej nam będzie wtedy porównać różne oferty.
- Gdy mamy już wybrany samochód i chcemy wziąć kredyt na jego zakup, możemy pożyczonymi z banku środkami pokryć całą wartość pojazdu.
- Oczywiście pod warunkiem, że na wzięcie takiej, jak chcemy, sumy, pozwala nam nasza zdolność kredytowa.
A ta zależy głównie od naszych comiesięcznych dochodów, a także innych, już istniejących zobowiązań (jak chociażby kredyt ratalny na pralkę, czy telewizor), czy kosztów utrzymania (sumy comiesięcznych rachunków i innych wydatków). W przypadku kredytu samochodowego warto mieć jednak wkład własny (choć może on nie być wymagany).
- Dlaczego? Otóż wtedy z reguły możemy liczyć na korzystniejsze warunki kredytu, a na tym chyba nam zależy.
- Zastanawiając się nad wyborem kredytu, trzeba też zwrócić uwagę na okres spłaty.
- W przypadku gotówkowego możemy się zdecydować nawet na maksymalny okres, proponowany przez banki, ponieważ bez znaczenia będzie, czy wydamy pieniądze na zakup nowego czy używanego auta.
Tymczasem przy kredycie samochodowym – już nie zawsze. Banki podają zwykle maksymalny wiek, który pojazd może osiągnąć w momencie całkowitej spłaty kredytu, czyli gdyby to było np.10 lat, to jeśli kupimy samochód 5-letni, to na spłatę zaciągniętego kredytu mamy tylko 5 lat.
To istotna informacja, zwłaszcza jeśli zależy nam na rozciągnięciu spłaty maksymalnie w czasie, by comiesięczne raty były możliwie jak najniższe. Konieczne formalności Dla niektórych bardzo istotną kwestią przy zaciąganiu kredytu będzie też czas potrzebny na załatwienie formalności. Pod tym względem kredyty gotówkowe są, można powiedzieć, „łatwiejsze i szybsze do załatwienia”.
Przy ich zaciągnięciu przeważnie wystarcza okazanie dokumentu, potwierdzającego tożsamość (dowód osobisty) i zaświadczenie o dochodach (jego rodzaj zależy od źródła naszych dochodów), ewentualnie również potwierdzenie comiesięcznych wpływów na konto (wyciąg z konta).
- Z kolei gdy zaciągamy kredyt samochodowy, musimy dostarczyć dokumenty, które identyfikują nie tylko nas, ale i kupowany pojazd.
- Potrzebny będzie zatem nasz dowód osobisty oraz drugi dokument, potwierdzający tożsamość, zawierający imię i nazwisko oraz numer PESEL (np.
- Prawo jazdy).
- Oniecznie musimy też dostarczyć zaświadczenie o osiąganych dochodach: – w przypadku umowy o pracę jest to najczęściej zaświadczenie od pracodawcy o naszych zarobkach z trzech (w niektórych bankach może być np.
z sześciu) ostatnich miesięcy, ewentualnie druk RMUA z okresu obejmującego ostatnie trzy miesiące lub zeznanie podatkowe za rok poprzedni wraz z potwierdzeniem jego złożenia w Urzędzie Skarbowym – gdy prowadzimy działalność gospodarczą potrzebny będzie dokument, potwierdzający, że znajdujemy się na liście osób prowadzących działalność gospodarczą (np.
- Wystawiony przez Urząd Skarbowy, Krajowy Rejestr Sądowy itd.) i zaświadczenie o wysokości dochodów, którym może być np.
- PIT-36 lub zaświadczenie ze „skarbówki” – gdy jesteśmy emerytem lub rencistą, bank często wymaga decyzji o przyznaniu emerytury lub renty (na którym jest data, od kiedy pobieramy świadczenia emerytalne/rentowe) i odcinka emerytury lub renty, potwierdzającego fakt otrzymywania świadczeń, ewentualnie wyciągu z konta, na które należność jest przelewana.
Jeśli chodzi o dokumenty kredytowanego pojazdu, to w przypadku nowego samochodu będzie konieczna faktura VAT, wystawiona przez dealera. Gdy kupujemy samochód używany, wymagana będzie karta pojazdu i dowód rejestracyjny, a także zaświadczenie z sądu o braku wpisu pojazdu w rejestrze zastawów i dokumenty potwierdzające zakup (umowa kupna-sprzedaży lub faktura VAT).
- Gdy jest to pojazd sprowadzony zza granicy, to także tłumaczenia dokumentów, wykonane przez tłumacza przysięgłego.
- Niestety to nie wszystko.
- Po podpisaniu umowy kredytowej, konieczne będzie załatwienie dodatkowych formalności, związanych z zabezpieczeniem kredytu samochodowego, czyli np.
- Ustanowienie zastawu rejestrowego, zarejestrowanie samochodu ze współwłaścicielem (czyli bankiem), czy przeniesienie praw do polisy AC na rzecz banku.
Załatwienie formalności, związanych z kredytem samochodowym, będzie zatem bardziej rozciągnięte w czasie niż w przypadku kredytu gotówkowego. *** Wybór odpowiedniego kredytu, który pomoże nam w zakupie auta, to sprawa bardzo indywidualna, zależna nie tylko od naszej obecnej sytuacji, ale i planów na przyszłość, związanych z kupowanym pojazdem.
Czy można zarejestrować auto bez dużego briefu?
W Polsce auta bez dużego briefu i tak się nie zarejestruje.
Jakie zarobki na kredyt samochodowy?
Kredyt samochodowy jest znacznie tańszy od tradycyjnych pożyczek gotówkowych. Jednak do jego uzyskania niezbędne jest posiadanie stałej pensji, którą jesteśmy w stanie udokumentować. Jakie dochody wystarczą do takiego kredytu? Minimalny dochód, który należy wykazać przy wnioskowaniu o kredyt samochodowy, jest zależny od konkretnego banku.
Przeważnie, kwoty te rozpoczynają się od 700 złotych netto. Istotne, aby posiadać stałe zatrudnienie. Najprościej, nawet przy stosunkowo niewielkich zarobkach jest uzyskać zgodę, posiadając umowę o pracę. Jeśli dodatkowo jest ona na czas nieokreślony i trwa od co najmniej pół roku, nasze szanse rosną. W przypadku umowy zlecenia czy o dzieło rozpoczynają się schody.
W takich sytuacjach dobrze jest, jeśli stosunek pracy trwa nieprzerywanie przynajmniej rok (niektóre banki wymagają nieprzerwanej pracy u danego pracodawcy nawet przez 24 miesiące). Przedsiębiorcy decydujący się na kredyt samochodowy muszą dostarczyć bankom najróżniejszych zaświadczeń, potwierdzających dochody firmy zazwyczaj z ostatnich trzech miesięcy – choć czasem i sprzed pół roku czy roku.
W niektórych przypadkach może być to kłopotliwe, stąd wiele firm decyduje się na leasing, W komfortowej sytuacji znajdują się za to emeryci i renciści, którzy stanowią wiarygodne źródło, bowiem otrzymują pieniądze od państwa. I jak się okazuje, to oni bardzo często najszybciej uzyskują zgodę na pożyczkę.
Dobrze jest wiedzieć również to, że nawet niewielkie dochody, sięgające 700 złotych netto, wystarczą, jeśli nie posiadamy żadnych innych zobowiązań. Takim klientom banki są w stanie wypłacić nawet duże kwoty, w zupełności wystarczające na wymarzony samochód.
- Warto pamiętać, iż znaczącą rolę odgrywa także wkład własny,
- Jeśli jest on stosunkowo wysoki – uzyskanie kredytu samochodowego jest łatwiejsze.
- Niezależnie od wysokości naszych dochodów, ważne, aby były one stałe i regularne.
- Właściwe ich przedstawienie (w postaci zaświadczenia od pracodawcy czy wykazu z konta bankowego) jest najbardziej wiarygodnym dla banków dowodem na to, że kredytobiorca będzie w stanie regularnie spłacać swój dług.
Marzena Kazbieruk Kalkulatory Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz! Sprawdzam
Ile wynosi podatek od wzbogacenia samochód?
Podatek od wzbogacenia wynosi 2% od wartości pojazdu. Uwaga: nie ma znaczenia kwota, jaka została wpisana na umowie sprzedaży samochodu, ale realna wartość rynkowa. Masz 14 dni na złożenie w urzędzie skarbowym deklaracji PCC-3 lub PCC-3/A (w przypadku, gdy nabywców jest dwóch).
Ile płaci się podatku od sprzedaży samochodu?
Pytania i odpowiedzi –
- Do jakiego źródła przychodów powinienem zaliczyć przychód ze sprzedaży złomu? Jeżeli sprzedałeś zezłomowane składniki majątku, które pochodzą z twojego gospodarstwa domowego, po upływie pół roku (licząc od końca miesiąca, w którym stałeś się ich właścicielem) – to dochód, który uzyskałeś nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Jeżeli jeszcze nie upłynęło pół roku, to dochód ze sprzedaży będzie opodatkowany. Przychód, koszty i dochód (lub stratę) wpisujesz do zeznania PIT-36, w części E, w wierszu 8 „Odpłatne zbycie rzeczy określonych w art.10 ust.1 pkt 8 lit. d ustawy”. Natomiast jeżeli sprzedałeś złom, który nie pochodzi z twojego gospodarstwa domowego, lecz „ze zbieractwa”, to kwota uzyskana ze sprzedaży jest przychodem z innych źródeł – bez względu na okres pół roku. Przychód, ewentualne koszty i dochód (lub stratę) wpisujesz do zeznania PIT-36, w części E, w wierszu 10 „Inne źródła, niewymienione w wierszach od 1 do 9″.
- Przeniosłem na inną osobę prawa do działki, która wchodzi w skład Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Otrzymałem wynagrodzenie za przeniesienie własności nasadzeń, urządzeń i obiektów, które były na tej działce. Czy od otrzymanej kwoty mam zapłacić podatek dochodowy? Jeżeli zbyłeś nasadzenia, urządzenia, obiekty przed upływem pół roku (licząc od końca miesiąca, w którym stałeś się właścicielem poszczególnych rzeczy), to wynagrodzenie, które za nie otrzymałeś należy do przychodów z odpłatnego zbycia innych rzeczy. Dochód będzie opodatkowany stawką 17% lub 32% (czyli według skali podatkowej). Połączysz go z innymi dochodami, które podlegają opodatkowaniu według skali podatkowej, np. z dochodami z pracy, z emerytury, z umowy zlecenia. Zbycie wpiszesz w części E, w wierszu 8 „Odpłatne zbycie rzeczy określonych w art.10 ust.1 pkt 8 lit. d ustawy” zeznania PIT-36. Jeżeli natomiast od końca miesiąca, w którym stałeś się właścicielem poszczególnych rzeczy (nasadzeń, urządzeń, obiektów) minęło co najmniej pół roku, to wynagrodzenie nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym i nie wykazujesz go w żadnym zeznaniu.
Co z samochodem po śmierci męża?
Do kogo należy samochód po śmierci właściciela? – Samochód wchodzi w skład masy spadkowej, więc prawo własności do samochodu nabędą osoby, które są spadkobiercami. Mogą to być spadkobiercy testamentowi, czyli ustanowieni w ostatniej woli zmarłego lub spadkobiercy urzędowi, czyli osoby dziedziczące na mocy odpowiednich ustaw.
- Niezależnie od sposobu dziedziczenia każde prawo do spadku musi być potwierdzone przez sąd lub notariusza.
- Tak więc, gdy umiera właściciel samochodu jego żona, dzieci, rodzeństwo lub dalsza rodzina, która chce uznania prawa do samochodu musi udać się do sądu lub notariatu i złożyć wniosek o przeprowadzenie postępowania spadkowego.
Mając wyrok sądowy lub akt notarialny poświadczający nabycie spadku nowy właściciel może dowolnie dysponować samochodem: przerejestrować i używać, wyrejestrować, sprzedać. Sprzedaż w oparciu o umowę cywilnoprawną nie jest trudną i skomplikowaną czynnością, jednak w przypadku pozostałych działań warto poznać ich mechanizmy i procedury, których należy dochować.