Pobór prądu na postoju ? Jak go sprawdzić ? Pobór prądu w pojeździe na postoju to jeden z najważniejszych czynników wpływających na żywotność akumulatora. Jego podwyższona wartość niszczy akumulator i prowadzi do jego przedwczesnego zużycia. Do wykonania tego pomiaru potrzebny jest miernik prądu stałego (multimetr) z zakresem pracy minimum do 10A oraz klucz do odkręcenia klemy. 5. Po wpięciu miernika w obwód najlepiej wyciągnąć miernik poza pojazd i zamknąć maskę lub klapę. Można również przełączyć czujnik klapy lub maski symulując ich zamknięcie.6. Zamykamy pojazd na kluczyk lub pilotem (tak jakbyśmy mieli iść do domu).7. Teraz należy czekać do momentu wyłączenia się całkowicie elektroniki.
Czas czekania w zależności od marki, modelu i wyposażenia może sięgać nawet do 30 – 40 minut.8. W czasie pomiaru nie można otwierać samochodu i niczego włączać.9. Wynik końcowy powinien być od 0.00A do 0.04A ale to jest również uzależnione od tego jaki mamy samochód. Przyjmuje się w średniej klasy pojazdach wynik 0.04A za normę, natomiast w samochodach z bardzo dużą ilością elektroniki pobór prądu może sięgać od 0.06 do 0.08A.10.
Kiedy wynik przewyższa podane powyżej wartości i jest np: 0.41A to należy udać się do warsztatu elektrycznego aby zdiagnozować źródło podwyższonego poboru prądu.11. Po zakończonym pomiarze wypinamy miernik z obwodu oraz montujemy klemę minusową dobrze ją dokręcając.
Contents
Jaki jest prąd w samochodzie?
Elektryka w samochodzie Napięcie w tym systemie wynosi 12 volt i jest to prąd stały.
Czy alternator może rozładować akumulator na postoju?
Przyczyn rozładowanego akumulatora może być bardzo wiele. Nie wszystkie muszą oznaczać konieczność jego wymiany i mogą być od niego niezależne. Bez względu na sytuację, jeżeli rozładowania zdarzają się często, zdecydowanie powinniśmy interweniować. Do wytworzenia energii elektrycznej w samochodzie konieczna jest praca silnika.
Za jej generowanie odpowiada alternator napędzany paskiem, a magazynowana jest ona w akumulatorze. Warto zauważyć, że jeszcze na początku lat 60. samochody potrzebowały przeciętnie około 300 W mocy elektrycznej. Zapotrzebowanie współczesnych modeli trzykrotnie wzrosło. Samochody mają coraz więcej elektronicznych gadżetów, które są zasilane energią z akumulatora.
Wystarczy wymienić takie dodatki jak podgrzewane fotele, lusterka i kierownicę, odtwarzacz DVD czy ogromne ekrany systemów multimedialnych. Energia elektryczna jest również potrzebna, gdy samochód stoi, a silnik nie pracuje, dla podtrzymania pamięci sterowników, radia czy zasilania systemu alarmowego.
- Samochody stają się coraz bardziej zelektryfikowane i w coraz większym stopniu obciążają akumulator.
- Nie dziwią więc dane niemieckiego automobilklubu ADAC.
- Według nich w 2006 roku aż 35 proc.
- Zarejestrowanych uszkodzeń dotyczyło instalacji elektrycznej samochodu.
- Następstwem 60 proc.
- Z nich było uszkodzenie akumulatora.
Akumulator to newralgiczny element samochodu, a większość kierowców wie z doświadczenia, że najwięcej problemów potrafi przysporzyć zimą. Ilość energii, którą możemy pobrać z akumulatora, zależy od jego temperatury. Według firmy Varta obniżenie temperatury akumulatora z +25 do -20 stopni Celsjusza obniża o połowę ilość energii możliwą do pobrania.
- W naszych poprzednich poradnikach obszernie wyjaśnialiśmy, że w ujemnych temperaturach wydajność baterii samochodu znacząco spada i często nawet nowa odmawia posłuszeństwa.
- Zobacz również, jak zadbać o akumulator w zimie Problemy z akumulatorem i jego nieoczekiwanym wyczerpaniem zdarzają się jednak nie tylko w zimie i nie tylko w przypadku starych baterii.
Co prawda jest regułą, że im starszy akumulator, tym szybciej i łatwiej się rozładuje, jednak częste rozładowanie może dotyczyć wszystkich akumulatorów, niezależnie od pory roku, a przyczyny spadku sprawności akumulatora powinny zostać dokładnie sprawdzone.
Jakie napięcie powinien mieć naładowany akumulator?
Jakie jest prawidłowe napięcie akumulatora? Naładowany akumulator ma w stanie spoczynku napięcie w zakresie 12,4 – 12,8 V i takie należy traktować jako prawidłowe. Im bliżej dolnej granicy, tym większe ryzyko, że akumulator może nie mieć wystarczającej energii, by odpalić silnik. Napięcie akumulatora warto sprawdzać szczególnie po weekendzie lub urlopie, czyli po okresie niekorzystania z samochodu, a także w czasie upałów, które sprzyjają szybszemu rozładowaniu się akumulatora.
- W sytuacji, gdy napięcie zbliża się do dolnej granicy prawidłowego zakresu, podładuj akumulator, np.
- Za pomocą nowoczesnego, inteligentnego prostownika,
- Pamiętaj! Jedną z głównych przyczyn rozładowań akumulatora jest podwyższona wartość natężenia postojowego (energii pobieranej przez zamknięty i wyłączony samochód, np.
w celu podtrzymania pamięci radia i zasilania alarmu). Poziom natężenia postojowego można za niewielką opłatą sprawdzić u każdego elektromechanika. Są pewne narzędzia, dzięki którym życie kierowców jest prostsze. Jednym z nich jest prostownik. Ale, co ważne, taki, który posiada kilka istotnych funkcji i zalet, dzięki którym możemy określić go mianem “inteligentnego”. Więcej Na skrócenie żywotności akumulatora największy wpływ ma jego nieodpowiednia eksploatacja. Co dokładnie ma negatywny wpływ na akumulator? Jak wydłużyć żywotność akumulatora? Więcej Temperatury poniżej zera, podobnie jak zbyt wysokie temperatury, negatywnie wpływają na ilość energii zgromadzonej w akumulatorze. Dowiedz się, jak zmienia się wydajność akumulatora w zależności od temperatury jego otoczenia. Więcej Prostownik to przydatne narzędzie, które sprawdzi się na co dzień, a także w trakcie dłuższego wakacyjnego postoju. Nowoczesne, inteligentne prostowniki ułatwią obsługę akumulatorów każdemu kierowcy. Więcej
Czy w samochodzie jest prąd stały czy zmienny?
Jaki prąd jest w samochodzie – stały czy zmienny? – Źródłem prądu w samochodzie może być akumulator, prądnica lub alternator. W pojazdach najczęściej stosowane są jednocześnie dwa źródła prądu: akumulator oraz generator prądu alternator. W samochodach występuje prąd stały, najczęściej o napięciu 12 volt.
Jak sprawdzić czy nie ucieka prąd?
Gdzie ucieka prąd? Sprawdzanie instalacji elektrycznej samochodu. – BestDrive. Kup opony i umów wizytę online. Czy to kwestia słabego ładowania czy też naprawdę ucieka prąd, najłatwiej dowiedzieć się za pomocą prostego multimetru. Napięcie ładowania sprawdzimy, włączając silnik i podłączając kable multimetru do biegunów akumulatora przy pracującym silniku; multimetr musi być ustawiony w tryb pomiaru napięcia w zakresie do 20V, a prawidłowy wynik (tzn.
- Mówiący, że ładowanie jest prawidłowe) to 13,8-14,4 V.
- Po prawdzie każdy wynik powyżej 13,2 V świadczy o tym, że jakieś ładowanie jest i przy nowym akumulatorze auto powinno działać bez zarzutu, niemniej dla żywotności akumulatora ważne jest, by napięcie ładowania było jednak na poziomie minimum 13,8V.
Załóżmy zatem, że ładowanie jest prawidłowe, mamy jednak powody sądzić, że gdzieś ucieka prąd. Wyłączamy silnik i wszystkie odbiorniki prądu, zdejmujemy ujemną klemę z akumulatora i pomiędzy klemę a zacisk akumulatora wpinamy kable multimetru ustawionego na pomiar możliwie dużego natężenia prądu (A).
Ważne, aby naprawdę nic się nie świeciło i nie działało, choćby lampka w schowku, gdyż po pierwsze, pomiar będzie zafałszowany, a po drugie, spali się bezpiecznik w multimetrze. W autach, które mają dużo odbiorników prądu, przed pomiarem zamykamy drzwi, otwieramy maskę, zamykamy auto pilotem (jeśli jest autoalarm, musimy wcisnąć czujnik otwarcia maski) i czekamy kilkanaście minut, by wyłączyły się wszelkie pompki, wentylatory, itp.
Tu ważna uwaga: każde w miarę nowoczesne auto ma jakieś odbiorniki prądu konsumujące prąd na postoju – choćby radio, sterownik silnika i inne. Wynik, który pozwala przyjąć, że konsumpcja prądu nie jest za duża, to 0,0x A – czyli np.0,04 A, 0,08 A, od biedy 0,09 A – im mniej, tym lepiej.
- Wystarczy sobie policzyć: jeśli mamy akumulator o pojemności 50 Ah, to przy poborze prądu na poziomie 0,1 A prądu wystarczy na 500 godzin, czyli niecałe 21 dni, a w praktyce o połowę krócej.
- Doświadczenie uczy, że jeśli ucieka prąd z powodu usterki, zużycie prądu po wyłączeniu wszystkiego to 0,8-1 A i więcej – dlatego rano nie sposób odpalić samochodu.
Jak znaleźć sprawcę tego, że ucieka prąd? Podłączamy multimetr jak opisano wyżej w trybie pomiaru natężenia prądu (mamy na ekranie cały czas wynik nieakceptowalny) i po kolei wyjmujemy bezpieczniki, po czym wkładamy je na miejsce – aż do chwili, gdy po wyjęciu kolejnego bezpiecznika wynik nagle wraca do normy.
- Pamiętamy także o bezpieczniku alarmu, który może być poza skrzynką na bezpieczniki! W ten sposób w końcu dowiadujemy się, na którym obwodzie jest usterka.
- Jeśli dany bezpiecznik odpowiada np.
- Za radio i oświetlenie wnętrza, a lampki wnętrza gasną po zamknięciu auta jak należy, to znaczy, że winnym tego, że ucieka prąd, jest zepsute radio.
Proste? Teoretycznie jest to proste, a w praktyce zdarza się, że choć wyjmiemy wszystkie po kolei bezpieczniki, wciąż ucieka prąd i nie wiadomo, co jest zepsute. Są bowiem takie urządzenia w aucie, które mają bezpieczniki pochowane, a są i takie, które mają podwójne zasilanie – np.
Odseparowany wzmacniacz radia zasilany i z akumulatora, i z radia; wyjęcie jednego bezpiecznika nie wyłącza go! Rada na wypadek, jakby nie dało się w inny sposób odszukać usterki, a do warsztatu daleko: przy niechcianym poborze na poziomie 1 A uszkodzone lub niewyłączające się urządzenie wydziela sporo ciepła – szukamy więc takiego ciepłego urządzenia organoleptycznie.
: Gdzie ucieka prąd? Sprawdzanie instalacji elektrycznej samochodu. – BestDrive. Kup opony i umów wizytę online.
Czy przy otwartych drzwiach rozładowują akumulator?
Przyczyny rozładowania akumulatora : Pozostawione otwarte drzwi lub klapa bagażnika. Pozostawione włączone światła podczas dłuższego postoju. Niesprawna instalacja elektryczna.
Jak sprawdzić miernikiem czy dochodzi prąd w samochodzie?
DLA POCZĄTKUJĄCYCH ELEKTRYKÓW Instrukcja obsługi multimetru: To jest widok typowego panelu miernika. Ten powyżej został zakupiony na allegro za 20 zł. Wystarczy, żeby w samochodzie sprawdzić praktycznie wszystko. Kolor zielony – przedział do sprawdzania napięć prądu stałego/zmiennego. Czyli taki jak potrzebujemy do samochodu, gdzie mamy prąd stały.
- Oznaczany linią prostą lub z j.ang.
- DC Niebieski – przedział do sprawdzania napięć prądu przemiennego – np.
- Gniazdko w domu.
- Oznaczany linią falowaną lub z j.ang.
- AC Ciemnozielony – natężenie prądu stałego i obok na czerwonym tle 10A – dla natężenia 10 Amperów.
- Czerwony – tester diód – w mierniku powyżej z brzęczykiem.
Fioletowy – mierzenie oporu. Wyświetlacz, „niebieskie kółko z dziurkami” – do sprawdzania tranzystorów. W aucie nikomu nie będzie raczej potrzebne. Na prawo 3 gniazdka do przewodów. Pierwsze od dołu – uziemienie/masa/minus.( tam gdzie czarny przewód ). Czerwony przewód – „plus” Gniazdo chwilowo puste – przekładamy czerwony przewód dla pomiaru natężenia 10A, lub wysokich napięć.
Do dzieła: Pomiar napięcia: Napięcie mierzymy podpinając miernik zawsze równolegle. W praktyce oznacza to, że czarny przewód przy aucie podpinamy do masy – karoseria, przewód masowy, ” – ” przy akumulatorze. Czerwony podpinamy tam, gdzie chcemy sprawdzić napięcie, lub po prostu czy w ogóle „mamy w tym miejscu prąd”.
Liczbę jaką musimy ustawić zawsze większą niż wynosi badane napięcie. W większości mierników o ile coś zrobimy nie tak to raczej dostaniemy wyłącznie sygnał o nieprawidłowym zakresie, ale lepiej dmuchać na zimne. Reasumując jeśli spodziewamy się, że napięcie będzie wynosić ok.12V – tak jak w aucie, to nastawiamy na zakres wyższy od spodziewanego. Nic się nie stanie, o ile nastawimy na wyższy zakres. Pomiar będzie po prostu mniej dokładny. Nic też się nie stanie jak pomylimy + z -, Po prostu na początku wyświetli się znaczek -. Podobnie rzecz ma się dla pomiaru napięcia w gniazdku. Oczekujemy 230 V, więc nastawiamy na większy zakres – w tym przypadku 750V i wkładamy końcówki do gniazdka: Sprawdzanie ciągłości przewodu: Możliwe na 2 sposoby. Testowaniem oporu lub testem diody.1. Test diody: Test diody pokazuje nam spadek napięcia w mV. W praktyce jeśli dołożymy końcówki do badanego przewodu to jeśli jest on cały to pokaże nam się jakaś mała wartość a brzęczyk zacznie piszczeć. Dla przerwanego przewody wyświetli się nam na początku wyświetlacza 1.
- Testowanie diód: Przykładamy końcówki do 2 stron diody.
- Próbujemy 2 kombinacje.
- Raz z jednej strony czarny raz czerwony.
- W jednej kombinacji musi nam pokazać przerwę – jeden na początku wyświetlacza od 1.
- Tak jak dla przerwanego przewodu.
- A w drugiej kombinacji wyświetlić liczbę z przedziału zazwyczaj 350 – 700.
O ile w jakiejkolwiek kombinacji miernik zapiszczy, dioda jest zepsuta. Testowanie oporu: Przykładamy końcówki do badanego przewodu. Mała wartość – nie ma przerwy, 1 po lewo – jest przerwa. O ile wyświetlają się jakieś duże wartości, to sygnał, że z przewodem / złączką / włącznikiem po drodze / czy jakąś wtyczką coś jest nie tak – występuje na niej duży opór, czyli są straty napięcia.
- Pomiar natężenia – praktycznie wykorzystuje się w miarę rzadko przy samochodach. Np.
- Do poboru prądu z akumulatora na wyłączonym zapłonie.
- W tym celu rozcinamy przewód który chcemy sprawdzić i łączymy go miernikiem, czyli do odciętego przewodu z jednej strony czerwony, a z drugiej czarny.
- Wyświetlacz w zależności od ustawionego zakresu pokaże nam prąd pobierany w A ( Amperach) lub mA ( miliAmperach).
Mam nadzieję, że kolejny z poradników się podoba Dodam tylko ze jezeli mierzymy napiecie ktorego nie znamy to zawsze ustawiamy na najwyzszy zakres pomiarowy i dopiero stopniowo zjezdzamy w dól. takim miernikiem mozna mierzyc TYLKO prąd staly DC- uzycie takiego miernika do sprawdzenia poboru pradu w lodówce skonczy sie uszkodzeniem miernika albo co gorsza pozarem czy waszym porazeniem. Zapisane Ktoś, kto zaprojektował Poloneza, wiedział, że się kiedyś urodzimy. Polonez Caro 1,6 GLI LPG, Polonez KOMBI 1,6 MPI LPG & Dacia Sandero Stepway 1,6MPI LPG Lublin 3 KOMBI 2,4TD & Renault KANGOO Fairway 1,5 DCI Privilege
Jak zmierzyć prąd upływu?
Mowa tu o wyłączniku różnicowoprądowym. Urządzenie to mierzy prąd „upływający’ z przewodów roboczych do przewodu ochronnego, obudów czy właściwie wszystkich elementów będących potencjałem ziemi. Gdy prąd upływu przekroczy wartość krytyczną, napięcie jest wyłączane.