Auto Blog-Pomóc drogowa Nowości samochodowe Ile Się Czeka Na Samochód Z Salonu?

Ile Się Czeka Na Samochód Z Salonu?

0 Comments

Ile Się Czeka Na Samochód Z Salonu
Ile trzeba czekać na nowy samochód? Na te modele poczekasz najkrócej! Odłożenie zakupu nic nie dało potencjalnemu nabywcy, bo ceny cały czas rosną, ale efektem mniejszej liczby zamówień jest obserwowany obecnie nieznaczny wzrost dostępności samochodów na rynku Andrzej Banaś Widać pierwsze zwiastuny poprawy sytuacji rynkowej jeśli chodzi o dostępność aut – ocenia Carsmile.

Czas potrzebny do „zdobycia” nowego samochodu w Polsce wynosi obecnie 2,5 miesiąca, choć wiąże się to z koniecznością poszukiwań oraz ustępstw jeśli chodzi o wyposażenie. Na wyprodukowanie auta według indywidualnej konfiguracji wciąż czeka się długo, średnio ok.10 miesięcy, ale tu też widać pewną poprawę.

Na tę wiadomość nabywcy nowych aut czekali przynajmniej 12 miesięcy. – Widzimy nieznaczną poprawę sytuacji na rynku jeśli chodzi o dostępność. Nie jest to jeszcze przełom, ale pierwsze symptomy powrotu do normalności. Zamówienia się stopniowo „rozkorkowują”, dzięki czemu samochody będą produkowane coraz szybciej.

 • Oczywiście stanie się to pod warunkiem, że nie zaskoczą nas kolejne zdarzenia porównywalne do pandemii czy wojny – mówi Michał Knitter, wiceprezes Carsmile.
 • Na rynku można obecnie mówić o dwóch zjawiskach, które definiują nową „normalność” polskiej motoryzacji.
 • Obliczany przez nas uśredniony czas produkcyjny samochodów, czyli okres oczekiwania na pojazd zamówiony według indywidualnej konfiguracji, wynosi obecnie dla całego rynku aut osobowych w Polsce około 10 miesięcy i nadal jest to swego rodzaju loteria.

W przypadku części modeli widzimy jednak, że czasy produkcyjne uległy skróceniu – przyznaje Sylwester Łagowski, koordynator działu zamówień w Carsmile. Ale jest też drugi oblicze rynku. – Gdy weźmiemy pod uwagę czas, w jakim jesteśmy w stanie niejako zdobyć poszukiwany model samochodu przeglądając zasoby kilkudziesięciu dilerów danej marki w całej Polsce, to ten uśredniony wynik skraca się radykalnie.

Możemy powiedzieć, że zdobycie poszukiwane auta zajmuje obecnie w Polsce średnio ok.2,5 miesiąca i tu widzimy znaczącą poprawę względem poprzednich kwartałów – informuje Sylwester Łagowski. Oczywiście taki sposób poszukiwania, czy „polowania” na samochód, wymaga podglądu oferty kilkudziesięciu dealerów danej marki, a także pewnych ustępstw ze strony nabywcy.

– Normą jest dziś prezentowanie klientowi dwóch ofert: auta stworzonego według indywidulanej konfiguracji, na które trzeba czekać średnio ok.10 miesięcy, a często dłużej, oraz samochodu dostępnego w znacznie krótszym czasie, często nawet „od ręki” ale w innej wersji silnika czy wyposażenia.

Nabywcy zwykle decydują się na tę drugą opcję, co w efekcie usprawnia też funkcjonowanie całego rynku. To jest nasza nowa normalność – wyjaśnia Knitter. Gdy klient decyduje się mimo wszystko poczekać na wyprodukowanie indywidulanie skonfigurowanego samochodu, musi liczyć się z tym, że pierwotnie podany termin ulegnie wydłużeniu, a cena auta wzrośnie.

– To jest wciąż swego rodzaju loteria – podkreśla Knitter. Wśród samochodów, które według Carsmile są obecnie „do zdobycia” na rynku w czasie wynoszącym ok. miesiąca wymienić można: BMW X3 i Serię 8, Hyundaia i10 oraz Konę, sporo modeli Audi choć nie we wszystkich typach nadwozia (np.

A4, Q7, Q8, czy e-trona, ale nie w wersji GT), kilka modeli Forda (Puma, Kuga, Transit), Peugeota 308 i 3008, Suzuki Swift i Vitarę, Mercedesa CLA, VW T-Crossa czy Seata Ibizę. Podany miesięczny okres oczekiwania oznacza, że w tym czasie auto jest „do zdobycia” w Polsce, ale zwykle wiąże się to z koniecznością pewnych ustępstw ze strony nabywcy.

Z drugiej strony, jeśli spojrzymy na czasy produkcyjne samochodów, a zatem takie, gdzie nabywca decyduje się czekać dłużej, aby mieć auto skonfigurowane według jego potrzeb, to tutaj pojawiają się terminy wynoszące nawet rok, czasem półtora roku, a w skrajnych przypadkach nawet 2 lata.

 • Co ważne, producent podaje zwykle tylko przybliżony czas dostawy samochodu do Polski, co oznacza, że podany pierwotnie termin może się jeszcze wydłużyć, a cena ulec zmianie.
 • Wśród samochodów mających obecnie wyjątkowo odległe czasy produkcyjne można wymienić: Toyotę Corollę (kombi lub sedan), Porsche 718 Cayman Coupe, Dacię Spring, BMW i4 oraz X7, Audi e-tron w wersji GT, Audi A3 i A7 z nadwoziem typu sedan czy Teslę 3.

Z czego wynika obserwowana przez Carsmile nieznaczna poprawa dostępności aut ? Powodów jest kilka. Wzrost cen samochodów, sięgający średnio 30-40% w skali roku, jeśli uwzględnimy wszystkie elementy składające się na koszt użytkowania (ceny katalogowe, rabaty, WIBOR, ubezpieczenie, koszty serwisowania, itp.), spowodował, że część klientów wstrzymała się z zakupem licząc na to, że samochody przestaną drożeć, a nawet potanieją.

 1. Odłożenie zakupu nic nie dało potencjalnemu nabywcy, bo ceny cały czas rosną, ale efektem mniejszej liczby zamówień jest obserwowany obecnie nieznaczny wzrost dostępności samochodów na rynku – przyznaje Sylwester Łagowski z Carsmile.
 2. Dodaje też, że spora grupa klientów, poszukując auta kilka miesięcy temu, składała zamówienia u kilku dilerów jednocześnie, na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy”.
You might be interested:  Jak Prowadzić Samochód Krok Po Kroku?

Efektem tego typu zachowań jest pojawienie się rynku pewnej puli samochodów, z których ktoś zrezygnował. Jest też inny powód poprawy sytuacji rynkowej: – Platformy takie jak Carsmile, od półtora roku borykając się z wydłużonymi terminami dostaw aut do Polski, niejako przyzwyczaiły się już do w tej nowej normalności.

 1. Nauczyliśmy się wyciągać auta dosłownie spod ziemi, przekonujemy klientów, aby zamiast czekać rok na wybrany model, decydowali się na bardziej dostępną alternatywę– ujawnia koordynator działu zamówień Carmile.
 2. Jaki jest obecnie miesięczny koszt użytkowania najtańszego samochodu? Najlepiej obrazuje to miesięczny czynsz wynajmu (abonament), który uwzględnia cenę zakupu, koszt finansowania (WIBOR), ubezpieczenie oraz wydatki na serwis.

Uśredniony miesięczny koszt użytkowania 15 najtańszych dostępnych obecnie na rynku modeli wynosi obecnie według szacunków Carsmile ok.1 186 zł netto, przy umowie na 3 lata i wkładzie własnym wynoszącym ok.10%. Mediana ceny katalogowej dla grupy 15 najtańszych aut wynosi obecnie 74 tys.

zł brutto, co również pokazuję skalę zmian, jakie zaszły na rynku w ostatnich 2-3 latach. Małe samochody zdrożały najbardziej, ponieważ w ich przypadku obowiązujące od lipca br. w UE nowe wymogi odnośnie obowiązkowego wyposażenia w systemy bezpieczeństwa okazały się najbardziej „dotkliwe”. Wzrost cen aut wynika też z podwyżki cen surowców, ograniczeń w produkcji elektroniki i podzespołów, zwiększonych kosztów transportu, osłabienia złotego, a także wzrostu stóp procentowych.

– Każdy miesiąc zwłoki w zamówieniu auta to dodatkowy koszt rzędu 38 zł netto miesięcznie w segmencie najtańszych aut – podsumowuje Knitter.

Ile czeka się na BMW?

Ile trzeba czekać na nowy samochód? Aktualna sytuacja na rynku motoryzacyjnym Produkcja samochodów wstrzymana z powodu braku półprzewodników W pierwszych miesiącach pandemii sprzedaż nowych samochodów znacząco spadła, a wiele koncernów wstrzymało produkcję. Trudna sytuacja na rynku motoryzacyjnym i drastyczny spadek sprzedaży spowodowane są przede wszystkim niedoborem półprzewodników.

 1. W momencie pandemii spadł popyt na samochody, wiele firm pracowało w formie zdalnej, możliwość wyjazdów była ograniczona, a znaczna część fabryk została zamknięta.
 2. Zwiększył się natomiast popyt na urządzenia elektroniczne, wykorzystywane do pracy zdalnej.
 3. Z tego powodu producenci chipów napędzających elektronikę zmienili głównego odbiorcę na branżę IT, przez co branża samochodowa zeszła na dalszy plan.

Dodatkowo w wyniku problemów związanych z globalnym łańcuchem dostaw, zamkniętymi fabrykami i terminalami przeładunkowymi w Chinach, które są jednym z największych producentów półprzewodników, liczba produktów została znacząco ograniczona, co przyczyniło się do niedostarczania zamówień na czas.

 1. Lienci kupują coraz mniej nowych samochodów Przedłużające się problemy produkcyjne wpływają na wyniki sprzedażowe.
 2. Według Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów ACEA sprzedaż nowych aut zmalała blisko o jedną czwartą w Unii Europejskiej.
 3. W tym roku wyprodukowanych zostanie aż około 5 milionów mniej aut, niż pierwotnie planowano.

Niedobory półprzewodników nie zmniejszają się, dodatkowo pojawił się deficyt magnezu, niezbędnego do produkcji samochodów. Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) poinformował o niekorzystnych prognozach na przyszły rok. Zakup czy wynajem samochodu? Co się bardziej opłaca? Mając na uwadze obecny kryzys na rynku motoryzacyjnym i długi czas oczekiwania na nowy samochód warto rozważyć różne formy finansowania auta. Zakup samochodu wiąże się z koniecznością jednorazowego wydania kilkudziesięciu tysięcy złotych lub wielokrotności tej kwoty w przypadku zakupu większej ilości pojazdów. Ile trzeba czekać na nowy samochód? Kiedy sytuacja epidemiologiczna nieco się uspokoiła, powstało wiele start-upów, firmy wróciły do pracy stacjonarnej, przez co popyt na samochody zaczął gwałtownie rosnąć. Kryzys związany z zaburzeniem łańcucha dostaw, tymczasowe zamknięcie fabryk, centrów logistycznych, terminali przeładunkowych oraz przestoje w produkcji ciężko aktualnie nadrobić, dlatego efekty będą przez nas długo odczuwane. przedsiębiorstwa zmniejszyć. Finansowanie auta ze środków własnych wiąże się również z zamrożeniem kapitału, który mógłby być na bieżąco inwestowany. Dodatkowo nowy samochód z czasem traci na wartości, jego sprzedaż może być problematyczna, a gdy się uda, otrzymana kwota będzie tylko częścią włożonych w zakup pieniędzy.

Alternatywą dla zakupu samochodu jest wynajem średnioterminowy, Polega on na płaceniu comiesięcznej opłaty i najmie samochodu na dłuższy, elastyczny okres czasu. Ta metoda finansowania pozwala korzystać z szerokiej oferty modeli samochodowych i płynnie wymieniać je na nowe. Formalności są proste, a wynajem średnioterminowy jest zdecydowanie tańszy od krótkoterminowego.

Taki komfort i elastyczność cenią zarówno prywatni klienci, jak i duże przedsiębiorstwa. Miesięczne koszty najmu są stałe i jasno określone, dzięki czemu łatwo możesz zaplanować swój budżet. Kolejną zaletą jest to, że klient nie ponosi żadnych kosztów związanych z eksploatacją pojazdu oraz ubezpieczeniami.

 • Wypożyczalnia NEW RENT oferuje pełny pakiet usług w cenie,
 • Decydując się na najem średnioterminowy, nie musisz martwić się przeglądami, wulkanizacją, serwisami, czy w razie potrzeby, znalezieniem samochodu zastępczego.
 • Wynajmując samochód masz możliwość jeździć nowym pojazdem, bez obawy, że straci on na wartości.
You might be interested:  Jak Się Oblicza Ile Pali Samochód?

Atrakcyjne oferty najmu średnioterminowego znajdziesz Grafika 1. Lenny Kuhne Unsplash.com Grafika 2. Carlos Aranda Unsplash.com Grafika 3. Anthony Shkraba Pexels.com Grafika 4. Junior REIS Unsplash.com : Ile trzeba czekać na nowy samochód? Aktualna sytuacja na rynku motoryzacyjnym

Na jakie auta czeka się najkrocej?

Ile trzeba czekać na nowy samochód? Najkrócej, średnio, trzeba czekać na modele Dacii, najdłużej – na Audi i BMW. Sprawdź czas oczekiwania na nowe samochody. Półprzewodniki to obecnie najczęściej powtarzane słowo w salonach samochodowych. Przez brak komponentów, głównie układów elektronicznych, producenci aut wstrzymują produkcję lub trwa ona o wiele dłużej, niż zakłada to standardowy proces technologiczny.

Ile trwa rejestracja nowego samochodu z salonu?

Rejestracja samochodu – o tym trzeba pamiętać – Pierwszym krokiem jest udanie się do odpowiedniego urzędu. W miastach wojewódzkich oraz miastach na prawach powiatu to po prostu Urząd Miasta i właściwy wydział – Komunikacji lub Spraw Obywatelskich. W miastach powiatowych rejestracją pojazdów zajmuje się Starostwo Powiatowe.

dowód tożsamości,wypełniony wniosek o rejestrację samochodu (można pobrać na stronie urzędu),dowód rejestracyjny samochodu z ważnym przeglądem technicznym,kartę pojazdu,stare tablice rejestracyjne samochodu.

Proces rejestracji samochodu trwa około godziny, Najpierw wydany zostanie w urzędzie tzw. miękki dowód rejestracyjny, a do 30 dni dokument stały. Razem z miękkim dowodem rejestracyjnym urzędnik wydaje niezbędne naklejki homologacyjne i nowe tablice. Stare tablice mogą zostać pod warunkiem, że kupiony pojazd pochodzi z tego samego powiatu.

Jak odebrać nowe auto z salonu?

Kupując nowy samochód uważamy, że w zasadzie nie ma konieczności, aby cokolwiek sprawdzać, bo przecież wyjechał prosto z fabryki i jedyne co mamy do zrobienia to odpalenie silnika. Prawda jest taka, że nie do końca tak jest. Niezależnie od tego, czy kupujemy samochód w wynajmie długoterminowym, gdzie wszystkie serwisy i przeglądy mamy zapewnione w cenie, czy kupujemy samochód za gotówkę, lista kwestii, które powinny zostać wyjaśnione jest dosyć długa.

– Wyjazd nowym samochodem jest możliwy dopiero po wydaniu tablic rejestracyjnych wraz z naklejką kontrolną i tymczasowym dowodem rejestracyjnym. Nie możemy również zapominać o polisie ubezpieczeniowej. Bez tych dokumentów, dealer nie wyda zgody na opuszczenie samochodu, nawet na lawecie. Wiadome jest, że każda marka samochodu ma swoje wewnętrzne zasady, dotyczące warunków gwarancji i że każdy samochód ma różne funkcje i wyposażenie.

Dlatego też istotne jest, aby odbierając samochód wiedzieć, jakie zasady mają zastosowanie dla danej marki.

Ile nowy samochód traci na wartości?

Wystarczy przejechać przez próg salonu samochodowego, by stracić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Utrata wartości samochodu tuż po zakupie sięga 10%, a po trzech latach może wynieść od 30 do 50%. Z czego jednak wynika tak gwałtowny spadek wartości samochodu i jak go oszacować?

Jak długo czeka się na nowego Golfa?

Volkswagen oferuje od ręki T-Roca i Arteona – Jednak nie w przypadku skonfigurowanych od podstaw modelu. Najszybciej otrzymamy auto skonfigurowane zgodnie z naszymi życzeniami w czasie od trzech do sześciu miesięcy od daty złożenia zamówienia. Jednakże w przypadku Golfa hatchbacka czy kombi, poczekamy aż do 2023 roku. Dziękujemy za odwiedzenie Aktualności Yanosik, gdzie znajdziecie Państwo najnowsze informacje dotyczące motoryzacji, w tym informacje prasowe, zdjęcia czy relacje video, a także historie o naszych pracownikach czy naszej organizacji. Jeżeli macie Państwo dodatkowe pytania lub chcecie nawiązać współpracę poszukiwanej przez siebie informacji, sugerujemy następujące formy kontaktu: Jeśli jesteś przedstawicielem mediów, prosimy o kontakt z Jeśli jesteś klientem, prosimy o odwiedzenie strony www.yanosik.pl/kontakt

Co zrobić po zakupie auta z salonu?

Rejestracja auta – W przypadku nowego samochodu sprawa jest prosta. Musimy tylko pojawić się w urzędzie z dowodem zakupu auta w postaci faktury i od ręki dostaniemy nowe tablice oraz tymczasowy dowód rejestracyjny. W ciągu 30 dni zostaniemy poinformowani o wystawieniu stałego dokumentu.

W przypadku zakupu auta używanego, od 1 stycznia 2022, zgodnie z przepisami zawartymi w art.78 ust.2 ustawy Prawo o ruchu drogowym, właściciel pojazdu zarejestrowanego jest obowiązany zawiadomić w terminie nieprzekraczającym 30 dni urząd starostwa powiatowego lub urząd miasta o nabyciu lub zbyciu pojazdu.

Pamiętaj, że za niedopełnienie tego obowiązku we wskazanym terminie możesz zostać ukarany grzywną. W celu przerejestrowania auta musimy mieć ze sobą: dowód zakupu pojazdu (umowa bądź faktura), dowód rejestracyjny, kartę pojazdu (jeśli była wydana) oraz potwierdzenie aktualniej polisy OC,

 1. Oszt przerejestrowania samochodu i wyrobienia nowych dokumentów oraz dowodu rejestracyjnego od tego roku (2022r.) ulegnie zmianie, ponieważ Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że z dniem 31.01.2022r.
 2. Zniesiony jest obowiązek zarejestrowania tablic rejestracyjnych na powiat, w którym auto będzie użytkowane,
You might be interested:  Jak Wyrejestrować Samochód I Zostawić Go Na Części?

Jednak, należy pamiętać, że nie jest to nakaz, a udogodnienie dla kierowców. Koszt rejestracji, zależy od tego czy samochód jest z nowy z salonu, nabyty na terenie Polski lub sprowadzany z zagranicy, a także czy zdecydujesz się na nową tablicę rejestracyjną i nalepkę kontrolną.

Pozwolenie czasowe, ważne 30 dni – 13,50 zł Dowód rejestracyjny – 54 zł Tablice rejestracyjne – 80 zł – niewymagane Nalepka kontrolna – 18,50 zł – niewymagana Opłata ewidencyjna – 2 zł

Więcej o tym dlaczego nie musisz zmieniać tablicy rejestracyjnej w samochodzie używanym, możesz przeczytać tutaj,

Po co salon rejestruje auto?

autoDNA / blog / Rejestracja nowego samochodu kupionego w salonie przez dealera od 4 czerwca 2021 r. autoDNA sprawdza Rejestracja nowego samochodu kupionego w salonie możliwa jest od 4 czerwca 2021. Nie trzeba już osobiście rejestrować nowego samochodu. W imieniu kupującego może to za nas zrobić dealer, a cały proces odbywa się on-line. Kolejki w urzędach przy rejestracji to niestety codzienność w wielu wydziałach komunikacji.

 • Jak na razie w nielicznych miastach, jak chociażby w Gorzowie Wielkopolskim, wprowadzono ułatwienia dla kierowców.
 • Za pośrednictwem specjalnego paczkomatu można tam wygodnie i bez konieczności wizyty w urzędzie zarejestrować pojazd, zgłosić wniosek o wydanie dowodów rejestracyjnych, kart pojazdu, pozwoleń czasowych oraz tablic rejestracyjnych, zgłosić zbycie pojazdu, zmianę stanu faktycznego lub demontaż pojazdu, jak również wymienić dokumenty komunikacyjne.

Przy skali zmotoryzowania i popularności aut używanych, to powinien być standard w całej Polsce.

Dlaczego nie warto kupować nowego samochodu?

Nowy samochód nie każdemu się opłaca – Kupno nowego samochodu ma wiele zalet, począwszy od możliwości konfiguracji pod własne wymagania, przez posiadanie najnowszych technologii (jednym z ważnych punktów na mojej liście było wsparcie dla Android Auto/Apple Car Play), a na pewności, że auto was nie zawiedzie, przez pierwsze kilka lat kończąc.

Do minusów należy zaliczyć dużą utratę wartości w pierwszych latach od zakupu oraz wysokie koszty ubezpieczenia i serwisów. Szczególnie te ostatnie są trochę szokiem po przesiadce z używanego auta. Moja Toyota była praktycznie bezawaryjna, nie licząc zepsutej pompki spryskiwaczy, wymieniałem w niej tylko rzeczy eksploatacyjne.

Zobacz też: relacja z premiery nowej generacji Toyoty Yaris Z nowym samochodem aby utrzymać gwarancję trzeba odwiedzić serwis przynajmniej raz w roku i zostawić tam często około 800-1000 PLN. Oczywiście z każdą marką jest inaczej, czasami dostępne są pakiety serwisowe w promocyjnych cenach, dlatego może to różnie wyglądać, ale mimo wszystko to spory wydatek.

Tym bardziej, że nakłada się razem z ubezpieczeniem ;-). Natomiast sam spadek wartości za bardzo mnie nie boli. Planuje pojeździć tym autem przynajmniej z 7-8 lat, w tym czasie pewnie jego wartość spadnie o ponad połowę. To dużo, ale nie tak jakby to wyglądało na pierwszy rzut oka. Spadek wartości często liczy się od ceny cennikowej i porównuje ze średnią z ogłoszeń, w których przeważnie znajdziemy auta sprowadzone o wątpliwej przeszłości.

Inaczej to jednak wygląda gdy porównamy sobie cenę zakupu (już po rabacie) i ceny jakie mają samochody używane kupione w Polsce, od 1. właściciela z udokumentowaną historią. Wtedy okazuje się, że nie jest wcale tak źle. Znam z autopsji przypadek Forda Fiesty kupionego za 46 000 PLN, który po 7 latach sprzedał się w tydzień za 23 000 PLN.

Czy opłaca się oddać auto w rozliczeniu?

Otrzymujesz dodatkowy rabat – Niektórzy dealerzy przyznają dodatkowe rabaty za pozostawienie auta w rozliczeniu. Dzięki temu katalogową cenę pojazdu można jeszcze obniżyć – choćby o kilka tysięcy złotych.

Ile nowy samochód traci na wartości?

Wystarczy przejechać przez próg salonu samochodowego, by stracić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Utrata wartości samochodu tuż po zakupie sięga 10%, a po trzech latach może wynieść od 30 do 50%. Z czego jednak wynika tak gwałtowny spadek wartości samochodu i jak go oszacować?

Ile się czeka na nowa Kia Sportage 2022?

Na Kia Sportage poczekasz 4 miesiące – Marka również ma problemy z dostępnością aut, zwłaszcza w przypadku modeli z automatyczną skrzynią biegów. Ci, którzy szukają Ceeda, ProCeeda lub XCeeda zgodnego z własną wizją specyfikacji, będą zawiedzeni, gdyż ich produkcja została wstrzymana.

Related Post