Auto Blog-Pomóc drogowa Nowości samochodowe Jakie Uprawnienia Na Samochód Bez Prawa Jazdy?

Jakie Uprawnienia Na Samochód Bez Prawa Jazdy?

0 Comments

Jakie Uprawnienia Na Samochód Bez Prawa Jazdy
Jakie są najpopularniejsze marki samochodów bez prawa jazdy? – Nie ma samochodów, którymi można jeździć bez prawa jazdy. Nie zawsze konieczna jest kategoria B – dla motorowerów wystarczy AM, a dla lekkich czterokołowców kategoria B1. Pojazdy tego typu produkują takie marki, jak np.: Smart, Microcar, Aixam, Piaggio, Ligier, Cassalini czy Bellier,

Czy potrzebne jest prawo jazdy na Microcar?

Microcar, czyli minisamochód. Kto może go prowadzić? Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest microcar. W praktyce to mały pojazd silnikowy, przypominający normalny samochód, z silnikiem niewielkiej mocy, którego homologacja wypełnia ustawowe kryteria, kwalifikujące go do tej samej grupy, w której znajduje się motorower.

 • Jak się jednak okazuje, panuje mylne przeświadczenie, że do prowadzenia tych małych aut nie potrzeba uprawnień.
 • Co jakiś czas gliwicka policja odnotowuje sytuacje, w których kierowcy mikropojazdów prowadzą bezprawnie.
 • Przyczyna tkwi najczęściej w niewiedzy lub nieprecyzyjnych, a nawet mylnych informacjach zamieszczanych w internecie.19 stycznia 2013 r.

weszła w życie ustawa o kierujących pojazdami z 5 stycznia 2011 r. (Dz.U. z 2011 r. nr 30, poz.151 z późn. zm.), która zmieniła ustawę Prawo o ruchu drogowym. Pojawiła się kategoria praw jazdy AM. Kategoria AM uprawnia do kierowania: – motorowerem – pojemność silnika spalinowego do 50 cm3 lub moc silnika elektrycznego do 4kW, prędkość maks.45 km/h, – czterokołowcem lekkim (quadem i mikrosamochodem), którego parametry precyzuje europejska kategoria L6e: masa własna do 350 kg, napęd silnikiem spalinowym o pojemności do 50 cm3 (może być też elektryczny o mocy do 4 kW (5,4 KM), rozwijający prędkość maksymalną do 45 km/h.

Na mocy ustawy (art.133 ust.3), osoby, które w chwili wejścia jej w życie (19.01.2013 r.), miały ukończone 18 lat, zachowują prawo do kierowania tylko motorowerem, bez żadnych dodatkowych dokumentów stwierdzających do tego prawo. Przepis nie dotyczy czterokołowców (w tym i microcarów). Z przytoczonego przepisu wynika, że w przypadku pojazdów mikro i quadów, czyli tzw.

czterokołowców lekkich, których masa własna nie przekracza 350 kg i nie rozwijają one prędkości większej niż 45 km/h, wymagane jest jednak prawo jazdy kategorii AM. Aby uzyskać prawo jazdy kategorii AM, należy spełnić następujące warunki: – mieć ukończone 14 lat (zgoda rodziców), – uzyskać zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów grupy AM, – odbyć szkolenie w wymiarze minimum 10 godzin zajęć teoretycznych i 10 godzin praktycznych, – zdać egzamin państwowy, teoretyczny oraz praktyczny.

You might be interested:  Co Zrobić Jak Samochód Nie Przejdzie Przeglądu?

Nie jest możliwe, aby osoby pełnoletnie mogły kierować pojazdami czterokołowymi lekkimi, jeśli nie mają żadnego prawa jazdy i nie posiadały karty motorowerowej przed 19 stycznia 2013 r. Inspiracją do napisania tego komunikatu była dzisiejsza sytuacja z jednej z gliwickich ulic. Patrol zatrzymał do kontroli mały samochód.

Jego kierowca oświadczył, że przesiadł się na ten pojazd, gdyż, z przyczyn zdrowotnych, cofnięto mu prawo jazdy kategorii B. Przestrzegamy, że sytuacja prawna osoby, która spowoduje kolizję czy wypadek, a nie posiada wymaganych prawem uprawnień, może się bardzo skomplikować.

Takie zdarzenie potrafi przysporzyć wielu problemów, przede wszystkim finansowych, związanych z kwestią pokrycia kosztów strat i odszkodowań. Ubezpieczenie OC zabezpiecza sprawcę, który jest, co oczywiste, trzeźwy, ale musi też posiadać stosowne uprawnienia do kierowania pojazdem. : Microcar, czyli minisamochód.

Kto może go prowadzić?

Czy można jeździć autem na dowód osobisty?

Co warto wiedzieć –

 • Samochód bez prawa jazdy to sformułowanie potoczne i nieprecyzyjne. W praktyce to każdy samochód (czterokołowiec lekki i ciężki), do prowadzenia którego nie jest wymagane prawo jazdy kategorii B.
 • Na dowód osobisty można prowadzić jedynie trzy rodzaje pojazdów, czyli rower, wózek rowerowy i pojazd zaprzęgowy. Osoby urodzone przed 19 stycznia 1995 r. mogą kierować też motorowerem.
 • Kierowanie czterokołowcami lekkimi jest dopuszczalne po uzyskaniu prawa jazdy kategorii AM. Uprawnienia może zdobyć już nastolatek – wymagany wiek to 14 lat.
 • Aby kierować czterokołowcem ciężkim, potrzebne jest prawo jazdy kategorii B1. O uprawnienia może starać się każda osoba, która ukończyła 16 lat.

Jakie uprawnienia na Ligier?

Jakimi pojazdami może poruszać się 16-latek? – Dla osób w wieku 16 lat przeznaczona jest kategoria B1, By uzyskać takie prawo jazdy należy odbyć kurs i zdać odpowiednie egzaminy. Odpowiedni samochód dla 16-latka to czterokołowiec, którego masa całkowita nie przekracza 550 kg.

You might be interested:  Jak Wypełnić Akc-U Za Samochód Kupiony Z Zagranicy?

Jakie prawo jazdy na Aixam?

Czterokołowiec i czterokołowiec lekki – definicja – W tej samej nowelizacji możemy znaleźć informację na temat tego, w jaki sposób definiowany jest czterokołowiec i czterokołowiec lekki. Zgodnie z Ustawą czterokołowiec to pojazd samochodowy przeznaczony do przewozu osób lub ładunków, z wyłączeniem samochodu osobowego, ciężarowego i motocykla, którego masa własna nie przekracza:

 1. w przypadku przewozu rzeczy 550 kg,
 2. w przypadku przewozu osób 400 kg.

Czterokołowiec lekki natomiast to pojazd, którego masa własna nie przekracza 350 kg i konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h. Jak wynika z przepisów, aby kierować czterokołowcem lekkim, należy posiadać minimum uprawnienia kategorii AM. Osoby, które chcą jeździć czterokołowcem, powinny z kolei posiadać prawo jazdy kat. B1.

Czy można jeździć bez prawa jazdy po polnych drogach?

#4 OFFLINE PimpQ – PimpQ

Kawasaki Power:) Member 1 213 postów

Time Online: 11g 7m 33s

Napisany 11 września 2008 – 11:22 bez prawka można jezdzić po drogach nie aswaltowych,czyli pola,lasy,polne drogi itp. Pierwszy raz to słyszę, i chyba nie bardzo w to wierzę. Jeżeli by tak było to pełno ludzi by sobie jeździło po polach i uczyła się jeździć.

 • Dla przykładu: Jedziesz sobie w pole (Twoje pole), ciągnikiem zaorać kawałek ziemi, nie masz prawka, jesteś drinknienty.
 • Niech ktoś zadzwoni na psy to dostaniesz odroczenie na dwa lata.
 • A przecież śmigałeś po SWOIM POLU które jest NIEPUBLICZNE i na którym nic nie mogą i zrobić, bo pole należy do Ciebie.

A co do lasów, to drogi są publiczne, a ich zarządcą jest dane Nadleśnictwo, więc bez prawka raczej nie można śmigać po lasach. Dla mnie to jakaś bajka Podpis został wyłączony przez Administratora

Jak długo czeka się na prawo jazdy?

Ile czeka się na wyrobienie prawa jazdy? – Na gotowy dokument czeka się ok.9 dni roboczych od dnia, w którym urząd otrzyma potwierdzenie opłaty. W razie jakichkolwiek nieścisłości lub innych przeszkód (zagraniczne prawo jazdy, błędne informacje itp.), czas oczekiwania może wydłużyć się nawet do dwóch miesięcy.

You might be interested:  Jak Sprawdzić Na Jakie Paliwo Jest Samochód?

Ile kosztuje kurs na prawo jazdy AM?

Koszt kursu na prawo jazdy kategorii AM wynosi od 500 do 1000 zł w zależności od szkoły i miejscowości, w której chcesz zdobyć uprawnienia. Za egzamin trzeba zapłacić łącznie 170 zł za część teoretyczną i praktyczną, a opłata za wydanie prawa jazdy wynosi 100,50 zł.

Related Post