Auto Blog-Pomóc drogowa Autopomoc Kupiłem Samochód W Polsce Co Dalej?

Kupiłem Samochód W Polsce Co Dalej?

0 Comments

Kupiłem Samochód W Polsce Co Dalej
Kupiłam samochodu – co dalej z formalnościami? –

 • Po zakupie samochodu trzeba zgłosić jego nabycie (w ciągu 30 dni) i zarejestrować w Wydziale Komunikacji (na tę czynność nie ma limitu czasu). Aby móc poruszać się autem po ulicy, musi być ono ubezpieczone. W przypadku zakupu używanego samochodu zapewne ma on ważną polisę OC.
 • OC zbywcy można zachować lub wypowiedzieć. Decydując się na zatrzymanie polisy, należy liczyć się z rekalkulacją składki, czyli przeliczeniem OC z uwzględnieniem danych nowego właściciela.
 • Od samochodów sprowadzonych z zagranicy (z innych krajów UE), należy zapłacić akcyzę. W przypadku kupna w Polsce używanego samochodu (bez faktury VAT) o wartości powyżej 1 000 zł obowiązkowe jest opłacenie podatku PCC.

Status badanie technicznego pojazdu można sprawdzić w dowodzie rejestracyjnym (powinna być pieczątka ze stacji diagnostycznej) lub na stronie https://historiapojazdu.gov.pl/.

Czy zakup samochodu trzeba zgłosić do urzędu skarbowego?

Co jest zwolnione z podatku – Zwolniona z PCC jest sprzedaż rzeczy ruchomych, jeżeli podstawa opodatkowania nie przekracza 1000 zł. WAŻNE: Umowa sprzedażysamochodu, którego wartość rynkowa nie przekracza 1000 zł, jest zwolniona od PCC. Jeśli cena samochodu ustalona na 1000 zł lub mniej, odpowiada jego wartości rynkowej, nie musisz składać deklaracji PCC‑3 i płacić podatku.

Gdzie trzeba zgłosić kupno auta?

FAQ – najczęściej zadawane pytania o zawiadomienie o zbyciu pojazdu –

 1. Jaki jest czas na zgłoszenie zbycia pojazdu? Należy zgłosić zbycie pojazdu w ciągu 30 dni od dnia podpisania umowy kupna-sprzedaży, umowy darowizny lub wystawienia faktury VAT. Niezawiadomienie o zbyciu pojazdu w wyznaczonym terminie oznacza karę od 200 do 1000 zł.
 2. Dlaczego muszę zgłaszać zbycie lub nabycie pojazdu? W Polsce istnieje obowiązek rejestracji każdego dopuszczonego do ruchu pojazdu. Samochód musi być identyfikowalny, gdyż może służyć do popełnienia przestępstwa lub wykroczenia. Stanowi także majątek danej osoby, który podlega egzekucji komorniczej. Jeśli nie zgłosisz sprzedaży auta, a fotoradar złapie nabywcę, mandat przyjdzie pod Twój adres. Złożenie zawiadomienia uchroni Cię przed tymi konsekwencjami.
 3. Zapomniałem zgłosić sprzedaż auta. Jaka kara mi grozi? Kiepska pamięć to równie kiepskie usprawiedliwienie w urzędzie. Za spóźnienie w zgłoszeniu sprzedaż auta grozi kara w wysokości od 200 zł do 1000 zł, więc warto je złożyć w terminie.
 4. Czy w przypadku nabycia pojazdu też muszę to zgłosić? Tak. Zbycie pojazdu rodzi nieco innego obowiązki wobec Urzędu Skarbowego czy ubezpieczyciela, ale nadal trzeba to zgłosić. Przy każdym zbyciu lub nabyciu pojazdu trzeba to zgłosić do Wydziału Komunikacji urzędu właściwego dla miejsca zamieszkania zbywcy lub nabywcy pojazdu. Sprzedający zgłasza zbycie w swoim urzędzie, a nowy właściciel pojazdu – w swoim.
 5. Czy grozi mi kara za niezgłoszenie sprzedaży samochodu do ubezpieczyciela? Ustawa nie przewiduje sankcji za zaniedbanie tego obowiązku, jednak jeśli nie zgłosisz sprzedaży do Twojego zakładu ubezpieczeń, mogą Cię czekać nieprzyjemności. Ubezpieczyciel nie wie, czy nadal masz pojazd, czy nie. Gdy skończy się polisa, a nabywca też tego nie zgłosi, dostaniesz polisę automatyczną i będziesz musiał za nią zapłacić. Podobnie za raty, których nie zapłaci kupujący.
 6. Gdzie znajdę wzór umowy kupna-sprzedaży? Wzór umowy kupna-sprzedaży znajdziesz tutaj. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak ją wypełnić, jakie dane umieścić na umowie kupna-sprzedaży i na co uważać, przeczytaj ten artykuł Sprzedaż / kupno auta – obowiązki stron, co w umowie?
 7. Czy grozi mi kara za niezgłoszenie sprzedaży samochodu do ubezpieczyciela? Ustawa nie przewiduje sankcji za zaniedbanie tego obowiązku, jednak jeśli nie zgłosisz sprzedaży do Twojego zakładu ubezpieczeń, mogą Cię czekać nieprzyjemności. Ubezpieczyciel nie wie, czy nadal masz pojazd, czy nie. Gdy skończy się polisa, a nabywca też tego nie zgłosi, dostaniesz polisę automatyczną i będziesz musiał za nią zapłacić. Podobnie za raty, których nie zapłaci kupujący.

Jaki jest czas na przerejestrowanie samochodu kupionego w Polsce?

Przerejestrowanie samochodu – czy trzeba to zrobić i jaki jest termin na zgłoszenie zmiany właściciela? – UWAGA! Przerejestrowanie samochodu jest obowiązkowe. Termin na przerejestrowanie pojazdu: to 30 dni od dnia zawarcia umowy kupna sprzedaży (albo darowizny).

 • Co grozi za niepowiadomienie urzędu o zmianie właściciela używanego samochodu? Brak przerejestrowania pojazdu w wymaganym terminie może skutkować nałożeniem mandatu w wysokości od 200 do 1000 zł.
 • Wysokość kary będzie zależna od tego, o ile termin został przekroczony i czy było to pierwsze przewinienie ze strony kupującego auto lub inny pojazd.
You might be interested:  Jak Odpalić Samochód Na Mrozie Diesel?

Trzeba pamiętać o tym, że także sprzedający ma 30 dni na zgłoszenie faktu sprzedaży auta lub innego pojazdu, w Wydziale Komunikacji.

Czy trzeba zmieniać tablice rejestracyjne po zakupie auta 2022?

Zmiana tablic rejestracyjnych po przeprowadzce – czy to konieczne? – Przeprowadzka zawsze wiąże się ze stresem i dużą liczbą formalności. Dotychczas, wyprowadzając się do innego miasta, należało również zmienić tablice rejestracyjne w samochodzie na takie, które będą zawierały kod danego regionu. Zmiana tablic jest konieczna, jeśli pojazd nigdy nie był rejestrowany w Polsce. Warto jednak mieć na uwadze, że, tak czy inaczej, będzie trzeba udać się do wydziału komunikacji, aby zmienić dane w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Obowiązkowe jest więc przerejestrowanie samochodu bez zmiany tablic.

 • Może zdarzyć się tak, że Urząd uzna obecne „blachy” za nieaktualne (w przypadku starych wersji) lub nieczytelne i chcąc nie chcąc, przyjdzie nam dokonać zmiany.
 • Warto więc zadbać, aby obecne wyróżniały się dobrym stanem i odpowiednią czytelnością, aby uniknąć dodatkowych kosztów i formalności związanych z zastępowaniem ich nowymi.

Warto również rozważyć zmianę tablic, jeżeli przeprowadzamy się do miejscowości w jakiś sposób skonfliktowanej z poprzednim miejscem zamieszkania. Wówczas rejestracja może sprowokować zawistnych mieszkańców bądź osoby nielubiące „przyjezdnych” do uszkodzenia naszego auta, a nie ma sensu narażać się na niepotrzebne straty czy nieprzyjemności tylko po to, aby zachować stare numery.

Co należy zrobić po zakupie samochodu używanego?

Co zrobić po zakupie auta – obowiązki, polecane czynności, koszty Dla doświadczonych kierowców sprawa jest oczywista i prosta, ale są tysiące osób, które kupują swoje pierwsze auto w życiu. Najczęściej używane. Co po zakupie trzeba, a co warto zrobić oraz ile to kosztuje? Najważniejsza czynność po zakupie używanego auta to sprawdzenie, Jeśli samochód jest ubezpieczony, a polisa jest jeszcze ważna, ochrona będzie trwała do ostatniego dnia w umowie. Trzeba jednak pamiętać, że po zakupie auta polisa nie odnowi się automatycznie.

Nie można zapomnieć o wykupieniu nowej polisy na swoje nazwisko. Można to zrobić kilka dni wcześniej, zanim kupiona z autem polisa wygaśnie. Na szczęście z reguły towarzystwa ubezpieczeniowe przypominają nowemu nabywcy o zbliżającym się wygaśnięciu. Jeśli OC zostało opłacone przez poprzedniego właściciela, to zazwyczaj nie warto go zmieniać.

Natomiast jeśli została opłacona połowa składki, a kolejna rata jest wysoka i wasza historia jako kierowcy jest lepsza, to dobrze jest skontaktować się z ubezpieczycielem w celu rekalkulacji składki lub wypowiedzieć polisę (macie do tego prawo), zawierając jednocześnie bardziej korzystną. Zupełnie innym kosztem jest, jeśli przegapicie termin wygaśnięcia ochrony. W przypadku auta osobowego brak OC do 3 dni wiąże się z grzywną w wysokości 1040 zł. Jeśli będzie to 4-14 dni, to rośnie ona do 2600 zł, a powyżej 14 dni do 5200 zł. Karę nakłada UFG i można spróbować się od niej odwołać lub prosić o zmniejszenie.

 1. Nabywca używanego auta, który kupuje go na podstawie umowy sprzedaży, musi w ciągu 14 dni rozliczyć się z urzędem skarbowym (czas ten biegnie od daty zawarcia ).
 2. Gdy nabywa się pojazd od firmy lub osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, to taki obowiązek nie zachodzi.
 3. Jeśli obowiązku tego się nie dopełni, wówczas urząd skarbowy może nałożyć grzywnę w wysokości od 1/10 do 20-krotności minimalnego wynagrodzenia, co oznacza kwoty od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Zgodnie z przepisami podstawą do obliczenia należnego podatku jest cena pojazdu określona w, ale w praktyce to urzędnik określa wartość pojazdu, jeśli tylko wydaje mu się zaniżona. Wysokość podatku z tytułu nabycia pojazdu wynosi 2 proc. wartości. Deklarację podatkową (oznaczoną symbolem PCC-3) należy złożyć w urzędzie skarbowym właściwym dla miejsca zamieszkania. Gotowy formularz znajduje się także na stronie internetowej ministerstwa finansów (), więc można go wypełnić w domu. Można go wysłać pocztą (najlepiej listem poleconym) lub elektronicznie.

You might be interested:  Co Grozi Za Brak Prawa Jazdy Na Samochód?

Do końca 2019 roku obowiązek ten był jedynie formalny, ale od 1 stycznia 2020 roku nieprzerejestrowanie auta w ciągu 30 dni od daty nabycia może skończyć się nałożeniem kary administracyjnej do 1000 zł, W praktyce będzie ona mniejsza, ale to i tak zbędny koszt. Dlatego najlepiej od razu po zakupie pojazdu zająć się jego,

Wiąże się to z wizytą w wydziale komunikacji odpowiednim dla miejsca zamieszkania i złożeniem następujących dokumentów:

wniosek o rejestrację pojazdu,dotychczasowy dowód rejestracyjny z ważnym badaniem technicznym,dowód własności pojazdu (faktura VAT, umowa sprzedaży itp.),kartę pojazdu, jeżeli była wydana,dotychczasowe tablice rejestracyjne (jeśli będą zmieniane),dokument tożsamości nowego właścicielaważną polisę OC (do wglądu).

To tyle w przypadku auta zakupionego w kraju. Samochody rejestrowane po raz pierwszy w Polsce wymagają nieco większej liczby dokumentów, ale o tym szerzej pisałem w poniższym artykule: Wszystkie formalności można załatwić w urzędzie w jeden dzień pod warunkiem, że zabierzemy niezbędne rzeczy, w tym tablice rejestracyjne. Typowy koszt przerejestrowania auta osobowego kupionego i zarejestrowanego już w kraju to 180,50 zł, Jeśli auto jest zarejestrowane już w tym samym powiecie, czyli w tym samym wydziale komunikacji, odpada koszt blisko 100 zł za wymianę tablic, a więc zapłacicie tylko 81 zł.

 • Po załatwieniu wszelkich formalności warto zrobić pierwszy gruntowny serwis samochodu.
 • Uważam, że warto to zrobić bardzo szybko po zakupie z prostego powodu – zawsze najbardziej dbamy o świeżo kupione rzeczy i jesteśmy skłonni do poniesienia większych wydatków, co w przyszłości będzie działało na korzyść.

Jeśli cokolwiek odłożycie na później, to albo zrobicie to dopiero przy awarii, albo nigdy. Jednak zostańmy przy temacie tego, co konieczne. Najważniejszym elementem jest, którego awaria skutkuje bardzo drogimi naprawami. Dlatego jeśli sprzedający nie przekazał wam faktury za wymianę rozrządu z datą i informacją o przebiegu auta, to nie warto ryzykować i lepiej wymienić napęd niepotrzebnie niż w ogóle. Wymiana kompletnego napędu rozrządu z paskiem to koszt od ok.500 do nawet 2000 zł w przypadku silników o skomplikowanej konstrukcji. Przy okazji koniecznie należy wymienić często bagatelizowany napęd osprzętu silnika, co powiększy sumę o ok.100-200 zł.

 1. Osoby sprzedające samochody z silnikami, w których nie ma paska rozrządu, ale jest łańcuch, często lubią o tym wspominać w kontekście oszczędzonych pieniędzy.
 2. Wciąż wiele osób myśli, że nie podlega wymianie (uwaga: tak twierdzą nawet producenci aut).
 3. Niestety prawda jest taka, że w wielu samochodach podlega, i to dość częstej.

Na pewno łańcuch rozrządu należy skontrolować w serwisie, Doświadczony mechanik rozpozna głośną pracę, a niektóre nieprawidłowości, jakie wychodzą podczas diagnostyki komputerowej, również mogą wskazywać na zużycie łańcucha. Jeśli mechanik nie stwierdzi zużycia, można się cieszyć.

 1. Jeśli stwierdzi, należy przygotować większą sumę niż w przypadku analogicznego silnika z paskiem – zwykle od ok.1000 do nawet 10 000 zł w przypadku dużych, nowoczesnych silników V6/V8.
 2. Z reguły osoby, które zaplanowały sprzedaż swojego auta za kilka miesięcy, nie chcą już ponosić żadnych kosztów.
 3. Dlatego rzadko w takim przypadku wymienia się jakiekolwiek płyny czy filtry.

Po zakupie będzie to na twojej głowie. Warto też w nowo nabytym aucie mieć świeże materiały eksploatacyjne. Najlepiej w ramach serwisu pozakupowego wymienić wszystko co płynne i wszystko co filtruje, Dotyczy to oleju silnikowego, przekładniowego, a także płynu chłodzącego, hydraulicznego oraz odpowiednich filtrów, w tym filtra paliwa.

 • Jednym z pomijanych, a bardzo istotnych płynów jest, który jest jednocześnie środkiem smarującym drogi w naprawach kompresor.
 • Rzadko wymieniany profilaktycznie.
 • Nie ignorujcie tej porady, ponieważ naprawa czy wymiana kompresora to zwykle koszt od ok.600 zł wzwyż.
 • Ile kosztuje wymiana płynów i filtrów w popularnym aucie? Od ok.800 w prostym samochodzie z silnikiem benzynowym z klimatyzacją do nawet 2000 zł w aucie z większym silnikiem i na przykład napędem na cztery koła.

Trzeba bowiem wiedzieć, że układ 4×4 również ma swoje dodatkowe płyny – olej w sprzęgle dołączającym napęd, w tzw. reduktorze czy obudowie dyferencjału. Można przyjąć, że nie jest to niezbędna czynność, ale kontrola układu jezdnego moim zdaniem jest równie ważna jak wymiana płynów, które mają wpływ na trwałość mechanizmów.

 • Niestety, w polskich autach często duże zaniedbania dotyczą układu hamulcowego i zawieszenia, ponieważ niczego w tym obszarze nie robi się profilaktycznie, na przykład co określony czas lub przebieg.
 • Dobrze jest więc zlecić kontrolę stanu technicznego całego zawieszenia i jego,
 • Ma to wpływ nie tylko na bezpieczeństwo, ale także na zużycie opon.
You might be interested:  Kredyt Na Samochód Co To Jest?

Te stanowią kolejny obszar, który trzeba sprawdzić – opony mogą nie być stare, ale na przykład mieć pewne wady. Następny etap to sprawdzenie układu hamulcowego – płyn hamulcowy, grubość i stan tarcz oraz grubość klocków czy praca zacisków. Jeśli auto jest wyposażone w z tyłu i ma przebieg 150 tys.

 1. Km lub większy, to jest bardzo prawdopodobne, że w bębnach jest już spore spustoszenie.
 2. Gruntowna kontrola układu jezdnego nie jest kosztowana – powinna się zamknąć kwotą ok.400 zł wliczając w to już regulację geometrii zawieszenia.
 3. Jeśli natomiast cokolwiek będzie się nadawało do wymiany, to oczywiście rachunek odpowiednio wzrośnie.

Trudno tu niestety podać nawet orientacyjną kwotę. Dobrym pomysłem jest na pewno wyczyszczenie całego wnętrza auta, Zazwyczaj nie wiemy, jakie osoby z niego korzystały i co w samochodzie robiły, więc dla zachowania minimum higieny dobrze jest zlecić firmie zajmującej się praniem tapicerki jej odświeżenie.

Zwykle robią to pracownicy myjni ręcznych. Można to zrobić również samemu. Za porządnie wykonaną usługę zapłacicie w granicach 100-200 zł. Kolejny etap to porządny wraz z oczyszczeniem całego wnętrza z drobnoustrojów. Wspomniałem już o wymianie czynnika klimatyzacji, więc można to połączyć. W kupionym samochodzie dobrze jest zlecić tzw.

ozonowanie kabiny. Ozon wytworzony przez specjalne urządzenie umieszczane w kabinie zabija wszelkie organizmy żywe. W myśl zasady “czego nie zrobisz po zakupie, tego nie zrobisz nigdy lub zrobisz dopiero przy awarii” z rzeczy typowo mechanicznych dobrze jest wymienić lub skontrolować następujące części/obszary:

Wymiana świec zapłonowych lub żarowychKontrola luzów zaworowychDiagnostyka komputerowaDziałanie elementów wyposażeniaSzczelność układu wydechowegoKontrola wycieków z układu napędowegoZabezpieczenie podwozia przed korozjąZaprawki lub lakierowanie uszkodzonych elementów blacharskichKontrola stanu uszczelek drzwi, szyberdachu, dachu w kabriolecieRegeneracja reflektorów

W przypadku powyższych czynności trudno podać konkretne kwoty, ponieważ wszystko zależy od efektów kontroli poszczególnych obszarów. Przykładowo za wymianę zapłacimy zwykle 50-100 zł, ale jeśli w głowicy jest zerwany gwint, trzeba będzie to naprawić i ponieść wyższe koszty.

 • Jeszcze drożej będzie w przypadku której nie da się wykręcić.
 • Co prawda czy są kosztem łatwym do przewidzenia (ok.200 zł), ale sporo zależy od typu silnika (w silniku Subaru regulacja zaworów będzie znacznie droższa) oraz tego, co wykaże diagnostyka (np.
 • Awaria czujnika silnika).
 • W przypadku układu wydechowego można zaspawać dziurę za 50 zł, wymienić wydech za 300 zł lub katalizator za 1000 zł.

Tu i w kolejnych obszarach trudno określić koszty. Wszystko oczywiście zależy od przeznaczenia i przewidywanego czasu użytkowania auta, ale z dwiema czynnościami radziłbym się wstrzymać na minimum dwa miesiące lub do momentu pokonania ok.2000-5000 km.

 1. Jedną z nich jest, który oczywiście jest inwestycją, ale obarczoną pewnym ryzykiem.
 2. Jeśli bowiem okaże się, że silnik bierze olej czy wymaga poważniejszych napraw, może zabraknąć środków na jego wymianę czy naprawę, a montaż instalacji nie przyniesie spodziewanego efektu.
 3. Teoretycznie przed montażem mechanik powinien ocenić stan silnika, ale w praktyce bywa z tym różnie.

Drugą rzeczą, z jaką radziłbym się wstrzymać, jest tuning. Nieważne czy mechaniczny, czy jedynie wizualny, najlepiej odłożyć to do czasu, aż faktycznie będziecie z kupionego auta zadowoleni. Zakup ładnych może przez chwilę cieszyć, ale jeśli okaże się, że w wyniku powypadkowej przeszłości jest problem z geometrią zawieszenia, to będzie wielkim rozczarowaniem.

To samo dotyczy modyfikacji zawieszenia, ale przede wszystkim silnika. Aby poddać silnik tuningowi, należy go dokładnie zweryfikować (co zwykle wiąże się z rozbiórką) albo od razu pójść na całość i wykonać jego regenerację. A i tak pod znakiem zapytania pozostanie np. stan techniczny automatycznej skrzyni biegów, która może nie wytrzymać modyfikacji, kiedy już jest na skraju zużycia.

: Co zrobić po zakupie auta – obowiązki, polecane czynności, koszty

Related Post