Auto Blog-Pomóc drogowa Nowości samochodowe Dlaczego Samochód Zgasł W Czasie Jazdy?

Dlaczego Samochód Zgasł W Czasie Jazdy?

0 Comments

Dlaczego Samochód Zgasł W Czasie Jazdy
Silnik zgasł i nie odpala – przyczyna często ta sama – Typowym przykładem awarii auta, którą może wyeliminować prawie każdy, jest auto, które zgasło w trakcie jazdy, Najczęściej przebieg usterki przebiega następująco: w zupełnie sprawnym samochodzie, nagle gaśnie silnik, nie chce odpalić, a większość kontrolek i świateł albo w ogóle nie świeci, albo przygasa przy każdej próbie odpalania silnika. Dlaczego Samochód Zgasł W Czasie Jazdy Zobacz: Jak i czym ładować akumulator AGM? W większości przypadków za nagłym zgaśnięciem silnika podczas jazdy stoi brak prądu niezbędnego do pracy (zwłaszcza w przypadku motoru benzynowego). Dlatego to właśnie w obrębie akumulatora należy szukać przyczyny awarii.

W pierwszej kolejności sprawdzić trzeba przewody biegnące go akumulatora zakończone klemami, które przykręcone są do biegunów akumulatora. Luźne klemy akumulatora, albo wręcz odkręcone, mogą doprowadzić do zaniku prądu w instalacji elektrycznej. Jeśli klema się odczepi od akumulatora, auto zgaśnie. Sprzyja temu jazda po nierównościach, która stopniowo odkręca klemy.

Jeśli auto codziennie pokonuje taką trasę po drogach gruntowych, warto co jakiś czas zajrzeć pod maskę i dokręcić klemy. Jeśli awaria się wydarzy na trasie, mogą być potrzebne jakieś klucze płaskie (10,11,12), chociaż w niektórych autach, klemy się tylko nasadza lub nakręca (tak jak w naszym Peugeocie 406).

Dlaczego samochód w trakcie jazdy zgasł?

W skrócie – Samochód gaśnie podczas jazdy? To nie tylko uciążliwe i stresujące (szczególnie na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną), ale też niebezpieczne. Gdy auto gaśnie, wcześniej najczęściej się „dławi”. Powodów takiego stanu rzeczy może być bardzo wiele.

Dlaczego samochód kręci ale nie odpala?

Samochód nie odpala, ale kręci się rozrusznik silnika – Taka sytuacja zdarza się równie często. Należy pamiętać, aby w takim przypadku próbować uruchomić rozrusznik przez ok.5 sekund. Jeśli ta akcja nie będzie udana, to czynność należy powtórzyć, jednak należy odczekać kilkanaście sekund.

zapłonem auta,automatem sterującym świecami żarowymi, prawidłowym dopływem paliwa do systemu wtryskowego.

Ponadto bardzo często w tym przypadku przyczyną jest niesprawny bendiks, czyli zespół sprzęgający. Jeśli samochód nie odpala, ale rozrusznik się kręci, to może wystarczyć przesmarowanie bendiksu. Powyższe problemy można zdiagnozować samodzielnie, o ile posiada się wiedzę w mechanice samochodowej. Dlaczego Samochód Zgasł W Czasie Jazdy

Czy samochód z automatyczną skrzynią biegów może zgasnąć?

P, R, N i D – do czego służą tryby pracy automatu i jak to jest z holowaniem? Wbrew pozorom nie każdy potrafi poprawnie obsługiwać automatyczną skrzynię biegów. Choć teoretycznie wiedzą, do czego służą tryby pracy, to praktyka pokazuje, że nie do końca. Kierowcy nie wykorzystują tego, że podczas jazdy z automatyczną skrzynią biegów nie trzeba odrywać rąk od kierownicy. Wręcz przeciwnie – jadą często tak, jakby auto prowadziło się samo. Z przyzwyczajenia lub z wygody trzyma rękę na lewarku skrzyni automatycznej.

 • Na szczęście wybierak skrzyni automatycznej nie jest tak wrażliwy na nacisk, jak w przypadku przekładni manualnej.
 • Z technicznego punktu widzenia taka jazda nie zaszkodzi przekładni.
 • Istnieje nieco inny problem.
 • P rzez przypadek można przełączyć tryb pracy z D na N,
 • Nie każda przekładnia ma bowiem blokadę, która temu zapobiega.

Co wtedy należy zrobić? Przede wszystkim zachować spokój, bo jeśli noga znajduje się na pedale gazu, to silnik wkręci się na wysokie obroty. Należy puścić gaz i spokojnie włączyć tryb D. Fot. Paweł Kaczor Nie ma obaw natomiast o przypadkowe włączenie trybu R (jazda do tyłu) lub P (parkowanie). Inną sytuacją, która może zaskoczyć początkujących użytkowników automatu, jest brak możliwości uruchomienia silnika, Pomimo że wcześniej nie wykazywał żadnych przypadłości. Powodem jest zwykle wcześniejsze wyłączenie go w pozycji do jazdy – D lub R. Da się bowiem w ten sposób silnik zgasić, natomiast uruchomić już nie.

You might be interested:  Kupiłem Samochód Co Dalej Krok Po Kroku?

I to też może być wskazówką w innej sytuacji. Jeśli motor ma pewne niedomagania i zgaśnie podczas jazdy z automatem, to należy go jak najszybciej uruchomić lub się zatrzymać. Przy wyłączonym silniku samochód może nie mieć i hamulcowego. Można go ponownie uruchomić podczas jazdy, tylko trzeba zachować spokój.

Należy przełączyć skrzynię w tryb N, a następnie przekręcić kluczyk w stacyjce. Jeśli silnik się uruchomi, powracamy do pozycji D i do jazdy. W samochodach Mercedesa dźwignia skrzyni biegów znajduje się pod kierownicą, tam, gdzie w większości aut włącznik wycieraczek. Gdy połączycie pozycję P z hamulcem ręcznym, to warto przestrzegać kolejności użycia najpierw hamulca nożnego, później hamulca ręcznego i ustawienia skrzyni w pozycji P na końcu. Jeśli kolejność ta zostanie odwrócona, to zablokowana skrzynia pozwoli jeszcze na nieduży obrót kół i wówczas na zapadkę blokującą wywierana jest siła.

Może być wówczas potrzebna większa siła, by wyłączyć tryb P. Fot. Kamil Kobeszko Warto pamiętać o tym, żeby P włączać po całkowitym zatrzymaniu auta, Jeśli toczy się, choćby minimalnie, będzie można przejść w tryb parkowania, ale skrzynia narażona jest na uszkodzenie. Trybu P nie należy nadużywać i nie jest zalecane włączanie go w innej sytuacji niż zakończenie jazdy.

Czy do tego służy tryb N – neutralny? Jest to pozycja przejściowa, potrzebna, by przełączyły się zawory sterujące skrzynią. Jeśli mówimy o przekładni dwusprzęgłowej, to chodzi o stworzenie pozycji przejściowej na rozłączenie układu napędowego. Niepotrzebne jest przełączanie na nią podczas jazdy w korku. Zatrzymanie w pozycji drive jest absolutnie wystarczające i nie szkodzi w żaden sposób skrzyni. Mimo skłonności do ruchu pełzającego na elementy skrzyni nie działa naprężenie. Przełączenie w pozycję N jest natomiast szkodliwe, bo zmienia w skrzyni układ ciśnień oraz zmusza do pracy mechanizmy, które nie musiałyby pracować.

Tryb neutralny należy traktować jak serwisowy. Korzystają z niego mechanicy, by na przykład przetoczyć auto w warsztacie. Jest też wykorzystywany do holowania auta, ale o tym za chwilę. W starszych skrzyniach biegów często stosowano blokady zmiany przełożeń, czyli np. pozycja 1, 2 czy D3. Jest to blokowanie skrzyni na różne sposoby.

Na przykład 1 służy do jazdy wyłącznie na pierwszym biegu, a 2 do jazdy wyłącznie na drugim, z ruszaniem włącznie. Natomiast D3 służy do jazdy na trzech pierwszych biegach. Działa wtedy hydrauliczne sprzęgło, które blokuje sprzęgło jednokierunkowe. W jakich sytuacjach warto używać tych programów? Choćby podczas ruszania i jazdy w trudnym terenie – wtedy warto ograniczyć przełożenia nawet do pierwszego biegu (jeśli to możliwe).

Blokad używamy podczas jazdy z ciężką przyczepą lub w górach, co pozwala na efektywniejsze przyspieszanie i lepsze hamowanie silnikiem. W najnowszych przekładniach automatycznych blokady zostały zastąpione trybem manualnym oraz dodatkowym oprogramowaniem analizującym warunki jazdy i dostosowującym do nich pracę skrzyni.

Przykład automatu z blokadami biegów. Jest tu możliwe ruszanie na 1 i na 2, a także praca przekładni w trybie D3, czyli z wykorzystaniem trzech pierwszych biegów. Jednak manualna zmiana biegów to nie do końca to samo co blokady, bowiem w trybie manualnym znakomita większość przekładni po osiągnięciu maksymalnych obrotów silnika zmienia przełożenie na wyższe bez udziału kierowcy.

 • W starszej skrzyni z blokadami nie ma o tym mowy.
 • Można by więc powiedzieć, że to lepsze rozwiązanie, ale z kolei nie zalecało się go do manualnej zmiany biegów jak obecnie.
 • Poza tym byłoby to bardzo niewygodne i pozbawione sensu.
 • W wielu konstrukcjach spotka się także specjalne tryby jazdy.
 • Tryb zimowy – zazwyczaj oznaczenie W.

Takie ustawienie powoduje, że skrzynia ogranicza przenoszony moment obrotowy na niskich przełożeniach i ogranicza zmiany biegów. Pozwala to na zmniejszenie ryzyka poślizgu. W starszych konstrukcjach tryb Winter realizowany jest często poprzez zmuszenie skrzyni do ruszania z drugiego biegu.

 • Fot. Paweł Kaczor Z kolei tryb sportowy S powoduje dłuższe przytrzymywanie silnika na wysokich obrotach, szybsze redukcje i niekiedy zwiększenie szybkości samej zmiany biegów.
 • Oczywistą konsekwencją takiego zachowania jest zwiększony hałas czy większe zużycie paliwa.
 • Obecnie tryb sportowy wykorzystuje się m.in.
You might be interested:  Jak Przepisać Samochód Po Śmierci Właściciela?

do wyprzedzania i jazdy w górach. Czy można holować samochód wyposażony w skrzynię automatyczną? Możliwości są ograniczone i charakterystyczne dla konkretnego pojazdu. Zazwyczaj konieczne jest wcześniejsze rozłączenie zespołu napędowego (np. wału napędowego).

Dlaczego jest to konieczne? Skrzynie automatyczne smarowane są pod ciśnieniem, dlatego do prawidłowych warunków umożliwiających bezszkodową kinematykę konieczną jest praca silnika, napędzającego pompę oleju. Wielu producentów nie zaleca już takich działań i umożliwia holowanie takiego auta pod warunkiem niedużego dystansu i prędkości ograniczonej do ok.50 km/h.

Przy dłuższych dystansach warto robić postoje, by skrzynia się schłodziła. Bezwzględnie nie można holować auta, w którym doszło do wycieku oleju ze skrzyni, np. po wypadku. Jeżeli smarowanie jest poprawne, to holowanie jest dopuszczalne po ustawieniu skrzyni w pozycję N i najlepiej przy uruchomionym silniku.

Dlaczego silnik gaśnie przy ruszaniu?

Prozaiczna przyczyna – brak paliwa – To najbardziej banalna, ale często spotykana przyczyna. Brak mieszanki oznacza, że silnik szybko przestanie pracować. Taka sytuacja może dotyczyć aut, które mają uszkodzony pływak lub wskaźnik uzupełnienia baku. Pamiętaj, żeby nie dopuszczać do sytuacji, w której samochód „porusza się na oparach”.

Co jak zabraknie paliwa w benzynie?

Co zrobić, gdy skończy się paliwo w samochodzie? – Większość starszych samochodów nie posiada komputerów pokładowych na bieżąco wyliczających wartość zasięgu na pozostałym poziomie paliwa. Nie ma jednak tego złego, ponieważ ostateczne zgaśnięcie auta wskutek braku paliwa poprzedzane jest widocznymi symptomami : samochód przeważnie zaczyna szarpać i się krztusić, ale pozwala jeszcze przejechać kilka kilometrów na znalezienie dogodnego miejsca do zatrzymania. By nie „przeholować” z jazdą na rezerwie, warto zresetować dzienny licznik kilometrów w momencie zapalenia się kontrolki rezerwy. Jeśli samochód definitywnie zgaśnie wskutek braku paliwa, pozwólmy mu „dotoczyć się”, w miarę możliwości, do bezpiecznego miejsca na postój. Paliwo można zorganizować na kilka sposobów :

kontaktując się z rodziną/znajomymi, którzy przywiozą paliwo w kanistrze;korzystając z opcji z awaryjnego dowozu paliwa przez pomoc drogową. Taka usługa kosztuje ok.50-150 zł + koszty samego paliwa;zanim zadzwonimy po pomoc drogową, skontaktujmy się z agentem ubezpieczeniowym i sprawdźmy, czy dowóz paliwa nie przysługuje nam w ramach wykupionej polisy AC/assistance;dowóz paliwa niekiedy trochę trwa, dlatego jeśli najbliższa stacja znajduje się w odległości kilku kilometrów, najszybszym rozwiązaniem może się okazać spacer na własną rękę, ewentualnie „złapanie” kogoś, kto nas podwiezie pod dystrybutor.

Po czym poznać że świece są do wymiany?

Objawy uszkodzonej świecy zapłonowej – Wadliwe działanie lub niedziałanie przynajmniej jednej ze świec objawia się nierówną pracą silnika oraz jego silnymi drganiami, przenoszonymi się na całe auto. Warto pamiętać, że niespalone paliwo spowodowane brakiem iskry zapłonowej przedostanie się do katalizatora, powodując jego stopniowe zniszczenie.

Kiedy świece są do wymiany?

Świece zapłonowe – o czym trzeba pamiętać? – Jeżeli w czasie użytkowania samochodu zauważysz, że twoje auto ma słabsze osiągi i często następuje nagły wzrost zużycia paliwa, to powinno to być dla ciebie sygnałem alarmowym. Wyżej wspomniane zjawiska mogą bowiem wskazywać na zużycie świec zapłonowych.

 • W takim przypadku jak najszybciej należy wybrać się do mechanika, a także pomyśleć o zakupie nowych świec.
 • Jak powinno się je wybrać? Przede wszystkim w sposób przemyślany.
 • Nowa świeca zapłonowa musi bowiem być zgodna z zaleceniami producenta danej marki samochodu, a także mieć odpowiednie wymiary i kształt.

Aby nie uszkodzić silnika, warto zwrócić uwagę na:

Wartość cieplną,Skok, średnicę i długość gwintu,Typ uszczelnienia (podkładka/stożek).

Świece zapłonowe powinny charakteryzować się również większą wytrzymałością, ponieważ podczas pracy silnika są często narażone na duże przeciążenia. Z tego samego powodu muszą być dobrze zaizolowane oraz odporne na wszelkiego rodzaju zmiany warunków atmosferycznych.

Czy automat powinien sam ruszać?

Automatyczna skrzynia – czy samochód powinien ruszać bez gazu?

09-09-2014, 22:00 Mam taki problem. Przymierzam się do zakupu Alfy 159 w automacie. Oglądałem już dwa samochody i różnica miedzy nimi jest taka, że jeden rusza po wrzuceniu biegu (D lub R) i puszczeniu hamulca, a drugi nie. Pytanie, który działa prawidłowo? I jak w ogóle działa ta skrzynia? Czy to jest klasyczny automat, czy bardziej coś w rodzaju DSG? › Więcej.: 09-09-2014, 22:15 Obie reakcje mogą byc poprawne. W 159 montowane były 6 biegowe skrzynie automatyczne i półautomatyczne. Automat to Q-Tronic AWTF-80 SC a półautomat to ewolucja znanego ze 156/147 Selespeed. W klasycznym automacie auto powinno ruszać po puszczeniu hamulca na D i R, bo sprzęgło homokinetyczne napędzane jest cały czas z a (na postoju przy wciśniętym hamulcu na D/R są niższe obroty, po włączeniu N/P wzrastają bo odchodzi obciążenie ze skrzyni). Nie jeździłem selespeed, ale wydaje mi się że tutaj auto nie ruszy dopóki nie wciśniesz gazu. Jest tu normalne sprzęgło i skrzynia tyle że sterowane hydraulicznie. Prosze jednak o doprecyzowanie użytkowników Selespeeda. 09-09-2014, 22:20 A która w tym wypadku lepsza, ewentualnie mniej awaryjna? No i w oglądanych przezemnie egzemplarzach obie skrzynie z wyglądu wyglądały identycznie (w sensie konsola z lewarkiem): Ostatnio edytowane przez duomox ; 09-09-2014 o 22:24 10-09-2014, 15:21 Co do skrzyń to kolega dcfan Cię trochę wprowadził w błąd, ponieważ skrzynia Selespeed w 159 była montowana tylko i wyłącznie z iem benzynowym 2.2 JTS, natomiast automatyczna Aisin tylko z dieslami 1.9 16V, 2.4 m 200KM oraz benzynowym 3.2 JTS. Co do samoczynnego ruszania, to jest to jak najbardziej normalne w automatach, pod warunkiem, że auto stoi z górki lub na równej płaszczyźnie, pod górkę nie ruszy bez gazu. AR 159 SW, 09r, Distinctive Q-Tronic, 1.9 JTDm 16V była, Opel Insignia ST jest 10-09-2014, 17:39 Czyli, że ta co nie rusza sama, to coś ma nie tak? 10-09-2014, 18:06 Nie, auto samo ruszy tylko gdy nie ma tego utrudnionego, wystarczy, że będzie lekko pod górkę albo nawet kępka trawy pod którymś kołem lub dołek i wtedy bez gazu nie ruszy samo. Nie wiem jak Ci to mam wytłumaczyć. To podobnie jak w benzyniakach z manualem, jak jest gładka powierzchnia to auto ruszy bez gazu na półsprzęgle a jak bedzie nierówność lub wzniesienie to się zdławi, tylko tu nie zdławisz a po prostu auto nie ruszy, całkowicie normalna sytuacja przy automacie. AR 159 SW, 09r, Distinctive Q-Tronic, 1.9 JTDm 16V była, Opel Insignia ST jest

You might be interested:  Kiedy Po Cesarce Można Prowadzić Samochód?

: Automatyczna skrzynia – czy samochód powinien ruszać bez gazu?

Jakie są objawy zatarcia silnika w samochodzie?

Jakie są objawy zatarcia silnika? – Do objawów zatartego silnika należą niestandardowe dźwięki, spadek mocy, wzrost temperatury oleju oraz dymienie z rury wydechowej, a finalnie również spod maski.

Dlaczego auto szarpie i gasnie?

Niewłaściwa praca układu wtryskowego – Tak jak problemy z zapłonem są charakterystyczną przyczyną szarpania autem w silnikach benzynowych, tak w przypadku jednostek wysokoprężnych warto przyjrzeć się bliżej kondycji układu wtryskowego, gdyż jego budowa cechuje się dużą wrażliwością.

 • Jedną z najbardziej prozaicznych przyczyn nierównej pracy silnika jest zapchanie filtru paliwa.
 • Do dobrych praktyk zaliczyć można wymianę tego podzespołu raz w roku, przed każdą zimą.
 • Podany interwał dotyczy jednak silników zasilanych olejem napędowym.
 • Benzyna w dużo mniejszym stopniu wpływa na zabrudzenie filtra, stąd też w jednostkach napędzanych tego typu paliwem wymienia się go znacznie rzadziej.

Szarpanie auta podczas jazdy często wynika z niewłaściwej ilości paliwa trafiającego do cylindrów. Przy zbyt małym wtrysku oleju napędowego silnik nie jest w stanie wytworzyć odpowiedniego momentu obrotowego, co skutkuje nierówną pracą jednostki napędowej.

W takiej sytuacji niedrogim ratunkiem dla uszkodzonego wtryskiwacza może być zastosowanie dodatku do paliwa o właściwościach czyszczących układ wtryskowy. Produktem o takiej charakterystyce jest chociażby Liqui Moly Diesel Spulung, kosztujący ok.40 zł za opakowanie wystarczające na jeden bak paliwa.

Tańszą alternatywą dla niemieckiego produktu będzie natomiast uszlachetniacz marki STP, którego cena oscyluje w granicach 15 zł.

Related Post