Auto Blog-Pomóc drogowa Nowości samochodowe Jak Nie Płacić Oc Za Nieużywany Samochód 2021?

Jak Nie Płacić Oc Za Nieużywany Samochód 2021?

0 Comments

Jak Nie Płacić Oc Za Nieużywany Samochód 2021
Jaka kara grozi za brak ubezpieczenia OC dla nieużywanego samochodu? – Zwolnieni z obowiązku opłacania składek ubezpieczenia OC są jedynie właściciele pojazdów, które zostały wyrejestrowane. Jednocześnie posiadacze samochodów osobowych nie mogą tymczasowo wycofać ich z ruchu drogowego, aby zawiesić uiszczanie opłat za polisę.

 1. Warto o tym pamiętać, aby nie płacić wysokich kar. W 2022 r.
 2. Za brak ubezpieczenia OC powyżej 14 dni właścicielom samochodów osobowych grozi kara 6020 zł,
 3. Nawet jeśli na co dzień ich nie używają, ale jednocześnie auta nie zostały wyrejestrowane.
 4. Nieubezpieczony pojazd może zostać wykryty nie tylko podczas kontroli drogowej.

System informatyczny UFG jest wyposażony w algorytmy, które bardzo szybko potrafią wykryć brak ciągłości obowiązkowej polisy. Zakup ubezpieczenia OC dla nieużywanego samochodu może wydawać się niepotrzebnym wydatkiem. Jednak przepisy wymagają, że każde niewyrejestrowane auto musi być obowiązkowo ubezpieczone. Aby nie przepłacić za zakup polisy, warto skorzystać z kalkulatora rankomat.pl, Na zakupie OC można zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych.

Jak wyrejestrować samochód i nie płacić OC?

Zobacz, kiedy możesz wyrejestrować auto oraz jak to zrobić krok po kroku. Chcesz wyrejestrować swój samochód? Konieczna będzie wizyta w Wydziale Komunikacji, a także złożenie odpowiedniego wniosku. Dowiedz się, jak to zrobić krok po kroku i kiedy możesz starać się o wyrejestrowanie pojazdu. Wyrejestrowanie pojazdu to bardzo ważna formalność, o której nie może zapomnieć żaden właściciel.

 1. Do tej pory była traktowana dość powierzchownie, jednak okazało się, że w bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów jest zarejestrowanych o wiele więcej sprawnych samochodów, niż faktycznie znajduje się ich na drogach i są zdolnych do poruszania się.
 2. Wprowadzono zmiany w prawie, na mocy których wyrejestrowanie samochodu to obowiązek.

Dzięki temu dane w bazie będą odpowiadały temu, ile faktycznie samochodów jest dopuszczonych do ruchu. Musisz pamiętać o tym, ile czasu na wyrejestrowanie auta masz prawnie. Według kodeksu jest to 30 dni od zdarzenia. Niezależnie, czy zezłomowałeś samochód, czy został on skradziony, trzeba ten fakt zgłosić do Wydziału Komunikacji.

W innym przypadku możesz dostać karę finansową od 200 do 1000 złotych, którą trzeba opłacić w ciągu 14 dni od jej nałożenia. Do wystawienia uprawniony jest starosta. Nie używasz swojego auta i zastanawiasz się nad jego wyrejestrowaniem ? Możesz to zrobić wtedy, kiedy doszło do jego kradzieży lub wywiozłeś go za granicę w celu sprzedaży.

Wyrejestrowanie samochodu jest także możliwe w momencie, kiedy został on zniszczony (nastąpił demontaż), np. pod wpływem żywiołów czy poważnego wypadku. Kiedy będziesz musiał się pozbyć pozostałości lub oddać go do punktu zbierania odpadów, także musisz dopełnić formalności jako właściciel auta.

 • Zanim wybierzesz się do firmy, która specjalizuje się w złomowaniu aut, dowiedz się, czy wystawia zaświadczenie.
 • Będzie ono potrzebne do wyrejestrowania pojazdu w Wydziale Komunikacji w Twoim miejscu zamieszkania.
 • Po złomowaniu powinieneś otrzymać ustaloną wcześniej kwotę za pozostałości auta, a także oświadczenie.

Przed złomowaniem, pamiętaj o tym, aby zdemontować tablice rejestracyjne. One również przydadzą Ci się do załatwienia formalności w urzędzie. Jeśli do złomowania doszło za granicą, może będzie konieczne przygotowanie tłumaczenia zaświadczenia o złomowaniu.

Pierwszym krokiem, jaki powinieneś zrobić po kradzieży auta, jest zgłoszenie tego faktu na policję. Wtedy otrzymasz zaświadczenie, z którym powinieneś wybrać się do urzędu w celu wyrejestrowania auta, Prawdopodobnie będzie konieczne także spisanie oświadczenia przez Ciebie jako właściciela pojazdu, że faktycznie został on skradziony.

Kiedy już podejmiesz decyzję o tym, że chcesz wyrejestrować swój samochód, musisz osobiście odwiedzić wydział komunikacji według swojego miejsca zamieszkania. Możesz to zrobić w urzędzie starostwa powiatowego, urzędzie miasta albo urzędzie dzielnicy w większym mieście,

Jeśli nie chcesz osobiście zgłaszać się do Wydziału Komunikacji, jest też opcja na wyrejestrowanie samochodu po złomowaniu czy innym zdarzeniu, wysyłając dokumenty pocztą. Wcześniej jednak dowiedz się, co jest potrzebne do wyrejestrowania samochodu, o czym piszemy w dalszej części artykułu. Potrzebny będzie Ci wniosek o wyrejestrowanie samochodu, a także dowód rejestracyjny.

W momencie kiedy pojazd został przekazany w całości lub w części do stacji demontażu, lub punkt zbierania odpadów, przyda Ci się oświadczenie. To samo dotyczy sytuacji, w której pojazd został wycofany z ruchu. Do tego będziesz potrzebować kartę pojazdu i tablice rejestracyjne.

 1. Jeśli nie możesz osobiście zjawić się w Wydziale Komunikacji, komfortowym rozwiązaniem jest wyrejestrowanie samochodu przez internet,
 2. Wystarczy odwiedzić stronę internetową urzędu i dowiedzieć się, czy na pewno jest taka opcja.
 3. Ażda instytucja ma własne warunki, a także dedykowaną skrzynkę elektroniczną, na którą wyślesz dokumenty, dzięki którym wyrejestrowanie pojazdu przez internet jest możliwe.

Niezależnie od tego, czy interesuje Cię wyrejestrowanie auta online, pocztą czy osobiście, konieczne będzie wypełnienie wniosku. Pobierzesz go ze strony internetowej, We wniosku konieczne są podstawowe informacje, takie jak dane właściciela (i współwłaścicieli, jeśli tacy są) oraz informacje o pojeździe,

Przydadzą się zatem imię, nazwisko, adres zamieszkania, data urodzenia, PESEL, marka i model auta, rok produkcji, numer rejestracyjny i numery VIN oraz silnika. Trzeba też przygotować odpowiednie dokumenty potwierdzające zbycie auta, dowód osobisty oraz potwierdzenie uiszczenia opłaty za wyrejestrowanie samochodu,

Wniosek wraz z dokumentami złożysz w urzędzie. Jeśli nie chcesz go wcześniej pobierać z internetu, na miejscu także możesz go wypełnić. Pamiętaj też o tym, aby zgłosić ten fakt do towarzystwa ubezpieczeniowego, kiedy już potwierdzi Ci to wydział komunikacji.

Wyrejestrowanie pojazdu jest jednoznaczne z tym że nie masz już obowiązku płacenia obowiązkowego ubezpieczenia OC. Zastanawiasz się, czy można wyrejestrować samochód przez internet, jeśli są potrzebne wyżej wymienione dokumenty? Tak. Najpewniej wystarczą skany, ale lepiej upewnić się w wybranym urzędzie.

W zależności od tego, jaki jest Twój powód wyrejestrowania pojazdu, tego typu dokumenty trzeba przygotować. Jeśli to możliwe, konieczny będzie zwrot dowodu rejestracyjnego, tablic rejestracyjnych i karty pojazdu (jeżeli była wydana). W przypadku kradzieży auta przyda się także pisemne oświadczenie właściciela o skradzeniu, a także potwierdzenie od policji.

Jeśli interesuje Cię wyrejestrowanie samochodu po sprzedaży za granicę, również trzeba napisać pismo, że potwierdzasz ten fakt. Przyda się także dokument w postaci umowy kupna-sprzedaży, faktury czy aktu darowizny. To jeszcze nie wszystko. W urzędzie wymagana jest kopia dokumentu, który potwierdzi, że samochód został zarejestrowany za granicą.

Wyrejestrowanie pojazdu po kasacji również potrzebują udokumentowania ze strony stacji demontażu. Aby wiedzieć, jak wyrejestrować samochód, musisz jeszcze uzyskać zgodę od współwłaścicieli. Nie możesz samodzielnie podjąć takiej decyzji. Jeśli Twoje auto jest zarejestrowane także na inne osoby, współwłaściciele powinni być również na miejscu podczas załatwiania formalności.

 1. Jeśli nie uda Ci się spotkać ze wszystkimi jednocześnie, możesz działać w ich imieniu posiadając pełnomocnictwo.
 2. Trzeba będzie jednak uiścić opłatę 17 złotych za każde pełnomocnictwo, czyli za każde upoważnienie od konkretnej osoby.
 3. Wyjątkiem są sytuacje, w których współwłaścicielem jest ktoś z najbliższej rodziny, np.

rodzic, syn, córka, brat, siostra czy mąż, żona. Wyrejestrowanie pojazdu po sprzedaży to nie do końca ta sama formalność, która leży po stronie byłego właściciela auta. Jeśli sprzedałeś samochód, konieczne jest zgłoszenie zbycia pojazdu, zarówno w wydziale komunikacji, jak i u dotychczasowego ubezpieczyciela.

 • To bardzo istotne, abyś nie ponosił już odpowiedzialności za czyny nowego właściciela auta.
 • Oczywiście w teorii nie będziesz płacił za niego mandatu czy składki za OC, jednak wszelkie nieprzyjemności z tym związane są zupełnie niepotrzebne.
 • Właśnie dlatego najlepiej jak najszybciej dopełnić formalności.

Tego typu wyrejestrowanie auta online jest możliwe. Zrobisz to za pomocą rządowej strony internetowej, Na początku musisz odpowiedzieć na kilka pytań, a także przygotować wymagane dokumenty do zbycia pojazdu w postaci umowy kupna-sprzedaży, faktury lub aktu darowizny.

Przydadzą się również dane nabywcy. Do zgłoszenia sprzedaży samochodu służy Profil Zaufany albo Certyfikat Kwalifikowany. Uzupełnienie danych nie trwa długo i jest dość proste. Sprawdź nasz poradnik na ten temat: Gdzie zgłosić zbycie pojazdu? Niestety, wyrejestrowanie samochodu jest płatne, Będziesz musiał uiścić opłatę w wysokości 10 złotych.

Ta kwota może też ulec zmianie, szczególnie jeśli utracisz samochód bez zmiany w zakresie prawa własności. Wyrejestrowanie auta powinno trwać do miesiąca od momentu złożenia wniosku. W szczególnych sytuacjach czas ten jest wydłużony o dodatkowy miesiąc.

 1. Jeśli chodzi o samochody osobowe, nawet nieużywane auto powinno mieć opłacaną składkę OC.
 2. Oznacza to, że jeśli w garażu przechowujesz nienaprawiony, stary pojazd i nie jeździsz nim na co dzień i tak musisz płacić za obowiązkowe ubezpieczenie.
 3. Iedy nie dopełnisz tego obowiązku, pewnie będziesz musiał zapłacić karę.

A są one dosyć wysokie i z roku na rok rosną. Zobacz nasz artykuł na temat k ar za brak OC w 2021 roku, Obowiązkowe opłacanie składek OC jest także w momencie, kiedy pojazd uległ zniszczeniu po wypadku, ale jeszcze nie został zdemontowany. Moment wyrejestrowania auta jest jednocześnie datą, od której nie musisz płacić za OC, ponieważ nie jesteś już właścicielem swojego pojazdu.

 • Przede wszystkim, pamiętaj o tym, że kiedy już wyrejestrujesz samochód, nie będziesz mógł ponownie go zarejestrować.
 • Dobrze przemyśl czy jest to dla Ciebie opłacalne i czy na pewno musisz to robić.
 • Oczywiście istnieją wyjątki od tej reguły.
 • Przykładowo, jeśli ktoś ukradnie twój pojazd, wyrejestrujesz go w urzędzie, a następnie go odzyskasz, będziesz mógł ponownie go zarejestrować.

Taka sytuacja dotyczy także auta, które są wpisane do rejestru zabytków lub zostało wywiezione za granicę w celu sprzedaży. Wyrejestrowanie auta to procedura, której musisz dopilnować w urzędzie. Pamiętaj o tym, że jest to jednoczesne z trwałym pozbyciem się samochodu.

Co zrobić żeby nie płacić OC?

Kodeks drogowy 2019. Czy można nie płacić OC, gdy auto tylko stoi w garażu? Mariusz Michalak 14 grudnia 2019, 8:11 Fot. Pixabay.com Jeżeli masz stare, niesprawne auto, którym i tak nie sposób jeździć – nie musisz kupować OC. To jeden z mitów dotyczący ubezpieczenia OC.

Z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych wynika wprost: posiadacz zarejestrowanego w Polsce pojazdu musi być ubezpieczony (wyjątkiem jest posiadacz pojazdu historycznego, który ma czas na zawarcie umowy ubezpieczenia do momentu wprowadzenia pojazdu do ruchu). Auto zabytkowe może być zatem ubezpieczone tylko w okresie użytkowania ; na czas krótszy niż 12 miesięcy, na podstawie umowy ubezpieczenia krótkoterminowego.Oznacza to, że zarejestrowane auto, które stoi w garażu i z którego nie korzystamy codziennie – także musi mieć wykupioną polisę OC.

Jeśli auto w ogóle nie nadaje się do jazdy, a jego właściciel nie chce opłacać OC, trzeba złożyć wniosek do urzędu komunikacji. To pozwoli na jego wyrejestrowanie, w efekcie czego można zrezygnować z ubezpieczenia OC. Część kierowców brak obowiązkowego ubezpieczenia tłumaczy niewiedzą na temat konsekwencji, jakie mogą ich spotkać. Jednak jest także spora część właścicieli pojazdów, którzy brak przedłużenia ważności polisy OC uważają za sprytny sposób na oszczędzanie.

Wciąż niewielu kierowców zdaje sobie sprawę, że jeżeli spowodują kolizję drogową i nie będą posiadali polisy OC, to kara będzie ich najmniejszym problemem, bo będą musieli zwrócić do UFG sumę, którą ten wcześniej wypłacił poszkodowanym w danym wypadku. A średnia wartość takiego świadczenia wynosi, według danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego ponad 10 tys.

You might be interested:  Jak Zapłacić Za Samochód W Salonie?

złotych. Z danych UFG wynika, że co roku zwrot odszkodowania wypłaconego przez UFG dotyka ponad dwa tysiące właścicieli pojazdów, którzy spowodowali wypadek bez ubezpieczenia OC. Rekordzista miał do zwrotu niebagatelną kwotę wynoszącą blisko 1,8 mln zł.

Wysokość kar za brak OC w 2017, 2018 i 2019 roku
Czas bez OC Samochody osobowe Samochody ciężarowe Pozostałe pojazdy
2017 2018 2019 2017 2018 2019 2017 2018 2019
Ponad 14 dni 4 000 zł 4 200 zł 4 500 zł 6 000 zł 6 600 zł 6750 zł 670 zł 700 zł 750 zł
4-14 dni 2 000 zł 2 100 zł 2 250 zł 3 000 zł 3 300 zł 3375 zł 340 zł 350 zł 375 zł
Do 3 dni 800 zł 840 zł 900 zł 1 200 zł 1 320 zł 1350 zł 130 zł 140 zł 150 zł

Podstawa prawna Art.90. ust.1, art.92 ust.1 ustawy z 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz.U. z 2018 r. poz.473 z późn. zm.). Zobacz także: Testujemy Volkswagena Polo

Jak Umorzyc karę za brak OC?

Brak ubezpieczenia OC? Sprawdź, jak odwołać się od kary w 2022 roku! – Podsumowanie –

 • Sprawdź, czy na pewno miałeś przerwę w ubezpieczeniu i jesteś zobowiązany do zapłaty kary za brak OC.
 • Poszukaj i wyślij do UFG dokumenty potwierdzające, że w podanym terminie posiadał ważną polisę obowiązkową.
 • Jeśli nie masz możliwości opłacenia kary za brak OC w całości, wyślij do UFG wniosek o robicie kwoty na raty.
 • Jeśli jesteś w trudnej sytuacji finansowej lub życiowej, możesz zwrócić się do UFG o odstąpienie od egzekwowania kary.
 • Kary za brak OC w 2022 roku są wyższe niż w poprzednim ze względu na wzrost płacy minimalnej.
 • Maksymalna kara za brak OC samochodu ciężarowego wynosi 9030 zł.
 • Można wnioskować do UFG o umorzenie kary lub rozłożenie opłaty na raty.
 • OC jest obowiązkowe dla wszystkich zarejestrowanych pojazdów.
 • Koszt zakupu OC jest zdecydowanie niższy niż kwota kary z UFG.

Czy samochód może stać bez OC?

Nieużywany samochód musi mieć wykupione ubezpieczenie OC. Tak wynika z opinii rzecznika Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Jest to prawda, ale tylko częściowa, bo są przypadki, w których jak najbardziej legalny jest brak ubezpieczenia. Rzecznik wypowiedział się w sprawie pytania prejudycjalnego, które skierował do TSUE Sąd Rejonowy w Ostrowie Wielkopolskim.

Rozpatrywał on spór pomiędzy powiatem ostrowskim, a Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym dotyczący obowiązkowego ubezpieczenia OC od samochodu Renault Clio z silnikiem 1.5 dCi z 2001 roku, którego właścicielem stał się powiat na mocy prawomocnego wyroku sądowego. Wcześniej samochód został usunięty z drogi publicznej, gdzie stał, a następnie został przetransportowany na parking strzeżony.

W ciągu 6 miesięcy nikt się po niego nie zgłosił, więc zgodnie z przepisami po przeprowadzeniu postępowania samochód stał się własnością jednostki samorządu terytorialnego. Wyrok w tej sprawie zapadł 6 lutego 2018 roku. Następnie powiat zwrócił się o nadanie klauzuli wykonalności w tej sprawie, którą otrzymał dopiero 20 kwietnia 2018 roku. Powiat ubezpieczył samochód w poniedziałek 23 kwietnia.2 maja obejrzał go rzeczoznawca, który orzekł, że samochód nadaje się tylko na złom, nie da się go uruchomić, a jego wartość rynkowa to 400 zł. Pojazd został zezłomowany oraz wyrejestrowany w dniu 28 czerwca 2018 r.

Wszystko wydawało się proste, dopóki do powiatu nie zwrócił się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który naliczył opłatę za brak umowy ubezpieczenia OC za okres od 7 lutego, tj. dzień po wyroku do 22 kwietnia, tj. dzień przed faktycznym zawarciem umowy OC przez powiat. Jednostka samorządu terytorialnego uznała, że nie ma zamiaru płacić OC za unieruchomiony pojazd i sprawa skończyła w sądzie.

Ten nie wiedział jak interpretować przepisy, więc zwrócił się do TSUE z prośbą o wykładnię.

Czy nieużywany samochód musi być ubezpieczony?

Co warto wiedzieć? –

 1. Każdy zarejestrowany pojazd musi obowiązkowo mieć ważne ubezpieczenie OC.
 2. Właściciele nieużywanych aut mogą zostać zwolnieni z obowiązku opłacania OC po ich wyrejestrowaniu.
 3. Właściciele aut osobowych nie mogą tymczasowo ich wyrejestrować.
 4. W 2022 r. kara za brak OC powyżej 14 dni dla właścicieli aut osobowych wynosi 6020 zł.

Czy zawsze jest kara za brak OC?

Kiedy polisa OC nie przedłuża się automatycznie? Kary z UFG i możliwość umorzenia. Poradnik Jeśli polisa OC nie zostanie wykupiona na następny okres, to wówczas odnawia się ona automatycznie, by zachować ciągłość ochrony. Jednak nie w każdym przypadku tak jest.

 1. Wówczas grozi wam wysoka kara, ale w wyjątkowych sytuacjach można ją umorzyć.
 2. Ogólna zasada jest taka, że jako to najważniejsze, powinno mieć ciągłość nawet wtedy, kiedy właściciel pojazdu go nie odnowi, bo na przykład o tym zapomni.
 3. Jednak zmiany, które nastąpiły w 2019 r., spowodowały, że już nie zawsze tak jest.

Miały na celu zlikwidować sytuację, kiedy właściciel pojazdu w wyniku błędów miał dwie polisy OC na ten sam pojazd.

Czy musi być zachowana ciągłość OC?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, każdy pojazd mechaniczny musi posiadać aktualne ubezpieczenie OC. Nawet za jednodniową zwłokę właścicielowi samochodu grozi kara finansowa, nałożona przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Nie ma tutaj żadnego znaczenia przyczyna braku ciągłości OC.

Czy można wyrejestrować nieużywany samochód?

strona 2 – Co zrobić, żeby uwolnić się od konieczności płacenia obowiązkowego ubezpieczenia zaniechciane, nieużywane już auto? Najlepszym rozwiązaniem jest sprzedanie go. Nie nawszystkie auta są jednak na rynku chętni. Wtedy jedynym rozwiązaniem jest wyrejestrowanie pojazdu.Jak wyrejestrować auto? Trzeba w tym celu udać się do wydziału komunikacji i złożyć odpowiedni wniosek.

Można to jednak zrobić tylko w określonych przypadkach:- w razie utylizacji pojazdu (udokumentowanej zaświadczeniem z upoważnionego przez wojewodę złomowiska), – w przypadku kradzieży (po przedstawieniu zaświadczenia o umorzeniu dochodzenia w sprawie kradzieży pojazdu), – w przypadku zniszczenia auta za granicą (należy wtedy przedstawić odpowiednie, przetłumaczone zaświadczenie oraz tablice rejestracyjne samochodu),- sprzedaży na eksport (po okazaniu dokumentu potwierdzającego dokonanie transakcji lub kopii dokumentu potwierdzającego rejestrację za granicą), – w przypadku udokumentowania trwałej utraty posiadania (np.

jeżeli samochód został usunięty przez służby miejskie).Nie można wyrejestrować samochodu, którego jest się nadal właścicielem, nawet jeśli samodzielnie rozbierzemy go na części albo przerobimy na przydomowy klomb. Wydział komunikacji nie uwierzy też na słowo, że samochodu już nie mamy.

 1. Do wniosku o wyrejestrowanie trzeba dołączyć stosowne dokumenty.
 2. Uwaga! Urząd niemal zawsze wymaga oryginałów, kopie nie wystarczą! A jeżeli ich nie mamy? Wtedy czeka nas żmudna droga żeby udowodnić, że nie posiadamy już auta.
 3. Do tego czasu trzeba płacić za OC.
 4. Brak OC może się wydać Wielu właścicieli wraków liczy na to, że brak ubezpieczenia OC nie wyda się, jeżeli nie zostaną np.

zatrzymani przez policję w czasie jazdy. To nieprawda! Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjnych ma dostęp do baz danych wszystkich ubezpieczycieli oraz do informacji wydziałów komunikacji. Wykrycie pojazdów bez ubezpieczenia jest tylko kwestią czasu.Sprzedaj lub oddaj auto na złomowisko Najprostszym sposobem na pozbycie się wraku jest oddanie go na złom.

 1. Warto jednak wiedzić, że nie może to być dowolne złomowisko, ale takie, które posiada upoważnienie od wojewody.
 2. Zaświadczenia o utylizacji pochodzące z innych firm nie są honorowane przez wydziały komunikacji.
 3. Listę uprawnionych złomowisk można otrzymać w urzędzie komunikacji lub znaleźć w internecie, na stronach Biuletynu Informacji Publicznej województwa.

Większość złomowisk nie pobiera opłat za złomowanie samochodu. Osoba dostarczająca auto samodzielnie może nawet liczyć na niewielką gratyfikację (ok.100 zł), za samochody w niezłym stanie lub też szczególnie poszukiwane da się uzyskać znacznie wyższą cenę.Oddawany na złom samochód nie musi być kompletny.

Czy 40 letnie auto musi mieć OC?

Czy pojazd historyczny musi mieć OC? – Dopóki nie zarejestrujesz go jako zabytek i nie wycofasz z ruchu drogowego – tak, pojazd historyczny musi mieć OC. Zgodnie z przepisami Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych każdy pojazd mechaniczny zarejestrowany na terytorium Polski musi posiadać ważną polisę OC,

Pojazd staje się historyczny wraz z upływem 40 lat od zejścia z taśmy produkcyjnej lub 25 lat w sytuacji, gdy zachował większość oryginalnych części. Pojazd może być uznany za historyczny, gdy ten konkretny egzemplarz miał ogromne znaczenie dla historii motoryzacji lub należał do znanej osoby. Ale do momentu rejestracji jako zabytek albo złomowania, musi posiadać OC.

Jeśli zatem Twój maluch:

 • nie jest jednym z prototypów (jak np. Bombel na zdjęciu poniżej),
 • nie należał do Jana Pawła II, Pettera Solberga czy Toma Hanksa,
 • rzeczoznawca wyda negatywną rekomendację w sprawie unikatowości,
 • Wojewódzki Konserwator Zabytków odmówi rejestracji jako zabytek,

musisz na niego kupić polisę ubezpieczenia OC. W momencie gdy zarejestrujesz go jako zabytek, masz dwie opcje:

 • auto będzie stale jeździć po drogach – wykup OC na cały rok,
 • auto będzie stać w garażu, a wyjeżdżać okazjonalnie – lepszą opcją będzie OC krótkoterminowe z okresem ochrony na czas, gdy będziesz nim jeździć.

Ważne ! OC krótkoterminowe nie przedłuża się automatycznie. Wycofaj pojazd z ruchu drogowego przed upływem daty końca ochrony, albo wykup OC na kolejny okres. W przeciwnym razie zapłacisz karę za brak OC, która w 2022 r. wynosi 6 020 zł za ponad 14-dniową przerwę.

Czy jest szansa na umorzenie kary za brak OC?

Odwołanie od kary za brak OC – Posiadasz ważne ubezpieczenie OC, a mimo to UFG nałożyło na Ciebie karę za jego brak? Być może w tej sytuacji, winne jest towarzystwo ubezpieczeniowe, które nie przesłało do UFG odpowiedniej informacji o Twojej polisie.

 • Wówczas będziesz musiał udokumentować posiadanie obowiązkowego ubezpieczenia w danym okresie.
 • Co jeśli nie posiadasz potwierdzenia zawarcia polisy? Zgłoś się do ubezpieczyciela, z którym zawarłeś umowę i poproś o wystawienie ZOPUK, czyli zaświadczenia o przebiegu ubezpieczenia komunikacyjnego.
 • Następnie zaświadczenie to prześlij do UFG.

Podobnie sytuacja będzie wyglądać w momencie, gdy sprzedałeś samochód. Wówczas pamiętaj, aby do UFG przesłać umowę kupna-sprzedaży, która potwierdzi, że aktualnie nie jesteś właścicielem auta.

Po jakim czasie przedawnia się kara za brak OC?

Kara za brak OC – przedawnienie – Roszczenia UFG z tytułu opłaty karnej przedawniają się z upływem trzech lat od dnia dokonania kontroli, ale nie później niż po trzech latach od dnia roku kalendarzowego, w którym kierowca nie wykupił obowiązkowego ubezpieczenia. Umorzenie jednak jest bardzo rzadkie, bo okres przedawnienia może zostać przerwany przez:

każdą czynność komornika lub sądu podjętą w celu wyegzekwowania opłaty, uznanie swojego zobowiązania i niespełnienia obowiązku ubezpieczeniowego przez kierowcę, zawieszenie postępowania egzekucyjnego, wszczęcie przed sądem cywilnym postępowania dotyczącego wypełnienia lub zasadności obowiązku ubezpieczeniowego.

Warto pamiętać, że UFG jest bardzo konsekwentne w ściganiu swoich dłużników, dlatego marzenie o wymiganiu się od kary włóżmy raczej między stare opony. Tomasz Waligóra

Czy niezarejestrowany samochód musi być ubezpieczony?

Czy na nieużywane auto też trzeba mieć ważne OC? Każdy poszukujący oszczędności kierowca zastanawia się, czy trzeba płacić OC za nieużywany samochód, od lat stojący w garażu. Nic dziwnego – ubezpieczenie komunikacyjne często kosztuje niemałe pieniądze. Jednak, czy można nie płacić OC nawet, gdy auto jest wyłączone z użytkowania, bo jest na przykład zepsute? Czy można ubezpieczyć samochód na miesiąc? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz w tym tekście.

Ktoś powiedział Ci, że jeśli Twoje auto stoi w garażu i nie jeździsz nim z różnych powodów, to nie musisz płacić OC? To mit! Według ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych każde zarejestrowane w Polsce auto musi być ubezpieczone,

W przypadku nieużywanych samochodów wydawać by się mogło, że to bezsensowny zapis. Jednak pamiętaj, że ubezpieczenie przypisane jest do auta, a nie do kierowcy. Przyda się w sytuacji wyjątkowej, przykładowo, gdy stojące na podjeździe auto stoczy się i uszkodzi inny pojazd.

Wtedy, w ramach OC, wypłacane zostanie poszkodowanemu odszkodowanie, a cała sytuacja nie obciąży Twojego portfela. Warto wspomnieć, że brak ubezpieczenia OC nieużywanego samochodu wiąże się z surowymi konsekwencjami. Kierowca, który spowoduje wypadek, poruszając się takim samochodem, musi liczyć się nie tylko z karą za brak ubezpieczenia komunikacyjnego, ale również koniecznością wpłacenia do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego kwoty równej odszkodowaniu, które instytucja wypłaci poszkodowanemu w kolizji kierowcy.

You might be interested:  Jak Obliczyć Akcyzę Za Samochód Z Niemiec?

A są to niemałe sumy! Średnia wartość takiego świadczenia wynosi ponad 10 tys. złotych! Więcej na temat kar za brak ubezpieczenia OC znajdziesz tu: Przerwa w ubezpieczeniu OC – czym to grozi? Niektórzy zastanawiają się, czy mogą ubezpieczyć auto, które sprowadzane jest z zagranicy i dopiero w najbliższej przyszłości będzie zarejestrowane na terenie Polski i dopuszczone w ten sposób do ruchu w kraju.

Otóż – nie. Według polskiego prawa, niezarejestrowany samochód nie może być ubezpieczony. Co ważne, w dniu, kiedy właściciel dokona rejestracji pojazdu musi również wykupić stosowną polisę. Warunkiem jest, że auto nie zostało wcześniej wprowadzone do ruchu drogowego. Reasumując, kolejność wygląda tak: najpierw rejestracja, później ubezpieczenie auta,

Podobnie sprawa wygląda, jeśli kupujemy auto w salonie. Fabrycznie nowe pojazdy również muszą mieć wykupione OC w dniu rejestracji. Poprzedni właściciel nie opłacał OC przez 4 lata ? Tak też się zdarza. Bądź czujny! Musisz koniecznie wykupić polisę OC w dniu zakupu auta ! Nie martw się.

 1. Jako nowy właściciel nie zostaniesz obarczony karą za okres, w którym auto było własnością innego kierowcy.
 2. To Twój poprzednik będzie płacił za te błędy i rozliczał się z UFG.
 3. Jednak, jeśli kupiłeś samochód bez OC, nie możesz zwlekać z jego ubezpieczeniem! Gdy nie dokonasz zakupu polisy w dniu nabycia pojazdu, UFG może wezwać Cię do zapłacenia kary za nieubezpieczenie auta za okres, gdy to Ty stałeś się właścicielem! Chociaż zawieszenie ubezpieczenia OC praktycznie nie jest możliwe, to jest pewne wyjście na wprowadzenie oszczędności w tym zakresie.

Z takiej szansy mogą skorzystać właściciele komisów lub pojazdów historycznych. Mowa tu o krótkoterminowym ubezpieczeniu OC, Całorocznego OC nie muszą opłacać właściciele komisów. Ma to swoje uzasadnienie praktyczne. Klient, który kupuje samochód od osoby, handlującej pojazdami, nie musi wówczas korzystać z usług danej ubezpieczalni.

 • Wystarczy, że odczeka aż polisa krótkoterminowa straci ważność i sam wybierze ofertę.
 • Cały proces odbywa się więc bez zbędnych formalności.
 • Właściciele komisów często decydują się na tę opcję, ponieważ kalkuluje się im to finansowo.
 • Jak wygląda kwestia OC pojazdu powyżej 40 lat ? Przepisy kwalifikują takie auto jako zabytkowe.

Pojazdem historycznym może być również 25-latek, o ile stwierdzi tak rzeczoznawca. Według ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, właściciel auta historycznego również ma obowiązek wykupienia ubezpieczenia, Robi to jednak na nieco innych warunkach. Musi wykupić polisę OC do dnia, kiedy wprowadzi auto do ruchu.

 • Jeśli więc taki zabytek stoi w garażu i cieszy oko właściciela, nie wyjeżdżając na ulicę, nie musi być ubezpieczany.
 • Gdy fan motoryzacji wybiera się na zlot i będzie wprowadzał swoje klasyczne auto do ruchu, wówczas musi mieć stosowne ubezpieczenie.
 • Miłośnicy zabytkowych aut oraz właściciele komisów mogą skorzystać z tzw.

polisy krótkoterminowej. Zawierana jest ona na czas krótszy niż 12 miesięcy, jednak minimalny jej okres wynosi miesiąc (30 dni). Kradzież, sprzedaż, wywiezienie poza granice kraju, zezłomowanie, pożar, utrata, rejestracja jako zabytek – oto lista sytuacji, w których dopuszczalne jest wyrejestrowanie pojazdu.

Dopiero, gdy samochód zostanie wyrejestrowany, wygasa obowiązek zakupu polisy OC, Zacznijmy od początku. Jak wygląda proces wyrejestrowania auta? Najpierw trzeba zebrać wszystkie dokumenty, a następnie udać się do stacji demontażu pojazdów. Tutaj pracownik sporządza zaświadczenie i dokonuje wszelkich formalności.

Z tymi dokumentami trzeba się udać do wydziału komunikacji, by wyrejestrować auto. Właściciel pojazdu ma na to 30 dni. A co, jeśli w tym czasie tego nie zrobi? Otóż obowiązuje kara za nie wyrejestrowanie samochodu po złomowaniu, Od 1 stycznia 2020 r. kierowcy, którzy nie wywiążą się z obowiązku wyrejestrowania pojazdu, mogą otrzymać grzywnę w wysokości od 200 zł do 1000 zł.

 1. Ok, teraz odpowiedzmy na pytanie, czy można zezłomować samochód bez OC ? Otóż w stacji demontażu pojazdu sprawdzane jest m.in.
 2. To, czy pojazd był ubezpieczony.
 3. Jeśli pracownik zaznaczy w dokumentach, że zezłomowany samochód nie miał ważnej polisy OC, wówczas właściciel takiego auta musi liczyć się z koniecznością zapłacenia kary.

To wydział komunikacji, po analizie dokumentów dotyczących złomowanego auta, prześle taką informację do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, który nakłada kary za brak ubezpieczenia OC. Jeśli na dokumencie, potwierdzającym złomowanie auta, z jakiegoś powodu nie pojawi się informacja o braku polisy OC, wówczas ryzyko nałożenia kary się zmniejsza.

Podsumowując, jeśli zastanawiasz się, jak pozbyć się samochodu bez OC, odpowiadamy: według standardowej procedury. Jednak musisz się liczyć z tym, że za okres, gdy nie opłacałeś składek, możesz otrzymać karę finansową. Pamiętaj, żeby od razu, gdy wyrejestrujesz pojazd, zgłosić ten fakt, przedstawiając stosowne dokumentu ubezpieczycielowi.

W ten sposób otrzymasz zwrot składki OC za niewykorzystany okres, Jeśli towarzystwo ubezpieczeniowe nie zostanie poinformowane o wyrejestrowaniu auta, będzie wzywać Cię do opłacania kolejnych składek. W Twoim interesie leży więc jak najszybsze zgłoszenie wyrejestrowania auta,

Co można zrobić ze starym samochodem?

Co zrobić, aby nie stracić na wraku? Czyli jak dobrze zezłomować auto! 9 mar 09 01:00 Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami każdy samochód musi być zarejestrowany i ubezpieczony. I to niezależnie od tego, w jakim jest stanie, czy nadaje się do jazdy i czy ktokolwiek z niego jeszcze korzysta. Wyjątek od tej reguły stanowią auta zabytkowe – tu ciągłość ubezpieczenia nie jest wymagana.

Auto Świat Samochodu osobowego nie można wyrejestrować (choćby tymczasowo) i pozostawić w garażu „na lepsze czasy”. Jeśli nie chcemy płacić OC za „nieruchomość na kołach”, pozostaje tylko auto sprzedać lub oddać do uprawnionej stacji demontażu pojazdów.

 1. Najczęściej na związane z tym problemy natrafiają właściciele aut, które zostały rozbite, a ubezpieczyciele sklasyfikowali szkodę jako całkowitą.
 2. Jest tak dlatego, że funkcjonujące na polskim rynku firmy ubezpieczeniowe nie mają w zwyczaju zajmować się wrakami.
 3. Zwykle stosują tzw.
 4. Metodę dyferencyjną.
 5. Brzmi to tajemniczo, ale dla klientów oznacza po prostu, że nie dostają odszkodowania w pełnej wysokości, lecz tylko kwotę stanowiącą różnicę między wartością auta przed i po wypadku.

O brakującą sumę muszą się zatroszczyć sami, możliwie korzystnie pozbywając się wraku. Często nie jest to łatwe, bowiem wartość pozostałości bywa oszacowana zbyt optymistycznie. Jeśli okaże się, że – mimo prób – nikt nie chce zapłacić za wrak tyle, ile wyliczył ubezpieczyciel, to nie pozostaje nic innego, jak tylko odwołanie się od jego wyceny.

 1. To, że wypłacono już odszkodowanie, nie zamyka drogi do dalszych roszczeń, jeśli okaże się, że otrzymana kwota nie zrekompensowała strat.
 2. Ubezpieczyciel nie może wymagać od klienta, żeby zajmował się demontażem auta i sprzedażą części.
 3. Iedy szkoda jest całkowita? W polskim prawie nie ma definicji szkody całkowitej.

Z zapisów kodeksu cywilnego wynika jednak, że w sytuacji, kiedy przywrócenie stanu poprzedniego rzeczy (samochodu) jest niemożliwe lub wiąże się z nadmiernymi trudnościami, zaspokojenie roszczeń poszkodowanego ogranicza się do wypłaty odszkodowania. W praktyce oznacza to, iż w przypadku szkody likwidowanej z ubezpieczenia OC sprawcy poszkodowany może domagać się naprawy auta, jeżeli jest ona technicznie wykonalna, a jej koszt nie przekracza wartości pojazdu ustalonej na dzień wystąpienia szkody.

Jeśli ubezpieczyciel uzna szkodę za całkowitą, poszkodowany otrzyma odszkodowanie równe różnicy wartości samochodu sprzed i po wypadku (od wyceny sprawnego auta odejmowana jest szacunkowa wartość wraku, który pozostaje własnością osoby poszkodowanej). Tylko sporadycznie firmy ubezpieczeniowe przejmują rozbite auta i wypłacają odszkodowanie w pełnej kwocie.

Zupełnie inne zasady obowiązują w przypadku polis ubezpieczenia autocasco, bowiem pojęcie szkody całkowitej definiowane jest w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Próg opłacalności naprawy określa się tam zwykle na 60-80 proc. wartości pojazdu. Jeśli zostanie przekroczony, szkoda znów rozliczana jest poprzez pomniejszenie wartości auta przed uszkodzeniem o wartość wraku.

Jeśli auto ma jeszcze jakąkolwiek wymierną wartość, to z pewnością znajdzie się chętny na jego zakup. Wszystko zależy od ceny. Na rynku działa wielu handlarzy wyspecjalizowanych w skupowaniu aut zaniedbanych, popsutych czy rozbitych. Kontakt z nimi można nawiązać na kilka sposobów ogłaszają się w internecie, gazetach lokalnych,a nawet w warsztatach i na stacjach benzynowych. Jeśli auto parkuje w mieście, pod chmurką, to jest szansa, że nabywca zgłosi się sam, zostawiając na wraku swoją wizytówkę.Przy sprzedaży auta najważniejsze nie są pieniądze (na wiele i tak przecież nie można liczyć), ale poprawne sporządzenie umowy, która musi zawierać dokładne dane nabywcy. Sprzedaż pojazdu należy bezzwłocznie zgłosić w wydziale komunikacji i u ubezpieczyciela. Czasem zdarza się, że nieuczciwi nabywcy nie przerejestrowują auta na siebie, a później porzucają rozszabrowany wrak. Sprzedawca, który nie wie, kto od niego kupił auto, będzie musiał przez długie lata płacić OC za pojazd, którego dawno już nie ma.

Oddaj auto na złom

Jeżeli samochód nie przedstawia już żadnej wartości albo chcemy się go pozbyć możliwie szybko, to najprostszym rozwiązaniem jest oddanie go na złom. Kompletne auta przyjmowane są zwykle bezpłatnie, a często jeśli dostarczymy je tam własnym sumptem, możemy nawet liczyć na niewielki bonus, np. w wysokości kilkuset złotych.Również w tym przypadku kwota, jaką otrzymamy za samochód, nie jest najważniejsza. Stacja demontażu pojazdów, do której oddajemy auto, musi mieć upoważnienie wojewody do wydawania zaświadczeń o kasacji pojazdu. Uwaga! Ten dokument jest niezbędny do wyrejestrowania samochodu! Właściciel auta lub osoba przez niego upoważniona ma obowiązek przedstawić do wglądu dowód osobisty, tablice rejestracyjne, dowód rejestracyjny pojazdu, kartę pojazdu (jeżeli była wydana) albo zaświadczenie wystawione przez urząd komunikacji, jeżeli oryginalne dokumenty zaginęły. Samochodów przekazanych do stacji demontażu nie można już ponownie zarejestrować większość tego rodzaju firm rozbiera je na części, które później sprzedaje.

Odzyskaj, ile się da

W niemal każdym wraku znajdują się jeszcze części, które można sprzedać. Niekiedy udaje się w ten sposób uzyskać kwotę wyższą niż w przypadku sprzedaży kompletnego pojazdu. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest wystawienie oferowanych podzespołów w internetowych serwisach aukcyjnych i ogłoszeniowych. Zwykle najwięcej można zarobić nie na podzespołach mechanicznych, ale na drobnych detalach, np. listewkach, elementach wyposażenia wnętrza, układach elektronicznych czyli na tym, co nie ma tańszych zamienników.Z tego sposobu zagospodarowania pozostałości skorzystać mogą głównie posiadacze garaży i zamkniętych posesji. Rozbieranie samochodu na ulicy skończy się co najmniej kłopotami ze strażą miejską. Uwaga! Zdekompletowane auto i tak trzeba w końcu przekazać do oficjalnej stacji demontażu pojazdów. Zgodnie z przepisami mogą w niej zażądać specjalnej dopłaty, wynoszącej do 10 zł za każdy brakujący kilogram auta. Zwykle stawka ta jest jednak niższa. Zanim jednak cokolwiek z samochodu wymontujemy, warto to sprawdzić.

Jak pozbyć się samochodu? Wyrejestrowanie auta na wniosek właściciela jest możliwe tylko w kilku ściśle określonych okolicznościach. Można to zrobić w przypadku:

złomowania auta. W wydziale komunikacji należy przedstawić zaświadczenie o przyjęciu pojazdu do demontażu lub o przyjęciu do demontażu niekompletnego pojazdu. Jeśli samochód zezłomowano za granicą, to do dokumentów w języku obcym należy dołączyć tłumaczenie wykonane przez tłumacza przysięgłego.kradzieży pojazdu. Wymagane jest oświadczenie złożone przez wnioskodawcę pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań oraz zaświadczenie wydane przez właściwy organ policji, potwierdzające zgłoszenie kradzieży pojazdu.udokumentowania trwałej i zupełnej utraty posiadania pojazdu bez zmiany w zakresie prawa własności. Należy złożyć odpowiednie oświadczenie (wraz z potwierdzającymi je dokumentami) oraz wnieść opłatę na rzecz gminy na realizację zadań związanych z utrzymaniem czystości i porządku w gminach (ustalenie wysokości opłaty leży w kompetencjach władz samorządowych).wywozu lub sprzedaży pojazdu za granicę. W wydziale komunikacji należy przedstawić dokument potwierdzający zbycie za granicą i stosowne oświadczenie spisane pod rygorem odpowiedzialności za składanie fałszywych zeznań lub dokument potwierdzający zarejestrowanie pojazdu za granicą.

1/3 Co zrobić, aby nie stracić na wraku? Czyli jak dobrze zezłomować auto! Auto Świat Co zrobić, aby nie stracić na wraku? Czyli jak dobrze zezłomować auto! 2/3 Co zrobić, aby nie stracić na wraku? Czyli jak dobrze zezłomować auto! Auto Świat Co zrobić, aby nie stracić na wraku? Czyli jak dobrze zezłomować auto! 3/3 Co zrobić, aby nie stracić na wraku? Czyli jak dobrze zezłomować auto! Auto Świat Co zrobić, aby nie stracić na wraku? Czyli jak dobrze zezłomować auto! : Co zrobić, aby nie stracić na wraku? Czyli jak dobrze zezłomować auto!

You might be interested:  Jak Wyrejestrować Samochód I Zostawić Go Na Części?

Czy nie opłacona polisa OC jest ważna?

Z badania przeprowadzonego przez UFG w 2017 roku wynika, że 24 proc. kierowców nie wie o tym, że w pewnych sytuacjach polisa OC nie przedłuży się automatycznie. Zgodnie z art.28 ust.1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, jeśli posiadacz danego pojazdu mechanicznego najpóźniej na jeden dzień przed zakończeniem umowy ubezpieczenia OC zawartej na 12 miesięcy nie złoży do towarzystwa ubezpieczeniowego wypowiedzenia, to umowa ta zostaje automatycznie przedłużona na okres kolejnego roku.

 • Oczywiście – ubezpieczenie zostanie przedłużone w tym samym towarzystwie.
 • Istnieje tutaj jeszcze jeden istotny warunek, mianowicie – składka za mijający okres musiała zostać w całości uregulowana.
 • Jeśli zatem chcesz korzystać z ochrony ubezpieczeniowej u innego ubezpieczyciela, to musisz najpóźniej na jeden dzień przed końcem umowy ją pisemnie wypowiedzieć i następnie podpisać umowę z innym Towarzystwem ubezpieczeniowym.

Jak wspomnieliśmy, nie zawsze mamy do czynienia z automatycznym przedłużeniem ubezpieczenia OC. Mowa tutaj o takich sytuacjach, jak:

Zakup pojazdu – w przypadku zakupu samochodu otrzymujesz równocześnie od jego poprzedniego właściciela polisę OC. Możesz umowę wypowiedzieć i skorzystać z OC u innego ubezpieczyciela, ale równie dobrze możesz korzystać z polisy do zakończenia umowy. Tutaj uwaga – polisa nie przedłuży się automatycznie. Musisz sam zadbać o zawarcie nowej umowy. Zatem jeśli kupiłeś pojazd, to koniecznie zwróć uwagę na termin obowiązywania ubezpieczenia OC. Krótkoterminowe ubezpieczenie OC – automatyczne przedłużanie OC nie dotyczy również krótkoterminowych polis. W jakiej sytuacji możesz skorzystać z takiego ubezpieczenia? Jest ono dostępne m.in. dla pojazdów historycznych czy pojazdów do jazd testowych. Z takiej polisy często korzystają osoby, które prowadzą działalność polegającą na handlu samochodami, Polisa zapewnia ochronę przez 30 dni i automatycznie się nie przedłuży. Innym okresem krótkoterminowego OC są 3 miesiące, które dotyczą wyłącznie pojazdów wolnobieżnych. O jakich pojazdach mowa? Takich, które ze względu na swoją konstrukcję nie przekraczają prędkości 25 km/h. Pojazd otrzymany w spadku lub w darowiźnie – obowiązuje tu zasada niemal taka sama, jak w przypadku zakupu samochodu. Jeśli zmienił się właściciel pojazdu, to jednocześnie umowa ubezpieczenia OC nie przedłuży się automatycznie po jej zakończeniu. Musisz sam zadbać o zawarcie nowej umowy z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym. Nieuregulowanie całej składki na OC – część kierowców decyduje się na rozłożenie płatności składki np. na 2 raty. UFG podaje, że w aż 40 proc. analizowanych przypadków brak ubezpieczenia wynikał z nieopłacenia kolejnej raty za OC. Tym samym jeśli składka nie została w całości uregulowana, to nie przedłuży się automatycznie ochrona ubezpieczeniowa.

Zgodnie z prawem nawet jeden dzień przerwy w ochronie ubezpieczeniowej wiązać się może z karami, które nakłada Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Ile będzie cię kosztować nieświadomość tego, że polisa nie przedłużyła się automatycznie? Wszystko zależy od tego, jak szybko to zauważysz, jakim pojazdem jeździsz oraz w którym roku do tego doszło.

5200 zł dla samochodu osobowego 7800 zł dla samochodu cieżarowego

Te kary są jednak niewielkie w porównaniu do konsekwencji, jakie mogą na Ciebie czekać, jeśli o braku OC dowiesz się po spowodowaniu wypadku. W takiej sytuacji koszty wyrządzonych szkód będziesz musiał pokryć samodzielnie, a te mogą być liczone nawet w milionach złotych! Dlatego pamiętaj o tym, kiedy polisa OC się nie przedłuży automatycznie.

Zakup pojazdu, Krótkoterminowe OC, Zaległości w płatności składki, Darowizna lub spadek pojazdu

– w tych sytuacjach polisa OC nie przedłuży się automatycznie. Pamiętaj o tym, aby nie dopuścić do przerwy w ubezpieczeniu OC pojazdu, gdyż będzie się to wiązać z wysokimi karami.

Czy można wyrejestrować nieużywany samochód?

strona 2 – Co zrobić, żeby uwolnić się od konieczności płacenia obowiązkowego ubezpieczenia zaniechciane, nieużywane już auto? Najlepszym rozwiązaniem jest sprzedanie go. Nie nawszystkie auta są jednak na rynku chętni. Wtedy jedynym rozwiązaniem jest wyrejestrowanie pojazdu.Jak wyrejestrować auto? Trzeba w tym celu udać się do wydziału komunikacji i złożyć odpowiedni wniosek.

Można to jednak zrobić tylko w określonych przypadkach:- w razie utylizacji pojazdu (udokumentowanej zaświadczeniem z upoważnionego przez wojewodę złomowiska), – w przypadku kradzieży (po przedstawieniu zaświadczenia o umorzeniu dochodzenia w sprawie kradzieży pojazdu), – w przypadku zniszczenia auta za granicą (należy wtedy przedstawić odpowiednie, przetłumaczone zaświadczenie oraz tablice rejestracyjne samochodu),- sprzedaży na eksport (po okazaniu dokumentu potwierdzającego dokonanie transakcji lub kopii dokumentu potwierdzającego rejestrację za granicą), – w przypadku udokumentowania trwałej utraty posiadania (np.

jeżeli samochód został usunięty przez służby miejskie).Nie można wyrejestrować samochodu, którego jest się nadal właścicielem, nawet jeśli samodzielnie rozbierzemy go na części albo przerobimy na przydomowy klomb. Wydział komunikacji nie uwierzy też na słowo, że samochodu już nie mamy.

Do wniosku o wyrejestrowanie trzeba dołączyć stosowne dokumenty. Uwaga! Urząd niemal zawsze wymaga oryginałów, kopie nie wystarczą! A jeżeli ich nie mamy? Wtedy czeka nas żmudna droga żeby udowodnić, że nie posiadamy już auta. Do tego czasu trzeba płacić za OC. Brak OC może się wydać Wielu właścicieli wraków liczy na to, że brak ubezpieczenia OC nie wyda się, jeżeli nie zostaną np.

zatrzymani przez policję w czasie jazdy. To nieprawda! Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjnych ma dostęp do baz danych wszystkich ubezpieczycieli oraz do informacji wydziałów komunikacji. Wykrycie pojazdów bez ubezpieczenia jest tylko kwestią czasu.Sprzedaj lub oddaj auto na złomowisko Najprostszym sposobem na pozbycie się wraku jest oddanie go na złom.

Warto jednak wiedzić, że nie może to być dowolne złomowisko, ale takie, które posiada upoważnienie od wojewody. Zaświadczenia o utylizacji pochodzące z innych firm nie są honorowane przez wydziały komunikacji. Listę uprawnionych złomowisk można otrzymać w urzędzie komunikacji lub znaleźć w internecie, na stronach Biuletynu Informacji Publicznej województwa.

Większość złomowisk nie pobiera opłat za złomowanie samochodu. Osoba dostarczająca auto samodzielnie może nawet liczyć na niewielką gratyfikację (ok.100 zł), za samochody w niezłym stanie lub też szczególnie poszukiwane da się uzyskać znacznie wyższą cenę.Oddawany na złom samochód nie musi być kompletny.

Czy kara za brak OC ulega przedawnieniu?

Kara za brak OC – przedawnienie – Roszczenia UFG z tytułu opłaty karnej przedawniają się z upływem trzech lat od dnia dokonania kontroli, ale nie później niż po trzech latach od dnia roku kalendarzowego, w którym kierowca nie wykupił obowiązkowego ubezpieczenia. Umorzenie jednak jest bardzo rzadkie, bo okres przedawnienia może zostać przerwany przez:

każdą czynność komornika lub sądu podjętą w celu wyegzekwowania opłaty, uznanie swojego zobowiązania i niespełnienia obowiązku ubezpieczeniowego przez kierowcę, zawieszenie postępowania egzekucyjnego, wszczęcie przed sądem cywilnym postępowania dotyczącego wypełnienia lub zasadności obowiązku ubezpieczeniowego.

Warto pamiętać, że UFG jest bardzo konsekwentne w ściganiu swoich dłużników, dlatego marzenie o wymiganiu się od kary włóżmy raczej między stare opony. Tomasz Waligóra

Czy nie opłacona polisa OC jest ważna?

Z badania przeprowadzonego przez UFG w 2017 roku wynika, że 24 proc. kierowców nie wie o tym, że w pewnych sytuacjach polisa OC nie przedłuży się automatycznie. Zgodnie z art.28 ust.1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, jeśli posiadacz danego pojazdu mechanicznego najpóźniej na jeden dzień przed zakończeniem umowy ubezpieczenia OC zawartej na 12 miesięcy nie złoży do towarzystwa ubezpieczeniowego wypowiedzenia, to umowa ta zostaje automatycznie przedłużona na okres kolejnego roku.

Oczywiście – ubezpieczenie zostanie przedłużone w tym samym towarzystwie. Istnieje tutaj jeszcze jeden istotny warunek, mianowicie – składka za mijający okres musiała zostać w całości uregulowana. Jeśli zatem chcesz korzystać z ochrony ubezpieczeniowej u innego ubezpieczyciela, to musisz najpóźniej na jeden dzień przed końcem umowy ją pisemnie wypowiedzieć i następnie podpisać umowę z innym Towarzystwem ubezpieczeniowym.

Jak wspomnieliśmy, nie zawsze mamy do czynienia z automatycznym przedłużeniem ubezpieczenia OC. Mowa tutaj o takich sytuacjach, jak:

Zakup pojazdu – w przypadku zakupu samochodu otrzymujesz równocześnie od jego poprzedniego właściciela polisę OC. Możesz umowę wypowiedzieć i skorzystać z OC u innego ubezpieczyciela, ale równie dobrze możesz korzystać z polisy do zakończenia umowy. Tutaj uwaga – polisa nie przedłuży się automatycznie. Musisz sam zadbać o zawarcie nowej umowy. Zatem jeśli kupiłeś pojazd, to koniecznie zwróć uwagę na termin obowiązywania ubezpieczenia OC. Krótkoterminowe ubezpieczenie OC – automatyczne przedłużanie OC nie dotyczy również krótkoterminowych polis. W jakiej sytuacji możesz skorzystać z takiego ubezpieczenia? Jest ono dostępne m.in. dla pojazdów historycznych czy pojazdów do jazd testowych. Z takiej polisy często korzystają osoby, które prowadzą działalność polegającą na handlu samochodami, Polisa zapewnia ochronę przez 30 dni i automatycznie się nie przedłuży. Innym okresem krótkoterminowego OC są 3 miesiące, które dotyczą wyłącznie pojazdów wolnobieżnych. O jakich pojazdach mowa? Takich, które ze względu na swoją konstrukcję nie przekraczają prędkości 25 km/h. Pojazd otrzymany w spadku lub w darowiźnie – obowiązuje tu zasada niemal taka sama, jak w przypadku zakupu samochodu. Jeśli zmienił się właściciel pojazdu, to jednocześnie umowa ubezpieczenia OC nie przedłuży się automatycznie po jej zakończeniu. Musisz sam zadbać o zawarcie nowej umowy z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym. Nieuregulowanie całej składki na OC – część kierowców decyduje się na rozłożenie płatności składki np. na 2 raty. UFG podaje, że w aż 40 proc. analizowanych przypadków brak ubezpieczenia wynikał z nieopłacenia kolejnej raty za OC. Tym samym jeśli składka nie została w całości uregulowana, to nie przedłuży się automatycznie ochrona ubezpieczeniowa.

Zgodnie z prawem nawet jeden dzień przerwy w ochronie ubezpieczeniowej wiązać się może z karami, które nakłada Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Ile będzie cię kosztować nieświadomość tego, że polisa nie przedłużyła się automatycznie? Wszystko zależy od tego, jak szybko to zauważysz, jakim pojazdem jeździsz oraz w którym roku do tego doszło.

5200 zł dla samochodu osobowego 7800 zł dla samochodu cieżarowego

Te kary są jednak niewielkie w porównaniu do konsekwencji, jakie mogą na Ciebie czekać, jeśli o braku OC dowiesz się po spowodowaniu wypadku. W takiej sytuacji koszty wyrządzonych szkód będziesz musiał pokryć samodzielnie, a te mogą być liczone nawet w milionach złotych! Dlatego pamiętaj o tym, kiedy polisa OC się nie przedłuży automatycznie.

Zakup pojazdu, Krótkoterminowe OC, Zaległości w płatności składki, Darowizna lub spadek pojazdu

– w tych sytuacjach polisa OC nie przedłuży się automatycznie. Pamiętaj o tym, aby nie dopuścić do przerwy w ubezpieczeniu OC pojazdu, gdyż będzie się to wiązać z wysokimi karami.

Czy 40 letnie auto musi mieć OC?

Czy pojazd historyczny musi mieć OC? – Dopóki nie zarejestrujesz go jako zabytek i nie wycofasz z ruchu drogowego – tak, pojazd historyczny musi mieć OC. Zgodnie z przepisami Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych każdy pojazd mechaniczny zarejestrowany na terytorium Polski musi posiadać ważną polisę OC,

 • Pojazd staje się historyczny wraz z upływem 40 lat od zejścia z taśmy produkcyjnej lub 25 lat w sytuacji, gdy zachował większość oryginalnych części.
 • Pojazd może być uznany za historyczny, gdy ten konkretny egzemplarz miał ogromne znaczenie dla historii motoryzacji lub należał do znanej osoby.
 • Ale do momentu rejestracji jako zabytek albo złomowania, musi posiadać OC.

Jeśli zatem Twój maluch:

 • nie jest jednym z prototypów (jak np. Bombel na zdjęciu poniżej),
 • nie należał do Jana Pawła II, Pettera Solberga czy Toma Hanksa,
 • rzeczoznawca wyda negatywną rekomendację w sprawie unikatowości,
 • Wojewódzki Konserwator Zabytków odmówi rejestracji jako zabytek,

musisz na niego kupić polisę ubezpieczenia OC. W momencie gdy zarejestrujesz go jako zabytek, masz dwie opcje:

 • auto będzie stale jeździć po drogach – wykup OC na cały rok,
 • auto będzie stać w garażu, a wyjeżdżać okazjonalnie – lepszą opcją będzie OC krótkoterminowe z okresem ochrony na czas, gdy będziesz nim jeździć.

Ważne ! OC krótkoterminowe nie przedłuża się automatycznie. Wycofaj pojazd z ruchu drogowego przed upływem daty końca ochrony, albo wykup OC na kolejny okres. W przeciwnym razie zapłacisz karę za brak OC, która w 2022 r. wynosi 6 020 zł za ponad 14-dniową przerwę.

Related Post