DEKLARACJA AKCYZOWA NA SAMOCHÓD – Jak już wiesz, termin opłacenia akcyzy za samochód wynosi 30 dni od dnia zakupu. Poza tą opłatą musisz jeszcze złożyć „Deklarację uproszczoną nabycia wewnątrzwspólnotowego AKC-U”. Masz na to 14 dni, licząc od dnia powstania obowiązku podatkowego.
wypełnioną deklarację AKC-U,wniosek o wydanie zaświadczenia,dowód wpłaty akcyzy,kopię umowy kupna-sprzedaży pojazdu,dowód rejestracyjny lub kartę pojazdu,tłumaczenia dokumentów auta.
Po otrzymaniu zaświadczenia możesz już zarejestrować pojazd w Polsce. W przypadku auta sprowadzanego do Polski z zagranicy, używanego, które dotąd zarejestrowane było w innym kraju członkowskim Unii Europejskiej musisz dostarczyć również następujące dokumenty:
wniosek o rejestrację pojazdu,kartę pojazdu (o ile została wydana),potwierdzenie pozytywnego badania technicznego,dowód rejestracyjny,potwierdzenie wszystkich spłat.
Pamiętaj również o, Najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu powinieneś zawrzeć roczną umowę takiego ubezpieczenia. Jeśli tego nie zrobisz, to grożą ci kary, które nakłada Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. : Akcyza za samochód – ile wynosi, jak ją opłacić?
Contents
Jak załatwić akcyzę na samochód?
Jak zapłacić akcyzę za samochód i wypełnić deklarację akcyzową? – Obecnie można już złożyć deklarację akcyzową i zapłacić akcyzę za sprowadzony samochód w trybie online. Warto podkreślić, że od 2017 roku organem zajmującym się pobieraniem podatku akcyzowego nie jest urząd celny, ale urząd skarbowy.
Wypełniasz deklarację AKC-U/S – to uproszczona deklaracja dla podatku akcyzowego płaconego od nabycia wewnątrzwspólnotowego. Płacisz podatek akcyzowy w określonej kwocie na rachunek urzędu skarbowego. Pobierasz potwierdzenie zapłaty akcyzy – będzie to możliwe po podaniu,
Deklaracja akcyzowa wymaga wpisania danych osoby importującej auto z zagranicy oraz informacji dotyczących zakupionego pojazdu. Podaje się w niej także samodzielnie wyliczoną wysokość akcyzy. Jeśli samochód ma więcej niż jednego właściciela, każdy współwłaściciel musi złożyć osobny wniosek.
- Po dokonaniu takich formalności otrzymasz Urzędowe Potwierdzenie Odbioru.
- Potwierdzenie zapłaty akcyzy jest niezbędne do dokonania rejestracji pojazdu w urzędzie, w wydziale komunikacji.
- Do rejestracji auta będą także potrzebne wszystkie dokumenty auta w wersji polskojęzycznej.
- Musisz przetłumaczyć je na język polski u tłumacza, mieć do rejestracji dowód osobisty, dowód własności samochodu, potwierdzenie pozytywnego wyniku badania technicznego i zawarcia obowiązkowej polisy OC.
trzeba wykupić najpóźniej w dniu rejestracji. : Akcyza za samochód – jak ją zapłacić?
Jakie dokumenty do zwolnienia z akcyzy?
KROK 2 – Wypełnij wniosek WZZA
Wybierz na PUESC formularz wniosku:
Wypełnij formularz. Skorzystaj z podpowiedzi przypisanych do niektórych pól formularza – znajdziesz je, klikając w ikonę (przycisk) „i”.
UWAGA! Podaj e-mail, a na wskazany adres otrzymasz z Urzędu Skarbowego, do którego złożyłeś wniosek dokument PZWA/PZHYB w formacie PDF.
- Do wniosku dołącz dokumenty dotyczące samochodu. W szczególności fotografie, plany, schematy, katalogi, informacje od producenta lub inne dostępne dokumenty umożliwiające organowi podatkowemu wydanie zaświadczenia o zwolnieniu z zapłaty akcyzy na terytorium kraju oraz potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej.
- Wygeneruj wniosek i przejdź do
Jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji samochodu sprowadzonego z Niemiec?
Jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji auta z Niemiec – Po uregulowaniu wszystkich opłat rozpoczyna się właściwa rejestracja. Niezbędne do tego procesu będą następujące dokumenty:
wniosek sporządzony na formularzu pobranym w urzędzie lub ze strony internetowej,karta pojazdu (jeśli została wydana),dowód własności pojazdu – umowa kupna sprzedaży lub faktura VAT potwierdzająca fakt nabycia,dokumenty potwierdzające dokonanie wszystkich opłat, w tym podatku akcyzowego,stare tablice rejestracyjne,zaświadczenie o aktualnym badaniu technicznym,dowód rejestracyjny samochodu – tzw. Brief niemiecki,dokument potwierdzający wykupienie, które jest obowiązkowe zarówno w Polsce, jak i w innych krajach Unii Europejskiej.
Złożenie wniosku musi iść w parze z uzupełnieniem w nim wszystkich informacji dotyczących danego samochodu. Trzeba wpisać więc: Trzeba też uzupełnić dane osobowe właściciela samochodu, a także współwłaściciela, jeśli taki istnieje. Pamiętaj, że do zarejestrowania pojazdu sprowadzonego z zagranicy konieczne jest przetłumaczenie dokumentów na język polski przez tłumacza przysięgłego.
Ile czasu czeka się na akcyzę za samochód?
Sprowadziłeś samochód z zagranicy? Musisz dopilnować kilku formalności. Jeśli auto zostało sprowadzone przez pośrednika, to obowiązek ten spoczywa na nim, jeśli jednak zajmowałeś się tym sam, to samodzielnie musisz złożyć odpowiednią deklarację i zapłacić akcyzę.
import samochodów osobowych, które nigdy wcześniej nie były zarejestrowane na terenie Polski; nabycie wewnątrzwspólnotowe samochodu, który nigdy nie był zarejestrowany w Polsce; pierwszą sprzedaż samochodu na terytorium kraju (wyprodukowanego na jego terytorium lub od którego nie została zapłacona akcyza z tytułu czynności, o których mowa w punktach 1 i 2).
Na zapłatę podatku akcyzowego masz dokładnie 30 dni od momentu sprowadzenia samochodu z zagranicy, Podatek ten należy przelać na konto urzędu skarbowego, ale wcześniej trzeba jeszcze złożyć deklarację uproszczoną nabycia wewnątrzwspólnotowego AKC-U/S, która obowiązuje od października 2017 roku.
wypełnioną deklarację AKC-U/S, dowód zapłaty za wydanie zaświadczenia o uiszczeniu akcyzy, wniosek o wydanie zaświadczenia o uiszczeniu akcyzy, umowę kupna-sprzedaży auta, dowód rejestracyjny lub kartę pojazdu, przetłumaczone dokumenty, zaświadczenie o badaniu technicznym, potwierdzenie wyrejestrowania samochodu w kraju, w którym został kupiony.
Na tej podstawie uzyskasz zaświadczenie o uiszczeniu akcyzy. Żeby je otrzymać, musisz najpierw uiścić opłatę skarbową za jego wydanie. To, jak wysoki podatek akcyzowy zapłacisz, jest uzależnione od wartości samochodu oraz pojemności jego silnika. I tak w przypadku:
samochodów osobowych o pojemności silnika powyżej 2000 cm3 – 18,6 proc. podstawy opodatkowania; w przypadku pozostałych pojazdów samochodowych – 3,1 proc. podstawy opodatkowania.
Konkretny przykład:
podatek akcyzowy w przypadku samochodu o pojemności silnika 2100 cm3, którego wartość wynosi 20 tysięcy złotych, to 18,6% z 20 tysięcy, czyli 3360 zł. samochód o tej samej wartości, ale z silnikiem o pojemności 1800 cm³, będzie wiązać się z podatkiem akcyzowym 3,1% z 20 tysięcy, czyli 620 zł.
Różnica w zależności od pojemności silnika jest znacząca, zatem wybierając samochód, warto również brać pod uwagę to, jak wysoki podatek akcyzowy będziesz musiał zapłacić od jego wartości. Uzyskanie zaświadczenia o uiszczeniu akcyzy jest niezbędne w celu rejestracji samochodu.
Jak długo czeka się na akcyzę?
Opłat z tytułu akcyzy dokonuje się w Urzędzie Skarbowym. Odpowiedni wniosek należy złożyć do 14 dni od powstania obowiązku podatkowego, a zapłaty należy dokonać w ciągu 30 dni.
Ile czasu na złożenie akc u?
KROK 5 – Odbierz potwierdzenie zapłaty (PZAS)
- Potwierdzenie zapłaty (PZAS) w PDF otrzymasz wraz z informacją o tym, że możesz udać się do wydziału komunikacji, żeby zarejestrować pojazd:
- pocztą elektroniczną – jeżeli podczas rejestracji deklaracji podałeś adres
- e-mail,
- znajdziesz w zakładce Mój pulpit | Moje sprawy i dokumenty | Dokumenty Uwaga! Potwierdzenie zapłaty (PZAS) otrzymasz do dwóch dni roboczych po zapłaceniu podatku akcyzowego, wykazanego w deklaracji. W przypadku nie otrzymania Potwierdzenia zapłaty (PZAS) we wskazanym terminie, przejdź do kolejnego kroku.
- Wypełnij formularz PZAS. Skorzystaj z podpowiedzi przypisanych do pól formularza – znajdziesz je, klikając w ikonę (przycisk) „i”.
- Wygeneruj dokument i przejdź do Mój pulpit | Do wysyłki i robocze | Dokumenty do wysyłki,
- Wyślij zapytanie.
- Przejdź do zakładki Mój pulpit | Moje sprawy i dokumenty | Dokumenty i sprawdź, czy otrzymałeś komunikat na temat sprawdzanego samochodu.
Więcej o potwierdzeniu zapłaty i formularzach PZAS dowiesz się z opisu usługi Sprawdź czy akcyza za samochód została zapłacona. strona otwiera się w nowym oknie
- Złóż deklarację w ciągu 14 dni od momentu powstania obowiązku podatkowego. Wskaż w niej właściwy urząd skarbowy, do którego ma trafić twoja deklaracja. W ciągu 30 dni zapłać podatek – licz od dnia powstania obowiązku podatkowego.
- Obowiązek podatkowy w związku z dokonaniem wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu osobowego może powstać w trzech różnych momentach (art.100 ust.1 pkt 2 ustawy o podatku akcyzowym):
- z dniem przemieszczenia samochodu osobowego z terytorium państwa członkowskiego na terytorium kraju – jeżeli nabycie prawa rozporządzania samochodem osobowym jak właściciel nastąpiło przed przemieszczeniem samochodu na terytorium kraju,
- z dniem nabycia prawa rozporządzania samochodem osobowym jak właściciel – jeżeli nabycie prawa rozporządzania samochodem osobowym jak właściciel nastąpiło po przemieszczeniu samochodu osobowego na terytorium kraju,
- z dniem złożenia wniosku o rejestrację samochodu osobowego na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym – jeżeli podmiot występujący z wnioskiem o rejestrację na terytorium kraju nabytego wewnątrzwspólnotowo samochodu osobowego nie jest jego właścicielem.
- Obowiązek podatkowy w związku z dokonaniem zmian konstrukcyjnych w pojeździe powstaje z dniem dokonania w pojeździe samochodowym innym niż samochód osobowy, zarejestrowanym na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, zmian konstrukcyjnych zmieniających rodzaj tego pojazdu na samochód osobowy (art.100 ust.1a pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym).
- Obowiązek podatkowy powstaje także w związku z nabyciem lub posiadaniem pojazdu niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju, jeżeli nie można ustalić podmiotu, który dokonał wcześniej czynności podlegającej opodatkowaniu, a w wyniku kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej albo postępowania podatkowego nie ustalono, że podatek został zapłacony (art.100 ust.1a pkt 2 ustawy o podatku akcyzowym).