Auto Blog-Pomóc drogowa Nowości samochodowe Jak Sprawdzić Czy Samochód Nie Jest Zadłużony?

Jak Sprawdzić Czy Samochód Nie Jest Zadłużony?

0 Comments

Jak Sprawdzić Czy Samochód Nie Jest Zadłużony
Zastaw bankowy, jak sprawdzić czy nie ciąży na aucie? 14 kwi 08 01:00 Od dłuższego czasu nie wpisuje się do dowodów rejestracyjnych informacji, że auto jest zastawione. A to w praktyce oznacza, że brak częstego kiedyś wpisu w dowodzie rejestracyjnym o treści “samochód jest przedmiotem zastawu” nie mówi nam nic o ewentualnych wadach prawnych pojazdu. Foto: Auto Świat Zastaw bankowy, jak sprawdzić czy nie ciąży na aucie? Zastaw oznacza, że np. auto jestniespłacone. Wierzycielem zazwyczaj jest bank, w którym poprzedni właściciel zaciągnął kredyt na zakup samochodu. A ów bank może, w przypadku braku terminowej spłaty kredytu, obciążyć właśnie nas – nowych właścicieli auta.

Wprawdzie ryzykujemy najwyżej utratę samochodu, nawet jeśli dług jest wyższy od jego wartości, ale to i tak przykra niespodzianka. I nie ma znaczenia fakt, że to nie my podpisaliśmy umowę kredytową. Jako nabywcy jesteśmy zobowiązani do zachowania szczególnej staranności w weryfikowaniu dokumentów pojazdu, a nasza niewiedza nie jest tutaj żadnym wytłumaczeniem.Informacje o zastawach, odpisyi zaświadczenia można uzyskać osobiście lub pocztą z Centralnej Informacji o Zastawach Rejestrowych (Warszawa, ul.Czerniakowska 100, tel.022 39 76 515, 39 76 517) lub osobiście w ekspozyturach Centralnej Informacji znajdujących się w każdym Wydziale Gospodarczym Rejestru Zastawów.Maszprawo do.

Otrzymania oświadczenia lub odpisu z Centralnej Informacji o Zastawach Rejestrowych za pośrednictwem, Aby otrzymać oświadczenie lub odpis, trzeba jednak wcześniej uiścić opłatę: 15 lub 20 zł w zależności od dokumentu, jaki jest nam potrzebny. Szczegółowe informacje znajdziecie w internecie na stronie http://www.cors.gov.pl/rzII3.htm.

Możesz wybrać się po zaświadczenie osobiście. Wykaz sądów rejonowych prowadzących rejestr zastawów zamieszczamy poniżej. Aby otrzymać informacje, powinniśmy zaopatrzyć sięw kserokopię dowodu rejestracyjnego. Jeśli jej nie mamy, zapiszmy numer nadwozia samochodu, rodzaj samochodu (osobowy, ciężarowy) oraz numer PESEL właściciela.

W przypadku, gdy nieświadomie kupisz samochód obciążony prawem osób trzecich, masz prawo do dochodzenia swoich roszczeń od sprzedawcy. Jeśli zostałeś oszukany, nie wahaj się równolegle złożyć zawiadomienia do prokuratury o popełnieniu przestępstwa. W przypadku kupna samochodu w komisie lub od profesjonalnego sprzedawcy masz prawo żądać odstąpienia od umowy na podstawie stwierdzenia niezgodności towaru z umową.

Białystok, ul. Mickiewicza 103,tel. (0-85) 66 56 264, faks (0-85) 66 56 310 Gdańsk, ul. Piekarnicza 10,tel. (0-58) 32 13 657, faks (0-58) 32 13 658 Katowice, ul. Wita Stwosza 31,tel. (0-32) 251 89 57, faks (0-32) 251 87 24 Kraków, ul. Przy Rondzie 7,tel. (0-12) 619 50 15, faks (0-12) 619 50 17 Lublin, ul. Konrada Wallenroda 4d,tel. (0-81) 477 51 96, faks (0-81) 477 51 97 Łódź, ul. Pomorska 37,tel. (0-42) 630 34 10 wew.112, faks (0-42) 630 39 98 Poznań, ul. Wawrzyniaka 40tel. (0-61) 64 73 730, faks (0-61) 64 73 729 Rzeszów, ul. Hetmańska 15,tel. (0-17) 853 70 41, faks (0-17) 853 70 41 wew.24 Szczecin, Plac Żołnierza 16,tel. (0-91) 460 34 91, faks (0-91) 460 34 91 Wrocław, ul. Poznańska 16-20,tel. (0-71) 334 82 82, faks (0-71) 334 82 81 Warszawa, ul. Barska 28/30,tel. (0-22) 570 51 09, faks (0-22) 570 51 09/12

: Zastaw bankowy, jak sprawdzić czy nie ciąży na aucie?

Contents

You might be interested:  Dlaczego Piorun Nie Uderzy W Samochód?

Jak sprawdzić czy auto nie jest obciążone kredytem?

Jak sprawdzić czy samochód nie jest zadłużony?- Zastaw skarbowy – Sprawa jest już o wiele prostsza, niż w przypadku pierwszego rejestru. Wystarczy wejść na stronę i wpisać w formularz numer VIN lub numer rejestracyjny samochodu, który chcesz sprawdzić. Jak Sprawdzić Czy Samochód Nie Jest Zadłużony

Jak sprawdzić czy auto jest poszukiwane?

Jak sprawdzić, czy samochód nie był kradziony? Szukamy auta tygodniami, czasem miesiącami. Jeździmy do komisów, umawiamy się ogłoszeniodawcami na oględziny pojazdu. Przeważnie koncentrujemy się na sprawdzeniu stanu technicznego samochodu, a do skontrolowania dokumentów przykładamy już mniejszą wagę.

 • Tymczasem to duży błąd.
 • Co jeśli okaże się, że auto, które kupiłyśmy, pochodzi z kradzieży? Kupując używane auto, warto mieć wstępne rozeznanie w cenach – po ile średnio sprzedaje się na rynku dana marka, model, rocznik.
 • Poza tym do wszelkich „okazji” podchodźmy z dużą dozą rezerwy.
 • Jeśli ktoś szybko chce sprzedać samochód za połowę jego ceny rynkowej, to jest to z pewnością podejrzane.

Jeśli auto nam się podoba i chciałybyśmy je kupić, szczególnie wnikliwie przestudiujmy jego historię. Dokładnie sprawdźmy wszystkie dokumenty. Każdy samochód musi mieć udokumentowaną historię – data pierwszej rejestracji, daty kolejnych, zmiany właścicieli, regularność badań technicznych pojazdu, ważność polisy OC.

Wszystkie zmiany, których dokonywano w dowodzie rejestracyjnym muszą być potwierdzone pieczątką i odnotowane na ostatniej stronie dokumentu. Zweryfikujmy też dane w karcie pojazdu (chyba że w dowodzie rejestracyjnym jest informacja, że karta nie została wydana). Warto również przejrzeć książkę serwisową i rachunki za wykonane naprawy.

Jeżeli auto jest sprowadzone zza granicy, koniecznie upewnijmy się, czy sprzedający przekazuje nam komplet dokumentów niezbędnych do rejestracji w Polsce. Gdy kupujemy auto w komisie, pośrednik powinien odkupić auto od sprzedającego i dopiero wtedy nam go sprzedać, albo na umowie powinny figurować trzy strony – sprzedający, pośrednik (komis) i my jako kupujące.

Jak sprawdzić, czy samochód nie był kradziony? Pomocny będzie przede wszystkim kod VIN, czyli cyfrowo-literowy numer identyfikacyjny pojazdu, który składa się z siedemnastu znaków, nadanych przez producenta. Musimy pamiętać, że numer VIN ma być zawsze czytelny. – Potencjalny kupiec powinien sprawdzić tabliczki znamionowe, na których są zawarte numery VIN, potwierdzające tożsamość samochodu – mówi st.

sierż. Krzysztof Łach z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. – Takie tabliczki montowane są w różnych miejscach samochodu, w zależności od konkretnej marki pojazdu. Jedna tabliczka zwykle znajduje się przy szybie, druga jest na przykład umieszczona na silniku, albo przy przednich drzwiach.

 1. Zawarte na tabliczce numery trzeba porównać z numerami w dowodzie rejestracyjnym, w karcie pojazdu, w książce serwisowej, która jest być może dołączana do samochodu i z numerami figurującymi na innych dokumentach.
 2. Następnie, znając numer VIN, warto zweryfikować dane pojazdu w ogólnodostępnych serwisach.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych udostępniło stronę www.historiapojazdu.gov.pl, gdzie zupełnie bezpłatnie, możemy sprawdzić istotne dla nas informacje i otrzymać raport z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Wystarczy wpisać numer rejestracyjny samochodu, datę pierwszej rejestracji i VIN pojazdu, a poznamy dane techniczne (pojemność i moc silnika, rodzaj paliwa, liczba miejsc, masa pojazdu, liczba i rozstaw osi), rok produkcji, datę wydania dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu, województwo, w którym zarejestrowano pojazd, terminy przeglądów rejestracyjnych i informację o aktualnych badaniach, stan licznika (spisany przy ostatnim badaniu technicznym), liczbę właścicieli/współwłaścicieli, a nawet informacje o polisie OC (chociaż, jeśli auto było ubezpieczane w ostatnich dniach, to informacji może jeszcze nie być w serwisie).

 • Dowiemy się też, czy auto nie jest oznaczone w bazie jako kradzione.
 • Warto również skorzystać z serwisu, gdzie można kupić raport na temat historii pojazdu.
 • Znajdują się w nim też informacje z kilkunastu baz kradzionych aut z różnych krajów europejskich (Włochy, Czechy, Rumunia, Litwa, Słowenia, Holandia, Szwecja, Norwegia), a także z Kanady.
You might be interested:  Co To Znaczy Wziąć Samochód W Leasing?

Bardzo dobrym sposobem na sprawdzenie samochodu przed zakupem jest podjechanie nim (oczywiście wraz ze sprzedającym) do najbliższego komisariatu policji i zweryfikowanie danych pojazdu w policyjnej bazie. Trzeba mieć przy sobie komplet dokumentów pojazdu i dowody tożsamości.

 • By uniknąć czekania na komisariacie, najlepiej umówić się z dyżurnym policji na konkretną godzinę i wtedy podjechać wraz ze sprzedającym – informuje st. sierż.
 • Rzysztof Łach z biura prasowego KWP w Krakowie.
 • Po spisaniu danych dyżurny policji sprawdza samochód w systemie.
 • Od razu dostaniemy wydruk z systemu, potwierdzający, czy auto nie pochodzi z kradzieży.

Taki wydruk pomoże nam uniknąć kupienia kradzionego samochodu – dodaje st. sierż. Krzysztof Łach. – Spadnie też z nas prawdopodobieństwo zarzutu paserstwa (w tej sytuacji – kupna kradzionego auta). Policjant nie tylko sprawdzi numer VIN pojazdu w systemie, ale od razu może dokonać oględzin auta.

 • Skontroluje, czy numer VIN na tabliczce znamionowej jest dobrze widoczny, czy nie ma na nim śladów jakiejkolwiek „ingerencji” i czy nie był „przebity”.
 • Może też stwierdzić, czy nie ma śladów włamania do auta – czy stacyjka i zamki do drzwi nie są zarysowane, czy sprzedający ma dwa komplety oryginalnych kluczyków, czy wszystkie szyby mają ten sam numer wytłoczony przez producenta.

Obejrzenie samochodu pod kątem włamania, nawet jeśli w systemie policyjnym nie ma adnotacji o kradzieży, pozwoli nam upewnić się, co do stanu prawnego pojazdu, który zamierzamy kupić. Mogą się bowiem zdarzyć sytuacje, że auto zostało skradzione kilka dni wcześniej, a właściciel jeszcze tego faktu nie zgłosił na policję, bo na przykład jest na urlopie i nic nie wie o kradzieży.

 • Nieumyślne paserstwo Gdy kupujemy używany samochód, dla własnego dobra zweryfikujmy jego dane.
 • Jeśli przed zakupem nie dokonamy sprawdzenia auta, a później okazałoby się, że było kradzione, może nam zostać postawiony zarzut paserstwa.
 • W przepisach jest napisane, że trzeba przedsięwziąć wszystkie środki, by sprawdzić, czy dana rzecz nie pochodzi z kradzieży.

W tym przypadku, będzie to sprawdzenie danych pojazdu na komisariacie – wyjaśnia st. sierż. Krzysztof Łach z biura prasowego KWP w Krakowie. Nawet jeśli stałyśmy się paserkami zupełnie nieświadomie, prawo nas nie oszczędzi. Nie dość, że policja zarekwiruje nasz nabytek, stracimy pieniądze, które na niego wydałyśmy, to jeszcze grozi nam odpowiedzialność karna.

Podczas postępowania zbadane zostanie to, czy kupując pojazd działałyśmy w „dobrej wierze”, tzn. czy skontrolowałyśmy legalność auta, udając się chociażby w tym celu przed zakupem na komisariat. Jeśli natomiast nie dopełniłyśmy tych czynności, a w dodatku samochód kupiłyśmy dość tanio, „okazyjnie”, sąd może uznać, że działałyśmy w „zlej wierze”, czyli liczyłyśmy się z możliwością nabycia kradzionego pojazdu.

Wówczas grozi nam kara grzywny lub kara pozbawienia wolności nawet do pięciu lat. Jeśli zatem planujemy kupno używanego pojazdu, sprawdźmy koniecznie jego historię i stan prawny. Tak dla własnego spokoju. Warto mieć świadomość, że ostrożność przy zakupie w okazyjnej cenie nie dotyczy tylko samochodów.

Jak sprawdzic czy auto nie było kradzione?

Jak sprawdzić, czy samochód nie jest kradziony? – Najprostszym sposobem będzie wejście na stronę internetową Centralnej Ewidencji Pojazdów dostępną pod adresem, Tu wpisać należy dane auta (numer rejestracyjny,, data pierwszej rejestracji). Uzyskamy w ten sposób pełen zakres informacji o pojeździe.

 1. Od pierwszej rejestracji począwszy, poprzez adnotacje o właścicielach i aktualnym przebiegu, na fakcie o badaniu technicznym czy zawartym ubezpieczeniu OC skończywszy.
 2. Dzięki tym danym posiądziemy wiedzę na temat sprawności pojazdu oraz ewentualnej jego kradzieży.
 3. Innym sposobem na skontrolowanie legalności pochodzenia samochodu jest udanie się na najbliższy posterunek policji.
You might be interested:  Samochód Na Który Nie Trzeba Mieć Prawa Jazdy Cena?

Dowiemy się tam, czy pojazd wpisany jest do bazy CEP, czy nie figuruje w rejestrze pojazdów skradzionych lub czy nie ma przebitych numerów VIN.

Jak sprawdzić czy auto ma zajęcie komornicze?

Gdzie sprawdza się, czy samochód nie jest zajęty przez komornika? – Weryfikacja tego, czy samochód nie jest zajęty przez komornika, leży po stronie jego aktualnego nabywcy. Mimo iż zgodnie z art.169 Kodeksu cywilnego nabywca działający w dobrej wierze nie powinien ponosić odpowiedzialności za zatajenie faktycznego stanu przez sprzedawcę, w praktyce kupno pojazdu z zajęciem komorniczym to same kłopoty.

 1. Ich rozwiązanie zależy często od dobrej woli komornika.
 2. Jak można sprawdzić stan prawny samochodu? Na szczęście nie trzeba angażować do tego baz dłużników czy,
 3. Najważniejsze informacje znajdują się w bazie danych CEPiK, czyli Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.
 4. To specjalny system informatyczny, który gromadzi rozmaite informacje nie tylko o samochodach, lecz także ich właścicielach oraz osobach posiadających dokument prawa jazdy.

W CEPiK znajdziemy również dane dotyczące przeszłości konkretnego pojazdu. W efekcie istnieje możliwość poznania liczby poprzednich właścicieli auta w kraju, aktualności ubezpieczenia OC czy zaznajomienia się z parametrami technicznymi i elementami wyposażenia.

Jak sprawdzić zastaw skarbowy na samochodzie?

Formy weryfikacji – Rejestr Zastawów Skarbowych jest jawny. Każdy może w nim bezpłatnie sprawdzić, czy dana rzecz lub prawo majątkowe jest obciążone zastawem skarbowym. Służy do tego wyszukiwarka udostępniona on-line na Portalu Podatkowym (www.podatki.gov.pl/inne-narzedzia/rejestr-zastawow-skarbowych).

Aplikacja wyszukuje informacje o zastawach skarbowych na podstawie numeru identyfikacyjnego ruchomości lub zbywalnego prawa majątkowego. Aby sprawdzić pojazd, należy podać numer: VIN, rejestracyjny, nadwozia, podwozia albo ramy. W przypadku maszyny potrzebny jest numer: seryjny, fabryczny lub tabliczki znamionowej, a w odniesieniu do statku – numer kadłuba.

Weryfikacja zbywalnego prawa majątkowego wymaga podania numeru akcji, obligacji czy patentu. Jeżeli rzecz lub prawo majątkowe obciążone jest zastawem skarbowym, pojawi się informacja zawierająca opis przedmiotu zastawu skarbowego oraz dane dotyczące wierzyciela.

Informacje te są aktualne na godzinę 24 00 dnia poprzedniego. Nie mają jednak mocy dokumentu urzędowego. Większą ochronę daje wypis z Rejestru Zastawów Skarbowych. Może go uzyskać każdy zainteresowany. Wypis zawiera informacje o obciążeniu ruchomości lub zbywalnego prawa majątkowego zastawem skarbowym, a także o wysokości zabezpieczonej w ten sposób kwoty, dacie powstania zastawu skarbowego oraz organie dokonującym wpisu.

Przewiduje to art.46c § 1 Ordynacji podatkowej. Wniosek o wypis z Rejestru Zastawów Skarbowych należy sporządzić na formularzu WW-1. Podaje się w nim dane pozwalające na identyfikację sprawdzanej ruchomości lub zbywalnego prawa majątkowego. Wniosek można wnieść w formie papierowej (składając w dowolnym urzędzie skarbowym lub przesyłając drogą pocztową) albo w postaci elektronicznej za pośrednictwem platformy ePUAP.

Ile kosztuje sprawdzenie auta w serwisie?

W zależności od modelu auta koszt takiej usługi to 50-200 zł.

Jak sprawdzić faktyczny stan licznika w samochodzie za darmo?

Co warto wiedzieć? –

 1. Przed zakupem możesz sprawdzić bezpłatnie przebieg samochodu na stronie historiapojazdu.gov.pl w bazie CEPiK.
 2. Aby sprawdzić historię pojazdu w bazie CEPiK, należy podać numer rejestracyjny, numer VIN i datę pierwszej rejestracji.
 3. Za cofanie licznika grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.
 4. Zwykle większy przebieg samochodu oznacza wyższą składkę OC.

Related Post