Auto Blog-Pomóc drogowa Autopomoc Jakie Dokumenty Potrzebne Do Opłacenia Podatku Za Samochód?

Jakie Dokumenty Potrzebne Do Opłacenia Podatku Za Samochód?

0 Comments

Jakie Dokumenty Potrzebne Do Opłacenia Podatku Za Samochód
Jak zapłacić podatek od zakupu auta? – Aby zapłacić podatek od zakupionego samochodu, należy złożyć w urzędzie skarbowym wypełnioną deklarację PCC-3, korzystając z drogi elektronicznej lub pocztowej. Do prawidłowego wypełnienia formularza potrzebne będą następujące dokumenty: dowód osobisty, dowód rejestracyjny oraz umowa kupna-sprzedaży pojazdu.

Jak odprowadzic podatek od kupna samochodu?

Gdzie i kiedy zapłacić podatek od kupna samochodu (PCC)? – Kupujący samochód ma 14 dni od daty zawarcia umowy kupna-sprzedaży na złożenie deklaracji PCC-3 (lub wraz z załącznikiem PCC-3/A, jeśli nabywców jest dwóch), na podstawie której zapłaci podatek w wysokości 2 proc.

wartości samochodu. Uwaga! Niektórzy kierowcy zaniżają kwotę zakupu samochodu w umowie kupna-sprzedaży, aby obniżyć wysokość podatku. Jeśli w ocenie urzędu skarbowego średnia wartość rynkowa auta jest wyższa niż suma zawarta w umowie zakupu pojazdu, to od niej zostanie naliczone 2% PCC, W efekcie podatek do zapłaty wzrośnie.

W sytuacji, gdy zaniżenie będzie naprawdę wysokie, kupujący może ponieść odpowiedzialność karno-skarbową. Niekiedy może się również zdarzyć, że kwota zakupu samochodu zostanie zawyżona w umowie kupna-sprzedaży. Wówczas urząd skarbowy może naliczyć od niej podatek, zamiast od średniej wartości rynkowej auta.

W jakim terminie trzeba zapłacić podatek od kupna samochodu?

PODATEK OD KUPNA SAMOCHODU – WYSOKOŚĆ PODATKU OD ZAKUPU SAMOCHODU – Po zakupie nabywca musi otrzymać od zbywcy ubezpieczenie OC, Kolejnym obowiązkiem związanym z transakcją jest opłacenie podatku. Jak to jest w tym przypadku – czy to sprzedający samochód płaci ów podatek? Nie, obowiązek spoczywa na kupującym.

zawierasz umowę sprzedaży, umowę spółki czy pożyczki;zawierasz umowę przeniesienia prawa własności;spółka ma osobowość prawną i uchwala podwyższenie swojego kapitału.

You might be interested:  O Co Pytać Dzwoniąc Po Samochód?

W zależności od rodzaju umowy, obowiązek podatkowy ciąży na:

kupującym – umowa sprzedaży,zamieniającym – umowa zamiany,obdarowanym – umowa darowizny,pożyczkobiorcy – umowa pożyczki pieniędzy,tym, kto ustanawia hipotekę – umowa ustanowienia hipoteki,spółce – umowa spółki cywilnej.

Z koniecznością płacenia tego podatku możesz się zatem spotkać w wielu przypadkach. Zapłaty PCC od zakupu samochodu musisz dokonać na konto urzędu skarbowego, pod który podlegasz, w czasie 14 dni od dnia zawarcia umowy. To nie koniec Twoich obowiązków.

Jak mam zapłacić podatek?

Jak zapłacić podatek – Jeżeli ze złożonego zeznania wynika, że masz zapłacić podatek, możesz to zrobić:

  • gotówką – m.in. w kasie urzędu skarbowego lub w kasie podmiotu obsługującego urząd skarbowy, lub w placówce pocztowej,
  • bezgotówkowo – m.in. na podstawie polecenia przelewu lub dokonując zapłaty za pomocą instrumentu płatniczego innego niż polecenie przelewu z twojego rachunku bankowego.

Podatek wpłacasz na mikrorachunek podatkowy. Swój mikrorachunek podatkowy sprawdzisz w zakładce Mikrorachunek podatkowy, Jeśli wpłacasz podatek przelewem wybierasz opcję „przelew podatkowy” oraz wskazujesz:

  • numer indywidualnego rachunku podatkowego identyfikującego podatnika (indywidualny rachunek podatkowy tzw. mikrorachunek),
  • kwotę podatku do zapłaty,
  • okres (miesiąc, kwartał, rok),
  • symbol formularza płatności (np. PIT-37).

Jeżeli składasz zeznanie korzystając z usługi Twój e-PIT i z zeznania wynika kwota do zapłaty, podatek możesz zapłacić wybierając opcję „zapłać podatek” znajdującą się w tej usłudze.

Jaki tytuł przelewu żeby nie płacić podatku?

Tytuł przelewu a darowizna pieniężna – Przekazując bliskim darowiznę przelewem, ważne jest, aby w tytule znalazło się słowo „darowizna”. Zatytułowanie transakcji w ten sposób może zwolnić Cię z obowiązku podatkowego. Przeczytaj, kiedy to nastąpi i jakie jeszcze warunki musisz spełnić. Kiedy przekazujesz darowiznę:

  • żonie,
  • mężowi,
  • dzieciom lub pasierbom,
  • wnukom,
  • rodzicom lub macosze bądź ojczymowi,
  • dziadkom,
  • rodzeństwu,
  • teściom,
  • synowej,
  • zięciowi,
You might be interested:  Maksymalna Prędkość Jaką Może Osiągnąć Samochód?

kwota nieprzekraczająca 9 637 zł jest bezwarunkowo zwolniona z podatku. Wyższa suma musi zostać zgłoszona do Urzędu Skarbowego przy pomocy formularza SD-Z2. By również nie płacić od niej świadczenia na rzecz Skarbu Państwa, trzeba spełnić dwa warunki.

  1. Transakcja nie może odbyć się z tzw. ręki do ręki, a więc konieczny jest przelew lub przekaz pocztowy.
  2. Tytuł przekazu lub przelewu musi zawierać słowo „darowizna”.

Ważne! Przepis ten nie dotyczy teściów oraz synowej i zięcia, którzy po przyjęciu darowizny do kwoty 9 637 zł nie zapłacą podatku, jednak wyższa darowizna, mimo przelewu o odpowiednim tytule będzie rodziła obowiązek podatkowy.

Related Post