Auto Blog-Pomóc drogowa Nowości samochodowe Jak Ubezpieczyć Samochód Sprowadzony Z Niemiec?

Jak Ubezpieczyć Samochód Sprowadzony Z Niemiec?

0 Comments

Jak Ubezpieczyć Samochód Sprowadzony Z Niemiec
Po powrocie do kraju należy opłacić akcyzę, przetłumaczyć niezbędne dokumenty, dokonać przeglądu auta i zarejestrować go we właściwym wydziale komunikacji. Całoroczne ubezpieczenie OC trzeba wykupić najpóźniej w dniu rejestracji samochodu. Wcześniej można przez 30 dni korzystać z OC krótkoterminowego.

Jak ubezpieczyć auto na niemieckich blachach?

Jazda na niemieckich tablicach z polskim ubezpieczeniem? – Istnieje możliwość jazdy na niemieckich tablicach z polskim ubezpieczeniem. W tym celu właściciel powinien opłacić OC krótkoterminowe. Polisa taka obowiązuje przez 30 dni, wystawia ją dowolny ubezpieczyciel i kosztuje około 100 złotych. INFORLEX Plan kont dla firm – program Tylko teraz Czy ten artykuł był przydatny? Dziękujemy za powiadomienie Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić. © Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. : Jazda na niemieckich tablicach z polskim ubezpieczeniem

Jak zarejestrować i ubezpieczyć samochód sprowadzony z zagranicy?

FAQ – najczęściej zadawane pytania ubezpieczenie samochodu sprowadzonego z zagranicy 2022 –

 1. Czy to z jakiego kraju sprowadzam samochód, ma wpływ na cenę ubezpieczenia? Nie. Zasadniczo to, z jakiego kraju sprowadzamy samochód nie powinno mieć wpływu na cenę polisy OC, jednak najczęściej ubezpieczyciele domagają się informacji na temat kraju pierwszej rejestracji pojazdu (niektóre państwa mają inne wymogi konstrukcyjne w stosunku do pojazdów, co może wpływać na ryzyko ubezpieczenia).
 2. Czy muszę mieć ubezpieczenie AC? Nie. Autocasco jest ubezpieczeniem dobrowolnym i nie ma obowiązku posiadania tego typu polisy nawet jeśli sprowadzamy auto stosunkowo nowe. W związku z tym jedynie od właściciela zależy, czy będzie chciał ponieść koszty dodatkowej ochrony. Jednak warto taniej kupić AC w pakiecie z obowiązkowym OC.
 3. Co zrobić, aby zarejestrować samochód sprowadzony z zagranicy? Przed wizytą w wydziale komunikacji właściwym dla miejsca zamieszkania właściciela pojazdu, należy zapłacić podatek akcyzowy, jeśli to konieczne wykonać badanie techniczne i wykupić ubezpieczenie OC, bez którego rejestracja samochodu nie będzie możliwa.
 4. Ile kosztuje rejestracja samochodu sprowadzonego z zagranicy? Standardowo rejestracja w wydziale komunikacji samochodu sprowadzonego z zagranicy kosztuje 256 zł (80 zł tablice rejestracyjne, 54 zł dowód rejestracyjny, 75 zł karta pojazdu, 31 zł nalepka kontrolna i legalizacyjna, 13,50 zł pozwolenie czasowe oraz 2,50 zł opłata ewidencyjna). Jeśli zdecydujemy się na wybór indywidualnych tablic rejestracyjnych (1000 zł), koszt wzrośnie do 1176 zł.

Czy można ubezpieczyć samochód sprowadzony bez rejestracji?

Czy samochód bez tablic rejestracyjnych można ubezpieczyć? – Podstawowym, wymaganym jest OC. Obowiązkiem posiadacza auta jest jego ubezpieczenie w dowolnie wybranym towarzystwie. W Polsce firma ubezpieczeniowa nie zezwoli na objęcie samochodu OC, jeśli ten nie posiada ważnego badania technicznego.

Przed zawarciem polisy należy więc złożyć wizytę we wspomnianej stacji diagnostycznej. Mając w ręce ważny przegląd techniczny, możemy wykupić ubezpieczenie samochodu sprowadzonego bez tablic w ramach OC. Na tym nie kończą się obowiązki właściciela samochodu bez tablic rejestracyjnych. Kiedy już będziemy je mieć, to powinniśmy skontaktować się z towarzystwem i przekazać mu numer rejestracyjny auta.

Ubezpieczyciel dokona aktualizacji danych w polisie. Możemy nawiązać kontakt z ubezpieczycielem osobiście lub za pośrednictwem kanałów zdalnych. money.pl/gospodarka/polacy-rejestruja-coraz-wiecej-pojazdow-w-wiekszosci-sa-uzywane-i-sprowadzone-z-zagranicy-6639647866137088a.html gov.pl/web/cyfryzacja/polskie-drogi-tu-jest-jakby-egzotycznie : Jakie OC wykupić dla auta z zagranicy które nie posiada tablic?

You might be interested:  Ile Samochód Na Gaz Pali Benzyny?

Jak ubezpieczyć samochód bez tablic?

Jeśli sprowadzone auto nie miało tablic rejestracyjnych, to możesz wyrobić te czasowe i kupić 30-dniowe ubezpieczenie OC, by móc się nim legalnie poruszać po drogach publicznych. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej będziesz musiał wykupić w dniu zarejestrowania pojazdu.

Czy można ubezpieczyć auto na niemieckich tablicach w Polsce?

Ubezpieczenie samochodu zarejestrowane za granicą – co warto wiedzieć? –

 1. W Polsce nie można wykupić standardowego, rocznego OC dla auta, które ma zagraniczne tablice rejestracyjne.
 2. Dla auta zarejestrowanego w innym kraju można kupić w Polsce krótkoterminowe OC, które jest ważne przez 30 dni, ale nie można go przedłużyć ani kupić kolejnej polisy na miesiąc.
 3. W ciągu 30 dni obowiązywania krótkoterminowego OC trzeba zarejestrować samochód w Polsce.
 4. Brak rejestracji samochodu przez miesiąc wiąże się karami finansowymi nałożonymi przez starostę, policję i UFG.

Ile czasu na ubezpieczenie samochodu po rejestracji z zagranicy?

Jak zarejestrować i ubezpieczyć sprowadzony samochód? Liczba sprowadzanych z zagranicy przez Polaków samochodów w dalszym ciągu rośnie. W 2018 przekroczyła milion! Zdecydowanie najczęściej wybieramy auta sprowadzone z Niemiec. Taki samochód po sprowadzeniu do Polski należy oczywiście zarejestrować i wykupić komunikacyjne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej.

 • O czym należy szczególnie pamiętać? Według danych instytutu Samar Polacy w 2018 roku sprowadzili 1 003 290 sztuk samochodów osobowych i dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony.
 • Oznacza to, że sprowadziliśmy o 7,1 proc.
 • Więcej takich pojazdów niż w roku 2017.
 • Jeśli chodzi o wiek samochodów, na jakie się decydujemy, to przeciętnie wynosi on 11 lat i 10 miesięcy.

Zdecydowanie najwięcej aut importujemy z Niemiec, bo aż 58 proc. Na drugiej pozycji znajduje się Francja, skąd sprowadziliśmy 9 proc. samochodów, a dalej Belgia z udziałem na poziomie 7 proc. Jakie modele sprowadzamy? Zdecydowanym liderem w 2018 roku było Audi A4, a kolejne pozycje na podium zajęły Volkswagen Golf oraz Opel Astra.

 • Podsumowując, od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej sprowadziliśmy 13,3 mln samochodów.
 • Jeśli zakupu sprowadzonego samochodu dokonujesz od pośrednika, to auto powinno być już zarejestrowane i ubezpieczone – jest to obowiązkiem sprzedającego.
 • Oniecznie musisz jednak sprawdzić, do kiedy obowiązuje polisa OC samochodu.

Samochód kupujesz wraz z polisą, ale ona nie przedłuży się automatycznie, tylko wygaśnie wraz z dniem zakończenia umowy. Musisz zatem samodzielnie zadbać o podpisanie umowy z ubezpieczycielem, tak aby nie dopuścić do przerwy w ochronie ubezpieczeniowej.

Pamiętaj, że z chwilą zakupu auta to ty jesteś odpowiedzialny również za zakup polisy OC i to ciebie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może obciążyć wysokimi karami za brak ubezpieczenia. W sytuacji, gdy samodzielnie sprowadziłeś auto z zagranicy, musisz zadbać o dopełnienie wszystkich niezbędnych formalności.

Przede wszystkim zacznij od sprawdzenia, czy samochód ma ważne ubezpieczenie OC i przegląd techniczny. Jeśli tak, to jak najbardziej możesz nim jeździć. Jeśli nie, to musisz zakupić krótkoterminowe ubezpieczenie OC, które będzie zapewniać ochronę ubezpieczeniową przez 30 dni.

Dlaczego nie będzie to od razu polisa na 12 miesięcy? Ponieważ polskie prawo nie pozwala na zawarcie umowy dwunastomiesięcznej w przypadku samochodów, które mają zagraniczne tablice rejestracyjne. Jeśli potrzebujesz krótkoterminowego ubezpieczenia OC, to koniecznie skontaktuj się z nami. Nasz doradca zaproponuje ci atrakcyjną ofertę.30 dni to okres, jaki masz na dopełnienie wszystkich formalności.

Po tym czasie auto powinno być już zarejestrowane w Polsce – ubezpieczenie krótkoterminowe możesz kupić tylko raz. Jeśli już tego dopilnowałeś, powinieneś zająć się dokonaniem wszystkich formalności. Musisz:

Przetłumaczyć dokumenty. Zrobić przegląd techniczny. Zapłacić akcyzę – sprawdź aktualne stawki akcyzowe. Masz 30 dni na zapłatę akcyzy. W ciągu 14 dni musisz złożyć deklarację AKC-U/S. Kiedy już zapłacisz za akcyzę, musisz jeszcze dodatkowo uiścić opłatę za wydanie zaświadczenia o zapłaconym podatku akcyzowym. Zarejestrować samochód – udaj się do odpowiedniego dla ciebie wydziału komunikacji i wypełnij wniosek. Musisz zabrać ze sobą wszystkie niezbędne dokumenty, W tym:

You might be interested:  Jak Sprzedać Samochód Firmowy Bez Vat?

dowód własności, kartę pojazdu (jeśli była wydana), potwierdzenie zapłaty akcyzy, dowód rejestracyjny, tablice rejestracyjne, dowód osobisty lub aktualny odpis z KRS.

Wykupić komunikacyjne ubezpieczenie OC – w dniu otrzymania krajowych tablic rejestracyjnych i tymczasowego dowodu rejestracyjnego musisz kupić komunikacyjne ubezpieczenie OC. Pamiętaj, że nie możesz dopuścić do przerwy w ochronie ubezpieczeniowej!

Formalności związanych ze sprowadzeniem samochodu z zagranicy jest sporo, ale ich dopełnienie nie jest bardzo trudne, raczej po prostu czasochłonne.30 dni, które masz na realizację tych wszystkich zadań, powinno okazać się czasem wystarczającym. Michał Hadyś, IMPORT | Rok 2018: ponad 1 mln sprowadzonych aut, „Instytut badań rynku motoryzacyjnego”, 10 stycznia 2019,,

Jakie dokumenty są potrzebne do ubezpieczenia samochodu?

Przed zakupem ubezpieczenia samochodu warto przygotować komplet niezbędnych dokumentów. Wśród nich należy wymienić: dowód rejestracyjny, prawo jazdy, obecną polisę oraz umowę sprzedaży samochodu. Bez tego typu dokumentów towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić sprzedaży polisy.

Ile kosztuje tymczasowe ubezpieczenie samochodu?

Co warto wiedzieć –

 • Ubezpieczenie OC na okres krótszy niż 12 miesięcy mogą zakupić wyłącznie niektóre, wymienione w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych grupy właścicieli pojazdów.
 • Ubezpieczenie krótkoterminowe wygasa z upływem okresu, na jaki zostało wykupione. W tym przypadku nie ma zastosowania mechanizm automatycznego przedłużenia polisy.
 • Krótkoterminowe ubezpieczenia OC nie różnią się zakresem ochrony od całorocznego ubezpieczenia OC. Polisa działa zarówno w Polsce, jak i wielu krajach Europy.
 • Polisa OC na okres 30 dni lub 3 miesięcy to koszt ok.100 zł. Dokładną kwotę zainteresowani nią kierowcy mogą poznać po kontakcie z pracownikami wybranej firmy ubezpieczeniowej.

Czy niemieckie OC jest wazne w Polsce?

Ważność ubezpieczenia obowiązkowego i dobrowolnego – Dokonując rejestracji samochodu w jakimkolwiek kraju UE, musisz ubezpieczyć go w zakresie odpowiedzialności cywilnej, To obowiązkowe ubezpieczenie jest ważne we wszystkich innych krajach UE. Ubezpieczenie chroni Cię przed skutkami materialnymi wypadków powodujących szkodę na mieniu lub na osobie wyrządzoną osobom innym niż kierowcy.

 • Ubezpieczenie nie pokrywa innych kosztów (np.
 • Kosztów napraw własnego pojazdu).
 • Możesz także wykupić dodatkowe dobrowolne ubezpieczenie (tzw.
 • Odpowiedzialność strony pierwszej ), obejmujące inne rodzaje ryzyka, dzięki czemu zwiększysz zakres ubezpieczenia (np.
 • Na pokrycie kosztów z tytułu obrażeń kierowcy, uszkodzenia lub kradzieży pojazdu i jego zawartości, wandalizmu i pomocy prawnej).

Nie ma ogólnounijnych przepisów dotyczących dodatkowego nieobowiązkowego ubezpieczenia samochodu. Zanim wyjedziesz za granicę, dowiedz się u miejscowego ubezpieczyciela, jakie są warunki takiego ubezpieczenia. Ubezpieczyciele w każdym kraju mogą stosować różne zasady.

Jak dlugo można jezdzic zagranicznym samochodem w Polsce?

Używane pojazdy, które pochodzą z jednego z krajów Unii Europejskiej, muszą zostać zarejestrowane w Polsce w ciągu 30 dni od daty sprowadzenia. To znaczy, że w tym czasie należy uzyskać dla nich nowe tablice rejestracyjne. Pojazdy sprowadzone spoza Unii są dopuszczane do ruchu na 30 dni.

Jak załatwić tymczasowe tablice rejestracyjne?

Tymczasowe tablice rejestracyjne – jak się je wyrabia? – Aby dostać tymczasowe tablice rejestracyjne trzeba w urzędzie, w wydziale komunikacji złożyć specjalny wniosek, na którym znajdą się najważniejsze informacje. Taki wniosek to dokument potwierdzający fakt, że samochód został kupiony dopiero co.

Jaki mandat za jazdę na niemieckich tablicach?

Jazda samochodem z nieważnymi tablicami rejestracyjnymi grozi mandatem w wysokości do 500 zł i odholowaniem pojazdu na parking policyjny, a więc i dodatkowymi kosztami w postaci zwrotu kosztów transportu i opłaty za postój na parkingu.

Czy można jeździć na niemieckich blachach?

Jak długo można jeździć na zagranicznych tablicach rejestracyjnych? – Z takimi blachami można się poruszać, ale tylko pod warunkiem, że są one ważne, tzn. auto ma aktualny przegląd i nie zostało wyrejestrowane w kraju pochodzenia. Na przykład o ważności niemieckich tablic (stąd wciąż najczęściej importuje się „używki”) świadczy hologram.

 1. Jeśli jest zerwany lub rozdrapany, tablice są nieważne – auto nie może być dopuszczone do ruchu.
 2. Tablice wyjazdowe – Autem wyrejestrowanym można wrócić na kołach dzięki krótkoterminowym tablicom wyjazdowym wraz z ubezpieczeniem.
 3. Można ich używać, aż stracą ważność.
 4. Tablice egzotyczne – Prawo pozwala poruszać się po polskich drogach wyłącznie z tablicami z łacińskimi literami i arabskimi cyframi.
You might be interested:  Po Zabiegu Zaćmy Kiedy Można Prowadzić Samochód?

Tablice z innymi znakami są niedopuszczalne.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu z Niemiec?

Ich koszt wraz z ubezpieczeniem to ok.80-120 euro plus 10-15 euro opłaty urzędowej. Tablice celne/eksportowe (z czerwonym paskiem) można wykupić na dłuższy okres, ale ich koszt jest znacznie wyższy (od 150 euro). Aby otrzymać tablice, będziesz potrzebował również krótkoterminowego ubezpieczenia OC (eVB).

Kiedy trzeba ubezpieczyć samochód sprowadzony z zagranicy?

Jakie ubezpieczenie należy wykupić dla sprowadzanego auta? – Ubezpieczenie auta sprowadzanego z zagranicy wymaga zakupu odpowiedniej polisy OC. Zanim możliwe będzie objęcie Twojego pojazdu standardową polisą OC, powinien on mieć zakupione właściwe ubezpieczenie krótkoterminowe. Oto, jakie OC i w jakiej sytuacji możesz wykupić dla swojego samochodu:

krótkoterminowe ubezpieczenie OC, jeśli auto zostało wyrejestrowane

Po wyrejestrowaniu auta przez poprzedniego właściciela możesz dokonać zakupu tymczasowych tablic wywozowych z krótkoterminowym (do 30 dni) ubezpieczeniem OC samochodu. Po upływie tego czasu, jeśli samochód nadal będzie niezarejestrowany w Polsce, grozi Ci mandat za wykroczenie.

Jego wysokość sięga nawet 500 zł. Dodatkowo, Twoje auto może zostać odholowane na policyjny parking. Podobnie narażasz się na nieprzyjemne konsekwencje, jeśli będziesz poruszać się pojazdem bez ważnego ubezpieczenia OC. W tym przypadku Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może nałożyć na Ciebie karę w wysokości od 800 do nawet 4.000 zł.

Przy czym jego wysokość jest uzależniona od długości przerwy w ubezpieczeniu. W 2018 roku za brak OC do 3 dni, kierowca samochodu osobowego płaci 840 zł, od 4 do 14 dni – 2.100 zł, a powyżej 14 dni – 4.200 zł. To niemałe kwoty i wielokrotnie przewyższają one koszt wykupienia polisy.

Nie warto więc ryzykować. Pamiętaj również, że w przypadku kolizji i braku ubezpieczenia OC, za wyrządzone szkody w całości płaci kierowca albo właściciel pojazdu. A wartość szkód może być niemała. W sytuacji, gdy poprzedni właściciel nie wyrejestrował auta w kraju pochodzenia, a pojazd ma ważne badania techniczne i ubezpieczenie OC, możesz się nim poruszać po polskich drogach przez okres 30 dni, korzystając z zagranicznej rejestracji.

Po upływie tego okresu musisz zarejestrować samochód i wykupić obowiązkowe OC.

krótkoterminowe ubezpieczenie OC, jeśli auto jest zarejestrowane za granicą

Istnieją sytuacje regulowane przez polskie prawo, kiedy umowę ubezpieczenia OC możesz zawrzeć na czas krótszy niż 12 miesięcy. Takie ubezpieczenie działa w oparciu o te same przepisy co roczna polisa OC, czyli o ustawę z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Wykupienie krótkoterminowego OC jest możliwe w kilku sytuacjach. Po pierwsze to wspomniana wcześniej sytuacja dołączenia OC do tymczasowych tablic wywozowych. Druga sytuacja, kiedy OC może być krótsze niż 12 miesięcy ma miejsce, gdy pojazd zarejestrowany jest za granicą, ale nie posiada polisy OC lub Zielonej Karty.

Podobnie, jeśli straciły one ważność lub jeśli auto jest zarejestrowane w Polsce tylko czasowo. Trzecia sytuacja ma miejsce, kiedy kupujący prowadzi działalność polegającą na kupnie i sprzedaży aut (np. komisy). Polisa krótkoterminowa zawierana jest na 30 dni i nie ma konieczności jej wypowiadania.

Related Post