Polega na tym, że leasingodawca przekazuje leasingobiorcy prawa do korzystania z auta przez określony czas w zamian za opłacanie rat, jednocześnie nie nakładając na niego obowiązku wykupu pojazdu pod koniec umowy.
Contents
Czy leasing konsumencki się opłaca 2022?
Leasing wciąż będzie opłacalny, jednak w nieco innej formie – Podsumowując, leasing samochodu nadal będzie stanowił opłacalną opcję dla właścicieli firm, jednak będzie obejmował nieco inne warunki. Nawet wydłużenie okresu spłaty do 8 lat, biorąc pod uwagę wciąż rosnące ceny samochodów nie sprawi, że rata leasingowa znacząco się zmieni – dotyczy to również kwestii kredytów.
Czy opłaca się brać leasing konsumencki?
Co to jest leasing konsumencki? – Leasing konsumencki jest świetną alternatywą dla kredytu gotówkowego czy kredytu samochodowego w chwili, gdy chce się kupić auto. Koszty leasingu zwykle są du żo niższe niż koszty kredytu. Dzieje się tak, ponieważ firma leasingowa jest formalnym właścicielem auta i zarabia również na możliwości robienia odpisów amortyzacyjnych za samochód, z którego korzysta leasingobiorca. Leasing konsumencki – co to jest i jak działa w praktyce? Kiedy bierzesz pojazd w leasing konsumencki, płacisz za niego regularne raty. Do momentu całkowitej spłaty nie jesteś formalnym właścicielem auta. Firma leasingowa widnieje w dowodzie rejestracyjnym aż do dnia, w kt ó rym spłacisz wszystkie raty leasingowe oraz wykupisz pojazd na własność, Jako leasingobiorca masz prawo pierwszeństwa do wykupu pojazdu. Jego cena często wynosi tylko 1% początkowej wartości. Polecamy: Jak rozliczyć wykup auta osobowego po leasingu? >> Do niedawna leasing kojarzony był wyłącznie z rozwiązaniem dla firm. Powoli to się zmienia, a leasing konsumencki samochodu zyskuje coraz większą popularność. Przeczytaj nasz artykuł do końca, aby dowiedzieć się, czy leasing konsumencki w 2021 roku to dobre rozwiązanie dla Ciebie.
Jak kupić auto w leasingu konsumenckim?
Leasing konsumencki na samochód – sprawdź, jakie są ograniczenia – Nie wszystko, co związane z finansowaniem pojazdu przez leasing konsumencki na samochód, jest korzystne dla klienta. Podstawowa kwestia to np. brak posiadania pojazdu na własność. W umowie leasingu konsumenckiego zazwyczaj zapisany jest limit kilometrów.
Leasingobiorca jedynie wypożycza auto i płaci firmie lub dealerowi za korzystanie z niego. Czasem zdarza się, że musi dokonywać napraw w konkretnym zakładzie mechanicznym wybranym przez leasingodawcę. Poza tym warto czytać bardzo dokładnie wszystkie wyliczenia związane z dzierżawą samochodu. Najprawdopodobniej będziesz musiał ponieść opłatę wstępną.
Kalkulatory dostępne w internecie nie zawsze pokazują wszystkie zobowiązania, które jako przyszły klient będziesz musiał ponieść. Jest jeszcze jedna sprawa ściśle związana z leasingiem prywatnym – brak klasycznych zalet leasingu. Co to znaczy? Przedsiębiorca jest w stanie odliczyć VAT, a ratę leasingową wrzucić w koszty uzyskania przychodu.
Co się bardziej opłaca leasing czy kredyt?
FAQ – najczęściej zadawane pytania –
- Co jest lepsze kredyt czy leasing? Oba rozwiązania mają swoje zalety. Kredyt przeważnie będzie tańszy, leasing lepiej dostosowany do sytuacji i łatwiejszy do uzyskania.
- Jaka jest różnica między kredytem a leasingiem? Kredyt polega na pożyczeniu pieniędzy, a leasing na pożyczeniu rzeczy lub kupieniu jej na raty.
- Czy leasing jest tańszy od kredytu? Jeśli porównywać z kredytem samochodowym lub inwestycyjnym, to prawie zawsze leasing będzie droższy.
- Co jest łatwiej dostać kredyt czy leasing? Łatwiej jest dostać leasing. Przynajmniej w porównaniu z kredytami celowymi. Kredyty gotówkowe są aktualnie dość proste i dostępne.
- Dlaczego leasing jest tańszy od kredytu? Wynika to z faktu, że w przypadku leasingu właścicielem pojazdu jest firma leasingowa, co bardziej ogranicza jej ryzyko. W przypadku kredytu samochodowego, pomimo zabezpieczeń, właścicielem pojazdu jest przedsiębiorca. Większe ryzyko bank kompensuje wyższymi kosztami finansowania.
- Czy leasing jest opłacalny 2022? Zgodnie z przepisami obowiązującymi od 2022 r. środki pozyskane ze sprzedaży samochodu wykupionego z leasingu traktowane będą jako przychód z działalności gospodarczej. Przedsiębiorca, który przeznaczy na prywatne potrzeby auto wykupione z leasingu, będzie musiał zapłacić podatek w okresie 6 lat od jego nabycia. Pomimo tego leasing nadal jest opłacalnym sposobem finansowania samochodu.
- Czy opłaca się auto w leasing? Z uwagi na korzyści podatkowe dla przedsiębiorców leasing nadal jest wartą uwagi formą finansowania samochodów. Osoby fizyczne mogą korzystać z leasingu konsumenckiego, jednak nie mają one możliwości skorzystania z takich rozwiązań podatkowych, jak przedsiębiorcy. W takiej sytuacji warto sprawdzić także ofertę kredytów samochodowych i gotówkowych.
PORÓWNAJ KREDYTY
Co warto wiedzieć o leasingu?
Czym jest leasing? – Leasing, chcąc go jak najprościej zdefiniować, to po prostu mariaż kredytu i dzierżawy. Wśród przedsiębiorców jest to bardzo popularna metoda finansowania, m.in. pojazdów, maszyn i różnego rodzaju sprzętów. I choć coraz częściej mówi się o leasingu konsumenckim, to w tym artykule skupimy się tylko i wyłącznie na ofercie finansowania samochodu skierowanej do firm.
Leasing kuszący jest dlatego, że pozwala na finansowanie inwestycji bez angażowania środków własnych firmy. Jednak podczas trwania umowy leasingowej, która zawierana jest na czas określony, leasingobiorca ma wyłącznie prawo do użytkowania przedmiotu umowy. Innymi słowy, nie jest ona jego własnością. Oczywiście, po zakończeniu umowy istnieje możliwość wykupu samochodu (zazwyczaj na bardzo preferencyjnych warunkach, często znacznie taniej niż jego wartość rynkowa).
Co prawda zasady tego wykupu zmieniły się wraz z wejściem w życie Polskiego Ładu, ale nadal przy zachowaniu pewnych mechanizmów są korzystne dla przedsiębiorcy. Warto jednak pamiętać o tym, że w przypadku leasingu wykup auta nie jest przymusem, a to oznacza, że ustalając wysoką kwotę wykupu, można znacząco zmniejszyć wysokość miesięcznej raty.
Kto oferuje leasing konsumencki?
Co warto wiedzieć –
Leasing samochodu polega na udostępnieniu przez leasingodawcę wybranego pojazdu, za który leasingobiorca opłaca co miesiąc ratę.Za główną zaletę leasingu konsumenckiego należy uznać uproszczone formalności. Z kolei wadą leasingu auta jest to, że przez cały okres umowy jego właścicielem pozostaje leasingodawca.Leasing konsumencki samochodów cieszy się coraz większą popularnością. Aktualnie oferują go m.in. Skoda, Audi, BMW i Toyota.Leasing często jest porównywany z kredytem, ale są to dwa różne produkty. Aby określić, który sposób sfinansowania pojazdu będzie korzystniejszy, trzeba ustalić swoje potrzeby.
Kiedy najlepiej wziąć auto w leasing?
Leasing na koniec roku – czy to dobry pomysł? – Biorąc pod uwagę liczne korzyści, jakie generuje leasing dla osób fizycznych oraz przedsiębiorstw, nie dziwi fakt, że coraz większa grupa inwestorów interesuje się tą formą finansowania. Od lat szczególną popularnością oferty firm leasingowych cieszą się pod koniec roku, zwłaszcza w listopadzie i grudniu.
Przyjęło się uważać, że to właśnie wówczas leasingobiorcy mogą liczyć na najlepsze oferty. Ma to często związek z dążeniem dealerów do wywiązania się z przyjętych na początku roku planów sprzedażowych. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że to idealna sytuacja dla konsumenta, ponieważ może on liczyć na atrakcyjne warunki leasingu.
W praktyce może jednak okazać się, że grudzień nie jest najlepszym miesiącem na, Firma leasingowa może jednak wykorzystać zwiększony popyt klientów, w celu podniesienia cen. Koniec roku może być dobrym momentem na leasing dla przedsiębiorców, poszukujących kosztów w celu uniknięcia zapłaty wysokiego podatku dochodowego za mijający rok.
- Warto jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że nawet nowy pojazd leasingowany w końcówce grudnia 2020, 1 stycznia będzie już nominalnie o rok szarszy.
- Może się więc okazać, że podpisanie umowy w pierwszych miesiącach nowego roku zapewni atrakcyjniejszy leasing dla osoby fizycznej lub firmy.
- Z całą pewnością, nie warto działać pod presją czasu – rzetelna analiza i porównanie ofert kilku leasingodawców sprawi, że nadal będziemy mogli liczyć na korzystne finansowanie.
: W którym miesiącu najlepiej wziąć leasing?
Czy leasing konsumencki obniża zdolność kredytową?
Pięć zalet leasingu konsumenckiego – Poznaj 5 głównych zalet leasingu dla osób prywatnych. Pokazują one, że to dobra alternatywa dla zakupu auta za gotówkę lub na kredyt.
- Minimum formalności – w leasingu konsumenckim wymagania formalne są złagodzone. Jest mniej dokumentów i warunków do spełnienia, niż w przypadku kredytu. To prosty i szybki sposób finansowania samochodu.
- Płacisz tylko za czas, w którym użytkujesz pojazd – nie musisz spłacać pełnej ceny samochodu, aby nim jeździć. W Masterlease możesz wybrać czas trwania umowy od 24 do 60 miesięcy, możesz też zrezygnować z opłaty wstępnej.
- Firma leasingowa pomaga Ci w obsłudze samochodu (m.in. w rejestracji, serwisowaniu czy ubezpieczeniu auta) – nie tracisz czasu i nerwów na sprawy, których być może nie lubisz załatwiać.
- Po zakończeniu umowy łatwo wymieniasz auto na nowe – jeśli chcesz, wykupujesz pojazd. Możesz też po prostu go oddać i wybrać inny model.
- Leasing konsumencki nie obniża Twojej zdolności kredytowej – leasing nie przeszkadza Ci więc w realizacji innych planów (np. zakupu mieszkania na kredyt hipoteczny), bo informacje o umowie nie trafiają do Biura Informacji Kredytowej (BIK).
Jakie są rzeczywiste koszty leasingu?
Koszty leasingu – co wchodzi w jego skład? – Raty leasingowe to nie jedyny wydatek leasingobiorcy, Podstawowe koszty, jakie ponosi leasingobiorca, związane są z przygotowaniem umowy leasingowej. Są to: opłaty wstępne, ubezpieczenia, gwarancje i liczne opłaty manipulacyjne.
- Należności te stanowią koszt uzyskania przychodu, mimo iż leasingobiorca opłaca je jednorazowo.
- Rozliczane są częściowo w kolejnych okresach rozliczeniowych, kiedy trwa umowa leasingowa.
- Czynsz inicjalny, zwany inaczej wpłatą początkową, bezpośrednio wpływa na wysokość rat leasingowych, a jego wartość określana jest w umowie.
Im wyższa wartość czynszu, tym mniejsza jest suma opłat leasingowych. Wpłata początkowa jest uiszczana w momencie zawarcia umowy albo w momencie odebrania przedmiotu leasingu, Oprócz wpłaty początkowej leasingobiorca musi być przygotowany również na inne opłaty manipulacyjne, dotyczące kosztów obsługi transakcji.
Mamy to na Totalmoney.pl: Szukasz auta w abonamencie? Koniecznie zapoznaj się z nasza ofertą! Istotną kwestią jest również ubezpieczenie przedmiotu leasingu, Przepisy prawa nie regulują, która strona ponosi koszt ubezpieczenia, dlatego zawsze należy pamiętać, by zwrócić na to uwagę w treści umowy. Zdarza się, że firma leasingowa oczekuje wpłaty depozytu gwarancyjnego, który pełni funkcję zabezpieczającą dla leasingodawcy w przypadku niezgodnego z umową postępowania leasingobiorcy.
Jest to opłata zwrotna, przeważnie jest przeznaczona na pokrycie ostatniej raty leasingowej lub jest zwracana leasingodawcy. Całkowity koszt leasingu zależy również od wysokości wkładu własnego, okresu obowiązywania umowy, wysokości wykupu oraz stopy procentowej waluty, w jakiej został podjęty leasing.
- To, jakie koszty ponosi leasingobiorca, zależy również od wariantu leasingu (operacyjnego lub finansowego).
- Tylko w przypadku leasingu finansowego można wykupić przedmiot leasingu po upływie okresu umowy.
- Oszty bezpośrednio zależą od wysokości rat leasingowych, natomiast wartość wykupu przedmiotu umowy i okres trwania umowy wpływają na wartość kwot leasingowych.
Przeczytaj też: Czy leasing jest dla każdego? Sprawdź! Zmniejszenia rat leasingowych można dokonać trzema sposobami:
- poprzez zwiększenie poziomu pierwszych kilku rat,
- podniesienie poziomu wartości wykupu przedmiotu umowy po jej zakończeniu,
- wydłużenie okresu trwania umowy.
Ostatni sposób jednak spowoduje wzrost sumy płatności odsetkowych, Z drugiej strony nie można skrócić terminu spłaty o czas krótszy niż 40 proc. normatywnego okresu amortyzacji środka trwałego lub mniej niż 10 lat – w przypadku nieruchomości. Jeśli leasingobiorcy zależy na mniejszej kwocie wykupu przedmiotu umowy, powinien zdecydować się na wysokie bieżące raty leasingowe.
Który leasing wybrać?
Leasing operacyjny i finansowy w teorii – Dla zdecydowanej większości przedsiębiorców korzystniejszy pod względem podatkowym jest leasing operacyjny, W przypadku tej formy finansowania to firma leasingowa ujawnia przedmiot w swoich aktywach i to ona jest odpowiedzialna za dokonanie odpisów amortyzacyjnych.
Wymiernymi korzyściami dla przedsiębiorcy są: możliwość wliczenia w całej opłaty wstępnej, wszystkich rat leasingowych (w części kapitałowej i odsetkowej), a także opłat związanych z bieżącą eksploatacją przedmiotu leasingu. Warunkiem jest zawarcie umowy zgodnej z wytycznymi przewidzianymi w prawie podatkowym: umowa leasingu musi być zawarta na czas określony i trwać minimalnie 40% czasu amortyzacji środka trwałego, co np.
w przypadku samochodu osobowego daje nam dwa lata. Jeśli zarządzający firmą zdecyduje się na leasing finansowy, to przedmiot zostanie zaliczony do jego majątku, co da mu możliwość samodzielnego dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Kosztem uzyskania przychodu dla przedsiębiorstwa w tym przypadku są właśnie odpisy amortyzacyjne, część odsetkowa raty leasingowej oraz codzienne koszty użytkowania.
Zaletą leasingu finansowego jest brak ograniczeń dotyczących minimalnej wartości końcowej oraz minimalnego okresu trwania umowy. Warunkiem jest, aby umowa została podpisana na czas określony, ustalony między stronami. Po zakończeniu okresu leasingu dany przedmiot przechodzi na własność korzystającego i można go wykorzystywać dalej w firmie lub odsprzedać – wyjaśnia Mariusz Włodarczyk, dyrektor zarządzający BZ WBK Leasing.
Tab. nr 1: Koszty uzyskania przychodu w leasingu
Koszty uzyskania przychodu | |
Leasing operacyjny | Leasing finansowy |
Rata leasingowa(część kapitałowa i odsetki) |
Część odsetkowa raty leasingowej |
Koszty użytkowania przedmiotu |
Koszty użytkowania przedmiotu |
Źródło: Spółki Leasingowe BZ WBK