Auto Blog-Pomóc drogowa Autopomoc Jak Uzyskać Zieloną Kartę Na Samochód?

Jak Uzyskać Zieloną Kartę Na Samochód?

0 Comments

Jak Uzyskać Zieloną Kartę Na Samochód
FAQ – dodatkowe pytania o Zieloną Kartę –

 1. Czy po Brexicie trzeba mieć Zieloną Kartę w Wielkiej Brytanii? Nie.30 lipca 2021 r. Komisja Europejska przedłużyła członkostwo Wielkiej Brytanii w Porozumieniu Wielostronnym Biur Narodowych Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Dzięki temu Polacy podróżujący samochodem na Wyspy nie muszą wyrabiać Zielonej Karty. Wystarczy mieć przy sobie papierowe potwierdzenie ważności polisy OC zakupionej w polskim towarzystwie ubezpieczeniowym.
 2. Jakie rodzaje pojazdów chroni Zielona Karta? Zieloną Kartę można wyrobić dla wszystkich pojazdów mechanicznych zarejestrowanych w Polsce. Oprócz aut osobowych może to być również samochód ciężarowy czy motocykl.
 3. W jakich językach można wyrobić Zieloną Kartę? W towarzystwach ubezpieczeniowych można wyrobić Zieloną Kartę w języku polskim, a także angielskim lub francuskim, które mogą być szczególnie przydatne w razie kolizji lub wypadku za granicą.
 4. Co zrobić w razie braku Zielonej Karty? Podróżując własnym samochodem bez Zielonej Karty do krajów, w których nie jest uznawana polska polisa OC, należy przed wjazdem wykupić ubezpieczenie graniczne. Zwykle można to zrobić bezpośrednio na przejściu. Wyjątkiem jest Kosowo, które nie honoruje również Zielonej Karty. Aby wjechać na jego terytorium autem, trzeba kupić ubezpieczenie graniczne na 15 dni za 30 euro, albo 30 dni za 41 euro.
 5. Czy EKUZ ma coś wspólnego z Zieloną Kartą? Nie. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) zapewnia bezpłatny dostęp do podstawowej opieki medycznej w krajach Unii Europejskiej, a także w Norwegii, Szwajcarii, Islandii i Liechtensteinie. Jak zapewnia MSZ, od 1 stycznia 2021 r. EKUZ nadal jest uznawany w Wielkiej Brytanii. Natomiast Zielona Karta jest dokumentem, który potwierdza posiadanie ważnego i obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu przez turystę.
 6. Ile trzeba czekać na Zieloną Kartę? Każde towarzystwo ubezpieczeniowe indywidualnie określa czas wydania Zielonej Karty. Jednak aby uniknąć problemów z uzyskaniem dokumentu, warto złożyć wniosek co najmniej kilka tygodni przed planowanym wyjazdem autem za granicę. Niektórzy ubezpieczyciele dostarczą go nam pocztą, a inni przygotują od ręki w placówce. Dokładne informacje na ten temat można znaleźć na stronie internetowej czy infolinii naszej firmy ubezpieczeniowej.
 7. Jak długo ważna jest Zielona Karta? Towarzystwa ubezpieczeniowe mogą wyrobić Zieloną Kartę ważną minimum 15 dni, a maksymalnie 12 miesięcy – czyli do końca okresu ważności ubezpieczenia OC pojazdu. Właściciel samochodu kontaktując się z ubezpieczycielem, samodzielnie określa czas, na jaki jest mu potrzebny dokument.
 8. Co zrobić po zgubieniu Zielonej Karty? Jeśli zgubimy Zieloną Kartę, możemy złożyć w towarzystwie ubezpieczeniowym, w którym mamy aktualnie wykupioną polisę OC, pisemny wniosek o wydanie duplikatu. Ubezpieczyciele indywidualnie określają warunki wystawienia tego dokumentu. Mogą np. pobierać dodatkowe opłaty manipulacyjne, czy uzależnić możliwość wyrobienia Zielonej Karty od okresu, jaki pozostał do wygaśnięcia umowy obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu.
 9. Jak działa Zielona Karta? W razie spowodowania przez kierowcę z Polski wypadku lub kolizji drogowej za granicą, Zielona Karta stanowi potwierdzenie, że ma on wykupione ważne ubezpieczenie OC w Polsce. W efekcie sprawcy łatwiej będzie załatwić wszelkie formalności związane z likwidacją szkody z jego OC. Zielona Karta będzie również przydatna w razie kontroli drogowej.
 10. Co to jest Zielona Karta? Zielona Karta to dokument, który w razie kontroli drogowej za granicą lub spowodowania kolizji bądź wypadku drogowego potwierdza, że kierowca ma wykupione w Polsce ważne ubezpieczenie OC. W większości europejskich krajów nie trzeba mieć Zielonej Karty, tylko wystarczy mieć przy sobie papierowe potwierdzenie aktualności polisy OC.
 11. W jakich krajach jest potrzebna Zielona Karta? Obecnie Zielona Karta jest potrzebna w 12 krajach. Należą do nich Albania, Azerbejdżan, Białoruś, Iran, Izrael, Macedonia Północna, Maroko, Mołdawia, Rosja, Tunezja, Turcja i Ukraina.
 12. Kto dostaje Zieloną Kartę? Zieloną Kartę może uzyskać każdy właściciel pojazdu, gdy jest mu potrzebna w razie wyjazdu samochodem za granicę. W tym celu musi złożyć wniosek o wydanie dokumentu w towarzystwie ubezpieczeniowym, w którym aktualnie ma wykupioną polisę OC.
 13. Czy trzeba mieć Zieloną Kartę? W większości europejskich krajów kierowcy z Polski nie muszą mieć Zielonej Karty, zamiast której wystarczy papierowe potwierdzenie posiadania wykupionego ważnego ubezpieczenia OC. Natomiast Zielona Karta jest wymagana w Albanii, Azerbejdżanie, Białorusi, Iranie, Izraelu, Macedonii Północnej, Maroko, Mołdawii, Rosji, Tunezji, Turcji i Ukrainie.
 14. Jaka kara grozi za brak Zielonej Karty? Jeśli podróżujemy samochodem do kraju, w którym wymagana jest Zielona Karta i nie wyrobiliśmy wcześniej tego dokumentu, musimy zakupić ubezpieczenie graniczne.
 15. Co należy zrobić w przypadku otrzymania elektronicznej Zielonej Karty? Elektroniczna Zielona Karta jest wydawana od 1 lipca 2021 r. Jeśli otrzymamy taki dokument od ubezpieczyciela na maila, należy go wydrukować na białej kartce formatu A4 i posiadać przy sobie podczas wjazdu do krajów, w których wymagana jest Zielona Karta.
 16. Co to jest Zielona Karta? Zielona Karta to inaczej Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczenia. W krajach, w których Zielona Karta jest wymagana, stanowi ona potwierdzenie, że dany samochód posiada polisę OC.
 17. W jakich krajach jest potrzebna Zielona Karta? Zielona Karta będzie Ci potrzebna w tych krajach:
  • Albania,
  • Azerbejdżan,
  • Białoruś,
  • Iran,
  • Izrael,
  • Maroko,
  • Mołdawia,
  • Macedonia,
  • Rosja,
  • Tunezja,
  • Turcja,
  • Ukraina
 18. Kto dostaje zieloną kartę? Zieloną Kartę otrzymuje właściciel pojazdu, który posiada ważną polisę OC, i wystąpi do ubezpieczyciela z wnioskiem o wydanie Zielonej Karty. W niektórych firmach Zielona Karta jest bezpłatna, w innych trzeba dopłacić kilkanaście złotych.
 19. Jaka kara za brak Zielonej Karty? Jeśli nie masz Zielonej Karty w kraju, w którym musisz ją mieć, to tak, jakbyś nie miał OC. W Polsce kara dla obcokrajowców, którzy nie mają Zielonej Karty, choć powinni, to dwie polskie minimalne płace brutto, czyli w 2022 r.6020 zł.

Co to jest zielona karta ubezpieczenia samochodu?

Zielona Karta to dokument potwierdzający zawarcie ubezpieczenia OC samochodu przez właściciela pojazdu. Stanowi ona rodzaj gwarancji, na podstawie której towarzystwo ubezpieczeniowe przejmuje na siebie finansową odpowiedzialność w razie zdarzenia drogowego.

Co to jest zielona karta?

Co warto wiedzieć? –

 1. Zielona Karta obowiązuje w 12 krajach.
 2. Zielona Karta to dokument potwierdzający, że pojazd ma ważne OC w kraju rejestracji.
 3. Zieloną Kartę można wyrobić w towarzystwie ubezpieczeniowym, w którym mamy aktualnie wykupione OC.
 4. Brak Zielonej Karty może oznaczać konieczność zakupu dodatkowego ubezpieczenia granicznego.

Gdzie trzeba mieć zieloną kartę?

Zielona Karta – co to jest i gdzie trzeba ją mieć? – Warto wiedzieć –

Zielona Karta obowiązuje w 14 krajach. Brak Zielonej Karty w 14 krajach oznacza konieczność kupna OC granicznego. Niektórzy ubezpieczyciele wydają Zieloną Kartę w ramach OC, a u innych trzeba za to dodatkowo zapłacić. Zielona Karta jest ważna od 15 dni do 12 miesięcy.

Gdzie jest obowiązkowa Zielona karta?

Gdzie obowiązuje Zielona Karta? – Zielona Karta jest obowiązkowa w następujących państwach: Albania, Azerbejdżan, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Izrael, Maroko, Mołdawia, Macedonia, Rosja, Tunezja, Turcja, Ukraina. Jak Uzyskać Zieloną Kartę Na Samochód Wjeżdżając na teren jednego z wymienionych krajów, samo ubezpieczenie OC nie wystarczy. Kierowca musi mieć ze sobą także Zieloną Kartę. Tylko dzięki niej uniknie finansowej odpowiedzialności w razie zdarzenia drogowego z innym uczestnikiem ruchu.

Related Post