Auto Blog-Pomóc drogowa Autopomoc Który Samochód Traci Najwięcej Na Wartości?

Który Samochód Traci Najwięcej Na Wartości?

0 Comments

Który Samochód Traci Najwięcej Na Wartości
Co to jest utrata wartości samochodu i wartość rezydualna? – Utrata wartości samochodu to różnica między ceną, którą płacisz za samochód, a jego wartością, kiedy zdecydujesz się go sprzedać.

Jeśli auto kupione za 100 000 dolarów sprzedaż po 10 latach za 20 000 dolarów, to Twój samochód utracił 80% swojej wartości, To oznacza, że jego wartość rezydualna plasuje się na poziomie 20%,

Na cenę pojazdu wpływają przede wszystkim wiek i przebieg, jednak różne marki samochodów tracą na wartości w różnym tempie. Generalnie można powiedzieć, że ciężarówki, SUV-y oparte na ramie i samochody sportowe zachowują najwięcej ze swojej wartości.

Na potrzeby tych badań interesuje nas przede wszystkim bezwzględna wartość rezydualna marki samochodu – próg, po przekroczeniu którego wartość samochodu już nie spada,

Wartość rezydualna to kluczowy parametr, jeśli myślisz o leasingu nowego pojazdu. Jeśli dwa modele kosztują tyle samo, ale według prognoz za kilka lat będą miały inną wartość rezydualną, Twoje miesięczne płatności także będą różne. Jeśli kupisz samochód o dobrej wartości rezydualnej, będzie można go sprzedać po wyższej cenie w porównaniu z modelami, które szybciej tracą wartość.

Na jakim samochodzie najmniej stracisz?

Które samochody najmniej tracą na wartości? Prognoza na najbliższe lata 18 mar 21 15:37 Czy kupując nowy samochód bierzemy pod uwagę, ile straci on na wartości w przyszłości? Oto zestawienie modeli, które będą najlepiej wyceniane po pięciu latach użytkowania i średnim rocznym przebiegu 15 tys. km. Wśród nich szczególnie wyróżnia się jedna grupa samochodów. Toyota

Według najnowszych prognoz Info-Ekspert to popularne modele SUV będą najwyżej wyceniane w niedalekiej przyszłości Wśród samochodów najmniej tracących na wartości dominują pojazdy bardziej masowych, popularnych marek W TOP20 sklasyfikowano zaledwie jeden model z segmentu premium

Jak wybrać nowe auto, które po kilku latach będzie wciąż dość wysoko wyceniane? Specjaliści Info-Ekspert uznali, że jak już kupować nowy samochód, to przede wszystkim SUV-a. Aż 13 takich pojazdów znalazło się w finałowej czołówce samochodów najmniej tracących na wartości, m.in.

Hyundai Tucson, Dacia Duster, Volkswagen Tiguan czy Toyota RAV4 oraz Kia Sportage. Wśród pojazdów rekomendowanych przez ekspertów dominują jednak nie tylko SUV-y, ale także bardziej popularne marki. W czołowej dwudziestce znalazło się jednak także miejsce dla jednej firmy utożsamianej z segmentem premium.

Na 14 miejscu uplasowało się Volvo z chętnie kupowanym modelem XC60. Zestawienie przygotowane przez Info-Ekspert to oczywiście prognoza na najbliższe pięć lat. Otwartą kwestią pozostaje, czy obecne wyliczenia znajdą odzwierciedlenie w cenach przyszłych samochodów używanych (zastrzeżono przy tym, że pod uwagę brano średnią wartość aut dostępnych w konfiguratorach).

 1. Pamiętajmy bowiem, że nie wszystkie wersje silnikowe i wyposażenia cieszą się takim samym powodzeniem.
 2. Stąd utrata wartości tzw.
 3. Mniej chodliwych” odmian może być znacznie większa niż tych, które będą szczególnie pożądane przez kupujących (nie wspominając o możliwych wpadkach technicznych z którymi kierowcy zetkną się w trakcie kilkuletniej eksploatacji).

W galerii 20 samochodów najmniej tracących na wartości.1/20 20. Skoda Fabia – 52,0 proc. wartości początkowej Igor Kohutnicki / Auto Świat 2/20 19. Volkswagen Golf – 52,2 proc. wartości początkowej VW 3/20 18. Fiat 500 – 52,4 proc. wartości początkowej Krzysztof Słomski / Auto Świat 4/20 17. Suzuki Vitara – 52,5 proc. wartości początkowej Igor Kohutnicki / Auto Świat 5/20 16. Renault Clio – 52,6 proc. wartości początkowej Igor Kohutnicki / Auto Świat 6/20 15. Kia Sportage – 52,7 proc. wartości początkowej Krzysztof Słomski / Auto Świat 7/20 14. Volvo XC60 – 52,9 proc. wartości początkowej Piotr Szypulski / Auto Świat 8/20 13.

 • Volkswagen T-Roc – 53,1 proc.
 • Wartości początkowej Auto Bild 9/20 12.
 • Skoda Octavia – 53,4 proc.
 • Wartości początkowej Tomasz Okurowski / Auto Świat 10/20 11.
 • Nissan Qashqai – 53,5 proc.
 • Wartości początkowej Igor Kohutnicki / Auto Świat 11/20 10.
 • Skoda Kamiq – 53,7 proc.
 • Wartości początkowej Robert Rybicki / Auto Świat 12/20 9.

Toyota RAV4 – 53,8 proc. wartości początkowej Toyota 13/20 8. Toyota Corolla – 53,9 proc. wartości początkowej Igor Kohutnicki / Auto Świat 14/20 7. Mitsubishi ASX – 54,3 proc. wartości początkowej Maciej Brzeziński / Auto Świat 15/20 6. Toyota Yaris – 54,5 proc.

Wartości początkowej Toyota / Auto Świat 16/20 5. Volkswagen Tiguan – 54,7 proc. wartości początkowej Auto Bild 17/20 4. Dacia Duster – 55,2 proc. wartości początkowej Igor Kohutnicki / Auto Świat 18/20 3. Hyundai Tucson – 55,3 proc. wartości początkowej Igor Kohutnicki / Auto Świat 19/20 2. Suzuki Jimny – 56,4 proc.

wartości początkowej Igor Kohutnicki / Auto Świat 20/20 1. Toyota C-HR – 56,9 proc. wartości początkowej Adam Mikuła / Auto Świat : Które samochody najmniej tracą na wartości? Prognoza na najbliższe lata

Ile samochód traci na wartości po 5 latach?

Wartości, pod 2 latach – 76,7 proc, po 3 – 69,1 proc, po 4 – 61,7 proc, po 5 – 55,3 proc.

Ile samochód traci na wartości po 3 latach?

Wystarczy przejechać przez próg salonu samochodowego, by stracić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Utrata wartości samochodu tuż po zakupie sięga 10%, a po trzech latach może wynieść od 30 do 50%. Z czego jednak wynika tak gwałtowny spadek wartości samochodu i jak go oszacować?

Czy warto dziś kupić samochód?

To dobry okres na zakup samochodu używanego? – Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Jeżeli macie stosunkowo sprawy samochód i nie czujecie dużej potrzeby zmiany, to możecie wstrzymać się od zakupu nowego auta. Jednak w przypadku, gdy wasze auto jest już mocno zużyte i nie chcecie już do niego więcej dokładać.

Po jakim czasie najlepiej sprzedać samochód?

Sprzedaż samochodu – kiedy sprzedać auto i jak przygotować samochód? Nie przepłacaj za ogłoszenia i komis Planujesz sprzedać swój samochód? Podpowiadamy, kiedy najlepiej zabrać się za sprzedaż samochodu oraz, jak go do tego przygotować. Zastanawiasz się nad wystawieniem swojego auta do komisu samochodowego? Nie wiesz, czy płatne ogłoszenia przynoszą efekt? Jak się do tego zabrać? Skorzystaj z bezpiecznego i ekonomicznego rozwiązania i sprzedaj szybko swój samochód wystawiając go na Allegro Lokalnie.Fot.

 1. IStock Planujesz sprzedać swój samochód? Podpowiadamy, kiedy najlepiej zabrać się za sprzedaż samochodu oraz, jak go do tego przygotować.
 2. Zastanawiasz się nad wystawieniem swojego auta do komisu samochodowego? Nie wiesz, czy płatne ogłoszenia przynoszą efekt? Jak się do tego zabrać? Skorzystaj z bezpiecznego i ekonomicznego rozwiązania i sprzedaj szybko swój samochód wystawiając go na Allegro Lokalnie.

Na to pytanie można patrzeć z pespektywy dwóch różnych aspektów. Pierwszą kwestią jest sprzedaż samochodu w odpowiednim momencie eksploatacji auta. Drugim aspektem natomiast jest wyczucie odpowiedniego moment w roku. Najbardziej optymalny moment na sprzedaż samochodu przypada na piąty rok jego eksploatacji.

Wydaje Ci się, że im młodsze auto, tym bardziej opłaca się je sprzedać? Przez pierwsze dwa lata użytkowania samochodu sprzedaż auta jest nieopłacalna. Szacuje się, że w pierwszym roku auto traci na wartości około 25%. W drugim roku straci na wartości około 20%. W każdy kolejny rok będzie to już utrata na poziomie 10% wartości.

Szacuje się również, że po pięciu latach użytkowania samochodu zaczynają wzrastać koszty napraw. Dlatego najlepszym momentem jest właśnie piąty rok użytkowania samochodu. W jakim okresie w roku najchętniej kupujemy samochody? Może to trochę dziwić, ale najchętniej kupujemy auta zimą.

 • Wtedy ceny samochodów spadają oraz jest to okres wymagający dla sprzedawców, szczególnie samochodów używanych.
 • Warto mieć to na uwadze planując sprzedaż samochodu.
 • Nie zrażaj się trudnymi warunkami, tylko wyjdź potrzebom klienta naprzeciw, a na pewno Ci się to opłaci.
 • Odpowiednie przygotowanie samochodu przed sprzedażą jest niezwykle istotne.

Nie mamy na myśli jedynie dokładnego umycia samochodu i woskowania. O czym warto pamiętać, by przyciągnąć uwagę osoby poszukującej samochodu? Zadbanie o samochód z zewnątrz wymaga więcej niż tylko umycia go. O czym warto pamiętać?

Umyj samochód bardzo dokładnie. Wypoleruj lakier oraz reflektory, jeśli jest taka potrzeba. Usuń ślady korozji. Nawoskuj samochód. Wymień wycieraczki (diabeł tkwi w szczegółach). Pamiętaj o umyciu szyb również od wewnątrz. Zadbaj o felgi. Jeśli jest taka potrzeba wymień je na nowe.

Pamiętaj również o wnętrzu samochodu. Zdjęcia wnętrza są również mile widziane w ofertach. Nawet jeśli uda Ci się nie ująć “brudnych dywaników” na zdjęciu, to jeśli klient przyjedzie obejrzeć samochód na pewno nie umknie to jego uwadze. O czym warto więc pamiętać?

Odkurz samochód. Zadbaj o dywaniki. Jeśli są mocno zniszczone warto je wymienić. Nie jest to duży koszt, a samochód będzie wyglądał na zdecydowanie bardziej zadbany. Wypierz wnętrze samochodu. Wyrzuć śmieci z auta. Opróżnij schowki i popielniczkę. Opróżnij wnętrze bagażnika. Klienci zwykle zwracają na to uwagę. Zwróć uwagę na takie elementy jak drążek zmiany biegów czy hamulec ręczny – może wymagają regeneracji lub wymiany? Dokładnie wyczyść samochód z kurzu i użyj środka nabłyszczającego. Umieść w samochodzie odświeżać. Będzie to wisienka na torcie!

Myślisz, że to wszystko? Nic bardziej mylnego. Zostają jeszcze pewne drobiazgi, o których sprzedawcy często zapominają.

Zobacz, czy wszystkie żarówki świecą. Zerknij pod maskę. Warto umyć silnik i zadbać o wygląd auta “pod maską”. Sprawdź płyny i uzupełnij braki. Zrób odpowiednie zdjęcia. To klucz do sukcesu! Postaraj się nie robić zdjęć telefonem, chyba że aparat w nim jest bardzo dobry. Zadbaj również o przyjemne dla oka otoczenie. Pamiętaj, że kupujemy oczami. Zdjęcia to pierwszy element, na który klient zwróci uwagę! Pamiętaj o ujęciu samochodu z różnych perspektyw. Zrób również zdjęcia wnętrza auta. Warto również zrobić dokładniejsze ujęcia istotnym szczegółom w samochodzie.

Podczas sprzedaży samochodu potrzebne będą:

Dowód rejestracyjny pojazdu. Karta pojazdu (jeśli została wydana). Polisa ubezpieczeniowa OC. Dowód osobisty właściciela samochodu.

Pamiętaj również o przygotowaniu umowy kupna-sprzedaży samochodu. Jeśli klient zdecyduje się kupić Twój samochód, nie będziesz musiał tracić czasu na drukowanie umowy. Allegro Lokalnie to szybki, prosty i bezpieczny sposób na sprzedaż i zakupy online. Na Allegro Lokalnie można znaleźć przedmioty w okazyjnych cenach, często unikatowe i wyjątkowe.

Allegro Lokalnie jest darmowym serwisem ogłoszeniowym. Jedyna opłata pobierana jest w ogłoszeniu z Kup Teraz lub Licytacją oraz za wystawienie na sprzedaż samochodu, motocyklu czy quada. Warto skorzystać z obecnej promocji, która pozwoli zaoszczędzić na zakupach. Wystawiając do końca października auto na Allegro Lokalnie można zdobyć 20 monet na zakupy na Allegro oraz wystawienie samochodu będzie za 0 zł.

Dlaczego warto sprzedawać na serwisie Allegro Lokalnie? Znajdziesz tutaj uproszony formularz wystawiania przedmiotów do sprzedaży. Masz również możliwość wystawienia ogłoszenia przez aplikację mobilną Allegro. Jest to świetne miejsce dla osób zaczynających sprzedaż.

You might be interested:  O Co Pytać Kupując Używany Samochód?

Osoby, które szykują się na zakup używanego samochodu, często szukają ogłoszeń, które znajdują się w pobliżu jego miejsca zamieszkania. Dlatego Allegro Lokalnie jest szczególnie dobrym miejscem do wystawiania ogłoszeń motoryzacyjnych. Jeśli chcesz sprzedać samochód, a nie wystawiłeś jeszcze ogłoszenia na Allegro Lokalnie, zrób to koniecznie i przekonaj się sam, jak dobry był to krok.

Warto przetestować ten serwis w tym momencie, kiedy trwa akcja promocyjna i swój samochód możesz wystawić za 0 zł i zdobyć 20 monet na zakupy na Allegro.

Po jakim czasie zmienić samochód?

Kiedy zmieniać samochód? Statystyczny właściciel samochodu powinien sprzedawać swoje auto po 5 latach eksploatacji. Chodzi o to, aby dotychczasowe auto zmienić na nowe wówczas, gdy zauważalnie wzrosną koszty napraw. Na pewno nie opłaca się sprzedawać samochodu w pierwszych 2 latach eksploatacji, przede wszystkim dlatego, że po pierwszym roku traci on na wartości średnio 25 proc., a po drugim kolejne 15 proc. Teoretycznie rzecz biorąc, najmniej tracimy eksploatując samochód powyżej 5 lat, jednak zysk mający swe źródło w niewielkiej utracie wartości jest niwelowany przez coraz większe coroczne koszty napraw i wymiany eksploatowanych części. Posiadanie samochodu kosztuje niemało.

 1. Jeżeli nowy samochód w salonie kosztuje powiedzmy 60 tys.
 2. Zł, to po 3 latach wart jest już 60 proc.
 3. Tej ceny, czyli 36 tys. zł.
 4. Wtedy nie warto go zamieniać na kolejny, ponieważ strata pieniędzy byłaby najwyższa.
 5. Skoro auto po 3 latach traci na wartości około 40 proc.
 6. To warto je eksploatować jak najdłużej, dopóki naprawy nie kosztują zbyt dużo.

Jak długo, zależy od wielu czynników. Przebiegu kilometrów, stanu technicznego, cen części zamiennych i serwisu. Z finansowego punktu widzenia zbyt wczesną sprzedaż samochodu należy uznać za błąd, bowiem utrata wartości jest za wysoka. Późniejszą również należy uznać za błąd, ponie-waż naprawy mogą okazać się za drogie.

Najmniej na wartości tracą samochody tanie, a więc małej wielkości. Np. Renault Clio 1.2 po 3 latach traci 31,7 proc. ceny początkowej, Peugeot 107 1.0 – 35 proc., VW Fox 1.2 – 34 proc. Więcej tracą samochody duże i drogie. BMW 760 po 3 latach warte jest połowę ceny nowego, Citroen C5 – 51 proc., ale już VW Passat po 3 latch traci tylko 31 proc.

Trzeba też pamiętać o tym, jakie czynniki poza wiekiem auta, mają wpływ na utratę wartości. Na cenę używanego samochodu ma wpływ jego pochodzenie, tzn. jest różnica pomiędzy samochodami kupionymi w polskich salonach i sprowadzanymi indywidualnie z zagranicy (przy założeniu, że są to auta w takim samym stanie technicznym).

 • Na rynku obserwujemy tendencję, że samochody importowane indywidualnie, oferowane są po cenach niższych aniżeli te, które kupiono swego czasu w polskich salonach.
 • Olejna sprawa to wyposażenie dodatkowe, które zawsze ma swoją wartość.
 • Jeżeli sprzedawca oferuje bogato wyposażony model samochodu, to odpowiadająca cena uwzględnia wartość tego wyposażenia.

Ktoś kto kupuje i do ceny podstawowej dopłaca kilka tysięcy za wyposażenie, w chwili sprzedaży tego samochodu będzie chciał odzyskać przynajmniej część tych pieniędzy. Bywa jednak, że przy późniejszej sprzedaży nie zawsze się to udaje. Wtedy utrata wartości takiego auta jest większa.

Nabywcy dopłacają przede wszystkim za wyposażenie, które jest sprawne. Kupujący doceniają ABS, poduszki powietrze, ESP, ale także wspomaganie kierownicy i klimatyzację, coraz częściej instalację gazową. Nie chcą natomiast dopłacać za elektrycznie regulowane szyby i lusterka, radiomagnetofon, za wyższą jakość tapicerki np.

skórę, alufelgi, haki holownicze. Zasada jest taka, że im starsze auto, tym mniejsza wartość wyposażenia dodatkowego, a w pewnym wieku nie ma już ono w ogóle większego wpływu na wartość pojazdu. Jest bardzo prawdopodobne, że w starszym samochodzie wyposażenie dodatkowe będzie się psuło i narazi wtedy nabywcę na dodatkowe wydatki.

 1. Samochód powypadkowy udaje się sprzedać za wartość mniejszą niż auto bez wypadku.
 2. Dotyczy to zwłaszcza pojazdów w pierwszym okresie eksploatacji, to znaczy do 5 lat.
 3. Właściwa naprawa z reguły nie powoduje zmniejszenia cech użytkowych pojazdu i w związku z tym ubytki wartości w stosunku do pojazdów bezwypadkowych nie są duże, sięgają najwyżej 10 %.

Na obniżenie wartości pojazdów wpływają też wszelkiego rodzaju promocje oferowane przez dealerów, szczególnie popularne w ostatnich latach. Stała i wysoka promocja na dany model może w skrajnych przypadkach doprowadzić do utraty wartości na poziomie 35-40% w pierwszych 9-12 miesiącach eksploatacji pojazdu. Kupujący w salonie nowy samochód zwykle nie zastanawia się, nad tym, ile będzie on wart po kilku latach, gdy będzie chciał go sprzedać. Warto wiedzieć, że różnica tych wartości stanowi istotny składnik kosztów posiadania własnego pojazdu. Gdy pozbywamy się trzyletniego samochodu, musimy liczyć się z tym, że jego wartość zmniejszy się w tym czasie w zależności od rodzaju pojazdu, od około 30 do blisko 60 procent.

Decyduje o tym popularność samochodu na rynku, która wynika z przekonania o niezawodności, nowoczesności, funkcjonalności i niskich kosztach eksploatacji. Na naszym rynku największą popularnością cieszą się samochody małe oraz większe, tanie samochody rodzinne. Z uwagi na niższe koszty zużycia paliwa rośnie systematycznie zainteresowanie samochodami z silnikami diesla.

Do samochodów, które na wartości tracą najwięcej należą drogie samochody klasy wyższej i luksusowe. Znajdują się wśród nich także samochody innych klas oceniane jako usterkowe, wymagające częstych i bardzo kosztownych napraw.

Ile można mieć samochodów w ciągu roku?

Podsumowanie: –

 • Przy transakcji sprzedaży samochodu powinieneś sprawdzić, czy masz obowiązek rozliczyć podatek. W zależności od sytuacji prawnej istnieją trzy rodzaje podatków: VAT, dochodowy oraz PCC.
 • Istnieją wyjątki, gdzie podstawa opodatkowania nie ma zastosowania. W przypadku osoby fizycznej pojazd sprzedany po upływie 6 miesięcy od zakupu nie podlega opodatkowaniu. Firma uniknie podatku dochodowego, jeśli minęło 6 lat od wyłączenia pojazdu z użytku działalności.
 • Przepisy nie określają ile maksymalnie pojazdów rocznie, może sprzedać osoba nieprowadząca działalności gospodarczej. Natomiast jeśli sprzedaż pojazdów stanowi jeden z głównych źródeł przychodu rocznego, może być to podstawą do nałożenia kary przez Urząd skarbowy.
 • Stawka za podatek VAT wynosi 23%. Możesz zapłacić 7% lub 32% od dochodu w zależności od progu podatkowego przy podatku dochodowym. Podatek PCC to z kolei 2% od wartości pojazdu.

Ile traci się na nowym aucie?

Jak szybko samochód traci na wartości? – Nowe samochody najwięcej tracą w ciągu pierwszych 3 lat od wyjazdu z salonu. Już pierwszego dnia nowy samochód może utracić nawet 10% wartości. Utrata wartości w tym wypadku nie wynika z potencjalnej szkody, a z personalizacji.

 • O wiele trudniej jest odsprzedać samochód, który został skrojony na miarę poprzedniego właściciela.
 • W ciągu pierwszego roku samochód może tracić nawet 30%.
 • Drugi rok to utrata wartości na poziomie kolejnych 10%, trzeci rok to w zależności od oferowanej gwarancji producenta czy samej eksploatacji samochodu spadek o kilka do kilkunastu procent.

W przypadku starszych samochód powyżej 10 lat wartość rezydualna samochodu może utrzymywać się na poziomie 20-30% i zależy ona przede wszystkim od stanu technicznego. Klasyki motoryzacji, oldtimery takie jak kultowy już dzisiaj Fiat 126p z rocznika 1976-1980 na wielu aukcjach internetowych wart jest blisko 30 000 zł.

To cena za markę, model, historię i pewien sentyment, tym bardziej jeśli model jest w doskonałym stanie. Co jeszcze wpływa na utratę wartości pojazdu? Aktualne działania producenta nie są bez znaczenia w przypadku oceny wartości samochodu. Nietrafione roczniki, które nie cieszyły się zbyt dużą popularnością często obejmowane są wysokim rabatem promocyjnym, który wpływa na wartość rynkową samochodów już jeżdżących po drogach.

Inna sytuacja to ostatnie roczniki samochodów, poprzedzające wersje liftingowe. Ich wartość rezydualna może zostać mocno obniżona nawet w ciągu kilku miesięcy od zakupu.

Ile spada cena samochodu?

Wartość rezydualna auta i czynniki, które na nią wpływają – Wartość rezydualna samochodu to wartość, za jaką właściciel sprzeda auto po okresie eksploatacji. Jakie czynniki składają się na spadek wartości samochodu w trakcie użytkowania? Najważniejszym z nich jest marka.

 • Według badań niezależnych instytutów sprawdzających rynek motoryzacyjny najlepiej,,trzymają” swoją wartość samochody japońskie ( Honda, Mazda, Toyota, Lexus ) i niemieckich producentów ( Volkswagen, Audi, BMW czy Mercedes ).
 • Duży wpływ na utratę wartości ma również segment konkretnego modelu oraz jego wersja silnikowa.

Najwięcej tracą klienci, którzy zdecydowali się na zakup samochodu klasy premium E ( Audi A6 ) i F (Audi A8). Trzeba pamiętać również o tym, że im większy silnik, tym większa utrata wartości auta, szczególnie w pierwszych latach użytkowania. Od tej zasady są oczywiście wyjątki, niektóre unikatowe auta sportowe na początku tracą sporo, a po kilku latach zaczynają zyskiwać na wartość.

 1. W skrajnych przypadkach, szczególnie jeżeli mamy do czynienia z wersjami limitowanym wozów sportowych, ich wartość zaczyna rosnąć już po opuszczeniu salonu.
 2. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w zdecydowanej większość te bardziej popularne auta klasy premium w ciągu trzech lat potrafią stracić na wartości 30-40%.

Z kolei modele klasy średniej (segment D) i kompakty (segment C) po trzech latach tracą około 35-45% swojej wartości. Na rezydualną wartość auta mają wpływ jeszcze inne czynniki, na przykład kraj pochodzenia konkretnego egzemplarza. Najmniejszą utratę wartości będą miały samochody kupione w polskich salonach, największą te sprowadzone z zagranicy.

 1. Istotna jest również historia serwisowa samochodu.
 2. Jeżeli przeglądy i wymiany części były przeprowadzane w ASO, to taki egzemplarz mniej straci na wartości niż auto serwisowane u niezależnych mechaników.
 3. Oczywiście wszystkie naprawy muszą być potwierdzone fakturami i rachunkami, choć w przypadku wielu marek historię serwisową można sprawdzić również w ASO.

Jednak musi na to wyrazić zgodę sprzedający auto. Wpływ na wartość samochodu przy odsprzedaży ma również liczba właścicieli, szczególnie w przypadku aut nieco starszych. Dlaczego tak jest? Bo im więcej użytkowników, tym szczególnie w krótkim czasie większa szansa, że nie dbali oni o samochód, wiedząc, że nie będą użytkowali go zbyt długo.

You might be interested:  Jak Sprawdzić Czy Samochód Ma Filtr Cząsteczek Stałych?

Ile traci na wartości BMW?

Jak auta tracą na wartości, czyli kiedy tracisz najwięcej, a kiedy możesz zyskać? 1 lip 20 14:14 Na autach traci się zawsze! Z tym że na jednych więcej, na drugich mniej. Sprawdzamy, które samochody są najlepszą inwestycją, jak maleją ich ceny i co ma największy wpływ na spadek wartości pojazdu. Auto Świat

Najwięcej traci się na nowych samochodach, których wartość znacząco spada już w dniu zakupu Używane auto w wieku 3-5 lat to najbardziej korzystny zakup Uważajcie na pojazdy flotowe i auta z importu, ponieważ nie cieszą się one powodzeniem na rynku wtórnym

Utrata wartości to kluczowy czynnik w ogólnym bilansie kosztów używania auta, zwłaszcza jeśli kupujemy nowy lub prawie nowy samochód. Niestety, często o tym zapominamy albo traktujemy po macoszemu, gdyż z utratą wartości nie stykamy się bezpośrednio, tak jak np.

 1. Z tankowaniem paliwa (dlatego szukamy aut z oszczędnymi silnikami) czy ubezpieczeniem (sprawdzamy, gdzie jest taniej).
 2. Spadek wartości wychodzi na jaw dopiero przy odsprzedaży samochodu i często przykro zaskakuje.
 3. Trzeba więc o nim pamiętać podczas kupna każdego auta – zarówno używanego, jak i nowego w salonie.

Szczególnie nowego! Foto: Auto Świat Dlaczego warto sprawdzić historię pojazdu? Samochód po wypadku może stać się poważnym zagrożeniem. Zakup skradzionego auta to ogromne problemy. Poznanie przeszłości kupowane auta pomoże wystrzec się takich zagrożeń. Na nowych pojazdach traci się najwięcej. To frycowe, które trzeba zapłacić za komfort wyboru, skonfigurowania auta pod własny gust i brak ryzyka zakupu samochodu powypadkowego (choć zdarzają się pojazdy podmalowane z powodu uszkodzenia w transporcie).

Ile tracimy po pierwszych 3 latach użytkowania? Dużo, nawet bardzo dużo! W tym czasie wyparowuje od 30 do nawet 50 proc. wartości samochodu! Im więc droższe auto, tym bardziej dostaniemy po kieszeni, bo przecież 40 proc. liczone od 100 tys. zł to 40 tys. zł, ale już od 300 tys. zł daje wynik.120 tys. zł.

Tak duży rozrzut jest spowodowany nie tylko ceną, lecz także innymi czynnikami, jak: postrzeganie marki oraz modelu na rynku, rodzaj silnika, poziom wyposażenia, zakres gwarancji, pakiety serwisowe, a także programy aut używanych, tworzone przez importerów.

 1. Przyjmuje się, że utrata wartości nowego auta po 3 latach w przypadku popularnych modeli wynosi drugie tyle, co wszystkie inne koszty związane z użytkowaniem tego samochodu.
 2. Jaśniej: zakładając, że rocznie przejeżdżacie 20 tys.
 3. Km, policzcie koszty paliwa, ubezpieczenia i obowiązkowego serwisu, a następnie dodajcie je do siebie.

Drugie tyle będzie was właśnie „kosztować” utrata wartości. Sytuacja jest nieco inna na rynku wtórnym, gdyż zmianie ulegają czynniki kształtujące wartość samochodu – w kilkuletnim aucie spada ona znacznie wolniej niż w nowym. Bardzo opłaca się więc kupić 3-letni samochód, ale tylko pod warunkiem, że jest to auto bez wad, które sprzedający sprytnie zataił.

Największy wpływ na cenę auta używanego mają jego stan i przebieg, natomiast np. wyposażenie dodatkowe, za które trzeba było zapłacić w salonie dużo pieniędzy, już po 5 latach minimalnie oddziałuje na wartość samochodu! Nieco korzystniej wypadają pakiety, ale nie zawsze są oferowane przez producentów.

Szczególnie uważajcie na pojazdy powypadkowe, intensywnie użytkowane (np. jako flotówki). W ich przypadku wartość rynkowa jest znacznie niższa od aut zadbanych, sprzedawanych przez pierwszego właściciela. W praktyce bywa zupełnie inaczej, bo zawsze znajdzie się handlarz kombinator, który kupi co lepsze poflotówki, następnie je odpicuje, skoryguje licznik i sprzeda w cenie samochodu, który nigdy nie był narażony na wandalizm. Auto Świat Zadbana kilkuletnia Toyota Aygo sprzedaje się szybko, nie powinno więc dziwić to, że mało traci na wartości.2/21 Utrata wartości aut małych Auto Świat Choć wśród najmniejszych oferowanych samochodów procentowa utrata wartości wcale nie jest najniższa, to jednak właśnie na tych autach stracicie najmniej pieniędzy. Rachunek jest prosty, np.40 proc. liczone od 30 tys. zł to 12 tys. zł, a od 100 tys. Auto Świat Mazda 2 to dobra inwestycja. Owszem, „dwójka” ceni się w salonach, ale mało traci też na wartości jako auto używane.4/21 Utrata warości w autach segmentu B Auto Świat Korzystna cena zakupu, nieduże spalanie i rozsądne koszty eksploatacji – zakup samochodu klasy B ma wiele zalet. Także utrata wartości w przypadku tego popularnego segmentu wypada całkiem atrakcyjnie, bo przy zachowaniu niezłych średnich wartości procentowych samochody te nie są drogie w zakupie – najczęściej kosztują ok.50 tys.

zł, chyba że mamy do czynienia z bazowymi wersjami zarówno silnikowymi, jak i wyposażeniowymi (wtedy cena jest niższa). Najmniej traci na wartości Mazda 2, której przewaga nad drugą Toyotą wynosi aż 4 proc. – sporo w tym segmencie. Później stawka się wyrównuje.5/21 Utrata warości w segmencie crossoverów Auto Świat Stonic na rynku jest od 2017 r.

i cieszy się zainteresowaniem. Do tego ten model świetnie trzyma wartość! 6/21 Utrata warości w segmencie crossoverów Auto Świat Moda na crossovery dotarła do Polski. Popyt na niewielkie auta ze zwiększonym prześwitem jest tak duży, że prognozy utraty wartości tych samochodów okazują się zaskakująco niskie.

 • Przykład: Kia Stonic.
 • To zupełnie nowy model, który od niedawna jest na rynku, a mimo to szacuje się, że po 3 latach straci jedynie 33 proc.
 • Pierwotnej wartości.
 • To tyle, ile niektóre auta tracą po 2 latach kariery rynkowej.
 • Zresztą nie tylko na crossoverze Kii stracicie niewiele.
 • Równie dobrze trzymają cenę pozostałe samochody z tego segmentu, czyli: VW T-Roc, Honda HR-V, Skoda Karoq, Toyota C-HR, Hyundai Kona i Suzuki Vitara.7/21 Utrata warości kompaktów z silnikiem benzynowym Auto Świat Jeszcze kilka lat temu był to segment zdominowany przez auta z turbodieslem.

I nie ma się czemu dziwić. Dobra funkcjonalność, niskie spalanie, przyzwoite wyposażenie – kompakt z dieslem był chętnie kupowany i przez firmy, i przez osoby prywatne. Obecnie silniki benzynowe w tej klasie wróciły do łask i. tracą nieco mniej na wartości niż odmiany z dieslem.

Dlatego zdecydowaliśmy się na zrobienie dwóch zestawień – oddzielnie dla benzyniaków, oddzielnie dla diesli.8/21 Utrata warości kompaktów z silnikiem wysokoprężnym Auto Świat O ile na rynku pierwotnym chętnych do zakupu kompaktów z benzyniakiem i diesli jest mniej więcej pół na pół, o tyle na rynku wtórnym nadal przeważają diesle.

Podczas zakupu musicie być jednak bardzo ostrożni! Dominują samochody poflotowe z dużymi przebiegami (często są po korekcie liczników) i w nie najlepszym stanie technicznym. Najmniej stracicie na Hondzie Civic z silnikiem wysokoprężnym. Świetnie również trzymają cenę Toyota Auris, a także Kia cee’d.9/21 Utrata warości aut klasy średniej z silnikiem benzynowym Auto Świat Samochody klasy średniej z benzyniakiem pod maską to obecnie bardzo chodliwy towar.

Zresztą widać to po niedużej utracie wartości. Pamiętajcie jednak, że na zakup samochodu klasy średniej z benzyniakiem pod maską trzeba przeznaczyć ok.100 tys. zł. W ciągu trzech lat strata będzie więc dość duża – przeszło 40 tys. zł. Ale jest wyjątek: Mazda 6. Ten model odskakuje drugiej w stawce Skodzie Superb aż o przeszło 7 punktów procentowych – to naprawdę dużo.10/21 Utrata warości aut klasy średniej z silnikiem wysokoprężnym Auto Świat Choć zainteresowanie dieslami spada (może poza flotami), zadbane i ładnie utrzymane auta klasy D właśnie z tym rodzajem napędu nadal dobrze sprzedają się na rynku wtórnym.

Jeśli chcecie na dłużej związać się z samochodem klasy średniej, który ma diesla pod maską, podobnie jak w przypadku wersji benzynowych, pomyślcie o Maździe 6. Niezłą inwestycją są też Skoda Superb i Kia Optima, choć także Audi A4 i Opel Insignia nie tracą przesadnie dużo na wartości.11/21 Utrata wartości SUV-ów średniej wielkości Auto Świat Do niedawna to właśnie SUV-y średniej wielkości cieszyły się dużym wzięciem na rynkach wtórnym i pierwotnym.

 • Po wejściu crossoverów prymat przesunął się w ich stronę, co nie oznacza, że z dnia na dzień wartość takich modeli, jak Nissan Qashqai czy Toyota RAV4, poleciała na łeb na szyję.
 • Nie, zdecydowanie nie! Utrata wartości, np.
 • Na tle cieszących się nadal dużym zainteresowaniem kompaktów czy aut klasy średniej, jest niższa.

Poza tym jest ona bardzo stabilna między modelami – pomiędzy pierwszym autem a zajmującym dziesiąte miejsce różnica wynosi nieco ponad 3 punkty procentowe.12/21 Utrata wartości dużych SUV-ów Auto Świat W tym segmencie po trzech latach stracicie już sporo pieniędzy, bo choć owszem, procentowa utrata jest zaskakująco niska (poziom lekkich SUV-ów), to jednak na najlepszym w zestawieniu Porsche Cayennie, które kupicie np.

Za 400 tys. zł, po 3 latach eksploatacji stracicie 152 tys. zł. Warto też zauważyć, że utrata wartości między pierwszym Cayenne’em a 9. Mercedesem GLE wynosi ok.6 proc. Wyjątek stanowi Jeep Gr. Cherokee – po 3 latach traci aż 50,1 proc. Duży wpływ na tak słaby wynik flagowego Jeepa mają wersje benzynowe, gdyż odmiany z dieslem znacznie lepiej trzymają wartość.13/21 Utrata warości aut klasy wyższej Auto Świat Na samochodach klasy wyższej (nie mamy na myśli aut luksusowych) dużo stracicie.

Poza czołową trójką, czyli Lexusem GS-em, BMW serii 6 i VW Arteonem, które tracą nieco ponad 40 proc. po 3 latach eksploatacji, w przypadku pozostałych aut utrata wartości jest bliska 50 proc. To dużo, nawet bardzo. W przeliczeniu na pieniądze będzie to ok.100 tys.

Zł i więcej, bo nawet za najtańsze wersje Audi A6 czy BMW serii 5 trzeba zapłacić ponad 200 tys. zł. Oczywiście, najbardziej odczują to osoby kupujące auta tej klasy w salonie. Po 4-5 latach eksploatacji spadki wartości są nieco niższe, a cena – bardziej przystępna.14/21 Gdzie można profesjonalnie wycenić auto? Auto Świat Niewiele jest firm, które zajmują się profesjonalnym oszacowaniem wartości samochodu.

Jedna z najstarszych na rynku to Eurotax. Online można wycenić w zasadzie każdy samochód – niezależnie od wersji, wyposażenia i silnika. Oczywiście, to płatna usługa, np. pakiet 10 wycen kosztuje 120 zł netto.15/21 Jak przebieg wpływa na wartość auta? Auto Świat Wyższy od standardowego może zaniżyć wartość auta nawet o prawie 30 proc., natomiast niższy podnosi ją nieznacznie – przy założeniu, że porównujemy te same wartości (np.

 • 40 tys. km/-40 tys.
 • Km w stosunku do średniej wartości przebiegu dla konkretnego auta).
 • Duży wpływ na korektę dodatnią lub ujemną ma rocznik, bo inaczej wygląda to w samochodzie 12-letnim, a inaczej w 5-latku.
 • Nie bez znaczenia jest też wielkość pojazdu czy pojemność silnika.
 • To właśnie na korekcie przebiegu głównie zarabiają nieuczciwi handlarze – kupują znacznie taniej auto z dużym przebiegiem, następnie cofają licznik i sprzedają je w cenie rynkowej.
You might be interested:  Jak Kupić Tanio Samochód W Holandii?

Łatwo, szybko i przyjemnie.16/21 Jak powypadkowość wpływa na wartość używanego auta? Auto Świat Każda naprawa blacharska wpływa na spadek wartości auta. Jak duży? Wszystko zależy od wielkości szkody. Bez wątpienia drobna szkoda parkingowa czy niewielka stłuczka nie obniżą tak wartości pojazdu, jak poważny „dzwon”, w wyniku którego auto – o ile nie nadaje się do kasacji – powinno przejść skomplikowaną naprawę.

Tak czy inaczej, jeśli dane auto ma za sobą naprawę blacharską, jego wartość może być niższa nawet o ponad 20 proc. Oczywiście, wiele zależy od sposobu i jakości naprawy. Wykonana w ASO oznacza przywrócenie auta do stanu sprzed wypadku, ale to często tylko teoria – w praktyce bywa z tym bardzo różnie! 17/21 Czy auto z historią serwisową jest warte więcej? Auto Świat Wszystko ma znaczenie – każdy rachunek, wpis potwierdzający przebieg lub wykonanie naprawy, nawet kolejne nazwisko w karcie pojazdu (teoretycznie to o około 2 proc.

w dół w stosunku do ceny bazowej). Na niekorzyść działa brak książki serwisowej, choć uważajcie, gdyż łatwo można ją spreparować – rzadziej w przypadku samochodów pochodzących z polskich salonów, częściej pojazdów sprowadzonych. Generalnie radzimy zbierać wszystko, co dokumentuje historię samochodu (szeroko pojętą), bo zaprocentuje to podczas odsprzedaży – spadek wartości będzie mniejszy, można liczyć również na szybszą odsprzedaż.18/21 Jak wyposażenie podnosi wartość używanego auta? Auto Świat Jeśli kupujecie nowy samochód, różnica w cenie między „golasem” a autem bogato wyposażonym jest duża.

 • Po kilku latach eksploatacji wyraźnie się ona jednak zaciera, co często zaskakuje właścicieli.
 • Jaki jest więc zysk z kupna samochodu „na wypasie”? Przede wszystkim taki, że łatwiej (nie zawsze drożej!) można go odsprzedać.
 • Rada dla osób kupujących kilkuletnie auta na rynku wtórnym: uważajcie na samochody bez klimatyzacji.

Już obecnie z ich sprzedażą bywają poważne problemy (tak jak wcześniej z pojazdami bez wspomagania układu kierowniczego), a z czasem będzie jeszcze gorzej! Niby drobiazg, a mocno wpływa na spadek wartości.19/21 Pochodzenie: auta krajowe, poflotowe i z importu archiwum / Auto Świat Praktyka pokazuje, że największym wzięciem (mimo wysokiej ceny!) cieszą się auta kupione w polskim salonie i sprzedawane przez pierwszego właściciela.

Jeśli chodzi o samochody poflotowe, to ich ceny często nie są wygórowane, ale pamiętajcie: to auta służbowe, jeżdżące w firmach, gdzie. czas to pieniądz! Często więc były intensywnie eksploatowane i mają duże przebiegi. Pojazdy z importu to wielka niewiadoma – ich zakup przypomina rosyjską ruletkę.20/21 Ile stracimy przepłacając za wyposażenie dodatkowe? Auto Świat Jeśli myślicie, że na wyposażeniu opcjonalnym dużo nie stracicie, jesteście w błędzie.

Niektóre dodatki w salonie potrafią kosztować krocie (i podnieść cenę wyjściową auta o połowę lub więcej), a na rynku wtórnym ich wartość maleje w zasadzie do zera. Tak naprawdę już po 5 latach wartość komfortowych dodatków wynosi ok.20 proc. ceny pierwotnej, co oznacza znacznie większy spadek w porównaniu z utratą wartości samego samochodu, np.

 • Audi A4 z 2.0 TDI/150 KM i 2-sprzęgłową skrzynią S-tronic, za które w salonie trzeba zapłacić 163,5 tys.
 • Zł, po 5 latach jest warte 72 267 zł (procentowa utrata wartości wynosi 52).
 • Natomiast nawigacja satelitarna, dokupiona opcjonalnie za 7190 zł, w tym samym okresie straci 5740 zł, co stanowi blisko 80 proc.

wartości początkowej. W przypadku pozostałych ekstrasów spadek wartości jest bardzo podobny. Nieco mniej stracicie, decydując się na pakiety wyposażeniowe (wypadają też korzystniej podczas zakupu). W ich przypadku spadek wartości po 5 latach kształtuje się na poziomie około 30 proc., a jeśli traficie na promocję, stracicie jeszcze mniej pieniędzy.Nawigacja – Jest często kupowana przez potencjalnych nabywców nowych aut.

W przypadku Audi A4 utrata wartości po 5 latach wynosi prawie 80 proc. W innych autach tej klasy wypada to podobnie. Tapicerka skórzana Milano 8740 zł – tyle kosztuje tapicerka skórzana Milano do „A4-ki”. Po roku stracicie już niemal połowę, po 3 latach blisko 65 proc., a po 5 – 76 proc. Reflektory LED – są przydatne podczas jazdy nocą, zwiększają bezpieczeństwo, ale w przypadku Audi A4 trzeba za nie zapłacić prawie 6 tys.

zł. Po 5 latach są warte 1166 zł, a w kolejnych – mniej niż 1 tys. zł.21/21 Jak samodzielnie określić wartość samochodu? Auto Świat Jeśli chcecie dokładnie wycenić samochód, skorzystajcie z firmy, która zajmuje się tym profesjonalnie. Jeżeli jednak interesuje was przybliżona wartość auta, możecie zrobić to samodzielnie.

Średnią cenę pojazdu da się oszacować, weryfikując ogłoszenia w internecie. Powyżej podajemy standardowe przebiegi dla silników o różnej pojemności (benzyniaków i diesli) – traktujcie je orientacyjnie, gdyż na ich wielkość wpływ mają również klasa auta i moc silnika. Korektę dodatnią zastosujcie m.in.

w przypadku aut krajowych (od pierwszego właściciela), natomiast ujemną – pojazdów powypadkowych. : Jak auta tracą na wartości, czyli kiedy tracisz najwięcej, a kiedy możesz zyskać?

Czy warto dziś kupić samochód?

To dobry okres na zakup samochodu używanego? – Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Jeżeli macie stosunkowo sprawy samochód i nie czujecie dużej potrzeby zmiany, to możecie wstrzymać się od zakupu nowego auta. Jednak w przypadku, gdy wasze auto jest już mocno zużyte i nie chcecie już do niego więcej dokładać.

Co obniża wartość samochodu?

Co wpływa na spadek wartości auta? Wartość auta w chwili odsprzedaży określa się mianem wartości rezydualnej. Jest to cena, na jaką może liczyć właściciel samochodu, sprzedając go po upływie założonego czasu eksploatacji. Ma ona spore znaczenie dla osoby prywatnej, która zechce po kilku latach użytkowania samochodu wymienić go na nowszy.

Nabiera jednak kluczowego znaczenia w przypadku klientów instytucjonalnych. Gdy firma kupuje kilkanaście aut, odpowiedzialna za zakup osoba powinna dokonać kalkulacji ich przewidywalnej wartości po kilku latach użytkowania. Nierozważny zakup może narazić firmę na duże koszty. Pomocą w przewidywaniu wartości rezydualnej służą firmy zajmujące się profesjonalną wyceną pojazdów.

W Polsce wymienić trzeba potentata branży, firmę EurotaxGlass’s, oraz Info-Ekspert, umacniającą w ostatnich miesiącach swoją rynkową pozycję. Dla właściciela nowego samochodu najbardziej przykre jest pierwsze półrocze. Jego auto – zależnie od modelu – w tym czasie, po przejechaniu zaledwie kilkunastu tysięcy kilometrów, traci ok.30% swojej początkowej wartości.

 • Olejne miesiące użytkowania przynoszą już mniejszy spadek wartości.
 • Jak bardzo będzie wtedy tanieć auto, zależy m.in.
 • Od wysokości ceny wyjściowej.
 • Zasada jest prosta – im droższe auto, tym szybciej spada jego cena.
 • Przykładowo: po półroczu użytkowania BMW 730d 3.0 TDI, kosztującego w salonie 303 300 zł, właściciel może liczyć na nieco ponad 200 tys.

zł. Łatwo to wytłumaczyć – osoba, którą stać na samochód z najwyższej półki, niechętnie kupi auto przechodzone. Wyposażenie raczej szkodzi Ponadstadardowe wyposażenie samochodu nie ma dużego wpływu na wartość rezydualną. Jeśli więc kupuje się samochód na krótki okres, nie ma sensu wyposażać go szczególnie bogato w akcesoria.

Po odsprzedaży odzyska się tylko niewielki procent ich wartości wyjściowej. – W przypadku samochodów kilkuletnich bogate wyposażenie może być wręcz cechą obniżającą wartość – mówi Jacek Gnoiński, kierownik działu analiz Info-Ekspert. – Przykładowo, kilkuletnia klimatyzacja może wymagać kosztownej naprawy lub wymiany.

A tuż po zakupie auta nie lubimy do niego dokładać. Wielkość i moda Kolejna dość łatwa zasada kalkulacji mówi: im większa pojemność silnika, tym szybszy spadek wartości. Wynika to ze szczególnej popularności, jaką wciąż cieszą się w Polsce silniki małe i średnie.

 • Pojemność powyżej 1,6 litra nie czyni auta zbyt atrakcyjnym na wtórnym rynku.
 • Uzasadnienie znów proste: samochody używane kupują osoby nie najbogatsze, dla których zasadnicze znaczenie mają koszty eksploatacji i ilość spalanego paliwa.
 • Zmienną, jaką należy brać pod uwagę przy przewidywaniu wartości rezydualnej, jest też obowiązująca moda – mówi Jacek Gnoiński.

A w Polsce przy kupnie samochodu używanego od dłuższego już czasu panuje moda na samochody niemieckie i japońskie – jako najbardziej niezawodne. Przykładowo, Nissan Pathfinder 2.5 dCi czy Audi A3 1.9 TDI po trzech latach użytkowania utrzymają ponad połowę swojej początkowej wartości.

 • Właściciel Forda Ka 1.3 lub Hyundaia Getza 1.1 po tym samym czasie musi liczyć się ze spadkiem co najmniej o 10% większym.
 • Historia pojazdu Jednym z najważniejszych czynników decydujących o wartości rezydualnej samochodu jest jego historia.
 • Pomińmy tak oczywiste kryteria jak: przebieg, stan techniczny, utrzymanie w czystości wnętrza.

Wyższej cenie sprzyja na pewno fakt, że sprzedającym jest pierwszy jego właściciel. Gdy ma on dodatkowo udokumentowaną historię serwisową, auto staje się coraz bardziej atrakcyjne dla potencjalnego klienta. Szczególnie dobrze trzymają się w cenie także samochody, które zostały kupione w salonie.

 • Jak zauważa jednak Jacek Gnoiński z firmy Info-Expert, polski rynek wtórny jest dość mocno rozchwiany z racji ogromnej liczby aut sprowadzonych z zagranicy.
 • To one dominują w ofercie aut używanych.
 • Ich wartość rynkowa jest znacznie niższa od tych samochodów, które zostały kupione od dealera.
 • Wpływa to tym samym na obniżenie wartości używanych aut salonowych.

Klienci nie zapłacą bowiem więcej za dany model z tego samego rocznika tylko dlatego, że wyjechał przed laty z salonu, a nie np. z Niemiec. Zdaniem eksperta Eliza Kitlas, specjalista ds. marketingu i PR EurotaxGlass’s Polska Sp. z o.o. Wartość rezydualna zależy od kilku głównych czynników.

Jednym z nich jest historia pojazdu, czyli ceny, jakie dany model osiągał na rynku w przeszłości. Ważne jest też, kiedy producent przewiduje istotne zmiany w danym modelu: zmiany techniczne, face-lifting – rzutują na cenę tej marki pojazdu. Istotny wpływ na utratę wartości ma wyposażenie samochodu – im większy pakiet wyposażenia ponadstandardowego, tym większa utrata wartości samochodu.

Pakiet wyposażenia ponadstandardowego traci swoją wartość znacznie szybciej niż sam pojazd. Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na wartość rezydualną jest przebieg samochodu. Istotny wpływ na obniżenie wartości rezydualnej pojazdów mają też wszelkiego rodzaju promocje oferowane przez dealerów, szczególnie popularne w ostatnich latach.

Related Post