Auto Blog-Pomóc drogowa Nowości samochodowe Jaki Samochód Kupić Diesel Czy Benzyna?

Jaki Samochód Kupić Diesel Czy Benzyna?

0 Comments

Jaki Samochód Kupić Diesel Czy Benzyna
Pokonując przebiegi poniżej 20 tys. kilometrów rocznie, lepiej zainwestować w benzynę. Diesle z racji bardziej skomplikowanej budowy oraz większej liczby części narażonych na zużycie, takich jak turbosprężarki, wtryskiwacze czy filtry czastek stałych są po prostu do tego typu jazdy nieopłacalne.

Czy oplaca się kupic diesla w 2022?

Będzie dużo aut na rynku – Przewiduje się, że w 2022 roku auta z silnikiem typu diesel zaleją Polskę. I wiele wskazuje na to, że tak będzie, bowiem Europa pozbywa się takich samochodów, a my jak wiadomo chętnie je kupujemy. Dlatego będzie można natrafić na naprawdę dobre okazje do tego, aby wydać pieniądze na wymarzony samochód.

Czy bardziej opłaca się kupić auto na benzynę czy diesla?

Diesel vs benzyna – zużycie paliwa – Różnica w spalaniu pomiędzy dieslem a benzyną jest dość spora. Zasadniczo samochody z silnikami wysokoprężnymi zużywają średnio o 15-20% mniej paliwa niż ich benzynowe odpowiedniki. Oszczędność najbardziej widać podczas długich podróży autostradą, W przypadku nowoczesnych diesli należy również pamiętać o kosztach związanych z uzupełnianiem AdBlue,

Czemu diesel jest lepszy od benzyny?

Co wybrać? – Silnik benzynowy oznacza niższy koszt zakupu, niższe koszty serwisowania i lepszą kulturę pracy, ale okupione to będzie wyższymi kwotami wydawanymi na paliwo. Diesel, mimo swoich minusów, przemawia przede wszystkim osiągami, jakie jest w stanie zaoferować w odniesieniu do zużycia paliwa.

 • Sama jazda dieslem jest tańsza.
 • Ciężko jednak wskazać jeden silnik, który sprawdzi się u każdego kierowcy.
 • Ażdy z nas musi zastanowić się, ile kilometrów codziennie pokonuje.
 • Czy do pracy dojeżdża z podmiejskich miejscowości, czy przebija się przez poranne korki? Czy ma garaż, czy nie? Czy woli wydawać więcej na paliwo, ale mieć spokojniejszą głowę o ewentualne koszty napraw, czy odwrotnie? W tych kwestiach już nie pomożemy, bo są indywidualne dla każdego kierowcy.

Mamy jednak nadzieję, że nasz artykuł rozjaśni nieco sytuację i pomoże w wyborze odpowiedniej jednostki benzynowej. : Samochody używane: diesel czy benzyna?

Przy jakim przebiegu opłaca się kupić diesla?

Km pozwala rocznie zaoszczędzić aż 3 tys. zł W pogoni za niskimi kosztami jazdy podświadomie kierujemy się w stronę samochodów z silnikami Diesla.

Kiedy koniec diesla?

Koniec silników spalinowych – 7 lub 8 czerwca 2022 roku Parlament Europejski będzie głosował za dopuszczeniem na rynek od 2035 r. samochodów wyłącznie bezemisyjnych. W praktyce oznacza to, żejeśli prawo wejdzie w życie, na rynku europejskim przestaną pojawiać się nowe benzyniaki i diesle.

Czy silniki diesla mają przyszłość?

Spadek popularności silników Diesla – Diesle w segmencie aut osobowych to ewenement, który poza Europą jest obecny tylko w Indiach. Na pozostałych największych rynkach samochodów osobowych – w USA, Chinach oraz Japonii – praktycznie wszystkie auta są wyposażone w silniki benzynowe, hybrydowe lub elektryczne,

zapowiedzi zakazu wjazdu aut z silnikami Diesla do największych miast w Europie, a zwłaszcza w Niemczech coraz większa świadomość klientów i liczne badania naukowe, które pokazują negatywny wpływ spalin z diesla na zdrowie (np. wzrost zachorowań na astmę) rosnąca popularność samochodów z napędem hybrydowym, w których najczęściej jednostką spalinową jest benzynowa oraz innych napędów alternatywnych, w tym elektrycznych

Czy diesel jest drogi w utrzymaniu?

Co z tego wynika? – Koszt utrzymania auta w wersji benzynowej w przeciągu 5 lat to kwota około 61000 zł. Koszt utrzymania diesla w przeciągu 5 lat to kwota około 58000 zł. Wniosek nasuwa się jeden: dopiero przy przebiegu około 30 000 tys. i powyżej warto się zastanawiać się nad zakupem diesla.

Gdy rocznie pokonujemy 15 000 do 20 000 tys. nie ma sensu kupować samochodu z silnikiem wysokoprężnym. Nie dość, że będziecie częstszymi „gośćmi” warsztatów, to ryzyko awarii w drodze jest znacznie większe. Nie brałam tu pod uwagę problemów z który przy jeździe po mieście niewątpliwie da o sobie znać czy wtryskami których prawdopodobieństwo awarii w dieslu jest znacznie większe niż w samochodzie benzynowym.

Nawet jeżeli ceny ropy będą korzystniejsze to i tak różnica w cenie musiałaby być znacząca aby pokryć koszty dodatkowych napraw. Drogie Panie jednym słowem do jazdy po mieście i niewielkich przebiegach wyłącznie samochody z silnikiem benzynowym. : Co kupić? Diesel czy benzyna?

Jak długo będzie można jeździć dieslem?

Kiedy zakaz wjazdu dieslem do miast i dla jakich aut? Normy euro – Oto szczegóły. Samochody diesel zakaz wjazdu do miast obejmie w kilku etapach :

2021-2025 – diesle, które nie spełniają normy Euro 4;2026-2030 – diesle, które przekraczają normę Euro 5;2031-2035 – diesle przekraczajace normę 6.

Nakaz utworzenia stref miałby obowiązywać dopiero od początku 2030 roku. Dlaczego przepisy o zakazie wjazdu aut diesel do miast mają wejść dopiero za 9 lat? Zgodnie z założeniami, do 2025 roku miasta liczące do 25 tys. mieszkańców będą musiały zapewnić przynajmniej 25% autobusów zeroemisyjnych. Transformacja musi być zatem stopniowa.

You might be interested:  Ile Kilometrów Na Godzine Jedzie Najszybszy Samochód Na Świecie?

Dlaczego diesel jest tanszy?

Duży popyt na ON – Tak duża różnica w cenach obu paliw może dziwić, bo przecież to benzyna jest paliwem droższym i bardziej skomplikowanym w produkcji niż olej napędowy. Natomiast to na diesel jest zdecydowanie większe zapotrzebowanie. I choć w prywatnym użytkowaniu dominują silniki benzynowe, to cały transport – towarów i osób – opiera się na dieslu.

Na czym pojedzie diesel?

Jaki Samochód Kupić Diesel Czy Benzyna Turbodiesle łączą wysokie moce z niskim zużyciem paliwa. Ale na tym nie kończą się ich zalety. Silniki wysokoprężne potrafią pracować nawet na oleju jadalnym. Czy poradzi sobie z tym 1.9 TDI? Ambicją Rudolfa Diesla było stworzenie wydajnego silnika, który będzie w stanie pracować na różnych paliwach.

Początkowo konstruktor zakładał nawet użycie pyłu węglowego. Był on jednak trudny w podawaniu do cylindrów, a do tego miał właściwości ścierne. Okazało się jednak, że silnik Diesla bardzo dobrze pracuje na oleju roślinnym czy olejach lekkich. Obecnie samochody są zasilane olejem napędowym. Czy turbodiesel dalej jest w stanie pracować na oleju roślinnym? Car Throttle, jeden z najpopularniejszych kanałów motoryzacyjnych na YouTubie, postanowił to zweryfikować.

W eksperymencie wzięła udział Skoda Octavia 1.9 TDI, która ma ponad 700 tys. km przebiegu i sporo „wyczynów” na swoim koncie – pokonał m.in. okrążenie Nurburgringu, a trasę z Londynu na tor i z powrotem (ok.1300 km) przejechał na jednym zbiorniku paliwa.

 • Zobacz także: Szukaj 693 tys.
 • Km przebiegu.
 • Ile mocy zostało w silniku 1.9 TDI Skody Octavii? Silnik fabrycznie nowej Skody Octavii 1.9 TDI z 1999 r.
 • Powinien rozwijać 90 KM i 210 Nm. W 2010 r.
 • Turbodiesla poddano chiptuningowi, obejmującymi m.in.
 • Zwiększenie dawek paliwa i podbicie ciśnienie doładowania.

Na takiej mapie samochód przejeździł ok.320 tys. km. Pomiar mocy i momentu przy 693 tys. km przebiegu wykazał 106,8 KM oraz 244 Nm. Samochód był intensywnie eksploatowany, ale także należycie serwisowany. Oczywiście nie bez znaczenia była także prosta konstrukcja samego silnika 1.9 TDI VP – przypomnijmy, że pod maską pierwszej Octavii z 1999 r.

pracowała jeszcze pierwsza wersja tej jednostki z pompą wtryskową i bezpośrednim wtryskiem. Nowocześniejsze silniki 1.9 TDI PD z pompowtryskiwaczami zaczęto wprowadzać w 2000 r. I to właśnie archaiczna jak dzisiejsze standardy konstrukcja już jednostki 1.9 TDI VP otworzyła drogę do użycia alternatywnego paliwa.

W nowszym silniku olej niewiadomego pochodzenia zapewne błyskawicznie zatkałby wykonane z mikroskopijną dokładnością wtryskiwacze. Redakcja Car Throttle pozyskała olej z punktów gastronomicznych. Część wydano bezpłatnie, resztę za symboliczną opłatą. Olej zanieczyszczony fragmentami smażonych potraw wymagał kilkukrotnego filtrowania.

Prowadzący eksperyment dali też przyszłemu paliwu 1,5 tygodnia na „odstanie się”. W tym czasie wciąż nieodfiltrowane drobiny mogły osiąść na dnie beczki. Później, po wypompowaniu oleju napędowego, bezpośrednio do baku wlano olej spożywczy. Zobacz, jak Skoda Octavia 1.9 TDI jeździ na oleju spożywczym Nie stwierdzono różnicy w osiągach czy dźwięku silnika.

Zmienił się natomiast zapach z rury wydechowej oraz kolor paliwa widocznego w przezroczystych przewodach paliwowych. Autorzy eksperymentu stwierdzili, że użycie oleju jest też rozwiązaniem proekologicznym, gdyż stanowi formę recyclingu tej substancji.

Car Throttle zauważa jednak, że niestety nie jest to paliwo idealne. Mniejsza wartość opałowa względem oleju napędowego przełoży się na wyższe spalanie. Wyższa gęstość oleju spożywczego zmusza pompę wtryskową do bardziej intensywnej pracy. Zanieczyszczenia mogą zatkać wtryskiwacze. Oleje jadalne są też wrażliwe na temperatury.

Nawet w chłodny jesienny poranek uruchomienie silnika może okazać się niemożliwe. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia problemów, zwolennicy jazdy na oleju jadalnym montują dodatkowy, mały zbiornik. Paliwo jest z niego pobierane po rozgrzaniu silnika, a przełączenie na zwykły olej napędowy następuje przez zakończeniem jazdy, co pozwala na wypalenie z układu resztek oleju jadalnego.

 • Redakcja poleca: Niezawodne turbodiesle w używanych autach Warto pamiętać, że w Polsce zasilanie samochodu przepracowanym olejem spożywczym jest problematyczne.
 • Nie wystarczy pozyskać oleju z restauracji czy barów.
 • Od każdego litra substancji, która jest używana jako paliwo, trzeba odprowadzić podatek akcyzowy, co komplikuje cały proces – więcej na ten temat można przeczytać np.

tutaj, W Wielkiej Brytanii bez zbędnych formalności można „przepalić” 2500 litrów oleju jadalnego rocznie, Źródło/screen otwierający: Car Throttle Data aktualizacji: 7 listopada 2019 r.

Czy diesel nadaje się na krótkie trasy?

Niestety, diesle nie lubią podróży na krótkich dystansach i częstego uruchamiania – taki tryb użytkowania szybko da o sobie znać przyspieszonym zużyciem kluczowych podzespołów silnika. Jeśli w skali roku nasze przebiegi zamykają się w 10-15 tysiącach kilometrów, to w żadnym razie ropniak nie ma sensu.

Czy opłaca się kupić diesla?

Zakup auta z silnikiem diesla jest opłacalny dla kogoś, kto bardzo dużo jeździ. Na przestrzeni lat, nawet po wliczeniu kosztów wymiany osprzętu, taki zakup może być opłacalny.

Jak odpalać diesla latem?

1 Kontrolka świec żarowych – Jaki Samochód Kupić Diesel Czy Benzyna Diesla zapalamy dopiero po zgaśnięciu kontrolki świec żarowych. Dopóki kontrolka świeci, dopóty świece się nagrzewają. Najpierw przekręcamy kluczyk na pozycję ON (wówczas zapalą się wszystkie kontrolki). Czekamy, aż kontrolka świec zgaśnie i przekręcamy kluczyk dalej, aby uruchomić silnik.

Co dalej z silnikiem diesla?

Mniej diesli, benzyna jeszcze się trzyma – To nie są tylko prognozy. Najnowsze dane Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP) pokazujące ważne zmiany zachodzące w napędach stosowanych w samochodach służbowych w wynajmie długoterminowym. „Rynek zbliża się do kolejnej psychologicznej granicy”, jak pisze Samar.

 1. Udział aut napędzanych silnikami dieslowskimi – kiedyś bezsprzecznie dominującymi – jest obecnie niemalże taki sam jak w przypadku samochodów z napędami benzynowymi.
 2. Auta wyposażone w silniki wysokoprężne stanowiły na koniec grudnia 2021 r.47,5 proc.
 3. I było ich aż o 5,6 punktu procentowego mniej niż rok wcześniej.
You might be interested:  Jaka Jest Akcyza Za Sprowadzony Samochód?

Z kolei auta benzynowe reprezentowały 45 proc. ogółu pojazdów i ich udział zwiększył się w ciągu roku o 4 punkty procentowe.

Czy warto kupic diesla z przebiegiem 200 tys?

200 tys. km to mityczny przebieg. Potem drugie życie auta lub śmierć Zakup samochodu z przebiegiem powyżej 200 tys. km jest trudną do pokonania barierą psychologiczną, dlatego od lat handlarze kręcą przebiegi tak, aby chociaż tej dwójki z przodu nie było. Czy faktycznie auta z takim przebiegiem można uznać za zużyte? Samochodem do 100 tys. km jeździ się jak nowym, W znakomitej większości pracuje na fabrycznych częściach i do takiego przebiegu rzadko wymienia się nawet elementy, Jeśli już, to są to drobiazgi, jak tuleje i łączniki stabilizatorów czy też tuleje i sworznie wahaczy przednich. Zwykle w silnikach z są już znaczne zanieczyszczenia nagarem, a pierwsze objawy zabrudzenia może wykazywać czy przepustnica. W mniej dopracowanych mechanizmach rozrządu ze też można spodziewać się pierwszych problemów. Okres pomiędzy 100-200 tys. km można uznać za optymalny na zakup, bo auto ma już za sobą największe spadki wartości, ale jest jeszcze w dobrej kondycji.

 1. Warto jednak mieć na uwadze, że to też okres przyspieszonego zużywania się kolejnych eksploatacyjnych części fabrycznych, które nierzadko wymienia się na zamienniki.
 2. Zatem po zakupie trzeba się liczyć z pewnymi wydatkami.
 3. Wbrew pozorom jest to nic innego jak rozszerzony pakiet startowy, kosztujący ponad tysiąc zł, ale z reguły nie więcej niż 2-3 tys.

zł. Do ok.200 tys. km samochód nadal pozostaje w najważniejszych obszarach w pełni sprawny i nie da się o nim powiedzieć, że jest zużyty. Po przejechaniu około 200 tys. km, a w autach zadbanych czy eksploatowanych na dłuższych dystansach – ok.250 tys. km, pojawiają się pierwsze symptomy zużycia dużych, ważnych mechanizmów, a także mniejszych części, które nie przenoszą dużych obciążeń (np. W dieslach może również dojść do zużycia pomp paliwa (również pompy ) czy uszkodzenia klap w układzie dolotowym, które sterują zawirowaniami powietrza. Wtryskiwacze wytrzymują zwykle 200-250 tys. km, jeśli podają paliwo bezpośrednio do cylindra, choć jest od tego trochę wyjątków w obie strony.

Po takim przebiegu można się też spodziewać zużycia lub usterek osprzętu, jak np. alternator, rozrusznik czy kompresor klimatyzacji. Delikatniejsze i zaniedbane (brak wymiany oleju) skrzynie automatyczne zaczynają pracować inaczej niż nowe. Nierzadko pomaga wymiana oleju (albo dwie w krótkim czasie), jednak w przypadku wielu konstrukcji (np.

dwusprzęgłowych) może być za późno, a skrzynia musi zostać naprawiona. Niestety wcale nie lepiej jest z przekładniami manualnymi, które mogą już mieć zużyte łożyska lub problemy z precyzyjną pracą mechanizmu. Niemal każda naprawa w wyżej opisanym zakresie to już spore wydatki, stąd też ta psychologiczna bariera, duży spadek cen aut i niechęć do samochodów z przebiegiem ponad 200 tys. km. Szczególnie dotyczy to diesli, w których czego by nie ruszać, rachunek zawsze wyjdzie czterocyfrowy,

Jeśli samochód dojedzie do takiego przebiegu i jest w dobrej kondycji, to paradoksalnie może być sprawniejszy mechanicznie, niż auto z przebiegiem 200-250 tys. km. Oczywiście wszystko zależy od tego, jak były naprawiane kolejne mechanizmy, ale też od ogólnej ich trwałości. Są samochody, które z przebiegiem 300 tys.

km są nadal w niezłej kondycji. Zasada jest prosta – im więcej zrobili poprzedni właściciele, tym mniej zrobisz ty. Samochody, które na łamach Autokultu opisuję jako trwałe, mogą właśnie przy takim przebiegu wykazywać te symptomy, które mniej trwałe auta wykazują przy ok.200 tys. Przykładowo (ale i teoretycznie) starsze samochody niemieckie czy auta japońskie przy 200 tys. km mogą być w lepszej kondycji mechanicznej niż francuskie czy włoskie. Jednak przy 300 tys. km francuskie i włoskie są po większych naprawach, a stereotypowo trwałe niemieckie i japońskie w najgorszym stanie.

To dlatego zawsze staram się podkreślać, że jest ogromna różnica pomiędzy trwałością a awaryjnością i przy zakupie auta używanego rozróżnianie tych pojęć jest bardzo istotne, Trwałość mechanizmu oznacza przebieg lub czas, po którym trzeba go wymienić na nowy lub zregenerować, a awarie wystarczy naprawić.

Zazwyczaj są to, które charakteryzują się wyższą trwałością niż standardowe. Podobnie jak tzw. nivomaty, regulujące poziom auta. W zawieszeniu mogą to być również piasty kół, przekładnia kierownicza, tylna belka zawieszenia czy wahacze tylne. W układzie napędowym elementy przeniesienia napędu (dyferencjał, wały, skrzynka rozdzielcza, sprzęgło wielopłytkowe).

 1. W autach benzynowych koło dwumasowe i turbosprężarka.
 2. Taki przebieg to kluczowy moment dla życia samochodu.
 3. Jeśli do 300 tys.
 4. Km wiele mechanizmów było już powymienianych lub zregenerowanych, to bez problemu wytrzyma kolejne 100 tys.
 5. Jeśli nie, to już od użytkownika zależy, czy będzie utrzymywał auto w dobrej kondycji, wymieniając to, co się zużyje, czy też auto powoli zacznie “umierać”, zmierzając bardziej w kierunku złomowiska, niż kolejnego symbolicznego przebiegu 500 tys.

km. Jest jeszcze coś, o czym należy wiedzieć, a niewielu o tym pamięta – sztywność nadwozia. Wiele aut z przebiegiem 300-400 tys. km traci tę sztywność i nawet wymiana wszystkich elementów zawieszenia na nowe nie przywróci właściwości jezdnych, jak z lat jego młodości.

Wspomnę jeszcze, że auta zużywają się niezależnie od przebiegu, za to w funkcji czasu. Mowa głównie o korozji, która często nie wybiera czy auto jedzie czy też nie. Garażowany samochód z przebiegiem 300 tys. km może mieć mniej korozji, niż stojący od nowości pod chmurką z przebiegiem 100 tys. km. : 200 tys.

km to mityczny przebieg. Potem drugie życie auta lub śmierć

Jak nie będzie samochodów spalinowych to będą benzynowe?

Zakaz sprzedaży samochodów spalinowych pewny! Znamy datę Jaki Samochód Kupić Diesel Czy Benzyna Autor: Getty Images Zakaz sprzedaży aut z silnikiem spalinowym od 2035 8 czerwca 2022 posłowie Parlamentu Europejskiego przegłosowali zakaz sprzedaży samochodów spalinowych, czyli wykluczenia desla i aut benzynowych z ruchu drogowego. Oznacza to, że od 2035 roku kupimy wyłącznie auto bezemisyjne.

 1. To koniec sprzedaży samochodów z silnikiem spalinowym.
 2. Niebawem ruszą negocjacje z państwami członkowskimi na temat szczegółów redukowania spalin.
 3. Spis treści Po europejskich drogach od 2035 roku mają jeździć tylko auta zasilane energią elektryczną.
 4. Dzisiaj okazało się, że projekt został poparty przez Parlament Europejski.
You might be interested:  Kiedy Można Odholować Samochód Z Parkingu?

W głosowaniu 8 czerwca za przyjęciem zakazu głosowało 339 posłów, przeciw było 249, a 24 się wstrzymało.

Kiedy koniec aut benzynowych?

Używany samochód spalinowy, ceny już idą w górę i będzie jeszcze drożej – Termin graniczny, czyli 2035 r., dla producentów będzie ostatnią okazją do sprzedaży aut spalinowych (także hybryd), a dla kierowców ostatnią chwilą by kupić fabrycznie nowy model na benzynę czy olej napędowy. Testy silników spalinowych / Mercedes / Daimler AG : Silnik Diesla i benzynowy znikają na zawsze. Znamy datę i przepisy

Co z dieslami 2023?

Starsze Diesle i „benzyniaki” na celownikach polskich miast. Wkrótce nie wjadą do centrów – Moto Już od 2023 roku z centrów polskich miast mają zostać wyrzucone starsze diesle i auta benzynowe. Najbliższej wprowadzenia Strefy Czystego Transportu są Kraków i Warszawa.

 • Spać spokojnie, przynajmniej na razie, mogą za to mieszkańcy Gdańska i Lublina.
 • Codziennie do Warszawy, Krakowa, Wrocławia i Poznania wjeżdża od 200 tys.
 • Do nawet 500 tys.
 • Samochodów.
 • Część z nich to auta stare, niespełniające coraz bardziej restrykcyjnych norm emisji spalin.
 • Od tego roku gminy mają jednak możliwość ograniczania ruchu takich aut, czemu służyć mają Strefy Czystego Transportu.

Spośród największych polskich miast, najdalej w pracach nad utworzeniem takiego obszaru posunęły się władze Krakowa.

Na co zwrócić uwagę przy kupnie diesla?

Co należy zrobić aby ocenić stan silnika wysokoprężnego? Przekręć kluczyk do pozycji, w której grzeją się świece żarowe i upewnij się, że kontrolka zapaliła się. Powinna zgasnąć najpóźniej po kilku-kilkunastu sekundach i po uruchomieniu silnika nie świecić się.

Czy warto teraz kupować samochód?

To dobry okres na zakup samochodu używanego? – Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Jeżeli macie stosunkowo sprawy samochód i nie czujecie dużej potrzeby zmiany, to możecie wstrzymać się od zakupu nowego auta. Jednak w przypadku, gdy wasze auto jest już mocno zużyte i nie chcecie już do niego więcej dokładać.

Czy diesel jest dobry do miasta?

Samochód z silnikiem diesla – kiedy się nie sprawdzi? – Samochód z silnikiem diesla nie nadaje się do eksploatacji miejskiej. Zakup auta nie będzie opłacalny, jeśli pojazd będzie eksploatowany na krótkich trasach i sporadycznie. Jazda na krótkich trasach powoduje przyspieszone zużycie jednostki napędowej, które nie może się rozgrzać do temperatury roboczej.

Czy opłaca się kupić diesla?

Zakup auta z silnikiem diesla jest opłacalny dla kogoś, kto bardzo dużo jeździ. Na przestrzeni lat, nawet po wliczeniu kosztów wymiany osprzętu, taki zakup może być opłacalny.

Kiedy zostaną wycofane diesle?

Kiedy zakaz wjazdu dieslem do miast i dla jakich aut? Normy euro – Oto szczegóły. Samochody diesel zakaz wjazdu do miast obejmie w kilku etapach :

2021-2025 – diesle, które nie spełniają normy Euro 4;2026-2030 – diesle, które przekraczają normę Euro 5;2031-2035 – diesle przekraczajace normę 6.

Nakaz utworzenia stref miałby obowiązywać dopiero od początku 2030 roku. Dlaczego przepisy o zakazie wjazdu aut diesel do miast mają wejść dopiero za 9 lat? Zgodnie z założeniami, do 2025 roku miasta liczące do 25 tys. mieszkańców będą musiały zapewnić przynajmniej 25% autobusów zeroemisyjnych. Transformacja musi być zatem stopniowa.

Czy diesel jest drogi w utrzymaniu?

Co z tego wynika? – Koszt utrzymania auta w wersji benzynowej w przeciągu 5 lat to kwota około 61000 zł. Koszt utrzymania diesla w przeciągu 5 lat to kwota około 58000 zł. Wniosek nasuwa się jeden: dopiero przy przebiegu około 30 000 tys. i powyżej warto się zastanawiać się nad zakupem diesla.

 1. Gdy rocznie pokonujemy 15 000 do 20 000 tys.
 2. Nie ma sensu kupować samochodu z silnikiem wysokoprężnym.
 3. Nie dość, że będziecie częstszymi „gośćmi” warsztatów, to ryzyko awarii w drodze jest znacznie większe.
 4. Nie brałam tu pod uwagę problemów z który przy jeździe po mieście niewątpliwie da o sobie znać czy wtryskami których prawdopodobieństwo awarii w dieslu jest znacznie większe niż w samochodzie benzynowym.

Nawet jeżeli ceny ropy będą korzystniejsze to i tak różnica w cenie musiałaby być znacząca aby pokryć koszty dodatkowych napraw. Drogie Panie jednym słowem do jazdy po mieście i niewielkich przebiegach wyłącznie samochody z silnikiem benzynowym. : Co kupić? Diesel czy benzyna?

Co dalej z dieslem w Polsce?

Co zmienia nowelizacja ustawy o elekromobilności i paliwach alternatywnych? – Mimo iż w Polsce nie ma obecnie stref czystego transportu, które wprowadziły zakaz wjazdu dla diesli i aut benzynowych, zwłaszcza starszych, niebawem takowe mogą powstać. Ważne zmiany w tym obszarze nastąpiły 7 grudnia 2021 roku.

 • Prezydent podpisał wówczas ustawę z dnia 2 grudnia 2021 roku o zmianie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych oraz niektórych innych ustaw.
 • W życie wchodzi ona 24 grudnia 2021 roku.
 • Na pewno nie jest to prezent pod choinkę od rządzących, ale rózga, jaką otrzymują właściciele diesli, benzyniaków i aut na LPG.

Zmiana przepisów daje możliwość tworzenia radom gmin stref czystego transportu. Bezpłatnie będzie można w nich poruszać się wyłącznie pojazdami napędzanymi prądem, wodorem oraz gazem ziemnym, W przypadku innych pojazdów będzie to możliwe, o ile będzie to decyzja rady, która wprowadzi stosowne przepisy.

Related Post