Auto Blog-Pomóc drogowa Nowości samochodowe Jaki Podatek Za Samochód Z Niemiec?

Jaki Podatek Za Samochód Z Niemiec?

0 Comments

Jaki Podatek Za Samochód Z Niemiec
Ile wynosi akcyza za samochód? – To, ile będzie trzeba zapłacić akcyzy za samochód, zależy od pojemności silnika. Dla aut osobowych o pojemności silnika powyżej 2000 cm3 jest to 18,6 proc. podstawy opodatkowania, a w przypadku pozostałych samochodów – 3,1 proc. Ową podstawą opodatkowania jest wartość pojazdu, Jeśli kupisz auto, które warte jest 10 tys. zł, to zapłacisz:

1860 zł – przy pojemności silnika powyżej 2000 cm 3, 310 zł – przy pojemności silnika do 2000 cm 3,

Od 1 stycznia 2020 roku obowiązuje o 50 proc. niższa akcyza za auta z napędem hybrydowym. Wynosi ona – 9,3 i 1,55 proc, w zależności od pojemności silnika.

Jaki podatek od samochodu sprowadzonego z Niemiec?

Opłaty za auto z Niemiec – jaką kwotę trzeba uregulować w urzędzie? – Po przyjeździe do Polski trzeba zmierzyć się z kolejnymi formalnościami. Najpierw należy uregulować akcyzę w Urzędzie Celnym. Wynosi ona 3,1% dla aut z silnikiem o pojemności do 2000 ccm lub 18,6% dla większych.

Jak widać, koszt rejestracji samochodu osobowego z Niemiec z mocnym silnikiem będzie stosunkowo duży. To samo dotyczy aut dostawczych i ciężarowych. Od razu warto też przetłumaczyć dokumenty (koszt to ok.200 zł) i wykonać przegląd techniczny (ok.100 zł). Przyspieszy to rejestrację, na którą ma się tylko 30 dni.

Spóźnialscy muszą zapłacić karę w wysokości od 200 do nawet 1000 zł! Wyrobienie tablic i dowodu rejestracyjnego w przypadku auta z Niemiec kosztuje 256 zł. Kupując auto, warto od razu zapoznać się z zasadami, jak wygląda przepisanie ubezpieczenia OC,

Ile wynoszą opłaty za auto z zagranicy?

Ile wynosi akcyza za sprowadzenie auta? – Nie ulega wątpliwości, że to właśnie akcyza stanowi największy koszt przy sprowadzaniu samochodu do Polski. Dlaczego? Jeśli Twoje auto posiada silnik o pojemności mniejszej niż 2000 ccm, zapłacisz za nie 3,1% wartości znajdującej się na fakturze.

Jeśli jednak pojemność będzie większa, podatek wyniesie aż 18,6% wartości auta, co stanowi już niemałą kwotę. Na uiszczenie opłaty akcyzowej masz 14 dni od zakupu samochodu za granicą. W tym celu powinieneś udać się do najbliższego urzędu celnego, złożyć uproszczoną deklarację wewnątrzwspólnotową, a następnie zapłacić na miejscu gotówką lub przelewem.

You might be interested:  Kto Może Odliczyć Samochód Od Podatku?

Dopilnuj, aby urzędnik wystawił Ci odpowiednie zaświadczenie o opłaceniu akcyzy – bez tego nie zarejestrujesz auta w Polsce. Więcej o podatku od kupna samochodu znajdziesz tutaj. Jak widać, to jaki jest koszt sprowadzenia auta z Niemiec lub innych krajów jest mocno powiązane z podatkami i różnego rodzaju daninami na rzecz instytucji państwowych.

Jak obliczyć kwotę podatku akcyzowego?

Obowiązujące aktualnie stawki podatku wynoszą 3,1% wartości samochodu (silniki o pojemności do 2000 cm3) i 18,6% wartości samochodu (silniki o pojemności powyżej 2000 cm3). Akcyza na samochody hybrydowe i elektryczne jest mniejsza – wynosi połowę normalnej stawki, czyli 1,55% lub 9,3% wartości auta.

Czy do opłacenia akcyzy potrzebne jest tłumaczenie?

Zakup samochodu – 1. Jakie dokumenty powinienem dostać od sprzedawcy samochodu? Podczas zakupu auta za granicą zawsze należy sporządzić umowę kupna-sprzedaży w 2 egzemplarzach, po jednej dla stron. Sprzedający musi przekazać kupującemu dowód rejestracyjny auta tzw.

 1. Brief. Aby uniknąć niepotrzebnych komplikacji, przed kupnem auta zawsze upewnij się, jakie w danym kraju obowiązują dowody rejestracyjne.
 2. W niektórych krajach dowody rejestracyjne bywają jednoczęściowe, a w innych dwuczęściowe.
 3. Czasem są także dodatkowe dokumenty np.
 4. Certyfikat własności, karty tranzytowe.

Jeśli nie masz pewności, jakie dokumenty powinieneś otrzymać od sprzedającego skontaktuj się z nami: e-mail: [email protected] tel: + 48 690 99 36 36 Powiemy Ci, na co masz zwrócić uwagę, aby bezpiecznie dopełnić wszelkich formalności.2. Czy potrzebuję umowy kupna? Tak, umowa kupna jest konieczna, abyś mógł zarejestrować auto w Polsce.

 • Jest to dokument potwierdzający kupno auta za granicą, w danym czasie i za określoną kwotę.
 • Wzór umowy możesz pobrać i wydrukować z naszej strony: http://akcyzasamochodowa.pl/umowy-kupnasprzedazy/ Pamiętaj, wydrukuj umowę w 2 egzemplarzach, ponieważ jedna umowa zostaje u sprzedawcy a druga u kupującego.

Jeśli kupujesz auto od firmy dowodem transakcji może być również faktura. W takiej sytuacji umowa nie jest konieczna.3. Co, jeśli kupiłem samochód od Polaka? Przykład 1. Jeśli auto (niezarejestrowane w Polsce) zostało kupione od Polaka, ale umowa kupna-sprzedaży została zawarta poza granicami Polski, to procedury związane z rejestracją są takie same, jakby to było auto kupione zagranicą, od obcokrajowca.

 1. Upujący musi zgłosić i opłacić podatek w Urzędzie Celno-Skarbowym.
 2. Przykład 2.
 3. W przypadku, gdy auto (niezarejestrowane w Polsce) zostanie kupione od Polaka w Polsce oznacza to, że osoba, która sprowadziła auto do kraju, dokonała już wszelkich formalności związanych z podatkiem akcyzowym.
 4. Przy zakupie auta, sprzedający musi przekazać Ci dowód rejestracyjny, umowę kupna-sprzedaży lub fakturę, dokument potwierdzający zapłatę podatku akcyzowego oraz, jeśli są już zrobione, tłumaczenia i przegląd techniczny Polski tzw.
You might be interested:  Jakie Siły Działają Na Samochód Podczas Jazdy?

przegląd zerowy.4. Jaka będzie wysokość akcyzy? Urzędy Celno-Skarbowe posiadają katalogi z cenami rynkowymi aut z podziałem na: · Markę. · Model. · Pojemność. · Moc. · Rok produkcji. Wartość, podana na umowie/na fakturze zakupu, jest porównywana do wartości rynkowej, która przypisana jest do konkretnego auta w katalogu.

Podczas weryfikacji wartość rynkowa danego auta pomniejszana jest o 33% i jeśli obliczona wartość jest taka sama, bądź mniejsza niż wartość na umowie/fakturze, wtedy akcyza obliczana jest od kwoty zakupu. Jeśli wartość katalogowa po pomniejszeniu o 33% jest większa od kwoty zakupu, akcyza obliczana jest od wartości rynkowej/katalogowej.

Przykład 1. · Ford Focus, pojemność silnika 1596 cm3, rok 2008, kombi. · Wartość rynkowa auta: 14550zł. · Wartość na umowie po przeliczeniu na złotówki 12000zł. · 14550 / 1,33= 10940 zł. · Podstawa do naliczenia podatku 12000zł x 3,1%. · Podatek akcyzowy do zapłaty to 372 zł.

Przykład 2. · Ford Focus, pojemność silnika 1596 cm3, rok 2008, kombi. · Wartość rynkowa auta: 14550zł. · Wartość na umowie po przeliczeniu na złotówki: 8800zł. · 14550 / 1,33 = 10940 zł. · Podstawa do naliczenia podatku (14550zł / 1,23 / 1,031) x 3,1%. · Podatek akcyzowy do zapłaty to 356 zł.5. Od czego zależy wysokość akcyzy? Wysokość akcyzy jest zależna od pojemności silnika oraz wartości rynkowej auta.

Podatek akcyzowy od aut o pojemności silnika do 2000 cm3 wynosi 3,1%, a powyżej 2000 cm3 wynosi 18,6% wartości rynkowej.6. Czy auto musi być ubezpieczone, choć nie jest zarejestrowane? Każde auto, niezależnie od jego stanu technicznego, musi posiadać ubezpieczenie OC.

 1. Dotyczy to także aut uszkodzonych czy rozbitych.7.
 2. Czy mogę wrócić zakupionym samochodem do domu? Każde auto przebywające na terytorium Polski musi posiadać aktualne ubezpieczenie OC.
 3. Jest to przepis obowiązujący niemal w każdym kraj UE.
 4. Aby poruszać się takim autem oprócz ubezpieczenia, dowodu zakupu i dowodu rejestracyjnego, wymagany jest ważny przegląd oraz dobry stan techniczny auta, umożliwiający przejazd.
You might be interested:  Jak Sprawdzić Czy Samochód Ma Dpf Po Vin?

Auto musi posiadać tablice rejestracyjne zgodne z dowodem rejestracyjnym lub ubezpieczeniem. Zalecany jest transport auta do Polski na lawecie.8. Kupiłem uszkodzony samochód. Jak go zgłosić do akcyzy? Przy uszkodzonym aucie można wykonać opinię rzeczoznawcy, gdzie rzeczoznawca określa wartość auta w aktualnym stanie.

Jeśli w Urzędzie Celno-Skarbowym okażemy opinię rzeczoznawcy, wtedy nie jest sprawdzana wartość rynkowa auta. Porównywana jest wartość z opinii z kwotą na dowodzie zakupu. Akcyza wyliczana jest od wyższej wartości. Zaleca się wykonanie opinii rzeczoznawcy przy uszkodzonych autach o pojemności silnika powyżej 2000 cm3, ponieważ takie auta mają większą wartość, a akcyza naliczana jest od stawki 18,6%.

W przypadku, gdy auto jest uszkodzone, ale nie została wykonana opinia rzeczoznawcy, urzędnik w Urzędzie Celno-Skarbowym obliczy akcyzę, jak od sprawnego auta.9. Ile mam czasu na zgłoszenie auta do urzędu celnego? Na zgłoszenie auta do Urzędu Celno-Skarbowego mamy 14 dni, licząc od dnia, kiedy auto zostało sprowadzone do kraju.

Datę sprowadzenia deklaruje się na dokumencie AKCu.10. Co, jeśli zgłoszę samochód po terminie? Zgłoszenie samochodu do Urzędu Celno-Skarbowego po upływie 14 dni od sprowadzenia auta do Polski skutkuje nałożeniem mandatu przez Urząd. Wysokość mandatu jest zależna od terminu zgłoszenia tzn. ile dni po terminie deklaracja została złożona.

Mogą być również naliczone odsetki ustawowe do kwoty akcyzy, jeśli podatek został zapłacony po upływie 30 dni od dnia powstania obowiązku (czyli od dnia sprowadzenia auta do Polski).11. Czy mogę ubezpieczyć samochód przed rejestracją? Ubezpieczenie może zostać zawarte na podstawie umowy zakupu na numery rejestracyjne z dowodu.

Gdzie zapłacić akcyzę za samochód sprowadzony z Niemiec?

Jak zapłacić akcyzę za samochód? – Opłacenia akcyzy za samochód powinniśmy dokonać w ciągu 30 dni od dnia sprowadzenia pojazdu do Polski. Kolejnym naszym obowiązkiem jest złożenie deklaracji dla podatku akcyzowego od nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodów osobowych (AKC-U/S).

Related Post