Auto Blog-Pomóc drogowa Autopomoc Na Co Uważać Kupując Samochód W Komisie?

Na Co Uważać Kupując Samochód W Komisie?

0 Comments

Na Co Uważać Kupując Samochód W Komisie
​Zakup auta w komisie samochodowym. Czy to się opłaca? Większość dostępnych w internecie ogłoszeń z samochodami używanymi oferowanych jest przez profesjonalnych sprzedających. Nasuwa się więc pytanie, czy auta z komisu to pewniaki? Niezależnie od budżetu przeznaczanego na zakup używanego samochodu najlepiej podejść do sprawy na chłodno. Stan samochodu używanego pochodzącego z zamożniejszych krajów z restrykcyjnymi badaniami technicznymi teoretyczne powinien być dobry. W praktyce trudno zbadać historię samochodu pochodzącego z importu. Trudno zweryfikować autentyczność książki serwisowej, nawet jeśli posiada wpisy z przeglądów wraz z przebiegiem.

Puste książki serwisowe można kupić przez internet – to powinno dać do myślenia. Można próbować zweryfikować przebieg pojazdu w autoryzowanych salonach samochodowych w Polsce, ale nie zawsze jest to możliwe. Łatwiej sprawdzić historię pojazdu, który pochodzi z Polski lub jest tu zarejestrowany od pewnego czasu.

dotyczące przebiegu pojazdów przy okazji przeprowadzania badań technicznych. Od stycznia 2020 r. cofanie liczników w pojazdach jest przestępstwem. Komisy samochodowe nastawione są na osiąganie zysków. Dlatego z dużym dystansem należy podchodzić do okazyjnych ogłoszeń, w których pojazdy w deklarowanym dobrym stanie oferowane są w niższych cenach niż podobne auta.

Wizyta w komisie samochodowym pozwala obejrzeć kilka pojazdów w jednym miejscu. Jest to szczególnie korzystne dla osób, które nie szukają konkretnego modelu, tylko np. auta w założonym budżecie. Jak kupić samochód w komisie? Należy pamiętać, że komis samochody to pośrednik, który sprzedaje pojazdy na zlecenie ich właścicieli.

Kupujący podpisuje z tym podmiotem. Komis samochodowy może też wystawić fakturę na zakup auta. Wtedy kupujący nie płaci podatku PCC-3 wynoszącego 2%. Kupując samochód w komisie samochodowym, należy dokonać dokładnych oględzin i odbyć jazdę próbną. Można skorzystać z, co pozwoli sprawdzić, czy elementy nadwozia były powtórnie lakierowane. Jeśli wybrany samochód wydaje się interesujący, to warto wnikliwie zweryfikować jego stan.

 1. W tym celu najlepiej skorzystać z usług zaufanego warsztatu samochodowego lub autoryzowanej stacji obsługi.
 2. Gdy stan samochodu został sprawdzony i posiada on wszystkie dokumenty potrzebne do jego rejestracji w Urzędzie Komunikacji, to czas przystąpić do finalizacji transakcji.
 3. Sprzedający w komisach samochodowych zazwyczaj wystawiają w ogłoszeniach ceny, które można negocjować podczas zakupu.

Dlatego warto spróbować obniżyć tę kwotę, chociażby o kilkaset złotych. Zdjęcie Na Co Uważać Kupując Samochód W Komisie Czy warto kupować auto w komisie? / INTERIA.PL Podczas zakupu używanego samochodu należy zachować czujność. Na co uważać, gdy kupujemy auto w komisie? Na pewno nie należy wpłacać żadnych zaliczek przed obejrzeniem auta. Samochód może być w znacznie gorszym stanie, niż wynika to z ogłoszenia.

Upujący może też paść ofiarą oszustów, którzy wystawiają w ogłoszeniach pojazdy w atrakcyjnych cenach, a po otrzymaniu zaliczki kontakt z nimi się urywa. Do zakupu auta w komisie samochodowym należy podejść ze spokojem. Jeśli sprzedawca wywiera na kliencie presję, to może mieć coś do ukrycia. Dlatego trzeba być wyczulonym na słowa, że kolejni kupujący zaraz będą oglądać ten sam pojazd.

Nie należy godzić się na wpisywanie niższej kwoty zakupu samochodu na umowie kupna-sprzedaży. Pozornie rozwiązanie to pozwala zaoszczędzić na podatku PCC-3. Urzędy skarbowe weryfikują wartość pojazdów według marki, modelu i rocznika, więc rażąco niższa cena z pewnością zostanie wychwycona.

 • W przypadku wystąpienia usterek, które będą powodem sporu między kupującym a komisem, to właśnie kwota wskazana na umowie będzie obowiązującą.
 • Omis samochody, jako pośrednik, nie odpowiada za wady fizyczne i prawne auta, jeśli powiadomił o nich sprzedającego przed zakupem.
 • Nie dotyczy to sytuacji, gdy przedstawiciel komisu samochodowego wiedział o wadach i je zataił.

Odpowiada on także za wady, o których mógł dowiedzieć się w łatwy sposób. Czy mam gwarancję albo rękojmię na auto z komisu? Jeśli po zakupie samochodu zostaną wykryte wady, należy złożyć reklamację. Odpowiedzialność z tytułu rękojmi obowiązuje przez dwa lata od daty zakupu pojazdu.

 • Sprzedający może skrócić ten termin do jednego roku, ale musi poinformować o tym kupującego przed sprzedażą.
 • Omisy samochodowe często oferują ubezpieczenie kosztów naprawy używanego pojazdu, które potocznie nazywane jest gwarancją.
 • Usługę można wykupić dla pojazdów w wieku do 15 lat, a jej zakres i czas obowiązywania jest zróżnicowany.

: ​Zakup auta w komisie samochodowym. Czy to się opłaca?

Contents

You might be interested:  Jak Sprawdzić Samochód Z Belgii Po Vin?

Czy opłaca się kupować auto w komisie?

Jak bezpiecznie kupić auto w komisie Fot. Wojciech Gadomski Zakup auta w komisie jest wygodny, ale trzeba uważać na kilka niuansów. Na Co Uważać Kupując Samochód W Komisie Fot. Wojciech Gadomski Prawo mówi, że przez umowę komisu przyjmujący zlecenie (komisant) zobowiązuje się za wynagrodzeniem w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do kupna lub sprzedaży rzeczy ruchomych na rachunek dającego zlecenie (komitenta), lecz w imieniu własnym (art.765 kodeksu cywilnego).

 • Sprzedaż w imieniu własnym oznacza, że na właścicielu komisu ciążą obowiązki oraz przysługują mu prawa wynikające z umowy sprzedaży, jednak przy tym samochód do momentu zawarcia umowy kupna-sprzedaży jest własnością osoby oddającej go w komis.
 • W komisie możemy więc kupić samochody używane, zarówno zakupione i serwisowane w Polsce, jak i za granicą.

W praktyce komisy wystawiają na, które są ich własnością oraz auta oddane przez komitentów. Dla kupującego rozróżnienie to ma znaczenie z jednego powodu: komisant własne auta zna lepiej niż auta komitentów. Mogą pojawić się problemy Na umowie kupna-sprzedaży auta powinno widnieć nie tylko nasze nazwisko oraz zbywcy, ale także powinna się tam znaleźć informacja, że jako pośrednik występował komis, gdyż odpowiada on za wady auta, jeśli takowe wyjdą na jaw.

 1. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy ukryte wady fizyczne rzeczy i jej wady prawne przed zawarciem umowy podał to do wiadomości kupującego – wtedy komis za nie nie odpowiada.
 2. To wyłączenie odpowiedzialności nie dotyczy wad rzeczy, o których właściciel komisu wiedział lub z łatwością mógł się dowiedzieć.
 3. Jeżeli właściciel komisu w umowie wyłączy bądź ograniczy swoją odpowiedzialność, to zapis ten będzie stanowił niedozwoloną klauzulę umowną i nie będzie wiązał konsumenta.

Jednym z częstszych problemów jest ustalenie historii auta, które trafia do komisu: jego wcześniejszych właścicieli, dokonywanych przeglądów i napraw. Jeśli brakuje dokumentacji, to jest ryzyko, że sprzedawca wprowadzi nas w błąd. Zdarza się, że sprzedawcy w komisach chcąc zapłacić mniejszy podatek proponują zaniżenie kwoty wpisanej na fakturze i podanie, że auto jest uszkodzone.

 1. Dla kupującego nie jest to dobre rozwiązanie, mimo że pozornie nic go to nie kosztuje.
 2. Jeśli okaże się, że samochód ma wady ukryte, wówczas można żądać od sprzedawcy zwrotu pieniędzy do kwoty, która znajduje się na fakturze.
 3. Prawo chroni konsumenta Do umowy sprzedaży rzeczy ruchomej – a więc także samochodu – zawartej przez komisanta z osobą fizyczną (czyli zwykłym Kowalskim, a nie przedsiębiorstwem), która nabywa rzecz w celu niezwiązanym z jej działalnością gospodarczą ani zawodową, stosuje się przepisy o sprzedaży konsumenckiej, które są korzystniejsze od regulacji przewidzianych dla firm.

Samochód zakupiony w komisie objęty jest dwuletnią rękojmią, choć strony mogą umówić się na skrócenie tego terminu, ale nie bardziej, niż poniżej roku. Jeżeli w trakcie użytkowania auta ujawnią się wady ukryte, to nabywca może zażądać naprawy wymiany pojazdu na nowy W przypadku samochodów używanych trudno może być o taki sam model, w praktyce strony przeważnie umawiają się na auto podobne.

 1. Jeśli to jest niemożliwe, można żądać obniżenia ceny albo odstąpić od umowy, to ostatnie jest jednak niemożliwe, gdy niegodność samochodu z umową jest nieistotna.
 2. Na zgłoszenie reklamacji mamy dwa miesiące od zauważenia wady.
 3. Trzeba ją złożyć pisemnie,a sprzedawca ma 14 dni na jej rozpatrzenie.
 4. Jeśli nie odpowiedział w tym terminie, oznacza, to że reklamacja została uznana.

Jedynym warunkiem skorzystania z tej procedury jest to, żeby wada była istotna. Skorzystamy więc z uprawnień konsumenckich, jeśli zepsuje się skrzynia biegów, ale już niekoniecznie przy starym akumulatorze. Jeżeli niezgodność towaru (samochodu) z umową zostanie stwierdzona przed upływem sześciu miesięcy od wydania towaru, to domniemywa się, że istniała ona w chwili jego wydania.

 • Oznacza to, że sprzedawca albo musi uznać reklamację, albo wykazać, że auto jest zgodne z umową albo wada nie istniała w chwili wydania samochodu.
 • Jeżeli składamy reklamację po upływie sześciu miesięcy od zakupu auta, to my musimy udowodnić, że kupiliśmy auto niezgodne z umową.
 • Jakie dokumenty dostaniemy z autem Z kupnem samochodu wiąże się konieczność otrzymania szeregu dokumentów, których brak może narobić nam problemów.
You might be interested:  Kupiłem Samochód W Polsce Co Dalej?

Powinniśmy otrzymać dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, polisę OC, kopię umowy komisowej między właścicielem komisu a komitentem oraz fakturę VAT, a jeżeli samochód ma gwarancję, to także certyfikat tej gwarancji. Może się tak zdarzyć, że osoba, która oddała auto w komis, była jego właścicielem od niedawna, a wcześniej sprowadziła go z zagranicy, w takiej sytuacji warto sprawdzić w urzędzie skarbowym, czy uregulowała podatek VAT.

Gdy samochód jest na kredyt Kupując auto w komisie można korzystać z kredytu samochodowego, co daje przewagę nad zakupem na giełdzie. Jeżeli zdecydujemy się wziąć kredyt na za pośrednictwem komisu, to gdy odstąpimy od zakupu auta,będzie to równocześnie oznaczało, że nie bierzemy kredytu. Nie działa to natomiast w drugą stronę.

Odstąpienie od umowy kredytowej nie oznacza, że klient automatycznie odstępuje od zakupu pojazdu.

Jak bezpiecznie kupić samochód w komisie?

Jakie są zalety kupna auta w komisie? – Przede wszystkim gdy kupujemy samochód w komisie stajemy przeważnie przed szerszym wyborem, niż gdy dokonujemy transakcji z osobą prywatną. Możemy więc wykonać jazdę próbną kilkoma modelami i porównać je między sobą.

W porządnym komisie powinni zaoferować nam możliwość sprawdzenia auta miernikiem lakieru, a niekiedy nawet podłączenia pojazdu do komputera. Kupując od osoby prywatnej, taką możliwość musimy zapewnić sobie sami. Komis możemy też zweryfikować w internecie i sprawdzić jakie ma opinie. Szansa, że znajdziemy w sieci informacje na temat prywatnego sprzedawcy są praktycznie zerowe.

Oczywiście zakup auta w komisie nie jest rozwiązaniem idealnym, niesie za sobą pewne ryzyko. Najczęściej pojawiającym się argumentem przeciwko komisom są oszustwa. W praktyce jednak sprzedawcy ciężko będzie poważnie oszukać klienta, który podchodzi do transakcji racjonalnie.

 • Właściciel komisu może nabić w butelkę głównie tego, kto szuka pojazdu taniego, nie wymagającego własnych inwestycji, z bogatym wyposażeniem, niezużytego i z niskim przebiegiem.
 • Ażdy kto chociaż chwilę zastanowi się nad tymi warunkami szybko zrozumie, że są one sprzeczne z niską ceną.
 • Nikt normalny nie sprzeda auta o takiej charakterystyce poniżej jego średniej wartości rynkowej.

Skoro jednak ludzie szukają idealnego pojazdu w niskiej cenie, handlarze doprowadzają byle jakie auta do stanu wizualnej poprawności i sprzedają je w okazyjnej cenie. Jak więc nie wpaść w pułapkę?

Czy mogę zwrócić samochód kupiony w komisie?

Zwrot samochodu krok po kroku – Ustaliliśmy już czy można zwrócić zakupiony samochód, komu i w jakich okolicznościach się to odbywa, lecz warto byłoby się przyjrzeć temu jak ma to wyglądać krok po kroku. Prawem kupującego samochód używany jest możliwość jego zwrotu do komisu, a zacząć należy od:

zwrócenia uwagi, kiedy zauważyliśmy wady, ponieważ musimy ją zgłosić w ciągu miesiąca z tytułu rękojmi, a natychmiast z tytułu odstąpienia od umowy, w przypadku zwrotu samochodu kupionego od firmy. Następnie ważne jest, by uzyskać dowód na wykrytą wadę i zgłoszenie się do UOKiK w celu spisania stosownego dokumentu. Następnie sprzedawca może zaproponować obniżenie ceny, lub usunięcie usterek, ale nie musimy się na to zgadzać. Zazwyczaj, sprzedawcy, którzy nie chcą spraw w sądzie godzą się na oddanie im samochodu. Potem podpisywana jest umowa anulacyjna sprzedaż między sprzedawcą, a kupującym.

Jeśli samochód już został zarejestrowany należy ją dostarczyć do odpowiedniego urzędu w celu anulowania rejestracji. Pamiętajmy, że zwrot zakupionego auta jest możliwy, gdy kupujemy go w firmie. Może to być salon, skup, czy komis, a nie osoba prywatna. Wówczas za oferowany towar, a także za jego wady odpowiada właściciel firmy. Zatem do firmy kierujemy swoje roszczenia.

Na co zwrocic uwage przy ogladaniu samochodu?

8. Sprawdź stan elementów eksploatacyjnych! – Na Co Uważać Kupując Samochód W Komisie Fot. Marcin Oliva Soto Wiadomo, że sprzedający nie pozbywa się auta tuż po generalnym przeglądzie i wymianie wszystkich elementów eksploatacyjnych. To jednak nie powód, aby wszystkie te podzespoły były w skrajnie złym stanie, kompletnie zużyte, rozpadające się i zagrażające bezpieczeństwu.

Jak sprawdzić komis samochodowy?

Czy komis samochodowy ma zarejestrowaną działalność? – W pierwszej kolejności warto sprawdzić w Internecie, czy komis samochodowy, który nas interesuje, ma zarejestrowaną działalność. Możemy to łatwo sprawdzić, wpisując dane firmy do przeglądarki internetowej,

Po wpisaniu firmy powinny wyskoczyć nam jej dane, w szczególności adres, numer telefonu, NIP i REGON. Mając takie dane, możemy się o niej sporo dowiedzieć. Jeżeli firma jest spółką i mamy jej numer REGON, za pomocą odpisu z KRS możemy dowiedzieć się m.in., kto jest właścicielem firmy oraz gdzie jest zarejestrowana,

Ma to bardzo duże znaczenie w sytuacji, gdy będziemy chcieli dokonać zwrotu wadliwego pojazdu.

You might be interested:  Jak Odpalić Samochód Za Pomocą Kabli Rozruchowych?

W jakim czasie można zwrócić samochód do komisu?

Jak zwrócić pojazd krok po kroku? – Chcąc zrobić zwrot zakupionego auta, musimy dokonać tego w ciągu miesiąca od wykrycia wady. W momencie przekroczenia tego terminu, stracimy prawo do uprawnień z tytułu rękojmi za wady fizyczne. Jest jednak pewna różnica, jeśli jesteśmy przedsiębiorcą i kupujemy samochód na firmę od innego przedsiębiorcy.

 • Wtedy nie mamy miesiąca na zgłoszenie wad.
 • Żądania wobec sprzedającego powinny być zgłoszone natychmiast po wykryciu usterek.
 • W przypadku zwrotu zakupionego auta używanego konieczne jest udowodnienie, że wady, o których mowa nie są charakterystyczne dla tego modelu.
 • Istotne jest, aby usterki nie wynikały z normalnej eksploatacji pojazdu.

Prawo mówi jasno i klarownie, że o tym czy można zwrócić zakupiony samochód. Można, ale bardzo ważne jest wtedy, aby w umowie znalazły się prawdziwe kwoty, a czasem zdarza się, że podczas transakcji są one celowo obniżane, aby uniknąć wyższego podatku w Urzędzie Skarbowym.

Kiedy kupujący ma prawo zwrócić samochód?

Długość odpowiedzialności z tytułu rękojmi wynosi 2 lata od daty wydania samochodu kupującemu. W przypadku wykrycia wady masz 2 miesiące na to, by zgłosić niezgodność towaru z opisem. Dochodzenie roszczeń z tytułu rękojmi za wady samochodu powinno się rozpocząć od razu, by nie przegapić określonych terminów.

Ile można dostać za auto w komisie?

Ile zapłaci auto skup? – Pracownicy auto skupu to najczęściej fachowcy, którzy znają się na branży motoryzacyjnej. Doświadczenie pozwala im lepiej zrozumieć dlaczego klient chce takie a nie inne pieniądze za swoje auto. Dodatkowo pracownik skupu doskonale zdają sobie sprawę z tego co zostało w aucie zrobione i ile to kosztowało – to również ma wpływ na to ile zaproponuje skup.

Zasada jest prosta. Jeśli samochód jest w bardzo dobrym stanie blacharsko-lakierniczym, jego środek jest zadbany i w 100% sprawny technicznie spodziewać się możemy uczciwej wyceny. Trzeba również pamiętać, że skup samochodów nie kupuje wartości sentymentalnej. Nie ma znaczenia, że był to twój pierwszy samochód albo że 6 lat temu zapłaciłeś za niego 4 razy więcej niż wart jest dzisiaj.

Najczęściej w przypadku jeśli samochód nie wymaga żadnego wkładu finansowego, pracownik skupu samochodów zaproponuje 70-80% jego realnej wartości. Jedni powiedzą, że to za mało inni są zadowoleni z tego, że mają problem z głowy. Skupy samochodów utrzymują się z prowizji pomiędzy skupem samochodu a jego późniejsza sprzedażą, która może się przeciągnąć nawet kilka miesiąc – w zależności od modelu samochodu.

Jak zarejestrować samochód z zagranicy kupiony w komisie?

Kupowanie samochodu w 2022 r. z zagranicy to ciągle dobry sposób na znalezienie pojazdu w korzystnej cenie. Wybór marki, modelu i odpowiedniego egzemplarza to jednak nie wszystko, bo taki samochód będzie trzeba jeszcze zarejestrować. I to w miarę szybko. Inaczej grozi nam nawet 1000 zł kary. Rejestracja auta z zagranicy – co warto wiedzieć?

Samochód kupiony za granicą należy zarejestrować w ciągu 30 dni od przywiezienia do Polski. Przed rejestracją należy m.in. opłacić akcyzę, przetłumaczyć wymagane dokumenty i przeprowadzić badanie techniczne. Zarejestrowanie samochodu osobowego sprowadzonego z zagranicy kosztuje 256 zł. Dla nieubezpieczonego pojazdu z zagranicy, który jeszcze nie jest zarejestrowany w Polsce, należy wykupić polisę OC krótkoterminową. Polisa krótkoterminowa kończy się po 30 dniach i nie przedłuża się automatycznie. Przed jej wygaśnięciem należy nabyć całoroczne OC.

Jeśli chodzi o sprowadzenie samochodu, to opcje są dwie: możemy to zlecić pośrednikowi lub zająć się tym osobiście. W tym drugim przypadku powinno być taniej, ale należy liczyć się z wieloma urzędowymi formalnościami.

Jak sprawdzić komis samochodowy?

Czy komis samochodowy ma zarejestrowaną działalność? – W pierwszej kolejności warto sprawdzić w Internecie, czy komis samochodowy, który nas interesuje, ma zarejestrowaną działalność. Możemy to łatwo sprawdzić, wpisując dane firmy do przeglądarki internetowej,

Po wpisaniu firmy powinny wyskoczyć nam jej dane, w szczególności adres, numer telefonu, NIP i REGON. Mając takie dane, możemy się o niej sporo dowiedzieć. Jeżeli firma jest spółką i mamy jej numer REGON, za pomocą odpisu z KRS możemy dowiedzieć się m.in., kto jest właścicielem firmy oraz gdzie jest zarejestrowana,

Ma to bardzo duże znaczenie w sytuacji, gdy będziemy chcieli dokonać zwrotu wadliwego pojazdu.

Related Post