Auto Blog-Pomóc drogowa Nowości samochodowe Jakie Są Opłaty Za Samochód Zabytkowy?

Jakie Są Opłaty Za Samochód Zabytkowy?

0 Comments

Jakie Są Opłaty Za Samochód Zabytkowy
Rejestracja w wydziale komunikacji Całkowity koszt rejestracji samochodu zabytkowego to około 1000 zł – składa się na niego co najmniej 400 zł opłaty za wydanie białej karty, około 300 zł za badanie techniczne, 200,50 zł za żółte tablice rejestracyjne oraz standardowe koszty rejestracji samochodu.

Jakie przywileje mają samochody zabytkowe?

Żółte tablice i ich praktyczny wymiar – przywileje – Pewnie zastanawiasz się, co oznacza żółta tablica rejestracyjna w praktyce. Właściciel takiego samochodu ma pewne przywileje, które sprawiają, że warto mieć zabytki w swoim garażu. Przede wszystkim, takie auta nie muszą co roku przechodzić przeglądu.

Ile kosztuje zarejestrowanie auta na zabytek?

Podsumowanie: –

 • Pojazd może zostać uznany za zabytkowy, jeśli został wpisany do rejestru zabytków, znajduje się w wojewódzkiej ewidencji zabytków lub wpisany do inwentarza muzealiów na podstawie odrębnych przepisów.
 • Powszechnie przyjmuje się, że pojazd zabytkowy to taki, który ma 30 lat, jego model nie jest produkowany od co najmniej 15 lat i posiada co najmniej 75% oryginalnych części.
 • Dokumenty koniecznie do rejestracji pojazdu jako zabytek to: dowód własności, dowód rejestracyjny (lub oświadczenie właściciela pojazdu w przypadku zagubienia), badanie techniczne, decyzja Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o wpisie do rejestru zabytków.
 • Koszt rejestracji pojazdu na zabytek to ok.700-1600 zł.
 • Auta zabytkowe muszą posiadać polisę OC, jeśli są aktywnymi uczestnikami ruchu drogowego. Istnieje jednak możliwość wykupienia polisy krótkoterminowej np. na okres letni.
 • Przerejestrowanie pojazdu na zabytkowy może być dobrą inwestycją finansową i źródłem dodatkowych przychodów.

Jak uzyskać status pojazdu zabytkowego?

Samochód zabytkowy – jakie kryteria powinien spełniać? – Pierwsze pytanie, jakie nasuwa się w związku z samochodem zabytkowym, to: ile lat musi mieć auto, żeby zostało uznane za zabytek? Generalnie pojazd powinien mieć co najmniej 25 lat i od 15 lat nie może być produkowany.

jest rzadkie,wiąże się z istotnymi wydarzeniami historycznymi lub sportowymi,było użytkowane przez osoby uznane powszechnie za wyjątkowo ważne,dokumentuje ważny etap rozwoju techniki motoryzacyjnej,zastosowano w nim unikalne rozwiązania konstrukcyjne,posiada oryginalne wykonanie,jest odtworzone zgodnie z technologią jego produkcji.

O tym, czy pojazd spełnia cechy zabytkowego, decyduje konserwator na wniosek uprawnionego rzeczoznawcy z dziedziny historii motoryzacji i oceny pojazdów zabytkowych.

Jakie korzyści z rejestracji samochodu zabytkowego?

Co raz częściej widzimy na naszych drogach pojazdy z żółtymi tablicami rejestracyjnymi. Niejednokrotnie właściciele starych samochodów stają przed dylematem zmiany zwykłych, białych tablic właśnie na żółte. Wtedy pojawiają się pytania: Jakie będą tego korzyści? Ile kosztuje utrzymanie zabytkowego pojazdu? Jakie ograniczenia niesie za sobą zarejestrowany „zabytek”? Rejestracja samochodu jako auta zabytkowego i otrzymanie tzw. Trochę inaczej wygląda sytuacja w przypadku pojazdu mającego mniej niż 25 lat, o ile jest egzemplarzem unikalnym (wyjątkowe rozwiązania konstrukcyjne i jednostkowa produkcja), powinien się charakteryzować przynajmniej jedną z niżej wymienionych cech:

 • posiada unikalne rozwiązania konstrukcyjne,
 • dokumentuje ważne etapy rozwoju techniki motoryzacyjnej,
 • związany był z ważnymi wydarzeniami historycznymi,
 • użytkowany był przez osoby powszechnie uznane za wyjątkowo ważne,
 • ma związek z ważnymi osiągnięciami sportowymi,
 • posiada oryginalne wykonanie lub został odrestaurowany,
 • został odtworzony wiernie, zgodnie z technologią z okresu jego produkcji.

Jeśli Wasz samochód spełnia powyższe kryteria niewątpliwie powinniście poznać korzyści jakie płyną z zarejestrowania go jako pojazdu zabytkowego:

 1. Ubezpieczenie – polisę OC możemy wykupić tylko na kilka miesięcy, a nie na pełny rok (jest to istotne zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy to z reguły nasze samochody zimują w garażach). Minimalnym okresem ubezpieczenia jest miesiąc.
 2. Z obowiązku ciągłości OC zwolnione są pojazdy młodsze niż 40 lat, natomiast starsze otrzymują zwolnienie z urzędu.
 3. Niektóre ubezpieczalnie oferują zniżki na OC dla pojazdów zabytkowych. Dodatkowo, jeżeli jest się członkiem zrzeszonego w polskim związku motorowym, automobilklubie, to zniżki mogą sięgać nawet do 70%.
 4. Pojazdy wіѕn d rјѕtru zbtków nі muѕzą bć rzѕtѕwn d krajowych wmgów thnіznh, b zѕtć duѕzzn d ruhu drgwg. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku samochodów sprowadzanych z USA, czy Wielkiej Brytanii.
 5. Zabytkowy pojazd przechodzi jednorazowy przegląd techniczny. Jest to przeciwieństwo do zwykłego samochodu, który przechodzi takie przeglądy co roku. Wyjątek stanowi oczywiście sytuacja, w której pojazd bierze udział w kolizji bądź wypadku, wtedy konieczny jest ponowny przegląd.
 6. W przypadku udziału pojazdu zabytkowego w kolizji, rzeczoznawca z firmy ubezpieczeniowej wycenia wartość samochodu w oparciu o jego kolekcjonerską wartość, a nie według wartości pojazdu w katalogu.
 7. Pojazdy zabytkowe uprzywilejowane (policja, straż pożarna) mają możliwość poruszania się po drogach publicznych z sygnałami świetlnymi i dźwiękowymi, o ile są one oryginalne i wyłączone.
 8. Zabytkowe samochody zwolnione są z opłaty recyklingowej (500 zł), dotyczy to pojazdu rejestrowanego w kraju po raz pierwszy.
 9. Sprowadzając samochód kolekcjonerski lub zabytkowy spoza Unii Europejskiej nie zapłacimy cła ani akcyzy, a VAT wyniesie tylko 8%.
 10. Dla wielu użytkowników pojazdów zabytkowych żółte tablice zwiększają prestiż oraz mogą podnoszą wartość auta przy sprzedaży.

Teraz pora na mniej przyjemny temat, czyli wady posiadania pojazdu zarejestrowanego jako zabytkowy:

 1. Koszty rejestracji zabytku są wyższe niż rejestracji zwykłego auta.
 2. Czas potrzebny na zarejestrowanie auta w przypadku jest znacznie dłuższy.
 3. O większych pracach i zmianach w pojeździe powinniśmy powiadomić wojewódzkiego konserwatora zabytków.
 4. Raz zarejestrowany pojazd zabytkowy, już nigdy nie będzie miał możliwości powrotu do „białych tablic”.
 5. Pojazd zabytkowy nie może służyć do celów zarobkowych. rw duѕzz jednak mżlіwść kmrјng, kzјnlng rzwzu tkіm utm d 7 ѕób.
 6. Środki transportu wpisane do rejestru zabytków, które mają więcej niż 50 lat i ich wartość jest wyższa niż 32 000 zł wymagają pozwolenia Konserwatora Zabytków na stały wywóz zabytku za granicę. Jeśli uzyskamy takie pozwolenie konieczne będzie poniesienie opłaty w wysokości 25% wartości auta w przypadku sprzedaży za granicą.
 7. Coraz trudniej dotrzeć do oryginalnych części, a jest to na tyle istotne, gdyż pojazd zabytkowy musi posiadać najmniej 75 proc. oryginalnych części.
You might be interested:  Od Kiedy Można Zrobić Prawo Jazdy Na Samochód?

Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej na temat samej rejestracji pojazdu zabytkowego zachęcamy do przeczytania artykułu: https://klassikauto.pl/porady/zasady-kryteria-oraz-procedury-rejestracji-pojazdow-zabytkowych/

Co jest potrzebne do rejestracji na zabytek?

Wpis do ewidencji jedynie powiadamia go o jego istnieniu. Zasadniczo pojazd, aby zostać uznanym za zabytkowy, powinien mieć co najmniej 25 lat, być nieprodukowany (w danym modelu) od lat 15 oraz mieć prawie wszystkie części oryginalne (w tym podstawowe podzespoły).

Co to znaczy rejestracja tylko na zabytek?

Obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne dla pojazdów zabytkowych – Właściciele pojazdów zabytkowych poruszając się po drogach publicznych zawsze muszą mieć wykupione OC. Poruszając się oldtimerami kierowcy mogą zdecydować się na kupienie krótkoterminowego OC.

 1. Tego rodzaju obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne działa minimum przez 30 dni, gdy właściciel pojazdu decyduje się z auta korzystać, a przez pozostały czas może nie posiadać OC.
 2. Jednakże w tym czasie nie może być użytkowany.
 3. Z jednej strony jest to bardzo wygodne rozwiązanie, a drugiej zaś trzeba bardzo uważać, by nie zacząć poruszać się po drogach publicznych bez obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego, ponieważ grożą za to ogromne kary, a za powstałe, ewentualne straty kierowca zabytkowego pojazdu będzie musiał zapłacić z własnej kieszeni.

Zawsze pamiętaj o wykupieniu krótkookresowego ubezpieczenia OC dla swojego zabytkowego auta! Więcej na ten temat przeczytasz w artykule, PODSUMOWANIE:

Rejestracja samochodu na zabytek jest możliwa, jeśli auto ma przynajmniej 25 lat, nie jest produkowane od 15 lat i posiada 75% zachowanych oryginalnych części. Za opinię rzeczoznawcy należy zapłacić, a następnie, jeśli jest pozytywna, przedłożyć ją wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków. Wraz z opinią rzeczoznawcy i pismem od wojewódzkiego konserwatora zabytków należy udać się do wydziału komunikacji z dokumentami pojazdu oraz dowodem tożsamości w celu rejestracji auta. Samochody zabytkowe należą do szczególnej grupy pojazdów, które mają możliwość posiadania krótkoterminowego ubezpieczenia OC. Krótkoterminowe ubezpieczenie OC nie może być wydane na okres krótszy niż 30 dni. Towarzystwa ubezpieczeniowe nie mogą odmówić wydania polisy OC, należy się jednak liczyć z tym, że wysokość kwot może być czasem szokująca. Nigdy nie wyjeżdżaj na drogi publiczne bez wykupionego obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego!

: Rejestracja samochodu na zabytek.

Kiedy auto staje się klasykiem?

Youngtimer – co to jest i dlaczego wraz z wiekiem wzrasta jego wartość? Rynek samochodów klasycznych staje się w ostatnim czasie niezwykle popularny. Na drogach i w garażach pojawia się coraz więcej odrestaurowanych pojazdów, a ogłoszenia dotyczące sprzedaży osiągają zawrotne ceny.

 • Wśród tego typu aut wyróżnić można dwa rodzaje: oldtimery i youngtimery.
 • Pierwsze z nich to najstarsze modele samochodów, liczące sobie przynajmniej 25 lat.
 • Często są to jednak egzemplarze tak stare, że są to jedynie pojazdy kolekcjonerskie.
 • Ciekawszą alternatywą, która pozwala na swobodne przemieszczanie się samochodowym klasykiem to tzw.

youngtimery. Jednak, jakie pojazdy zaliczamy do tej grupy i czy ich zakup naprawdę jest opłacalny?

Czy samochodem zabytkowym można wyjechać za granicę?

Wyjazd za granicę na żółtych tablicach nie taki straszny, jak go malują – Prawda jest taka, że nie ma większego problemu, by pojechać za granicę czy nawet sprzedać samochód na żółtych tablicach. Obowiązek uzyskania pozwolenia na stały wywóz dotyczy jedynie pojazdów starszych niż 50 lat, których wartość przekracza 32 tysiące złotych.

Strach budzi jednak zapis mówiący o tym, iż pojazdy, które znajdują się w rejestrze zabytków, absolutnie nie mogą być wywożone poza granice naszego kraju. Na szczęście prawie żaden samochód w Polsce, który jeździ z wykorzystaniem żółtych tablic, nie znajduje się w rejestrze zabytków, a w ewidencji, która tym zakazem objęta nie jest.

Uzyskanie pozwolenia nie należy również do problematycznych. Urzędy ochrony zabytków nie składają się z przypadkowych urzędników, których zadaniem jest uprzykrzyć życie. Gdy na przykład korzystamy z naszego zabytkowego pojazdu, by brać udział w pokazie czy też rajdzie przeznaczonym dla tego typu aut, to złożenie wniosku w przypadku wywozu stałego to koszt zaledwie 100 złotych, a gdy mowa o czasowym, mierzymy się z kosztem jedynie 44 złotych.

O co chodzi z żółtym samochodem?

O co chodzi? – Być może wielu z was spotkało się z taką sytuacją: kupujecie wymarzoną rzecz, chociażby wspomniany w tytule żółty samochód, i nagle, gdzie się nie obrócicie, wszędzie ktoś ma podobną bądź wręcz taką samą rzecz! Brzmi znajomo? Oczywiście żółty samochód użyty jest w tym wypadku jako termin powszechny w środowiskach psychologicznych i rozwojowych.

 1. Tutaj chodzi o zasadę, która mówi: „człowiek szybko przyzwyczaja się do dobrego”.
 2. Po prostu nasze mózgi „odnotowują” sytuacje, które powodują w nas wyrzuty endorfin, wzrost kortyzolu produkowanego przez korę nadnerczy (ten hormon “stresu” odpowiada w dużej mierze za regulację naszego cyklu dobowego – wiec wpływa na dobry sen!).

Mówiąc w skrócie nasze mózgi zapamiętują to, co wywołuje w nas dobry nastrój i niejako szukają tych sytuacji dalej.

Ile kosztuje rejestracja na żółte tablice?

Ile kosztuje zarejestrowanie auta na żółtych tablicach rejestracyjnych? – Koszt wykonania przez rzeczoznawcę tzw. białej karty w trzech egzemplarzach wraz z odpowiednimi fotografiami pojazdu to wydatek od 400 do 800 złotych. Badanie techniczne kosztuje kolejne 99 złotych.

Jak wyrejestrować pojazd zabytkowy?

Pojazd należy wyrejestrować w tym samym urzędzie, w którym został zarejestrowany. Do wyrejestrowania samochodu potrzebny będzie dowód osobisty lub paszport właściciela, wniosek o wyrejestrowanie oraz dowód wniesienia opłaty ewidencyjnej.

Po co są czerwone tablice rejestracyjne?

To tablice tymczasowe, wydawane pojazdom, które z różnych powodów muszą być zarejestrowane na krótki okres. Czerwone tablice rejestracyjne tymczasowe są dostępne w kilku rozmiarach. Można używać ich do aut (także przyczep), motocykli, motorowerów czy traktorów.

Czy można Wyrejestrowac zabytek?

Jak wyrejestrować samochód zabytkowy? – Wyrejestrowanie samochodu zwykle jest działaniem jednostronnym – raz wyrejestrowanego pojazdu nie da się zarejestrować ponownie. Istnieją jednak pewne wyjątki i jest nim także wyrejestrowanie pojazdu zabytkowego.

 1. Całej procedury należy dopilnować w urzędzie.
 2. Uprawnionym do wyrejestrowania jest właściciel samochodu, a w przypadku współwłaścicieli wszyscy powinni być obecni przy wyrejestrowaniu.
 3. Onieczne jest wtedy wspólne złożenie wniosku.
 4. Można oczywiście skorzystać z możliwości udzielenia pełnomocnictwa jednemu ze współwłaścicieli do wyrejestrowania pojazdu.
You might be interested:  Jak Sprawdzić Czy Samochód Był Po Wypadku Za Darmo?

Art.79 ust.4 pkt 3 ustawy prawo o ruchu drogowym mówi, że pojazd, który został uznany za zabytkowy, może być powtórnie zarejestrowany po wyrejestrowaniu.

Co oznacza niebieska tablica rejestracyjna?

Co oznaczają niebieskie tablice rejestracyjne? – Niebieskie tablice dyplomatyczne przeznaczone są dla pojazdów, których właścicielami i użytkownikami są przedstawiciele: dyplomatyczni, urzędów konsularnych i misji specjalnych państw obcych oraz organizacji międzynarodowych,

 • Może z nich korzystać również ich personel, dlatego w ostatnich latach przybywa tego typu maszyn na drogach publicznych – zwłaszcza w dużych miastach (szczególnie w Warszawie).
 • Niebieski kolor tablic rejestracyjnych to nie jedyny charakterystyczny element wskazujący na to, że danym pojazdem porusza się przedstawiciel dyplomatyczny lub jego współpracownicy.

Posiadają one również kolorystykę, która bez wątpienia rzuca się w oczy. Białe znaki umieszczone na niebieskim tle odróżniają się od standardowych tablic, które niezależnie od koloru tła (biały, żółty lub zielony) posiadają czarne symbole. Do tego, nie zostały one obarczone eurobandem, czyli symbolem Unii Europejskiej. Tablice dyplomatyczne mają wymiary 520 x 114 mm dla tablic jednorzędowych i 305 x 214 mm dla dwurzędowych – czyli są one identyczne z standardowymi tablicami cywilnymi. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 11 grudnia 2017 r.

W sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych, na pojeździe należącym do przedstawicielstwa dyplomatycznego państwa obcego, musi znaleźć się znak z literami „CD”. Z kolei na samochodzie należącym do urzędu konsularnego – znak z literami „CC”. CEPiK podaje zgodnie z oficjalnymi statystykami, że w 2020 roku wydano 209 niebieskich tablic rejestracyjnych.

Warto jednak zaznaczyć, że 90% z nich spotkać można na pojazdach osobowych. Najpopularniejszą marką jest Toyota, a na drugim miejscu BMW. Ciężko zaprzeczyć, że na podium spotkać można też takich producentów jak Skoda i Mercedes. Tablice przysługują także 5 motocyklom i 3 samochodom dostawczym oraz przyczepom.

Czy samochodem zabytkowym można wyjechać za granicę?

Wyjazd za granicę na żółtych tablicach nie taki straszny, jak go malują – Prawda jest taka, że nie ma większego problemu, by pojechać za granicę czy nawet sprzedać samochód na żółtych tablicach. Obowiązek uzyskania pozwolenia na stały wywóz dotyczy jedynie pojazdów starszych niż 50 lat, których wartość przekracza 32 tysiące złotych.

Strach budzi jednak zapis mówiący o tym, iż pojazdy, które znajdują się w rejestrze zabytków, absolutnie nie mogą być wywożone poza granice naszego kraju. Na szczęście prawie żaden samochód w Polsce, który jeździ z wykorzystaniem żółtych tablic, nie znajduje się w rejestrze zabytków, a w ewidencji, która tym zakazem objęta nie jest.

Uzyskanie pozwolenia nie należy również do problematycznych. Urzędy ochrony zabytków nie składają się z przypadkowych urzędników, których zadaniem jest uprzykrzyć życie. Gdy na przykład korzystamy z naszego zabytkowego pojazdu, by brać udział w pokazie czy też rajdzie przeznaczonym dla tego typu aut, to złożenie wniosku w przypadku wywozu stałego to koszt zaledwie 100 złotych, a gdy mowa o czasowym, mierzymy się z kosztem jedynie 44 złotych.

Jak sprzedać zabytkowy samochód?

Sprzedaż samochodu zabytkowego za granicą – jak wygląda? – Chcąc sprzedać samochód zabytkowy za granicą, konieczne jest wypełnienie stosownego wniosku za pośrednictwem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkowego. Zgoda na sprzedaż wydawana jest przez Ministra Do Spraw Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego.

 • Należy jednak liczyć się z tym, że nie zawsze można ją uzyskać.
 • Wyjątek mogą stanowić samochody sprowadzone do Polski z UE nie wcześniej niż trzy lata wstecz.
 • Wówczas można wywieźć samochód bez pozwolenia.
 • Wydana zgoda jest ważna przez 12 miesięcy bądź 3 lata.
 • Jeśli w tym czasie nie uda się sprzedać samochodu – konieczne jest ponowne złożenie stosownego wniosku.

W zdecydowanej większości przypadków zgoda jest wydawana. Kiedy otrzymujemy zgodę na 12 miesięcy, a kiedy na 3 lata? Wyróżniamy dwa rodzaje zgody – zgoda jednorazowa i wielorazowa. Ta druga trwa dłużej i jest stosowana zazwyczaj w przypadku chęci wywiezienia samochodu za granicę.

Co to znaczy rejestracja tylko na zabytek?

Rejestracja na zabytek – kiedy możemy to zrobić i ile zapłacimy?

16/12/2020 Monika Słupczyńska

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%. Sprawdź swoją cenę w 5 minut. Jesteś szczęśliwym posiadaczem auta wyprodukowanego w latach 70 lub 80.? Rozważasz możliwość zarejestrowania pojazdu na żółte tablice? Sprawdź, kiedy rejestracja na zabytek jest możliwa oraz które z towarzystw ubezpieczeniowych dysponują najlepszą ofertą dla zabytkowych samochodów.

ma co najmniej 25 lat, od 15 lat jest całkowicie wycofany z produkcji, posiada znaczną większość oryginalnych części, jest ujęty w centralnym spisie dóbr kultury bądź rejestrze zabytków.

W tym przypadku warto wiedzieć również o tym, że także znacznie młodsze modele mogą zostać wpisane do rejestru zabytków. Wówczas właściciel takiego samochodu musi udowodnić jego unikalność pod względem:

konstrukcji lub zastosowanych rozwiązań technologicznych, niskowolumenowej produkcji pod indywidualne wymagania klienta, użytkowania przez osoby znane, będące obiektem zainteresowań mediów.

Całkowity koszt rejestracji pojazdu zabytkowego wynosi ok.700 zł, składają się na niego opłaty związane między innymi z badaniem technicznym oraz wydaniem białej karty (karty ewidencyjnej zabytku ruchomego) i żółtych tablic rejestracyjnych. Czy rejestracja samochodu zabytkowego jest opłacalna? To pytanie zadaje sobie wielu właścicieli kultowych modeli aut.

Wbrew ogólnie panującym przekonaniom, korzyści wynikających z podjęcia takiej decyzji jest wiele. Jedną z najważniejszych jest oczywiście podniesienie rangi pojazdu, a tym samym jego wartości. Oprócz tego posiadacze zabytkowych aut są zwolnieni z obowiązku przeprowadzania badań technicznych czy dostosowania sprowadzonego z zagranicy pojazdu do przepisów prawa krajowego,

Niemniej jednak należy pamiętać o tym, że rejestracja samochodu na zabytek to nie tylko przywileje, ale także obowiązki. Każdy właściciel zabytkowego pojazdu jest zobowiązany do utrzymania go w jak najlepszym stanie, do czego odnoszą się przepisy zawarte w Ustawie z dnia 23 lipca 2003 r.

 • O ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz.U.
 • Nr 162, poz.1568 z 2003 r., z późniejszymi zmianami).
 • Nieodpowiedzialne bądź lekkomyślne zachowanie grozi wysoką karą grzywny, a w skrajnych sytuacjach nawet pozbawieniem wolności.
 • Ponadto posiadacze wiekowych aut, którzy planują przeprowadzić jakiekolwiek zmiany, muszą wcześniej uzyskać zgodę konserwatora zabytków.
You might be interested:  Dlaczego Samochód Jest Bezpieczny Podczas Burzy?

Podobnie jest w przypadku wyjazdu za granicę, wówczas konieczne jest posiadanie odpowiedniego pozwolenia od wojewódzkiego konserwatora zabytków. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, żadne z towarzystw ubezpieczeniowych nie może odmówić ubezpieczenia OC pojazdu zarejestrowanego w Polsce, nawet jeśli dotyczy to auta zabytkowego.

 1. Jeżeli chodzi o koszt ubezpieczenia samochodu zabytkowego, to jego wysokość jest uzależniona od kilku różnych czynników – indywidualnego cennika firmy, czasu trwania umowy itp.
 2. Zazwyczaj koszty związane z całorocznym ubezpieczeniem OC wahają się w granicach od 340 zł do 650 zł.
 3. Jeżeli jesteś właścicielem zabytkowego auta, które użytkujesz wyłącznie sporadycznie np.

podczas zlotów miłośników oldtimerów, to wówczas najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z krótkoterminowego na okres nie krótszy niż 30 dni. Zatem które z firm ubezpieczeniowych mogą pochwalić się najlepszą ofertą?

Towarzystwo Ubezpieczenie OC pojazdu zabytkowego
PZU Jeżeli jesteś właścicielem auta zabytkowego, który przynależy do Polskiego Związku Motorowego lub automobilklubu, wówczas możesz liczyć na zniżkę w wysokości nawet 70 proc. W przeciwnym wypadku składka wyliczana jest indywidualnie dla każdego klienta.
Link4 Posiadacze unikatowych oldtimerów mogą skorzystać z atrakcyjnej oferty ubezpieczenia krótkoterminowego na okres trzech, sześciu lub 12 miesięcy. Co więcej, każda polisa objęta jest specjalnym Programem Pomocy z Samochodem Zastępczym oraz Assistance Opony, w ramach którego właściciele mogą liczyć na całodobową pomoc informacyjną, pojazd zastępczy, wymianę uszkodzonego koła lub odholowanie pojazdu do pobliskiego warsztatu.
Warta W ofercie firmy znajduje się specjalna propozycja dla właścicieli samochodów oraz motocykli, które mają co najmniej 25 lat, a ich wartość nie przekracza 10 tysięcy złotych – „Warta Klasyki” to oferta ubezpieczenia OC na auto zabytkowe, dostosowana do indywidualnych potrzeb klienta.
Compensa Oferta skierowana jest zarówno do właścicieli pojazdów z żółtymi, jak i standardowymi tablicami, które mają co najmniej 25 lat. Podobnie, jak w przypadku oferty PZU, zainteresowani klienci będący członkami Polskiego Związku Motorowego mogą liczyć na 20 proc. zniżki. Co więcej, polisa za dodatkową opłatą może zostać rozszerzona o NNW, Assistance, BLS oraz ubezpieczenie opon.

Podsumowując, samochód można uznać za pojazd zabytkowy, jeśli ma co najmniej 25 lat, 3/4 oryginalnych części oraz nie jest produkowany od 15 lat. Właściciele takich aut mogą zdecydować się na ubezpieczenie OC pojazdu zabytkowego krótkoterminowego, bez konieczności utrzymywania ciągłości umowy. Monika Słupczyńska Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%. Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

31/10/2022 Zuzanna Jóźwiak

Deszcz, topniejący śnieg lub duża wilgotność powietrza i trochę minusowej temperatury to połączenie, które może przyczynić się do powstania tzw. szklanki na drodze, czyli gołoledzi. Jak się.

19/10/2022 Marek Pawłowski

Czujnik deszczu ma zastosowanie w wielu dziedzinach życia. My jednak skupimy się na jego wykorzystanie w samochodach, gdzie dzięki niemu jazda w deszczu może stać się dużo mniej uciążliwa. Jak.

14/10/2022 Jakub Tomaszewski

Najczęściej korekta licznika kojarzy nam się z nieuczciwymi handlarzami samochodów, którzy w prosty sposób chcą “odnowić” sprzedawany pojazd. To wciąż bardzo.

12/10/2022 Gabriela Drzymalska

Opony zawsze muszą być w dobrym stanie, aby zapewniały bezpieczeństwo na drodze. Powinno się systematycznie sprawdzać ich stan, w szczególności przed dłuższymi podróżami. Najczęstszy.

10/10/2022 Marek Pawłowski

Charakterystyczne, niebieskie tablice rejestracyjne wraz z umieszczoną białą kolorystyką cyfr i liter, nazywane są tablicami dyplomatycznymi. Jakie jest ich przeznaczenie? Kto może z nich korzystać i.

05/10/2022 Gabriela Drzymalska

Ruch pojazdów, który odbywa się dookoła wyspy lub placu nazywany jest potocznie jazdą po rondzie. Wielu podróżujących ma wyraźną obawę przed wjazdem na skrzyżowania z ruchem.

20/09/2022 Marek Pawłowski

Jedną z najważniejszych rzeczy, którą zajmuje się dział logistyki są zagadnienia związane z transportem. Logistyka, transport i spedycja to pojęcia, które są często mylone i.

08/09/2022 Mikołaj Fidziński

Czarna skrzynka to nazwa, którą kojarzą niemal wszyscy, jednak typowo łączą ją z transportem lotniczym. Już niedługo ten trend może się jednak zmienić, ponieważ większość samochodów.

06/09/2022 Patrycja Kowalewska

PBUK, a dokładniej Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych to organizacja, która zrzesza towarzystwa ubezpieczeniowe mające w swojej ofercie polisę komunikacyjną. Jeżeli więc.

31/10/2022 Zuzanna Jóźwiak

Deszcz, topniejący śnieg lub duża wilgotność powietrza i trochę minusowej temperatury to połączenie, które może przyczynić się do powstania tzw. szklanki na drodze, czyli gołoledzi. Jak się.

19/10/2022 Marek Pawłowski

Czujnik deszczu ma zastosowanie w wielu dziedzinach życia. My jednak skupimy się na jego wykorzystanie w samochodach, gdzie dzięki niemu jazda w deszczu może stać się dużo mniej uciążliwa. Jak.

14/10/2022 Jakub Tomaszewski

Najczęściej korekta licznika kojarzy nam się z nieuczciwymi handlarzami samochodów, którzy w prosty sposób chcą “odnowić” sprzedawany pojazd. To wciąż bardzo.

12/10/2022 Gabriela Drzymalska

Opony zawsze muszą być w dobrym stanie, aby zapewniały bezpieczeństwo na drodze. Powinno się systematycznie sprawdzać ich stan, w szczególności przed dłuższymi podróżami. Najczęstszy.

10/10/2022 Marek Pawłowski

Charakterystyczne, niebieskie tablice rejestracyjne wraz z umieszczoną białą kolorystyką cyfr i liter, nazywane są tablicami dyplomatycznymi. Jakie jest ich przeznaczenie? Kto może z nich korzystać i.

05/10/2022 Gabriela Drzymalska

Ruch pojazdów, który odbywa się dookoła wyspy lub placu nazywany jest potocznie jazdą po rondzie. Wielu podróżujących ma wyraźną obawę przed wjazdem na skrzyżowania z ruchem.

20/09/2022 Marek Pawłowski

Jedną z najważniejszych rzeczy, którą zajmuje się dział logistyki są zagadnienia związane z transportem. Logistyka, transport i spedycja to pojęcia, które są często mylone i.

08/09/2022 Mikołaj Fidziński

Czarna skrzynka to nazwa, którą kojarzą niemal wszyscy, jednak typowo łączą ją z transportem lotniczym. Już niedługo ten trend może się jednak zmienić, ponieważ większość samochodów.

06/09/2022 Patrycja Kowalewska

PBUK, a dokładniej Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych to organizacja, która zrzesza towarzystwa ubezpieczeniowe mające w swojej ofercie polisę komunikacyjną. Jeżeli więc. : Rejestracja na zabytek – kiedy możemy to zrobić i ile zapłacimy?

Related Post