Auto Blog-Pomóc drogowa Nowości samochodowe Ile Wynosi Akcyza Za Samochód Z Niemiec?

Ile Wynosi Akcyza Za Samochód Z Niemiec?

0 Comments

Ile Wynosi Akcyza Za Samochód Z Niemiec
Ile wynosi akcyza za samochód? – To, ile będzie trzeba zapłacić akcyzy za samochód, zależy od pojemności silnika. Dla aut osobowych o pojemności silnika powyżej 2000 cm3 jest to 18,6 proc. podstawy opodatkowania, a w przypadku pozostałych samochodów – 3,1 proc. Ową podstawą opodatkowania jest wartość pojazdu, Jeśli kupisz auto, które warte jest 10 tys. zł, to zapłacisz:

1860 zł – przy pojemności silnika powyżej 2000 cm 3, 310 zł – przy pojemności silnika do 2000 cm 3,

Od 1 stycznia 2020 roku obowiązuje o 50 proc. niższa akcyza za auta z napędem hybrydowym. Wynosi ona – 9,3 i 1,55 proc, w zależności od pojemności silnika.

Jak ominąć akcyzę za auto z Niemiec?

Nowy sposób na ominięcie akcyzy? W internecie nie brakuje ogłoszeń oferujących pomoc w przystosowaniu sprowadzonego samochodu do wymogów auta specjalnego. Takie pojazdy zwolnione są w Polsce z podatku akcyzowego. Czy rzeczywiście da się w ten sposób uniknąć podatku? Foto: Onet Samochody “Oferuję pomoc w uniknięciu absurdalnej opłaty akcyzowej. Zainteresowany musi dostarczyć auto do Zgorzelca Procedura trwa około 6 godzin. Jest w pełni legalna potwierdzona badaniem TUV&Dekra. Żadnych ograniczeń jeżeli chodzi o typ nadwozia (sedan, hatchback, kombi, suv, van).

  • Oszt 2,5 tys. zł.
  • Cena zawiera przystosowanie auta do wymogów, które musi spełniać pojazd specjalny niepodlegający akcyzie, przegląd niemiecki potwierdzający przystosowanie auta”.
  • Ogłoszenie o takiej treści znaleźliśmy ostatnio na jednym z serwisów aukcyjnych.
  • Pomoc ta polega na przystosowaniu sprowadzonego pojazdu do wymogów auta specjalnego.

Takie samochody zwolnione są w Polsce z podatku akcyzowego. Oferty o podobnej treści wzbudzają szczególne zainteresowanie wśród osób planujących sprowadzić do kraju drogą limuzynę z silnikiem powyżej 2 litrów. Czy aby jednak na pewno da się w ten sposób uniknąć akcyzy? Postanowiliśmy zapytać o szczegóły samego ogłoszeniodawcę.

You might be interested:  Jaki Samochód Do 50 Tys 2017?

Niestety nie usłyszeliśmy od niego żadnych konkretów, oprócz zapewnień, że wszystko będzie załatwione jak należy. To że auto będzie posiadać status pojazdu specjalnego na podstawie niemieckich przepisów jeszcze o niczym nie świadczy. Aby zarejestrować taki samochód w Polsce trzeba spełnić wymogi określone w polskim prawie.

Nasze wątpliwości związane z tą kwestią ogłoszeniodawca rozwiał jednym zdaniem. – Jak pan przyjedzie z samochodem wszystko załatwimy na miejscu wraz z rejestracją pojazdu w kraju. Ważne tylko by auto posiadało hak – zapewnia nasz rozmówca. Znając nasze realia, można sobie wyobrazić, że jakiś znajomy diagnosta wypisuje w papierach, że sprowadzony pojazd spełnia wymogi auta specjalnego.

Niewykluczone, że z takim sfabrykowanym dokumentem uda się jakoś zarejestrować samochód. Urzędnicy wydziałów komunikacji nie sprawdzają naocznie pojazdów i nie weryfikują zapisów w papierach ze stanem faktycznym. Samochód specjalny, który w myśl polskich przepisów zwolniony jest z podatku akcyzowego nie przechodzi też odprawy celnej.

Przywożąc takie auto do kraju nie mamy żadnych zobowiązań wobec urzędu celnego. W przypadku tych pojazdów nie wydaje on nawet zaświadczenia o zwolnieniu z akcyzy. Nie zmienia to jednak faktu, że takie działanie jest dość ryzykowne i bezprawne. Bo jak wytłumaczymy podczas kontroli drogowej, że nasz luksusowy Mercedes zarejestrowany jest jako pojazd specjalny do przewozu np.

farmaceutyków i krwi, podczas gdy w rzeczywistości nie ma z tym nic wspólnego. Wróćmy jednak na chwilę do naszego ogłoszeniodawcy. Drążąc temat zapytaliśmy go na jaki konkretnie pojazd specjalny zostanie przerobiony nasz samochód. Tu ku naszemu zaskoczeniu nie bardzo był on w stanie określić jego rodzaj, a to tylko podważa wiarygodność tej internetowej oferty.

Polskie przepisy dość jasno mówią jakie samochody spełniają wymogi auta specjalnego. Określają też warunki techniczne jakie trzeba spełniać by zarejestrować taki samochód. Na pewno nie ograniczają się one do zamontowania haka. Pojazdem specjalnym jest np.

You might be interested:  Kupiłem Samochód Co Dalej Krok Po Kroku?

Czy opłaca się kupić auto z Niemiec?

Sprowadzenie samochodu z Niemiec jest też najkorzystniejsze cenowo, ale trzeba przy tym wyjątkowo uważać na oszustów. Chcąc kupić kilkuletnie auto w niezłym stanie, należy się liczyć z wydatkiem minimum 20 tys. zł. W podobnej cenie co w Niemczech można znaleźć samochód we Francji.

Czy da się zarejestrowac auto bez akcyzy?

Akcyza za auta z dużym silnikiem jest wysoka – Zainteresowanie autami pochodzącymi z Niemiec zapewne byłoby jeszcze większe, gdyby osoba lub firma sprowadzająca takie pojazdy przed ich pierwszą rejestracją w Polsce nie musiała płacić akcyzy. Koszt związany z akcyza zależy od pojemności silnika.

Wynosi on 3,1% ceny auta z silnikiem o pojemności skokowej do 2 litrów oraz 18,6% ceny w przypadku samochodów posiadających większe jednostki napędowe. Fiskus może samodzielnie podnieść szacunkową wartość pojazdu służącą jako podstawę do ustalenia akcyzy, jeżeli stwierdzi, że cena transakcyjna auta jest zaniżona.

Warto też pamiętać, że czas na złożenie odpowiedniej deklaracji akcyzowej (AKC-U/S) w urzędzie skarbowym oraz zapłatę należnej akcyzy wynosi odpowiednio 14 dni oraz 30 dni (od daty powstania obowiązku podatkowego, czyli sprowadzenia samochodu do kraju).

Kiedy nie trzeba płacić akcyzy za samochód?

Kto może zostać zwolniony z akcyzy za samochód? – Z takiego prawa może skorzystać osoba, która zdecydowała się na powrót do Polski na pobyt stały (mieszka tutaj co najmniej 185 dni) i chce przywieźć ze sobą swój majątek, w tym oczywiście samochód (tzw. mienie przesiedleńcze). Przysługuje jej wtedy zwolnienie z akcyzy na podstawie ustawy o podatku od towarów i usług.

Related Post