Auto Blog-Pomóc drogowa Nowości samochodowe Jak Powinno Się Myć Samochód Na Myjni?

Jak Powinno Się Myć Samochód Na Myjni?

0 Comments

Jak Powinno Się Myć Samochód Na Myjni
2. Mycie nadwozia „Mycie wysokim ciśnieniem” – Czas trwania: 5 – 10 min. – Zacznij od maski, szyby przedniej, dachu, szyby tylnej, klapy bagażnika, a następnie zajmij się bokami auta, a także zderzakami przód/tył. Najlepiej myć auto „od góry do dołu”, na tzw.

Jak myć auto żeby nie było smug?

Mycie lakieru auta – Po usunięciu drobin piasku z karoserii i wyczyszczeniu kół można zabrać się za mycie lakieru. Najlepszym rozwiązaniem będzie wlanie wody do wiadra i rozpuszczenie w nim pewnej ilości szamponu tak, żeby stworzyła się piana. Dokładna ilość preparatu, jaką należy dodać do wody powinna być precyzyjnie określona w instrukcji dołączonej do preparatu.

 • Można wyposażyć się również w drugie wiadro z wodą, służące do opłukiwania gąbki lub rękawicy.
 • Należy czyścić auto ruchami prostymi, unikając kolistych.
 • Po wyszorowaniu auta przychodzi czas na spłukanie szamponu oraz wytarcie karoserii.
 • Właśnie ten etap jest kluczowy dla powstawania smug i zacieków.
 • Aby uniknąć tego problemu, warto wyposażyć się w ręcznik z mikrofibry, który bardzo skutecznie zbiera wodę.

Cały czas należy starać się wycierać ruchami prostymi unikając kolistych. W przypadku kiedy coś przyklei się do maski samochodu (owad, guma do żucia), nie powinno się usuwać tego paznokciem, gdyż może powodować to zarysowanie lakieru. Z tego samego powodu zbyt silne szorowanie gąbką może być też szkodliwe.

Czy aktywna piana coś daje?

Aktywna piana do mycia auta – co to jest? – Aktywna piana to bardzo skoncentrowany preparat. Zawiera składniki, które silnie działają na zabrudzenia i skutecznie je rozpuszczają. Choć piana pozwala pozbyć się uporczywego brudu, jest całkowicie bezpieczna dla karoserii.

Czy po woskowaniu się Splukuje?

Funkcja nr 4 – WOSKOWANIE – Wosk rozpylany jest pod średnim ciśnieniem przy udziale ciepłej zmiękczonej wody, za pomocą lancy wysokociśnieniowej z pistoletem. Dzięki wysokiej temperaturze wosku następuje jego „przyklejenie” do lakieru. Zaczynamy nakładać wosk w chwili, w której z lancy zacznie wydobywać się lekko biały roztwór.

 • Nakładanie wosku zawsze należy zaczynać od dachu pojazdu stopniowo przemieszczając się ku jego dołowi.
 • Odległość strumienia roztworu wody i wosku od powierzchni auta nie może być mniejszy niż 50 cm.
 • Nakładając wosk na pojazd unikamy rozpylania go na powierzchni szyb i lusterek, gdyż spowoduje to tworzenie się na ich powierzchni smug.

Należy nałożyć na powierzchnię auta wyłącznie jedną cienką warstwę wosku. Po nałożeniu wosku cały samochód należy staranie spłukać wyłącznie przy użyciu „Funkcji nr 5 – NABŁYSZCZANIE”. BACK

Jakie jest ciśnienie na myjni samochodowej?

Jaka moc myjki ciśnieniowej do auta? – Przed zakupem myjki ciśnieniowej do samochodu, musimy zwrócić uwagę na jej parametry. Kluczowa jest moc takiego urządzenia. Warto kierować się tutaj zasadą: im wyższa, tym lepsza. Zazwyczaj myjki ciśnieniowe mają moc ok.1500 W, choć profesjonalne nawet 3000 W.

 1. Mocniejsza myjka ciśnieniowa jest wszechstronniejszym narzędziem i sprawdzi się nie tylko przy myciu samochodu, ale też tarasu czy podjazdu.
 2. Oczywiście taki wybór będzie uzasadniony tylko wówczas, kiedy mamy co myć tym urządzeniem.
 3. Myjka o większym ciśnieniu ma wyższy napór ciśnienia roboczego wytwarzanego przez pompę.
You might be interested:  Jak Zapłacić Za Samochód W Salonie?

Wprawdzie myjka ciśnieniowa do samochodu nie musi wytwarzać strumienia wody o wysokim ciśnieniu, ale jest on wskazany na przykład przy czyszczeniu podjazdu. Z usunięciem błota zaschniętego w nadkolach powinna sobie poradzić myjka z ciśnieniem ok.130 barów.

 1. Dla klasycznego mycia auta wystarczy sprzęt o mocy ok.110 barów uzyskanej z dyszy o szerokim strumieniu do karoserii.
 2. Pamiętajmy, że maksymalny nacisk nie może być zbyt duży, ponieważ pod naporem wody uszkodzimy lakier pojazdu.
 3. Podkreślmy tutaj, że producenci myjek zazwyczaj podają maksymalne ciśnienie pompy.

To jednak parametr mało precyzyjny. Kluczowe jest ciśnienie robocze wytworzone na końcu dyszy.

Czy można myć auto jak jest goraco?

Po pierwsze: nigdy nie myj rozgrzanego samochodu – Jeśli auto jest mocno rozgrzane po trasie (lub stało dłuższy czas na słońcu), powinniśmy odczekać chwilę w cieniu, aby lakier i części mechaniczne się schłodziły. Dotyczy to przede wszystkim tarcz hamulcowych, ponieważ lanie chłodnej wody na rozgrzane elementy może spowodować ich nieodwracalne uszkodzenia.

Jak osuszyć samochód po myciu?

Jak skutecznie osuszyć samochód po myciu? – Po zafundowaniu swojemu autu szorowania warto pomyśleć o usunięciu z niego wody, czyli prościej mówiąc osuszyć jego karoserię. Czynność ta jest bardzo ważne, ponieważ woda pozostawiona na lakierze samochodowym zasycha tworząc nieestetyczne ślady. Nie po to myjemy samochód, żeby wyglądał brzydko. Po umyciu samochodu na mokry lakier możemy zastosować wosk osuszający – fot. motochemia.pl Jak widać na powyższym zdjęciu po spłukaniu końcowym woda nie ścieka samoczynnie z karoserii. Nie ma również efektu kropelkowania, czyli łączenia się wody w większe krople. Gdy samochód nie zostanie dokładnie osuszony, na lakierze mogą pojawić się osady – fot. motochemia.pl

Czy wycierać auto po umyciu?

Jak osuszać samochód mikrowłóknem? – Wybór odpowiedniego mikrowłókna ułatwi nam osuszanie. Ale jak prawidłowo wykorzystaj je do pozbycia się wody z lakieru samochodu? Kluczowe jest, aby mikrowłókno tylko delikatnie przykładać do lakieru – bez przesuwania! Unikaj jakichkolwiek ruchów ręcznika po powierzchni lakieru, bo może to wywołać pojawienie się rys. Mikrowłókno przykładamy do wybranej części karoserii i odczekujemy moment, aby ręcznik wchłonął wodę. Następnie unosimy delikatnie mikrowłókno nie poruszając nim na boki, po czym przykładamy do kolej, nieosuszonej jeszcze części lakieru.

Jak dobrze umyć auto ręcznie?

Ręczne mycie samochodu to zdrowy objaw osoby dbającej o auto i chcącej, by ten proces był jak najbardziej dokładny i efektywny. To również pewien rodzaj „rytuału”, który wykonany dobrze i starannie poprawi nam humor i spowoduje przypływ dumy z dobrze wykonanej roboty.

Owszem, w dobie ogarniającego nas zewsząd pośpiechu nie zawsze jest czas by myć samochód własnoręcznie. Dlatego często korzystamy z myjni automatycznych lub bezdotykowych. Mimo to, raz na jakiś czas powinniśmy znaleźć kilka wolnych chwil, by porządnie doczyścić auto własnymi siłami. Ponieważ myjąc auto samodzielnie, możemy dotrzeć do trudno dostępnych miejsc oraz umyć na przykład szczeliny między zawiasami czy wewnętrzne części progów.

Również podczas mycia, możemy przyjrzeć się stanowi naszego lakieru oraz karoserii, dzięki czemu szybciej zareagujemy na przykład na nowe gniazda korozji. Do mycia auta możemy wybrać szampony zwykłe, z woskiem lub z osuszaczem. Dobry szampon samochodowy to podstawa idealnie umytego pojazdu. Szeroka gama preparatów i akcesoriów do mycia auta. Wybraliśmy szampon SONAX 2w1 z osuszaczem. Specjalne gąbki do mycia powinny być miękkie i chłonne. Przez przystąpieniem do pracy dobrze jest zapoznać się dokładnie z wytycznymi producenta na temat danego szamponu, ponieważ kluczowe jest zachowanie proporcji przy rozcieńczaniu. Piana zbyt gęsta (za dużo koncentratu) w niektórych przypadkach może być mniej skuteczna.

 • Również za duże rozcieńczenie z wodą spowoduje, że piana będzie zbyt rzadka i detergent nie „przyczepi” się do drobinek brudu.
 • Bierzemy się do pracy! Potrzebne będą dwa wiaderka oraz jedna lub dwie gąbki.
 • W jednym z wiaderek rozcieńczamy szampon z wodą, zgodnie z proporcjami podanymi w instrukcji.
 • Do drugiego nalewamy czystą wodę, w której będziemy płukać gąbkę.
You might be interested:  Ile Wynosi Akcyza Za Samochód Z Niemiec?

Najbardziej efektywne jest mycie auta partiami. To szczególnie ważne, ponieważ w cieplejsze dni piana z wodą szybko wysychają, a wtedy ciężko je porządnie spłukać. Myjąc po fragmencie, nie musimy się spieszyć, ani martwić, że jedna połowa auta przyschnie, zanim zdążymy ją spłukać Przed szamponem wstępnie moczymy karoserię. Każdy produkt ma inne proporcje – dobrze się ich trzymać. Mając dwa wiadra: z szamponem i do płukania gąbki unikniemy rys na karoserii. Do mycia auta najlepiej nadają się gęste, miękkie gąbki lub specjalne gąbki z frędzlami. Twarde, sztywne, porowate gąbki mogą porysować lakier! Każdą umytą części karoserii na bieżąco spłukujemy wodą. Każdy element karoserii wymaga odrębnego mycia. Gęste, miękkie gąbki dobrze „wciągają” brud. Gąbka z frędzelkami SONAX łagodnie obchodzi się z lakierem. Idealnie umyte auto charakteryzuje się tym, że na jego dachu tworzy się jednolita, przejrzysta tafla wody, zamiast kilkunastu małych, rozległych „kałuż”. Szampon SONAX 2w1 nie wymaga wycierania. Szampon z wodą w odpowiedniej proporcji aktywuje „osuszczacz”. Idealnie umyte auto charakteryzuje się tym, że na dachu pojawia się jednolita tafla wody. Ręczne mycie pozwala na dotarcie do miejsc, których nie da się umyć na myjni automatycznej lub bezdotykowej. Jeżeli nie dotarliśmy do nich podczas samego mycia, dobrze zająć się nimi wtedy, gdy auto jest jeszcze mokre. Szampon zmiękcza i odkleja brud w każdym zakamarku. Dzięki temu stare, stwardniałe zabrudzenia odchodzą z łatwością. Takich elementów jak wewnętrzna część progów nie umyjemy na myjniach automatycznych, czy bezdotykowych. Umyte progi dobrze od razu wytrzeć do sucha. Dokładne i szczegółowe – takie powinno być mycie ręczne. Niektóre szampony wymagają wytarcia samochodu po umyciu, lub usunięcia wody specjalną gumową wycieraczką. Wycieraczka przydaje się również po wizytach na myjni. Szybko i skutecznie usuwa nadmiar wody z karoserii, dzięki czemu na lakierze nie pozostają po niej brzydkie, jasne plamy. Ściągaczka do wody SONAX, przydaje się na myjniach. Jeżeli nie mamy pod ręką mikrofibry, możemy usunąć nią nadmiar wody. My korzystaliśmy jednak z szamponu SONAX Xtreme 2w1, który zawiera osuszacz. Po myciu auta trzeba tylko rozpuścić pół korka koncentratu w 10 litrach czystej wody i bez mieszania rozlać powoli na dachu auta pozwalając preparatowi spłynąć po karoserii. Mieszanka płynu i wody szybko spływa po lakierze i nie wymaga wycierania. Odpowiednio rozcieńczony szampon z oszuszaczem nie wymaga późniejszego wycierania karoserii. Woda spływa sama, nie pozostawiając smug. Gdy nasz samochód jest już umyty, możemy dokładnie zlustrować go pod względem rys i niedoskonałości lakieru. Jeżeli chcecie dowiedzieć się, jak sobie z nimi poradzić, zapraszamy do poradnika o tym jak usuwać drobne rysy i zabrudzenia. Oraz o tym, jak i czym ręcznie nawoskować auto, by zabezpieczyć je przed deszczem i brudem na dłużej.

Czym myć samochód gąbka czy szczotka?

Czy są alternatywy? – Istnieje wielu kierowców, którzy sceptycznie zapatrują się na mycie samochodu zarówno szczotką, jak i gąbką. Szukają zatem jeszcze innego rozwiązania. Okazuje się, że jest to mikrofibra, Ta ostatnia opcja również znalazła zastosowanie w myciu samochodu.

You might be interested:  Kto Może Odebrać Samochód Z Parkingu Policyjnego?

Może być w formie zwykłej szmatki lub rękawiczki. Jest wyjątkowo delikatna, dodatkowo praktyczna, a trzymana w ręce bądź zachowania w formie rękawicy również bardzo wygodna. Czy sprawdzi się w przypadku każdych zabrudzeń? Może sobie niestety nie poradzić przy większym brudzie. Warto ją mieć na wyposażeniu swoich środków i akcesoriów do pielęgnacji jako dodatek.

Wykonasz nią ostatnie szlify, a na co dzień usuniesz przy jej pomocy kurz z karoserii. Lepiej sprawdzi się do czyszczenia powierzchni wewnątrz pojazdu. Umycie całego samochodu przy pomocy mikrofibry naturalnie jest możliwe, ale wymaga sporo czasu i energii.

 • Ażdy kierowca przed przystąpieniem do mycia auta powinien samodzielnie ocenić czy znajdujące się na nim zabrudzenia są możliwe do usunięcia przy pomocy mikrofibry.
 • W przypadku, gdy na samochodzie zalega zaschnięty osad z pylących drzew lub inne trudne do usunięcia zabrudzenia to śmiało można użyć gąbki albo szczotki.

Niemniej, zanim to zrobimy koniecznie sprawdźmy jej stan, aby mieć pewność, że nie uszkodzimy lakieru.

Czy można myć samochód jak jest na minusie?

Zim drogowcy zabezpieczają jezdnię mieszanką soli i chlorku wapnia. Wraz z błotem pośniegowym stanowią łatwo przywierają one do karoserii samochodu oraz jego wszystkich zakamarków. Dlatego ważne, żeby nawet zimą regularnie myć samochód. Mycie samochodu najlepiej zaplanować przed dłuższą podróżą, ponieważ ogrzane powietrza w kabinie pozwoli odparować wodę z uszczelek.

Gdy postanowimy umyć auto wieczorem i na całą noc postawimy na dworze, rano będziemy mieć poważny problem z dostępem do wnętrza. W czasie mrozów najwygodniejszym sposobem na umycie samochodu jest myjnia automatyczna. Szczotki i woda pod wysokim ciśnieniem wypłuczą sól i błoto, a przy okazji auto zostanie wysuszone.

Wybierając się na automyjnię warto zabrać ze sobą smar silikonowy oraz bawełnianą szmatkę lub mikrofibrę. Przed umyciem auta należy przetrzeć wszystkie uszczelki, a następnie zabezpieczyć je smarem. Profilaktycznie, od czasu do czasu, warto wprowadzić silikon do wnętrza zamka.

 • Smar silikonowy jest najczęściej dostępny w postaci sprayu i gwarantuje smarowanie i ochronę do minus 60 st.C.
 • Oszt niewielkiego pojemnika to kilkanaście złotych.
 • Specjaliści sugerują, żeby po porządnym myciu nadwozia zaaplikować na karoserię wosk, który ochroni blachę przed destrukcyjnym działaniem soli.

Jedynym miejscem, którego nie należy myć podczas zimy jest komora silnika, ponieważ zamarznięte resztki wody mogą doprowadzić do uszkodzeń lub pęknięć przewodów elektrycznych,

Jak myć auto żeby nie było zacieków?

Mycie lakieru auta – Po usunięciu drobin piasku z karoserii i wyczyszczeniu kół można zabrać się za mycie lakieru. Najlepszym rozwiązaniem będzie wlanie wody do wiadra i rozpuszczenie w nim pewnej ilości szamponu tak, żeby stworzyła się piana. Dokładna ilość preparatu, jaką należy dodać do wody powinna być precyzyjnie określona w instrukcji dołączonej do preparatu.

Można wyposażyć się również w drugie wiadro z wodą, służące do opłukiwania gąbki lub rękawicy. Należy czyścić auto ruchami prostymi, unikając kolistych. Po wyszorowaniu auta przychodzi czas na spłukanie szamponu oraz wytarcie karoserii. Właśnie ten etap jest kluczowy dla powstawania smug i zacieków. Aby uniknąć tego problemu, warto wyposażyć się w ręcznik z mikrofibry, który bardzo skutecznie zbiera wodę.

Cały czas należy starać się wycierać ruchami prostymi unikając kolistych. W przypadku kiedy coś przyklei się do maski samochodu (owad, guma do żucia), nie powinno się usuwać tego paznokciem, gdyż może powodować to zarysowanie lakieru. Z tego samego powodu zbyt silne szorowanie gąbką może być też szkodliwe.

Related Post