Auto Blog-Pomóc drogowa Nowości samochodowe Ile Kosztuje Cło Na Samochód Z Belgii?

Ile Kosztuje Cło Na Samochód Z Belgii?

0 Comments

Ile Kosztuje Cło Na Samochód Z Belgii
Natomiast dla tych większych akcyza wynosi 18,6% wartości pojazdu. Z kolei na samochody hybrydowe akcyza obniżona jest o 50%. Więc za auto z silnikiem od 2000 cm³ do 3500 cm³ trzeba zapłacić 9,3% podstawy opodatkowania, a za te z silnikiem do 2000 cm³ podatek akcyzowy wynosi 1,55%.

Ile CLA za auto z Belgii?

105 ustawy o podatku akcyzowym. Są uzależnione od pojemności silnika auta i wynoszą: 3,1% wartości pojazdu w przypadku samochodów z silnikiem o pojemności do 2000 cm3, 18,6% wartości pojazdu w przypadku pojazdów z silnikiem powyżej 2000 cm3.

Jakie oplaty przy kupnie auta z Belgii?

Sprawdź, o czym musisz pamiętać przed sprowadzeniem samochodu z Belgii. Jednym z krajów, który jest bardzo popularny jeśli chodzi o sprowadzanie samochodów to Belgia. Można znaleźć tam pojazdy w bardzo dobrym stanie. Sprawdź, na co uważać kupując auta z Belgii. Sprowadzanie samochodów z Belgii jest dość popularne, tak samo jak z Francji czy Niemiec.

Wpływa na to bardzo dobry stan techniczny dróg, dlatego auta cieszą się dużym zainteresowaniem. Auta z Belgii można sprowadzić na dwa różne sposoby. Jednym z nich jest zakup przez komis, czyli pośrednika, który zajmie się większością formalności. To dobre rozwiązanie i bardzo komfortowe, jednak trzeba wziąć pod uwagę wyższą cenę za pojazd.

W polskich komisach nie brakuje modeli samochodów z Francji, dlatego z pewnością znajdziesz najlepszy pojazd dla siebie. Można też sprowadzić pojazd samodzielnie, od prywatnego właściciela. Tu masz szansę na negocjację ceny, dlatego sporo możesz zaoszczędzić.

  1. Warto jednak zapoznać się dokładnie ze stanem technicznym auta, a później konieczne jest zorganizowanie sprowadzenia samochodu, a także wszelkich formalności.
  2. Pierwszym czynnikiem jest atrakcyjna cena,
  3. Można znaleźć pojazdy w bardzo dobrym stani e technicznym za przystępną cenę.
  4. Poza tym, często zdarza się tak, że auto ma drobne uszkodzenia.

Nie wpływa to na jego działanie, bo wystarczy wizualnie doprowadzić go do ładu. Dla Belgów nawet najdrobniejsza awaria jest powodem do tego, aby sprzedać pojazd, ponieważ uważana jest za. szkodę całkowitą. To dość specyficzne podejście, ale przekłada się na większe możliwości ze strony kierowców z Polski.

  • Poza tym obywatele Belgii zwracają uwagę na stan techniczny swoich pojazdów.
  • Często naprawiają je w autoryzowanych warsztatach i dbają o to, co znajduje się wewnątrz.
  • Na pewno wiesz, jak ważna dla całej Europy jest Bruksela.
  • Właśnie dlatego auta z Belgii mogą być bardziej nowoczesne i zadbane (np.
  • Przez dyplomatów) niż w innych krajach.

Częściej są też zmieniane na nowsze modele, ze względu na funkcję reprezentacyjną. Co ciekawe, w Belgii każdy pojazd musi mieć specjalny dokument, który nazywa się Car-pass. Tam wpisany jest aktualny przebieg, dlatego masz pewność, że jest on autentyczny.

  1. Jedyne, co musisz sprawdzić przed zakupem to stan techniczny.
  2. Ważne jest sprawdzanie auta z Belgii, szczególnie jeśli chodzi o stan techniczny albo przebieg.
  3. Do tego przyda Ci się numer VIN, data pierwszej rejestracji oraz numer seryjny.
  4. Wystarczy wejść na stronę internetową Centralnej Ewidencji Pojazdów, a następnie wpisać niezbędne dane.

Wszystkie informacje znajdują się w dowodzie rejestracyjnym. Dzięki temu portalowi dowiesz się też, jaka jest historia samochodu. Jest to metoda darmowa, a zawsze warto wiedzieć czy pojazd nie został uszkodzony albo. kradziony! Jeśli zdecydujesz się na samodzielny zakup pojazdu, rozpocznij od poszukiwań odpowiedniego modelu.

  1. Najprościej jest wpisać w wyszukiwarkę hasło ” auta z Belgii “, a następnie rozejrzeć się za wystawionymi pojazdami na sprzedaż.
  2. Zanim sprowadzisz auto z Belgii, koniecznie sprawdź jego stan techniczny na miejscu.
  3. Najlepiej jest umówić się na oglądanie samochodu z drugą osobą, która zna się na motoryzacji.

W dodatku dobrze jest pojechać na stację diagnostyczną, aby zbadać działanie podstawowych układów i komponentów. Zapłacisz za to około 50 euro. Tradycyjnie, jak w przypadku każdego zakupu samochodu, niezbędne jest sporządzenie umowy kupna-sprzedaży. Musi ona posiadać dane obydwóch kierowców, opis samochodu (ewentualnych uszczerbków technicznych), parametry (marka, model, rok pierwszej rejestracji, numer VIN, przebieg), cenę, miejsce, datę oraz podpisy stron.

  • Przypilnuj też, aby kierowca przekazał Ci belgijski dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, komplet kluczyków i książkę serwisową.
  • Powinien też przekazać Ci Car-pass, o którym wspominaliśmy wcześniej.
  • Warto zaznaczyć, że pierwszy przegląd auta w Belgii odbywa się po 4 latach od pierwszej rejestracji, a później jest on obowiązkowy co rok.

W książce serwisowej powinny być odnotowane wszystkie informacje o naprawach. Jeśli decydujesz się na zakup samochodu przez komis, konieczne będzie potwierdzenie zakupu przez wystawienie faktury. Kupiłeś auto z Belgii, dostałeś już wszelkie dokumenty od kierowcy, zapłaciłeś za niego – i co dalej? Możesz przewieźć je na lawecie – wtedy nie potrzebujesz aktualnego przeglądu technicznego ani ubezpieczenia.

You might be interested:  Na Co Uważać Kupując Samochód Z Niemiec?

Warto jednak wspomnieć, że korzystanie z firm transportowych to dodatkowy koszt. Jeśli wybierasz się do Polski nowo zakupionym pojazdem, musisz mieć dokumenty potrzebne do rejestracji auta z Belgii w Polsce, Konieczne jest wcześniejsze wyrejestrowanie go w urzędzie oraz wykupienie tymczasowego ubezpieczenia.

Potrzebujesz też tablic wywozowych, które pozwalają na poruszanie się po EU nawet 3 miesiące. Zła wiadomość jest taka, że wyrejestrowanie samochodu oraz tablice tymczasowe można załatwić wyłącznie w Brukseli w urzędzie City Atrium. Czy jest to możliwe w ciągu jednego dnia? Najpewniej tak, ale czasem formalności przedłużają się do dwóch dni.

  • Pamiętaj też o ważnym przeglądzie technicznym! Jeśli go nie posiadasz, trzeba też załatwić to jeszcze przed wyjazdem do Polski.
  • Iedy dotarłeś już do Polski, trzeba dopełnić wszelkich formalności związanych z przerejestrowaniem auta z Belgii,
  • Oszt jest uzależniony od wielu czynników, ale o tym powiemy Ci później.

W ciągu 30 dni od momentu przekroczenia granicy musisz zarejestrować samochód w wydziale komunikacji właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania. Musisz się tam pojawić osobiście albo wysłać pełnomocnika (korzystając z pełnomocnictwa). Przed złożeniem wniosku, konieczne jest zapłacenie akcyzy za samochód,

Wynosi ona 3,1% wartości pojazdu, jeśli silnik ma do 2000 cm sześciennych i 18,6%, kiedy silnik ma powyżej 200 cm sześciennych. Opłatę trzeba uiścić w urzędzie skarbowym, a wcześniej wypełnić właściwy wniosek. Możesz skorzystać z wersji internetowej lub wypełnić druk na miejscu. Zadbaj o przetłumaczenie umowy kupna-sprzedaży na język polski, aby można było zarejestrować auto z Belgii.

Jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji auta z Belgii w Polsce? Podsumowując, potrzebujesz: Rejestracja samochodu z Belgii nie wymaga opłaty podatku VAT, przynajmniej jeśli chodzi o osoby fizyczne. Inaczej jest, kiedy zdecydujesz się na zakup samochodu w komisie.

  • Ponadto w Unii Europejskiej nie trzeba też opłacać cła.
  • Nie musisz organizować samodzielnie sprowadzania auta z Belgii,
  • Istnieją na rynku specjalne firmy transportowe.
  • Cena uzależniona jest od wagi pojazdu oraz jego rodzaju.
  • Liczy się też długość trasy.
  • Oszt transportu auta z Belgii z pomocą specjalnej firmy to średnio 1,20 zł/kilometr.

Możesz zapłacić zatem nawet 1600 złotych. Sprawdźmy teraz, jaki jest koszt sprowadzenia auta z Belgii, Nie jest on jednoznaczny, dlatego warto się temu przyjrzeć bliżej. Sam koszt zarejestrowania auta z Belgii wynosi 256 złotych, biorąc pod uwagę zwyczajne tablice.

  1. Jeśli wybierzesz indywidualne, cena rośnie do prawie 1200 złotych.
  2. Ponadto musisz wziąć pod uwagę dodatkowe opłaty, takie jak tłumaczenie umowy kupna-sprzedaży, opłatę akcyzową i koszty związane z transportem samochodu z Belgii do Polski.
  3. Onieczny jest zakup obowiązkowego OC,
  4. Całkowity koszt sprowadzenia auta z Belgii jest zatem trudny do obliczenia, bo wiele zależy od indywidualnych parametrów.

Szukasz taniego OC? Weź pod uwagę kalkulator online, dzięki któremu porównasz i kupisz obowiązkową polisę. Skontaktuj się też z nami telefonicznie albo odwiedź jedną z placówek.

Ile kosztuje przerejestrowanie auta z Belgi?

Co warto wiedzieć? –

  • Samochód sprowadzony z zagranicy należy zarejestrować do 30 dni od przywiezienia do Polski w urzędzie miasta, urzędzie dzielnicy lub starostwie – w zależności od miejsca zamieszkania właściciela pojazdu.
  • Rejestracji można dokonać online lub umówić się na wizytę w urzędzie.
  • Koszt rejestracji samochodu kupionego za granicą wynosi w 2022 roku 256 zł (1176 zł, jeśli wykupimy indywidualne tablice rejestracyjne).
  • Ubezpieczenie OC krótkoterminowe wykupione na samochód sprowadzony z zagranicy nie przedłuża się automatycznie. Przed jego wygaśnięciem należy nabyć polisę całoroczną.

Jak zarejestrować auto z Belgii w Polsce?

Dokumenty – Co zawiera Car-Pass? Poza podstawowymi danymi na temat marki, modelu, numeru VIN czy emisji CO2. W nagłówku dokumentu znajdziemy też informacje o ewentualnych inspekcjach pojazdu po poważnym wypadku. Każdy pojazd zarejestrowany w Belgii musi przejść takie sprawdzenie po większej naprawie spowodowanej np.

  • Wypadkiem.
  • W dalszej części Car-Pass bardzo istotne są odczyty drogomierza ze wskazaną datą oraz stanem licznika.
  • Wartości te oczywiście powinny z roku na rok się zwiększać.
  • Ażdy Car-Pass posiada także hologram i jest drukowany na specjalnym papierze z elementami fluorescencyjnymi.
  • Dokument ma unikalny kod QR, który umożliwia sprawdzenie autentyczności certyfikatu po jego zeskanowaniu.

Aby samochód z Belgii można było zarejestrować w Polsce potrzebujemy umowy kupna-sprzedaży lub faktury w przypadku zakupu w komisie, belgijski dowód rejestracyjny (w języku francuskim – Certificat d’immatriculation lub w niderlandzkim Inschrijvingsbewijs), kartę pojazdu oraz właśnie Car-Pass i ewentualnie książkę serwisową.

Umowa kupna-sprzedaży powinna zawierać następujące informacje: imię i nazwisko sprzedającego i kupującego, ich adresy zameldowania lub zamieszkania, datę i miejsce zawarcia umowy, cenę sprzedaży bez VAT, kwotę zaliczki, saldo należności oraz metodę płatności, adnotację o prawie do odstąpienia od umowy, jeśli została zawarta w kraju sprzedającego, potwierdzenie zapoznania się z informacjami i otrzymania kopii przez kupującego oraz podpis sprzedawcy i nabywcy z datą.

Wyrejestrowanie Aby samochód z Belgii wyjechał do Polski na kołach, musimy go wyrejestrować i wyrobić tymczasowe tablice wywozowe. Wyrejestrowanie samochodu w Belgii można zrobić wyłącznie w budynku City Atrium w Brukseli (Rue du Progrès 56, 1210 Bruxelles), gdzie znajduje się tzw.

You might be interested:  Jakie Dokumenty Do Akcyzy Za Samochód?

DIV, czyli tamtejszy urząd ds. transportu. Cała procedura wyrejestrowania może trwać nawet do 2 dni roboczych. Same tablice wywozowe można otrzymać jeszcze tego samego dnia, jeśli tylko DIV zajmie się naszym wnioskiem do godz.14. Ich odbiór następuje w punkcie pocztowym Tour & Taxis ( Avenue du Port, 86 C at 1000 Brussels).

Koszt tablic wywozowych typu X ważnych zwykle 30 dni to 75 Euro. Do tego trzeba doliczyć ubezpieczenie – średnio ok.200 Euro. Łączny koszt wychodzi zatem – inaczej niż np. w Niemczech – na poziomie zbliżonym lub nawet wyższym od transportu lawetą, zwłaszcza jeśli okaże się, że trzeba nocować na miejscu, czekając na wyrejestrowanie samochodu. tablica exportowa Belgia

Ile wynosi podatek drogowy w Belgii?

Corporate Edge Themeset JAK DOBRZE KUPIĆ UŻYWANY SAMOCHÓD ? Kupno samochodu zawsze idzie w parze ze sporą ilością emocji. W przypadku nowego auta nie ma najczęściej żadnego problemu, w końcu auto nie przejechało jeszcze ani kilometra no i pokryte jest całkowitą gwarancją na 2, 3, 5 lub nawet 7 lat.

Odpowiedzi na powyższe pytania i nie tylko znajdziesz w poniższym poradniku.

Do otworzenia poradnika potrzebny jest program Adobe Reader. Jeśli go jeszcze nie masz to ściągnij go za darmo. CIEKAWE LINKI W INTERNECIE Jeden z najłatwiejszych sposobów na znalezienie odpowiedniego samochodu używanego jest internet. Znajdziemy tam mnóstwo ofert, które często są wzbogacone zdjęciami jak i wszystkimi danymi technicznymi.

  1. Można też bardzo szybko porównywać ceny i poprosić sprzedawcę o dodatkowe informacje w ogóle nie ruszając się z domu.
  2. Poniżej znajdują się linki do kilku stron z tysiącami ogłoszeń używanych samochodów w Belgii i nie tylko.
  3. OBOWIĄZUJĄCE PODATKI W BELGII ZA SAMOCHÓD Coraz więcej Polaków posiada tymczasowy lub stały pobyt w Belgii.

Co za tym idzie to to, że kupując tu pojazd lub posiadając samochód na polskich numerach rejestracyjnych należy go zarejestrować i ubezpieczyć w Belgii. W Belgii istnieją dwa rodzaje podatków : pierwszy (BIV) płaci się jednorazowo przy pierwszej rejestracji auta.

Podatek ten staje się niższy z wiekiem pojazdu. Drugi to podatek drogowy za korzystanie z sieci dróg w Belgii (Verkeersbelasting), trzeba opłacać go raz do roku. W obydwu przypadkach wysokość opłaty jest zależna od fiskalnych koni meczanicznych (PK), a one są zależne od mocy silnika wyrażonej w kilowatach (kW).

Moc w kW znajduje się na dowodzie rejestracyjnym. W poniższych tabelkach znajdują się kwoty jakie trzeba zapłacić jak i przelicznik z fiskalnych koni mechaniczych (PK) na kilowaty (kW).

Przelicznik z PK na kW
  1. 1. do 8 PK i/lub do 70 kW
  2. 2.9 i 10 PK i/lub od 71 do 85 kW
  3. 3.11 PK i/lub od 86 do 100 kW
  4. 4. od 12 do 14 PK i/lub od 101 do 110 kW
  5. 5.15 PK i/lub od 111 do 120 kW
  6. 6.16 i 17 PK i/lub od 121 do 155 kW
  7. 7. więcej niż 17 PK i/lub więcej niż 155 kW

table>

Podatek przy pierwszej rejestracji samochodu (BIV) Od 1 dnia do 12 miesięcy Od 12 do 24 miesięcy Od 24 do 36 miesięcy Od 36 do 48 miesięcy Od 48 do 60 miesięcy Od 60 do 72 miesięcy Od 72 do 84 miesięcy Od 84 do 96 miesięcy 1 61,50 61,50 61,50 61,50 61,50 61,50 61,50 61,50 2 123,00 110,70 98,40 86,10 73,80 67,65 61,50 61,50 3 495,00 445,50 396,00 346,50 297,00 272,25 247,50 222,75 4 867,00 780,30 693,60 609,90 520,20 476,85 433,50 390,15 5 1.239,00 1.115,10 991,20 867,30 743,40 681,45 619,50 557,55 6 2.478,00 2.230,20 1.982,40 1.734,60 1.486,80 1.362,90 1.239,00 1.115,10 7 4.957,00 4.461,30 3.965,60 3.469,80 2.974,20 2.726,35 2.478,50 2.230,65 Od 96 do 108 miesięcy Od 108 do 120 miesięcy Od 120 do 132 miesięcy Od 132 do 144 miesięcy Od 144 do 156 miesięcy Od 156 do 168 miesięcy Od 168 do 180 miesięcy Od więcej niż 180 miesięcy 1 61,50 61,50 61,50 61,50 61,50 61,50 61,50 61,50 2 61,50 61,50 61,50 61,50 61,50 61,50 61,50 61,50 3 198,00 173,25 148,50 123,75 99,00 74,25 61,50 61,50 4 346,80 303,45 260,10 216,75 173,40 130,05 86,70 61,50 5 495,60 433,65 371,70 309,75 247,80 185,85 123,90 61,50 6 991,20 867,30 743,40 619,50 495,60 371,70 247,80 61,50 7 1.982,80 1.734,95 1.487,10 1.239,25 991,40 743,55 495,70 61,50

Podatek drogowy (Verkeersbelasting) opłacany raz do roku :

Samochody z silnikiem benzynowym Samochody z silnikiem diesla
3 PK : 66,53€ 22 PK : 1.887,60€ 4 PK : 66,53€ 23 PK : 3.330,43€
4 PK : 66,53€ 23 PK : 1.980,40€ 5 PK : 83,29€ 24 PK : 3.490,75€
5 PK : 83,29€ 24 PK : 2.073,19€ 6 PK : 120,38€ 25 PK : 3.651,11€
6 PK : 120,38€ 25 PK : 2.165,99€ 7 PK : 157,21€
7 PK : 157,21€ 26 PK : 2.258,78€ 8 PK : 194,44€
8 PK : 194,44€ 27 PK : 2.351,58€ 9 PK : 231,66€
9 PK : 231,66€ 28 PK : 2.444,38€ 10 PK : 274,12€
10 PK : 268,36€ 29 PK : 2.537,17€ 11 PK : 383,14€
11 PK : 348,22€ 30 PK : 2.629,97€ 12 PK : 492,17€
12 PK : 428,21€ 31 PK : 2.722,76€ 13 PK : 693,22€
13 PK : 507,94€ 32 PK : 2.815,56€ 14 PK : 923,92€
14 PK : 587,80€ 33 PK : 2.908,36€ 15 PK : 1.061,86€
15 PK : 667,66€ 34 PK : 3.001,15€ 16 PK : 1.419,42€
16 PK : 874,50€ 35 PK : 3.093,95€ 17 PK : 1.777,00€
17 PK : 1.081,48€ 36 PK : 3.186,74€ 18 PK : 2.134,45€
18 PK : 1.288,45€ 37 PK : 3.279,54€ 19 PK : 2.491,51€
19 PK : 1.495,03€ 38 PK : 3.372,34€ 20 PK : 2.849,33€
20 PK : 1.702,01€ 39 PK : 3.465,13€ 21 PK : 3.009,68€
21 PK : 1.794,80€ 40 PK : 3.557,93€ 22 PK : 3.170,04€
You might be interested:  Jak Tanio Wynając Samochód We Włoszech?

table>

Dodatkowy coroczny podatek dla samochodów z instalacja gazową minder dan 7 PK en 7 PK : 89,16€ van 8 PK tot 13 PK : 148,68€ 14 PK en meer : 208,20€ Motory 45,54€ Samochody osobowe i minibusy starsze niż 25 lat 29,15€

Corporate Edge Themeset

Jak uniknąć płacenia akcyzy za samochód?

Kto może zostać zwolniony z akcyzy za samochód? – Z takiego prawa może skorzystać osoba, która zdecydowała się na powrót do Polski na pobyt stały (mieszka tutaj co najmniej 185 dni) i chce przywieźć ze sobą swój majątek, w tym oczywiście samochód (tzw. mienie przesiedleńcze). Przysługuje jej wtedy zwolnienie z akcyzy na podstawie ustawy o podatku od towarów i usług.

Gdzie Oclić samochód?

Jak zapłacić akcyzę za samochód przez internet? – akcyza online – Przez wiele lat akcyzę za zakupiony z zagranicy pojazd musieliśmy płacić w urzędzie celnym. Obecnie możemy zapłacić za samochód w urzędzie skarbowym. Z punktu widzenia nowego właściciela pojazdu sytuacja jest o tyle łatwiejsza, że i tak był on zmuszony do odprowadzenia w urzędzie skarbowym podatku w wysokości 2% wartości zakupionego pojazdu.

  1. W przypadku akcyzy za samochód można skorzystać z platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych –,
  2. Jeśli zamierzasz skorzystać z tego systemu: nie zapomnij pobrać dokumentu poświadczającego to, że dokonałeś opłata akcyzy! Należy również pamiętać, aby złożyć deklarację uproszczonego nabycia wewnątrzwspólnotowego czyli AKC-U (7) – w ciągu 14 dni od opłacenia akcyzy.

Warto pamiętać, że każdy ze współwłaścicieli musi złożyć swój osobny dokument! Na zapłatę akcyzy nowi właściciele pojazdu mają 30 dni.

Czy opłaca się sprowadzić auto z Belgii?

Dlaczego warto sprowadzać samochody z Belgii? – Przede wszystkim kupno samochodu, który jest sprowadzany dla nas z Belgii jest korzystne, bo możemy liczyć na bardzo dobre okazje cenowe. Jest to spowodowane tym, że w tym kraju bardzo dużo dość drobnych usterek jest zaklasyfikowanych jako szkoda całkowita.

Gdzie najlepiej kupic auto w Belgii?

Gdzie szukać samochodów w Belgii? – Na pewno należy zachować szczególną ostrożność, jeżeli jest to zakup samochodu u handlarza, Często auta w Belgii sprzedawane przez handlarzy kuszą niskimi cenami, ale wynika to z reguły z ich wypadkowej przeszłości czy miernego stanu technicznego,

Bezpieczniej więc poszukać ich na własną rękę, np. w komisach czy na giełdach samochodowych. Pomagają też belgijskie serwisy z samochodami: www.autoscout24.be, www.hebbes.be czy www.2dehands.be/autos, Niezależnie od miejsca zakupu oferta sprzedaży samochodu używanego zawsze powinna być dokładnie przeanalizowana.

Porównania wymagają ceny, wiek, przebieg czy wyposażenie, Oczywiście im opis samochodu w ofercie jest dokładniejszy, a ogłoszenie dodatkowo okraszone licznymi zdjęciami, tym lepiej. Przed wyjazdem na miejsce trzeba również ustalić ze sprzedawcą najważniejsze kwestie, po czym dokonać kalkulacji kosztów zakupu, wliczając w to dojazd, transport samochodu z Belgii i akcyzę.

Czy autostrady w Belgii są płatne?

Autostrady, drogi płatne – Belgia ma bardzo dobrze rozwiniętą sieć drogowych połączeń. Korzystanie z autostrad jest bezpłatne. Opłaty pobierane są jedynie za przejazd tunelem Liefkenhoek (połączenie drogowe pod rzeką Scheldt k/Antwerpii). Dotychczasowy system eurowiniet zastąpił satelitarny system opłat viapass.

Objęte są nim wszystkie belgijskie i zagraniczne pojazdy pow.3.5 tony przemieszczające się po autostradach oraz drogach krajowych i lokalnych. Pojazd musi być wyposażony w odpowiednią jednostkę pokładową “OBU” czyli “On Board Unit”. Urządzenie wykrywa długość i szerokość geograficzną pozycji pojazdu za pomocą satelitów i dopasowuje do map cyfrowych, aby można było obliczyć należną kwotę opłat.

Stałe i mobilne kontrole mogą być prowadzone na terenie całego kraju. Opłatą w systemie viapass nie są objęte m.in. pojazdy służące do przewozów turystycznych: autobusy, samochody osobowe ciągnące przyczepę, gdy zespół pojazdów przekracza wagę 3,5 t, czy samochody kempingowe.

Gdzie jest Belgia na mapie?

Belgia jest położona w Europie Zachodniej nad Morzem Północnym pomiędzy Francją i Holandią, graniczy również z Niemcami i Luksemburgiem,

Related Post