styczeń 14, 2019 Porady 4 polubień 32728 odwiedzin 0 komentarzy
Jak prawidłowo nakładać wosk na lakier auta? Wosk to niezwykle skuteczna i sprawdzona metoda ochrony i pielęgnacji lakieru. W ten sposób nie tylko chronimy karoserię przed drobnymi uszkodzeniami, ale również nadajemy jej pięknego blasku. Samo zastosowanie wosku nie należy do skomplikowanych czynności, niemniej jednak, warto wiedzieć jak używać tego produktu by uzyskać najlepszy efekt.
- Odpowiednie przygotowanie lakieru Pierwszym krokiem przed aplikacją wosku jest właściwe przygotowanie lakieru.
- Stosując produkt na zadbany, oczyszczony i pozbawiony defektów lakier jesteśmy w stanie uzyskać znacznie lepsze rezultaty.
- Zacznijmy zatem od dokładnego umycia auta.
- Następnie, sprawdźmy czy na karoserii nie występują nierówności lub trudniejsze do usunięcia ogniska brudu.
Jeśli kondycja lakieru wymaga poprawy, warto wykorzystać pastę do usuwania drobnych rys. Uporczywe zabrudzenia można natomiast wyeliminować przy pomocy glinkowania lakieru. Idealnie gładka karoseria pozwoli wydłużyć efekt działania wosku. Ostatnim krokiem w procesie przygotowań jest odtłuszczanie powierzchni przy pomocy IPY lub markowych produktów służących do tego celu.
W jakich warunkach należy nakładać wosk? Pamiętajmy, że wosku absolutnie nie należy nakładać w upalne dni oraz pod gołym słońcem. Auto należy ustawić w cieniu, tak aby lakier był chłodny w dotyku. Nałożenie wosku na rozgrzaną powierzchnię może mieć bardzo negatywne konsekwencje. Jeśli pogoda nie sprzyja takim zabiegom, możemy zdecydować się na wynajęcie garażu lub innej przestrzeni zamkniętej, w której będziemy mogli na spokojnie zastosować wosk.
Sprawdźmy także prognozę pogody czy nie grozi nam deszcz. Po nałożeniu wosku, auto nie powinno mieć styczności z wodą przez co najmniej dobę. Czego będziesz potrzebował do nałożenia wosku? Przed rozpoczęciem pracy warto przygotować sobie wszystkie produkty, które będą nam potrzebne.
- Przy nakładaniu wosku bardzo przydatny okaże się specjalny aplikator gąbkowy.
- Choć wosk można nałożyć dłońmi, to przy pomocy aplikatora łatwiej rozprowadzimy odpowiednią warstwę.
- Zaopatrzmy się także w kilka ściereczek z mikrowłókna do polerowania.
- Ostatnim niezbędnym produktem jest oczywiście wosk.
- Tutaj tylko jedna uwaga: na zakupie wosku zdecydowanie nie należy oszczędzać.
Aby uzyskać oczekiwany efekt, zainwestujmy w markowy produkt. Jak prawidłowo nakładać wosk? Niewielką ilość wosku należy nakładać przy pomocy aplikatora gąbkowego. Nie należy nakładać zbyt dużej ilości, ponieważ wtedy znacznie trudniej będzie nam pozbyć się smug i śladów.
Podzielmy karoserię auta na mniejsze fragmenty: drzwi, maskę, klapę bagażnika. Skupmy się na jednym elemencie, a następnie przejdźmy do kolejnego. Po nałożeniu wosku należy odczekać kilka minut. Teraz należy bardzo dokładnie polerować lakier przy pomocy ściereczki z mikrowłókien. Wykonujemy koliste ruchy wkładając w to nieco energii.
Woskowanie potrafi być czynnością męczącą. Ale czego nie robi się dla pięknego wyglądu karoserii? Polerowanie należy kontynuować aż do uzyskania lustrzanego błysku. Jak sprawdzić czy zabieg został wykonany prawidłowo? Użyj dozownika z wodą i delikatnie spryskaj powierzchnię.
- Prawidłowo nałożony wosk „odpycha” cząsteczki wody, które powinny się ułożyć w charakterystyczne, kuliste kształty.
- Wosk potrzebuje przynajmniej kilku godzin, aby uzyskać silne wiązanie z lakierem.
- Warto pozostawić auto w zaciemnionym i, o ile to możliwe, zadaszonym miejscu.
- Przez najbliższą dobę samochodu nie należy myć.
Należy go także chronić przed deszczem.
Contents
Co ile nakładać wosk?
Woskowanie auta – Samochód prezentuje się doskonale tylko kilka chwil po wyjściu z myjni. Jeśli nie zabezpieczymy go w odpowiedni sposób, to bardzo szybko straci swój blask. Z tego względu czysty, a następnie właściwie nawoskowany i wypolerowany lakier, potrafi zdziałać cuda nawet w momencie, gdy pojazd najlepsze lata ma już za sobą.
- Auto może prezentować się zawsze doskonale, a wystarczy wiedzieć jak woskować samochód i jak często.2 do 4 razy do roku są jak najbardziej wystarczające, aby efekty były widoczne przez nawet kilka miesięcy.
- Warto przy tym zwrócić uwagę na następujące szczegóły: czym woskować auto, jak dobrać odpowiednie kosmetyki, a także w jaki sposób zabrać się do wcierania wosku.
Jeśli poszczególne elementy zostaną wykonane we właściwej kolejności, przy należytej dozie dokładności, to bez problemu można liczyć na doskonałe efekty widoczne nawet przez bardzo długi czas.
Jak nałożyć wosk na mokro?
Jak poprawnie nakładać wosk samochodowy? – Kolejny ważny aspekt tyczy się metody nakładania wosku na lakier samochodu. Wosk „na mokro” stosuje się bezpośrednio na umyte auto, po którym zazwyczaj jeszcze ścieka woda. Sposób aplikacji jest bardzo prosty i szybki.
- Wystarczy spryskać karoserię woskiem i wytrzeć ją do sucha za pomocą ściereczki z mikrofibry.
- Jedyną rzeczą, o której należy pamiętać, to warunki atmosferyczne, które niestety mają znaczący wpływ na efekt.
- Nie zaleca się stosowania techniki „na mokro” przy niskich temperaturach.
- Wprawdzie nie istnieje żadna umowna granica, ale większość ekspertów radzi, aby przełożyć woskowanie na inny termin, jeśli temperatura oscyluje w okolicach 15 stopni Celsjusza.
Podobnie nie powinno się woskować samochodu w pełnym słońcu, kiedy słupek rtęci na termometrze wskazuje więcej niż 25 kresek. Decyzja o przeprowadzeniu procesu woskowania w takich warunkach może okazać się „syzyfową pracą”, gdyż woda wymieszana z woskiem będzie bardzo szybko wysychać na karoserii. (zdj. Moje Auto) Na rynku jest kilka godnych uwagi produktów określanych mianem wosku „na mokro”. Kierowca przed zastosowaniem któregokolwiek z nich powinien dokładnie zapoznać się ze sposobem użycia zalecanym przez producenta. Każdy preparat, mimo że jest przeznaczony do tego samego, to najpewniej będzie różnił się składem chemicznym.
Ile warstw wosku na auto?
Proces woskowania auta – Krok 1: Umyj i wysusz pojazd. Jak już wspomniałem, najlepsze wyniki można osiągnąć, jeśli zaczniesz od czystego i suchego wykończenia. Teraz jest także najlepszy czas na ocenę stanu lakieru. Delikatnie potrzyj suchą dłonią karoserię i spróbuj wyczuć nierówne miejsca na powierzchni.
- Jeśli uważasz, że powierzchnia jest szorstka, powinieneś potraktować farbę pełnym procesem odkażania i glinianą kostką, zanim nawet pomyślisz o woskowaniu.
- Jeśli na farbie znajdują się zadrapania i ślady wirowania, lepiej jest wypolerować farbę przed nałożeniem wosku.
- Nie zrozum mnie źle.
- Wszystko to może wydawać się nadmierne dla przeciętnego właściciela samochodu, ale mówię o osiągnięciu profesjonalnych rezultatów.
Niektórzy ludzie mogą powiedzieć, że lepiej jest nakładać wosk (niezależnie od stanu farby) niż wcale go nie woskować, i zgadzam się z tym. Jednak najlepiej zrobić to dobrze za pierwszym razem. Wyniki będą mówić same za siebie, gdy skończysz. Krok 2: Nie ma znaczenia, czy używasz wosku płynnego, czy w formie pasty.
Płynny wosk
– Chwyć piankową gąbkę / aplikator. – Wlej co najmniej dwie lub trzy krople wosku wielkości ziarna groszku na gąbkę / aplikator. – Lekko ściśnij gąbkę, aby rozprowadzić wosk równomiernie na jej powierzchni. Są to procedury aplikacyjne, jeśli używasz płynnego wosku.
Pasta / twardy wosk
– Lekko zanurz gąbkę w wosku lub zeskrob odpowiednią ilość twardego wosku z puszki. – Pamiętaj, że niewielka ilość pasty woskowej może wystarczyć na naprawdę duże powierzchnie. Nie musisz używać dużo wosku, aby osiągnąć świetne rezultaty. Niezależnie od tego, czy używasz pasty, czy płynnego wosku, pamiętaj, że nałożenie dwóch lub trzech lekkich warstw jest lepsze niż nałożenie pojedynczej grubej warstwy.
Nie chodzi to o względy ekonomiczne (chociaż za każdym razem bardziej ekonomiczne jest używanie mniejszej ilości produktu), ale nadmiar wosku na powierzchni będzie trudny do wygładzenia. Może to również powodować zadrapania lub ślady otarć na lakierze. Krok 3: Po nasyceniu gąbki woskiem delikatnie pocieraj nią o lakier, wykonując małe, okrągłe i nakładające się ruchy.
W świecie „samochodowców” toczy się trochę debat na ten temat, a prawda jest taka, że możesz postępować zgodnie z naszymi wytycznymi lub po prostu nakładać wosk ruchem góra-dół lub lewo-prawo. Jednak aplikacja wosku ruchem okrężnym zapewni lepsze ogólne pokrycie.
Podczas nakładania wosku pamiętaj o pracy z jedną sekcją na raz. Zacznij od górnych części pojazdu, zanim woskujesz drzwi i dolne panele zaworów. Pomoże to uniknąć zarysowania farby, a jeśli na farbie pozostaną ślady brudu, co może się zdarzyć, nie przesunie się ona zbyt daleko w poprzek samochodu. Krok 4: Pozostaw wosk do utwardzenia.
To kolejny ważny krok. W przeciwieństwie do past polerskich, które powinny być wygładzone natychmiast po aplikacji, wosk powinien wyschnąć aż do uzyskania efektu zamglenia. Efekt schnięcia wosku polega po prostu na uwalnianiu rozpuszczalników lub stabilizatorów podczas utwardzania wosku.
- Niektóre woski wytwarzają białawą „mgłę” widoczną na lakierze podczas utwardzania, podczas gdy inne nie będą objawiały się żadnymi nalotami podczas schnięcia.
- Jak długo należy czekać na wyschnięcie wosku? To zależy od pogody lub temperatury, ale od 5 do 12 minut to standardowy przedział czasowy.
- Aby mieć pewność, że wosk jest wystarczająco suchy, wykonaj test przeciągnięcia.
Przeciągnij suchym palcem po woskowanej powierzchni i sprawdź, czy przeciągnięcie odsłania czyste i lśniące wykończenie pod spodem. Jeśli tak, wosk jest suchy. Ale jeśli zobaczysz zamglenie po przesunięciu, wosk potrzebuje jeszcze trochę czasu. Krok 5: Po wyschnięciu wosku nadszedł czas na „buffowanie”.
- Proces ten polega na przecieraniu pozostałości po wosku, aby uzyskać błyszczące wykończenie.
- Złap czysty ręcznik z mikrofibry, złóż na pół i przejdź do usunięcia zamglenia.
- Sztuką jest NIE wywierać nadmiernego nacisku podczas usuwania pozostałości.
- Dobrym pomysłem jest również zacząć od najwyższych części pojazdu, zanim zaczniesz przecierać dolne elementy.
Ponownie metoda ta skutecznie zapobiega zadrapaniom i rysom wirującym w farbie. Najlepiej jest pracować z jedną sekcją na raz. Po usunięciu mgiełki odwróć ręcznik i lekko przetrzyj powierzchnię czystą stroną. Kontynuuj, aż cały wosk zostanie usunięty z farby.
- Jeśli przypadkowo upuściłeś ręcznik na podłogę, weź nowy ręcznik z mikrofibry przed kontynuowaniem.
- Na tym etapie nie chcesz ryzykować z ryzykiem zarysowania farby.
- Jeśli wolisz używać maszyny do tej procedury, możesz to zrobić, ale upewnij się, że używasz polerki orbitalnej z odpowiednim mocowaniem.
- Rok 6: Teraz cofnij się i podziwiaj swoją pracę.
Wygląda całkiem nieźle, prawda? Jeśli po woskowaniu zobaczysz lekkie rozmazanie, weź małą butelkę z rozpylaczem wypełnioną czystą wodą, delikatnie spryskaj farbę i daj i szybko przetrzyj powieżchnię za pomocą osobnego ręcznika z mikrofibry. I to już wszystko jeżeli chodzi o woskowanie ręczne! Woskowanie samochodu nie jest trudne.
Czy wosk na myjni się spłukuje?
Funkcja nr 4 – WOSKOWANIE – Wosk rozpylany jest pod średnim ciśnieniem przy udziale ciepłej zmiękczonej wody, za pomocą lancy wysokociśnieniowej z pistoletem. Dzięki wysokiej temperaturze wosku następuje jego „przyklejenie” do lakieru. Zaczynamy nakładać wosk w chwili, w której z lancy zacznie wydobywać się lekko biały roztwór.
Nakładanie wosku zawsze należy zaczynać od dachu pojazdu stopniowo przemieszczając się ku jego dołowi. Odległość strumienia roztworu wody i wosku od powierzchni auta nie może być mniejszy niż 50 cm. Nakładając wosk na pojazd unikamy rozpylania go na powierzchni szyb i lusterek, gdyż spowoduje to tworzenie się na ich powierzchni smug.
Należy nałożyć na powierzchnię auta wyłącznie jedną cienką warstwę wosku. Po nałożeniu wosku cały samochód należy staranie spłukać wyłącznie przy użyciu „Funkcji nr 5 – NABŁYSZCZANIE”. BACK
Czym umyć auto przed woskowaniem?
Produkty, których potrzebujemy – Produkt do usuwania smoły. Produkt typu Tar Remover doskonale radzący sobie z usunięciem asfaltu, kleju, smaru, oraz żywicy. Produkty dostępne w sklepie MOTOGO, Produkt do usuwania zanieczyszczeń metalicznych Preparat przeznaczony do usuwania drobnych cząstek metalu. Produkty dostępne w sklepie MOTOGO, Glinka Pomaga w pozbyciu się chropowatego nalotu na karoserii. Lakier po glinkowaniu staje się bardzo gładki. Produkty dostępne w sklepie MOTOGO, IPA Pozwala na prawidłowe odtłuszczenie lakieru. Produkty dostępne w sklepie MOTOGO, Mikrofibra Ułatwia wycieranie produktu z karoserii. Produkty dostępne w sklepie MOTOGO, Jeśli już zaopatrzymy się w potrzebne produkty, oraz umyjemy poprawnie samochód, możemy zacząć przygotowywać karoserię pod zabezpieczenie. Będziemy przechodzić przez 4 bardzo ważne etapy. Pamiętajmy, aby każdy z nich wykonywać dokładnie z poniższą instrukcją.
Usuwanie smoły. Do tego etapu przystępujemy po dokładnym wysuszeniu samochodu. Trudne do usunięcia zabrudzenia, takie jak smoła, znajdują się na prawie całej karoserii. Szczególną uwagę należy zwrócić na dolne partie samochodu. Usuwanie smoły rozpoczynamy od oprysku zabrudzonych elementów produktem typu Tar and Glue Remover, który zmiękcza oraz pozwala w łatwy sposób usunąć trudne zabrudzenia. Po zaobserwowaniu, że produkt zaczyna działać (czyli czarne kropki asfaltu zaczynają się rozpuszczać i spływać) pilnujemy aby produkt działał jak najdłużej, ale nie możemy doprowadzić do jego wyschnięcia. UWAGA: Nigdy nie wykonujemy tego zabiegu na słońcu i rozgrzanej karoserii. Może to spowodować uszkodzenie lakieru. Jeżeli zabrudzeń jest dużo, możemy doaplikować ponownie w/w produkt. Po wykonanym procesie, spłukujemy pojazd i ponownie go myjemy. W przypadku, gdy zabrudzenia są na tyle ciężkie, że nie schodzą metodą bezdotykową, w momencie gdy produkt już chwile działa na lakierze, możemy nasączyć delikatną mikrofibrę środkiem do usuwania zanieczyszczeń, i prostymi oraz delikatnymi ruchami pomagamy produktowi działać. Usunięcie zanieczyszczeń metalicznych. Do tego zadania możemy użyć np. produktu Tenzi Prix, Proces usuwania zanieczyszczeń metalicznych jest dokładnie taki sam jak w przypadku usuwania smoły. Spryskujemy karoserię produktem i czekamy aż zacznie działać. Glinkowanie. Dokładny opis procesu został przedstawiony w naszym ostatnim poradniku – Glinkowanie,, Pamiętajmy o dokładnym umyciu oraz wysuszeniu samochodu po zakończeniu tego etapu. Do dokładnego osuszenia między innymi szczelin, czy grilla zaleca się użycie kompresora. Oczyszczanie lakieru Cleaner’em. Po procesie usunięcia asfaltu, zanieczyszczeń metalicznych oraz glinkowania, jesteśmy gotowi, aby usunąć resztę zabrudzeń, z którymi powyższe czynności nie dały rady. Często też może nam się wydawać, że lakier jest przygotowany należycie, ponieważ zanieczyszczenia które pozostają na lakierze są niewidoczne, a co więcej niewyczuwalne pod palcami.
Cleaner ma za zadanie oczyścić powierzchnię z wosków, konserwacji, past polerskich, soków z drzew, ptasich odchodów. Cleanery w zależności od zawartych składników mogą mieć właściwości lekko ścierne jak i wypełniające. Dzięki właściwościom ściernym, jesteśmy w stanie usunąć delikatne zarysowania, hologramy, utlenienie lakieru itp.
Jednym słowem cleaner poprawia wygląd lakieru. Cleanera używamy ręcznie za pomocą aplikatora gąbkowego, lub mechanicznie za pomocą maszyny (najlepiej Dual Action). Staramy się go maksymalnie wypracować, a nadmiar produktu przecieramy delikatną mikrofibrą. Odtłuszczenie karoserii. Odtłuszczenie karoserii można wykonać wieloma produktami, które mają na celu usunięcie tłustych pozostałości po konserwacjach, woskach, pastach polerskich itp. Najbardziej popularnym i najtańszym rozwiązaniem jest IPA (alkohol izopropylowy).
Jeśli wykonamy wszystkie wyżej wymienione etapy, możemy przejść do aplikacji wosku lub innej powłoki ochronnej na karoserię. Warto zapamiętać, że:
Jeśli mamy więcej czasu i potrafimy przeprowadzić korektę lakieru – warto to zrobić – wówczas uzyskamy jeszcze lepszy efekt po nałożeniu wosku. Użycie cleanera przed zaaplikowaniem wosku pozwoli na idealne przygotowanie powierzchni. Ściereczki z mikrofibry należy wymieniać po każdym ukończonym etapie.
Kolejne porady już niebawem na stronie MOTOGO. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi poradami dostępnymi na stronie MOTOGO. Jeśli po przeczytaniu artykułu masz jakiekolwiek wątpliwości – jesteśmy do Twojej dyspozycji.
Ile wosku na jeden samochód?
Jak poprawnie nałożyć wosk? – Samo nakładanie wosku nie jest niczym skomplikowanym, jednak kluczem do sukcesu – czyli długotrwałości jest poprawne przygotowanie powierzchni przed jego nałożeniem. Odpowiednie przygotowanie powierzchni jest kluczowe do efektywnego nakładania wosku. Dzięki dokładnemu wyczyszczeniu, lakier będzie bardziej podatny na reakcję z woskiem. Proces przygotowania powierzchni należy rozpocząć od starannego spłukania samochodu – najlepiej z użyciem myjki ciśnieniowej.
dokładne mycie ręczne, z użyciem gąbki,
pamiętajmy o stosowaniu dwóch wiader – jednego do wypłukiwania gąbki, drugiego do pobierania czystej wody z szamponem,samochód należy myć od góry do dołu,
oczyszczanie mechaniczne z użyciem glinki,
podczas glinkowania przyda się mieszanka czystej wody z szamponem, w poręcznej butelce z atomizerem – aby zapewnić poślizg glinki na lakierze,pamiętajmy o ugniataniu i składaniu glinki tak, by nie rysować lakieru brudem, który już pochłonęła,
oczyszczanie chemiczne (dekontaminacja),
środek przy pomocy dołączonego aplikatora nakładamy na lakier metodą krzyżową,
Następnym krokiem po zakończeniu czyszczenia jest osuszanie – do tego celu przyda się: ircha lub ręcznik z mikrofibry oraz sprężone powietrze. Nasz ulubiony ręcznik do Po takim czyszczeniu pozostało nam jeszcze odtłuścić powierzchnię lakieru. Odtłuszczanie również znacząco wpływa na trwałość połączenia się wosku z lakierem.
Mocno polecamy do odtłuszczania powierzchni. Możemy przystąpić już do nałożenia wosku. Na wstępie warto zwilżyć aplikator do wosku (można zanurzyć go w czystej wodzie i wycisnąć) – zwiększy to jego elastyczność. Wosk nabieramy poprzez 3-4 delikatne obroty aplikatorem wewnątrz puszki, nadmiar można wytrzeć o jej krawędź.
to światowy lider w kategorii wosków i dobra alternatywa dla profesjonalnych powłok ochronnych. Warto podzielić poszczególne elementy karoserii – tak by pracować na mniejszych fragmentach. Po około 10 minutach (w zależności od temperatury) wosk jest już gotowy do wypolerowania – do tego celu używamy ściereczki z mikrofibry i pamiętamy by zmieniać jej stronę.
- Wosk potrzebuje około 12 godzin do pełnego związania, więc jeżeli nie ma potrzeby – przez ten czas unikamy wystawiania samochodu na działanie słońca oraz wilgoci.
- Gdy osiągnie on swoje pełne właściwości, możemy się cieszyć z efektów.
- Nasz lakier jest chroniony przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, a brud będzie się widocznie słabiej trzymać naszego samochodu.
Prędzej czy później nadejdzie jednak potrzeba umycia samochodu – pamiętajmy by używać szamponu o neutralnym pH. : Polerowanie samochodu / auta | Woskowanie auta krok po kroku
Czym odtłuścić lakier przed woskowaniem?
Ważnym etapem przygotowania lakieru do aplikacji powłoki lub wosku jest odtłuszczenie powierzchni. W przypadku powłok jest to etap absolutnie konieczny, a w przypadku wosków może pozytywnie wpłynąć na ich trwałość. Czym odtłuścić lakier samochodowy, aby zrobić to skutecznie, ale jednocześnie bezpiecznie dla lakieru? Na rynku mamy całkiem spory wybór preparatów do odtłuszczania lakieru.
- Warto wybierać wśród tych dedykowanych do tego celu i nie eksperymentować z przypadkowymi środkami, które mogą nie zadziałać odpowiednio, albo nawet uszkodzić lakier czy inne elementy.
- Jednak nawet w przypadku dedykowanych preparatów również warto zachować ostrożność.
- Zwłaszcza przy lakierach bardzo podatnych na zarysowania oraz elementach ponownie lakierowanych.
Nigdy także nie odtłuszczamy gorącej powierzchni! IPA czy dedykowany preparat – czym odtłuścić lakier samochodowy? Najbardziej popularnym odtłuszczaczem w detailingu jest IPA, czyli alkohol izopropylowy. Jej dużą zaletą jest fakt, że można ją bez problemu rozcieńczać z wodą zdemineralizowaną w zależności od potrzeb.
- Skoncentrowana IPA może okazać się zbyt agresywna dla delikatnych lakierów i należy zachować ostrożność przy jej używaniu.
- Najczęściej do odtłuszczania lakieru używa się stężenia 50%.
- Jeśli chodzi o gotowe preparaty wybór czym odtłuścić lakier samochodu jest bardzo szeroki.
- W ofercie znajdują się produkty zawierające większe stężenie alkoholu i rozpuszczalników (charakteryzują się one szybszym odparowywaniem).
Drugi typ to odtłuszczacze zasadowe które mogą również zawierać alkohol. Przykładami gotowych odtłuszczaczy opartych na rozpuszczalnikach są ADBL Wipe Out, FX Protect Surface Agent, Produkty do inspekcji lakieru które w dużej mierze są chemią zasadową to Car Pro Eraser, bądź Shiny Garage Scan Inspection Spray (wolniej odparowują oraz z powodzeniem można je stosować na wymagających lakierach (np.
słupkach piano). Nie zapominamy również o produkcie wywodzącym się z lakierni samochodowych czyli zmywaczu silikonowym, który również z powodzeniem może być użyty do inspekcji/ odtłuszczenia lakieru. Gotowe odtłuszczacze mogą zawierać dodatkowe mieszanki zapachowe umilające pracę. Mogą także w niektórych przypadkach lepiej radzić sobie z usuwaniem wypełniaczy po pastach polerskich, jednak nie jest to reguła.
Dużo zależy od rodzaju użytej pasty polerskiej i jej składu. Do odtłuszczania powierzchni zawsze wybieramy czyste mikrofibry. Najlepiej sprawdzą się takie o niezbyt dużej gramaturze i krótkim włosiu, Do prac z lakierem warto zawsze wybierać ręczniki bezszwowe, które nie są dużo droższe, a zdecydowanie wygodniejsze w pracy.
Idealną mikrofibrą do odtłuszczania będzie na przykład WaxPRO NoLimit o wymiarach 40x40cm i gramaturze 360gsm. Zwróćmy również uwagę na kolor mikrofibry. Niektóre „kolorowe” mikrofibry pod wpływem odtłuszczacza, mogą gubić barwnik co w przypadku białych samochodów może być problemem. Najpewniejszymi kolorami mikrofibr do odtłuszczania jest kolor biały lub szary.
Dlaczego odtłuszczamy lakier samochodu? Jak już wiemy czym odtłuścić lakier samochodowy warto zastanowić się dlaczego to robimy. Podczas odtłuszczania usuwamy z lakieru pozostałości po pastach polerskich, woskach oraz innej chemii. Dzięki temu wosk lub powłoka może lepiej związać się z powierzchnią i dłużej działać.
Wyjałowiona powierzchnia jest szczególnie ważna w przypadku powłok ceramicznych, które trwale wiążą się z lakierem i mają chronić go przez wiele lat. Jeśli chodzi o zabezpieczenie lakieru woskami, odtłuszczanie powierzchni nie jest etapem koniecznym. Warto wyjałowić powierzchnię, jeśli aplikujemy wosk syntetyczny i zależy nam na jak najdłuższej trwałości.
Jednak w przypadku wosków naturalnych często nie ma takiej potrzeby. Wręcz czasami przed aplikacją wosku nakładamy na lakier politury lub specjalne cleanery, które mają dodatkowo podbić wygląd lakieru. Wtedy go nie odtłuszczamy, ponieważ stracilibyśmy właściwości nałożonych wcześniej dedykowanych preparatów.
Warto jednak wiedzieć, że zastosowanie IPA, czy innego odtłuszczacza nigdy nie gwarantuje nam w 100% usunięcia wosku. Jeśli zależy nam na dobrym przygotowaniu powierzchni lakieru do zabezpieczenia powinniśmy również zastosować cleaner lub lekkościerną pastę polerską. Dzięki nim usuniemy stare zabezpieczenie i lekko odświeżymy lakier.
Co więc wybrać do odtłuszczania lakieru? Prawda jest taka, że zarówno IPA jak i dedykowane odłuszczacze sprawdzą się w tej roli równie dobrze. Usuną z powierzchni pozostałości cleanerów i past polerskich, wyjałowią ją i przygotują na aplikację zabezpieczenia.
W jakiej temperaturze można nakładać wosk?
Należy unikać ostrych promieni słońca, optymalna temperatura otoczenia to około 20-25 stopni Celsjusza. Rozgrzany lakier powoduje szybsze zastyganie wosku, utrudniając późniejsze polerowanie.
Co daje twardy wosk?
Jakie środki do woskowania auta? – Jest kilka rodzajów środków do woskowania samochodu. To, jaki będzie odpowiedni, zależy przede wszystkim od lakieru i rodzaju samochodu:
Twardy wosk (w formie pasty) idealnie sprawdzi się do zniszczonych lakierów i starszych samochodów. Ten rodzaj wosku daje najlepsze efekty, dzięki czemu karoseria lśni, a wszelkiego rodzaju zarysowania są mniej widoczne. Wosk w mleczku – nadaje bardzo silnego połysku. Jego zdecydowanym plusem jest łatwość w aplikacji. To świetny wybór dla osób, które woskują swój samochód pierwszy raz. Wosk w sprayu – tego typu produkty są bardzo łatwe w aplikacji i wygodne. Nadają blask karoserii, a dodatkowo zmniejszają ryzyko powstawania smug.
Aby samochód dobrze się prezentował, należy kilka razy w roku zadbać o dokładne polerowanie i woskowanie. Dzięki temu lakier dłużej będzie wyglądać na gładki i błyszczący. Wszelkiego rodzaju dostępne akcesoria sprawiają, że obecnie można samemu w profesjonalny sposób dopieścić swój samochód. : Woskowanie auta – co daje i jak zrobić to poprawnie?
Czy wosk na myjni się spłukuje?
Funkcja nr 4 – WOSKOWANIE – Wosk rozpylany jest pod średnim ciśnieniem przy udziale ciepłej zmiękczonej wody, za pomocą lancy wysokociśnieniowej z pistoletem. Dzięki wysokiej temperaturze wosku następuje jego „przyklejenie” do lakieru. Zaczynamy nakładać wosk w chwili, w której z lancy zacznie wydobywać się lekko biały roztwór.
Nakładanie wosku zawsze należy zaczynać od dachu pojazdu stopniowo przemieszczając się ku jego dołowi. Odległość strumienia roztworu wody i wosku od powierzchni auta nie może być mniejszy niż 50 cm. Nakładając wosk na pojazd unikamy rozpylania go na powierzchni szyb i lusterek, gdyż spowoduje to tworzenie się na ich powierzchni smug.
Należy nałożyć na powierzchnię auta wyłącznie jedną cienką warstwę wosku. Po nałożeniu wosku cały samochód należy staranie spłukać wyłącznie przy użyciu „Funkcji nr 5 – NABŁYSZCZANIE”. BACK
Ile wosku na jeden samochód?
Jak poprawnie nałożyć wosk? – Samo nakładanie wosku nie jest niczym skomplikowanym, jednak kluczem do sukcesu – czyli długotrwałości jest poprawne przygotowanie powierzchni przed jego nałożeniem. Odpowiednie przygotowanie powierzchni jest kluczowe do efektywnego nakładania wosku. Dzięki dokładnemu wyczyszczeniu, lakier będzie bardziej podatny na reakcję z woskiem. Proces przygotowania powierzchni należy rozpocząć od starannego spłukania samochodu – najlepiej z użyciem myjki ciśnieniowej.
dokładne mycie ręczne, z użyciem gąbki,
pamiętajmy o stosowaniu dwóch wiader – jednego do wypłukiwania gąbki, drugiego do pobierania czystej wody z szamponem,samochód należy myć od góry do dołu,
oczyszczanie mechaniczne z użyciem glinki,
podczas glinkowania przyda się mieszanka czystej wody z szamponem, w poręcznej butelce z atomizerem – aby zapewnić poślizg glinki na lakierze,pamiętajmy o ugniataniu i składaniu glinki tak, by nie rysować lakieru brudem, który już pochłonęła,
oczyszczanie chemiczne (dekontaminacja),
środek przy pomocy dołączonego aplikatora nakładamy na lakier metodą krzyżową,
Następnym krokiem po zakończeniu czyszczenia jest osuszanie – do tego celu przyda się: ircha lub ręcznik z mikrofibry oraz sprężone powietrze. Nasz ulubiony ręcznik do Po takim czyszczeniu pozostało nam jeszcze odtłuścić powierzchnię lakieru. Odtłuszczanie również znacząco wpływa na trwałość połączenia się wosku z lakierem.
Mocno polecamy do odtłuszczania powierzchni. Możemy przystąpić już do nałożenia wosku. Na wstępie warto zwilżyć aplikator do wosku (można zanurzyć go w czystej wodzie i wycisnąć) – zwiększy to jego elastyczność. Wosk nabieramy poprzez 3-4 delikatne obroty aplikatorem wewnątrz puszki, nadmiar można wytrzeć o jej krawędź.
to światowy lider w kategorii wosków i dobra alternatywa dla profesjonalnych powłok ochronnych. Warto podzielić poszczególne elementy karoserii – tak by pracować na mniejszych fragmentach. Po około 10 minutach (w zależności od temperatury) wosk jest już gotowy do wypolerowania – do tego celu używamy ściereczki z mikrofibry i pamiętamy by zmieniać jej stronę.
Wosk potrzebuje około 12 godzin do pełnego związania, więc jeżeli nie ma potrzeby – przez ten czas unikamy wystawiania samochodu na działanie słońca oraz wilgoci. Gdy osiągnie on swoje pełne właściwości, możemy się cieszyć z efektów. Nasz lakier jest chroniony przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, a brud będzie się widocznie słabiej trzymać naszego samochodu.
Prędzej czy później nadejdzie jednak potrzeba umycia samochodu – pamiętajmy by używać szamponu o neutralnym pH. : Polerowanie samochodu / auta | Woskowanie auta krok po kroku