Auto Blog-Pomóc drogowa Nowości samochodowe Jak Kupić Samochód Od Osoby Prywatnej?

Jak Kupić Samochód Od Osoby Prywatnej?

0 Comments

Jak Kupić Samochód Od Osoby Prywatnej
Kupno auta od osoby prywatnej – Kupując samochód od tzw. sprzedawcy prywatnego, sporządzasz tradycyjną umowę kupna-sprzedaży, po jednym egzemplarzu dla obu stron. W takim wypadku koniecznie trzeba jednak też odwiedzić urząd skarbowy i uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC-3; 2 proc.

od wartości na umowie lub ustalonej przez US). Nie zapomnij porównać danych sprzedawcy z dowodu osobistego z tym, co zostało wpisane w umowie, sprawdź też poprawność m.in. VIN-u widniejącego na kontrakcie. Wyegzekwuj od sprzedawcy (nieważne, czy to komisant, czy prywaciarz!) komplet dokumentów, czyli: dowód rejestracyjny, kartę pojazdu i polisę OC.

Jeżeli kupujesz samochód sprowadzony z zagranicy, poproś o dowód opłacenia akcyzy. Uwaga: część sprzedających przerzuca opłaty celno-skarbowe – w tym m.in. akcyzę i koszt wyrobienia karty pojazdu – oraz sporządzenie tłumaczenia na kupującego. Następny krok – jeśli samochód ma ważne badanie techniczne i polisę OC – to wizyta we właściwym urzędzie komunikacji.

 1. W zależności od sytuacji zapłacisz następującą kwotę: – 81 zł, gdy samochód jest już zarejestrowany w kraju i możesz (nie trzeba jednak tego robić!) zachować stare tablice.
 2. Uwaga: dotyczy tylko samochodu zarejestrowanego w tym samym powiecie.
 3. W Warszawie można zachować tablice z innej dzielnicy, ale tylko w ramach miasta; – 180,50 zł, gdy dane auto ma tablice z innego powiatu i konieczne jest wyrobienie nowych; – 256 zł, gdy pojazd został sprowadzony z zagranicy (dodatkowo karta pojazdu).

W tym wypadku ewentualnie dochodzą też m.in. opłata dla tłumacza przysięgłego i akcyza. Gdy kupiony pojazd nie ma ważnych badań technicznych, sytuacja nieco się komplikuje, bo przed wizytą w urzędzie trzeba zawieźć auto lawetą do SKP albo wyrobić tablice czasowe.

Co po zakupie auta od osoby prywatnej?

Podatek 2%, przerejestrowanie pojazdu i zawarcie umowy ubezpieczenia OC to trzy podstawowe czynności przy zakupie używanego auta w Polsce od osoby prywatnej. Kupując samochód w komisie odpada nam opłacenie podatku, co przy samochodzie o wartości 30 000 zł daje oszczędność 600 zł. Deklaracja PCC-3. Wypełniamy w urzędzie skarbowym przy zakupie używanego auta od osoby prywatnej.

Jak zapłacić za samochód od osoby prywatnej?

Zakup pojazdu od osoby prywatnej – Osoba fizyczna kupująca samochód od innej osoby prywatnej, nieprowadzącej działalności gospodarczej (czyli niebędącej przedsiębiorcą), ma obowiązek zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych (podatku PCC). Jego wysokość wynosić będzie 2% od faktycznej wartości rynkowej pojazdu.

 • Obowiązek opłacenia podatku spoczywa na nabywcy auta, a termin opłacenia zobowiązania podatkowego mija w ciągu 14 dni od sfinalizowania transakcji.
 • Warto pamiętać o tym, by zgłosić zakup pojazdu w urzędzie skarbowym właściwym miejscu zamieszkania nowego właściciela auta.
 • Dokonać tego należy wypełniając formularz PCC-3, a następnie wpłacając stosowną sumę pieniędzy na rachunek urzędu.

CZYTAJ TAKŻE | Pokrowiec na samochód. Jaki wybrać?

Jakie dokumenty są potrzebne do kupna samochodu?

Jakie czekają nas obowiązki po zakupie samochodu? Za każdym razem zakup samochodu jest ekscytującym przeżyciem. Po zapoznaniu się z niezliczoną ilością ofert przychodzi czas nabycia upragnionego pojazdu. Jednak po zakupie auta konieczne jest dopełnienie niezbędnych formalności. Co po zakupie auta trzeba zrobić w pierwszej kolejności? Jakie naprawy warto wykonać? Osoby, które chociaż odrobinę interesują się motoryzacją, wiedzą, że nie jest łatwo o zakup auta używanego w dobrym stanie i w niskiej cenie.

Takie oferty praktycznie nie istnieją, bo właściciele pojazdów cenią sobie bardzo swoje modele i – jeśli są zadbane – nie chcą oddawać ich za półdarmo. Jest też pewna liczba nieuczciwych handlarzy, którzy maskują ewidentne wady konkretnego egzemplarza, co dla osób niemających doświadczenia może okazać się pułapką.

Dlatego zanim podejmie się decyzję o kupnie samochodu używanego, warto wziąć pod uwagę poniższe wskazówki: To istotny czynnik określający obszar poszukiwań. W tym miejscu warto poświęcić dłuższą chwilę na znalezienie odpowiedzi na kilka pytań: “Dlaczego potrzebuję takiego, a nie innego auta?”, “Czego oczekuję od pojazdu?”, “Jakie potrzeby powinno zaspokajać?”.

 1. Dzięki temu możemy zawęzić obszar poszukiwań do konkretnej marki i modelu.
 2. To ułatwi porównywanie ofert podobnych samochodów i pozwoli wybrać odpowiednie auto.
 3. Nie mniej ważna wskazówka, co poprzednia.
 4. W przypływie emocji można podjąć bardzo nietrafioną decyzję, a zakup samochodu używanego nie jest tak błahym zajęciem, jak codzienne zakupy spożywcze.

Warto patrzeć z delikatnym dystansem na kwieciste opisy obecnych właściciel lub handlarzy. Sugerując się tylko nimi, można naprawdę trafić na minę. Oczywiście nie można zakładać, że wszystko, co tam napisano, jest koloryzowane. W przypływie emocji można podjąć złą decyzję, zakup samochodu używanego jest większym wydatkiem, który musi być przemyślany.

Porównując oferty warto spojrzeć na nie z dystansem – nie dać się zwieść kwiecistym opisom obecnych właścicieli czy handlarzy. Bazując tylko na nich, można wejść na przysłowiową minę. Zbyt szybkie uwierzenie podkoloryzowanemu opisowi samochodu, może skutkować wzrostem wydatków, np. naprawy ważnej części silnika.

Taka sytuacja wygeneruje dodatkowe koszty. Nie można również zakładać, że cały opis jest fałszywy. Warto zapytać znajomego mechanika lub pasjonata motoryzacji, co myśli o opisanych w ogłoszeniu cechach pojazdu. Można również poczytać o samochodach mających podobne parametry na stronach producentów.

 • To z pewnością ułatwi wybranie odpowiedniego auta.
 • Dostępne narzędzia umożliwiają znalezienie w internecie większości informacji o danym aucie.
 • Jednak warto skontaktować się z potencjalnym sprzedającym i poprosić o numer VIN auta.
 • To pozwoli na poznanie historii pojazdu.
 • Dodatkowo kupno auta od osoby prywatnej warto sfinalizować dopiero po sprawdzeniu wszystkich dostępnych informacji.

Dobrym pomysłem będzie umówienie się na spotkanie i obejrzenie samochodu. Pozwoli to na dokładniejsze przyjrzenie się autu oraz lepszą ocenę jego stanu technicznego. Na spotkanie z potencjalnym sprzedawcą warto zabrać kogoś, kto ma większą wiedzę od nas.

Może to być przyjaciel-pasjonat motoryzacji, znajomy mechanik czy szwagier, który pracuje w warsztacie samochodowym. To pomoże zminimalizować ryzyko kupna auta, w które trzeba będzie sporo zainwestować z powodu wielu usterek, o których nie wiedzieliśmy, finalizując transakcję. Trzeba być świadomym, że kupno samochodu to też formalności, przez które trzeba przebrnąć.

You might be interested:  Jak Przepisać Samochód Po Śmierci Właściciela?

Nie można ich odkładać na ostatnią chwilę, bo może się okazać, że na wszystko nie wystarczy czasu. Przede wszystkim kupując samochód z drugiej ręki w Polsce, należy wejść w posiadanie dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu i umowy kupna-sprzedaży. Te dokumenty będą potrzebne podczas przerejestrowywania auta na nowego właściciela.

 1. Od czego należy zacząć? Pierwsza sprawa, to sprawdzenie daty wygaśnięcia polisy OC.
 2. Według obowiązujących przepisów samochód musi mieć ważne ubezpieczenie.
 3. Gdy OC wygasło Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) może nałożyć karę.
 4. Jej wysokość zależy od tego, jak długo jeździ się bez ważnego OC.
 5. Najniższa kara może wynosić 1120 zł, a najwyższa 5600 zł.

Jej wysokość zależy od liczby dni przekroczenia ważności polisy. Jest więc wielokrotnie wyższa od większości składek. Najniższy stopień grzywny obowiązuje w terminie 1-3 dni od upłynięcia ważności polisy, natomiast kwota maksymalna dotyczy przekroczenia czasu o 14 dni i więcej.

Teraz widać, jakie to ważne, by po zakupie auta używanego niezwłocznie zająć się sprawą OC. W kwestii ubezpieczenia jest jeszcze jeden istotny szczegół. Gdy nowy właściciel nie zdecyduje się na wypowiedzenie obecnie trwającej umowy i zakup nowej na własne nazwisko, polisa po upłynięciu ochrony nie przedłuża się automatycznie.

Może wtedy dojść do sytuacji, że kierowca nawet nie będzie świadomy, że jeździ autem bez ważnego ubezpieczenia. Aby do tego nie dopuścić, warto dokładnie sprawdzić, kiedy polisa się kończy i wykupić nową kilka dni przed datą zakończenia starej. Po zakupie auta używanego należy niezwłocznie zająć się sprawą OC.

 1. W tym miejscu należy zwrócić uwagę na istotny szczegół: gdy nowy właściciel zdecyduje się korzystać z trwającej umowy ubezpieczeniowej, polisa ta nie przedłuży się automatycznie.
 2. W takiej sytuacji może okazać się, że nowy właściciel jeździ bez ważnego OC, nie wiedząc o tym.
 3. By do tego nie dopuścić, należy dokładnie sprawdzić datę upływu ważności polisy i wykupić nową kilka dni wcześniej.

Jest to rodzaj zobowiązania względem osób, które dokonują transakcji lub innej czynności cywilnoprawnej na podstawie umowy kupna sprzedaży lub darowizny. Obowiązuje również w przypadku kupna używanego samochodu w Polsce. Stawka za taką transakcję opiewa na 2% rynkowej wartości samochodu i trzeba ją uiścić w terminie 14 dni od daty zakupu widocznej na umowie kupna-sprzedaży.

Ważne jest to, że urzędnik może samodzielnie obliczyć wartość samochodu, jeśli stwierdzi, że ta widoczna kwota wpisana w umowiew umowie nie odpowiada realiom. W niektórych przypadkach sytuacjach podatek PCC nie obowiązuje. Ma to miejsce, gdy: Najczęściej są nimi: Przy spełnieniu przynajmniej jednego z powyższych warunków opłaty po zakupie auta są nieco mniejsze.

Przed wizytą w miejscowym Wydziale Komunikacji, należy wykonać badanie techniczne samochodu. Po jego zakończeniu można udać się do urzędu, mając ze sobą następujące dokumenty: W zasadzie to wszystko, co trzeba zrobić po kupnie samochodu w Polsce, jeśli chodzi o formalności.

Warto pamiętać, że na opłacenie podatku PCC jest 14 dni, a na przerejestrowanie auta 30 dni. W momencie zakupu pojazdu używanego od przedsiębiorcy (bez względu na to, czy jest płatnikiem VAT czy nie) zamiast umowy kupna-sprzedaży klient otrzymuje fakturę VAT lub VAT-marża. Ten dokument jest potwierdzeniem zmiany właściciela danego pojazdu.

Ze względu na brak konieczności opłacania podatku PCC, warto zdecydować się na kupno samochodu od firmy, Jakie dokumenty będą potrzebne do rejestracji takiego auta? Lista potrzebnych dokumentów jest identyczna z tą która jest potrzebna przy przerejestrowaniu auta kupionego od osoby fizycznej.

Zakup używanego samochodu na firmę od osoby prywatnej może okazać się korzystny. Głównym czynnikiem jest przyspieszony proces amortyzacji używanego środka trwałego. W tym celu należy udowodnić, że przed zakupem przez przedsiębiorcę dany pojazd był użytkowany przez co najmniej 6 miesięcy. Co trzeba zrobić, gdy rodzi się pomysł zakupu auta z drugiej ręki na firmę? Przede wszystkim nie ma możliwości uzyskania faktury VAT.

Dlatego, żeby zaksięgować wydatek jako koszt, zakup samochodu od osoby prywatnej trzeba potwierdzić umową, zawierającą określone zapisy. Umowa powinna być sporządzona w dwóch egzemplarzach. Należą do nich: Różnice między kupnem pojazdu z drugiej ręki w kraju a za granicą nie są diametralne, ale w pewnych aspektach się różnią.

 1. Przede wszystkim oprócz dowodu rejestracyjnego i umowy kupna-sprzedaży lub faktury, należy wejść w posiadanie dokumentu poświadczającego wyrejestrowanie auta w kraju jego zakupu.
 2. Upno samochodu używanego stwarza konieczność dopilnowania wszystkich formalności.
 3. Są nimi: opłacenie akcyzy (3,1% lub 18,6% wartości auta w zależności od pojemności skokowej silnika), przetłumaczenie dokumentów, wykonanie badań technicznych i wykupienie OC.

Po dopełnieniu tych formalności można przerejestrować samochód w miejscowym Wydziale Komunikacji. Jeżeli dany model posiada ważne ubezpieczenie OC i badanie techniczne można nim poruszać się w Polsce przez 30 dni. W innej sytuacjinależy wykupić tymczasowe ubezpieczenie lub sprowadzić pojazd przy pomocy lawety.

Oczywiście wiąże się to z kosztami, jednak ceny rynkowe pojazdów z zagranicy często są duzo niższe, dzięki czemu zakup się opłaca. Warto też wiedzieć, że w momencie kupna auta z zagranicy nie trzeba uiszczać podatku PCC, ponieważ obejmuje on umowy cywilnoprawne zawarte w Polsce. Dlatego kwota 2 % od wartości rynkowej pojazdu nie obowiązuje w przypadku takich transakcji.

To, jakie dokumenty przy zakupie auta powinno się mieć jest już jasne. Jednak w niektórych przypadkach kupno pojazdu z drugiej ręki wiąże się też z koniecznością serwisowania. Podstawowymi są: wymiana filtrów, oleju silnikowego i przekładniowego, a niejednokrotnie też montaż nowego napędu i rozrządu wraz z pompą wody.

 • Te działania mogą okazać się zbędne, tylko wtedy, gdy mamy pewność, że poprzedni właściciel krótko przed sprzedażą zadbał o ich wymianę.
 • Niektórzy kierowcy decydują się też na wymianę wszystkich innych płynów eksploatacyjnych, czyli płynu hamulcowego i chłodniczego.
 • Oczywiście nie jest to obowiązkowe, jednak dla dla upewnienia się, że w pojeździe znajdują się właściwe płyny, można wykonać wymienione czynności serwisowe.

Zakup auta z drugiej ręki niesie za sobą konieczność dopełnienia formalności. Nie są to jednak procedury na tyle skomplikowane, by trzeba było się ich obawiać. W niektórych przypadkach można wyrobić się z nimi w dwa-trzy dni. Dużo zależy od dnia i tego, jak wiele osób przyszło w tej samej sprawie do Wydziału Komunikacji i odwiedziło stację diagnostyczną.

Po otrzymaniu nowych tablic rejestracyjnych i miękkiego dowodu jedynym krokiem, który pozostanie jest wizyta w urzędzie, by odebrać twardy dowód. Należy także zadbać o wykupienie ubezpieczenia OC w odpowiednim czasie. Szukając pakietu ubezpieczeniowego najlepiej odpowiadającego naszym potrzebom warto pomyśleć o rozszerzeniu OC o AC i assistance.

You might be interested:  Ile Wynosi Cło Z Usa Na Samochód?

Więcej o AC dowiesz się tutaj, Ubezpieczenie auta możesz kupić u nas przez internet. Wolisz kontakt z doradcą? Zadzwoń lub skontaktuj się z doradcą CUK w Twoim mieście,

Ile czasu na przerejestrowanie auta 2022 kupionego w Polsce?

Przerejestrowanie samochodu – Nie należy jednak zapomnieć o przerejestrowaniu samochodu na nowego właściciela. Nabywca zakupionego pojazdu musi zgłosić swój zakup w ciągu 30 dni. Również osoba zbywająca pojazd zobligowana jest do poinformowania o tym fakcie Wydział Komunikacji urzędu właściwego dla jej miejsca zamieszkania w terminie 30 dni.

Czas ten, w przypadku samochodu zakupionego na terytorium naszego kraju liczony jest od daty zawarcia umowy kupna-sprzedaży czy darowizny. Natomiast w przypadku samochodu, który został sprowadzony z państwa członkowskiego Unii Europejskiej, jego właściciel zobowiązany jest zarejestrować pojazd na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej w terminie 30 dni od dnia jego sprowadzenia.

W związku z epidemią COVID-19 rejestracja samochodu sprowadzonego z zagranicy, od 1 lipca 2021 roku została ułatwiona. Czas na rejestrację został wydłużony do 60 dni i obowiązuje do momentu odwołania stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego. Pamiętaj! Nowe prawo to tylko udogodnienie, nie obowiązek.

Czy można zapłacić gotówką za samochód?

Zmiana prawa. Wkrótce kupując na giełdzie auto warte więcej niż 20 tys. zł nie zapłacisz gotówką. Także na giełdach rolniczych Nowe przepisy związane z limitami płatności gotówką mogą utrudnić kupno samochodu, a także rodzić spory na linii przedsiębiorca-kupujący.

 • Anna Kaczmarz / Polska Press Już nie tylko w biznesie, ale w obrotach przedsiębiorca-konsument nowe prawo wprowadza ograniczenia dotyczące płacenia gotówką.
 • W zamyśle ma to wprowadzać coraz lepszą kontrolę i eliminować pranie brudnych pieniędzy oraz walkę z terroryzmem – gdy transakcja jest rejestrowana, a tak jest z każdym przelewem, łatwiej jest wyśledzić te podejrzane.

Jednak takie przepisy komplikują życie konsumentom, zwłaszcza w tych sferach, w których tradycyjnie płaci się gotówką – np. na giełdach samochodowych, ale i na innych, np. rolniczych. Dla przykładu – w Polsce większość samochodów na rynku wtórnym kupowanych jest za gotówkę i według prognoz, w 2022 r.

liczba ta zwiększy się z 65% do 79% w porównaniu z 2021 r. Przeciwnikom wprowadzania limitu płatności gotówką między przedsiębiorcami a osobami prywatnymi udało się przesunąć termin i zamiast w tym roku granica 20 tys. zł dla transakcji gotówką wprowadzona zostanie dopiero za kilka miesięcy, od 2023 roku.

Eksperci jednak już teraz zwracają uwagę, że nowe prawo mocno skomplikuje zawieranie transakcji np. na giełdach czy w komisach samochodowych. W styczniu 2022 r. było o blisko 30% mniej dostępnych ofert samochodów używanych niż w analogicznym okresie w 2020 r.

 1. Wynika z danych autobaza.pl.
 2. Brak ofert pojazdów na rynku wtórnym może okazać się niejedynym problemem kupujących.
 3. Rośnie także cena samochodów „z drugiej ręki”, która coraz częściej przekracza 20 tys.
 4. Złotych za egzemplarz.
 5. Co więcej, związane z limitami płatności gotówką mogą utrudnić kupno samochodu, a także rodzić spory na linii przedsiębiorca-kupujący.

W związku z wieloma trudnościami nabycia wymarzonego samochodu, warto zadbać o jego dokładne sprawdzenie, tym bardziej że na rynku coraz łatwiej o pojazd z “nieciekawą historią”. Wojna na Ukrainie mocno wpływa na polski rynek mieszkaniowy:. Z danych autobaza.pl wynika, że w 2021 r.

Zanotowano przyrost liczby samochodów o blisko 10 proc., za które trzeba zapłacić od 25 do 50 tys. złotych. Co więcej, liczba aut z przedziału cenowego 50-100 tys. zł wzrosła o 22 proc., a pojazdów droższych niż 100 tys. zł przybyło o ponad jedną trzecią. Wzrost cen w tych przedziałach sprawia, że po wprowadzeniu nowych przepisów może być ciężej kupić samochód za gotówkę lub nawet w ten sposób opłacić część transakcji.

Od 2023 r. ma zostać wprowadzony limit płatności gotówkowych do 20 tys. złotych pomiędzy przedsiębiorcami, a konsumentami indywidualnymi – powyżej tej kwoty niezbędne będzie uregulowanie rachunku za pomocą przelewu bankowego. Nowe przepisy miały wejść już w tym roku, jednak nastąpiła zmiana i dopiero od 2023 r.

 • Gotówką nie zapłacimy za samochód wart ponad 20 tys. złotych.
 • Wprowadzone modyfikacje mogą utrudnić zakup pojazdu każdemu z nas, jednak widzimy także komplikacje dla przedsiębiorców.
 • Za pobranie części zapłaty w gotówce, przy cenie przekraczającej 20 tys.
 • Złotych, zapłacą oni podwójny podatek – wyjaśnia Piotr Korab, ekspert autobaza.pl.

To może powodować komplikacje w transakcji pomiędzy np. komisem samochodowym a konsumentem – dodaje. W Polsce większość samochodów na rynku wtórnym kupowanych jest za gotówkę i według prognoz, w 2022 r. liczba ta zwiększy się z 65 proc. do 79 proc. w porównaniu z 2021 r.

Jak najlepiej zapłacić za samochód?

Używane auto z ogłoszenia w Internecie: najpierw umowa, potem pieniądze Z badania, które TNS Polska przeprowadził na zlecenie serwisu internetowych ogłoszeń motoryzacyjnych otoMoto.pl wynika, że aż 12 proc. z nas wpłaca zaliczkę na poczet kupna samochodu zanim go zobaczy.16 proc. kupujących płaci zaliczkę już po oględzinach auta. Zaliczka nie jest niczym złym. Jednak pamiętajmy o rozsądnej kolejności załatwiania spraw – najpierw oględziny samochodu i sprawdzenie jego stanu, potem umowa, a dopiero potem zaliczka i zapłata. >>> Umowa przedwstępna Umowa przedwstępna oznacza, że dwie strony umawiają się, iż później zawrą tę “ostateczną umowę”, zwaną w języku prawniczym umową przyrzeczoną. Umowa przedwstępna zawierana jest na określony w niej czas i zwykle wiąże z wpłacaniem przez kupującego zadatku (zwyczajowo jest to 10 proc. sumy transakcji, ale można się umówić inaczej). Strony zabezpieczają się przed zerwaniem umowy. W razie zerwania zrywający płaci kontrahentowi równowartość zadatku. Czyli jeśli zerwaniu zawinił kupujący – traci zadatek. Jeśli sprzedający – zwraca zadatek podwojony. Zupełnie inaczej jest z zaliczką, ona po prostu jest tylko zwracana. Nie daj się namówić na wpłacenie zaliczki bez obejrzenia auta i bez umowy. Jeśli wpłacisz zaliczkę przed podpisaniem umowy, nie masz szans na jej odzyskanie w razie sporu z kontrahentem! Jeśli jesteśmy zainteresowani samochodem, który dopiero ma być sprowadzony zza granicy, nie płaćmy zaliczki, nawet jeżeli sprzedający prześle nam lub wręczy dokumenty pojazdu i umowę. Nie dajmy się też namówić na opłacenie lub zapłacenie zaliczki na poczet przetransportowania tego samochodu zza granicy. >>> Najlepiej płacić przelewem Kiedy spisujemy umowę ze sprzedającym, nie zgadzajmy się na zaniżenie w niej wartości samochodu. Fiskus zabezpieczył się przed takimi wypadkami i podatek nalicza według katalogu obejmującego wartość samochodów poszczególnych marek i modeli z konkretnych lat, a nie kwoty podanej w umowie. Natomiast w przypadku, gdy my wystąpimy z roszczeniami, sprzedający zwróci nam jedynie sumę wpisaną do umowy, a więc na tym stracimy.

Czy można jeździć samochodem po zakupie?

Jak długo można jeździć na obcych tablicach rejestracyjnych? Wszystko o przerejestrowaniu auta Zgodnie z prawem kupiony w Polsce używany samochód trzeba przerejestrować w ciągu 30 dni. W tym czasie, o ile na auto wykupiono polisę OC, można nim legalnie jeździć z tablicami poprzednika.

Tyle teorii. W praktyce polskich blach poprzednika można używać bez konsekwencji prawnych znacznie dłużej, a w zasadzie – bez ograniczeń. Co prawda, ustawodawca wprowadził 30-dniowy okres na załatwienie formalności, ale nie przewidział kar za niedotrzymanie tego obowiązku. Oznacza to, że po zakupie auta wystarczy w ciągu 14 dni zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych, zadbać o to, żeby pojazd miał ubezpieczenie OC, i jeździć takim samochodem do woli.

Co więcej, auto z tablicami poprzedniego właściciela można nawet sprzedać – wystarczy kupującemu udostępnić oryginał umowy zakupu. Dla wielu nabywców aut taka sytuacja jest bardzo wygodna, ale to powinno dać do myślenia osobom, które pozbywają się swoich samochodów.

You might be interested:  Jak Ubezpieczyć Samochód Sprowadzony Z Niemiec?

Ile mam czasu na zgłoszenie nabycia pojazdu?

Kiedy zgłaszasz. Do 30 dni kalendarzowych od dnia zbycia/nabycia pojazdu, czyli na przykład podpisania umowy kupna -sprzedaży pojazdu albo umowy darowizny pojazdu. Od 1 lipca 2021 r. wydłużono termin na zgłoszenie do 60 dni.

Co grozi za nie zgłoszenie nabycia pojazdu?

Jak odwołać się od kary za niezgłoszenie nabycia? – Kara za zaniedbanie obowiązku zgłoszenia nabycia pojazdu może wynosić od 200 do 1000 zł, ale jej dokładna wysokość jest uznaniowa. Prawo nie zawiera dokładnych wytycznych co do tego, ile dokładnie powinna wynosić kara za zwłokę przy zgłoszeniu zakupu używanego auta.

Co robić po kupnie używanego samochodu?

Rejestracja auta – W przypadku nowego samochodu sprawa jest prosta. Musimy tylko pojawić się w urzędzie z dowodem zakupu auta w postaci faktury i od ręki dostaniemy nowe tablice oraz tymczasowy dowód rejestracyjny. W ciągu 30 dni zostaniemy poinformowani o wystawieniu stałego dokumentu.

W przypadku zakupu auta używanego, od 1 stycznia 2022, zgodnie z przepisami zawartymi w art.78 ust.2 ustawy Prawo o ruchu drogowym, właściciel pojazdu zarejestrowanego jest obowiązany zawiadomić w terminie nieprzekraczającym 30 dni urząd starostwa powiatowego lub urząd miasta o nabyciu lub zbyciu pojazdu.

Pamiętaj, że za niedopełnienie tego obowiązku we wskazanym terminie możesz zostać ukarany grzywną. W celu przerejestrowania auta musimy mieć ze sobą: dowód zakupu pojazdu (umowa bądź faktura), dowód rejestracyjny, kartę pojazdu (jeśli była wydana) oraz potwierdzenie aktualniej polisy OC,

Koszt przerejestrowania samochodu i wyrobienia nowych dokumentów oraz dowodu rejestracyjnego od tego roku (2022r.) ulegnie zmianie, ponieważ Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że z dniem 31.01.2022r. zniesiony jest obowiązek zarejestrowania tablic rejestracyjnych na powiat, w którym auto będzie użytkowane,

Jednak, należy pamiętać, że nie jest to nakaz, a udogodnienie dla kierowców. Koszt rejestracji, zależy od tego czy samochód jest z nowy z salonu, nabyty na terenie Polski lub sprowadzany z zagranicy, a także czy zdecydujesz się na nową tablicę rejestracyjną i nalepkę kontrolną.

Pozwolenie czasowe, ważne 30 dni – 13,50 zł Dowód rejestracyjny – 54 zł Tablice rejestracyjne – 80 zł – niewymagane Nalepka kontrolna – 18,50 zł – niewymagana Opłata ewidencyjna – 2 zł

Więcej o tym dlaczego nie musisz zmieniać tablicy rejestracyjnej w samochodzie używanym, możesz przeczytać tutaj,

Czy po zakupie rzeczy używanej np samochodu przysługują nam prawa z tytułu rękojmi?

Co to jest rękojmia samochodu? – Zgodnie z art.556 Kodeksu cywilnego, sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeśli sprzedana rzecz posiada wadę fizyczną bądź prawną. Zgodnie z tym przepisem, odpowiedzialność sprzedawcy (np. używanego samochodu), określa się jako rękojmię.

W ramach rękojmi odpowiedzialność ponosi sprzedawca samochodu zarówno będący przedsiębiorcą, jak i osobą prywatną. Ponadto ten przepis chroni klienta, który kupuje nową oraz używaną rzecz. W efekcie z tytułu rękojmi odpowiadają m.in, komisy, czy profesjonalni lub okazjonalni handlarze aut z drugiej ręki.

Jak sprawdzić, kiedy samochód ma wadę fizyczną, a kiedy prawną? W przypadku tej pierwszej zgodnie z art.556 § 1, wskazano cztery przesłanki wskazujące na wystąpienie wady fizycznej, jeśli sprzedana rzecz jest niezgodna z zawartą umową:

 1. nie ma właściwości, które powinna mieć ze względu na cel określony w umowie lub wynikający z okoliczności bądź przeznaczenia,
 2. nie ma właściwości, o których istnieniu sprzedawca zapewnił kupującego, np. przedstawiając próbkę lub wzór,
 3. nie nadaje się do celu, o którym kupujący poinformował sprzedawcę przy podpisywaniu umowy, a jednocześnie zbywca nie wyraził zastrzeżenia co do takiego przeznaczenia rzeczy,
 4. została wydana kupującemu w stanie niezupełnym.

Uwaga! Wskazane w art.556 § 1 cztery przesłanki nie stanowią katalogu zamkniętego, czyli na wystąpienie wady fizycznej mogą również wpłynąć inne, uzasadnione okoliczności. Natomiast wadą prawną jest sytuacja, w której np. osoby trzecie mają prawo do sprzedanej rzeczy, bądź uprawniony organ nałożył ograniczenia do korzystania lub rozporządzania nią.

Co po zakupie samochodu 2022?

Jakie formalności są konieczne, gdy chcesz kupić samochód z zagranicy ? – Różnice pomiędzy zakupem pojazdu w kraju a zakupem pojazdy za granica nie są bardzo duże. Postaramy się je Wam przybliżyć. Na pewno niezbędny będzie dowód rejestracyjny pojazdu oraz umowa kupna-sprzedaży bądź faktura.

Jednak przede wszystkim musisz mieć dokument, który potwierdzi, że samochód został wyrejestrowany w kraju, w którym go kupiłeś. Kupując samochód używany za granicą, musisz też pamiętać o konieczności opłacenia akcyzy. Akcyza wynosi 3,1% lub 18,6% wartości auta w zależności od pojemności skokowej silnika.

To jeszcze nie koniec. Jako nowy właściciel musisz zadbać o przetłumaczenie dokumentów na język polski, wykonać obowiązkowe badanie techniczne i wykupić OC. Dopiero w kolejnym kroku i po dopełnieniu wymaganych formalności, możesz udać się do miejscowego Wydziału Komunikacji i przerejestrować samochód.

 • Czy można poruszać się po Polsce, gdy kupiłem samochód za granicą? Odpowiedź brzmi tak, jeśli samochód ma wykupione OC i ważny przegląd techniczny.
 • Wtedy możesz jeździć po Polsce przez 30 dni.
 • W przeciwnym wypadku albo musisz wykupić tymczasowe ubezpieczenie, albo sprowadzić pojazd przy pomocy lawety.

Bez wątpienia są to spore koszty, ale biorąc pod uwagę to, że ceny samochodów za granica są niższe, to taki zakup może się opłacać. Co więcej, kiedy kupisz samochód za granicą, to nie będziesz musiał uiszczać podatku PCC w wysokości 2% od wartości pojazdu.

Kiedy nie płaci się podatku od zakupu samochodu?

Co jest zwolnione z podatku – Zwolniona z PCC jest sprzedaż rzeczy ruchomych, jeżeli podstawa opodatkowania nie przekracza 1000 zł. WAŻNE: Umowa sprzedażysamochodu, którego wartość rynkowa nie przekracza 1000 zł, jest zwolniona od PCC. Jeśli cena samochodu ustalona na 1000 zł lub mniej, odpowiada jego wartości rynkowej, nie musisz składać deklaracji PCC‑3 i płacić podatku.

Related Post