Jak hamować żeby samochód nie zgasł Podczas normalnej jazdy, kiedy chcemy zatrzymać się w wyznaczonym miejscu, najpierw naciskamy hamulec, natomiast sprzęgła używamy dopiero w ostatniej fazie hamowania lub podczas zmiany biegów – tak, aby silnik nie zgasł. Jak zatrzymać samochód przed skrzyżowaniem
Contents
Jak puszczać sprzęgło żeby auto nie gasło?
Krok 2 – zmiana biegów – Zmieniając biegi, najpierw musimy wrzucić na luz. Pamiętajmy, aby czas wrzucenia na luz był możliwie jak najkrótszy. Gdy przerzucamy biegi (wrzucamy na luz) sprzęgło musi być cały czas wciśnięte – do momentu, aż wrzucimy kolejny bieg.
Nie powinniśmy gwałtownie puszczać sprzęgła. Należy to robić stopniowo z jednoczesnym dodawaniem gazu. Po przejechaniu określonej liczby godzin wraz z instruktorem – lub potem już jako kierowca własnego auta – nabierzemy wystarczającej wprawy w posługiwaniu się wszystkimi dźwigniami w samochodzie. Jazda samochodem – zarówno ruszanie, jak i zmienianie biegów – stanie się dla nas odruchem i nie będzie stanowić dla nas żadnego problemu.
Kolejne czynności zaczniemy wykonywać bez zastanowienia i myślenia. Kiedy nadejdzie w końcu ten moment, będziemy mogli przekonać się, czym jest prawdziwa przyjemność jazdy samochodem. : Jak poprawnie ruszyć samochodem? | Szkoła Jazdy D-H
Jak ruszyc żeby samochód nie gasl?
Jak ruszać samochodem – praktyczne porady dla początkujących – Pierwszym etapem, jeszcze przed samym ruszeniem, jest oczywiście uruchomienie silnika i przygotowanie się do jazdy, Jak prawidłowo przeprowadzić obie te operacje opisywaliśmy już w naszym poprzednim poradniku. Do manewru ruszania potrzebne będą nam pedały: sprzęgła (z lewej) oraz gazu (z prawej). Następnie należy zmienić pozycję drążka na skrzyni biegów na bieg pierwszy, W tym celu przesuwamy go (uwaga, koniecznie przy wciśniętym sprzęgle!) na pozycję skrajnie lewą w górnym rzędzie. Położenie pierwszego biegu niemal zawsze znajduje się na inskrypcji drążka zmiany biegów. Gdy ustawimy już pierwszy bieg, można skupić się na pracy pedałów, W początkowym ustawieniu lewa noga powinna dociskać do oporu sprzęgło, a prawa być lekko zawieszona nad pedałem gazu.
Czy można ruszać na samym sprzęgle?
To jest potem powodem wielu porażek na egzaminie. Na egzaminie łuk można, a nawet lepiej robić cały na samym sprzęgle. Natomiast wzniesienie to już obowiązkowo najpierw obroty a potem sprzęgło.
Czy automat może zgasnąć przy ruszaniu?
P, R, N i D – do czego służą tryby pracy automatu i jak to jest z holowaniem? Wbrew pozorom nie każdy potrafi poprawnie obsługiwać automatyczną skrzynię biegów. Choć teoretycznie wiedzą, do czego służą tryby pracy, to praktyka pokazuje, że nie do końca. Kierowcy nie wykorzystują tego, że podczas jazdy z automatyczną skrzynią biegów nie trzeba odrywać rąk od kierownicy. Wręcz przeciwnie – jadą często tak, jakby auto prowadziło się samo. Z przyzwyczajenia lub z wygody trzyma rękę na lewarku skrzyni automatycznej.
- Na szczęście wybierak skrzyni automatycznej nie jest tak wrażliwy na nacisk, jak w przypadku przekładni manualnej.
- Z technicznego punktu widzenia taka jazda nie zaszkodzi przekładni.
- Istnieje nieco inny problem.
- P rzez przypadek można przełączyć tryb pracy z D na N,
- Nie każda przekładnia ma bowiem blokadę, która temu zapobiega.
Co wtedy należy zrobić? Przede wszystkim zachować spokój, bo jeśli noga znajduje się na pedale gazu, to silnik wkręci się na wysokie obroty. Należy puścić gaz i spokojnie włączyć tryb D. Fot. Paweł Kaczor Nie ma obaw natomiast o przypadkowe włączenie trybu R (jazda do tyłu) lub P (parkowanie). Inną sytuacją, która może zaskoczyć początkujących użytkowników automatu, jest brak możliwości uruchomienia silnika, Pomimo że wcześniej nie wykazywał żadnych przypadłości. Powodem jest zwykle wcześniejsze wyłączenie go w pozycji do jazdy – D lub R. Da się bowiem w ten sposób silnik zgasić, natomiast uruchomić już nie.
I to też może być wskazówką w innej sytuacji. Jeśli motor ma pewne niedomagania i zgaśnie podczas jazdy z automatem, to należy go jak najszybciej uruchomić lub się zatrzymać. Przy wyłączonym silniku samochód może nie mieć i hamulcowego. Można go ponownie uruchomić podczas jazdy, tylko trzeba zachować spokój.
Należy przełączyć skrzynię w tryb N, a następnie przekręcić kluczyk w stacyjce. Jeśli silnik się uruchomi, powracamy do pozycji D i do jazdy. W samochodach Mercedesa dźwignia skrzyni biegów znajduje się pod kierownicą, tam, gdzie w większości aut włącznik wycieraczek. Gdy połączycie pozycję P z hamulcem ręcznym, to warto przestrzegać kolejności użycia najpierw hamulca nożnego, później hamulca ręcznego i ustawienia skrzyni w pozycji P na końcu. Jeśli kolejność ta zostanie odwrócona, to zablokowana skrzynia pozwoli jeszcze na nieduży obrót kół i wówczas na zapadkę blokującą wywierana jest siła.
Może być wówczas potrzebna większa siła, by wyłączyć tryb P. Fot. Kamil Kobeszko Warto pamiętać o tym, żeby P włączać po całkowitym zatrzymaniu auta, Jeśli toczy się, choćby minimalnie, będzie można przejść w tryb parkowania, ale skrzynia narażona jest na uszkodzenie. Trybu P nie należy nadużywać i nie jest zalecane włączanie go w innej sytuacji niż zakończenie jazdy.
Czy do tego służy tryb N – neutralny? Jest to pozycja przejściowa, potrzebna, by przełączyły się zawory sterujące skrzynią. Jeśli mówimy o przekładni dwusprzęgłowej, to chodzi o stworzenie pozycji przejściowej na rozłączenie układu napędowego. Niepotrzebne jest przełączanie na nią podczas jazdy w korku. Zatrzymanie w pozycji drive jest absolutnie wystarczające i nie szkodzi w żaden sposób skrzyni. Mimo skłonności do ruchu pełzającego na elementy skrzyni nie działa naprężenie. Przełączenie w pozycję N jest natomiast szkodliwe, bo zmienia w skrzyni układ ciśnień oraz zmusza do pracy mechanizmy, które nie musiałyby pracować.
Tryb neutralny należy traktować jak serwisowy. Korzystają z niego mechanicy, by na przykład przetoczyć auto w warsztacie. Jest też wykorzystywany do holowania auta, ale o tym za chwilę. W starszych skrzyniach biegów często stosowano blokady zmiany przełożeń, czyli np. pozycja 1, 2 czy D3. Jest to blokowanie skrzyni na różne sposoby.
Na przykład 1 służy do jazdy wyłącznie na pierwszym biegu, a 2 do jazdy wyłącznie na drugim, z ruszaniem włącznie. Natomiast D3 służy do jazdy na trzech pierwszych biegach. Działa wtedy hydrauliczne sprzęgło, które blokuje sprzęgło jednokierunkowe. W jakich sytuacjach warto używać tych programów? Choćby podczas ruszania i jazdy w trudnym terenie – wtedy warto ograniczyć przełożenia nawet do pierwszego biegu (jeśli to możliwe).
Blokad używamy podczas jazdy z ciężką przyczepą lub w górach, co pozwala na efektywniejsze przyspieszanie i lepsze hamowanie silnikiem. W najnowszych przekładniach automatycznych blokady zostały zastąpione trybem manualnym oraz dodatkowym oprogramowaniem analizującym warunki jazdy i dostosowującym do nich pracę skrzyni.
Przykład automatu z blokadami biegów. Jest tu możliwe ruszanie na 1 i na 2, a także praca przekładni w trybie D3, czyli z wykorzystaniem trzech pierwszych biegów. Jednak manualna zmiana biegów to nie do końca to samo co blokady, bowiem w trybie manualnym znakomita większość przekładni po osiągnięciu maksymalnych obrotów silnika zmienia przełożenie na wyższe bez udziału kierowcy.
- W starszej skrzyni z blokadami nie ma o tym mowy.
- Można by więc powiedzieć, że to lepsze rozwiązanie, ale z kolei nie zalecało się go do manualnej zmiany biegów jak obecnie.
- Poza tym byłoby to bardzo niewygodne i pozbawione sensu.
- W wielu konstrukcjach spotka się także specjalne tryby jazdy.
- Tryb zimowy – zazwyczaj oznaczenie W.
Takie ustawienie powoduje, że skrzynia ogranicza przenoszony moment obrotowy na niskich przełożeniach i ogranicza zmiany biegów. Pozwala to na zmniejszenie ryzyka poślizgu. W starszych konstrukcjach tryb Winter realizowany jest często poprzez zmuszenie skrzyni do ruszania z drugiego biegu.
Fot. Paweł Kaczor Z kolei tryb sportowy S powoduje dłuższe przytrzymywanie silnika na wysokich obrotach, szybsze redukcje i niekiedy zwiększenie szybkości samej zmiany biegów. Oczywistą konsekwencją takiego zachowania jest zwiększony hałas czy większe zużycie paliwa. Obecnie tryb sportowy wykorzystuje się m.in.
do wyprzedzania i jazdy w górach. Czy można holować samochód wyposażony w skrzynię automatyczną? Możliwości są ograniczone i charakterystyczne dla konkretnego pojazdu. Zazwyczaj konieczne jest wcześniejsze rozłączenie zespołu napędowego (np. wału napędowego).
Dlaczego jest to konieczne? Skrzynie automatyczne smarowane są pod ciśnieniem, dlatego do prawidłowych warunków umożliwiających bezszkodową kinematykę konieczną jest praca silnika, napędzającego pompę oleju. Wielu producentów nie zaleca już takich działań i umożliwia holowanie takiego auta pod warunkiem niedużego dystansu i prędkości ograniczonej do ok.50 km/h.
Przy dłuższych dystansach warto robić postoje, by skrzynia się schłodziła. Bezwzględnie nie można holować auta, w którym doszło do wycieku oleju ze skrzyni, np. po wypadku. Jeżeli smarowanie jest poprawne, to holowanie jest dopuszczalne po ustawieniu skrzyni w pozycję N i najlepiej przy uruchomionym silniku.
Dlaczego auto gaśnie przy ruszaniu?
W skrócie – Samochód gaśnie podczas jazdy? To nie tylko uciążliwe i stresujące (szczególnie na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną), ale też niebezpieczne. Gdy auto gaśnie, wcześniej najczęściej się „dławi”. Powodów takiego stanu rzeczy może być bardzo wiele.
Na jakim biegu jedziemy pod górkę?
Zredukować prędkość przed szczytem wzniesienia. używać niskiego biegu.
Dlaczego boję się jeździć samochodem?
Amaksofobia może wystąpić u każdego – To lęk przed jazdą samochodem, ale również rodzaj zaburzenia lękowego. Występuje bardzo rzadko w pełnej skali, ale może się pojawiać również w wielu odmianach. Wówczas może mieć formę paniki przed dużą prędkością, skręcaniem w lewo, parkowaniem między dwoma samochodami, etc.
Każdy świeży kierowca czuje lęk przed pierwszym samodzielnym wyruszeniem w trasę. Spowodowane jest to małymi umiejętnościami i brakiem doświadczenia w jeździe samochodem. Wtedy też łatwiej o zaskoczenie wynikające z różnych zdarzeń na trasie, a co za tym idzie – stres i panikę. W Yanosiku dbamy o poczucie bezpieczeństwa wszystkich kierowców, dlatego też oferujemy cały ekosystem, który ich wesprze na trasie – komentuj Julia Langa, Yanosik
Jak szybko ruszyć spod świateł?
Jak dynamicznie ruszać samochodem? – Bardzo wielu kierowców zastanawia się nad tym jak dynamicznie ruszać samochodem. A więc? Zasada jest dość prosta. Trzeba zwiększyć ilość gazu, ale też i szybciej puszczać sprzęgło. W ten sposób moc generowana przez szybciej trafi na asfalt, a tym samym start będzie szybki – czasami nawet z piskiem opon.
Czy wciskać sprzęgło przy skręcaniu?
-powoli wciskasz hamulec, wciskasz sprzęgło wbijasz 2 i powoli puszczaszz sprzęgło, żeby gwałtownie nie zwolnił, no wiec puszczasz powoli sprzęgło i hamulec, gdy juz puścisz, wjeżdżasz powoli w zakręt. Nigdy się nie powino skręcać na sprzęgle, jest to dosc niebiezpieczne, a zarazem palisz sprzęgło.
Czy trzeba trzymać sprzęgło na światłach?
Trzymanie sprzęgła na światłach. Dobre czy złe? – Generalna zasada jest taka, że z mechanicznego punktu widzenia najlepiej używać sprzęgła jak najmniej. Powód? Długotrwałe trzymanie sprzęgła na światłach prowadzi do przyspieszonego zużycia takich elementów jak łożysko wyciskowe, docisk sprzęgła czy tarcza sprzęgła.
Ile razy można przypalic sprzęgło?
Jednorazowe przypalenie sprzęgła – Jednokrotnie przypalone sprzęgło, na przykład podczas ruszania pod bardzo stromą górę, nie musi nieść ze sobą poważniejszych konsekwencji. Sprzęgło ulegnie gwałtownemu zużyciu, ale będzie nadal funkcjonować. Może zdarzyć się, że dopóki nie ostygnie, nie będzie możliwości włączenia biegu.
- Jednak po przestudzeniu wszystko wróci do normy.
- Podczas dalszego użytkowania samochodu sprzęgło z pewnością szybciej się zużyje, ale nie musi być to odczuwalne.
- Zdarza się jednak, że nawet jednokrotne „przypalenie” sprzęgła zaowocuje awarią, którą usunie wyłącznie wymiana całego podzespołu.
- Najczęstszą techniczną przyczyną spalenia sprzęgła jest jego,
Dochodzi do niego, gdy tarcza sprzęgła porusza się z inną prędkością niż koło zamachowe i docisk sprzęgła. Z małym poślizgiem mamy do czynienia przy każdym ruszeniu z miejsca – jednak jest to ślizganie minimalne. Zupełnie inaczej jest przy bardzo dynamicznym ruszaniu, tzw.
Jak prawidłowo trzymać nogę na sprzęgle?
Ekspert radzi jak należy prawidłowo operować sprzęgłem samochodowym. – Sprzęgło jest jednym z kluczowych podzespołów, jaki pracuje w naszym samochodzie. Ciąży na nim bardzo odpowiedzialne zadanie, które objawia się w przeniesieniu momentu obrotowego z silnika na układ napędowy. Okres sprawnej eksploatacji sprzęgła przewidziany jest w aucie osobowym nawet na 300 tys.
- Km, lecz w znacznej mierze jest on uzależniony od sposobu użytkowania samochodu przez kierowcę.
- Największe obciążenia sprzęgła występują podczas jazdy miejskiej.
- Wówczas tarcza sprzęgła osiąga bardzo wysokie temperatury, przez co jest najbardziej narażona na zużycie,
- Współczesne silniki osiągają bardzo wysokie momenty obrotowe.
Dotyczy to w szczególnej mierze silników diesla. Sprzęgło jest jednym z newralgicznych punktów aut wyposażonych w jednostki napędowe zasilane olejem napędowym. Nowoczesna technika budowania samochodów pozwoliła na zastąpienie standardowych zestawów sprzęgła (z tłumikiem drgań w tarczy sprzęgłowej) zestawami z kołem dwumasowym.
- Mimo, iż pozwala to na niwelowanie wszelkich niekomfortowych odczuć z jazdy będących następstwem błędów kierowców dotyczących m.in.
- Szarpania czy gwałtownego ruszania z miejsca, to jednak są to dość delikatne podzespoły, wrażliwe na nieodpowiednie użytkowanie.
- Znajdź sprzęgło do Twojej marki samochodu Jak więc użytkować sprzęgło w samochodzie, aby przyczynić się do jego długotrwałej eksploatacji ? Przede wszystkim, pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniego ułożenia nóg oraz o odpowiednich ruchach podczas jazdy.
Trzymajmy nogę na pedale sprzęgła we właściwej pozycji; wciskamy sprzęgło całym ciężarem lewej nogi, sunąc piętą po podłodze. Pięty cały czas powinny znajdować się w styczności z podłogą auta, gdyż, kiedy je odrywamy – nasze ciało nie ma punktu podparcia.
- To samo tyczy się operowania pozostałymi pedałami –stopę przechylamy tylko pomiędzy pedałami gazu i hamulca, nie odrywając pięty od podłoża.
- Iedy zaś nogę obsługującą sprzęgło chcemy odłożyć na podpórkę – przechylamy ją tylko w lewą stronę i opieramy.
- Nieprawidłowa jest jazda, podczas której lewą nogę trzymamy cały czas opartą bądź uniesioną nieco ponad pedałem sprzęgła.
Jazda w tej pozycji na nierównościach spowoduje, iż pedał sprzęgła będzie przez nas nieświadomie minimalnie wciskany, co z kolei może doprowadzić w niedługim czasie do uszkodzenia tarczy sprzęgłowej i usterki w postaci „ślizgania się” sprzęgła, Gdy sprzęgło jest często wciskane – czy to świadomie, czy też nie – dochodzi do przedwczesnego zużycia łożyska oporowego lub wysprzęglika centralnego (w zależności od zastosowanej technologii).
- Zużyte łożysko z czasem zacznie hałasować i może po prostu się rozsypać.
- Należy także unikać jazdy na półsprzęgle, a jeżeli jest to w pewnych momentach niemożliwe (parkowanie, podjazd pod krawężnik itd.), próbujmy minimalizować czas, w którym wciskamy pedał sprzęgła.
- Podczas użytkowania auta, należy przybrać ogólną zasadę, iż „im mniej używamy sprzęgła, tym zdrowiej dla naszego auta”,
Dlatego także, kiedy czeka nas postój samochodu, wciskajmy sprzęgło pod koniec toczenia się, tuż przed zatrzymaniem. Należy unikać postoju z wciśniętym sprzęgłem – dużo lepiej jest ustawić skrzynię beigów na “luz” i całkowicie zdjąć nogę ze sprzęgła. Niektórzy kierowcy posiadają odruch wciskania sprzęgła podczas pokonywania drogi na niskich prędkościach, kiedy biorą pod uwagę ewentualne zatrzymanie się pojazdu.
Jak prawidłowo operować sprzęgłem?
Jak prawidłowo operować sprzęgłem? Jak wiemy mamy 3 dźwignie (pedały) w aucie do sterowania samochodem. Sprzęgło, hamulec, gaz oraz jako czwarty możemy uznać podnóżek często też nazywany martwym pedałem. Prawa noga używana jest do obsługi gazu i hamulca, a lewą obsługujemy sprzęgło.
Sprzęgło jest bardzo ważnym czynnikiem w prowadzeniem auta i zmianie biegów. Służy ono do wprowadzania auta w ruch oraz do zmiany biegów i w końcowej fazie hamowania. Nasz pojazd musi lekko i płynnie ruszyć. Żeby tego dokonać musimy odpowiednio manipulować gazem oraz sprzęgłem. Prawidłowe ruszenie powinno odbywać się po przez lekkie (zaznaczam lekkie) puszczanie sprzęgła z równoczesnym lekkim dodawaniem gazu.
Około 2500 obrotów powinno wystarczyć do tego, żeby samochód nie zgasło podczas ruszania, a z drugiej strony, aby nie spowodować poślizgu kół podczas ruszania. Każde auto ma inną czułość sprzęgło (mniej lub bardziej czułe) jednak zasada działania w każdym samochodzie jest taka sama.
- Należy więc delikatnie operować sprzęgłem starając się wyczuć tzw.
- Punkt w który sprzęgło bierze i w momencie ruszenia auta przytrzymać je na około 1 sekundę.
- Jak poznać kiedy sprzęgło zaczyna brać? Otóż zaczynają wówczas gwałtownie spadać obroty silnika, a samochód zaczyna mocniej wibrować i ruszać do przodu.
Kiedy samochód nabierze już trochę prędkości spokojnie i równo puszczamy sprzęgło. Gdy samochód zacznie jechać z prędkością ok 5-10 km/h zdejmujemy lewą nogę ze sprzęgła i umiejscawiamy ją na podnóżku. W tym momencie warto też odjąć delikatnie gazu, żeby auto nie nabrało zbyt dużej prędkości.
- Jak już ruszymy i osiągniemy prędkość dla danego biegu wykonujemy zmianę na następny wyższy bieg.
- Wykonując podobną procedurę jak przy ruszeniu, lecz bardziej stanowczo.
- Czyli zmiana biegu nie powinna być szybka tylko krokowa.
- Na początku należy zdjąć nogę z gazu, a następnie wciskamy sprzęgło, wykonujemy zmianę biegu (bieg należny dostosować do prędkości pojazdu 1 bieg- służy do ruszania, 2 bieg – 20 km/h, 3 bieg – 30 km/h, 4 bieg – 40 km/h), schodzimy na luz i wrzucamy następny bieg.
Czas między luzem i następnym biegiem powinien być krótki, lecz stanowczy i spokojny. Cały czas trzymamy sprzęgło. Jak już mamy wbity bieg, nie puszczamy tylko lekko popuszczamy sprzęgło jednocześnie dodając gazu. Wystarczy z wyczuciem i dokładnością wykonywać wszystkie czynności.
Z czasem nabierze się wprawy i nie będzie to żadnym problemem przy jeździe, Na kursie prawa jazdy dokładnie zostanie wyćwiczona technika ruszania i manipulacji sprzęgłem oraz biegami. Ruszanie – technika prowadzenia pojazdu – YouTube Karolek 266 subscribers Ruszanie – technika prowadzenia pojazdu Watch later Share Copy link Info Shopping Tap to unmute If playback doesn’t begin shortly, try restarting your device.
More videos
Czy trzeba trzymać sprzęgło na światłach?
Trzymanie sprzęgła na światłach. Dobre czy złe? – Generalna zasada jest taka, że z mechanicznego punktu widzenia najlepiej używać sprzęgła jak najmniej. Powód? Długotrwałe trzymanie sprzęgła na światłach prowadzi do przyspieszonego zużycia takich elementów jak łożysko wyciskowe, docisk sprzęgła czy tarcza sprzęgła.
Jak prawidłowo powinno brać sprzęgło?
Jak powinno chodzic dobre sprzęgło?
09-01-2013, 19:25 Witam jestem posiadaczem od niedawna alfy 156 1.9 115km chodzi mi ciągle po głowie sprawa sprzęgła, łapie na samej górze a gdy pedał dociskam do podłogi przy końcu idzie ciężko. Co o tym sadzicie? › Więcej.: 09-01-2013, 19:28 Ja mam całe nowe kompletne sprzęgło, pedła chodzi bez najmniejszych oporów i zaczyna brać przy samej podłodze, wystarczy delikatnie puscić. 09-01-2013, 22:05 ja mam nowe i berze mniej więcej w połowie ale bliżej podłogi a z tego co wiem to im wyżej sprzęgło bierze to mniej go zostało 09-01-2013, 22:31 koniec sprzęgła niestety :/ Moje też przy wciskaniu do oporu coraz ciężej się wciska, i łapie tak mniej więcej 2 cm przed końcem ruchu pedału sprzęgła, pod górkę ruszyć w 3 osoby z bagażem, żeby autem nie szarpło to już wyczyn 10-01-2013, 08:18 Powinno chodzić gładko i miękko oraz “brać” około połowy ruchu pedału. – – – Updated – – – Jeśli zaczyna łapać wysoko to będzie oznaczało jego nie uchronny koniec. 10-01-2013, 08:27 Aha podejrzewałem ze sie konczy.ale biegi wchodza elegancko,tylko przy ruszaniu z gazem szarpie delikatnie.jakie polecili byście kupic sprzegło? w inter carsie znajomy polecił mi luka cena 1050zl w detalu. 10-01-2013, 09:41 A u mnie sprzeglo chodzi srednio-ciezko, lapie idealnie i w ogole nie szarpie, ktos ma pomysl czemu chodzi ciezko skoro nie ma objawow zuzycia? 10-01-2013, 11:52 Napisał przybysz1987 Aha podejrzewałem ze sie konczy.ale biegi wchodza elegancko,tylko przy ruszaniu z gazem szarpie delikatnie.jakie polecili byście kupic sprzegło? w inter carsie znajomy polecił mi luka cena 1050zl w detalu. u mnie też biegi wchodziły elegancko aż pewnego dnia wjechałem do garażu i już nie wrzuciłem wstecznego okazało się że odgieła się ta łąpka na łożysku i nie wysprzęglało a co do tej ceny od znajomego to jak za Luk-a to trochę dużo wg mnie ja za Valeo dałem trochę ponad 1000 już z wymianą. 10-01-2013, 12:34 na stronie inter carsu widnieje taka cena ale byłem przed chwila tam i sprzęgło oryginalne 770zl a dwumasa 1400zl w detalu
: Jak powinno chodzic dobre sprzęgło?