Auto Blog-Pomóc drogowa Nowości samochodowe Jak Ubezpieczyć Samochód Na Wyjazd Za Granicę?

Jak Ubezpieczyć Samochód Na Wyjazd Za Granicę?

0 Comments

Jak Ubezpieczyć Samochód Na Wyjazd Za Granicę
Osobne ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę – tak czy nie? – Czy konieczne jest osobne dummy ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę? Nie – wyruszając autem do wielu państw, nie potrzebujemy osobnego ubezpieczenia samochodu na wyjazd. Jedynym obowiązkowym ubezpieczeniem posiadacza auta na wyjazd za granicę jest dummy ubezpieczenie OC, które i tak jesteśmy zobowiązani posiadać w Polsce.

Czy można ubezpieczyć samochód na wyjazd za granicę?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest ważne na terenie państw UE oraz kilku innych krajów spoza wspólnoty. Przed wyjazdem za granicę warto rozważyć zakup dodatkowych polis, które zapewnią pomoc na wypadek awaryjnej sytuacji. Podczas zagranicznej wycieczki nieocenionym typem ubezpieczenia komunikacyjnego jest polisa AC, która zabezpiecza, m.in.

przed uszkodzeniem lub kradzieżą pojazdu. Osoby planujące wyjazd samochodem za granicę często zastanawiają się, czy posiadane przez nich ubezpieczenie będzie uznawane w innych krajach. Dlatego przed podróżą warto upewnić się, gdzie obowiązuje polskie OC oraz rozważyć zakup dodatkowych polis, które zapewnią nam pomoc w razie kłopotów za granicą.

Przede wszystkim należy jednak zminimalizować ryzyko wystąpienia przykrych zdarzeń oraz właściwie przygotować się do wyjazdu. Jak mawia stare przysłowie – „co kraj to obyczaj”. Podobnie jest z przepisami i regulacjami prawnymi. Na szczęście od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej, wiele przepisów zostało ujednoliconych, dzięki czemu na terenach różnych państw obowiązują te same reguły.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę?

Składka OC+AC już od 559 zł / rok! Składka OC+AC już od 559 zł / rok! Assistance w podróży od 49 zł / 7 dni! Assistance w podróży od 49 zł / 7 dni!

Jak ubezpieczyć się na wyjazd za granicę?

Co warto wiedzieć? –

 1. Rodzaj ubezpieczenia turystycznego powinien być dopasowany do indywidualnej sytuacji każdego podróżującego.
 2. Ubezpieczenie turystyczne powinno zapewniać taką ochronę jak NNW, Assistance, OC w życiu prywatnym, ubezpieczenie od COVID-19.
 3. Warto zwrócić uwagę także na takie rozszerzenia, jak klauzula alkoholowa, ubezpieczenie od sportów ekstremalnych, rozszerzenia dla chorób przewlekłych.
 4. Ubezpieczenie turystyczne najlepiej znaleźć, porównując oferty dostępne na rynku. mamy wtedy pewność, że nie tylko cena, ale i zakres będę odpowiednio dostosowane do naszych możliwości i preferencji.

Jak działa ubezpieczenie samochodu za granicą?

W UE wystarczy OC samochodu – OC samochodu ubezpieczonego w Polsce będzie ważne w krajach członkowskich Unii Europejskiej oraz na terenie Andory, Islandii, Norwegii i Szwajcarii. Bez dodatkowych dokumentów odwiedzimy także Liechtenstein, Monako, San Marino, Wyspy Normandzkie, Gibraltar, Wyspę Man i Wyspy Owcze.

Jakie ubezpieczenie dla kierowcy międzynarodowego?

Jakie są różnice pomiędzy EKUZ, a prywatnym ubezpieczeniem? – Zasadnicza różnica polega na tym, że EKUZ można uzyskać za darmo, a za ubezpieczenie prywatne trzeba zapłacić. Kierowcy oddelegowanemu za granicę, karta EKUZ umożliwia dostęp do wyłącznie publicznych placówek medycznych.

EKUZ zapewnia ochronę dla kierowcy jaka przysługuje obywatelowi danego kraju. Więc jeśli np. we Francji obywatele dopłacają do leczenia szpitalnego to firma transportowa również będzie zobowiązana do dopłaty. Polisa kosztów leczenia gwarantuje dostęp do prywatnych i publicznych placówek medycznych. Zakres ochrony regulują ogólne warunki umowy, a nie przepisy danego państwa.

Ubezpieczyciele pokrywają 100% kosztów leczenia. Co najważniejsze, prywatne ubezpieczenie gwarantuje organizację i pokrycie kosztów transportu (również medycznego) do kraju zamieszkania kierowcy. EKUZ, niestety nie. Poniżej tabela przedstawiająca różnice pomiędzy EKUZ a, polisą kosztów leczenia:

PRODUKT EKUZ KLiA
Zasięg terytorialny ubezpieczenia Kraje Unii Europejskiej, a także: Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria Bez ograniczeń
Koszty leczenia Zależnie od kraju Tak, do wysokości sumy ubezpieczenia
Organizacja pomocy/leczenie Nie Tak, organizacja pomocy medycznej w danym kraju bez konieczności samodzielnego poszukiwania placówki medycznej, organizacja i pokrycie kosztów powrotu do kraju
Publiczna służba zdrowia Tak Tak
Prywatna służba zdrowia Nie Tak
Dopłata do pobytu w szpitalu i recept Zależnie od kraju Zwrot 100% do wysokości sumy ubezpieczenia
Koszt transportu do Polski Nie Tak
Właściciel Każdy kierowca musi mieć swoją kartę Jedna polisa obejmuje wszystkich kierowców
Okres ważności do 6 miesięcy 12 miesięcy
Koszty wydania Nie Zależnie od ubezpieczyciela, destynacji, czasu ochrony, zakresu ochrony i liczby ubezpieczonych

Czy za granicą trzeba mieć polisę OC przy sobie?

Dowód rejestracyjny i polisa OC- czy trzeba je wozić w aucie? Dwukrotne zmiany w Prawie o ruchu drogowym spowodowały zmiany w zakresie konieczności wożenia ze sobą dokumentów pojazdu czy prawa jazdy. Zobacz, które będą Ci potrzebne podczas kontroli drogowej.

dowodu rejestracyjnego pojazdu,papierowego potwierdzenia ważności polisy OC,prawa jazdy.

Natomiast nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym dokonana w 2018 roku spowodowała, że zniesiony został obowiązek wożenia ze sobą podczas jazdy samochodem dowodu rejestracyjnego. Wielu kierowców zastanawia się jednak, czy trzeba wozić OC w aucie. Okazuje się, że także nie ma takiego wymogu.

Czy karta pojazdu jest potrzebna za granicą?

Polisa OC, Zielona Karta czy ubezpieczenie graniczne? – To, jakich dokumentów związanych z ubezpieczeniem, będziesz potrzebował, zależy od wybranego celu podróży. We wszystkich krajach Europy Zachodniej i Skandynawii wystarczy aktualna polisa OC. Natomiast w przypadku wschodniej części kontynentu i Bałkanów sytuacja nieco się komplikuje.

Albanii, Azerbejdżanie, Białorusi, Czarnogórze, Mołdawii, Macedonii Północnej, Rosji, Turcji i Ukrainie.

Jedynym krajem w Europie, które nie uznaje systemu Zielonej Karty, jest Kosowo. Co to oznacza dla kierowców z innych państw? Niestety na granicy będziesz musiał wykupić ubezpieczenie graniczne, które kosztuje 30 euro na 15 dni oraz 41 euro na 30 dni. System Zielonej Karty został wymyślony z dwóch powodów.

 1. Po pierwsze miał ułatwić kierowcom poruszanie się po innych państwach, tak, by nie musieli w każdym z nich wykupywać ubezpieczenia OC.
 2. Po drugie pozwala on na otrzymanie odszkodowanie od ubezpieczyciela sprawcy z innego kraju.
 3. Czy taką Zieloną Kartę otrzymuje się za darmo? Cena Zielone Karty zależy od ubezpieczyciela.

Na przykład Aviva, Compensa, Generali, LINK4, PZU, Uniqa i Proama dodają ją bezpłatnie do ubezpieczenia OC. Natomiast inni ubezpieczyciele wymagają dodatkowych składek – wylicza Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl. Pamiętaj, że czas oczekiwania na Zieloną Kartę może wynieść nawet parę tygodni, więc zawsze bezpieczniej jest złożyć wniosek o jej wydanie z odpowiednim wyprzedzeniem.

Ile kosztuje ubezpieczenie europejskie?

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Europa Ubezpieczenia Koszty leczenia 1 377 101 zł 29,00 zł 1 os. / 1 dzień Kup ubezpieczenie
Dodatkowo: NNW: 45 903 złOC: 459 034 zł ubezpieczenie Covid-19OC sportowe: 459 034 zł 27 sportów objętych ochronąsprzęt sportowy

Ile kosztuje ubezpieczenie podróży?

Co warto wiedzieć? –

 1. Najtańsza polisa dostępna jest za 3,74 zł dziennie.
 2. Najdroższą na terenie Europy można mieć za około 70 zł/dzień, a na świecie za nieco ponad 100 zł dziennie.
 3. Optymalna cena polisa powinna być dopasowana do zakresu ochrony, kierunku i charakteru wyjazdu.
 4. Najlepiej więc porównać ubezpieczenia samodzielnie i wybrać coś dla siebie.

Czy warto wykupić ubezpieczenie podróżne?

10. Zapewnisz sobie bezpieczne i beztroskie wakacje z polisą – Najważniejszy powód posiadania ubezpieczenia jest jeden: polisa turystyczna zapewni nam bezpieczne, spokojne, beztroskie wakacje, a w razie sytuacji kryzysowych – otrzymamy niezbędną pomoc.

Czy OC dziala w UE?

W jakich krajach zadziała moje OC? – Podróżując samochodem zarejestrowanym w Polsce po terytorium zdecydowanej większości państw Europy wystarczy mieć przy sobie potwierdzenie posiadania ważnego ubezpieczenia OC. Polskie OC zadziała na terenie Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Posiadając taką polisę bez obaw możemy podróżować po drogach Andory, Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Islandii, Irlandii, Luksemburgu, Łotwy, Malty, Niemiec, Norwegii, Portugalii, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Włoch, na Węgrzech, Litwie i Cyprze.

zadziała również na terytorium Lichtensteinu, Monako, San Mariono, wyspy Normandzkich, Gibraltaru, Wyspy Man oraz Wysp Owczych.

Czy polskie ubezpieczenie samochodu obowiązuje w Niemczech?

Czy ubezpieczenie samochodu w Niemczech jest obowiązkowe? – Ubezpieczenie samochodu w Niemczech jest obowiązkowe. Wszystkie auta zarejestrowane w Niemczech muszą posiadać ubezpieczenie KFZ -Haftpflichtversicherung, czyli odpowiednik polskiego ubezpieczenia OC.

Co z dietami kierowców 2022?

Wynagrodzenie kierowców rewolucyjne zmiany w 2022 r. Dlaczego wypłata „pod stołem” jest nie tylko nielegalna, ale też nieopłacalna? Jednym z grzechów głównych, które w dłuższej perspektywie mogą wpłynąć nawet na bankructwo przedsiębiorstwa, jest wypłata części wynagrodzenia kierowców „pod stołem”. W artykule, poza wyjaśnieniem zmian, przytoczone zostaną przykłady często spotykane w firmach specjalizujących się w przewozach międzynarodowych, w których rozliczanie kierowców w sposób prawidłowy jest nie tylko bezpieczne dla firmy, ale często także korzystniejsze finansowo.

Struktura wynagrodzenia kierowców po 2 lutego 2022 r. W przypadku kierowców wykonujących przewozy międzynarodowe przed zmianą Ustawy o czasie pracy kierowców z lutego 2022 r. większość otrzymywanych kwot stanowiły przede wszystkim nieopodatkowane i nieoskładkowane diety oraz ryczałty za nocleg. W wielu przypadkach było to nawet 2/3 otrzymywanej zapłaty.

Zgodnie ze zmianami w Ustawie o czasie pracy kierowców – począwszy od 2 lutego 2022 r., kierowcy wykonujący przewozy międzynarodowe nie są w podróży służbowej, a więc nie należą im się nieopodatkowane i nieoskładkowane diety i ryczałty za nocleg. Wynika z tego, że wszystkie wypłacane kwoty są tytułem wynagrodzenia, a to podlega odpowiedniemu oskładkowaniu i opodatkowaniu.

Przy przeliczeniu składek oraz zaliczki na podatek należy uwzględniać wprowadzone również w lutym ulgi, które zależą od liczby dni przebywania za granicą. Im więcej czasu kierowca przebywa za granicą, niezależnie od rodzaju wykonywania przewozu, tym większe będą kwoty nieoskładkowane i nieopodatkowane.

Zmiany w wynagrodzeniu zagranicznym Kolejnym ważnym elementem wynagrodzenia, który uległ znacznej zmianie, są dopłaty za pracę w innych krajach. Zmiana dotyczyła przede wszystkim ujednolicenia zasad dotyczących przewozów, które podlegają pod delegowanie – są to przewozy powiązane z cross-trade oraz kabotażami.

wynagrodzenie zasadnicze, dodatki za czas pracy w godzinach nocnych (np. w formie zryczałtowanej), wynagrodzenie za nadgodziny (np. w formie zryczałtowanej), wynagrodzenie za czas dyżurów (np. w formie zaliczki), dopłaty do płac zagranicznych (w przewozach typu cross-trade i kabotażu), inne dodatkowe składniki określone przez pracodawcę lub wynikające z umowy (np. premie, dodatek stażowy).

Czym różni się wynagrodzenie kierowcy wykonującego wyłącznie przewozy krajowe? Podstawową różnicą jest brak dopłat do płac zagranicznych, gdyż taki kierowca nie wykonuje przewozów, w których taka płaca jest wymagana (cross-trade, kabotaże). Kolejną różnicą jest brak możliwości stosowania ulg dotyczących oskładkowania oraz opodatkowania wynagrodzenia.

 • Z drugiej strony jednak w przypadku kierowców wykonujących przewozy krajowe należy także naliczać nieopodatkowanie i nieoskładkowane delegacje krajowe (diety i ryczałty za nocleg).
 • Woty tych ostatnich uległy zmianie od 28 lipca 2022 r.
 • Obecnie dieta wynosi 38 zł za dobę, a ryczałt za nocleg 57 zł.
 • Gdy kierowca wykonuje zarówno przewozy międzynarodowe, jak i krajowe W przypadku takich kierowców, poza standardowymi składnikami wynagrodzenia, mogą się pojawić także dopłaty do płac zagranicznych.

Wówczas częstym przypadkiem będzie sytuacja, w której z jednej strony będą naliczane ulgi, niższe podstawy opodatkowania i oskładkowania w związku z przebywaniem za granicą oraz delegacje – z uwagi na przewozy krajowe. Czym są wirtualne diety i jakie mają znaczenie w liczeniu wynagrodzenia? W przypadku kierowców międzynarodowych bardzo ważnym elementem rozliczenia wynagrodzenia po lutym 2022 r.

 • Jest uwzględnienie w przeliczeniu tzw.
 • Wirtualnych diet – są to ulgi, które wpływają na niższe podstawy opodatkowania i oskładkowania wynagrodzenia kierowców międzynarodowych.
 • Wirtualne diety nalicza się za czas przebywania na terytorium innych krajów – korzystając z zasad i stawek rozliczania diety zagranicznej z rozporządzenia o podróżach służbowych.

Najczęściej każdy odcinek zagraniczny rozlicza się oddzielnie. Wirtualne diety nie są wypłacane kierowcy – służą jedynie do obniżenia podstaw oskładkowania i opodatkowania. W przypadku oskładkowania – kwotą, od której nie odprowadza się składek, jest kwota obliczonych wirtualnych diet, ale tylko ponad prognozowane przeciętne wynagrodzenie (5922 zł w 2022 r.).

W kwestii naliczania podatku kwotą wolną od podatku jest wynagrodzenie odpowiadające wysokości 30 proc. wirtualnych diet, bez żadnego progu minimalnego. Podsumowując, zasada jest prosta – im większe diety wirtualne, tym większe możliwe kwoty wynagrodzenia bez ZUS i podatku. Przykład rozliczenia kierowcy międzynarodowego Jako przykład posłuży kierowca, który ma standardową umowę na tzw.

minimalnej krajowej. Wykonuje on przewozy międzynarodowe, przebywając w krajach zachodnich 21 dni w miesiącu. Sporadycznie realizuje przewozy cross-trade i kabotaże, przez co pojawi się także dopłata do wynagrodzenia w innych krajach. Lista płac tego kierowcy, po przeliczeniu wynagrodzenia na podstawie danych z karty kierowcy w czerwcu, wyglądała następująco:

Wynagrodzenie zasadnicze 3 010 zł Wynagrodzenie za dyżur 290 zł Ryczałt za nadgodziny 400 zł Ryczałt za godziny nocne 50 zł Rozliczenie ryczałtów 232 zł Wyrównanie do płacy zagranicznej 1 602 zł

Łącznie daje to wymagane przepisami i umową o pracę wynagrodzenie w wysokości 5 584 zł brutto. Przy przeliczeniu tego wynagrodzenia na wynagrodzenie netto należy uwzględnić wirtualne diety. W tym przypadku z racji przebywania za granicą 21 dni, wynoszą one 5100 zł.

 1. Oczekiwane wynagrodzenie znacznie niższe niż wymagane przepisami Wynagrodzenie netto obliczone z ww.
 2. Kwoty, uwzględniając wirtualne diety oraz zmiany podatkowe od lipca, wynosi 4 300 zł – a to przy obecnych realiach zdecydowanie za mało.
 3. W takiej sytuacji, aby wyrównać wynagrodzenie do oczekiwanego przez kierowcę poziomu, pracodawcy postępują dwojako: albo prawidłowo wypłacają całość kwot jako wynagrodzenie, np.

w formie premii, albo działają niezgodnie z prawem i wypłacają pozostałą kwotę „pod stołem”. W ww. porównaniu okazuje się, że sposób legalny wypłaty wynagrodzenia, czyli naliczenie odpowiedniej premii, aby osiągnąć na liście płac oczekiwane realne wynagrodzenie w wysokości 8 600 zł, jest korzystniejsze finansowo, niż wypłata pod stołem – różnica wynosi w tym przypadku 326 zł.

W przypadku wypłaty pod stołem nie można zastosować ulg dotyczących oskładkowania, gdyż oficjalne wynagrodzenie brutto na liście płac jest niższe niż 5 922 zł. Dodatkowo należy zwrócić uwagę, że pieniądze wypłacane „pod stołem” nie są darmowe – bardzo często trzeba będzie od nich odprowadzić podatek dochodowy oraz składkę zdrowotną pracodawcy.

Oczywiście koszt tych kwot może być różny w różnych przedsiębiorstwach i zależeć m.in. od formy prowadzenia działalności. Innym czynnikiem wpływającym na różnice są ostatnie – lipcowe zmiany w przepisach – obniżające podatek w pierwszym progu do 12 proc.

W przypadku wyliczenia zgodnego z przepisami, aby osiągnąć 8 600 zł wypłaty „na rękę”, uwzględniając wirtualne diety, na liście płac powinna znajdować się kwota 10 517 zł brutto. Najczęściej uzupełnieniem do takiej kwoty jest składnik nazwany premią – w tym przypadku w wysokości 4 933 zł brutto. Przy tym rozliczeniu przysługujące ulgi zostały wykorzystane niemal w całości – gdyż składki odprowadzone zostały od kwoty 5 922 zł.

Czy wynagrodzenie kierowcy powinno wynosić minimum 5 922 zł? Przy okazji zmian powstało również wiele mitów – jednym z bardziej popularnych jest to, że kierowca musi zarobić 5922 zł – nie jest to prawdą! Takie myślenie może wynikać z braku zrozumienia sposobu przeliczania wynagrodzeń i odprowadzania składek i podatku.

 • Rzeczywiście ta kwota jest bardzo ważna i powinna być uwzględniana, ale tylko w odpowiednich przypadkach przy obliczaniu składek do ZUS.
 • Czy rozliczenie zgodne z przepisami będzie zawsze korzystniejsze? Niezależnie od korzyści finansowych „tu i teraz” lub ich braku – prawidłowe, zgodne z przepisami rozliczenie wiąże się z brakiem obaw o kontrole przez ZUS, US czy PIP oraz przed roszczeniami pracowników.

Duże znaczenie w tej kwestii mają zmiany dotyczące zwalczania szarej strefy wprowadzone początkiem 2022 r. Konsekwencje nielegalnej wypłaty części wynagrodzenia zgodnie ze zmianami będą obciążać wyłącznie pracodawcę, a nie pracownika. To pracodawca będzie płacił podatek od części wynagrodzenia wypłacanego pod stołem.

Nieuczciwi pracodawcy będą również zobowiązani do zapłaty w całości składek na ubezpieczenia społeczne i składki zdrowotnej od wynagrodzeń wypłacanych pod stołem. Dodatkowo, zarówno wypłacone wynagrodzenia, jak i składki nie będą mogły zostać zaliczone przez pracodawców do kosztów uzyskania przychodu.

Z kolei pracownik otrzymujący część wynagrodzenia w sposób nielegalny nie będzie płacił podatku od dochodów z tytułu zaniżonych zarobków, nie będzie finansował składek na ubezpieczenia społeczne od ujawnionego wynagrodzenia, bo składki te będą w całości pokrywane przez pracodawcę, również w tej części, która na zasadach ogólnych jest finansowana przez pracownika oraz będzie mógł się ubiegać o przeliczenie m.in.

Wynagrodzenia urlopowego czy też chorobowego wg faktycznych kwot. Prawidłowa ewidencja czasu pracy – zmiany od maja 2022 Od 29 maja obowiązuje zmieniony artykuł 25 Ustawy o czasie pracy kierowców, który określa szczegółowe zasady prowadzenia ewidencji czasu pracy kierowców. Zostały w nim wyszczególnione elementy, które powinna zawierać ewidencja oraz wprowadzone zostały nowe, jak np.

informacja o dyżurach. Ewidencją nie mogą być już same pliki źródłowe pobrane z kart kierowców i tachografów, ale to na ich podstawie należy stworzyć odpowiedni rejestr. Do 10 lat wydłużył się także czas przechowywania ewidencji. AUTOR

Mateusz Włoch ekspert ds. rozwoju i szkoleń

Uczestnik spotkań CORTE oraz Tachograf Forum, a także członek zespołu projektowego, pracującego nad rozwojem oprogramowania i sprzętu firmy INELO. Ekspert do spraw znajomości i wdrażania oprogramowania 4Trans®. Do jego głównych zadań należy przeprowadzanie wdrożeń i szkoleń z zakresu analizy i rozliczania czasu pracy kierowców.

Od jakiej kwoty ZUS dla kierowców?

Nowe zasady rozliczania w ZUS kierowców w transporcie międzynarodowym – Biuro rachunkowe Opole, księgowość i usługi księgowe – LIDER Opole Łukasz Lachowski Jeszcze do niedawna osoby zatrudnione jako kierowcy wykonujący przewozy międzynarodowe byli rozliczani jak pracownicy w podróży służbowej. Przysługiwały im więc należności na pokrycie kosztów odbycia takiej podróży, m.in. diety i koszty noclegu, które nie podlegały oskładkowaniu.

 1. Jednak od 2 lutego 2022 r.
 2. Składki ubezpieczeniowe do ZUS należy za takie osoby naliczać na zasadach obowiązujących pracowników oddelegowanych do pracy za granicą.
 3. Składki ZUS jak przy oddelegowaniu Z dniem 2 lutego 2022 r.
 4. Weszły w życie przepisy tzw.
 5. Pakietu mobilności.
 6. Od tego też dnia obowiązują znowelizowane przepisy ustawy o czasie pracy kierowców.

Zmiany te spowodowały, że pracownik, który wykonuje zadania służbowe w ramach międzynarodowych przewozów drogowych, nie jest już traktowany jako pracownik w podróży służbowej w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy. Od 2 lutego 2022 r. należy go traktować jako pracownika oddelegowanego do pracy za granicą i w związku z tym ustalać mu podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne na zasadach obowiązujących takie osoby.

 1. Powyższe zmiany spowodowały, że obecnie, tj.
 2. Od 2 lutego 2022 r., w stosunku do osób zatrudnionych jako kierowcy wykonujący przewozy międzynarodowe należy stosować zwolnienie składkowe wynikające z rozporządzenia MPiPS w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U.

z 2017 r. poz.1949), zwanego rozporządzeniem składkowym. Zgodnie z tym przepisem, jeżeli przychód pracownika jest wyższy niż prognozowane przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy, z podstawy wymiaru składek pracodawca wyłącza mu część wynagrodzenia w wysokości równowartości diety przysługującej z tytułu podróży służbowych poza granicami kraju, za każdy dzień pobytu.

 • Wysokość tej diety jest określona w (Dz.U. z 2013 r.
 • Poz.167), zwanym rozporządzeniem o podróży.
 • Przywołany przepis zastrzega jednocześnie, że ustalona w taki sposób podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne nie może być niższa od kwoty prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. W 2022 r.

prognozowane przeciętne wynagrodzenie miesięczne wynosi 5.922 zł. Oznacza to więc, że jeśli w 2022 r. uzyskany w danym miesiącu przychód kierowcy wykonującego przewozy międzynarodowe będzie wyższy niż 5.922 zł, to pracodawca powinien mu naliczyć składki społeczne od podstawy wymiaru ustalonej zgodnie z § 2 ust.1 pkt 16 rozporządzenia składkowego, nie niższej jednak niż 5.922 zł.

 • Jeżeli natomiast pracownik uzyska w danym miesiącu br.
 • Przychód niższy niż 5.922 zł, wówczas podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne będzie stanowił przychód faktycznie uzyskany przez niego w danym miesiącu.
 • W takim przypadku podstawę wymiaru składek pracodawca ustala kierowcy na zasadach ogólnych, bez zastosowania § 2 ust.1 pkt 16 rozporządzenia składkowego (tj.

nie odejmuje równowartości diet).

Dzień pobytu za granicą Za dzień pobytu pracownika za granicą należy uważać każdy dzień pracy poza granicami kraju.Dla kierowcy dniem pobytu za granicą jest również dzień, w którym pozostaje on za granicą w oczekiwaniu na podjęcie następnego dnia kolejnej operacji transportowej (przykład 1).Do dni pobytu nie zalicza się natomiast:

dni urlopu wypoczynkowego (przykład 2),dni choroby,okresu korzystania z urlopu bezpłatnego.

W przypadku gdy przez część miesiąca kierowca będzie wykonywał pracę w ramach międzynarodowych przewozów drogowych, a przez część miesiąca przebywał na urlopie wypoczynkowym, pracodawca powinien wziąć pod uwagę łączny przychód uzyskany w danym miesiącu, czyli przychód uzyskany za pracę za granicą wraz z wynagrodzeniem za urlop.

 • Jeśli uzyskany łączny przychód będzie wyższy od prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia, to wówczas pracodawca może odliczyć od kwoty łącznego wynagrodzenia równowartość diet za dni pracy za granicą (z wyłączeniem dni urlopu wypoczynkowego).
 • Tak ustalony miesięczny przychód stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne nie będzie mógł być niższy od kwoty prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia.

Stawka diety W przypadku kierowcy wykonującego przewozy międzynarodowe najczęściej jest tak, że w danej dobie przebywa on w więcej niż jednym państwie członkowskim UE. Aby ustalić, jaką należy wówczas przyjąć stawkę diety, pracodawca powinien zastosować zasady określone w rozporządzeniu o podróży.

Zgodnie z nimi dieta przysługuje w wysokości obowiązującej dla docelowego państwa podróży zagranicznej. ZUS w wyjaśnieniu opublikowanym na stronie internetowej www.zus.pl pt. „Zasady ustalania podstawy wymiaru składek dla kierowców wykonujących zadania służbowe w zakresie przewozów międzynarodowych – zmiany od 2 lutego 2022 r.” napisał, że: „() W przypadku podróży zagranicznej do dwóch lub więcej państw pracodawca może ustalić więcej niż jedno państwo docelowe.

Należność z tytułu diet oblicza:

za każdą dobę podróży zagranicznej przysługuje dieta w pełnej wysokości;za niepełną dobę podróży zagranicznej:

do 8 godzin – przysługuje 1/3 diety,ponad 8 do 12 godzin – przysługuje 50% diety,ponad 12 godzin – przysługuje dieta w pełnej wysokości.

() Kierowca ma wykonać przewóz do Belgii. Spędził w Niemczech 1/2 doby, w Luksemburgu 1/4 doby oraz w Belgii 1/4 doby. Kwotę diety należy ustalić:

Niemcy – 49 € × 50% = 24,5 €Luksemburg – 48 € × 1/3 = 16 €Belgia – 48 € × 1/3 = 16 €

Następnie należy zsumować otrzymane wyniki, co da kwotę diety przypadającą na przejazd przez kilka państw.24,5 € + 16 € + 16 € = 56,50 €. ()”.

Przykład 1 W lutym 2022 r. firma transportowa skierowała kierowcę do przewozu na Słowację. Po wykonaniu przewozu kierowca spędził w tym kraju 1 dobę w oczekiwaniu na kolejne zlecenie, tj. odbiór towaru z Czech i jego przewóz do Polski. Zakładamy, że w tym miesiącu kierowca osiągnie przychód w kwocie wyższej niż prognozowane przeciętne wynagrodzenie. Kwotę równowartości diety za tę jedną dobę (w Słowacji – 43 euro) pracodawca powinien wliczyć do diet z tytułu pracy (przewozu) na terenie Słowacji. Przykład 2 Pracownik zatrudniony do wykonywania przewozów międzynarodowych został skierowany do przewozu do Francji. Tam, po zakończeniu pracy, skorzystał z 5 dni urlopu wypoczynkowego, nie wracając do kraju. Kwotę wynagrodzenia należnego za urlop wypoczynkowy pracodawca powinien mu wliczyć do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Od łącznego przychodu uzyskanego w danym miesiącu pracodawca nie odliczy mu równowartości diet za 5 dni, podczas których przebywał na urlopie wypoczynkowym.

Nowe zasady rozliczania w ZUS kierowców w transporcie międzynarodowym – Biuro rachunkowe Opole, księgowość i usługi księgowe – LIDER Opole Łukasz Lachowski

Czy wystarczy zdjęcie dowodu rejestracyjnego za granicą?

Brak dokumentów pojazdu za granicą? To murowany mandat! Brak dokumentów pojazdu za granicą? To murowany mandat! Pomimo obowiązujących przepisów nadal są sytuacje, w których należy mieć przy sobie podczas jazdy dowód rejestracyjny i polisę ubezpieczenia OC. Dokumenty pojazdu trzeba wozić np. podczas wyjazdu za granicę! 1 października 2018 roku weszła w życie jedna z ważniejszych zmian dla kierowców z prawnego punktu widzenia.

Od tego momentu nie muszą oni posiadać przy sobie w czasie jazdy ani dowodu rejestracyjnego pojazdu, ani potwierdzenia opłacenia polisy OC. I choć długo zapowiadana nowość zdecydowanie ułatwia życie prowadzącym w Polsce, są też sytuacje w którym komplikuje ona nieco życie. Przykład? Brak dowodu rejestracyjnego jest obowiązujący, jednak wyłącznie na terytorium Polski.

W sytuacji, w której prowadzący wybiera się za granicę nawet na chwilę, musi mieć przy sobie wszystkie dokumenty pojazdu. Zobacz również:

Czy AC jest ważne za granicą?

Czy autocasco obowiązuje za granicą? Ubezpieczenie AC może, ale nie musi obowiązywać za granicą. Zakres ochrony jest zależny od wybranej oferty firmy ubezpieczeniowej. AC może obejmować Europę z całkowitym wykluczeniem dowolnie wybranych krajów lub częściowym ograniczeniem ochrony w niektórych krajach.

Czy karta pojazdu jest potrzebna za granicą?

Polisa OC, Zielona Karta czy ubezpieczenie graniczne? – To, jakich dokumentów związanych z ubezpieczeniem, będziesz potrzebował, zależy od wybranego celu podróży. We wszystkich krajach Europy Zachodniej i Skandynawii wystarczy aktualna polisa OC. Natomiast w przypadku wschodniej części kontynentu i Bałkanów sytuacja nieco się komplikuje.

Albanii, Azerbejdżanie, Białorusi, Czarnogórze, Mołdawii, Macedonii Północnej, Rosji, Turcji i Ukrainie.

Jedynym krajem w Europie, które nie uznaje systemu Zielonej Karty, jest Kosowo. Co to oznacza dla kierowców z innych państw? Niestety na granicy będziesz musiał wykupić ubezpieczenie graniczne, które kosztuje 30 euro na 15 dni oraz 41 euro na 30 dni. System Zielonej Karty został wymyślony z dwóch powodów.

 • Po pierwsze miał ułatwić kierowcom poruszanie się po innych państwach, tak, by nie musieli w każdym z nich wykupywać ubezpieczenia OC.
 • Po drugie pozwala on na otrzymanie odszkodowanie od ubezpieczyciela sprawcy z innego kraju.
 • Czy taką Zieloną Kartę otrzymuje się za darmo? Cena Zielone Karty zależy od ubezpieczyciela.

Na przykład Aviva, Compensa, Generali, LINK4, PZU, Uniqa i Proama dodają ją bezpłatnie do ubezpieczenia OC. Natomiast inni ubezpieczyciele wymagają dodatkowych składek – wylicza Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl. Pamiętaj, że czas oczekiwania na Zieloną Kartę może wynieść nawet parę tygodni, więc zawsze bezpieczniej jest złożyć wniosek o jej wydanie z odpowiednim wyprzedzeniem.

Jakie ubezpieczenie assistance za granicą krótkoterminowe?

Czy można wykupić Auto Assistance na miesiąc? – Ubezpieczenie Auto Assistance na czas podróży w LINK4 to polisa krótkoterminowa, nie ma potrzeby zawierania jej na okres pełnego roku, jak ma to miejsce z polisami OC lub AC, Dlatego też ubezpieczenie to możesz wykupić na czas trwania wyjazdu, bez względu na to, czy jest to 14 dni, czy też miesiąc lub dwa.

Jak działa assistance za granicą?

 • Assistance za granicą to ubezpieczenie assistance zapewniające ochronę również poza granicami Polski, najczęściej na terenie innych krajów należących do UE.
 • W ramach assistance za granicą kierowca otrzymuje pomoc techniczną (w tym holowanie auta), informacyjną i prawną.
 • Ubezpieczenie assistance za granicą można kupić z całorocznym OC/AC lub wyłącznie na wyjazd, np. na 30 dni (tzw. krótkoterminowe assistance za granicą).
 • Polisa assistance za granicą nie jest droga. Za krótkoterminowe assistance za granicą trzeba zapłacić ok.100 zł.

Mimo że kierowcy często nabywają ubezpieczenie komunikacyjne assistance w pakiecie wraz z OC i AC, to nie zawsze wiedzą, na co mogą liczyć w jego ramach. Planujesz wakacje za granicą? Sprawdź, dlaczego powinieneś wykupić assistance i jaki zakres polisy będzie najlepszy.

Jakie dokumenty za granicę samochodem?

Nie tylko sprzęt – Równie ważne są dokumenty, czyli dowód osobisty, prawo jazdy i ubezpieczenie. Warto mieć też ze sobą kartę ubezpieczenia zdrowotnego (wystawiana przez NFZ lub innego ubezpieczyciela), gwarantującą nam zwrot kosztów leczenia za granicą.

Od 1 maja 2004 roku polskie ubezpieczenie OC chroni nas na terytorium całej Unii Europejskiej, Chorwacji, Islandii, Norwegii oraz Szwajcarii, Jeśli wybieramy się własnym samochodem na narty do któregoś z tych państw nie potrzebujemy już żadnych dodatkowych dokumentów potwierdzających zawarcie ubezpieczenia OC.

– mówi Kamil Sztandera, ekspert Rankomat.pl Generalnie, jeśli dużo podróżujemy poza granicami Polski powinniśmy dokładnie przyjrzeć się naszej polisie ubezpieczeniowej tak, aby chroniła nas także po przekroczeniu granicy. Ogromna ilość Towarzystw Ubezpieczeniowych na naszym rynku oferuje szeroki wybór jednak czytanie warunków umowy poszczególnych ubezpieczycieli jest żmudne.

Related Post