0:20 Film pokazujący efekt klatki Faradaya Klatka Faradaya – metalowy ekran mający chronić przed polem elektrostatycznym, wymyślony i skonstruowany w 1836 roku przez angielskiego fizyka Michaela Faradaya w celu demonstracji jednego z podstawowych praw elektrostatyki.
Contents
Dlaczego w czasie burzy w samochodzie jest bezpiecznie?
Czy w samochodzie jest bezpiecznie podczas burzy? 12 września 2021 Okres pomiędzy kwietniem a wrześniem jest sezonem burzowym w Polsce. Najwięcej wyładowań atmosferycznych przypada na miesiące wakacyjne, czyli czerwiec, lipiec i sierpień. Co zrobić, gdy podczas podróży dopadnie nas burza? Czy w samochodzie jesteśmy bezpieczni? Zazwyczaj mówi się, że samochód jest bezpiecznym miejscem podczas burzy, ponieważ jego karoseria zachowuje się jak tzw.
Klatka Faradaya. Klatkę skonstruował angielski uczony Michael Faraday, który udowodnił, że metalowa konstrukcja chroni przed polem elektrostatycznym. Tym sposobem wyładowanie atmosferyczne trafiające w taką konstrukcję spływa po niej i nie zagraża osobom wewnątrz. Tak samo zachowuje się karoseria – piorun uderzający w samochód spływa po nim i nie zagraża pasażerom.
Ale nie do końca.
Dlaczego samochód jest dobrym schronieniem przed burza?
Czy podczas burzy w samochodzie jest bezpiecznie? – Jeśli jedziemy samochodem z zamkniętym nadwoziem, teoretycznie nie musimy obawiać się piorunów. W razie wyładowania atmosferycznego, karoseria samochodu zadziała jak klatka Faradaya. Pole elektryczne nie przenika do wnętrza metalu, zatem w teorii pasażerowie i kierowca są bezpieczni.
Czy piorun może walnac w samochód?
Gdy w czasie podróży samochodem napotkasz gwałtowną burzę, zjedź na pobocze i zatrzymaj samochód. Oczywiście musisz stanąć z dala od drzew, rusztowań, reklam, stalowych konstrukcji, a szczególnie słupów energetycznych. Nie zapomnij też włączyć świateł awaryjnych, aby twoje auto było lepiej widoczne dla innych kierowców.
- Zatrzymaj się – Podczas jazdy w czasie intensywnej ulewy lub burzy możemy być narażeni na uderzenie przez konary drzew, a nasz pojazd może nawet zostać zmyty z drogi – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.
- Dodatkowo deszcz ogranicza widoczność i utrudnia hamowanie, dlatego nawet doświadczeni kierowcy powinni zachować wzmożoną ostrożność – dodaje.
Poważnym ostrzeżeniem niech będą policyjne statystyki. Tylko w ubiegłym roku w Polsce podczas opadów deszczu doszło do prawie 5.000 wypadków, w których śmierć poniosło 510 osób, a 6.388 zostało rannych. W naszym kraju podczas burzy w ciągu godziny pojawia się około 65 piorunów, a każdy z nich może uderzyć z odległości nawet do 16 km od miejsca gdzie aktualnie pada deszcz.
- Dlatego jeśli słyszysz odgłosy burzy, powinnaś założyć, że potencjalnie jesteś w polu rażenia piorunów.
- Źródłem niebezpieczeństwa może być również porywisty wiatr i ulewny deszcz towarzyszące nawałnicy.
- Co w takim razie możesz, a raczej, co powinnaś robić, aby burza nie okazała się dla niebezpieczna? Jeśli masz do czynienia z burzą z wyładowaniami atmosferycznymi, najbezpieczniej jest ustawić samochód na otwartej przestrzeni i pozostać w aucie.
Działa ono podobnie jak klatka Faradaya, czyli chroni przed polem elektrostatycznym, a ładunki spływają po karoserii nie stanowiąc niebezpieczeństwa ani dla samochodu, ani dla siedzących w nim pasażerów. W razie uderzenia piorunem w samochód, karoseria działa jak przewodnik i całe napięcie elektryczne schodzi do ziemi.
Będziesz więc bezpieczna, ale pod warunkiem, że nie będziesz dotykać żadnych wewnętrznych, metalowych elementów karoserii. Pamiętaj też, że w czasie burzy nie należy używać telefonu komórkowego na otwartej przestrzeni. Uderzenie pioruna w nadajnik lub zewnętrzną sieć telefoniczną może spowodować nawet śmiertelne porażenie piorunem osoby rozmawiającej w tym czasie.
Najlepiej w ogóle wyłącz aparat, gdyż włączony wytwarza pole elektromagnetyczne, które może przyciągnąć pioruny. Przed atakiem burzy należy schować też anteny radiowe. Pod żadnym pozorem nie wolno wysiadać Ci z samochodu, jeżeli grzmot nie następuje po 5 sekundach od błysku.
Zachowaj szczególną ostrożność Jeśli zatrzymanie twojego pojazdu nie jest możliwe postaraj się zwolnić, bardzo ostrożnie przejeżdżać przez skrzyżowania nawet gdy masz pierwszeństwo oraz zachować większy odstęp od samochodu jadącego przed tobą. Jadąc za lub obok dużych pojazdów jak autobusy czy ciężarówki, musisz szczególnie uważać na rozpryskującą się wodę wydostającą się spod ich kół, która dodatkowo ogranicza widoczność.
Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że w takiej sytuacji wydłuży się droga hamowania twojego pojazdu. Warto pamiętać też, że silny wiatr stanowi ogromny problem dla kierowców ciężarówek, autobusów oraz pojazdów ciągnących przyczepy (w tym również kempingowe).
- Takie auta mogą mieć kłopoty z utrzymaniem właściwego toru jazdy.
- Jeśli na drodze znajdują się przewrócone słupy lub zerwane linie energetyczne postaraj się omijać je szerokim łukiem.
- Jeśli woda sięgnie dolnej krawędzi drzwi samochodu, koniecznie włącz wsteczny bieg i wycofaj się z dalszej podróży.
- Nie powinnaś też jechać drogą, gdzie całą szerokością płynie woda i nawierzchnia jezdni jest niewidoczna.
Nie tylko narażasz się na zepchnięcia samochodu z drogi, ale też na poważne jego uszkodzenia w przypadku wjechania w wyrwę lub ubytek w nawierzchni. Jeśli musisz się zatrzymać lub zwolnić nie hamuj zbyt gwałtownie, bo to grozi zablokowaniem kół i poślizgiem.
- Jeżeli nawet mimo zachowywania szczególnej ostrożności wpadniesz w poślizg na cienkiej warstwie wody, nie hamuj ani nie wykonuj gwałtownych ruchów kierownicą.
- Delikatnie ujmij gazu, aż samochód zwolni, a ty znowu poczujesz drogę pod kołami.
- Jeśli musisz zahamować, hamuj pulsacyjnie, chyba że masz ABS, który w razie potrzeby skutecznie naśladuje ten sposób hamowania.
Wtedy wciśnij hamulec do końca. Na wszelki wypadek, zarówno w czasie deszczu jak i niedługo po nim unikaj jazdy po nieutwardzonych drogach. Powstałe błoto i niestabilny grunt mogą skutecznie unieruchomić samochód. Nie bój się udzielać pomocy Jeśli jesteś świadkiem rażenia kogoś piorunem, musisz jak najszybciej udzielić mu pierwszej pomocy i bezwzględnie wezwać pogotowie ratunkowe pod numerem 112.
- O porażeniu piorunem mogą świadczyć utrata przytomności, bladość skóry, przyspieszone tętno niewyczuwalne na kończynach.
- Poszkodowani są często sparaliżowani, mogą pojawić się zaburzenia wzroku i słuchu.
- W miejscu rażenia mogą pojawić się charakterystyczne oparzenia w postaci drzewkowatych sinawo-czerwonych lub brunatnych pasm.
Ponieważ na skutek takiego wypadku następuje najczęściej ustanie akcji serca i zatrzymanie oddechu, należy jak najszybciej rozpocząć masaż serca i sztuczne oddychanie. Upewnij się czy jest bezpiecznie, załóż rękawiczki ochronne i połóż poszkodowanego płasko na plecach, upewnij się, że jego jama ustna jest czysta i rozpocznij reanimację.
Czy samochód przyciaga burze?
Uderzenie pioruna w samochód. Nie trzeba obawiać się porażenia Błysk i potężny huk mogą wystraszyć kierowcę Źródło zdjęć: © YouTube.com/stopklatka Intensywne burze są nieodłącznymi towarzyszami upałów. Wielu kierowców i pasażerów zastanawia się, czy podczas jazdy w samochodzie należy bać się wyładowania atmosferycznego. Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Podczas podróży samochodem z zamkniętym nadwoziem nie należy obawiać się porażenia piorunem. W razie wyładowania metalowa karoseria będzie działać jak klatka Faradaya, Jak w XIX wieku udowodnił angielski uczony, pole elektryczne nie przenika przez metal.
- We wnętrzu metalowej klatki nie ma więc pola elektrycznego nawet mimo silnego wyładowania uderzającego w nią z zewnątrz.
- Należy jednak pamiętać o kilku szczegółach.
- Po pierwsze, samochód nigdy nie jest idealną klatką Faradaya, ponieważ posiada, a niektóre modele mają też metalowe elementy we wnętrzu.
Jeśli stykają się one z karoserią, może dojść do porażenia. Po drugie, zagrożeniem podczas burzy może być nie tylko porażenie prądem o potężnym napięciu, ale też kontakt z bardzo wysoką temperaturą. W wyniku uderzenia w samochód piorunu, może dojść do rozerwania, uszkodzenia samochodowej elektroniki czy nadpalenia plastikowych elementów nadwozia,
- Z burzą nie ma żartów.
- Jak się jednak okazuje, jednym z najbezpieczniejszych miejsc, w których w razie jej wystąpienia można przebywać, jest wnętrze samochodu.
- Nawet jeśli on sam ulegnie uszkodzeniu, to ochroni podróżnych przed obrażeniami.
- Większe zagrożenie podczas burzy może spowodować ograniczenie widoczności czy możliwość upadku na auto drzew lub gałęzi,
: Uderzenie pioruna w samochód. Nie trzeba obawiać się porażenia
Dlaczego piorun nie uderzy w samochód?
Uderzenie pioruna w samochód – co grozi autu, a co pasażerom? 23 cze, 14:09 Naukowcy alarmują, że z roku na rok gwałtowne zjawiska atmosferyczne, takie jak burze, gradobicia czy wichury, występują coraz częściej, a w dodatku powinniśmy się liczyć z tym, że będzie jeszcze gorzej. Czy samochód jest bezpiecznym schronieniem przed burzą? Czy trafienie pioruna może uszkodzić auto? Foto: Igor Kohutnicki / Auto Świat Uderzenie pioruna
Prawdopodobieństwo wystąpienia intensywnej burzy w lipcu jest znacznie wyższe niż w innych miesiącach Metalowe nadwozie samochodu z reguły skutecznie chroni pasażerów przed skutkami uderzenia pioruna Uderzenie pioruna w samochód lub nawet w bezpośrednim sąsiedztwie samochodu może spowodować uszkodzenie elektroniki pokładowej, opon, felg czy nadwozia
Śledzicie na bieżąco komunikaty meteorologiczne? Nie? Może warto zacząć! Bo potężne burze mogą się pojawiać jak przysłowiowy grom z jasnego nieba! Zmiany pogody zachodzą często naprawdę szybko. Od błękitnego nieba do nawałnicy z burzą i gradem mijają często zaledwie minuty.
Oczywiście, większość takich zjawisk da się przewidzieć obserwując to, co widać z satelitów oraz to, co rejestrują radary pogodowe – w specjalistycznych serwisach można obserwować, jak przemieszczają się burze i gdzie występują wyładowania. Uwaga! W czasie letnich burz pierwsze uderzenia piorunów mogą się pojawić na długo, zanim się zachmurzy czy lunie deszcz.
Jedno jest pewne – w czasie burzy lepiej być w samochodzie niż na otwartej przestrzeni, czy pod drzewami. Niemal wszyscy słyszeli kiedyś, że nadwozie samochodu działa jak tzw. klatka Faradaya. To znaczy, że metalowy (czyli przewodzący prąd) szkielet nadwozia działa jak osłona elektrostatyczna, która chroni wnętrze auta przed działaniem zewnętrznego pola elektrycznego.
Mówiąc obrazowo, ładunek “spływa” po aucie. Oczywiście, z tą klatką Faradaya to pewna przesada – bo gdyby samochód rzeczywiście był doskonałą klatką Faradaya, to np. wewnątrz auta np. nie odbierałyby sygnałów telefonów komórkowych czy radia pozbawione zewnętrznej anteny, a tak przecież nie jest. W sieci nie brakuje filmików, na których widać, jak auta “ostrzeliwane” są przez sztuczne pioruny tworzone z pomocą gigantycznych cewek (transformatorów) Tesli — najpopularniejszy chyba z nich został nagrany przez ekipę TopGear w niemieckim instytucie badawczym (podobne stanowisko znaleźć można też w warszawskim Instytucie Energetyki, w Zakładzie Wysokich Napięć) i widać na nim scenę “rażenia” auta wygenerowanymi błyskawicami, podczas gdy w aucie siedzi jeden z prezenterów programu.
Film kończy się happy endem – dziennikarz wychodzi z auta bez szwanku, a samochód po zakończeniu eksperymentu normalnie pracuje, działają w nim urządzenia pokładowe (jedynie w momencie trafienia “niby-pioruna” na desce rozdzielczej zapala się “choinka kontrolek”).
Oczywiście, dziennikarz siedzący w aucie zostaje poinstruowany, żeby w trakcie eksperymentu, w miarę możliwości nie dotykał odsłoniętych, metalowych elementów połączonych z “masą” karoserii. Warto jednak mieć świadomość tego, że ten wygenerowany w laboratorium “niby-piorun”, choć wygląda imponująco, ma jednak sporo mniej energii od tego, który potrafi podczas burzy wykrzesać natura.
O ile trudno znaleźć wiarygodne relacje, w których byłaby mowa o ofiarach pioruna, które ucierpiałyby od uderzenia piorunem w aucie czy samolocie o zamkniętym, metalowym nadwoziu, o tyle ze znalezieniem przykładów aut lub samolotów poważnie zniszczonych przez wyładowania nie ma większych problemów.
Powtórzmy więc raz jeszcze – tym co chroni wnętrze auta przed uderzeniem pioruna są metalowa struktura nośna i metalowy dach lub chociaż solidny, metalowy pałąk antykapotażowy czy metalowa struktura nośna składanego dachu, choć w tych dwóch ostatnich przypadkach trudno mówić o pewnej ochronie. W żadnym wypadku przed porażeniem wyładowaniem elektrycznym o mocy pioruna nie chronią gumowe opony – nie brakuje udokumentowanych przypadków, kiedy piorun poraził motocyklistę albo pasażera pojazdu z otwartym nadwoziem.
Dach wykonany z tworzywa nie chroni przed uderzeniem pioruna! W przypadku przyczep kempingowych wykonanych w całości z laminatu, drewna i sklejki, bez metalowej konstrukcji w górnej części, a wyłącznie z metalowym podwoziem, o ochronie przed wyładowaniami nie ma mowy! To, że pasażerowie są w miarę bezpieczni, o ile nie mają kontaktu z odsłoniętymi, metalowymi częściami, jak już wspomnieliśmy, nie oznacza wcale, że samo auto też jest w pełni odporne na wyładowania.
Uszkodzenia mogą być przeróżne! Ostatnio w mediach pojawiły się doniesienia o naczepie ciężarówki, w którą uderzył piorun. Efekt? Poza spaloną instalacją również wystrzelone koła pojazdu na skutek przepływu przez nie potężnego ładunku prądu do ziemi. W autach, a czasem też i w samolotach, które trafi piorun, mimo że większość ładunku zatrzymywana jest przez metalową skorupę, mogą pojawić się też niekontrolowane przepływy ładunków prowadzące zwykle do uszkodzenia podzespołów elektronicznych – pół biedy, jeśli jest to radio, gorzej jeśli spalą się ważne sterowniki.
Oczywiście, na nadwoziu też pozostają ślady – od wypalonych punktów w lakierze, aż po niekiedy nawet osmolone dziury w blasze i nadtopione felgi. Zdarzały się też przypadki, że w drobny mak rozpryskiwały się podgrzewane szyby na skutek gwałtownego podgrzania przy przepływie potężnego prądu przez zatopione w szkle druciki.
Pół biedy, jeśli piorun trafi w zaparkowany samochód, bo wtedy na szkodach materialnych prawdopodobnie się skończy. Gorzej, jeśli dojdzie do tego w czasie jazdy, bo uderzeniu pioruna towarzyszą potężny, ogłuszający huk i oślepiający błysk, mogące spowodować utratę panowania nad pojazdem. Statystycznie poważniejszym ryzykiem niż bezpośrednie uderzenie pioruna w auto są powalenie na samochód drzew przewróconych przez burzę, albo utrata panowania nad autem w wyniku manewru omijania leżących na drodze, przewróconych drzew.
Poważnym problemem są też uszkodzenia powodowane przez towarzyszące często burzom opady gradu. A jeśli w wyniku ulewy towarzyszącej burzy ulice zaczną wyglądać jak potoki, to pamiętajmy, że auta to nie amfibie – im nowszy i niżej zawieszony model, tym ryzyko poważnych uszkodzeń w wyniku wjechania w głęboką wodę większe! Jeśli silnik zassie wodę, to po nim.
Jeśli znajdujemy się w centrum wyładowań, lepiej zaparkować samochód unikając wysoko położonych miejsc. Nie należy zatrzymywać się pod wysokimi drzewami. Jeśli kontynuujemy jazdę, powinniśmy liczyć się z tym, że w każdej chwili na drogę może przewrócić się drzewo czy przydrożny słup. Warto ograniczyć prędkość. W kabriolecie, nawet jeśli tylko grzmi, a nie pada, należy zamknąć dach. Jeśli auto ma wysuwaną antenę, lepiej żeby była schowana.
Unikamy jazdy kamperem lub z przyczepą kempingową w czasie burzy – takie pojazdy (zestawy) są szczególnie wrażliwe na podmuchy wiatru często towarzyszące burzom. Pojazdy z blaszanym nadwoziem są w miarę bezpiecznym schronieniem dla pasażerów. Kampery i przyczepy z zabudową z tworzywa mogą mieć odgromniki, ale nie zawsze mają. Jeśli auto ma namiot sypialniany na dachu, lepiej z niego w czasie burzy nie korzystać. Jeżeli stoimy na kempingu, to odłączamy przewód zasilający 230 V! W kamperach i przyczepach z zabudową z tworzywa szukamy miejsca jak najbliżej ramy nośnej, a nie w górnej alkowie. W trakcie burzy chowamy antenę satelitarną.
: Uderzenie pioruna w samochód – co grozi autu, a co pasażerom?
Czym grozi uderzenie pioruna?
Czym grozi uderzenie pioruna w człowieka? – Piorun, to chwilowe zjawisko atmosferyczne, które polega na wyładowaniu elektrostatycznym. Piorun jest bardzo niebezpiecznym i niezwykle silnym zjawiskiem. Cała energia, jaka znajduje się w piorunie, znajduje swój upust tam, gdzie uderzy.
Jeśli uderzy w budynek niezabezpieczony piorunochronem może dojść nawet do poważnych uszkodzeń lub degradacji budynku. Wszystko w zależności od siły uderzeniowej. Pioruny bardzo często trafiają w drzewa, góry lub budynki, ale zadajmy sobie pytanie, co dzieje się, gdy nastąpi uderzenie pioruna w człowieka? Otóż o ile uderzenie pioruna w drzewo nie jest aż tak niebezpieczne, tak dla ludzi pioruny stanowią ogromne zagrożenie i niekiedy kończą się nawet śmiercią.
W ciele człowieka, który przeżył uderzenie pioruna mogą się również pojawić ogromne zmiany w organizmie, które wiążą się niejednokrotnie z kalectwem. Ponad to, porażeni piorunem bardzo często tracą przytomność, chwilowo mogą także stracić słuch i wzrok.
zmiana temperatury ciała na bardzo wysoką,poparzenia,zatrzymanie akcji serca,zatrzymanie funkcji oddychania,złamania kości, więzadeł,utrata słuchu, wzorku, mowy,
Jeśli uda nam się przeżyć uderzenie piorunem, ponieważ nie zostaliśmy bezpośrednio rażeni, istnieje duża szansa, że wyleczymy dolegliwości będące skutkiem uderzenia. Mogą to być również zwykłe dolegliwości bólowe kończyn, głowy, serca, mięśni. Dodatkowo, należy również zwrócić uwagę na aspekty psychiczne, ponieważ może u człowieka porażonego piorunem wystąpić stres pourazowy.
Czy piorun może wejść przez okno?
Wszystko co chciałeś wiedzieć o burzach Czy rozmawianie przez komórkę przyciąga pioruny? Co zrobić, gdy błyskawica trafi nasz samochód? Odpowiadamy na te i wiele innych pytań Okazuje się, że gumowy pasek, który przez większość osób uznawany jest za element oszpecający nie jest konieczny do ochrony auta przed skutkami trafienia piorunem. Element ten ma ewentualnie zabezpieczać przed gromadzeniem się ładunku elektrycznego na karoserii samochodu w czasie ruchu.
- Po pierwsze, musimy zaznaczyć, że przy ekstremalnych prądach wyładowczych, przy trafieniu auta piorunem może wystąpić wypalenie otworu w karoserii.
- Jednak zazwyczaj ulegają uszkodzeniu tylko elementy elektroniczne.
- Prąd pioruna po uderzeniu w samochód przepływa przez łożyska, felgi i następnie po powierzchni opon do ziemi.
Jeżeli karoseria auta jest metalowa (co zazwyczaj ma miejsce), a pasażerowie w czasie wyładowania nie dotykają szyb i karoserii, to będą bezpieczni. Jak wynika z poprzedniego punktu, pasażerowie auta, w które trafi piorun raczej nie muszą się obawiać porażenia. To prawda. Statki powietrzne są badane na wypadek uderzenia pioruna. W czasie tych badań sprawdza się odporność poszczególnych układów samolotu na skutki przepływu prądów wyładowczych przez powierzchnię kadłuba. Pomimo tego, latanie w burzy nie należy do przyjemnych doświadczeń – nie tyle z powodu piorunów, co dużych turbulencji.
- Tego obawia się bardzo wielu posiadaczy telefonów.
- Wyobraźnia podsuwa nam drastyczne obrazy, ukazujące jak antena naszego telefonu przyciąga gromy z nieba.
- W rzeczywistości jednak nie ma się czego bać.
- Rozmawianie przez telefon w trakcie burzy nie zwiększa ryzyka trafienia piorunem.
- W tym wypadku sprawdza się zasada, że przezorny zawsze ubezpieczony.
Przy poprawnie zaprojektowanej instalacji elektrycznej, nasze sprzęty powinny być bezpieczne. Jeżeli jednak instalacja elektryczna nie posiada prawidłowej ochrony przeciwprzepięciowej, to wyłączenie sprzętu z gniazd zasilających oraz odłączenie kabli antenowych i telekomunikacyjnych jest najlepszym sposobem uniknięcia strat w czasie pobliskich wyładowań atmosferycznych.
- Niektórzy wierzą, że jeśli sąsiad zamontował na swoim budynku instalację odgromową, to my już tego robić nie musimy, gdyż piorun z dwóch identycznych budowli wybierze tę z “piorunochronem”.
- W praktyce wcale tak być nie musi, gdyż typowe materiały budowlane wynoszą potencjał ziemi na część zewnętrzną budynku.
Lepiej więc się zabezpieczyć, bez względu na to co robi sąsiad. Taka sytuacja rzeczywiście może mieć miejsce – znamy relacje dotyczące tzw. “piorunów kulistych”, które potrafiły wpaść do domu przez otwarte okno. Takie zjawisko jest jednak rzadko spotykane. Mimo wszystko, ponieważ szyby i warstwy gazu między nimi mają określoną wytrzymałość napięciową, zawsze przy zamkniętym oknie będą podnosić bezpieczeństwo osób znajdujących się wewnątrz.
- Warto więc okna zamknąć.
- Pole rażenia pioruna zależy od jego prądu i może wynosić nawet do 2 km.
- Choć konkretne wartości są trudne do określenia, gdyż zależą od konstrukcji urządzeń i ich odporności na pole elektromagnetyczne, może dojść do uszkodzenia sprzętu, nawet jeśli nie zostaniemy trafieni bezpośrednio.
: Wszystko co chciałeś wiedzieć o burzach
Czy piorun może uderzyć w samolot?
Uderzenie pioruna w samolot – Co do zasady pilot powinien tak planować trasę przelotu, aby ominąć w miarę możliwości układy burzowe, w których pionowy ruch powietrza może powodować poważne turbulencje, lub ryzyko wystąpienia gradu, który mógłby uszkodzić poszycie samolotu.
- Na wyładowania elektryczne jakiejś szczególnej uwagi się nie zwraca.
- Mimo to akurat uderzenia pioruna w samolot nie należy się przesadnie obawiać.
- Samoloty są tak zaprojektowane, aby sobie z takim uderzeniem poradzić.
- Zazwyczaj po uderzeniu pioruna nie zostaje na samolocie nawet żaden ślad.
- Rzadziej – tak jak w przypadku wczorajszego lotu – uszkodzenia są niewielkie i zlokalizowane na niewielkim fragmencie poszycia.
Naukowcy wskazują, że typowy duży samolot pasażerski co najmniej raz w roku uderzany jest przez piorun podczas lotu. Tymczasem ostatni przypadek katastrofy samolotu spowodowanej przez uderzenie pioruna miał miejsce ponad 50 lat temu. Wtedy to akurat piorun tak trafił, że doprowadził do eksplozji zbiornika paliwa.
- Zazwyczaj jednak piorun uderza w ostre krawędzie konstrukcji samolotu, takie jak chociażby końcówka skrzydła, czy sam nos.
- Dzięki temu, że samolot działa jak klatka Faradaya, ładunek elektryczny przesuwa się na zewnątrz samolotu i wychodzi z niego przez ogon, nigdy nie penetrując wnętrza kabiny.
- Owszem, pasażer może zobaczyć rozbłysk światła przez okno, usłyszeć łoskot uderzenia pioruna, ale do środka samolotu nic się nie przedostanie.
Warto tutaj zauważyć, że bardzo często to sam samolot przyciąga pioruny przelatując przez elektrycznie naładowane obszary układu burzowego. Poszycie większości samolotów zbudowane jest z aluminium, które bardzo dobrze przewodzi prąd elektryczny. Inżynierowie projektują poszycie w taki sposób, aby nie powstawały w nim żadne luki.
Dzięki temu większość prądu podczas wyładowania pozostaje na zewnątrz samolotu. Najnowsze samoloty pasażerskie, które mają poszycie wykonane z kompozytów (które słabiej przewodzą prąd) zazwyczaj posiadają specjalną warstwę przewodzących włókien, które odpowiadają za przesuwanie ładunku z wyładowania ku tyłowi samolotu.
Biorąc pod uwagę powyższe, naprawdę nie należy przejmować się podczas lotu szalejącymi za oknem samolotu piorunami. Jeżeli turbulencje wywołane dynamicznymi zmianami kierunku ruchu powietrza w układzie burzowym nie są zbyt duże, jesteście bezpieczni. Możecie wrócić do serialu na telefonie. Aktualizacja: przedwczoraj Aktualizacja: przedwczoraj Aktualizacja: przedwczoraj Aktualizacja: przedwczoraj Aktualizacja: przedwczoraj Aktualizacja: przedwczoraj Aktualizacja: przedwczoraj Aktualizacja: przedwczoraj Aktualizacja: przedwczoraj Aktualizacja: przedwczoraj Aktualizacja: przedwczoraj Aktualizacja: przedwczoraj Aktualizacja: przedwczoraj Aktualizacja: przedwczoraj
Jak wygląda piorun kulisty?
Zjawisko – Piorun kulisty wyglądem przypomina świetlistą kulę o średnicy od kilku do kilkudziesięciu centymetrów, poruszającą się w różnych kierunkach i wydającą dźwięki, takie jak warczenie czy syczenie. Może mieć różne barwy (najczęściej białą, żółtą lub bladoniebieską).
Co się stanie gdy piorun uderzy w dom?
Ile kosztuje instalacja odgromowa? – Koszt zakupu oraz montażu instalacji odgromowej pasywnej jest dość zróżnicowany i waha się od 4000 do 7000 zł. Taki rozstrzał cenowy zależy od powierzchni dachu, na którym na zostać zainstalowany piorunochron, jak również od jego spadzistości użytych materiałów oraz od indywidualnych cenników konkretnych firm.
- Znacznie tańszy jest system odgromowy aktywny.
- W tym przypadku na cenę wpływa wielkość budynku, region oraz cennik danej firmy.
- Na przykład za piorunochron tego typu o promieniu ochrony do 25 m zapłacimy ok.2800-3000 zł.
- Oszt instalacji systemu na średniej wielkości budynku mieszkalnym, w którym promień ochrony będzie miał maksymalnie 50 m, wynosi 3300-4000 zł.
Jeżeli już piszemy o specjalistach i firmach, które zajmują się montażem instalacji odgromowej, trzeba zwrócić uwagę na jedną istotną kwestię. Osoba, która wykonuje zawód dekarza, nie musi i zazwyczaj po prostu nie zna się na montowaniu piorunochronów, nie dajmy się więc zwieść zapewnieniom, że przy okazji remontu dachu ta sama ekipa budowlana będzie w stanie wykonać dla nas instalację odgromową.
Nie oznacza to oczywiście, że żaden dekarz czy elektryk tego nie potrafi, jednak przy zamawianiu tego takich prac upewnijmy się, czy dana osoba lub firma posiada do tego odpowiednie uprawnienia. Podstawowa instalacja odgromowa ochroni nas przed skutkami uderzenia pioruna w nieruchomość, np. w komin lub dach, trzeba jednak pamiętać, że w żaden sposób nie pomoże w ochronie instalacji elektrycznej.
W celu ochrony elektronicznych sprzętów domowych konieczny jest montaż ochrony przepięciowej.
Czy można ładować telefon w czasie burzy?
Telefon i burza – czy to bezpieczne? Podczas burzy niektórzy radzą wyłączać wszystkie urządzenia elektroniczne. Są też tacy, którzy powstrzymują się od korzystania w tym czasie z telefonu, tłumacząc, że to one mogą przyciągnąć piorun. O wpływie wyładowań atmosferycznych na działanie urządzeń elektrycznych powstało wiele mitów.
Przekonajmy się czy w którymś z nich kryje się prawda? Jedna z teorii głosi, że w czasie burzy lepiej wyłączyć niepotrzebne sprzęty, bo mogą zostać uszkodzone. – Generalnie urządzenia, które nie są podłączone do sieci elektrycznej, czyli nie ma wtyczki w gniazdku, są bezpieczne podczas burzy. Nie ma żadnych powodów żeby je wyłączać ani chować.
Co innego jeżeli urządzenie jest podpięte do sieci, w której mogą występować przepięcia – mówi newsrm.tv Jerzy Łabuda, PR specialist Samsung Electronics. Przed takimi zjawiskami zazwyczaj zabezpieczone są budynki w miastach. Zupełnie inaczej sytuacja może wyglądać, gdy burza zastanie nas na wakacjach.
– Może domy letniskowe, zbudowane z mniejszą starannością, tych zabezpieczeń mogą nie mieć aż tak dobrych. Wtedy te kolosalne przepięcia, wahnięcie napięcia, które przepłynie przez całą instalację jeżeli trafi do urządzenia elektrycznego może spowodować nawet poważne uszkodzenia. W tym przypadku listwy antyprzepięciowe, czy akumulatory do zasilania awaryjnego przed naprawdę dużym przepięciem sprzętu nie uratują.
Przed drobnym wahaniem natomiast tak, ale nie przed piorunem – wyjaśnia Jerzy Łabuda. Kolejna z często powtarzanych teorii głosi, że w czasie wyładowań atmosferycznych bezpieczniej jest wyłączyć telefon komórkowy. Czy rzeczywiście jest to konieczne? – Telefony nie ściągają piorunów.
Gdzie jest bezpiecznie podczas burzy?
Burza – bądź bezpieczny – Rządowe Centrum Bezpieczeństwa – Portal Gov.pl O burzy mówimy wtedy, gdy następuje jedno lub kilka nagłych wyładowań atmosferycznych (piorunów). Wyładowania występują zarówno pomiędzy chmurami jak i między chmurą a ziemią. Zwykle burzy towarzyszą intensywne opady deszczu często z gradobiciem oraz porywisty wiatr. Poza domem Jeżeli burza zastanie nas poza domem należy:
jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie, unikać przebywania pod drzewami, unikać przebywania na otwartej przestrzeni, jeżeli znaleźliśmy się na otwartej przestrzeni – znaleźć, o ile to możliwe, obniżenie terenu (starajmy się nie być najwyższym punktem) i kucnąć (nie siadać i nie kłaść się) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Nogi powinny być złączone, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna, na skutek powstania różnicy napięć (tzw. napięcia krokowego) może dojść do przepływu prądu między stopami, jeżeli pływamy w wodzie lub znajdujemy się na łodzi wyjść na brzeg i oddalić się od wody, gdyż jest ona doskonałym przewodnikiem elektrycznym, unikać dotykania przedmiotów zrobionych z metalu oraz przebywania w ich pobliżu – przedmioty metalowe mogą „przyciągać” pioruny, pozostać w samochodzie (jeżeli jesteśmy akurat w podróży) – samochód stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna, natychmiast przykucnąć jeżeli czujemy ładunki elektryczne w powietrzu, a włosy „stają nam dęba”, osoby przebywające w grupie na otwartej przestrzeni powinny się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym, jeżeli widzisz zwisające przewody elektryczne, natychmiast powiadom odpowiednie służby. Pod żadnym pozorem do nich nie podchodź.
W domu Jeżeli podczas burzy przebywamy w domu należy:
unikać używania sprzętów elektrycznych i elektronicznych zasilanych z sieci (suszarki do włosów, miksery itp.), ponieważ korzystanie z tych urządzeń, w przypadku uderzenia pioruna w naziemną sieć elektroenergetyczną, grozi porażeniem impulsem rozchodzącym się w przewodach instalacji elektrycznej, odłączyć od sieci elektroniczny sprzęt domowy (sprzęt RTV, komputery) – to uchroni go przed uszkodzeniem w przypadku tzw. przepięcia, będącego skutkiem uderzenia pioruna w infrastrukturę elektroenergetyczną, przygotować latarkę z bateriami, na wypadek przerw w dostawie prądu, jeżeli widzisz iskrzenie domowej instalacji elektrycznej, popalone przewody lub czujesz swąd – wyłącz elektryczność oraz gaz i natychmiast wezwij odpowiednie służby techniczne.
Porażenie piorunem – co robić
należy zbadać stan ogólny poszkodowanego, trzeba sprawdzić czy oddycha i czy tętno jest wyczuwalne, jeżeli u osoby porażonej piorunem doszło do zatrzymania oddechu, należy jak najszybciej rozpocząć sztuczne oddychanie, natomiast jeżeli tętno nie jest wyczuwalne niezbędne jest rozpoczęcie resuscytacji krążeniowo – oddechowej czyli zewnętrznego masażu serca.
Jak zachować się podczas burzy w samochodzie?
O czym należy pamiętać podczas burzy? – Jeśli kierujący nie ma możliwości zatrzymania pojazdu i musi kontynuować jazdę w trakcie burzy, to naturalnym obowiązkiem staje się zachowanie szczególnej ostrożności. Należy zwolnić i zwiększyć dystans przed jadącym pojazdem.
Ulewny deszcz wydłuża drogę hamowania, powoduje parowanie szyb i znacznie ogranicza widoczność (zwłaszcza gdy poruszamy się za pojazdami o dużych gabarytach). Rozproszenie podczas jazdy powodują także błyskawice i nagłe rozbłyski, które mogą oślepiać kierowcę. Wzroku kierowcy nie powinna także mącić źle oczyszczona przednia szyba.
Pióra wycieraczek muszą być w należytym stanie, a płyn do szyb najlepiej gdy jest certyfikowany. Obfite opady towarzyszące gwałtownym burzom sprawiają, że studzienki kanalizacyjne w miastach mogą mieć problemy z odprowadzaniem wody, przez którą nie widać nawierzchni i tego co się tam potencjalnie kryje.
Wjeżdżanie, zwłaszcza raptowne, w głębokie kałuże, czyli takie, które sięgają co najmniej dolnej krawędzi drzwi, niesie ze sobą poważne ryzyko awarii auta – jego elektroniki i silnika. Dynamiczny wjazd w kałuże może również spowodować zjawisko aquaplanningu (braku przyczepności opony z podłożem) i utratę stabilności pojazdu.
Dlatego prędkość powinna być dostosowana do warunków panujących na drodze. Istotne jest także to, aby podczas przejeżdżania przez wodę nie ochlapywać innych uczestników ruchu, szczególnie pieszych i rowerzystów. Zobacz także: Dwa modele Fiata w nowej odsłonie Materiały promocyjne partnera
Czy można korzystać z telefonu komórkowego podczas burzy?
Czy telefony przyciągają pioruny? Fakty – Nic więc dziwnego, że pod wpływem tego typu doniesień narodziło się przekonanie, jakoby podczas burzy nie można było używać telefonu komórkowego. Autorzy takich wiadomości często koncentrowali się jednak na fakcie korzystania ze smartfona w czasie rażenia piorunem, zupełnie nie zwracając uwagi na inne okoliczności zdarzenia.
- Stąd rozpowszechniany zaczął być mit, że to telefony i sygnały komórkowe przyciągają pioruny.
- W rzeczywistości pole elektromagnetyczne smartfonów jest bardzo niewielkie, więc prawdopodobieństwo, że to telefon będzie przyczyną porażenia, jest bliskie zeru.
- Badania na ten temat prowadzili między innymi naukowcy ze Stanford University, którzy potwierdzili, że szanse, że telefon komórkowy zostanie uderzony piorunem, są bardzo mało prawdopodobne.
Przekonywanie, że błyskawica może podążać za falami radiowymi jest całkowicie bezpodstawne.
Dlaczego nie wolno stać przy oknie w czasie burzy?
Dlaczego podczas burzy nie można stać przy oknie? – Wiele wątpliwości budzi jednak kwestia okien w czasie burzy. Gdy przychodzi ona po bardzo upalnym dniu, aż się prosi, aby uchylić szybę i przewietrzyć pomieszczenie. Zdecydowanie jednak rozsądniej będzie tego nie robić.
- Przez otwarte okno do środka mogą wpadać pioruny, zagrażające naszemu życiu i zdrowiu.
- A dlaczego podczas burzy nie można stać przy oknie? Silne podmuchy wiatru mogą spowodować wybicie szyby, na okno może spaść upadające drzewo lub inny porwany przez nawałnicę przedmiot.
- Rozbite szkło spadające na osobę stojącą przy oknie to prosta droga do tragedii.
Lepiej więc zachować ostrożność, szczególnie jeśli burzy towarzyszy mocny wiatr. Sprawdź też:
To najczęstszy błąd przy grillowaniu. Popełnia go prawie każdy Gdzie jechać w deszczowy weekend? Hitowe propozycje na wypoczynek w niepogodę! Karta EKUZ dla dziecka: Jak i gdzie ją wyrobić?