Auto Blog-Pomóc drogowa Nowości samochodowe Jak Obliczyć Ile Pali Samochód Na 1 Km?

Jak Obliczyć Ile Pali Samochód Na 1 Km?

0 Comments

Jak Obliczyć Ile Pali Samochód Na 1 Km
Co warto wiedzieć? – Jak obliczyć spalanie samochodu i zużycie paliwa –

 1. Informacje o zużyciu paliwa przez dany model pojazdu można otrzymać od producenta, poznać z raportów branżowych lub wyliczyć samodzielnie.
 2. Wzór pozwalający wyliczyć zużycie paliwa jest prosty: średnie spalanie = (zużyte paliwo / liczba kilometrów) x 100.
 3. Na spalanie samochodu wpływ ma wiele czynników, np. pojemność i moc silnika, sposób zmiany biegów czy prędkość, z jaką jedzie samochód.
 4. Styl jazdy ma duży wpływ na zużycie paliwa. Eliminując negatywne przyzwyczajenia, można obniżyć spalanie samochodu.

Ile pali samochód na kilometr?

Posłuży Ci do wyliczeń. Ilość litrów paliwa podziel przez liczbę przejechanych między tankowaniami kilometrów, a otrzymany wynik pomnóż przez 100.

Jak obliczyć koszt paliwa na kilometr?

Jak obliczyć zużycie paliwa? – Spalania paliwa samochodu jest zazwyczaj znacznie wyższe niż wartości podawane przez producentów aut. Informacje o spalaniu paliwa danego modelu marki samochodowej opierają się na testach przeprowadzonych w optymalnych warunkach jazdy.

 1. Tymczasem w praktyce zużycie paliwa jest wyższe ze względu na takie czynniki jak: styl jazdy, obciążenie pojazdu przez bagaż lub większą ilość pasażerów, ciśnienie w oponach, ogumienie, prędkość czy włączona klimatyzacja.
 2. Jak jeździć ekonomicznie znajdziesz tutaj,
 3. Aby obliczyć spalanie w mieście, należy wyzerować licznik po zatankowaniu określonej ilości paliwa, a następnie po przejechaniu określonego dystansu podzielić ilość zatankowanego paliwa przez ilość przejechanych kilometrów.

Takie obliczenie wygląda następująco: śsp = izp / d * 100 gdzie:

śsp – średnie spalanie paliwa, izp – ilość zatankowanego paliwa (l), d – dystans (km)

Ile Diesel spala na 100 km?

Realne wyniki zużycia paliwa dla kilkudziesięciu samochodów różnych segmentów Zużycie paliwa to jeden z najważniejszych aspektów każdego testu samochodu, ponieważ w dużej mierze przekłada się na realne koszty jego eksploatacji i daje pewną ocenę silnika.

Ile tak naprawdę palą współczesne auta? Kiedy można powiedzieć, że samochód jest oszczędny? I jak testowe dane przekładają się na realne warunki? Postaram się odpowiedzieć na te i kilka innych pytań, posługując się danymi z ostatnich kilkudziesięciu testów. Przez lata starałem się ustalić warunki i metodologię testu, które pozwolą mi sprawdzić, ile naprawdę paliwa zużywa samochód, a nie prowadzący go kierowca.

Moim zdaniem, to bardzo ważne dla prawidłowej oceny auta i późniejszych porównań konkretnych modeli. Wiele zależy od charakteru samochodu, Ten niejako definiuje styl jazdy. To oczywiste, że autem sportowym jeździmy szybciej niż miejskim. Tymczasem – jak się okazuje – nawet one mogą być ekonomiczne, ale pod warunkiem, że do sprawdzenia spalania zastosujemy tę samą metodologię, co w przypadku innych aut. 450-konne zużywa na autostradzie mniej paliwa niż 150-konne,245-konna Skoda Octavia RS uzyska ten sam wynik na drodze krajowej co 140-konny Ford Fiesta ST Line. Myślicie, że to niemożliwe? Już tłumaczę. Sportowe, mocne auto przy prędkości autostradowej potrafi być zaskakująco ekonomiczne.

Źródło zdjęć: © fot. Marcin Łobodziński Ostatecznie wybrałem taką metodologię testu, że spalane każdego auta sprawdzam przy stałej prędkości 90 i 140 km/h, na odcinku drogi przejeżdżanym w dwie strony, na którym zawsze panują takie same warunki – oczywiście nie licząc pogody (niemniej staram się unikać prób w deszczu).

Z czasem doszła próba na drodze krajowej, na odcinku, w którym praktycznie zawsze prędkość średnia jest taka sama, jeśli stosuje się zasady ekojazdy i przestrzega ograniczeń prędkości. Obecnie to ok.78 km/h, ale nie zmienia to faktu, że z reguły wyniki są podobne lub nieco niższe niż przy stałej prędkości 90 km/h.

Jeśli przeprowadzam obie próby, to opisuję je w teście, a do wyliczeń biorę tę z gorszym wynikiem. Najwięcej problemów jest w przypadku jazdy po mieście. W miejskich warunkach nie ma możliwości przeprowadzenia dobrej próby, którą dałoby się powtórzyć. Wiele zależy bowiem od dnia tygodnia, godziny, miejsca i dystansu.

Dlatego w tym tekście jazdę miejską wolałbym zmarginalizować. Natomiast – co warto podkreślić – niezwykle rzadko zdarza się, by wyniki uzyskiwane w testach miejskich były wyższe niż jazda autostradowa, Uważam też, że wynik próby z prędkością 140 km/h może być uznany za maksymalny wynik w mieście, przy w miarę normalnych warunkach (bez nadmiernych korków, bez ścigania się pomiędzy światłami).

Oczywiście z pewnymi wyjątkami, ale zostawmy to. Dość często nie zgadzacie się ze spalaniem, które podajemy w testach. W według mnie jest to zrozumiałe. Poza zużyciem paliwa samochodu, trzeba zawsze wziąć też pod uwagę styl jazdy jego właściciela, Doskonałym przykładem są auta sportowe, którymi oczywiście jeździ się dynamicznie.

Średnie spalanie, jakie podałem w teście, to 8,5 l/100 km, I oczywiście zgodzę się, że każdy właściciel tego modelu będzie miał wyższe zużycie paliwa. Podana wartość jest jednak do osiągnięcia w warunkach, w jakich przeprowadzam zawsze test. I jeśli uważacie, że to nie jest normalna jazda, to ja zapytam: co jest normalną jazdą? 200 km/h na autostradzie i średnia 120 km/h na krajówce? Owszem, niektórzy pewnie tak jeżdżą, łamiąc przepisy. Na następnej stronie artykułu znajdziecie informacje, ile – moim zdaniem – powinny spalać ekonomiczne samochody w określonych warunkach i jak należy interpretować poszczególne wyniki. Test zużycia paliwa przy prędkości 140 km/h odzwierciedla jazdę w Polsce.

Przy założeniu, że będziecie przestrzegać ograniczeń prędkości, wyższego wyniku nie osiągniecie, Zdecydowanie łatwiej o niższy, ponieważ nie da się na dłuższym dystansie utrzymać takiego stałego tempa. Zwykle gdy podróżuję odcinkiem A2 z Warszawy do Poznania lub dalej, średnia prędkość przejazdu nie przekracza 120 km/h.

Wyższa jest natomiast podczas podróży w kierunku północ-południe. W Polsce mamy najwyższe dopuszczalne prędkości na autostradach (nie licząc Niemiec), a to powoduje, że podróż nimi jest najmniej ekonomiczna kiedy trzymamy się limitu. Źródło zdjęć: © fot. Według mnie, próba przy 140 km/h jest najważniejszą, ponieważ pokazuje maksymalne spalanie w praktycznie każdych realnych warunkach dla 95 proc. aut. Nie liczę tu jazd sportowych czy terenowych, a także miejskiej podróży autem z silnikiem o pojemności powyżej 5 l.

W pewnym sensie test przy tej prędkości odzwierciedla również maksymalne zużycie paliwa w mieście w normalnych warunkach (bez nadmiernych korków, bez wyjątkowo krótkich dystansów). Na autostradzie najbardziej oszczędne są samochody segmentu B, auta kompaktowe i klasy średniej. W segmencie B sporo zależy od typu silnika i skrzyni biegów.

Nierzadko auta miejskie spalają więcej benzyny niż kompaktowe, ponieważ ich słabe silniki są mocno obciążone, a przełożenia nie są wystarczająco długie. Są jednak takie modele, które lepiej sprawdzają się przy wysokich prędkościach niż w mieście. Wymienione klasy aut (B, C i D), jeśli są faktycznie oszczędne, charakteryzują się wynikami spalania na autostradzie ok.7,5 l/100 km, a granicą ekonomiczności jest wartość 8 l/100 km.

Najoszczędniej na autostradzie jest jeździć kompaktami z silnikiem Diesla. Ten mercedes zużywa przy prędkości 140 km/h tylko 5,3 l/100 km. Źródło zdjęć: © fot. Mateusz Lubczański W przypadku silników Diesla w segmencie C i D granicą, która określa, czy samochód jest oszczędny, powinna być wartość 7 l/100 km, choć wybitne jednostki schodzą poniżej 6 l/100 km.

Różnice pomiędzy dieslem a silnikiem benzynowym większe są w segmencie C niż D. Oto kilka przykładowych wyników spalania na autostradzie:

Segment B: Peugeot 208 1.2 benzyna (100 KM) – 7,0 l/100 kmSegment B: Kia Rio 1.2 benzyna (84 KM) – 7,2 l/100 kmSegment B: Ford Fiesta 1.0 benzyna (125 KM) – 7,3 l/100 kmSegment C: Mercedes A180 sedan diesel (116 KM) – 5,3 l/100 kmSegment C: Hyundai Elantra 1.6 benzyna (128 KM) – 7,0 l/100 kmSegment C: Ford Focus 1.0 benzyna (125 KM) – 7,5 l/100 kmSegment C: Mazda 3 2.0 benzyna (122 KM) – 7,8 l/100 kmSegment C: Kia Ceed 1.4 benzyna (140 KM) – 7,7 l/100 kmSegment C: Mercedes CLA 220 benzyna (190 KM) – 7,8 l/100 kmSegment D: Opel Insignia GrandSport 2.0 diesel (170 KM) – 6,5 l/100 kmSegment D: Toyota Camry 2.5 hybryda (218 KM) – 6,5 l/100 kmSegment D: VW Arteon 2.0 diesel (190 KM) – 6,8 l/100 kmSegment D: Peugeot 508 1.6 benzyna (225 KM) – 7,5 l/100 kmSegment D: Peugeot 508 2.0 diesel (177 KM) – 7,6 l/100 kmSegment D: Kia Optima SW 1.6 diesel (136 KM) – 7,6 l/100 kmSegment D: Skoda Superb 2.0 benzyna (190 KM) – 7,7 l/100 km

Gorzej w takich próbach wypadają crossovery, które nierzadko nie mieszczą się nawet w przedziale 9-10 l/100 km. Jeśli crossover spala na autostradzie mniej niż 9 l/100 km, to taki wynik należy uznać za bardzo dobry. W przypadku rzadko spotykanych w tym segmencie diesli o dobrym wyniku możemy mówić, gdy osiągniemy poniżej 8 l/100 km. Poniżej wyniki, jakie uzyskały te auta:

Segment SUV-B: Mazda CX-3 1.8 diesel (115 KM) – 7,8 l/100 kmSegment SUV-B: Ford Puma 1.0 benzyna (155 KM) – 8,3 l/100 kmSegment SUV-B: Škoda Kamiq 1.5 benzyna (150 KM) – 8,4 l/100 kmSegment SUV-B: Suzuki Vitara 1.4 benzyna (140 KM) – 8,6 l/100 kmSegment SUV-B: Jeep Renegade 1.3 benzyna (150 KM) – 10,0 l/100 kmSegment SUV-B: Nissan Juke 1.0 benzyna (117 KM) – 10,3 l/100 km

Kiedy SUV, niezależnie od wielkości, nie przekracza zużycia benzyny 10 l/100 km, to można go uznać za bardzo ekonomicznego. W przypadku silników Diesla granicą jest 9 l/100 km. Normalne zużycie paliwa dla benzynowych SUV-ów na autostradzie mieści się w przedziale 10-11 l/100 km.

“Ratunkiem” dla SUV-a na autostradzie jest dobry diesel. W innym przypadku trzeba się liczyć z wysokim spalaniem. Źródło zdjęć: © fot. Marcin Łobodziński Wśród dużych SUV-ów różnice w spalaniu nie są już aż tak zależne od wielkości auta. Również z pojemnością silnika bywa różnice, bo niekiedy większe jednostki radzą sobie lepiej.

Oto kilka przykładowych wyników spalania SUV-ów:

Segment SUV-C: Hyundai Tucson 2.0 diesel (185 KM) – 8,6 l/100 kmSegment SUV-C: Toyota RAV4 2.5 hybryda (218 KM) – 8,8 l/100 kmSegment SUV-C: Mazda CX-5 2.5 benzyna (193 KM) – 9,6 l/100 kmSegment SUV-C: Mitsubishi ASX 1.6 benzyna (117 KM) – 9,9 l/100 kmSegment SUV-C: Hyundai Tucson 1.6 benzyna (177 KM) – 10,4 l/100 kmSegment SUV-C: Mitsubishi ASX 2.0 benzyna (150 KM) – 10,5 l/100 kmSegment SUV-C: Seat Ateca 2.0 benzyna (190 KM) – 10,5 l/100 kmSegment SUV-C: Honda CR-V 1.5 benzyna (193 KM) – 12,0 l/100 kmSegment SUV-C: Cupra Ateca 2.0 benzyna (300 KM) – 12,0 l/100 kmSegment SUV-C: Mitsubishi Eclipse Cross 1.5 benzyna (163 KM) – 12,2 l/100 kmSegment SUV-C: Mitsubishi Outlander 2.0 benzyna (150 KM) – 12,3 l/100 kmSegment SUV-C: Porsche Macan Turbo 3.6 benzyna (440 KM) – 12,3 l/100 kmSegment SUV: Hyundai Santa Fe 2.0 benzyna (185 KM) – 9,0 l/100 kmSegment SUV: Jeep Grand Cherokee 3.0 diesel (250 KM) – 10,5 l/100 kmSegment SUV: Audi SQ8 4.0 diesel (435 KM) – 11,5 l/100 kmSegment SUV: Mercedes GLE 450 3.0 benzyna (367 KM) – 11,8 l/100 kmSegment SUV: Infiniti QX60 3.5 benzyna (262 KM) – 12,2 l/100 kmSegment SUV: Land Rover Discovery Sport 2.0 benzyna (200 KM) – 12,4 l/100 km

Ciekawostką może być fakt, że SUV-y zużywają więcej paliwa na autostradzie niż auta sportowe, nawet te o bardzo dobrych osiągach z potężnymi silnikami. Wynika to z oporu, jaki stawiają, w przeciwieństwie do opływowych coupé, sedanów czy nawet tzw. hot hatchy. Oto jak radzą sobie z autostradą wybrane auta o wysokich osiągach:

BMW Z4 (258 KM) – 8,5 l/100 kmPorsche Cayman GTS (365 KM) – 9,0 l/100 kmPeugeot 308 GTI (272 KM) – 9,0 l/100 kmSeat Leon Cupra R (310 KM) – 9,2 l/100 kmHyundai i30 N Fastback (275 KM) – 9,8 l/100 kmAudi RS4 Avant (450 KM) – 9,8 l/100 kmFord Focus ST (280 KM) – 10,0 l/100 kmAudi RS3 Sportback (400 KM) – 10,2 l/100 kmBMW M3 Competition (450 KM) – 10,5 l/100 kmPorsche Panamera Turbo (550 KM) – 10,6 l/100 kmBMW M5 Competition (625 KM) – 11,4 l/100 km

Autostrady nie są ulubionym rejonem hyrbyd plug-in, ale Prius stanowi wyjątek. Źródło zdjęć: © fot. Marcin Łobodziński Wyniki są różne, bo wiele zależy od rodzaju napędu. Jeśli jest to tradycyjna, to nie powinna przekraczać wartości dla diesli lub silników benzynowych, choć wyjątkiem są tu napędy starego typu (np.

Toyota Prius plug-in – 6,0 l/100 kmToyota Camry hybrid – 6,5 l/100 kmKia Niro hybrid – 6,8 l/100 kmHyundai Ioniq hybrid – 7,1 l/100 kmToyota Corolla hybrid – 7,6 l/100 kmHyundai Ioniq plug-in – 7,8 l/100 kmFord Mondeo Hybrid – 8,7 l/100 kmToyota RAV4 hybrid – 8,8 l/100 kmŠkoda Superb iV plug-in – 9,1 l/100 kmVolvo V60 plug-in – 10,0 l/100 kmMitsubishi Outlander plug-in – 12,0 l/100 kmPeugeot 3008 plug-in – 11,8 l/100 km

Testy przy stałej prędkości 90 km/h i przejazd po drodze krajowej zgodnie z przepisami i zasadami ekojazdy przynoszą podobne rezultaty. Wyniki takich prób można uznać za spalanie minimalne, ale wciąż możliwe do uzyskania bez spowalniania ruchu. Pokazane w artykule wartości są do uzyskania bez najmniejszego problemu podczas przejazdu po każdej drodze krajowej, biegnącej również przez mniejsze miejscowości, gdzie pojawiają się ograniczenia prędkości.

“Krajówki” sprzyjają autom kompaktowym i mniejszym. Wyniki rzędu 4-5 l/100 km to żaden problem dla dobrego napędu. Źródło zdjęć: © fot. Marcin Łobodziński Najbardziej ekonomiczne w takich warunkach są samochody segmentu B i C, gdyż poddawane niewielkim obciążeniom małe silniki (o pojemnościach 1,0-1,5 litra) są wówczas najwydajniejsze.

Rezultaty na poziomie 4,5 l/100 dla benzynowego hatchbacka segmentu B i poniżej 5 l/100 dla benzynowego kompaktu to nie żaden wyczyn, lecz wynik pokazujący, że auto jest po prostu oszczędne. Zobaczcie przykłady:

You might be interested:  Ile Średnio Pali Samochód Na 100Km?

Segment B: Suzuki Swift 1.2 benzyna (90 KM) – 4,1 l/100 kmSegment B: Kia Rio 1.2 benzyna (84 KM) – 4,2 l/100 kmSegment B: Seat Ibiza 1.0 benzyna (115 KM) – 4,3 l/100 kmSegment B: Peugeot 208 benzyna (100 KM) – 4,4 l/100 kmSegment B: Ford Fiesta 1.0 benzyna (125 KM) – 4,4 l/100 kmSegment C: Ford Focus 1.0 benzyna (125 KM) – 4,5 l/100 kmSegment C: Hyundai Elantra 1.6 benzyna (128 KM) – 4,5 l/100 kmSegment C: Kia Ceed 1.4 benzyna (140 KM) -4,8 l/100 kmSegment C: Škoda Octavia RS 2.0 benzyna (245 KM) – 5,0 l/100 kmSegment C: Mazda 3 2.0 benzyna (122 KM) – 5,2 l/100 km

Nieco gorzej w takich warunkach radzą sobie crossovery, które nierzadko nie są w stanie zmieścić się w “limicie” 5 l/100 km, dlatego w ich przypadku wartości poniżej 5,5 l/100 km można uznać za dobre. Natomiast crossover spalający mniej niż 5 l/100 km jest autem bardzo oszczędnym.

Segment SUV-B: DS 3 Crossback benzyna (130 KM) – 4,7 l/100 kmSegment SUV-B: Ford Puma 1.0 benzyna (155 KM) – 4,8 l/100 kmSegment SUV-B: Suzuki Vitara 1.4 benzyna (140 KM) – 5,0 l/100 kmSegment SUV-B: Nissan Juke 1.0 benzyna (117 KM) – 5,0 l/100 kmSegment SUV-B: Skoda Kamiq 1.5 benzyna (150 KM) – 5,0 l/100 kmSegment SUV-B: Jeep Renegade 1.3 benzyna (150 KM) – 5,8 l/100 km

Auta klasy średniej też mogą być zaskakująco ekonomiczne na drogach krajowych, a spalanie poniżej 6 l/100 km w benzyniakach i poniżej 5 l/100 km w dieslach należy uznać za normę, a nie wybitne osiągnięcia. Oto wybrane dobre wyniki dla tego segmentu:

Segment D: Kia Optima kombi 1.6 diesel (136 KM) – 4,2 l/100 kmSegment D: Toyota Camry 2.5 hybryda (218 KM) – 4,6 l/100 kmSegment D: Peugeot 508 SW 2.0 diesel (177 KM) – 4,6 l/100 kmSegment D: VW Arteon 2.0 diesel (190 KM) – 4,7 l/100 kmSegment D: Skoda Superb 2.0 benzyna (190 KM) – 4,9 l/100 kmSegment D: Ford Mondeo hybryda (182 KM) – 5,0 l/100 kmSegment D: Opel Insignia GrandSport 2.0 diesel (170 KM) – 5,0 l/100 km

Kompaktowe SUV-y na drogach krajowych osiągają całkiem przyzwoite wyniki zużycia paliwa. Te z silnikami benzynowymi powinny spalać nie więcej niż 6,5 l/100 km, z dieslem nie więcej niż 6 l/100 km, a bardzo ekonomiczne benzyniaki lub dobre hybrydy zmieszczą się w 6 l/100 km.

Segment SUV-C: Toyota RAV4 benzyna (218 KM) – 5,2 l/100 kmSegment SUV-C: Honda CR-V 1.5 benzyna (193 KM) – 6,0 l/100 kmSegment SUV-C: Mitsubishi ASX 2.0 benzyna (150 KM) – 6,0 l/100 kmSegment SUV-C: Mazda CX-5 2.5 benzyna (193 KM) – 6,3 l/100 kmSegment SUV-C: Seat Ateca 2.0 benzyna (190 KM) – 6,3 l/100 kmSegment SUV-C: Mitsubishi Outlander 2.0 benzyna (150 KM) – 6,5 l/100 km

Kompaktowe SUV-y na drodze krajowej spalają nierzadko dwukrotnie mniej paliwa niż na autostradzie. Źródło zdjęć: © fot. Marcin Łobodziński W przypadku dużych SUV-ów granicą przyzwoitości spalania na krajówce jest – moim zdaniem – 8 l/100 km w przypadku silników benzynowych i 7 l/100 w przypadku diesli.

Segment SUV: Hyundai Santa Fe 2.0 benzyna (185 KM) – 5,2 l/100 kmSegment SUV: Volvo XC90 2.0 diesel (235 KM) – 6,3 l/100 kmSegment SUV: Infiniti QX60 3.5 benzyna (262 KM) – 8,0 l/100 kmSegment SUV: Jeep Grand Cherokee 3.0 diesel (250 KM) – 7,0 l/100 kmSegment SUV: Audi SQ8 4.0 diesel (435 KM) – 7,0 l/100 kmSegment SUV: Land Rover Discovery Sport 2.0 benzyna (200 KM) – 7,5 l/100 kmSegment SUV: Mercedes GLE 450 3.0 benzyna (367 KM) – 7,6 l/100 kmSegment SUV: Range Rover Sport V8 5.0 benzyna (510 KM) – 9,0 l/100 km

Tak jak na autostradzie, tak i na drodze krajowej lepsze wyniki można uzyskać, jadąc autem sportowym, hot hatchem lub szybkim sedanem. Niektóre nawet – ze względu na nadmiar mocy i pojemności – radzą sobie lepiej niż mocniej wysilone silniki aut klasy średniej. Poniżej przykłady:

BMW Z4 (258 KM) – 5,5 l/100 kmPorsche Cayman GTS (365 KM) – 5,8 l/100 kmPeugeot 308 GTI (272 KM) – 5,4 l/100 kmSeat Leon Cupra R (310 KM) – 5,6 l/100 kmHyundai i30 N Fastback (275 KM) – 6,3 l/100 kmAudi RS4 Avant (450 KM) – 8,0 l/100 kmFord Focus ST (280 KM) – 5,8 l/100 kmAudi RS3 Sportback (400 KM) – 7,2 l/100 kmBMW M3 Competition (450 KM) – 7,5 l/100 kmPorsche Panamera Turbo (550 KM) – 7,0 l/100 kmBMW M5 Competition (625 KM) – 7,8 l/100 km

Spalanie w takich warunkach dla hybryd jest podobne do spalania ich niehybrydowych odpowiedników w poszczególnych klasach. Dodatkowo, nie ma już tak dużych rozbieżności jak na autostradzie pomiędzy zwykłą hybrydą a plug-in.

Toyota Prius plug-in – 4,0 l/100 kmKia Niro hybrid – 4,2 l/100 kmToyota Camry hybrid – 4,6 l/100 kmHyundai Ioniq plug-in – 4,5 l/100 kmToyota Corolla hybrid – 4,7 l/100 kmHyundai Ioniq hybrid – 4,8 l/100 kmFord Mondeo hybrid – 5,0 l/100 kmToyota RAV4 hybrid – 5,2 l/100 kmMitsubishi Outlander plug-in – 5,6 l/100 kmSkoda Superb iV – 5,6 l/100 kmVolvo V60 plug-in – 6,6 l/100 km

Zużycie paliwa w mieście to czysta spekulacja, Dla każdego miasta i każdego użytkownika będzie czymś zupełnie innym, dlatego trudno jest przeprowadzić dobrą, powtarzalną próbę dla wszystkich. Jest zbyt wiele zmiennych. Jeśli pokonujecie w mieście dystans 5 km do wyłączenia silnika, to ten samochód zużyje dużo więcej paliwa, niż jakby jeździł na odcinku 15 km – nawet jeśli będzie to ta sama trasa w tę i z powrotem.

Poza tym, inaczej spalanie będzie wyglądało w godzinach szczytu, a inaczej wieczorem czy w samo południe. Spalanie miejskie to tylko teoria, ale po setkach testów zauważyłem, że zawsze mieści się w pewnych granicach. Nieduże silniki i rozmiary crossoverów pozwalają uzyskiwać w mieście całkiem rozsądne wyniki.

Źródło zdjęć: © fot. Marcin Łobodziński Jeśli wyciągniemy średnią z próby przy prędkości 90 i 140 km/h, to jest to z reguły dolna granica spalania w mieście, a górną jest wynik testu przy prędkości 140 km/h. Wynik pomiędzy tymi wartościami jest do uzyskania w większości miast.

Zauważyłem też, że najoszczędniejsze są oczywiście hybrydy i auta miejskie segmentu A, Ich spalanie zazwyczaj nie przekracza przedziału od 5,0 do 5,5 l/100 km. Z kolei samochody segmentu B spalają od 5,5 do 6,5 l/100 km. To samo dotyczy crossoverów. Nieznacznie gorzej radzą sobie kompakty – podczas testów osiągały wyniki od 7 do 8 l/100 km,

Samochody klasy średniej i kompaktowe SUV-y spalają natomiast ok.0,5-1,0 l więcej. Małe auto potrafi w mieście zużyć 5 l/100 km, ale jeśli dojeżdżacie nim do pracy na dystansie 3 km i to jeszcze w korku, to może być ono nawet dwukrotnie wyższe. Źródło zdjęć: © fot.

Marcin Łobodziński Auta z dużymi czy mocnymi silnikami to zupełnie inna kategoria. O ile diesle potrafią zaskoczyć wynikami nawet w okolicach 7 l/100 km, o tyle benzyniaki z łatwością wchodzą na poziom 11-12 l/100 km, czyli spalania autostradowego. Jeśli jeździcie dużym SUV-em po mieście, najlepiej mieć pod maską silnik Diesla o pojemności 2,0-3,0 litra.

Nie podaję tu konkretnych wyników spalania w mieście, ponieważ – tak jak wspomniałem na początku artykułu – byłyby to wyniki tylko dla jednego miasta i jednego kierowcy, a więc moje wyniki, a nie samochodu. Jeśli zatem zużycie paliwa w mieście jest wartością względną, to czym jest średnie spalanie? Można powiedzieć, że to kompilacja wszystkich warunków, ale w jakich proporcjach? To także sprawa bardzo indywidualna.

 1. Wiecie, że przejazd autostradą może dać dwukrotnie większe spalanie niż przejazd drogą krajową.
 2. Czym jest więc spalanie w trasie? Pół na pół? Może inne proporcje? Średnie zużycie paliwa można albo wyliczyć, albo sprawdzić wyłącznie dla siebie.
 3. Ażdy ma swoje warunki, swój styl jazdy i swoje upodobania.

Źródło zdjęć: © fot. Marcin Łobodziński Te proporcje należy określić indywidualnie, dlatego tak sporo uwagi podczas testu poświęcam zużyciu paliwa przy prędkościach 90 i 140 km/h. To one określają pewne ramy ekonomiczności samochodu. Dzięki nim wyliczam też tzw.

Średnia z prób przy prędkości 90 i 140 km/h – np. (5+8) : 2 = 7,5Następnie wyciągam średnią z powyższego wyniku i zużycia w mieście, np. (7,5+7) : 2 = 7,3

Oznacza to, że średnia testowa stanowi 1/2 trasy w mieście, 1/4 trasy z prędkością 90 km/h, 1/4 trasy z prędkością 140 km/h. Jak widać na powyższym przykładzie, spalanie średnie jest wyższe od miejskiego. To wynik włączenia w wyliczenie testu na autostradzie, który jest najbardziej paliwochłonny.

 1. Jeśli na co dzień nie używasz autostrad, to dla ciebie średnią będzie 6 l/100 km.
 2. Spora różnica, prawda? W tym właśnie rzecz – nie ma czegoś takiego jak średnie spalanie dla każdego kierowcy.
 3. Dlatego też uważam, że podawane w moich testach średnie spalanie to wynik łatwy do uzyskania przez praktycznie każdego kierowcę, który.

przestrzega przepisów. To klucz! Co więcej, przy takich założeniach test WLTP, w którym ani razu auto nie rozwija prędkości 140 km/h (maksimum dla WLTP to 131 km/h), jest przy moim wciąż bardzo łagodny, Czy to oznacza, że średnie spalanie przeze mnie podawane jest z lekką górką? Odpowiedź brzmi: tak.

Ile spali mój samochód?

Wzór na zużycie paliwa to: (zużyte paliwo/liczba kilometrów) x 100 = średnie spalanie auta. Na spalanie samochodu wpływ ma sposób jazdy samochodem przez kierowcę, a także np. ciśnienie w oponach i ciężar przewożonego ładunku.

Ile litrów paliwa na 1 km?

Jak obliczyć zużycie paliwa? Średnie zużycie paliwa to parametr, który interesuje każdego kierowcę. Niestety nie w każdym samochodzie jest komputer pokładowy. Kto go nie posiada lub nie dowierza jego wskazaniom, może zużycie paliwa policzyć samemu., potocznie nazywane spalaniem, to dla wielu kierowców kluczowy parametr eksploatacji. W nowoczesnych autach o średnim zużyciu benzyny lub oleju napędowego informuje pokładowy, Sęk w tym, że jego wyniki mogą nie mieć pokrycia w rzeczywistości. Większy problem mają kierowcy pojazdów bez komputera, ci muszą polegać na intuicji oraz danych z tankowania.

 1. Zużycie paliwa można sprawdzić samodzielnie, posługując się w tym celu kalkulatorem.
 2. Punktem wyjścia do obliczeń jest dwukrotne zatankowanie pojazdu do pełna, by mieć pewność, że wyniki są powtarzalne i miarodajne.
 3. W tym celu najlepiej jest auto “pod korek”, np.
 4. Do drugiego obicia pistoletu,
 5. Wówczas zyskuje się pewność, że zbiornik jest napełniony w całości.

Zanim auto ruszy w drogę, należy wyzerować licznik przebiegu. Gdy duża część paliwa zostanie wypalona (najlepiej do rezerwy), trzeba ponownie zatankować pojazd do pełna, dokładnie tak samo jak wcześniej, czyli np. do drugiego odbicia pistoletu i najlepiej na tej samej stacji paliw przy tym samym dystrybutorze. Dane te są podstawą do obliczeń zgodnie ze wzorem: ilośc paliwa (litry) podzielona przez przebieg (kilometry) i wynik dzielenia mnożymy przez 100. Przykład: 50 litrów / 650 kilometrów = 0,0769 x 100 = 7,69 l/100 km : Jak obliczyć zużycie paliwa?

Jak obliczyć spalanie wzór?

Co warto wiedzieć? – Jak obliczyć spalanie samochodu i zużycie paliwa –

 1. Informacje o zużyciu paliwa przez dany model pojazdu można otrzymać od producenta, poznać z raportów branżowych lub wyliczyć samodzielnie.
 2. Wzór pozwalający wyliczyć zużycie paliwa jest prosty: średnie spalanie = (zużyte paliwo / liczba kilometrów) x 100.
 3. Na spalanie samochodu wpływ ma wiele czynników, np. pojemność i moc silnika, sposób zmiany biegów czy prędkość, z jaką jedzie samochód.
 4. Styl jazdy ma duży wpływ na zużycie paliwa. Eliminując negatywne przyzwyczajenia, można obniżyć spalanie samochodu.

Ile km za 50 zł 2022?

Taryfikator mandatów 2022. Mandaty w górę – prędkość w dół? Sprawdzamy! Mariusz Michalak 12 stycznia 2022, 7:36 Informacje o nowym taryfikatorze mandatów obiegły media jeszcze przed zakończeniem 2021 roku. Jednak dopiero w styczniu podano dokładniejsze stawki mandatów za przekroczenie prędkości. Fot. materiały prasowe Pierwsze mandaty według stawek z nowego taryfikatora zostały wręczone kierowcom już 1 stycznia. Rekordzista w Warszawie jechał prawie 160 km/h, za co otrzymał mandat w kwocie 2500 zł, a także utracił, Czy w obliczu zmian stawek mandatów zmieniła się szybkość jazdy na poszczególnych odcinkach dróg? – Kierowcy w dużych miastach jadą znacznie wolniej, w obawie przed mandatem.

Możemy śmiało potwierdzić, że widoczne są zmiany w ich zachowaniu – stosują się do limitów prędkości i chętniej korzystają z aplikacji Yanosik nawet na krótkich, dobrze znanych trasach. Sprawdzając dane z 2022 roku, w naszym systemie zauważyliśmy, że udział przekroczeń prędkości na terenie zabudowanym i niezabudowanym spadł o 6,54% w porównaniu z 2021 rokiem.

Największa poprawa stylu jazdy jest widoczna w terenie zabudowanym – tutaj nastąpił 11% wzrost poprawności jazdy kierowców w tym roku. Na terenie niezabudowanym kierowcom wciąż zdarza się dodać więcej gazu, ale i tu widoczny jest 5% wzrost poprawności przestrzegania limitów prędkości jazdy – informuje Julia Langa, Yanosik Nowy rok dopiero się rozpoczął, a pierwsze mandaty według stawek z nowego taryfikatora zostały już przyznane. Od 1 stycznia 2022 roku, nowe kary za wykroczenia prezentują się następująco:

do 10 km/h – 50 złotych przekroczenie prędkości od 11 do 15 km/h – 100 złotych przekroczenie prędkości od 16 do 20 km/h – 200 złotych przekroczenie prędkości od 21 do 25 km/h – 300 złotych przekroczenie prędkości od 26 do 30 km/h – 400 złotych przekroczenie prędkości od 31 do 40 km/h – 800 złotych przekroczenie prędkości od 41 do 50 km/h – 1000 złotych przekroczenie prędkości od 51 do 60 km/h – 1500 złotych przekroczenie prędkości od 61 do 70 km/h – 2000 złotych przekroczenie prędkości od 71 km/h – 2500 złotych

You might be interested:  Forza Horizon 2 Jak Sprzedać Samochód?

Zobacz także: Ford Mustang Mach-E. Prezentacja modelu

Ile km za 100 zł?

Średni dystans, jaki można pokonać za 100 zł: 1174 km – Coraz liczniej reprezentowany segment aut elektrycznych pokazuje swoją dominację w ostatecznym rozrachunku za prąd – aż 5 z 7 za 100 zł przejedzie ponad 1000 kilometrów (dostawczy Nissan niewiele mniej). W przypadku Tesli mamy „coś za coś”, czyli piorunujące osiągi w zamian za większy pobór energii.

Marka i model Rodzaj paliwa Silnik (poj./moc) Średnie zużycie (l/100 km) Dystans za 100 zł
BMW i3 E 170 KM 11,3 1553 km
Hyundai Ioniq Electric E 120 KM 11,9 1474 km
Renault Zoe E 92 KM 12,7 1381 km
Smart Fortwo ED E 82 KM 14,6 1202 km
Volskwagen e-Golf E 136 KM 17,5 1003 km
Nissan e-NV200 E 109 KM 18,3 959 km
Tesla Model S E 360 KM 27,0 650 km

dane pochodzą z monitoringu cen paliw prowadzonego przez Biuro Polskiej Izby Paliw Płynnych, notowanie z 31.10.2018.

TAGI

: Ile kilometrów przejedziemy za 100 zł?

Jak obliczyc spalanie auta w milach?

(Ilość zatankowanego paliwa do pełna ÷ ilość przejechanych km) × 100 – Taki wynik zobrazuje realne zapotrzebowanie naszego auta na paliwo do przejechania 100 km w typowo miejskich warunkach. Analogicznie w ten sam sposób możemy obliczyć spalanie w trasie oraz na autostradzie, gdzie podróżujemy zazwyczaj ze stałą, wysoką prędkością. Uzyskane wartości w prosty sposób możecie wprowadzić do nawigacji NaviExpert. Wystarczy, że w menu aplikacji klikniecie w „Ustawienia” -> „Ustawienia trasy”, a następnie „Zużycie paliwa” by tam wybrać parametry spalania. Podanie ilości litrów spalanych na 100 km w mieście, poza miastem oraz na autostradzie pozwoli aplikacji oszacować zużycie paliwa na wybranej trasie. Warto praktykować również eko jazdę, która przyczynia się do zmniejszenia zużycia paliwa. Podstawowe zasady eco drivingu opisaliśmy, : Jak obliczyć spalanie paliwa w aucie?

Jakie auto dużo pali?

Bugatti Veyron, czyli auto które pali najwięcej paliwa na świecie! 2010-11-09 – M. Grygier Tagi:,, Nic dziwnego. US Environment Agency (EPA) opublikowało właśnie raport dotyczący spalania paliwa wśród dostępnych na rynku modeli. Wygrała Toyota, a Bugatti.

cóż, inaczej być nie mogło. Najbardziej oszczędnym modelem samochodu według EPA jest Toyota Prius, która zadowoli się ilością 4,61 l/100 km w mieście oraz 4,9 l/100 km paliwa na trasie. Na drugim końcu zestawienia znajduje się król wszystkich sportowych, luksusowych samochodów – Bugatti Veyron! Jego średnie spalanie wygląda następująco – 29,4 l/100 km w mieście oraz 15,5 l/100 km w trasie.

Dużo? Pewnie. Ale patrząc na 8-litrowy silnik W16 i moc 1001 KM, która pozwala przyspieszyć mu do pierwszej setki w czasie 2,5 sekundy i gnać z prędkością maksymalną równą 407 km/h, nie mogło być inaczej. To i tak niezłe spalanie. Badanie dotyczy wersji podstawowej.

Ciekawe jak wygląda spalanie topowej wersji Veyron Super Sport. Poza tym, klienci Bugatti raczej nie biorą pod uwagę takich statystyk jak spalanie czy cena paliwa. Mało tego, zapłaciliby więcej, gdyby mogli w zamian za dodatkowe kilka litrów na sto kilometrów otrzymać 100 lub 200 KM więcej. W kwestii reszty podium – na drugim jej stopniu znalazły się: Ford Fusion Hybrid, Mercury Milan Hybrid oraz Lincoln MKZ Hybrid.

Trzecią pozycję zajęła Honda Civic Hybrid. Badanie dotyczyło rynku amerykańskiego. W europejskim wydaniu podium wyglądałoby zapewne nieco inaczej. źródło: Autoevolution Bugatti Veyron, czyli auto które pali najwięcej paliwa na świecie! patryk123457896433 2013-11-24 21:56 Maybah exselero pali 50/100 i jest najdroższy kosztuje 8mln dolarów!!!!!!!!!!!! : Bugatti Veyron, czyli auto które pali najwięcej paliwa na świecie!

Kiedy jest najmniejsze spalanie paliwa?

Zużycie paliwa a obroty silnika – test w warunkach rzeczywistych Nie brakuje kierowców, którzy twierdzą, że na niskich obrotach silnik się męczy i przez to spala więcej. Postanowiliśmy zrobić test i sprawdzić, jaka jest zależność pomiędzy obrotami a zużyciem paliwa i czy rzeczywiście warto wcześniej zmienić bieg na wyższy. Przyjrzyjmy się na chwilę teorii, rozkładając w pewnym sensie zużycie paliwa na czynniki pierwsze. W samochodzie z silnikiem spalinowym jest ono zależne od trzech podstawowych czynników : obrotów jednostki napędowe, położenia przepustnicy, czyli stopnia wciśnięcia pedału gazu i od obciążenia silnika.

 1. W każdym przypadku im mniej, tym lepiej.
 2. Obroty silnika to nic innego jak określona liczba zapłonów mieszanki w czasie jednej minuty,
 3. To oczywiste więc, że spalenie 8 tys.
 4. Dawek paliwa w minutę jest bardziej ekonomiczne niż spalenie 12 tys.
 5. Wielkość dawki paliwa jest regulowana położeniem przepustnicy – im mocniej wciskamy pedał gazu, tym do silnika dostarczamy więcej powietrza, które generuje wzrost podaży paliwa, czyli zwiększa dawkę.

Obciążenie jest czynnikiem pobocznym, bo im jest większe, tym bardziej otwieramy przepustnicę lub bardziej spada prędkość jazdy, która jest z kolei czynnikiem dość specyficznym. Za niskie obroty i zbyt duże obciążenie dla silnika? Postanowiliśmy sprawdzić, czy tak jest w praktyce W kontekście zużycia paliwa, prędkość jazdy należy rozumieć jako liczbę podanych dawek paliwa na określonym dystansie lub w czasie. Na przykład, wraz ze wzrostem prędkości rośnie obciążenie wynikające m.in. z oporu powietrza, a to zmusza kierowcę do większego otwarcia przepustnicy. To dlatego z jednej strony samochód spala najwięcej paliwa, szczególnie w korku, gdzie często jedzie się bardzo wolno oraz, gdzie podróżujemy z wysokimi prędkościami.

Miasto (niska prędkość) – niskie obroty, niskie obciążenie, niewielkie otwarcie przepustnicy, ale długi czas pokonania określonego dystansu.Autostrada (wysoka prędkość) – wysokie obroty, duże obciążenie, duże otwarcie przepustnicy, ale krótki czas pokonania dystansu.

Warto zaznaczyć, że zużycie paliwa w mieście dość często jest podobne do tego, które występuje podczas jazdy ze stałą prędkością 120-140 km/h. W mieście występuje także czynnik częstej zmiany prędkości, ale to oddzielny temat. Aby zminimalizować wartości trzech podstawowych czynników – obroty, położenie przepustnicy i obciążenie – względem prędkości jazdy, stosuje się skrzynie biegów o coraz większej liczbie przełożeń. Wówczas można precyzyjnie dostosować obroty silnika do prędkości jazdy i obciążenia.

 • Im wyższe przełożenie przy zachowaniu tych samych obrotów, tym wyższa prędkość jazdy, co daje nam krótszy czas pokonania określonego dystansu, czyli spalanie paliwa trwa krócej.
 • W praktyce samochód jest najbardziej ekonomiczny w średnim zakresie prędkości.
 • Zbyt wysoka lub zbyt niska powoduje wzrost zużycia paliwa.

Niestety im wyższe przełożenie i niższe obroty, tym większe obciążenie dla silnika, które zdaniem niektórych kierowców ma negatywny wpływ na zużycie paliwa. Mówiąc kolokwialnie, silnik kręcący się z prędkością 1500 obr./min męczy się i jest słaby, dlatego mocniej wciskamy gaz. Postanowiłem sprawdzić przy trzech różnych prędkościach, jak się ma zużycie paliwa do obrotów silnika. Test został przeprowadzony na tej samej drodze w tych samych warunkach przy stałej prędkości 90, 70 i 50 km/h z użyciem czwartego i piątego biegu, a przy 50 km/h również na trzecim biegu.

 1. Osobiście znam kilku kierowców, którzy jeżdżą na zbyt niskich biegach w sposób ewidentny i bardzo rzadko używają najwyższego przełożenia.
 2. Dlatego też sprawdziłem spalanie na czwartym biegu przy 90 km/h.
 3. Przypuszczam, że takie zachowanie niektórych osób wynika ze starych przyzwyczajeń, gdy samochody z silnikami benzynowymi z poprzedniej epoki po prostu nie znosiły obrotów poniżej 2500 – szarpały, dusiły się i nie miały mocy.

Czwarty bieg i 90 km/h – wbrew pozorom są kierowcy, którzy tak jeżdżą W naszym testowym nie ma z tym najmniejszych problemów. Na czwartym biegu przy prędkości 90 km/h jego bardzo oszczędny silnik 1,2 DualJet kręcił się 3000 razy na minutę. Zmiana na piątkę powodowała spadek obrotów o 600, co dawało kojące dla ucha 2400 obr./min i brak jakichkolwiek niedogodności. To spadło z wartości 4,6 do 4,2 l/100 km, czyli o skromne 0,4 l/100 km. Jednak tu warto przyjrzeć się wartości procentowej, ponieważ testowe suzuki jest samochodem wyjątkowo ekonomicznym. To spadek zużycia paliwa wyniósł 9 proc. Kolejna próba odbyła się przy prędkości 70 km/h.

 1. Na czwartym biegu silnik miał komfortowe obroty 2300 i w zasadzie trudno byłoby mi taką jazdę ocenić negatywnie.
 2. Jednak zmiana na piątkę spowodowała spadek do 1900 obr./min, co niemal całkowicie wyciszyło motor, choć wciąż miał on zapas mocy do sprawnego przyspieszania.
 3. Spalanie natomiast spadło z 3,9 do 3,6 l/100 km.

Tym razem o 8 proc. Przy 70 km/h wybór pomiędzy czwartym i piątym biegiem nie jest bardzo istotny. Ostatni test wykonałem przy prędkości 50 km/h, ale już z użyciem trzech biegów, bo na dobrą sprawę każdy z nich był odpowiedni. Wielu kierowców używa w mieście trzech pierwszych lub czterech pierwszych przełożeń twierdząc, że piątka to już za dużo jak na tak niską prędkość.

 1. Rzeczywiście, w suzuki obroty spadły na piątce do poziomu 1300, co jest już wartością ekstremalnie niską.
 2. Co ciekawe, nawet wtedy nie było czuć wibracji, ale samochód nie miał najmniejszej ochoty na przyspieszanie.
 3. Na czwartym biegu przy 50 km/h obroty wynosiły 1700, co daje odpowiedni komfort jazdy, a silnika praktycznie nie słychać.

Nawet na trzecim biegu jest nieźle, bo obroty na poziomie 2200 nie są męczące. Spalanie też wygląda dobrze, bo 3,9 l/100 km to bardzo dobra wartość. Jednak zmiana z trzeciego na czwarty bieg daje spadek do 3,2 l/100 km, czyli aż o 0,7 l/100 km, a to daje oszczędność na poziomie 18 proc! Ekstremalnie niskie obroty, ale w zamian ekstremalnie niskie zużycie paliwa.

Wyniki zużycia paliwa na poszczególnych biegach przy określonych prędkościach

3. bieg 4. bieg 5. bieg
90 km/h 4,6 l/100 km 4,2 l/100 km
70 km/h 3,9 l/100 km 3,6 l/100 km
50 km/h 3,9 l/100 km 3,2 l/100 km 2,8 l/100 km

Czas na wnioski. Przy użyciu prostego samochodu z niedoładowanym silnikiem benzynowym i pięciobiegową przekładnią pokazaliśmy, że w nowoczesnym aucie to obroty mają kluczowe znaczenie dla spalania, a nie obciążenie silnika, Nawet gdy jest duże, nie ma tak negatywnego wpływu na zużycie paliwa jak wysoka prędkość obrotowa.

To też pokazuje, jak dużo można zaoszczędzić zmieniając przyzwyczajenia i jeżdżąc w myśl zasady – jeden bieg w górę. Wniosek z testu jest prosty – utrzymanie niskich obrotów daje realne korzyści Sama zmiana z czwórki na piątkę dała przy trzech opisanych prędkościach średnie korzyści na poziomie 0,37 l/100 km.

Przy czym największa zmiana nastąpiła przy niskiej prędkości 50 km/h po rezygnacji z jazdy na trzecim biegu. Tu ewidentnie widać, że przy stosunkowo niskim obciążeniu każdy wzrost obrotów ma negatywny wpływ na spalanie. Dlatego o ile w trasie da się oszczędzić niewiele, o tyle w mieście całkiem sporo.

Ile pali silnik 2.0 diesel?

Ceny paliw biją kolejne rekordy, rośnie więc popularność instalacji LPG. Sprawdź w jakich autach jej montaż się opłaca i kiedy lepiej kupić diesla. Benzyna, diesel, LPG – policzyliśmy na czym jeździ się najtaniej Jak wynika z najnowszej analizy portalu e-petrol.pl, w ubiegłym tygodniu paliwa na polskich stacjach po raz kolejny utrzymały wysokie ceny. Wśród monitorowanych przez e-petrol.pl stacji najtaniej można było zatankować benzynę w cenie 4,94 zł, a najdrożej po 5,64 zł.

W przypadku diesla przedział wynosił 4,82-5,25zł za litr. Autogaz był dużo tańszy – kierowcy w Polsce mogli spotkać się z cenami od 2,28 do 2,84 zł za litr. zobacz także Ceny paliw w Polsce nie spadają, choć na świecie ropa poszła w dół, Ceny paliwa w górę – napełnienie baku droższe o kilkadziesiąt złotych Dla porównania, przed rokiem, na początku maja benzyna 95 kosztowała przeciętnie w kraju 4,68 zł, a diesel 4,37 zł oznacza to, że teraz za napełnienie baku o przeciętnej pojemności 40-litrów trzeba wydać 20-27 zł więcej.

zobacz także Kalkulator LPG: ile zaoszczędzisz jeżdżąc na autogazie Instalacja gazowa – pierwszy sposób na oszczędność Jak w tej sytuacji oszczędzić pieniądze? Zdaniem wielu kierowców najlepsze wyjście to montaż instalacji gazowej. – Długo się łamałem, bo wiele osób twierdzi, że gaz przyspiesza zużycie silnika.

Instalacja gazowa. Czy warto montować ją do auta?

Według Macieja Króla, szefa salonu Volkswagena w Rzeszowie w tej chwili najatrakcyjniej przedstawia się jednak oferta pojazdów z silnikami benzynowymi. – Dwa, trzy lata temu Passaty sprzedawaliśmy tylko z silnikami na ropę. Dzisiaj klienci wybierają głównie benzynę.

 • To dlatego, że nowoczesne silniki benzynowe są bardzo oszczędne i osiągami nie ustępują już ropniakom.
 • No i nie mają nieszczęsnego filtra cząstek stałych, który jest zmorą właścicieli dzisiejszych diesli – mówi Maciej Król.
 • Używane diesle ciągle w cenie Mimo tego zwolenników diesli ciągle nie brakuje.

Na giełdzie samochodowej w Rzeszowie to właśnie ropniaki są najbardziej chodliwym towarem. – Klienci szukają jednak tych starszej generacji, bez pompowtryskiwaczy i układu Common Rail. Dlatego sprowadzam tylko auta z końcówki lat dziewięćdziesiątych. Do nich można było nalać nawet oleju rzepakowego i nic się nie działo.

Benzyna drożeje, ale LPG tanieje – zamontuj instalację gazową!

Policzyliśmy, jakie paliwo naprawdę się opłaca Aby przekonać się, ile w rzeczywistości wydajemy na paliwo, postanowiliśmy porównać spalanie trzech modeli samochodów. Wzięliśmy pod lupę Volkswagena Passta B6, Hondę Civic VI generacji oraz Jeepa Grand Cherokee.

Testujemy używane: Volkswagen Passat 2.0 FSI

Silnik 2,0 FSI. Spalanie – 10 l/100 km. Koszt przejechania 1000 km – 517 zł Silnik 2,0 TDI. Spalanie – 8 l/100 km. Koszt przejechania 1000 km – 404 zł Silnik 2,0 FSI+LPG. Spalanie – 13 l/100 km. Koszt przejechania 1000 km – 327 zł Niewielka różnica w spalaniu benzyny i oleju napędowego przemawia na korzyść tego pierwszego silnika.

Test używanej Honda Civic VI (1995-2001). Japończyk nie do zdarcia

Silnik 1,4 iS. Spalanie – 9 l/100 km. Koszt pokonania 1000 km – 465 zł Silnik 2,0 TD. Spalanie 8 l/100 km. Koszt przejechania 1000 km – 404 zł. Silnik 1,4 iS+ LPG. Spalanie 11 l/100 km. Koszt przejechania 1000 km – 277 zł Ze względu na zbliżony poziom spalania benzyny i oleju napędowego, obie propozycje są równie atrakcyjne.

Jeep Compass odmieniony: debiut w Genewie

Silnik 4,7 V8. Spalanie – 22 l / 100 km. Koszt przejechania 1000 km – 1137 zł Silnik 2,7 CRD. Spalanie – 15 l / 100 km. Koszt przejechania 1000 km – 757 zł Silnik 4,7 V8+LPG. Spalanie – 25 l / 100 km. Koszt przejechania 1000 km – 630 zł. Tutaj różnica w kosztach jest najbardziej widoczna.

 • Montaż instalacji gazowej także będzie najbardziej opłacalny, ponieważ 4-5 tys.
 • Zł wydane na przeróbkę wróci się znacznie szybciej niż w przypadku poprzednich samochodów (po ok.10 tys.
 • Km) Diesel? Ze względu na wysokie spalanie naszym zdaniem przegrywa z napędem benzyna + LPG.
 • Zobacz także Kalkulator LPG: ile zaoszczędzisz jeżdżąc na autogazie Bartosz Gubernat fot.
You might be interested:  Kiedy Można Sprzedać Samochód Otrzymany W Spadku?

Bartosz Gubernat Materiały promocyjne partnera

Ile samochód pali na postoju?

Mniej paliwa do rozruchu niż na postój – Nowoczesne silniki benzynowe i typu Diesel wymagają znacznie mniej paliwa podczas rozruchu, niż niektórzy myślą. Praca na biegu jałowym przez zaledwie 30 sekund marnuje więcej paliwa niż ponowne uruchomienie silnika. Ponadto, praca na biegu jałowym jest trudniejsza dla silnika niż jego zgaszenie i ponowne uruchomienie.

 • Częste ponowne uruchamianie powoduje zużycie materiałów o wartości około 40 zł rocznie, podczas gdy praca na biegu jałowym pozostawia resztki paliwa, które mogą uszkodzić elementy silnika i powodują wyższe koszty konserwacji.
 • Co więcej, praca na biegu jałowym zużywa nawet do 1 litra paliwa na godzinę, choć ta wartość może różnić się w zależności od typu i wielkości silnika.

Może się wydawać, że to niewiele, ale codzienna praca na biegu jałowym przez kilka minut może cię kosztować kilkanaście złotych tygodniowo.

Ile kosztuje paliwo na 100 km?

Wybór pojazdu – ceny paliwa i energii elektrycznej – Weźmy pod lupę średnie ceny paliwa za litr i koszty energii elektrycznej. W październiku 2021 cena benzyny Pb95 oscylowała poziomie 5,95 zł/l, Średnie zużycie paliwa na 100 km w cyklu mieszanym to ok.8 litrów, więc na stacji paliw za stukilometrową podróż zapłacimy niemal 50 zł,

 1. Jeśli wybralibyśmy samochód elektryczny lub hybrydę plug-in, jadąc w trybie zeroemisyjnym, zapłacimy za ten sam dystans zdecydowanie mniej.
 2. Elektryk” na 100 km zużywa średnio ok.20 kWh, a stawki różnych operatorów sieci elektrycznej zawierają się między 1,29 zł a 1,49 zł za 1 kWh prądu przemiennego (AC),

Oznacza to, że przejazd 100 km kosztuje mniej niż 30 zł, Mamy już 20 zł oszczędności! Trochę wyższe są stawki ładowania superszybkimi ładowarkami (DC). Ekstremalnie krótki czas ładowania przekłada się na koszty przejazdu. Są wtedy porównywalne z jazdą samochodem spalinowym (od 42 do 48 zł za 100 km zasięgu).

Wyobraźmy sobie jednak, że ładujemy samochód z we własnym garażu. W październiku 2021 średnia stawka za energię elektryczną wynosiła ok.0,60 zł/kWh, Oznacza to, że naładowanie akumulatorów na stukilometrową podróż kosztuje 12 zł, To o 36 zł taniej niż w przypadku „benzyniaków”. Jeszcze mniej zapłacą użytkownicy systemów fotowoltaicznych i,

Czyli pojazd na naszą podróż i sposób jego „tankowania” mamy już wybrany.

Cena za 100 km Stacja paliw Publiczna stacja ładowania Wallbox – ładowanie domowe
GreenWay Tauron Orlen Innogy
48 zł AC 25,80 zł DC 41,80 zł AC 26,20 zł DC 46,20 zł AC 28,60 zł DC 47,80 zł AC 29,80 zł 12 zł

Porównanie cen paliwa oraz energii elektrycznej u różnych dostawców

Jakie jest zużycie paliwa w korku?

Stać w korku czy wybrać dłuższą drogę? – Lepszy Poznań – informacje z Twojego fyrtla Radek Wróblewski Jedziesz do domu. Za Tobą 7 kilometr drogi, przed jeszcze tylko 2 kilometry. Niestety przed Tobą wciąż jest jeszcze lewoskręt, który codziennie doprowadza Cię do drogowej rozpaczy,

Czekać w korku i patrzeć, jak komputer pokładowy wskazuje coraz wyższe średnie zużycie paliwa na całej trasie? Czy tym razem pojechać prosto inną drogą, ale mieć przy wjeździe do garażu przejechanych 12 kilometrów? Policzmy który jest Lepszy Porfel. Postój w korku podniesie średnie spalanie do 12 litrów na setkę.

Pokonanie 9 kilometrów razy 12 litrów oznacza, że na całej trasie spalimy 1,08 litra. Teraz drugi scenariusz. Wybieramy trasę dłuższą, licząc na niższe koszty dzięki niższemu spalaniu. Jeśli uda nam się utrzymać dotychczasowy poziom – 9 litrów na setkę – możemy sobie pozwolić na nadłożenie 3 kilometrów.

 • Zatem jeśli droga bezkorkowa wynosić będzie nie więcej niż 12 kilometrów – to właśnie ją powinniśmy wybrać.
 • Jeśli dzięki dłuższej drodze uda się obniżyć spalanie do 8 litrów na setkę – możemy sobie pozwolić nawet na wydłużenie drogi do 13,5 kilometra – czyli aż o 50%.
 • Na koniec prosty wzór – jak to policzyć dla swojego samochodu którą drogę wybrać,

Całkowite spalanie = średnie spalanie x (liczba kilometrów/100). Możecie również pobrać prosty kalkulator, dzięki któremu możecie samodzielnie policzyć który scenariusz wybrać. Wystarczy pobrać plik z arkuszem kalkulacyjnym, wpisać dane pasującego do Waszego samochodu i odczytać wynik.

Plik znajdziecie klikając, Należy uzupełnić rubryki “średnie spalanie”, “liczba kilometrów do przejechania”, oraz “średnie spalanie” dla drogi alternatywnej. Radosław Wróblewski – absolwent Wydziału Prawa UAM i Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu (wówczas Akademii Ekonomicznej). Dziennikarz biznesowy, autor Górnej Półki, programu o książkach o biznesie, finansach i ekonomii w TVN CNBC.

Wieloletni współautor Faktów, Ludzi, Pieniędzy w TVN24 i TVN CNBC. Według ChartStock jeden z 20 najbardziej wpływowych twitterowców finansowych w Polsce (Twitter: @Radek_CR) : Stać w korku czy wybrać dłuższą drogę? – Lepszy Poznań – informacje z Twojego fyrtla

Ile km za 50 zł 2022?

Taryfikator mandatów 2022. Mandaty w górę – prędkość w dół? Sprawdzamy! Mariusz Michalak 12 stycznia 2022, 7:36 Informacje o nowym taryfikatorze mandatów obiegły media jeszcze przed zakończeniem 2021 roku. Jednak dopiero w styczniu podano dokładniejsze stawki mandatów za przekroczenie prędkości. Fot. materiały prasowe Pierwsze mandaty według stawek z nowego taryfikatora zostały wręczone kierowcom już 1 stycznia. Rekordzista w Warszawie jechał prawie 160 km/h, za co otrzymał mandat w kwocie 2500 zł, a także utracił, Czy w obliczu zmian stawek mandatów zmieniła się szybkość jazdy na poszczególnych odcinkach dróg? – Kierowcy w dużych miastach jadą znacznie wolniej, w obawie przed mandatem.

Możemy śmiało potwierdzić, że widoczne są zmiany w ich zachowaniu – stosują się do limitów prędkości i chętniej korzystają z aplikacji Yanosik nawet na krótkich, dobrze znanych trasach. Sprawdzając dane z 2022 roku, w naszym systemie zauważyliśmy, że udział przekroczeń prędkości na terenie zabudowanym i niezabudowanym spadł o 6,54% w porównaniu z 2021 rokiem.

Największa poprawa stylu jazdy jest widoczna w terenie zabudowanym – tutaj nastąpił 11% wzrost poprawności jazdy kierowców w tym roku. Na terenie niezabudowanym kierowcom wciąż zdarza się dodać więcej gazu, ale i tu widoczny jest 5% wzrost poprawności przestrzegania limitów prędkości jazdy – informuje Julia Langa, Yanosik Nowy rok dopiero się rozpoczął, a pierwsze mandaty według stawek z nowego taryfikatora zostały już przyznane. Od 1 stycznia 2022 roku, nowe kary za wykroczenia prezentują się następująco:

do 10 km/h – 50 złotych przekroczenie prędkości od 11 do 15 km/h – 100 złotych przekroczenie prędkości od 16 do 20 km/h – 200 złotych przekroczenie prędkości od 21 do 25 km/h – 300 złotych przekroczenie prędkości od 26 do 30 km/h – 400 złotych przekroczenie prędkości od 31 do 40 km/h – 800 złotych przekroczenie prędkości od 41 do 50 km/h – 1000 złotych przekroczenie prędkości od 51 do 60 km/h – 1500 złotych przekroczenie prędkości od 61 do 70 km/h – 2000 złotych przekroczenie prędkości od 71 km/h – 2500 złotych

Zobacz także: Ford Mustang Mach-E. Prezentacja modelu

Ile samochód pali na postoju?

Mniej paliwa do rozruchu niż na postój – Nowoczesne silniki benzynowe i typu Diesel wymagają znacznie mniej paliwa podczas rozruchu, niż niektórzy myślą. Praca na biegu jałowym przez zaledwie 30 sekund marnuje więcej paliwa niż ponowne uruchomienie silnika. Ponadto, praca na biegu jałowym jest trudniejsza dla silnika niż jego zgaszenie i ponowne uruchomienie.

Częste ponowne uruchamianie powoduje zużycie materiałów o wartości około 40 zł rocznie, podczas gdy praca na biegu jałowym pozostawia resztki paliwa, które mogą uszkodzić elementy silnika i powodują wyższe koszty konserwacji. Co więcej, praca na biegu jałowym zużywa nawet do 1 litra paliwa na godzinę, choć ta wartość może różnić się w zależności od typu i wielkości silnika.

Może się wydawać, że to niewiele, ale codzienna praca na biegu jałowym przez kilka minut może cię kosztować kilkanaście złotych tygodniowo.

Ile pali diesel 2.0 na 100km?

Ceny paliw biją kolejne rekordy, rośnie więc popularność instalacji LPG. Sprawdź w jakich autach jej montaż się opłaca i kiedy lepiej kupić diesla. Benzyna, diesel, LPG – policzyliśmy na czym jeździ się najtaniej Jak wynika z najnowszej analizy portalu e-petrol.pl, w ubiegłym tygodniu paliwa na polskich stacjach po raz kolejny utrzymały wysokie ceny. Wśród monitorowanych przez e-petrol.pl stacji najtaniej można było zatankować benzynę w cenie 4,94 zł, a najdrożej po 5,64 zł.

 • W przypadku diesla przedział wynosił 4,82-5,25zł za litr.
 • Autogaz był dużo tańszy – kierowcy w Polsce mogli spotkać się z cenami od 2,28 do 2,84 zł za litr.
 • Zobacz także Ceny paliw w Polsce nie spadają, choć na świecie ropa poszła w dół,
 • Ceny paliwa w górę – napełnienie baku droższe o kilkadziesiąt złotych Dla porównania, przed rokiem, na początku maja benzyna 95 kosztowała przeciętnie w kraju 4,68 zł, a diesel 4,37 zł oznacza to, że teraz za napełnienie baku o przeciętnej pojemności 40-litrów trzeba wydać 20-27 zł więcej.

zobacz także Kalkulator LPG: ile zaoszczędzisz jeżdżąc na autogazie Instalacja gazowa – pierwszy sposób na oszczędność Jak w tej sytuacji oszczędzić pieniądze? Zdaniem wielu kierowców najlepsze wyjście to montaż instalacji gazowej. – Długo się łamałem, bo wiele osób twierdzi, że gaz przyspiesza zużycie silnika.

Instalacja gazowa. Czy warto montować ją do auta?

Według Macieja Króla, szefa salonu Volkswagena w Rzeszowie w tej chwili najatrakcyjniej przedstawia się jednak oferta pojazdów z silnikami benzynowymi. – Dwa, trzy lata temu Passaty sprzedawaliśmy tylko z silnikami na ropę. Dzisiaj klienci wybierają głównie benzynę.

 • To dlatego, że nowoczesne silniki benzynowe są bardzo oszczędne i osiągami nie ustępują już ropniakom.
 • No i nie mają nieszczęsnego filtra cząstek stałych, który jest zmorą właścicieli dzisiejszych diesli – mówi Maciej Król.
 • Używane diesle ciągle w cenie Mimo tego zwolenników diesli ciągle nie brakuje.

Na giełdzie samochodowej w Rzeszowie to właśnie ropniaki są najbardziej chodliwym towarem. – Klienci szukają jednak tych starszej generacji, bez pompowtryskiwaczy i układu Common Rail. Dlatego sprowadzam tylko auta z końcówki lat dziewięćdziesiątych. Do nich można było nalać nawet oleju rzepakowego i nic się nie działo.

Benzyna drożeje, ale LPG tanieje – zamontuj instalację gazową!

Policzyliśmy, jakie paliwo naprawdę się opłaca Aby przekonać się, ile w rzeczywistości wydajemy na paliwo, postanowiliśmy porównać spalanie trzech modeli samochodów. Wzięliśmy pod lupę Volkswagena Passta B6, Hondę Civic VI generacji oraz Jeepa Grand Cherokee.

Testujemy używane: Volkswagen Passat 2.0 FSI

Silnik 2,0 FSI. Spalanie – 10 l/100 km. Koszt przejechania 1000 km – 517 zł Silnik 2,0 TDI. Spalanie – 8 l/100 km. Koszt przejechania 1000 km – 404 zł Silnik 2,0 FSI+LPG. Spalanie – 13 l/100 km. Koszt przejechania 1000 km – 327 zł Niewielka różnica w spalaniu benzyny i oleju napędowego przemawia na korzyść tego pierwszego silnika.

Test używanej Honda Civic VI (1995-2001). Japończyk nie do zdarcia

Silnik 1,4 iS. Spalanie – 9 l/100 km. Koszt pokonania 1000 km – 465 zł Silnik 2,0 TD. Spalanie 8 l/100 km. Koszt przejechania 1000 km – 404 zł. Silnik 1,4 iS+ LPG. Spalanie 11 l/100 km. Koszt przejechania 1000 km – 277 zł Ze względu na zbliżony poziom spalania benzyny i oleju napędowego, obie propozycje są równie atrakcyjne.

Jeep Compass odmieniony: debiut w Genewie

Silnik 4,7 V8. Spalanie – 22 l / 100 km. Koszt przejechania 1000 km – 1137 zł Silnik 2,7 CRD. Spalanie – 15 l / 100 km. Koszt przejechania 1000 km – 757 zł Silnik 4,7 V8+LPG. Spalanie – 25 l / 100 km. Koszt przejechania 1000 km – 630 zł. Tutaj różnica w kosztach jest najbardziej widoczna.

 • Montaż instalacji gazowej także będzie najbardziej opłacalny, ponieważ 4-5 tys.
 • Zł wydane na przeróbkę wróci się znacznie szybciej niż w przypadku poprzednich samochodów (po ok.10 tys.
 • Km) Diesel? Ze względu na wysokie spalanie naszym zdaniem przegrywa z napędem benzyna + LPG.
 • Zobacz także Kalkulator LPG: ile zaoszczędzisz jeżdżąc na autogazie Bartosz Gubernat fot.

Bartosz Gubernat Materiały promocyjne partnera

Ile kosztuje paliwo na 100 km?

Wybór pojazdu – ceny paliwa i energii elektrycznej – Weźmy pod lupę średnie ceny paliwa za litr i koszty energii elektrycznej. W październiku 2021 cena benzyny Pb95 oscylowała poziomie 5,95 zł/l, Średnie zużycie paliwa na 100 km w cyklu mieszanym to ok.8 litrów, więc na stacji paliw za stukilometrową podróż zapłacimy niemal 50 zł,

 • Jeśli wybralibyśmy samochód elektryczny lub hybrydę plug-in, jadąc w trybie zeroemisyjnym, zapłacimy za ten sam dystans zdecydowanie mniej.
 • Elektryk” na 100 km zużywa średnio ok.20 kWh, a stawki różnych operatorów sieci elektrycznej zawierają się między 1,29 zł a 1,49 zł za 1 kWh prądu przemiennego (AC),

Oznacza to, że przejazd 100 km kosztuje mniej niż 30 zł, Mamy już 20 zł oszczędności! Trochę wyższe są stawki ładowania superszybkimi ładowarkami (DC). Ekstremalnie krótki czas ładowania przekłada się na koszty przejazdu. Są wtedy porównywalne z jazdą samochodem spalinowym (od 42 do 48 zł za 100 km zasięgu).

 • Wyobraźmy sobie jednak, że ładujemy samochód z we własnym garażu.
 • W październiku 2021 średnia stawka za energię elektryczną wynosiła ok.0,60 zł/kWh,
 • Oznacza to, że naładowanie akumulatorów na stukilometrową podróż kosztuje 12 zł,
 • To o 36 zł taniej niż w przypadku „benzyniaków”.
 • Jeszcze mniej zapłacą użytkownicy systemów fotowoltaicznych i,

Czyli pojazd na naszą podróż i sposób jego „tankowania” mamy już wybrany.

Cena za 100 km Stacja paliw Publiczna stacja ładowania Wallbox – ładowanie domowe
GreenWay Tauron Orlen Innogy
48 zł AC 25,80 zł DC 41,80 zł AC 26,20 zł DC 46,20 zł AC 28,60 zł DC 47,80 zł AC 29,80 zł 12 zł

Porównanie cen paliwa oraz energii elektrycznej u różnych dostawców

Related Post