Auto Blog-Pomóc drogowa Autopomoc Kiedy Można Sprzedać Samochód Żeby Nie Płacić Podatku?

Kiedy Można Sprzedać Samochód Żeby Nie Płacić Podatku?

0 Comments

Kiedy Można Sprzedać Samochód Żeby Nie Płacić Podatku
Po jakim czasie można sprzedać samochód bez podatku? – Jak już wiadomo, podatek od sprzedaży samochodu trzeba zapłacić, jeśli sprzedaje się auto przed upływem 6 miesięcy od jego kupna. Jednak trzeba mieć świadomość, że musi upłynąć pełne pół roku dokładnie od dnia jego zakupu. Czyli liczą się pełne miesiące. Dlatego koniecznie trzeba sprawdzić datę zapisaną w umowie kupna – sprzedaży. Dopiero jeśli minie od niej 6 miesięcy, można sprzedać samochód bez odprowadzania podatku dochodowego.

Ile można sprzedać samochodów w ciągu roku bez podatku?

Podsumowanie: –

 • Przy transakcji sprzedaży samochodu powinieneś sprawdzić, czy masz obowiązek rozliczyć podatek. W zależności od sytuacji prawnej istnieją trzy rodzaje podatków: VAT, dochodowy oraz PCC.
 • Istnieją wyjątki, gdzie podstawa opodatkowania nie ma zastosowania. W przypadku osoby fizycznej pojazd sprzedany po upływie 6 miesięcy od zakupu nie podlega opodatkowaniu. Firma uniknie podatku dochodowego, jeśli minęło 6 lat od wyłączenia pojazdu z użytku działalności.
 • Przepisy nie określają ile maksymalnie pojazdów rocznie, może sprzedać osoba nieprowadząca działalności gospodarczej. Natomiast jeśli sprzedaż pojazdów stanowi jeden z głównych źródeł przychodu rocznego, może być to podstawą do nałożenia kary przez Urząd skarbowy.
 • Stawka za podatek VAT wynosi 23%. Możesz zapłacić 7% lub 32% od dochodu w zależności od progu podatkowego przy podatku dochodowym. Podatek PCC to z kolei 2% od wartości pojazdu.

Jak ominąć podatek od sprzedaży samochodu?

Podatek od sprzedaży samochodu – jak się rozliczyć z fiskusem? 14 kwi, 16:32 Zarówno do kupującego, jak i sprzedającego auto może zgłosić się urząd skarbowy, po podatek od sprzedaży samochodu czyli należną mu daninę. Jej wysokość zwykle narzucają urzędnicy, macie jednak prawo nie zgodzić się z ich wyliczeniami Foto: Auto Świat podatek od sprzedaży samochodu

Sprzedaż auta przed upływem 6 miesięcy od jego zakupu wiąże się z oddaniem fiskusowi części zysków. Podstawą do podliczenia podatku od sprzedaży samochodu jest cena widniejąca na umowie

Każdy, kto kiedykolwiek kupił w atrakcyjnej cenie samochód od osoby prywatnej ma już za sobą doświadczenia (zwykle niemiłe) ze spotkania z urzędnikiem skarbowym, który dosadnie sugerował, że tak niska kwota nie przejdzie. Trudno pozbyć się takiego wrażenia po obowiązkowej wizycie w „skarbówce”, skoro urzędników w ogóle nie interesuje umowa sprzedaży i podane w niej kwoty, tylko to, na ile wyceniają nasze auta specjalistyczne cenniki – takie jak Eurotax czy Infoekspert,

Urzędnik nie chce zwykle nawet podejmować dyskusji z właścicielem. Jeśli jest wyrozumiały, a my pokażemy w umowie zapis, że auto ma duży lub jest uszkodzone, można co najwyżej liczyć na wycenę z dolnego zakresu „widełek” jakie znajdują się w katalogu. Zwykle kierowcy zaciskają zęby i wpisują to, co chce urzędnik.

Tak naprawdę nie trzeba jednak tego robić! Zgodnie z zapisami Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdy cena na umowie znacznie odbiega od wartości rynkowej, urzędnik ma prawo „wezwać strony umowy do zmiany tej wartości lub wskazania przyczyn uzasadniających podanie ceny znacznie odbiegającej od wartości rynkowej”.

Jednak jeśli kupujący się na to nie zgodzi, rzeczywistą wartość musi ustalić powołany przez fiskusa biegły – nie może tego zrobić pracownik skarbówki! I tu zwykle pojawia się szansa na wygraną, bo jeśli ustalona w ten sposób wartość pojazdu odbiega od wartości wpisanej w umowie o mniej niż 33 procent, koszty opinii biegłego ponosi urząd, a to skutecznie studzi zapały urzędników do dalszego upierania się przy swoim, zwłaszcza jeśli różnice w cenach nie są zbyt duże.

Podatek dochodowy (18 lub 32%) – jeśli zdecydujecie się na sprzedaż auta przed upływem 6 miesięcy od jego zakupu, ewentualnymi zyskami z jego zbycia będziecie musieli podzielić się z fiskusem. Trzeba przy tym uważać, aby nie wpaść w pułapkę podatkową, bo dla skarbówki okres 6 miesięcy, w jakim zyski ze sprzedaży samochodu są opodatkowane, liczy się nie od dnia zakupu, ale od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie pojazdu! Podstawą obliczenia podatku od sprzedaży samochodu jest różnica w cenach zakupu i odsprzedaży pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia, czyli bez opłat komisowych i kosztów ogłoszeń.

Do kosztu nabycia zaliczyć możecie też udokumentowane wydatki na naprawy auta, jeśli było rozbite, czy na dodatkowe wyposażenie, Osoby, które sprzedały samochód przed upływem ustawowego terminu 6 miesięcy, bez względu na to, czy na sprzedaży pojazdu zarobiły, czy straciły, muszą do końca roku podatkowego, tj.

do 30 kwietnia roku następnego, złożyć PIT-36. W tym przypadku nie składa się już corocznej deklaracji PIT-37. Podatek od czynności cywilnoprawnych (2%) – transakcja sprzedaży czy darowizny auta to czynność cywilnoprawna, od której trzeba odprowadzić podatek w wysokości 2 proc.

 1. Wartości pojazdu.
 2. Na złożenie deklaracji PCC-3 macie 14 dni od daty zakupu,
 3. Za spóźnienie skarbówka może nałożyć – maksymalnie w wysokości podwójnego minimalnego wynagrodzenia.
 4. Od podatku zwolnione są osoby, które kupią auto od firmy (na fakturę VAT lub VAT marżę), gdy wartość pojazdu nie przekracza 1000 zł, lub gdy darowizna nastąpiła między bliskimi krewnymi.
You might be interested:  Akcyza Za Samochód Który Urząd Skarbowy?

Podstawą obliczenia podatku powinna być cena widniejąca w umowie sprzedaży, jednak – jak już pisaliśmy wcześniej – w przypadku gdy kwota ta odbiega od wartości rynkowej pojazdu, urzędnik ma prawo wezwać podatnika do zmiany tej wartości i zwykle to robi, każąc kierowcy wpisać wartość sugerowaną przez oficjalne cenniki.

Czy osoba fizyczna płaci podatek od sprzedaży samochodu?

8 sierpnia 2022, 7:45.3 min czytania Sporządzenie umowy kupna-sprzedaży samochodu związane jest z koniecznością rozliczenia się z Urzędem Skarbowym. Osoba nabywająca pojazd musi zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC-3) w wysokości 2 proc. Podatek od sprzedaży samochodu — co warto wiedzieć? | Foto: Bilanol / Shutterstock

Zapłata podatku od nabycia samochodu nie budzi żadnych wątpliwości. Każdy kupujący ma obowiązek zgłoszenia transakcji w Urzędzie Skarbowym. Formalności polegają na wypełnieniu formularzy PCC-3 i PCC-3A Pojazd widniejący w ewidencji środków trwałych pozwala na obniżenie podatku dochodowego poprzez: dokonywanie odpisów amortyzacyjnych i zaliczanie wydatków na jego eksploatację oraz paliwo do kosztów uzyskania przychodów Podatek od sprzedaży samochodu należy uregulować w konkretnej sytuacji. Dochód uzyskany w drodze zbycia pojazdu trzeba wykazać w formularzu PIT-36 za rok, w którym doszło do transakcji, w pozycji zatytułowanej “Dochody i straty”

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych uwzględnia konieczność zapłaty podatku dochodowego w określonych sytuacjach — jedną z nich jest podatek od sprzedaży samochodu przed upływem 6 miesięcy od nabycia pojazdu. Transakcję należy traktować jak uzyskanie dochodu i jako taka podlega opodatkowaniu według zasad ogólnych. W tej sytuacji konieczne jest wykazanie operacji w deklaracji PIT-36,

Jak liczyć pół roku przy sprzedaży samochodu?

Sprzedaż auta przed upływem 6 miesięcy – jak to wygląda w Polsce? – Polskie prawo podatkowe uznało, że auto jest dla nas sporym wydatkiem, zatem nie dokonujemy jego zakupu raz w miesiącu. Stąd też ustanowiono, że dopiero po pół roku możemy je spieniężyć bez rozliczania się z fiskusem z dodatkowego przychodu w postaci podatku dochodowego od osób fizycznych.

 • Sprzedaż auta przed upływem 6 miesięcy sprawia, że automatycznie musimy go uwzględnić w zeznaniu PIT-36 w pozycji „Dochody i straty”, w punkcie 8.
 • Inne źródła” przed 30 kwietnia bieżącego roku.
 • Data 6 miesięcy od nabycia auta liczona jest od ostatniego dnia miesiąca.
 • Oznacza to, że jeśli kupimy auto 15 stycznia, to 6 miesięcy według Urzędu Skarbowego mija z końcem czerwca.

Jeśli sprzedasz samochód przed końcem czerwca, to ty będziesz musiał rozliczyć się z fiskusem, a nie tylko nabywca twojego starego auta. Podatek od sprzedazy auta przed 6 miesiacami jest uzależniony od Twoich dochodów za rok, w którym tej sprzedaży dokonałeś.

 1. Jeśli zarobiłeś mniej niż 85 528 zł, obowiązuje cię stawka 18 proc., jeśli więcej – musisz odprowadzić 32 proc.
 2. Jeśli tego nie zrobisz, może grozić ci kara grzywny wynosząca nawet do 720 stawek dziennych (od 168 zł do 33 600 zł grzywny), ograniczenie lub pozbawienie wolności.
 3. W deklaracji należy wpisać kwotę, za ile kupiło się samochód oraz cenę, za którą się go sprzedało.

Od różnicy oblicza się procentowo podatek. Jeśli zysk wynosi 1000 złotych, podatek to 18 lub 32 złote.

W jakim okresie najlepiej sprzedać samochód?

Sprzedaż – po ilu latach użytkowania? – Planując sprzedaż samochodu należy przede wszystkim wziąć pod uwagę czas jego eksploatacji. Nie jest tajemnicą, że wraz z wiekiem i stopniem zużycia samochód traci na wartości. W przypadku jednych modeli proces ten zachodzi szybciej, a w innych wolniej, dlatego trudno dokładnie określić, jaka będzie wartość danego pojazdu za kilka lat.

You might be interested:  Jak Najlepiej Kupić Samochód Na Firmę?

Istnieje jednak kilka zasad, które należy wziąć pod uwagę planując sprzedaż samochodu. Wbrew pozorom nie jest tak, że im młodsze auto, tym bardziej opłaca się je sprzedać. Specjaliści uważają, że przez pierwsze dwa lata po zakupie i użytkowaniu samochodu jego sprzedaż po prostu się nie opłaca. Kiedy zatem najlepiej sprzedać samochód? Szacuje się, że najlepszy czas na sprzedaż pojazdu przypada po 5 latach od jego zakupu,

Wynika to z kilku aspektów: przede wszystkim wartość auta spada kolejno – o około 25% w pierwszym roku, w drugim o około 20%, a każdy kolejny rok będzie wiązał się z utratą 10% wartości. Dodatkowo uważa się, że po 5 latach użytkowania samochód zaczyna się psuć i coraz więcej kosztuje jego naprawa.

Do jakiej kwoty można sprzedawać bez podatku?

Kiedy możesz prowadzić działalność nierejestrową – Działalność gospodarcza to działalność zorganizowana, mająca charakter zarobkowy, prowadzona w sposób ciągły i we własnym imieniu. Działalność nierejestrowa, nawet jeśli spełnia te cztery warunki, to wyjątkowo, ze względu na niski poziom przychodów, nie jest uznawana za działalność gospodarczą.

 • Dlatego, żeby ją prowadzić, nie trzeba mieć wpisu w rejestrze CEIDG, czyli w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
 • Działalność nierejestrowa (nierejestrowana lub nieewidencjonowana) to drobna działalność zarobkowa osób fizycznych,
 • Taka działalność nie wymaga rejestracji firmy.

Możesz prowadzić działalność nierejestrową:

jeżeli przychody z twojej działalności w żadnym miesiącu 2022 roku nie przekroczą kwoty 1505 zł (50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia) w okresie ostatnich 60 miesięcy (5 lat) nie wykonywałeś lub nie wykonywałaś działalności gospodarczej.

Możesz prowadzić działalność nierejestrową, nawet jeśli masz zarejestrowaną firmę, ale jej działalność w ostatnich 60 miesiącach była zawieszona. Co do zasady, zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej liczone jest jak jej niewykonywanie. Przepisy przewidują jeden wyjątek od wymogu niewykonywania działalności gospodarczej w ostatnich 60 miesiącach.

Osoba fizyczna może wykonywać działalność nierejestrową, nawet jeżeli pomiędzy 30 kwietnia 2013 roku a 29 kwietnia 2018 roku wykonywała działalność gospodarczą, pod warunkiem że: • pomiędzy 30 kwietnia 2017 roku a 29 kwietnia 2018 roku nie była wpisana do CEIDG • jej wpis do CEIDG został wykreślony przed 30 kwietnia 2017 roku.

W praktyce oznacza to, że jeżeli działalność gospodarcza była wykonywana poza granicami Polski, to nie ma to wpływu na prawo do wykonywania działalności nierejestrowej w Polsce. Przykład Pani Janina zarejestrowała firmę w CEIDG i rozpoczęła działalność gospodarczą w maju 2013 roku.

jej wpis do CEIDG został wykreślony przed 30 kwietnia 2017 roku pomiędzy 30 kwietnia 2017 roku a 29 kwietnia 2018 roku nie była wpisana do CEIDG.

Pamiętaj! Musisz zarejestrować firmę, nawet jeśli planujesz niewielkie przychody, ale działalność którą chcesz prowadzić:

wymaga zezwolenia, koncesji albo wpisu do rejestru działalności regulowanej została zdefiniowana w przepisach jako działalność gospodarcza w rozumieniu ustawy – Prawo przedsiębiorców.

W takich przypadkach działalność nie może być wykonywana jako działalność nierejestrowa, Przykłady działalności gospodarczych, do prowadzenia których potrzebne jest zezwolenie, koncesja albo wpis do rejestru działalności regulowanej to:

ochrona osób lub mienia sprzedaż alkoholu organizacja imprez turystycznych usługi detektywistyczne zbieranie odpadów.

Przeczytaj, kiedy przedsiębiorca potrzebuje zezwolenia, koncesji lub wpisu do działalności regulowanej. Przykłady działalności, które zostały zdefiniowane jako działalność gospodarcza w rozumieniu ustawy – Prawo przedsiębiorców, to:

pośrednictwo ubezpieczeniowe, w tym wykonywanie czynności agencyjnych (zgodnie z ustawą o dystrybucji ubezpieczeń) usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych (zgodnie z ustawą o rachunkowości).

Ile samochodów można sprzedać w ciągu roku?

Czy prywatna sporadyczna sprzedaż samochodów jest traktowana jako działalność gospodarcza? – Sporadyczna ( prywatna ) sprzedaż samochodów nie stanowi zasadniczo działalności wykonywanej w sposób zorganizowany i ciągły, a w konsekwencji – nie jest, co do zasady, działalnością gospodarczą.

 1. Powoduje to, że dopuszczalna jest taka sprzedaż samochodów bez zgłoszenia działalności gospodarczej czy też poza prowadzoną działalnością gospodarczą w innym zakresie.
 2. Należy jednak pamiętać, że pojęcie „działalności wykonywanej w sposób zorganizowany i ciągły” jest wysoce nieprecyzyjne.
 3. W konsekwencji traktowanie sporadycznej sprzedaży jako nieimplikującej powstania działalności gospodarczej jest zawsze obarczone pewnym ryzykiem (im częściej dochodzi do sprzedaży, tym ryzyko jest większe).
You might be interested:  Ile Wynosi Opłata Za Samochód Sprowadzony?

Z własnego doświadczenia mogę wskazać, że w ocenie organów podatkowych sprzedaż na poziomie 5-10 sztuk samochodów w ciągu roku podatkowego kwalifikowana jest już jako prowadzenie działalności gospodarczej. W żaden sposób nie oceniam prawidłowości powyższego poglądu, pragnę jednak zwrócić uwagę, że zagadnienie to wiąże się z bardzo dużym ryzykiem sporu z organami podatkowymi.

Jak rozliczyć sprzedaż samochodu przed upływem 6 miesięcy?

Sprzedaż auta przed upływem 6 miesięcy – jak to wygląda w Polsce? – Polskie prawo podatkowe uznało, że auto jest dla nas sporym wydatkiem, zatem nie dokonujemy jego zakupu raz w miesiącu. Stąd też ustanowiono, że dopiero po pół roku możemy je spieniężyć bez rozliczania się z fiskusem z dodatkowego przychodu w postaci podatku dochodowego od osób fizycznych.

 • Sprzedaż auta przed upływem 6 miesięcy sprawia, że automatycznie musimy go uwzględnić w zeznaniu PIT-36 w pozycji „Dochody i straty”, w punkcie 8.
 • Inne źródła” przed 30 kwietnia bieżącego roku.
 • Data 6 miesięcy od nabycia auta liczona jest od ostatniego dnia miesiąca.
 • Oznacza to, że jeśli kupimy auto 15 stycznia, to 6 miesięcy według Urzędu Skarbowego mija z końcem czerwca.

Jeśli sprzedasz samochód przed końcem czerwca, to ty będziesz musiał rozliczyć się z fiskusem, a nie tylko nabywca twojego starego auta. Podatek od sprzedazy auta przed 6 miesiacami jest uzależniony od Twoich dochodów za rok, w którym tej sprzedaży dokonałeś.

Jeśli zarobiłeś mniej niż 85 528 zł, obowiązuje cię stawka 18 proc., jeśli więcej – musisz odprowadzić 32 proc. Jeśli tego nie zrobisz, może grozić ci kara grzywny wynosząca nawet do 720 stawek dziennych (od 168 zł do 33 600 zł grzywny), ograniczenie lub pozbawienie wolności. W deklaracji należy wpisać kwotę, za ile kupiło się samochód oraz cenę, za którą się go sprzedało.

Od różnicy oblicza się procentowo podatek. Jeśli zysk wynosi 1000 złotych, podatek to 18 lub 32 złote.

W jakim okresie najlepiej sprzedać samochód?

Sprzedaż – po ilu latach użytkowania? – Planując sprzedaż samochodu należy przede wszystkim wziąć pod uwagę czas jego eksploatacji. Nie jest tajemnicą, że wraz z wiekiem i stopniem zużycia samochód traci na wartości. W przypadku jednych modeli proces ten zachodzi szybciej, a w innych wolniej, dlatego trudno dokładnie określić, jaka będzie wartość danego pojazdu za kilka lat.

Istnieje jednak kilka zasad, które należy wziąć pod uwagę planując sprzedaż samochodu. Wbrew pozorom nie jest tak, że im młodsze auto, tym bardziej opłaca się je sprzedać. Specjaliści uważają, że przez pierwsze dwa lata po zakupie i użytkowaniu samochodu jego sprzedaż po prostu się nie opłaca. Kiedy zatem najlepiej sprzedać samochód? Szacuje się, że najlepszy czas na sprzedaż pojazdu przypada po 5 latach od jego zakupu,

Wynika to z kilku aspektów: przede wszystkim wartość auta spada kolejno – o około 25% w pierwszym roku, w drugim o około 20%, a każdy kolejny rok będzie wiązał się z utratą 10% wartości. Dodatkowo uważa się, że po 5 latach użytkowania samochód zaczyna się psuć i coraz więcej kosztuje jego naprawa.

Kiedy mija 6 miesiecy od zakupu auta?

Nie tylko kupujący, czyli kto jest zobowiązany do zapłaty podatku od sprzedaży samochodu – Zwykło się uważać, że podatek od nabytego auta płaci wyłącznie jego nabywca. Tymczasem, w niektórych sytuacjach, obowiązek ten ciąży także na sprzedawcy, czyli właścicielu auta – z tej grupy wyłączone są wszelkie inne formy posiadania, takie jak leasing, najem, użyczenie czy użytkowanie.

 • Abstrahując od kwestii opodatkowania transakcji na gruncie podatku od czynności cywilnoprawnych, o której mowa w artykule PCC-3 oraz PCC-3A poniżej przedstawiamy skutki sprzedaży na gruncie ustawy o PIT.
 • Obowiązek zapłaty podatku aktualizuje się, gdy sprzedaż nastąpiła przed upływem 6.
 • Miesięcy od końca miesiąca, w którym nabyłeś auto,

Przykładowo, jeśli kupiłeś je w lutym, koniec 6-miesięcznego okresu, mija 1 września. Ponadto, dla Urzędu Skarbowego nie ma żadnego znaczenia, czy sprzedający zyskał lub stracił na transakcji. Zeznanie podatkowe, musisz zgłosić nawet w razie straty. Rekomendujemy – nie musisz czytać dalej Rozlicz podatek od sprzedaży samochodu za 2022 rok szybko i bez błędów w aplikacji online PITax.pl, która wszystko za Ciebie obliczy.

Related Post