Auto Blog-Pomóc drogowa Nowości samochodowe Ile Litrów Gazu Spala Samochód Na 100Km?

Ile Litrów Gazu Spala Samochód Na 100Km?

0 Comments

Ile Litrów Gazu Spala Samochód Na 100Km
Przykładowe kalkulacje

Mały samochód miejski PB98 LPG
Średnie spalanie 7 l/100 km 8 l/100km
Średnia cena paliwa 7,13 zł /l 3,04zł /l
Koszt przejechania 1000 km 499,10zł 243,20 zł
Już po 1000 km oszczędzamy Aż 255,90 zł

Ile gazu powinien palic samochód?

Ile więcej teoretycznie pali samochód gazu od benzyny? 05 Lis 2009, 11:59 panowie gazownicy ile teoretycznie (i w praktyce) więcej pali samochód gazu od benzyny? mam co prawda nową instalację (ZENIT) ale nie wydaje mi się żebym dużo zaoszczędził na tej inwestycji. przejechałem co prawda dopiero 500 km a po 1000 mam podjechać na regulacje ale niewiele mniej pali gazu od benzyny.czy po regulacji to się może zmienić? słyszałem że powinien palić do 20% więcej niż benzyny. 05 Lis 2009, 14:44 Teoretycznie,silnik pami o 20% więcej LPG niż PB.W praktyce jest to tak,że jeżeli nie przekracza się tych 3 tyś obr/min to pali w granicach 2 – 2,5 litra więcej LPG niż Pb.Ale jak się zacznie przekraczać te 3 tyś obrotów,to może palić o wiele więcej.LPG jest dla spokojnych i rozważnych kierowców.Oczywiście jak trzeba wcisnąć gaz żeby kogoś wyprzedzić,to nic się nie stanie.Tak bardzo tego nie zauważymy.Ale jak np.

Autostradą czy drogą ekspresową będziemy pędzili np. zamiast 120 to 160,to wówczas będzie to widać na liczniku przejechanych kilometrów. Wyjątkiem może tu być instalacja IV i V generacji,w której LPG jest spalane praktycznie w takiej samej ilości jak Pb. Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych.

Posty: 19018 Zdjęcia: Miejscowość: Tychy Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ Silnik: 4,7 ccm3 253 KM Paliwo: Benzyna + LPG Typ: Terenowy Skrzynia biegów: Automatyczna Rok produkcji: 2000 05 Lis 2009, 22:15 Samochód zasilany LPG (niezależnie od instalacji) ma spalać od 10 do 25 % więcej gazu niż benzyny. Wynika to z kaloryczności i oktanowości paliwa. Różnice w spalaniu (jednemu pali więcej 10% drugiemu 20%) wynikają ze sposobu jazdy, z kondycji samochodu, z wykonania instalacji, i oczywiście z paliwa które tankujemy. 06 Lis 2009, 09:08 O generacjach LPG można bardzo dużo poczytać w necie.Jest fajna wyszukiwarka – Google. Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych. Posty: 19018 Zdjęcia: Miejscowość: Tychy Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ Silnik: 4,7 ccm3 253 KM Paliwo: Benzyna + LPG Typ: Terenowy Skrzynia biegów: Automatyczna Rok produkcji: 2000

Pierwszy poślizg w życiu to dla każdego kierowcy bardzo trudne doświadczenie, a opanowanie takiego poślizgu w warunkach drogowych bez odpowiedniego przeszkolenia jest prawie niemożliwe. Co robić, aby uniknąć sytuacji, gdy, Zupełnie inne oblicze ma natomiast Corvette C1. Pierwsza generacja legendarnego sportowego Chevroleta była dostępna wyłącznie ze zdejmowanym dachem. Miała być odpowiedzią na brytyjskie i włoskie kabriolety importowane po,

: Ile więcej teoretycznie pali samochód gazu od benzyny?

Co więcej pali benzyna czy gaz?

Ile pali silnik zasilany gazem? – Paliwo samochodowe, także gaz, kupujemy na litry i mierząc w litrach, samochód spala więcej gazu niż benzyny na pokonanie tego samego dystansu z tą sama prędkością. Różnica to 20-30 proc. na niekorzyść autogazu. Ponieważ jednak za litr benzyny możemy kupić 2,5 litra autogazu, pomimo różnicy w spalaniu jazda na LPG w sprzyjających warunkach oznacza oszczędność na poziomie 40-50 proc.

Jak obliczyć spalanie gazu na 100km?

Co warto wiedzieć? – Jak obliczyć spalanie samochodu i zużycie paliwa –

 1. Informacje o zużyciu paliwa przez dany model pojazdu można otrzymać od producenta, poznać z raportów branżowych lub wyliczyć samodzielnie.
 2. Wzór pozwalający wyliczyć zużycie paliwa jest prosty: średnie spalanie = (zużyte paliwo / liczba kilometrów) x 100.
 3. Na spalanie samochodu wpływ ma wiele czynników, np. pojemność i moc silnika, sposób zmiany biegów czy prędkość, z jaką jedzie samochód.
 4. Styl jazdy ma duży wpływ na zużycie paliwa. Eliminując negatywne przyzwyczajenia, można obniżyć spalanie samochodu.

Na jakich obrotach jeździć na gazie?

Największym problemem zasilania LPG jest naturalnie wyższa temperatura spalania mieszanki gazowej niż benzynowej. Dodatkowo ryzyko uszkodzenia silnika rośnie przy dużym obciążeniu i wówczas, gdy dochodzi do zubażania mieszanki spowodowanej niewydolnością gazowego układu zasilania Gdyby wszyscy użytkownicy samochodów z instalacjami LPG jeździli raczej powoli, korzystając wyłącznie ze średnich zakresów obrotów silnika oraz unikali gwałtownego przyspieszania, większość problemów wynikających z jazdy na LPG należałaby do rzadkości.

Nawet tanie instalacje komponowane „na styk” mogłyby bezpiecznie zasilić silnik. Niestety, na rynku nie brakuje chętnych na najtańsze instalacje gazowe, a w normalnym ruchu drogowym każdy, nie raz i nie dwa musi wcisnąć gaz do dechy. W takiej sytuacji najczęściej okazuje się, że komponenty instalacji gazowej nie są w stanie odparować odpowiedniej ilości płynnego gazu i dostarczyć go do silnika.

Dochodzi do chwilowego, czasem trwającego ułamki sekund, ale jednak istotnego zubażania mieszanki paliwowej; teoretycznie powinien natychmiast zaświecić się check engine, instalacja gazowa powinna się wyłączyć, powinien uruchomić się fabryczny, benzynowy układ wtryskowy, ale instalacje ustawia się zwykle tak, by nie niepokoiły kierowcy zbędnymi „fochami”.

You might be interested:  Zwiedzanie Warszawy - Gdzie Zostawić Samochód?

Przeciążenie zresztą po chwili mija, ale robi swoje; Im bardziej zubożona mieszanka, tym wyższa temperatura. Kropla drąży skałę, gniazda zaworowe i same zawory wypalają się, aż dochodzi do uszkodzenia silnika. Co robić? By uniknąć uszkodzenia silnika należy po pierwsze, komponować instalację „z zapasem”, wybierając takie podzespoły, które nigdy nie będą pracować z maksymalną wydajnością, a pod drugie, poprosić instalatora o zaprogramowanie opcji chroniących silnik.

Takie opcje to np. dotrysk benzyny. Jeśli ustawimy instalacje gazową tak, że przy wyższych obrotach instalację zawsze będzie wspierać fabryczny układ wtryskowy benzyny, to owszem, będziemy jeździć nieco drożej – silnik oprócz gazu będzie spalał kilka proc.

Benzyny (tak, to możliwe nawet w silniku z pośrednim wtryskiem benzyny i instalacją gazową), ale zaoszczędzimy na naprawach. Po drugie, warto unikać sytuacji, gdy instalacje jest przeciążona, a temperatura spalania za wysoka – a więc jazdy na gazie przy wysokich obrotach. Nie zaszkodzi ustawić instalacji tak, by powyżej pewnych obrotów (np.4000 obr./min.) dochodziło do pełnego automatycznego przełączania na benzynę.

W ten sposób oszczędzimy nie tylko głowicę silnika z zaworami i gniazdami zaworowymi, lecz także katalizator. By uniknąć uszkodzenia silnika, zwłaszcza w przypadku instalacji bez zaprogramowanego dotrysku benzyny, co jakiś czas należy przejechać dłuższy kawałek na benzynie.

 • Owszem, to kosztuje – w ten sposób jednak chronimy wtryskiwacze benzyny przed „sklejeniem się”.
 • Zresztą w zbiorniku benzyny musi być rotacja – paliwo wożone przez zbyt długi czas zwyczajnie traci wyjściowe parametry! W tym miejscu kolejna porada: jeżdżąc na LPG, warto korzystać z dodatków paliwowych ogólnego zastosowania albo specjalnie opracowanych pod kątem zasilania gazowego – przedłużają one trwałość benzyny, wiążą wodę, itp.

Ważna rzecz to olej silnikowy: by uniknąć uszkodzenia silnika, w przypadku jazdy na gazie wymieniamy olej częściej, nawet dwa razy częściej niż podczas jazdy na benzynie. Wprawdzie olej przy zasilaniu gazowym pozostaje przejrzysty (w procesie spalania nie powstają cząstki stałe zabarwiające go na ciemno), ale za to do oleju dostają się kwaśne produkty spalania w ogromnych ilościach – one powodują korozję! Kolejna rzecz to świece zapłonowe: by uniknąć uszkodzenia silnika, wymieniamy je również nie co 60, lecz nie rzadziej niż co 30 tys.

Km. Wyższa temperatura spalania powoduje przyspieszone zużycie elektrod. W miarę, jak rośnie odstęp pomiędzy nimi, do wywołania przeskoku iskry potrzebne jest coraz wyższe napięcie. Dochodzi do takiego przeciążenia układu zapłonowego, że nie tylko zużywają się gwałtownie kable zapłonowe, lecz także psują się cewki.

Reasumując: by uniknąć uszkodzenia silnika podczas jazdy na gazie częściej wymieniamy olej, częściej wymieniamy świece, staramy się co jakiś czas pojeździć na benzynie, a także unikamy jazdy na gazie przy maksymalnym obciążeniu silnika – najlepiej uniemożliwiając to już w warsztacie gazowym.

Co psuje LPG w samochodzie?

Czy instalacja LPG może zrujnować Twój silnik? Praktyczny poradnik W dobie ciągle rosnących cen benzyny i oleju napędowego wiele osób decyduje się na montaż w aucie instalacji gazowej. Co prawda samochód zasilany gazem nieco więcej pali i charakteryzuje się niższą mocą, ale mimo wszystko oszczędności wydają się warte zachodu. Zaraz po zamontowaniu takiej instalacji zwykle wszystko przebiega jak należy. Niestety, już po kilkuset lub kilku tysiącach kilometrów zaczynają się schody. Główną przyczyną problemów jest to, że benzynowy został zaprojektowany tak, aby spalać benzynę, a nie gaz typu LPG.

W związku z tym nie jest on odporny na wysokie temperatury, do których dochodzi podczas spalania mieszaniny propanu i butanu z tlenem. Jedną z najczęściej spotykanych usterek silników z instalacjami LPG jest pęknięcie w wyniku jej przegrzania. Niestety niektóre jednostki napędowe po prostu nie mogą być zasilane gazem z powodu niskiej odporności głowicy na wysokie temperatury.

Objawy takiej awarii to samoczynne gaśnięcie silnika oraz problemy z jego uruchomieniem. W wyniku zbyt wysokich temperatur dochodzi też do uszkodzenia zaworów oraz gniazd zaworowych. W niektórych jednostkach napędowych pojawia się problem wypalania się tłoków. Kolejny problem to nieodpowiedni wybór rodzaju, niewłaściwe podłączenie bądź ustawienie instalacji LPG. W takiej sytuacji najczęściej dochodzi do uszkodzenia wtryskiwaczy. W wyniku zbyt ubogiej mieszanki przegrzewa się także. Związki siarki powstające w procesie spalanie LPG przyczyniają się też do przedwczesnego zużycia tego elementu układu wydechowego.

Na szybkie wyeksploatowanie narażone są także świece zapłonowe. Szerokopasmowa sonda lambda W autach zasilanych gazem znacznie szybciej kończą swój żywot,Niektórzy mechanicy do silników z instalacją LPG montują elektroniczne sterowniki własnej konstrukcji, które mogą zakłócić pracę sterowników seryjnych.

W niewłaściwie dobranej instalacji mogą wystąpić wybuchy, które zniszczą plastikowy kolektor ssący. Na uszkodzenie narażone są także elementy niemające bezpośredniej styczności z gazem. Jednostki napędowe w autach z instalacją LPG zasilane są benzyną tylko w momencie rozruchu, co sprawia, że elementy mające styczność z benzyną, takie jak na przykład pompa, nie są odpowiednio smarowane i szybko się zacierają. Silniki te niekiedy muszą być zasilane gazem i benzyną jednocześnie, aby efektywnie chłodzić wtryskiwacze. W efekcie instalacja przestaje być opłacalna. Nie warto też przerabiać samochodów marki Citroën – LPG wyraźnie nie służy elektronice. : Czy instalacja LPG może zrujnować Twój silnik? Praktyczny poradnik

You might be interested:  Jaki Samochód Kupić Dla Młodego Kierowcy?

Dlaczego LPG jest takie drogie?

Ceny LPG rosną. Właściciele aut na gaz łapią się za kieszeń 18 mar, 13:56 Autogaz już nie taki tani! Z kilkudniowym opóźnieniem w stosunku do pozostałych paliw trwa cykl podwyżek LPG na stacjach benzynowych. Litr LPG znów kosztuje wyraźnie więcej niż pół litra benzyny 95. Foto: Archwium / Auto Świat Fabryczne samochody z instalacją LPG – TOP 10 2022

Podczas gdy benzyna na stacjach nieznacznie staniała, ceny autogazu pną się ostro do góry Na wielu stacjach cena jednego litra LPG osiągnęła poziom 4 zł za litr Niektóre firmy importujące dotąd LPG z Rosji ograniczają współpracę z rosyjskimi dostawcami, co musi przełożyć się na dalsze wzrosty cen tego paliwa Decyzję o zaprzestaniu importu LPG z Rosji podjął m.in. Gaspol W warsztatach oferujących montaż LPG nie ma kolejek

Gdy 10 dni temu ostro drożał olej napędowy, osiągając cenę ok.7 zł za litr, a za benzynę trzeba było płacić po 6,50 zł/l, na niektórych stacjach LPG wciąż sprzedawano po mniej niż 3 zł/l. W kolejnych dniach ceny ON i benzyny rosły z bezprecedensowym tempie, autogaz drożał również, ale znacznie wolniej.

 1. Doprowadziło to do dawno niewidzianej dysproporcji w cenach tych paliw – na korzyść LPG.
 2. Gdy jednak ceny benzyny i ON (przejściowo?) przestały rosnąć, a nawet nieco spadły, LPG drożeje nadal.
 3. Obecnie średnia cena jednego litra LPG na polskich stacjach to ok.3,80 zł za litr, jednak w wielu miejscach kierowcy tankujący autogaz widzą na pylonie stacyjnym „czwórkę z przodu” i przecierają oczy ze zdumienia: kiedy to się zatrzyma? Dalsza część tekstu pod materiałem wideo Jedną z przyczyn wolniejszych wzrostów cen LPG jest dość duża konkurencja między stacjami i mniejszy obrót tym paliwem.

W Polsce systematycznie maleje liczba samochodów przystosowanych do zasilania gazem płynnym, na stacjach widać też, że auta tankujące gaz są w zdecydowanej mniejszości. Zanim stacje opróżnią swoje zbiorniki na LPG i zamówią nowe, droższe paliwo, mija trochę czasu.

Nie ma też mowy o robieniu zapasów przez kierowców: LPG można przechowywać tylko w zbiorniku auta, który zapewnia wcale nie tak duży zasięg, nie sposób nalać go do kanistrów Choć wzrost ceny benzyny nie prowadzi do natychmiastowego wzrostu popytu na LPG (a przynajmniej nie mogą być do duże wzrosty – aby tankować gaz, trzeba najpierw mieć zamontowaną w aucie instalację LPG), to jednak wzrost cen ropy prowadzi do wzrostu cen LPG.

To dlatego, że gaz płynny jest produktem ubocznym przetwarzania ropy naftowej, pozyskuje się go też podczas wydobywania ropy i gazu ziemnego. Wzrost cen ropy wpływa więc też – mniej więcej proporcjonalnie – na ceny LPG. W przypadku Polski większość importowanego LPG pochodzi obecnie z Rosji.

 • Tu dochodzimy do przyczyn wzrostu cen tego paliwa, które z czasem mogą „przeskoczyć” podwyżki cen innych paliw: otóż ryzyko przerwania dostaw z Rosji w przypadku LPG jest wyższe niż w przypadku ropy.
 • Rosyjscy eksporterzy LPG nierzadko pobierają zapłatę z góry, dostawy deklarują w ciągu kilku tygodni i bywa, że nie dotrzymują terminów.M.in.
You might be interested:  Jak Ubezpieczyć Samochód Na Wyjazd Za Granicę?

z tego powodu Gaspol (firma deklaruje, że także z powodów etycznych), postanowił zaprzestać importu LPG z Rosji. Nie ma problemu z kupnem LPG z innych źródeł (m.in. ze Szwecji czy z Norwegii), ale to oznacza wyższe koszty. LPG kupowany po wyższych cenach poza Rosją oznacza droższy autogaz na stacjach.

Pytanie, co by się stało, gdyby import LPG z Rosji ustał całkowicie, pozostaje otwarte – zwłaszcza jeśli chodzi o ceny tego paliwa na stacjach. Dziś średnia cena benzyny na polskich stacjach to prawie 6,80 zł za litr, a LPG – prawie 3,80 zł za litr. Tyle, że w kolejnym tygodniu można spodziewać się tańszej benzyny na stacjach (6,47-6,62 zł za litr według e-petrol.pl), spadków cen autogazu natomiast nie należy oczekiwać, mogą one nawet lekko wzrosnąć.

W takich warunkach opłaca się jeździć na gazie, ale inwestycja w montaż instalacji wydaje się dość ryzykowna. Wygląda na to, że takie właśnie podejście mają właściciele aut rozważający montaż instalacji: pytają o ceny, zastanawiają się, ale zwlekają z podejmowaniem decyzji.

 1. Natomiast więcej jest takich, którzy mają w autach instalacje LPG, ale przestali jeździć na gazie i teraz zgłaszają się do serwisów, by urządzenia przejrzeć i wrócić do jazdy na paliwie alternatywnym.
 2. Opcją najbezpieczniejszą z technicznego punktu widzenia, a w nielicznych przypadkach także najbardziej ekonomiczną, jest kupno nowego samochodu z fabryczną instalacją LPG.

Najmniej na rynku za taką opcję żąda Dacia (od 2,3 tys. zł za kompletną instalację), w przypadku innych marek za instalację trzeba dopłacić nawet 6,5 tys. zł. Podobnie kształtują się ceny w przypadku montażu instalacji w używanym samochodzie. Zanim jednak pochopnie podejmiemy decyzję o inwestycji w instalację LPG, musimy wiedzieć, że instalacje w tym przedziale cenowym nie umożliwiają wykorzystania LPG do zasilania samochodu w stu procentach: auto odpala na benzynie, część dystansu przejeżdża tylko na benzynie, a część – z niewielkim dodatkiem benzyny.

 1. No i zużycie LPG mierzone w litrach jest wyraźnie wyższe niż spalanie benzyny.
 2. To dlatego entuzjazm kierowców w odniesieniu do montażu instalacji gazowej opada, ilekroć litr gazu kosztuje więcej niż pół litra benzyny – nawet jeśli do granicy opłacalności w takim wypadku jeszcze trochę brakuje.
 3. Ceny LPG rosną.

Właściciele aut na gaz łapią się za kieszeń

Co z gazem LPG z Rosji?

Odejście od LPG z Rosji dopiero pod koniec roku. Inaczej będą problemy Polska branża LPG przestrzega przed zbyt szybkim embargiem na rosyjski gaz płynny. Wstrzymanie dostaw ze Wschodu odbije się boleśnie na polskich konsumentach, ale także na Ukrainie, dla której obecnie praktycznie jedynymi kierunkiem dostaw LPG jest właśnie Polska.

W związku z trwającą wojną Ukraina została odcięta od dostaw LPG z Rosji, Białorusi (z powodów politycznych), z Kazachstanu (ze względów logistycznych). Gaz nie dociera też morzem z uwagi na blokadę portów czarnomorskich. Polska obecnie jest reeksporterem LPG na Ukrainę, dlatego niewskazane jest zbyt szybkie wprowadzenie embarga na rosyjskie LPG – przekonują Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) i Polska Izba Gazu Płynnego (PIGP). Działania, jakie branża LPG w Polsce będzie podejmować w celu sprawnego przestawienia logistyki dostaw z nowych kierunków, to m.in. budowa w Polsce infrastruktury do przesyłek z Zachodu, gdyż obecnie dysponujemy zbyt małą liczbą terminali przeładunkowych.

Materiał chroniony prawem autorskim – zasady przedruków określa, • •

Czy auto spala więcej gazu?

Teza 3. Auto na gazie pali dużo więcej – prawda – Auto na dobrze wyregulowanej instalacji autogazu zawsze spala ok.10-15 proc. więcej tego paliwa niż spalałoby benzyny, ponieważ wartość energetyczna benzyny jest wyższa niż gazu. Fizycznie jego zużycie zawsze będzie większe przy założeniu, że dążymy do tego, by różnicę w pracy silnika na benzynie i LPG zniwelować lub zminimalizować.

Jak obliczyć spalanie gazu na 100km?

Co warto wiedzieć? – Jak obliczyć spalanie samochodu i zużycie paliwa –

 1. Informacje o zużyciu paliwa przez dany model pojazdu można otrzymać od producenta, poznać z raportów branżowych lub wyliczyć samodzielnie.
 2. Wzór pozwalający wyliczyć zużycie paliwa jest prosty: średnie spalanie = (zużyte paliwo / liczba kilometrów) x 100.
 3. Na spalanie samochodu wpływ ma wiele czynników, np. pojemność i moc silnika, sposób zmiany biegów czy prędkość, z jaką jedzie samochód.
 4. Styl jazdy ma duży wpływ na zużycie paliwa. Eliminując negatywne przyzwyczajenia, można obniżyć spalanie samochodu.

Related Post